IS Ma |K, ALBERT HEIJN DE ARCADELIJN In Engeland staat een huis Columbus' ontdekking in blik, thans lekkernij zonder weerga Dick Holthaus introduceert AH- Paas - proviand aLLER hande APRIL Gen goed glas wijn j verhoogt de sfeer en de p gezelligheid../'*/ Ir Een goede raad- Bij Albert Heijn: 'n Keur van selecte wijnen Knakworst in nieuw „gewaad", f v.. J -fï-cv- Voor de best gevulde mand „Zcmiwstillend" middel Kleine Hapjes Vrijplaats- levenslang" Y^ILT u rustig winke len, zonder overmatig wachten, doe dan tijdig uw Paasinkopen. U be wijst er ons en uzeif een dienst mede. Mogen wij u deze raad welwillend in overweging geven? Samos van het eiland Zoete Muskaatwijn Griekse rode Mistella Zoete Spaanse wijn speciale aanbieding Conqueror Douro Port Red en White Conqueror Sherry very very pale - very very dry Conqueror Sherry very very pale Martini Vermouth rosso - bianco - dry Vz liter fles Martini Vermouth rosso - bianco - dry literfles Meiwijn speciale aanbieding Rode tafelwijnen ■k Rode landwijn speciale aanbieding.1,65 Haut Médoc '52 Chateau Bel Orme 3,20 St. Estcphe '53 Chateau Saint Roche 3,60 Witte tafelwijnen Witte landwijn speciale aanbieding.. Graves Supérieures Advocaat Roodmerk, prima speciale aanbieding I Goudmerk, klasse apart 2,75 I speciale aanbieding 4,25 Bij een goed glas wijn Nibb-Its p. zak Pretzel Sticks per zakje Bridge Kroepoek per zak Gezouten pinda's gr. zak Zoute bolletjes per bus Kaaszoutjes 100 gram 60 65 Kaasstaafjes 100 gram 25 i Kaaswafeltjes 100 gram 40 'i Kaascrackers 100 gram 59 j Knakworstjes p. blik 220—115 75 Kleine borrelworstjes blik 125 33 Belegen kaas I (voor blokjes) 100 gr. 37—36 WIJNKOPER S SINDS 188 7 HET is een vreemde vrucht, die „pineapple", zoals de Amerikanen de ananas noemen. In sommige winkels zien we ze wel eens liggen: een ruwe, kokosnootvormige vruebt met een lichtbruine schil, die geschuhd lijkt, terwijl enige stevige groene bladeren als een wilde j bos haar de vrucht bekronen. Wat ons schubben lijken zijn echter I overblijfsels van de ongeveer 150 bloemetjes, die in de bloeiperiode ieder slechts één dag bloeien en dan een vaalblauwe kleur hebben. Na de bloei die vijftien maanden, nadat de plant is gepoot, plaats vindt vallen de bloemen af. Alleen het vlezige deel blijft achter en gaat een wezenlijk deel van de vrucht vormen. Schenk met de feestdagen een goed glas wijn. Albert Heijn kan u uit eigen wijnkelders een rijke verscheidenheid van selecte wijnen offreren: zowel de eenvoudige, doch heerlijke landwijn als de edele Médoc, de pittige Bourgogne, de fris-geurige Graves Supérieures, de fluweel-zachte Mistella. Superieure wijnen van eeuwenoude chateaux, waarvoor een klasse-produkt erezaak is. En natuurlijk zoals u van AH gewend bent tegen prijzen, die belangrijk voordeliger zijn dan waar ook. Schenk met de feestdagen zo'n goed glas wijn en klink naar aloude trant op de gezondheid en het geluk van de uwen Aperitieven en zoete wijnen 1,20 Rode vruchtenwijn Vinolia, speciale aanb. 1,18 Boerenjongens 1,90 Boerenmeisjes 2,50 St. Emilion '53 Chateau Patarabet 3,40 Bourgogne '53 Savigny-les-Beaune.,,3,65 Beaujolais Supérieur '55 3,30 Alglerse rode tafelwijn 2,10 Grevenmacher 1,65 j Riesling Sylvaner 2,80 3,15 i Haut Sauterncs 4,50 Vacu umverpakking weert bederfsinvloeden TEDERE