Wies ging naar de tandarts Welke schoen het is volgens mooist? u Britse televisie-kok kookt voor de vrede PHILIP HARBEN IN NEDERLAND VOORWAARDEN Voorstander van zelfbediening Wie goed eet werkt goed....y Extra prijs Beschrijving van de modellen Voor al die kleine „GROTE" heerlijkhedtn B C D E F G Gezellig, mam! Deelnemingsformulier 1 2 3 4 5 6 7 VORIGE PRIJSVRAAG APRIL ALLER HANDE hmTFL De Britse TV-kok Philip Harben koopt de ingre diënten voor de maal tijdendie hij voor de TV-camera's bereidt, altijd zelf. Groenten en fruit haalt hij regelrecht van de veiling. Maar de rest van de boodschappen doet hij bij voorkeur in een zelf bedieningswinkel, omdat hij, zoals hij zegt, dan ver lost is „van de praatjes voor en achter de toon bank" en toch verzekerd is van goed advies. J TF YOU SHARE GOOD FOOD, you can't quarrel. (Als men ge zamenlijk een goede maaltijd nuttigt, kan men geen ruzie maken). Dat Is een van de stelregels van mr. Philip Harben, de populaire Engelse televisiekok. „Mensen, die smakelijk voedsel op de juiste manier bereid eten, leveren goed werk en vinden daar door hun geluk in hun dagelijkse arbeid", is een ander. En hier is er nog één: „Als andere volkeren weten wat wij eten en wij weten wat zij eten, kan er van ruzie geen sprake zijn". Dat zegt de 50-jarige Philip Harben en al jarenlang tracht hij J Ieder, die op zijn weg komt van de juistheid van deze stellingen te overtuigen. Hij maakt er zelfs zijn dagelijks werk van. kunnen klaar maken. Om de j juiste bereiding van deze ge- rechten te leren kennen, neemt mr. Harben nl. een kijkje in de landen van herkomst. En waar anders dan in Nederland kon hy leren hoe men een uitsmijter maakt. PHILIP HARBEN (met baard en schort) poseert mót de kalkoenen, die hij heeft klaargemaakt kels uitvliegen, met het ontwer pen van keukeninrichtingen en met "het schrijven van artikelen op culinair gebied. Op paardenraces is mr. Harben dol. Mrs. Harben verschijnt nooit op het scherm, maar heeft een belangrijk aandeel in het succes van haar man. Van de zomer gaan de Harbens naar Rusland gedre ven door de genoemde stelregels ter bevordering van de vrede. UITVERKOCHT En hoe populair zijn TV-pro- gramma is. blijkt wel uit het feit, dat 's maandags na de zon dag, waarop hij spaghetti a la Bolognese had bereid, in heel Londen geen spaghetti meer te krijgen was. ER gaan reeds geruime tijd geruchten in de straat dat wij de oorzaak waren van die vervelende affaire laatst. Wie echter het hiervolgende korte relaas leest zal beter weten: zoals ge woonlijk kan alles terug gevoerd worden op de vrouwen-thuis, ditmaal in het bijzonder op het ver warrende optreden van Wies. Ja, bij Wies begon het. Om vijf voor twee werd ze die nacht ivakker met vreselijke kiespijn en zij woelde, kermde, zuchtte, stampvoette en zuchtte zo dramatisch dat zij iedereen geruime tijd glashelder uit.de slaap hield. Toen wij tenslotte in slaap vielen, droomden wij allerakeligst van enge renpartijen door donkere bosschages met griezelige wezens in het onderhout en werden tenslotte raar en rommelig wakker met de tong ver uit de mond en het laken als een bal oan het voeteneinde. Dat alles had ons een teken' man. Onwetend van wat komen moeten zijn. Wij hadden deze moest. •oortekenen moeten begrijpen. Wij hadden in bed moeten blijven en niet (geheel tegen de zin der vrouwen-thuis in) allerlei huise lijke karweitjes op moeten knap pen. Dus Wies ging die morgen naar