750 In Engeland staat een huis „DE IDEALE van de Brit stond in Londen I Fluvia Colombo (mannequinmaat) vergat haar avondjurk m Karin kreeg een kleur en Terry een champagnebad ,Je moet er voor voelen andersbereik je niets Paas-ontbijtlente-ontbijt! iiiiimnuM THEO JOEKES Honderdduizenden bezoekers trokken naar Olympia Nederlands zuivel kwam prachtig voor de dag ANANAS- R00MPUDDING Iets anders dan ananas met room EXTRA mededeling is nog voordeliger! Schoenenmode- prijsvraag met gulden aan prijzen nniiniiniiiiiiiiiiiii ROND EN ACHTER HET TELEVISIESCHERM JALOERS OP HALF TOTAAL zegt verkoper Horsman Sappig zongerijpt fruit! Hawaiian ananas 12C ,Ze liegen over je" Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Hande HOFLEVERANCIER SAHO01000021 Allerhande apnl 1957 Nr. 24 April 1957 r A N ENGLISHMAN'S HOME IS HIS CASTLE. Van nature is de Engelsman geen flatbewoner, zelfs geen huurder. Hij woont het liefste in zijn eigen, vrijstaande huisje met een tuin. En als hij er niet woont, droomt hij ervan en spaart hij ervoor: zijn „ideal home". Vandaar dat de Ideal Home Exhibition, die het grote nationale ochtendblad de „Daily MaiVal vele jaren organiseert, iedere heer weer honderdduizenden bezoekers naar Olympia in de Londense wijk Kensington trekt. Vandaar ook dat die tentoonstelling „De Ideale Woning" niet compleet zou zijn zonder een grote, kunstig aangelegde tuin met echte grasperken en bloemen, heesters en kruiden. Alles wat m, aan, bij en op een woning thuishoort, is op de Ideal Home Exhibition te zien. Ja, er staan zelfs zes complete huizen in de afdeling die vanouds „het dorp" wordt genoemd, plus vier winkels en zowaar een flatgebouwtje van drie verdiepingen. Alles op ware grootte en alles midden in een van die tentoonstellingshallen. Buizen buiten Het Ministerie van Woningbouw heeft bovendien het geraamte van een huis ingezonden, een inzending die door de organisatoren „urgent- progressief" wordt genoemd. Men kan er namelijk aan zien o, won der van modem vernuft! hoe waterleidingen en afvoerpijpen aan gelegd moeten worden opdat zij niet iedere winter bevriezen: binnenshuis. Het is in dit lieve land namelijk heel gewoon, een netwerk van buizen en pijpen als een bizar stuk moderne beeldhouwkunst langs de buitenmuren te zien lopen. Zoals een loodgieter eens in volle ernst tegen mij zei: „Zo is het immers veel gemakkelijker ze te ontdooien wanneer ze be vroren zijn!" Smaken verschillen „One man's meat is another man's poison", luidt het Engelse spreek woord: spekje voor het bekje van de een, is vergif voor de ander. Smaken verschillen, ook op het gebied van de woninginrichting. Wie van eenvoudige meubels houdt, en van heldere, lichte kleuren, kan griezelen op de grote afdeling waar firma's uit het gehele land hun I blikje Ukulele ananas of blok jes ananas 100 gram suiker 2 eieren H liter melk 4 blaadjes witte gelatine 250 gram slagroom. 50 gram suiker met 2 eieren goed glad roeren, dan-ü liter melk erbij doen en het geheel tegen de kook aan brengen. Van het vuur nemen en gelatine toe voegen (blaadjes in ruim water laten weken en gebruiken wan neer ze goed week geworden zijn). Nu het geheel laten afkoe len. 250 gram slagroom met 50 gram suiker opkloppen tot het stevig is, en daarna goed door de klaargemaakte melk roeren, waarna de in stukjes gesneden ananas wordt toegevoegd. Gieten in met water natgemaak te vorm of opdienen in schaal tjes. meubilair laten zien. Maar blijk baar wil het grote Engelse publiek vooral „donker eiken", fineer, krul len en spiegels met matglazen werkjes. En tochde eenvoud en het goede ontwerp krijgen ook hun deel, al winnen zij door de jaren heen slechts langzaam veld op deze tentoonstelling: er zijn ook stands met moderne meubelen in de beste zin van het woord, dik wijls geïnspireerd op voorbeelden uit Scandinavië, Nederland en Amerika Kostelijke keukens Wat daarentegen de keuken inrichting betreft, hebben de Engelsen van ons weinig te leren. Dat mag dan een mannen- oordeel zijn, het is eigenlijk het oordeel van een verwoede ama teur-kok, wien het bovendien opviel dat voor vele Engelse huismouwen een was- en droog- machine kennelijk al even ge woon is als een ijskast. Veel Engelse keukens worden tegelijk als ontbijt- of eetkamers ge bruikt en opvallend is dit jaar het grote aantal kleuren en pas teltinten waarin de panelen van keukenkasten, de bekleding van water- en warmtewerende tafels en stoelen en zelfs email van ijs kasten geleverd kunnen worden. „WINCHESTER HOUSE" een van de complete huizen, volledig ingericht, die op de Ideal Home Exhibition te Londen te bezichtigen was. Proeven Op de voedselafdeling, die een flink stuk van de bovengalerij be slaat, heb ik als gastverslaggever van AllerHande extra scherp uit mijn ogen gekeken. En mijn oren uitgewreven, want ik werd er be groet door het zelfverzekerde ge- kraai van een heuse haan, die met een stelletje kippen rondscharrelde op de stand waar een grote slijterij van melk, zuivel en kruideniers waren speciale „tentoonstellingpak ketten" verkoopt: een klein blikje gecondenseerde melk, een blikje room, een blikje rijstpudding en een rond doosje „gruyere"-kaas voor 1.32. De normale winkelprijs is 1.9G. Er is bijna geen stand op die voedselafdeling, of men kan er iets gratis proeven: een bodempje soep, een hapje marmelade, een drupje vruchtensap, een warm worstje, een half chocoladekoekje, een kinder kopje poederkoffie, een blokje kaas, een likje „Wonderklop De Nieuwe Slasaus". Hollandse zuivel En daar staan ineens achter een lange toonbank vier dikgeschminkte Britse jongedames met puntige kanten mutsjes op, gekleed in een volkomen fictieve „Hollandse kle derdracht", die overigens heel aardig met het Engelse idee daar van overeenkomt. En daar gaat het maar om. Het Nederlandse Zuivel- bureau heeft, onder leiding van de heer W. M. S e v i n k, de actieve directeur van het permanente bij kantoor dat in Londen gevestigd is, veel werk gemaakt van zijn grote stand. „Pure Dutch Butter Real Dutch Cheese" is het devies. Voor tachtig centen kan de bezoeker een pakketje kopen waar vier plak jes jonge Edammer, twee plakken jonge Goudse, een blokje belegen Goudse en een half onsje boter inzitten Blanke Hollandse boter: hoe stre lend van smaak vergeleken bij de gele, zoute boter die hier meestal Zie verder pag. 2, 6e kol. Dit is uw P a a s kan« T~\E AH-inkopers hebben op verrassende wijze de hand weten te leggen op een extra-grote partij eer ste kwaliteit conserven: vruchten, vruchtensappen, groenten en vis, die tegen enorm voordelige prijzen onze afnemers worden aan geboden. Profiteer er van: sla voor Pasen en ook voor daarna enige voorraad in. Lees vooral de grote advertentie op pag. 4: Uitslag vorige puzzle en bijzonderheden op pag. 3 NU ER IN ONS LAND pl.m. 126.000 televisietoestellen in even zovele huiskamers, hotels, café's en restaurants staan opge steld, gebeurt het steeds vaker dat TV-medewerkers op straat herkend worden en begroet, als waren zij