FABRIKANT, die zich- A zelf respecteert, zal er onver moeid naar streven verbeteringen in zijn produkt aan te brengen cn die maatrogelen treffen, welke er toe leiden dat dit produkt op een 7.o aantrekkelijk en smakelijk mo gelijke manier bij de consument op tafel komt. Een van dezo pogingen is ge richt op het vacuum of luchtledig verpakken van aan bederf onder hevige voedingsmiddelen. Deze wijze van verpakken biedt uiter aard verscheidene, niet onbelang rijke voordelen: het luchtledig verpakte produkt droogt niet uit. het kan niet schimmelen, het is op hygiënische wijze afgesloten van schadelijke invloeden van bui ten af. Kortom, het blijft langer vers en fris met volledig behoud van kleur en geur. Op deze wijze verpakt de N.V. B. Linthorst Zonen Kon. Vlees- warenfabriek te Wilp (Gld.) o.a. Frankfurter knakworst, en wel In zakjes met 10 worstjes, totaal we- gende 200 gram. Deze zakjes wor den dus vacuum gezogen en ver volgens luchtdicht gesloten. Aangezien juist de Frankfurter j knakworst een artikel Is dat ln- I dien niet luchtledig verpakt, sterk i de invloeden van lucht en vocht ondergaat, mag hier ongetwijfeld van een technische verbetering gesproken worden. 2,45 j Ital. Canasta Vermouth 1,95 I '"ood 2,70 2,30 i Madeira, Welsh Bros 4,75 Malaga3,80 Fiësta Apéritief 2, Zoete bessen, Verlof rood 3,20 Saranto Vermouth rood/wit 2.45 Saranto Vermouth, dry 2,70 Na twintig maanden is deze vol groeid en kan ze worden geoogst. Het gewicht van de ananas is dan ruim twee kilo en de plant heeft een hoogte van meer dan een meter bereikt. Nadat de vrucht is geoogst, worden de planten van de over tollige bladeren ontdaan en ook haalt men er enkele uitlopers af, die opnieuw kunnen worden ge plant. Eén uitloper blijft aan de moederplant achter om in een tweede periode nog eens een vrucht op te leveren. Daarna is de plant wel volkomen uitgeput en moet met de hulp van de uitlopers tot nieuwe aanplantingen worden over gegaan De- meeste vruchten verdwijnen naar de conservenfabriek, waar ze aan lopende banden machinaal van hun bladeren worden ontdaan. E^norme ponsmachines verwijderen in een enkele klap het bruine omhulsel en het niet voor de con sumptie geschikte hart van de vrucht (vandaar het ronde gat) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillll en Krengt nog meer nieuwtjes De fijnproevers, de kenners van de wijn, Kopen bij de wijnkenners: Albert Heijn! HICK HOLT- HAUS heeft in het Victoria Hotel te Amster dam laten zien hoe hij zich voor stelt ons te kle den. Volgens de arcadelijn liet hij vertellen op de showd.w.z. in kleren, die soepel om het lichaam vallen en voorzien zijn van arcadevormige schouders, dus tamelijk rond en iets breder dan vorig jaar, hoe wel niet opge vuld; boogvormi ge naden, overal waar dat maar mogelijk is; boogvormige décolleté's, cein tuurs, kragen en hoofdtooien. Overal sfrikjes Aan grappige vondsten heeft Dick Holthaus nooit gebrek. Zo voorziet hij de vrouwen, die het zich kunnen veroorloven haar japonnen e.d. bij hem te bestellen, dit keer rijkelijk van strikjes. Haar lange paarlen kettingen, vier, vijf snoeren dik, sluit hij achter in de hals met een wit satijnen strik en ook de oorbellen voorziet hij pan eenzelfde strikje, dat tegen het oorlelletje rust. Heel charmant, maar wel wat prijzig, want