de tandarts. De andere vrouwen- thuis trokken ook weg. „Zul je voorzichtig zijn", riepen ze tegen ons, ..want als jij alleen bent, gebeurt er altijd wel iets geks" Wij antwoordden daarop niet eens. lezer. Wij begonnen: een spijkertje hier. een los schroefje daar. Een likje verf boven, een beetje smeer olie beneden: een blij, argeloos Het begon ln 1988 toen de heer Harben in Engeland een restau rant opende. De diners die zijn chef-koks klaar maakten, beant woordden niet aan de eisen, die Philip Harben aan voedsel stelt, namelijk dat het ruzie uit de we reld moet helpen. De ene chef kok na de andere kwam op straat te staan, tot er een zei: „Waarom probeert u het zelf niet, mr. Har ben?" Ja, waarom eigehlijk niet? In- plaats van weer een nieuwe kok aan te nemen stond de eigenaar dus in de keuken van het restau rant en toen ging alles naar wens. Maar de diners van Philip Harben ten spijt brak de wereldoorlog uit. De nu beroemde kok werd afge keurd als militair, omdat hij blind is aan één oog. Hij sloot zijn res taurant en begon een van zijn stel regels in praktijk te brengen. Hij kookte zolang de oorlog duurde in de cantines voor de fabrieksarbei ders in heel Engeland. ,,Als men sen goed eten, leveren ze goed werk enz." Al die jaren werkte hij samen met zijn echtgenote. Vooral hun kerstdiners waren in alle Engelse fabrieken beroemd. UITSMIJTER In 1946 verruilde mr. Harben de fabriekscantines voor de TV- studio's van de B.B.C., waar hy nu nog werkt. Iedere zondag middag 20 minuten. Daarnaast geeft hy zyn kooklessen voor de commerciële Engelse televisie. Gekleed in een wit overhemd en blauw slagersschort vertelt hy de kijksters (en kijkers), hoe zij aardappelen en spinazie moe ten bereiden, maar ook hoe zij spaghetti, kaviaar, boul- labaisse, smörebröd en binnenkort ook uitsmijters W7E zijn nu maar weer eens van de herenkleding afge stapt en hebben ons opnieuw op het gebied van de damesmode begeven. Ditmaal vestigen wij I de aandacht op een veelal ver- KERST IN 'T VOORJAAR waarloosd deel van die mode, de Daarvoor alleen kwam hij ech- sehoenenmode. De vraag wordt ter onlangs niet naar ons land. nu: Welke vindt u de Hij opende er, met de bereiding mooiste schoen? U krijgt van de traditionele Engelse kerst- aaltijd, de BBB. de derde inter- j weer de keus uit zeven modellen. Modeprijsvraag Albert Heijn nationale expositie voor Horeca bedrijven, die van 12 tot 21 maart in Valkenburg (L.), in Hotel de Schaepkens van St. Fyt. werd ge houden. Dat de maaltijd in een voorjaars-, ja bijna zomerachtige temperatuur van omstreeks 20 graden werd genuttigd, deed aan de uitstekende smaak van de fijne spijzen niets af. zodat deze kerst maaltijd een waardig begin vorm de van de door de Stichting Zuid- Nederlandse Expositie, goed geor ganiseerde en uitstekend geslaag de Limburgse tentoonstelling. SELFMADE MAN Lang kon mr. Harben in Valken burg niet blijven. In Luxemburg wachtten hem besprekingen met wijnbouwers, in Parijs wachtte de Salon des Arts Ménagers en in Londen the Ideal Home -tentoon stelling. Toch vond hij tijd ons nog even te vertellen, aangevuld en verbeterd door zijn echtgenote, dat in huize Harben mr. en mrs. Harben beurt om beurt koken, dat de 23-jarige dochter secretaresse is van beroep en dat de 24-jarige zoon rechten studeert, dat de Har bens pas een nieuw huis hebben laten bouwen in Londen voor heel veel geld, dat zij voor de tweede keer Nederland bezochten, dat