oude vrienden. Karin Kraaykamp, de omroepster van de VARA, stapte onlangs in haar woonplaats, Rotterdam, in de tram, zocht een plaatsje en hoorde al vlug achter zich: „Is dat niet Karin van de VARA?" Waarop alle passagiers zich omdraaiden om de langzaam rood aanlopende Karin aan te staren. De conducteur, die medelijden kreeg met zijn vrouwelijke passa gier, liep op haar toe, legde beschermend zijn hand op haar schouder en zei: „U bent niet de enige, hoor, wie dat overkomt. Het gebeurt mij ook zo vaak dat ik in de schouwburg of bioscoop de mensen hoor zeggen: „Kijk. daar heb je de conducteur van lijn 3 ook Fluvia kwam, zag en werd boos UIT Italië kwam Fluvia Co lombo naar Scheveningen om het Italiaanse commentaar te spre ken bij de finale van het Euro pese danstoernooi, dat door dc AVRO werd georganiseerd en dat in Eurovisieverband door de Belgische, Duitse, Zwitserse en Italiaanse TV werd overgenomen. Heel mooie en heel blonde Flu via heeft nogal wat noten op haar zang. Thuis is zij gewend met alle mogelijke égards te worden behandeld door de haar bewonde rende en aanbiddende kijkers Hier Vertie Dixon van de VPRO is laatst naar een TV-congres aan de Franse Rivièra geweest met haar echtgenoot, regisseur Jack Dixon en ds. De Vries van de VPRO met zijn echtgenote. Zij heeft er veel televisie gezien en nog meer repetities bijgewoond. Eii zij is teruggekomen, jaloers op de Franse omroepsters, die zo veel meer mogelijkheden hebben. Zij komen nl. half totaal in het beeld, zoals dat heet. Tot het mid del betekent dat Een half totaal geeft een omroepster veel meer mogelijkheden dan een close-up. Zij kan eens iets met haar handen doen, de aandacht concentreert zich niet uitsluitend op haar ge zicht en iedere beweging wordt niet zo pijnlijk nauwkeurig ge registreerd. Het viel Vertie op dat de Fran se en ook de Italiaanse TV-om- roepsters er zo chique uitzien. Zij kleden zich bij de bekendste modehuizen, in tegenstelling tot de Nederlandse omroepsters die haar garderobe zo voordelig moge lijk bij elkaar trachten te schar relen. En dan nóg iets over die Fran se omroepsters uit de mond van Vertie. Iedereen vindt 't heel nor maal dat deze dames in haar ei gen sportwagentjes, van het laat ste en lang niet goedkoopste mo del naar de studio rijden. Champagnebad DE omroepsters doen nogal wat stof opwaaien want nu is het Terry van Ginderen, een van de drie Vlaamse om roepsters. die de tongen in Bel gië en Zuid-Nederland in be roering bracht. Deze Terry, echtgenote van de bekende Antwerpse voetballer Jos van Ginderen, stelde onlangs in het programma „Eureka" ver scheidene uitvinders aan de kij kers voor. Een van hen liet zien hoe men, met behulp van een of ander apparaatje, ln een wip een champagnefles kan openen. Alles ging uitstekend, de kurk kwam keurig en zonder moeite van de fles maar toen spoot de champag ne in Terry's gezicht, heur haar en jurk rijkelijk besproeiend en haar make-up grondig vernielend. Met haastig uitgewrongen haren heeft Terry het volgende program ma geannonceerd, zich afvragend wie de fles champagne had ge schud vlak voor de uitzending. NA TWEE JAAR.. J? TWEE Jaar geleden publiceer A den wij in dit blad een re portage over de Bedrijfsschool ▼an A. H. en wij kwamen toen ln contact met een der cursisten, de heer M. G. Horsman, die toen nog maar enkele maanden in dienst was en de Bedienden cursus volgde. Naast de kennis, die hij reeds in theorie en prak tijk had opgedaan, werd hij nu ook nog op de hoogte