PAASMENU Albert Heijn m\ Klaar voor de start? Bewerkelijk? Bedenk, er zijn blikjes ....kant en klaar! „PIEP! j/ „PIEP! „PIEP! „PIEP! verse eieren j vu 120 135 Het kan eenvoudig, maar het kan ook uitgebreider: suggesties voor een subliem MENU 1 Koken maar! MENU 2 Door en door ge-zon-d Calif ornisch fruit mmm Gedroogd Californisch fruit in Amerikaanse verpakking nu ook in Nederland De laagste prijs voor elk artikel" If Garantie voor I de beste kwaliteit" Obh: ligaties met rente en winstaandeel" V I Profiteer van de grote paasreclame bij Albert Heijn 2 is nóg voordeliger handen vol voor weinig geld! Voor de feestdagen een extra fijn kopje koffie en thee 4 ALLER HANDE APRIL Kippensoep Varkensfrikandeau met ananasschijven Gebonden saus Doperwten Gekookte aardappelen Citroenvla of Perziken met slagroom A LS u met de Paas- dagen een» wat meer wilt doen dan anders, wel dan zijn hier twee menu's, die u wellicht op weg kunnen helpen. Menu 1 is, indien u het bescheiden en eenvoudig wilt houden, met die eisen in overeenstem ming gebracht. Bovendien is er naar gestreefd om het voorbereidende werk zo beperkt mogelijk te houden. Menu 2 daarentegen vertegenwoordigt een wat copieuser diner en zal, zonder aan de verdienste van het eerste menu tekort te doen, niet nalaten de geest drift van uw huisgenoten te wekken. Uiteraard vergt dit menu iets meer aandacht, doch het zal de moeite ruim schoots lonen. Waar uw keuze ook op mag vallen, wij wensen u in ieder geval veel (bak) succes en (kook) genoegen toel EERST een toelichting op Menu No. 1, dat een eenvoudig, doch niettemin specifiek karakter draagt. We beginnen dan met de Hoendersoep BU A.H. vindt u de beroemde hoendersoep" in literblikken. Dit betekent dat u bij aanschaf van zo'n blik een zeer sterk gecon centreerde bouillon met een kwart kip (met been) uw eigendom kimt noemen. Er zit ook nog een beet je vermicelli in en de smaak is verrukkelijk. Als u meer soep nodig hebt, gaat u als volgt te werk: Van wat kalfsbeentjes trekt u bouil lon. U warmt de inhoud van het blik en giet een en ander door een zeef. Zo krijgt u een klare kippen-bouillon die u rustig met de klare kalfs-bouillon ver mengt. Nu gaat u de kip zorgvuldig van zijn botjes ontdoen en wat er over blijft snijdt u in stukjes. Breng bouillon en fijn gesneden kip aan de kook en voeg er nog wat vermicelli bij. Controleer he' zoutgehalte en roer voor het op dienen een weinig fijn gehakte pe terselie door de kippensoep, die geurig en smakelijk ter tafel komt als het waardige begin van het Paasdiner. Varkensfrikandeau onder ananas-dakje ZORG -dat u vervolgens beslag legt op een prachtig stuk var kensfrikandeau. Hoeveelheden dient u zelf te bepalen, daar u ten slotte weet met hoevelen u aan ta fel zult zitten. Deze frikandeau braadt u aan alle zijden mooi bruin en gaar. Wanneer u een breinaald in het vlees steekt, moet die er makkelijk in en uit gaan en er mag geen spoortje rood vocht te voorschijn komen; pas dan is de frikandeau gaar. Zouten en peperen kunt u het beste doen halverwege het braden. Onze Franse zusters, die het we ten kunnen, raden het „van tevo ren zouten" zoals dat in ons land gebeurt ten ze'erste af, daar het zout vocht aantrekt en dus de bes te sappen aan het vlees onttrekt, waardoor het droger wordt dan noodzakelijk is. Zout en peper de len hens halverwege het braad- proces hun smaak