mr. Harben zichzelf leerde koken en dat hij de tijd tussen de TV-uit- zendingen opvult met het schrij ven van kookboeken, die de win- De schoen, die u het elegantst vindt, zet u op de eerste plaats, vervolgens de tweede en zo door, tot cn met de zevende. De jury, bestaande uit de dames Jeanne Roos, Anne Bie- gel, R. Lotgering Hillebrand, Ida de Leeuw van Rees en W Lieverdinkheeft haar oordeel over deze damesschoenen reeds uitgesproken. Die uitspraak is gedeponeerd bij notaris mr. F. A. de Gelder te Amsterdam. De deelneemster of deelnemer, die een rangorde inzendt overeen komstig de door de jury vastge stelde en bij de notaris gedeponeer de rangorde, ontvangt de AH-prfjs van vijfhonderd gulden. Zijn er meer goede inzenders, dan wordt deze prijs gelykelyk verdeeld. beschikbaar gesteld door Het Schoenenmagazijn Hoogenbosch stelt een extra premie beschik baar van tweehonderd en vijftig gulden, te be steden in de zaken van dit magazijn. Deze prijs wordt onder de inzenders van een goede oplossing Verloot. Voor een hapje van dit... Voor een hartigheidje van dat... Ja, ook voor de duizend-en-één extraatjes, waaruit u naar eigen smaak kunt kiezen, is Albert Heijn de kruidenier om het u naar de zin te maken. Volledig en voordelig! Wat u op het „program" wilt zetten: toostjes met wat hartigs, een zalmslaatje met allure, een hors d'oeuvre die van cullinaire smaak getuigt Albert Heijn staat u met zijn voortreffelijke (on voorwaardelijk gegarandeerde) kwaliteit als steeds trouw ter zijde. Zwart suède flat lederen spiegel. Portugese sardines in olijfolie 2 blikjes 75 Sardines in olijfolie Philippe &i Canaud blik 135 Prachtige moot tonyn Starkist, in olie 2 blik 160 Alaska zalm, fancy red DelMonte.groot blik 345 Canad. zalm, medium red Cohoe. Clover Leaf blik 180 Canad. zalm, fancy pink Clover Leaf groot blik 235 2 halve blikken 225 Japanse zalm, pink Three Diamonds blik Deense schelvislever blik Crabmeat blik Kreeft. Princes Sandwich spread Heinz flacon 140- Vegetable salad Heinz blik 150- Zwart suède pump met fantasie suède neus en hak. Moderne flat uit gekrom pen l."der. Calfs-suède pump. Blorreblorre Dus Wies ging naar de tand arts En deze spoot enkele flacons verdovende stof in haar wangen, tandvlees, amandelen èn onder haar tong en rukte vervolgens de zieke kies uit zijn bedding. Waarna Wies, raar wazig in het hoofd, naar huis kwam. En in het geheel niet kon praten: de ver doving had heel haar babbelappa raat, tot vér in slok- en andere darmen, verdoofd. Z ij kongeen verstaanbaar woord /.eg gen. Het enige dat zij uitbracht was een spookachtig „blorre- blorreblorre". Nu waren wij (houdt u dat even goed in het oog) op het moment, dat zij thuis kwam, bezig met iets heel ingewikkelds. Wij waren ge heel verdiept in het ielfijne binnen, werk van de stofzuiger, die ons reeds geruime tijd vanwege een akelig, huilerig geluid, niet had be vallen. Kijk eens, lezer: men concen treert zich geheel op zulk een werkje. Dan treedt Wies binnen met een lamgelegd spraakorgaan en snigszins afzakkende gelaatsspieren. En roept uit de vestibule: „Blorre- blorreblorre!" Zoiets haalt iemand uit zijn concentratie. Waarbij ver meld dient te worden dat wij er op dat ogenblik even niet an dachten dat Wies naai de tandarts was geweest en wellicht medeleven, steun, moed gevende woorden van node had. En dus korzelig uitriepen: „Als je nou wat te zeggen hebt, Wies, praat dan duidelijk, wil je! Sta dan niet zo ongearticuleerd te blaffen! Zie je dan niet dat ik bezig ben!" Wij geven toe: wij maakten met deze snauwerige uitroep een ver gissing. Een menselijke, een man nelijke vergissing. En een vergis sing die zo zult gij begrijpen, op typisch-vrouwelijke wijze werd opgevat. Wies werd boos. Wies riep nog even iets van: „Blorreblorre- blorre!!