zo'n paar gestrikte oor bellen kost f 65.en zo'n paar len ketting f 55. Hij werkt graag met bont en versiert zomerjurken en -mantels onpraktisch, maar mooi) met in de juiste kleur geverfde manchetten of strak om de hals sluitende kragen van vossebont. Verwisselbare bol Wel praktisch en ook char mant zijn de witte zomerhoeden met verwisselbare bol, die de draagster bij haar jurk kan aan passen. Bont aan de mouwen, oorbellen met strikjes en paarlenketting, eveneens „gestrikt" Nog meer nieuwtjes? Mooie overhemd jurken met strakke of wijde rokken, gedragen met een enorme roos midden op de boezem of met een lange paar len ketting Een simpele jurk voor aan het strand van hand- doekenstof, wijde overrokken, die een eenvoudig jurkje tot een heel nieuwe creatie veranderen, schattige bloemenhoed j es en veel witte garneringen op don kergrijze jurkjes en mantel pakjes. Abonné's opgelet uw adres TN ONS VORIG NUMMER heb- ben wij vriendelijk verzocht om de nummers, die op het omslag- handje staan vermeld, op uw adresverandering te noteren zo dat de administratie het adres op die manier eenvoudig kan vinden. Wanneer u dit n.l. niet opgeeft, moeten duizenden adressen een voor een worden nagekeken. Dus gaarne het nummer dat op het bandje staat vermeld bij uw adresr verandering e.d. opgeven. Van de volgende dames werden ons de kranten geretourneerd: Mevrouw A. de Vries, Lanck- horstlaan 8, Heemstede 12c; Me vrouw Baan, Gordelweg 38b, Rot terdam. 11a. Een Poas-beste Cake gENODIGDHEDEN voor een cake van 500 gram: 125 gram boter, 125 gram suiker, 3 eieren (niet te groot), 125 gram bakmeel, 100 gram Sunmaid rozijnen. De boter en suiker goed glad roeren, dan gelijkmatig de eie ren er stuk voor stuk bijvoe gen. Mocht het beslag een beetje stijf worden, dan een ietsje verwarmen, doch beslist niet te veel. Als alle eieren er in vermengd zijn, het bakmeel er luchtig doorroeren. (Niet te veel roeren). Ten slotte ook de rozijnen toevoegen en door roeren. Daarna het beslag in een van te voren geboterde cakevorm doen en bakken in een matig warme oven. Af hankelijk van de grootte van de oven zo ongeveer 50 a 60 minuten baktijd nemen. Witte bloem 500 gram 23 Amerikaanse Patentbloem pak 500 gram 29 Zelfr. bakmeel pak 500 gram 39-31 Cakemeel pak 500 gram 45 Zilvervloot margarine 3 pakjes 103 Zuivere slaolie grote fles 169 Arachide olie grote fles 169 Krenten 100 gram 22-18 Rozijnen 250 gram 55-45 Callf. blauwe Sunmaid rozijnen per pak 72 Calif, extra blanke rozijnen per pak 59 Italiaanse sukade 100 gram 37 Chinese gember per pot 295-175 Callf. amandelen 100 gram 80 Geconfijte kersen 100 gram 50 Gemalen kokos 250 gram 52 IN AMERIKA wordt ananas veel met ham genuttigd. Op dè foto: fijne ham met halve schij ven Ukulele ananas, geserveerd op een fraaie schotel met wat waterkers of peterselie. Teken van gastvrijheid De eerste afbeelding van de ananasvrucht (voor zover is na te gaan) ver scheen. in 1535, in een in Spanje, uitgegeven „Alge meen Historisch Over zicht van Indië", waarmee Amerika werd bedoeld. Toen later de Engelsen hun eerste koloniën in de nieuwe wereld sticht ten, verhief men de af beelding van de ananas vrucht tot een teken van gastvrijheid, dat werd aangebracht op hekken en deuren, voornamelijk in de steden, waar de zeil schepen na verre