gebracht van het „hogeschoolvakwerk", dat A.H. voor zijn medewerkers als vereiste beschouwt en dat zowel de goede, prettige omgang met de klanten als een uitgebrei de warenkennis, enz. omvat. Hij vertelde toen, dat hij, na bij de Huzaren van Bo- reel te hebben gediend, als eer ste bediende in het filiaal Jan JACK DIXON neusde in Frankrijk Waarop deze zich plotseling zeer beledigd toonde, omdat men blijk baar nog niet had gezien dat haar vormen perfect waren en het dus geheel overbodig was naar haar maat te vragen. In Italië zullen haar rondingen, in centi meters uitgedrukt, trouwens wel algemeen bekend zijn. Hoe dan ook, tot in haar ziel beledigd, antwoordde zij na een lange stil te: „Mesure de mannequin, natu- rellement". (mannequinmaat na tuurlijk). Na dit gesprekje had Siebe van der Zee het vnprgoed ver bruid bij ne blonde Italiaanse. Zelfs zijn aanbod om haar even in het beeld te halen om haar een paar woorden Italiaans in de microfoon te laten spreken, kon het niet meer goed maken. fflER ziet u „ambulant" Horsman in het Haarlemse filiaal aan de Wagenweg, waar hij als terzake kundige invaller in de bres is gesprongen. Ondertussen is hij mis schien al weer elders te werk gesteld om daar de zaken vlot te laten „doormarcheren". Ukulele 8 halve schijven Mm Summer Isles 20 halve schijven <4 O C groot blik voor I <3 J ideaal voor een prima compote een vruchtensalade een frisse bowl bij het vlees 9 een verrukkelijke ananaspudding Ananas, gouden vrucht, uit zonneschijn geboren, Zo'n aanbod klinkt een ieder als muziek in d'oren. van Goyenstraat te Heemstede werkzaam was en hard wilde werken om zijn gezin (vrouw en zyn tweeling-jongens) een goede toekomst te bieden. Dat heeft hij gedaan. Van eer ste bediende is hij nu opgeklom men tot „ambulant", een ande re term voor het plechtiger as sistent-chef. En de tweeling? „Ja, dank u", zegt de heer Horsman (27), met de twee ling gaat het uitstekend. Toen ik u een paar jaar geleden sprak, waren ze nog maar een paar weken oud. Toen vierden we nog elke week hun verjaardag. Nu zijn het al hele jongens. Met heel verschillende kleuren ogen." MOOIE LEERSCHOOL „En hoe het met mij gaat? U ziet het: ik ben ambulant. Dat is zo ongeveer hetzelfde als assistent chef. En het houdt in dat ik, als bijvoorbeeld een chef ziek is, zoals nu in dit filiaal het geval is, de hele dienst overneem. Dat ambulant-zijn is een heel mooie leerschool, want je komt in allerlei filialen in je eigen district natuurlijk, anders zou je te ver van huis raken en overal is het weer anders, is er ander publiek, ander personeel, andere vraag, andere gang-van-zaken en daar leer je van. Wat mijzelf betreft: ik heb ge weldig kunnen leren bij de chef van mijn vaste winkel, de heer Vlieg. Die heeft een prachtige manier om je het fijne van het chefswerk te leren: hij geeft je eenvoudig, onder zijn toeziend oog, de hele verantwoordelijkheid. En dat wil wat zeggen! Want het gaat niet alleen om het verkopen. Het gaat om de administratie. Om het bestellen. Om duizend andere, dingen. In het begin zat ik er wel een» even raar tegenaan te kijken. Maar het ging steeds beter en op een gegeven ogenblik, dan voel je datv je het aan zou kunnen." MOEILIJK BEGIN De heer Horsman werkt nu, in zijn ambulante functie, in het Haarlemse filiaal aan de Wagen weg, maar er is kans, dat hii over een week alweer elders te werk wordt gesteld om daar, als terzakekundig invaller, in de bres te springen als de nood aan de man komt. „Ja, ik heb