-' en stormde de voordeur uit. Slip tussen de deur En wierp deze met grote kracht achter zich dicht. En bemerkte pas, toen zy met het wazige hoofd in de nek de stoep af wilde lopen, dat een grote slip van haar jas, alsmede een grote slip van haar jurk, tussen de gesloten deur geklemd zaten. Wies zat vast. Zij spartelde nog even. En bleef toen hangen, vergeefs naar een ver antwoorde houding zoekend tegen over eventuele voorbijgangers. Waarbij kwam dat Wies niet kon spreken. Zy kon slechts met moeite: „Blorreblorre" uitbrengen. Toen drukte zy (een zeer voor de hand liggende daad) de bel in teneinde ons op die manier te hulp te roepen. Maar, lezer, waren wij niet bezig met elektrische reparaties? En eist de voorzichtigheid dan niet, dat men de hoofdknop op „uit" draait? Dat hadden wij gedaan en hoorden Wies dus niet. Wij hoorden niets: wij floter een wijsje en schroefden het laatste moertje vast.En be sloten toen tot het volgende karwei: het reinigen van de ruit jes van het broeikast je. Daarvoor hadden wij warm water nodig. Dus zetten wij de geyser open. Welnu: (het is een geyser die ge heel geopend moet worden. Want anders ontvlammen de gasjes niet. Dan stroomt het gas vrij en blij naar buiten, maar ontvlamt niet. Lezer, begrijp ons goed: wij be heersen de geyser volkomen; die heeft geen geheimen voor ons. Maar wij mogen wanneer wij hem bedienen niet afgeleid worden. Gas begon te stromen Ja, want terwijl wij de knoppen omdraaiden, hoorden wij ineens ergens bonken (Wies tegen de voordeur) Waar was dat? In de gang? In de vestibule? Bij de bu ren? Om kort te gaan: wij werden daardoor afgeleid. En voerden de geyserhandelingen verkeerd uit: het gas begon toe te stromen zon der ontstoken te worden. Wij lie pen de gang in. De trap op. Naar de zolder. Nee, er was niets. Waarna wij naar de kelder af daalden en de hoofdknop van het elektrisch op „in" draaiden en ver volgens de gerepareerde stofzuiger gingen proberen. Ach Wij schakelden in. En ontdekten Alleen inzendingen op De uitslag is bindend. Over deze I straks ''ook^ afgeleid waren door voet van deze pagina afgedrukte volgende prijsvragen kan u«.« ,,,arrinnduideliike ontreden Vertel nog eens wat, of moet u naar de keuken? Neen. lieve meid, mama heeft het weer zo geregeld, dat ze voor jullie alle tijd heeft. Haar geheimpje Kijk maar om een hoekje in de keuken. Zie je, daar staan ze al klaar; een paar forse AH-blikken vol fijne zomergroenten. Even openmaken, verwarmen enbinnen 4 minuten op tafel. Begrijp je. waarom moeder geen haast heeft? Maak het u ook zo gemakkelijk met de feestdagen. Neem enige blikken in huis. Juist nu! Albert Heijn komt met feestelijke lage prijzen „uit de bus" Doperwten extra fijn 2 halve blikken 140 Doperwten, extra fijn heel blik 148 Doperwten, fijn 2 halve blikken 120 Doperwten, fijn heel blik 115 Doperwten, middel fijn half blik 55, heel blik 99 Sperziebonen heel blik 11295 Hol!, snijbonen, extra half blik 95, heel blik 165 Appelmoes, prima literblik 69 Appelmoes, prima 2 potten 70 Appelmoes, van le soort Goudreinetten literblik 89 NIEUW* Gedroogd