en geur aan het vlees mee. Als de frikandeau klaar is, neemt u het vlees uit de pan en gaat de saus binden. Dat kan op verschillende manieren gebeuren. U kunt daarvoor maïzena of bloem gebruiken, aangeroerd met een weinig melk of water. U kunt er ook van die voortreffelijke ge condenseerde, ongesuikerde melk voor gebruiken, die u bij Albert Heijn aantreft. U hebt 't gekocht tegelijkertijd met het blik ananas schijven die U nodig hebt voor het „dak". In ieder geval, uw saus moet mooi glad gebonden zijn, niet te dik, niet te dun, dat kunt u zelf het beste bepalen. Niets belet u bovendien om uw varkensfrikandeau de dag van te voren te braden, zodat u voor het Paasdiner het vlees slechts hebt op te warmen om daarna de saus af te maken. Even voor het opdoen legt u de schijven ananas (halve), dakpans gewijze op de frikandeau. Ieder stuk ananas prikt u vast met een houten prikkertje (u weet wel de zelfde waarmee u warme worstjes eet)op die manier glijden ze niet weg. Als u in het bezit van een oven bent, dan strooit u over de ananais flink wat geraspte oude kaas en zet de frikandeau een mi nuut of wat in deze oven totdat de kaas een goudbruin kleurtje heeft gekregen. De saus serveert u apart. Hebt u geen oven dan laat u de kaas weg en giet een deel van de saus over de ananas schijven. Het contrast tussen de temperaturen van ananas en vlees geeft een zeer aparte noot aan dit gerecht waarbij u ge kookte aardappelen serveert en verder doperwten uit blik. U vindt ze bij A.H. in verschillende soorten. Het is een feestelijke groente, ze smaakt heerlijk en het is makkelijk Fruit-cocktail met sherry Champignonsoep Gebraden piepkuiken met Compote Pommes frites of Gebakken aardappelen dan wel Doperwten en worteltjes Pommes frites of Gebakken aardappelen .1 Crème Paradis met chocolade eitjes Mokka Serveert u bij deze gang van uw menu zo'n gezellige landwijn, die in dit geval zowel rood wit kan zijn. Mag de wijn iets voller van smaak zijn dan luidt het advies: een St. Emilion. Citroenvla VHERVOLGENS komt de citroen- V vla aan de beurt. Daarvoor hebt u nodig vijf eieren, drie ci troenen, anderhalf ons suiker en twee d.L. witte wijn. Als u nu bij de varkensfrikan deau witte landwijn schenkt, dan neemt u er iets van af voor de hiervolgende verrukkelijke citroen vla, waarvoor u alle ingrediënten, inclusief de citroen, bij uw dichtst bijzijnde A.H.-filiaal kunt halen. Eieren zijn er natuurlijk in de Paastijd in overvloed. U gaat nu als volgt te werk: In een emaille steelpannetje roert u de suiker met de eidooi ers gedurende 10 minuten. Van te voren hebt u een grotere pan met water aan de kook ge bracht, precies zoveel water dat u het steelpannetje met inhoud er in kunt houden zonder dat het ko kende water over de rand van ge noemd steelpannetje in de vla spat. Dat is een kwestie van uit dienen van te voren. Voor dege nen die een echte „bain-marie"- pan bezitten is dat „•uitkienen" na tuurlijk overbodig. Nadat u 10 minuten braaf ge roerd hebt, voegt u suiker en ei dooiers bij het sap van de drie ci troenen en de twee d.L. wijn, daarna houdt u de steelpan in het waterbad en terwijl dat flink kookt, gaat u door met roeren tot alle schuim verdwenen is. Dan is ook de vla mooi gebonden. De ei witten klopt u tot een stevig schuim, dat u ofwel in zijn geheel door de vla klopt, ofwel gedeelte lijk. zodat u hetgeen overblijft