reizen terugkeerden. en snijden de schoongemaakte vrucht meteen in schijven. Afhan kelijk van hun diameter verdwij nen deze in grotere of kleinere blikken, waarna gesuikerd ananas sap wordt toegevoegd en de blik ken machinaal luchtdicht worden afgesloten. In grote dozen verdwij nen de blikjes in de ruimen der schepen, om uit te zwermen over de wijde wereldzeeën. Christoffel Columbus ontdekte deze „koning der vruchten", Een jaar na zijn ontdekking van de nieuwe wereld trof hij op het eiland Guadaloupe in YVest-ïhaië een laag bij de grond groeiende, enigszins geschubde vrucht aan, die voortref felijk eetbaar bleek te zijn. Tusser de ontdekking door Co lumbus en het ogenblik, dat de eerste ananas-in-blik zijn weg vond naar alle delen der wereld, zijn enige honderden jaren verlopen. Aangenomen wordt, dat de ananas oorspronkelijk afkomstig is uit het tropische Amerika, met name Bra zilië. Ket duurde echter niet zo lang, of de grote vruchten werden aan boord van de koopvaarders naar andere werelddelen overge bracht en zo trof men ruim hon derd jaar later de ananasplant ook aan in China, Indonesië, Afrika en India. Ja zelfs in de koude noorde lijke landen zoals Engeland, Frank rijk en Nederland werd de plant gekweekt. Hawaii ananasland Ook op Hawaii was de ananas plant terecht gekomen, en hier kwam men ten tijde van de Gold Rush in Californië in het begin van de vorige eeuw op de idee deze vruchten te kweken en naar Cali fornië te exporteren. Onrijp wer den ze via Honoloulou verscheept, maar desondanks overleefden de meeste vruchten de reis niet en kwamen verrot in de havens van de -Amerikaanse westkust aan. De Engelse kolonist captain John Kidwell meende een op lossing te zien door een plan tage aan te leggen op een der meer oostwaarts gelegen eilan den, Oaku, waardoor de reis naar Californië bekort zou kun nen worden. Maar ook nu kwa men de vruchten verrot aan. Deze kolonist gaf de moed ech ter niet op en hij maakte enige reizen om uit te vinden, hoe hij de ananas, groter, zoeter en sap piger zou kunnen maken. Op Jamaica vond captain Kidwell een ananas, zoals hij zocht en im porteerde duizend van deze vruch ten op Hawaii. Door deze daad vestigde hij de roem van Hawaii slan als ananasland Blik bracht uitkomst Het bederven van de vruchten trachtte Kidwell te ondervangen door ze in te blikken. Ondanks grote moeilijkheden elders bij het conserveren van ander firn it, begon hij in 1892 ananas in blik uit te voeren. De eerste jaren was het nog maar een onzeker bedrijf, waarin de teleurstellingen niet uitbleven. Met de verbeterde methoden, die aan het begin van deze eeuw werden ingevoerd, werd het voort bestaan van de ananas-conserven- industrie echter voor altijd ver zekerd. Andere grote centra van ananas cultuur zijn geworden West-Indië, Californië, Centraal Amerika en het noordelijk gedeelte van Zuid- Amerika, maar Hawaii is toch wel de grootste producent. Vervolg van pag. 1 gegelèn wordt. Het Zuivëlbureau hééft er ook dit jaar weer een prijsvraag van gemaakt. „Beschrijf in 15 woorden welke Hollandse kaas prefereert." Met dé ant woorden zal de importeur zeker zijn voordeel kunnen doen. En de duizend beste inzenders krijgen later als attentie een handig kaas molentje thuisgestuurd. Er gaat heel wat om, daar op die Hollandse