Californiscb fruit. van het vermaarde merk „Sunsweet" (hygiënisch verpakt.) Raviolis, Eugène Cras p. bl. 265160 Spaghetti in tomatensaus Heinz per blik 95 Calif, abrikozen extra 100 gram 75 Calif, pruimedanten 250 gram 69 Tutti Frutti, voortreffelijke samenstelling 250 gram 79 Voor een vorstelijke soep Heinz Mock Turtle blik 115 Heinz Oxtail blik 115 Anton Hunink Hoendersoep met 400 gr. kip-met-been literblik 245 Franse champignons hele, le keus, blik 12070 gesneden, le keus, blik 70 Calif, soepasperges met punten blik 75 Calif, soepasperges groot blik 95 Tomatenpuree DelMonte - blik 49 Tomatenpuree Cirio, 6 x ge concentreerd 2 blikjes 49 Grote sortering Maggi - Royco - Knorr-soepen Voor een feestelijk dessert, voor een fijne vruchtensalade, voor een frisse bowl Citrus Salad DelMonte partjes sinaasappel en grapefruit blik 79 Halve abrikozen Sunpearl literblik 210 Halve perziken Sunpearl literblik 185 Fruitcocktail Sunpearl literblik 215 Grapefruit partjes DelMonte blik 98 Meikersen op sap, met pit Pot *25 Pruimen op sap. Reine Victoria Pot 85 Hawaiian ananas DelMonte, 8 dikke schijven groot blik 225 DelMonte, 4 dikke schijven per blik 118 Plantation, 10 schijven groot buk 149 Zie ook onze Paas-aanbieding vruchten blik Ananaspudding, met stukjes ananas 100 gram 25 Griespudding met amandelen pak 100 gr. 28 Puddingpoeder, 6 smaken, 2 pakjes 25 Custard. Engels recept p. pak 25, dubbel pak 49 Tova puddingsaus 6 smaken Rode bessesap Uw Inzending moet uiterlijk maandag 6 mei, 12 uur 's middags op bovengenoemd adres aanwezig zijn. coupon zijn geldig. Opengewerkte suède pump Sandalet in znmerkleuren. volgende prijsvragen kan ^et warrige, onduidelijke optreden geen correspondentie worden van wies, een klein foutje hadden Deze coupon op de blanco zijde gevoerd. gemaakt: er kwam één lange, van een gefrankeerde briefkaart Personeelsleden en gezinsleden blau w^e vlam mt net zp p^a- Moderne pump in chroom- i Mayonaise p. pot 85 plakken of in gesloten enveloppe als brief inzenden. I Uw inzending adresseren aan: MODEPRIJSVRAAG ALBERT HEIJN. Postbus 1240, Amster dam. p. tube 62 Mayonaisesaus Livorno en Franse tube 98 57 310 Livorno Klaarover slasaus Duyvis per fles Zilveruitjes, p. pot Augurken zoetzuur p- pot Gesneden augurken 100 55 85 49 Grote Toost Paquot Albert Heijn is van alle adressen De specialist in speciale delicatessen MODE-PRIJSVRAAG No. 6 (In deze kolom dus de letters A t/m G invullen, in de door u gekozen volgorde) Inzenden aan Modeprijsvraag Albert Heyn, Postbus 1240, Amsterdam j Naam Plaats van Albert Heyn N.V. en r a a t. En deze vlam nu stak het Schoenenmagazijn Hoogenbosch gas Van de geyser aan: er volgde zijn van deelneming uitgesloten. een explosie en er sloeg een gewel- dige windzucht door het trappegat. IIITCTAf1 Wij werden met grote kracht LlloJLilVg tegen de kapstok geworpen, waar wij enige tijd doodstil onder de voorkamer wankelden om te zien Het aantal inzendingen op onze vvaar de jjijksem (want wij dach- Modeprijsvraag „Herenjassen' ten dat het de bliksem was ge was weer enorm groot. De door weest) z0 onverhoeds w de jury vastgestelde en bij notaris sjagen. In de voor- Maak hel u gemakkelijk, 't is toch ook feest voor u, AH heeft alle soorten blikjes, voor een uitgebreid menu! - .v< fles 55 duidelijk gemaakt: Wies had, in de veronderstelling verkerend dat wij met opzet geen gevolg gaven aan haar bellen, ten slotte maar Notaris aan de overkant