ge bruikt om er de vla mee te garne ren. Persoonlijk klop ik ze er lie ver in zijn geheel door, het uiter lijk, zowel als de smaak van deze citroenvla zijn n.l. perfect! N.B. Vindt u echter de citroen vla teveel werk, dan heeft A.H. voor u een voortreffelijk blik per ziken. Doe ze in een fraaie schaal en garneer ze met slagroom, waar u wat suiker door hebt geklopt, geef daar eventueel een droog wa feltje bij. Een makkelijk, lekker en decoratief dessert! WIE aan zijn Paasdiner wat meer uitbreiding wil geven, zal met Menu No. 2 uitstekend voor de c komen. En waarom zullen we niet meteen met een wat ongewoon begin aanvan gen? In lang niet alle opzichten is wat Amerika ons brengt vol maakt, maar wel begint geluk kig de Amerikaanse gewoonte om vruchten in de een of andere vorm de eerste gang van een diner te laten vormen, ook hier door te dringen. Het is een licht begin, dat tegelijk gezond is en de appetijt opwekt. Daarom be ginnen we met Fruit-cocktail T~\AARVOOR heeft u heel een- voudig een blikje nodig, vindt dat bjj A.H. kant en klaar. Als u in het bezit bent van wjjde glazen, eventueel fluiten of cou pes, dan vult u ze met de fruit- cocktail uit het blikje en giet er een flinke scheut sherry over. U serveert dit vooraf-gerechtje liefst zo koud mogelijk. Het kan echter best zijn, dat u het volgende gerecht aantrek kelijker vindt om er uw diner mee te beginnen. Gebonden champignonsoep toch al extra druk heeft met de feestdagen, neemt u als tweede gang champignons uit blik, de gesneden soort. Albert Heijn heeft ze voor u. Als u ze erg lekker wilt ma ken, zorgt u dan, dat u een kleine hoeveelheid zeer geconcentreerde kalfsbouillon bij de hand heeft. Dan maakt u van bloem met boter (margarine) een glad papje. U gebruikt daarvoor on geveer 40 gr. bloem en 40 gr. boter, wanneer u een liter soep wilt maken. Bij dat meelpapje voegt u langzaam de kalfsbouil lon en laat de crème gaar wor den. Dan voegt u er de cham pignons met het vodht uit het busje en wat citroensap bij. U klopt wat room door de soep en roert bij het opdoen de ge bonden champignonsoep voor zichtig door de losgeklopte eier dooier, die zich onder in de soepterrine bevindt. Tenslotte roert u er een snuifje nootmus» caat doorheen en serveert deze verrukkelijke champignon-crème. Piepkuiken J.JET PIEPKUIKEN braadt u in wat boter (margarine) en u laat het zo lang in de pan, dat het beestje ongeveer van zijn botjes afvalt. Waarbij u er natuurlijk toch voor dient te zorgen, dat het zijn appetijte lijke vorm behoudt. De saus maakt u met een klein scheutje water af. Wilt u van mij aan nemen, dat, wanneer u zich voor uw aankoop tot een ver trouwde leverancier wendt, het volkomen overbodig is het ge vogelte van te voren te wassen? Het kuiken verliest er alleen maar bij en u dientengevolge ook. Gedurende het braden strooit u er wat zout naar smaak over. Als u doperwten en wor teltjes door elkaar als groen ten kiest, staat A.H. weer tot uw dienst met groenten in blik. Halve blikken doperwten extra fijn of fijn en worteltjes ook in halve blikken. Doet u er eens het vol- SUUS a 111 in handigehygiënische verpakking i HB« ..SUNS WEET in Amerika reeds een begrip voor geselecteerd en veredeld Californisch fruit in warmte-, vocht- en lichtwerende verpak king. Thans bij Albert Heijn in Nederland verkrijgbaar. „SUNSWEET" PRUIMEN zorgvuldig geselecteerde