zuivelstand in Londen. Hoeveel Nederlandse winkeliers verkopen zich binnen een maand door 7 ton boter en 12 ton kaas heen? Handen ineen Het is een merkwaardig ver schijnsel dat de vijf grote boter- landen die samen de Engelse markt voorzien Nieuwzee- land, Australië, Denemar ken, Engeland en Neder land dit jaar een gezamenlijke advertentiecampagne voeren. Hoewel wij, Nederlanders, nog geen 5 pet. van de totale Engelse boterconsumptie leveren, zijn wij toch in de permanente „Butter Information Council" (boterinfor- matieraad) te Londen gevraagd „want de Hollandse boter is nu eenmaal de beste, dat geven zelfs de vier anderen grif toe", zegt de heer Sevink. De vijf beschouwen elkaar dus als minder belangrijke concurrenten dan hun gezamenlijke rivaal, de margarine. Zo strijdt de koe tegen de walvis en de apenoot. En de onderlinge concurrentie, die natuurlijk ook bestaat, brengt een verscheidenheid van botersoorten in de Engelse winkels die een Neder landse huisvrouw zich nauwelijks kan voorstellen. De kruidenier waar ik meestal mijn inkopen doe, heeft gewoonlijk zeven verschillende botervariëtei- ten in voorraad. De Engelsen zijn trouwens als natie grote boter eters. Zij gebruiken ongeveer even veel boter als margarine, terwijl wij in Nederland, het boterland, zes keer zoveel margarine als boter eten! Hovis Hominis Vis Een van de aardigste stands op de voedselafdeling van de Ideal Home Exhibition is de bakkerij van de firma Hovis, de maalders van het tarwemeel waaruit de be roemde bruine broodjes van die naam gebakken worden. Terwijl ik met tientallen andere bezoekers sta te kpken naar de machine, die grote klonten deeg in 32 gelijke stukjes hakt en razendsnel rolt tot balletjes die door handige bakkers in rijen blikjes worden gemikt, waarna de oven in de hoek van de stand er in 20 minuten miniatuur- Hovlsjes van een stuiver uit bakt (die dan nog warm aan het publiek verkocht worden; tijdens de gehele tentoonstelling genoeg om vrijwel de totale bevolking van Den Haag van een broodje te voorzien) vertelt de manager van de stand mij, hoe Hovis aan zijn naam komt. Er was in 1898 een mijnheer Fitton, die de rechten van „Smith's Patentkiemtarwemeel" ge kocht had een naam die hij wat omslachtig vond voor een reclame campagne. Hij schreef een natio nale prijsvraag uit, die door een onderwijzer in Yorkshir e werd ge wonnen met de verrukkelijke, 19de-eeuwse pompeuze naam „ho minis vis'hetgeen Latijn is voor ,'s Mensen Kracht". De naam werd samengetrokken tot Ho-vis. De onderwijzer kreeg niet alleen een geldprijs maar ook nog een levens lang pensioentje en zijn weduwe na hem. En de Engelse taal kreeg er een woord bij- Romantiek Maar het meest romantische ver haal van de tentoonstelling hoorde ik op een klein standje waar op de toonbank alleen enkele tien tallen potten honing stonden. Het werd mij gedaan door de heer Lionel Shaw, een gemoedelijke man van een jaar of vijftig. Zijn vader had in 1926 als gepensioneerd kantoorboekhandelaar in de Lon- dense voorstad Croydon vijf korven met bijen gekocht, zuiver als lief hebberij. Lionel en zijn broer Brian zeiden al gauw: „Vader, daar is geld mee te verdienen", en maakten er een handelszaak van. Het duurde niet lang, of de firma E. S h a w «Sr Zonen had 250 korven over Zuid-Engeland verspreid