gewenkt. Deze had al met zekere bevreem ding, voor een koel bovenvenster, staan toekijken en was ten slotte maar heel aarzelend op haar wuiven naderbij gekomen. Het „Blorreblorre" had het niet beter gemaakt. Ten slotte echter was hem dui delijk geworden, dat zij in een soort nood verkeerde en hij was het tuinhekje binnengekomen. Op dat ogenblik had hem een reusach tige explosie (zei hij later) met een stoot tegen de borst getroffen. Tegelijkertijd was de grote ruit in duizend stukken gesprongen. Hij was terzijde gestapt en in het waterputje gezakt. Hy had zich daaruit wegens een mooi embonpoint niet los kunnen maken en had geruime tijd, vanaf de straat onzichtbaar door de heg, zeer fel en galant onder het oog van Wies, gestreden met de mach ten die hem neerhielder. Tussen de rozen „Wattóetutaarnou?", was het inge- eerste dat wij door het gebroken mr. F. A. de Gelder gedepo neerde rangorde, was: F. D. E. A. B, G, C. Er waren 3 inzenders die deze door de jury vastgestelde rang orde aanwezen. Het zijn: mevrouw Leiden, mevrouw P H. Lamers- Peters, Hertstraat 19, Nijmegen en de heer lmmig. J. Haring- straat b", Amsterdam, onder wie de beschikbaar gestelde prijs voor deze prijsvraag van 1UUU wordt verdeeld. Ieder ontvangt dus 334. De waardebon van 250, be schikbaar gesteld door het Heren- modehuis The House of England, werd bij loting gewonnen door: mevr. De Romijn uit Leiden. Wij feliciteren de prijswinnaars met hun succes. Redactie Allerhande. kamer bleek de grote middenruil te ont breken. En, wat ons ook zeer verwarde was het feit. olut PPPldat wij, tussen de De Romijn, Oude Herengracht 14. wapperende gordijnen door, in de tuin No taris geheel klem in het putje zagen zitten met de handen over de borst gevouwen. Wij hadden die mor gen het putje gerei nigd; óók een dier kleine karweitjes. Maar hadden, omdat wij de bakker moes ten helpen, verzuimd het weer te sluiten. Later reconstrueren heeft het volgende raam riepen, want wij verbon den Notaris ineens met de ex plosie en toen tastten w>j in de leegte en vielen, met een lang zame boog voorover, zo meldden ooggetuigen dat, tussen de rozen Waar wij, met eigenaardige trek kingen in de benen bleven lig gen', een zwart floers trok over ons denken. Het duurde nog lang voordat iemand het hek binnen durfde komen. Een heer in een lederen jas was de eerste die de moed vond, maar hij trok zich snel terug, toen hij Notaris achter de heg hoorde hijgen. Vlak nadat de vrouwen-thuis terugkwamen en uitbarstten in een groot geroep van: „O, en hij ligt tussen de rozen en Wies zit 'an de deur, en. o. kijk 'es Notaris zit in de grond en zie je dat: de grote ruit i= eruit en Wies wat sta je daar nou eng. WiesVlak daarna kwam de brandweer de straat binnen en begofl onmid dellijk te spuiten. Achteraf heel begrijpelijk: want de kachel was omgevallen en er kwamen al lelijke zwarte rookwolken tevoor schijn. De grendel. 1 Wel eigenaardig was het dat de voordeur niet meer open wilde. Hoe de brandweer ook rukte en deed: hij bleef dicht Vanbuitenuit lukte het niet. Vanbinnenuit ging het niet. Later, toen zij Wies met een sterke ruk losgescheurd hadden en wij weer tot de wereld terug keerden. ja. toen hadden wij hun precies kunnen uitleggen wat de reden hiervan was: als de voor deur te hard dichtgesmeten ivordt, schiet de grendel ervoor. Dat was nu ook gebeurd. Dat is '"ets dat wij ook eens moeten repareren. DL

Allerhande | 1957 | | pagina 3