middelgrote pruimen groot pak „SUNSWEET" TUTTI FRUTTI van pruimedanten, uitgezochte abrikozen, perziken en peren groot pak 170 „SUNSWEET" ABRIKOZEN op kleur en grootte gesorteerde Blenheim-abrikozen van eerste kwaliteit, groot pak 250 gende mee: wat dobbelsteentjes ma ger gerookt spek voegt u bij een beetje gefruite uitjes. U laat ze even aanbruinen, dan roert u er dop erwten en worteltjes door en maalt er wat peper over. Met gebakken aardappelen of pommes frites een heerlijke combinatie met het piepkuiken. De compote kunt u uitzoeken uit de vele soorten die Albert Heijn voor u in voorraad heeft. Crème Paradis DLOEM, boter, twee ingrediën- ten die u in gelijke hoeveel heid tot een glad papje roert. Dan voegt u er langzaamaan melk bij tot u een gebonden massa heeft van een dikte, die u aangenaam voorkomt, m.a.w.: een vla. Hierdoor roert u een pakje vanillesuiker, een snuifje zout tussen duim en wijsvinger, een paar eetlepels suiker naar smaak, twee eierdooiers klopt u hier doorheen. De eiwitten klutst u zeer stijf, waarna u ze door de vla roert. Zo langzamerhand begint het nu goed te worden, want u hebt een werkelijk verrukkelijke crème gemaakt, die u gebruiken gaat in het hier volgende dessert. Beleg de bodem van een glazen schaal met een paar plakjes cake, die u besmeert met wat kersenjam, die u koopt in het dichtst bijzijnde filiaal van Albert Heijn. Als u het helemaal erg lekker wilt maken, giet u over genoemde plakjes cake ook nog een scheutje marasquin. Bedek deze cake met een laagje crème, daarop dan weer plakjes cake met jam en maras quin, weer een laag crème en daarop wederom cake met toe behoren. Daarna neemt u een paar ei witten (van de champignonsoep heeft u er al één over, de dooiers van de nog te gebruiken eieren kimt u de volgende dag in uw menu zeker produktief maken) en klopt deze stijf, waarna u er veel kersenjam doorheen roert. De eiwitten zijn dan prachtig rose geworden en met dit rose schuim bedekt u de vla. Omdat het Pasen is, garneert u deze Crème Paradis met chocolade-eitjes, die u in een fraaie figuur, afwisselend in bittere- en melkchocolade op de schuimlaag neervlijt. Zelfs de Paashaas vindt dit heel erg lekker! rFENSLOTTE past na zo'n heer- lijk menu alleen nog maar een kopje verrukkelijke mokka. De beste Albert Heijn- koffie zal uw disgenoten doen beseffen hoe goed dit Paasdiner heeft gesmaakt. MAG IK U ook nog adviseren welke wijnen te schenken bij de verschillende gerechten? Serveert u de fruitcocktaïl met sherry overgoten, dan past daar geen wijn bij; begint u daarentegen met de asperges, dan drinkt men daarbij een witte wijn: b.v. een Graves Supérieures of een H au t Sa u ternes. Mocht u niet zo dol zijn op rode wijn, dan kunt u zonder bezwaar dezelfde witte wijn serveren bij de volgende ge rechten van het menu. Als rode wijn adviseren wij bij het piepkuiken een B e au- j o l ais, die ma bij voorkeur „jong" drinkt. mariëtte .SUN-MAID" rozijnen Extra blanke rozijnen, per pak 59 Blauwe rozijnenper pak 72 Blauwe rozijnen lilliput-pak 15 (gemakkelijk om in de zak mee te nemen gezond snoepje voor jong en oud Door de Amerikaanse Vereniging van Huisvrouwen (Good Housekeeping) speciaal aanbevolen. j /^ETROUW aan het devies, haar Y cliëntele steeds het beste te bieden, is Albert Heijn overgegaan tot de import van in Californië gekweekte, voor de consument verpakte