staan. Ambrozijn Gaandeweg legden de gebroeders zich meer en meer toe op de honinghandel, waar ten slotte hun eigen produktie geheel aan opge offerd werd, behalve de vier kor ven die Lionel nu nog in zijn tuin houdt zuiver als liefhebberij. Maar intussen zijn de Shaws op drie na de grootste honinggrossiers van Engeland geworden. Zij specia liseren zich in de import van bij zondere soorten, wier namen Lionel liefdevol van zijn tong laat rollen: Wilderozenhoning uit Grie kenland, Sinaasappelbloe- semhoning uit Israël, Witte- klaverhoning en Manuka- h o n i n g-i n-d e-raat uit Nieuw- zeeland, Lederhouthoning uit Tasmanië, Een koesterend zonnetje, een prettig tochtje, een leuk plekje en danja dan komt de mand-met-heerlijkheden op het „graslaken". Allerhande heerlijkheden die het leven veraan genamen en die de Paasdagen uit en thuis tot echte, gezellige, blijde feestdagen maken. En nergens koopt u (als verstandige „proviandmeester") beter en voordeliger dan bij Albert Heijn. Zaanse koeken bus 20 stuks 49 Spritskoeken bus 12 stuks 49 Delicata caramels 100 gram 25 Pepermunt, extra strong 2 rollen 25 Teesty, verpakte vruchtendrups per rol 25 Fruitdrups div. smaken in één rol3 rollen 25 Rouletta's, verpakte vruchtendrups 100 gram 25 Ananasblokjes 250 gram 39 Chocolade pastilles melk/puur per rol 69 Grote pinda's 250 gram 59 Leverpastei blik 6539 Albert Heijn CHOCOLADE BLOKKEN melk en puur chocolade, melk chocolade met hele hazelnoten, melk chocolade met rozijnen, puur chocolade met advocaat- vulling. Elk blok bestaat uit 20 stukjes fijnste, zachtsmel- tende delicata chocolade. Keuze uit 5 „zwaargewichten" per blok 45 Zware choc, repen 6 en 8 voor 100 Choc, repen met hele hazelnoten p. st. 22 Osca choc, blokken 2 voor 35 Prima rumbonen 100 gram 35 Choc, pralines 100 gram 29 Duchesse bonbons 100 gr. 60 Cashew krokant 100 gram 49 Hazelnoot krokant 100 gr. 55 Dennetakjes puur en. melk doosje 100 gram 69 Ardolablokjes puur en melkdoosje 100 gr. 69 Choc, bloemen puur en melk doosje 100 gr. 69 Napolitains 100 gram 69 Voor een frisse, gezonde drank Ananassap Sunpearl 2 blikken 90 Sinaasappelsap DelMonte 2 blikken 140 Tomatensap DelMonte 2 blikken 120 Grapefruitsap DelMonte 2 blikken 120 Zuiver citroensap Sunkist blikje 42 Appelsap Rij nofles 35 Tomatencocktail fles 48 Limonadesiroop le srt. 125-100 Vruchten-limonadesiroop fles 275-225—175 AH-koehjes en biscuits Barnevelders, fijn koekje 200 gram 59 Carabiesjes, fijn zandkoekje 250 gram 59 Schotse hagel, met stukjes butterscotch 250 gram 59 Roomboter biscuits Petit Beurre pak 250 gr. 49 Thee biscuits, Formosa pak 250 gram 42 Zaanse Molen biscuits pak 250 gram 39 Baliwafels pak 200 gram 50 Gemberkoek vol fijne gember p. stuk 59 Groninger koek heerlijk gekruid p. stuk 98 Wie klant is bij AH betrekt van vele landen Een keur van proviand voor volle picnic-manden „Maar hier heb ik iets zegt hij, en hij reikt mij een klein potje, gevuld met de gloed van vloeibare amber. Op het etiket staat MEAI YMHTTOY. Die wordt alleen gewonnen uit de wilde thym op de hellingen van de Hymettus in Grieken land", zegt. Lionel Shaw. „U weet toch dat de Griekse goden nec tar dronken en ambrozijn aten Welnu, dit is de ambrozijn die Homerus bedoelde toen hij de heldendaden van de oude Grie ken bezong: de honing van