in die twee jaar hard gewerkt en er zijn ook wel eens ogenblikken geweest, dat ik dacht: „ik geloof niet dat het iets met me wordt", maar als je dan doorzet dan blijkt het toch dat je vordert." VAKWERK Vooral echter legt de heer Hors man de nadruk op het feit, dat hij het zo goed getroffen heeft met zijn leermeesters. In allerlei op zichten hebben dezen hem de ogen geopend voor het allerbeste vak werk. Het is duidelijk dat deze blonde jongeman met het trouw hartige gelaat eveneens naar die hoogste top, het allerbeste vak werk, streeft. Wij wensen hem veel voorspoed op die weg. „Orde, netheid, alles op zijn plaats en geen doosje uit de rij, dat zijn zo dingen die eenvoudig een tweede natuur moeten wor den", zegt hij. ,£n dan nog iets: je moet er voor voelen, anders bereik je niets. Als het er niet in zit, komt het er ook niet uit Enfin, we doen ons best. Wie weet waar u me vindt als u over twee jaar wéér eens komt!' KARIN KRAAYKAMP bloosde kende en herkende niemand haar. hier waren er geen vurige Ita lianen om haar rode rozen aan te bieden of serenades te bren gen. Dat viel Fluvia een beet je tegen, maar niettemin keek zij even hautain als altijd door haar met edelsteentjes versierde zonne bril, hoewel er geen straaltje zon was te vinden in heel Scheve ningen, Z(j verkeerde ln de veronder stelling, dat er in Scheveningen een kant en klaar geschreven commentaar op haar zou liggen te wachten, dat zij maar voor het oplezen had. Dat was echter niet het geval, dus moest zU, wat boos, aan het werk. Colombo had wel heel wat bij zich, een avondjurk was er echter niet bij en die was toch heus noodzakelijk in het Kur- haus tijdens de finale van het danstoernooi. Dus belde Siebe van der Zee, hoofd van de AVRO TV-sectie, een bevriende relatie op voor een avondjurk voor de Italiaanse commentrice. „Welke maat heeft zij?", vroeg de stem aan de andere kant van de lijn. De heer Van der Zee spoedde zich naar zijn gast en informeerde beleefd naar de maat van de Italiaanse schoonheid. He, poppelepee JE zou zeggen dat meviouw De Gooyer met een man als Rijk Hé Poppelepee haar handen vol heeft. Een echtgenoot, die dan hier dan daar optreedt en altijd op ongeregelde tijden thuiskomt, geeft méér werk dar. één, die iedere middag om twaalf en om zes uur de sleutel in het slot steekt. Of Rijk de Gooyer zelf een eitje bakt en een blikje spaghetti op warmt. durven wij u niet te zeg gen, maar het moet haast wel, want mevrouw De GooyerDom burg werk- de gehele dag in haar couturewinkeltje en atelier (tje) aan de Nassaukade in Am sterdam. Zij werkt voornameliik voor Radio- en TV-mensen, maar maakt ook jurken, blouses of rok ken voor dames, die niets met ra dio of televisie te maken heb ben. Tot haar vaste klanten behoren o.a. een paar TV-omroepsters. Ook veel actrices vertrouwen het ontwerpen en maken van haar toneelgarderobe aan mevrouw De Gooyer toe, zoals Andrea Dom burg, die. dat moeten wij u even verklappen, een schoonzuster is van Rijk de Gooyer, een zuster van zijn vrouw. Mevrouw De Gooyer drijft niet alléén het modehuis Annebelle. mevr. Dokte rG oedhart, echtgenote var. de Amsterdamse journalist Co-- Dokter, staat haar trouw ter zijde. Tenminste in de ochtend- en vroege middaguren; daarna stapt zij in de bus naar Emmeloord of Maastricht of Leeuwarden samen met de deelne mers aan de VARA-tournee, om op te treden als een van de Anno belle's en Co. EEN oude traditie wil. dat we voor het Paas-ontbijt de tafel extra feestelijk dekken, liefst