pruimen, abrikozen en tutti frutti van het in Amerika vermaarde merk „Sunsweet". Welke belangrijke voordelen heeft de import van dit wereld- Doperwten extra fijnp. y2 blik Doperwten fijnp. y2 blik Appelmoes prima per pot Ananassap Sunpearl per blik Sinaasappelsap DelMonte per blik Tomatensap DelMonteper blik Grapefruitsap DelMonte per blik Halve abrikozen Sunpearlper blik Blokjes ananas DelMonte per blik Mandarijntjes Keith per blik Fruitcocktail Sunpearl per blik Perzikschijfjes Sunpearl per blik Abrikozen Sunpeail per blik Fruitcocktail Sunpearl per blik Halve perziken Sunpearlper blik (Geldig t/m zaterdag 20 april a.s.) 2 blikken v 79, 65, 40, 49, 75, 65 65, 79 85 83 79 79 125 135 120 2 blikken voor 2 potten voor 2 blikken voor 2 blikken v 2 blikken v 2 blikken v 140 .120 70 90 .140 .120 .120 Ananas Ukulele 8 halve schijven, per blik 69, 2 blikken voor Ananas Summer Isles 20 halve schijven, groot blik voor naar keuze blikken voor ƒ1.50 naar keuze blikken voor 2.25 Rode landwijnper fles 165 Witte landwijnper fles 165 Meiwijn per fles 120 Zoete Spaanse wijn per nes 225 Rode vruchtenwijn Vinolia per fles van 125 voor 110 Advohaat prima grote fles van 295 voor 275 Advokaat >n klasse apart extra grote fles van 450 voor 425 Sperziebonen literblik 95 Appelmoes prima literblik 69 Appelmoes le soort literblik 89 Deense schelvislever.per blik 57 Hoender soep literblik 245 Gelderse Ham150 gram 65 Fijnste Gelderse ham isogram 79 Zaanse koeken Grote spritsen.. bus 20 stuks 49 bus 12 stuks 49 Canadese zalm Fancy pinkper blik 125, 2 blikken Starkist tonijn in olieper blik 89, 2 blikken Portugese sardines per blikje 42, 2 blikjes Ovale toost Paquot per pakje 37t 2 pakjes 225 160 75 65 Paaseitjes isogram 39 Duplo-eitjes puur/melk100 gram 69 Fondanteitjes 100 gram 35 Gevulde halve choc, eitjes 100 gram 45 Choc, nougateitjes ÏOO gram 45 Choc, eitjes puur/melk ÏOO gram 69 LEUKE SORTERING CHOCOLADE PAASFIGUREN, PAASEIEREN, enz., enz. Zie onze etalage de beste kwaliteit de laagste prijzen rente winstaandeel bekende merk voor de Nederlandse huisvrouw? Hygiënische behandeling en verpakking. Selectie van het verwerkte fruit van hoge kwaliteit, dat slechts luchtig wordt samen geperst en daardoor los en viezig blijft. Bescherming van kwaliteit en vitaminen door de warm te-, vocht- en lichtwerende folie-verpakking. Naast deze drie „Sunsweet" produklen van hoge kwaliteit voert Albert Heijn in haar sortering tevens de verpakkingen van ?s werelds grootste pakkerij van Californische rozijnen, n.l. „Sun- maid". Ook van dit merk kan zonder meer gezegd worden dat ..goede wijn geen krans behoeft". Wij zijn er zeker van, dat naast het reeds bekende wereld merk „Sun-maid" ook de door Albert Heijn geïntroduceerde ..Sunsweet"-artikelen met hun hoge standaardkwaliteit zich een belangrijke plaats in de Neder landse consumptie gaan ver overen. AH-BOFFIE KOFFIE P*k 250 gr. Eerste kwaliteit groenmerk 196 Dessert kwaliteit oranjemerk 232 Deiicata Guatemala mélange bus 250 gram 270 AH-THEE Pak 100 gr. Ceylon mélange blauwmerk 84 Engelse mélangegoudmerk 98 China tarry mélange zilvermerk 98 Deiicata teabalis doos 20 zakjes 90 Nescafé per bus 255-143 Caïvé poederkoffie per bus 255 AH-BOFFIE KOFFIE eif THEE - de krachtigste - de geurigste de voordeligste 10 lager in prijs dan elk ander kwaliteitsmerk.

Allerhande | 1957 | | pagina 4