de Hymettus. Een pond kost 3,25 in de winkel. Dat is meer dan dubbel zo veel als een pot ge- Witte overhemdjurk, sierd met rode roos. De charmante 21-jarige Claire Ann Kelly (geen familie van de prinses) had last van haar zenu wen. Daarom kreeg zij van haar dokter de raad: ,.Rijd maar 'ns flink hard. Dat helpt." Nog die zelfde dag kwam zij voor vijf maal 24 uren in de cel om wat te kalmeren. Ze was er namelijk met een vaartje van 145 km per uur vandoor gegaan. pEWOONLIJK gaai aan een teestelijK cuner een apéritief vooral. En bi.» het apéritief behoort nu een maal volgens een goeci ge bruik: het hartige hapje. Omdat u het met de feestdagen uiteraard bijzonder druk hebt, is het prettig om te weten, dat Al- bert Heijn uw grote steun is bij de voorbereidingen van al uw feestelijkheden. Dit geldt natuur lijk ook voor de beroemde pikante hapjes. Hier volgen een paar tips: Een blikje „Mousse de paté de foie gras" wordt verrukkelijk ge serveerd met toast. Als u de schelvislever bemint, ga dan eens op de volgende wijze te werk: met een vork wordt de schelvislever fijn gewreven, daarna wordt er vrij veel Franse mosterd, een weinig zout en vers gemalen peper door heen ge roerd, alsmede een paar. drup pels citroensap. Dit tongstrelen- de geheel wordt uitgespreid op plakjes roggebrood (niet zuinig smeren s.v.p.!). Kleine borrelworstjes worden in plakjes gesneden, op toast ge legd, bedekt met wat mayonaise en gegarneerd met plakjes radijs. Mevrouw Mary Bettison uit Not tingham (Groot-Britannië) heeft gedurende 45 achtereenvolgende jaren (als kind, bakvis en getrouw de vrouw) driemaal per week een plaatselijke bioscoop bezocht. Ruim ach*tienduizend uren heeft zij van de film genoten en steeds zat zij op dezelfde plaats. De voor beeldige trouw van deze vaste klant is door de theaterdirectie beloond met een vrijplaats „voor het leven". wone Australische mélange. Maar jaHij drukt mij een kwartpondspotje in de hand. „U moet het thuis maar eens rus tig proeven," zegt hij vaderlijk. Geen oog voor goud En als ik even later de hal uit loop. heb ik geen ogen meer voor het Paviljoen van het Goud met zijn 200 gouden staven, die ik toch niet kan kopen (ze kosten 50.000 gulden per stuk) en evenmin voor het Schoonheidspaleis, waar de bezoeksters zich gratis mogen op maken met alle stiften, poeders, lakken en smeersels van Max Factor en daarmee nog een prijs kunnen winnen ook. Zelfs de namaak-straaljager, waarin de jeugd de sensaties kan ondergaan van hel vliegen met een snelheid die nooit goed kan zijn voor jonge maagjes, trekt mij niet meer aan: Tn mijn hand heb ik een klein, glazen potje met Godenspijs. Ik heb het nog niet durven openmaken. Voor ik het proef zal ik er eerbiedig een paar drup pels van plengen. Voorlopig laat ik mijn ambrozijn rustig staan >7i de provisiekast van mijn flat, de schamele maar vertrouwde woningdie ik nu pas met over tuiging mijn Ideal Home durf te noemen. DE VISGRATEN WORDEN DUUR BETAALD Noorwegen heeft een grote vis- industrie en weet met enorme hoe veelheden afval geen raad. Een hoogleraar is op de idee gekomen beenderporselein van visgraten le maken, dat gebruikt wordt voor het bakken van dure en exclusieve voorwerpen. Zo brengt dit afval nog een flinke cent of liever ge zegd öre op.

Allerhande | 1957 | | pagina 2