met een gekleurd of ge borduurd laken. Wy versieren de tafel natuurlijk met lente bloemen en hier kan iedere huls vrouw haar eigen fantasie de vrije loop laten. Laten we verder bij ieder bordje zo'n lief, geel kuikentje zetten. Het menu en dat is ook al weer een traditie bestaat uit eieren en krentebrood waarvan iedereen net zoveel mag eten als hij of zij maar wil. Vroeger bezorgde de melkboer een ,,Paas-la-mmetje" van mooie goudgele boter. Dit boter-lamme- metje bezegelde als het ware de vriendschap en wederzijdse achting die er tussen leverancier cliënte bestond. Helaas, helaas. dit goed en vriendelijk ge bruik bestaat niet meer onze steeds on persoonlijker wordende maat schappij! Velen onder u zullen ongetwij feld de eieren in een verfbad stoppen ook al volgens oud traditioneel gebruik. Maar met eieren kunt u zoveel leuker dingen doen dan alleen maar kleuren. KOKEN niet een moeten maar een genot DE TWEELING verschillende kleur ogen WIE HET MOOISTE El yERONDERSTEL, we hopen dit natuurlijk geen van allen, maar veronderstel, dat het met Pasen slecht weer is. Hoe houdl u d/in niet alleen uw kinderen, maar ook de volwassen huisge noten bezig? Het antwoord is eenvoudig. U organiseert een wedstrijd. Daarvoor hebt u een groot aan tal hardgekookte eieren nodig. Koud. En verder alles wat u maar wilt. Papiersnippers in vele kleu ren en formaten, pailletjes, kleine knoopjes, wol, veertjes, draadjes, stukjes kant, kleine lapjes, kleur- krijtjes, penselen, een lijmpot, verf, garen, naalden, spelden enz. enz. Alles, kortom alles wat u be denken kunt. stopt u in een grote doos. De opgaaf is: de eieren zó te versieren dat ze of alleen maar mooi zijn, dus decoratief, of dat ze iets voorstellen, bijv,: een Chi nees, een balletdanseres, Hans en Grietje of iets van dien aard. Van te voren benoemt u een uit een paar mensen bestaande jury, die dan moet beslissen wie de mooiste figuren tot stand heeft gebracht. Het is een enig werk voor jong en oud. De eieren die klaar zijn, wor den tot groot genoegen van ieder een hetzij in een eierdop, hetzij op een servetringetje te pronk gezet. Een prijsje beloont de winnaars van dit schoon toernooi. Mag ik u allen heerlijke Paas dagen toewensen, met een gezel lige ontbijttafel vol lentebloemen en lekkers, met een genoegelijk diner en een soiccesvolle wedstrijd in het eieren versieren?! MARIETTE ,,En dat moet uit zijn", zo be gint een brochure, die de afde ling Personeelszaken van Albert Heijn N.V. het licht heeft doen zien. Doel ervan is belangste'len- den een indruk te geven van de vele werkmogelijkheden, welke een groot kruideniersbedrijf als AH biedt aan de iongelui van thans. In deze brochure, met foto's van Cor van Weele, wordt het opgenomen voor de jeugd. Want de jeugd waar sommigen zo veel op aan te merken nebben kan méér dan dansen en uitgaan en plezier maken; die jeugd kan ook werken. Foto's van jon ge mensen, die werken in de fa brieken, de filialen en de oplei dingsschool van AH lustreren dit. Het uiterlijk van de brochure toont enige gelijkenis met het fotoboek „Family of Men", dat een samenvatting was van het geen op de gelijknamige tentoon stelling in Amsterdam indertijd te zien is geweest. Deze expositie was de inspirerende bron waar uit de gedachte is voortgekomen om deze brochure zó samen te stellen. De Vries schreef de tekst bij de foto's van Cor van Weele, Nan Platvoet verzorgde de lay-out en Jan de Lange nam de druk voox zijn rekening.

Allerhande | 1957 | | pagina 1