gk Het lied van de Hoest Hoe is het gesteld met de schaarste aan personeel e 109 Vraaggesprek met dr. G. F. FORTANIER, Levensmiddelenbedrijf is vrij ongevoelig voor conjunctuurschommelingen Toekomst - zekere werkkring niet een MOETEN maar een GENOT! u kent mij niet en ik ken u niet, lieve lezeres. Dat is eigenlijk jammer want ik zou u zo graag van tijd tot tijd iets van mijn kook-enthousiasme xoillen mededelen. Gewoonlijk krijgt u, vooral in deze tijd van het jaar, van uw medeschepselen alleen maar verkoudheids-bacillen meegedeeld, hetgeen heel naar is voor uzelf en uw gezin. Als ik u echter zou. kunnen overtuigen van het verrukkelijke van de bezigheid: „koken", dan zou dat voor u en de uwen alleen maar winst betekenen. Kaaskenners kiezen AH-Kaas Prijsverlaging AH-Peulvruchtcn 69 79 het het, maken van een vilten leidsel is een werkje voor oma. Ciska kan haar een uitgebreide beschrijving en het patroon verschaffen. De benodigd heden zijn een oude schort voor de voering, groen, rood en wit vilt en twee> klokjes. (Ciska Verheul verzamelde liet voor U) 69 99 100 Pedagogisch speelgoed ALLER HANDE JANUARI directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam 'ALS er ergens nauwkeurig en vooral in practisch ■nL opzicht alle bewegingen en veranderingen van de arbeidsmarkt wordt gevoeld en ervaren, dan is dat wel op het Amsterdamse Gewestelijk Arbeidsbureau. En wanneer iemand iets weet over het belangrijke vraagstuk van deze tijd de grote vraag naar personeel en het in vele opzichten te kleine aanbod), dan is dat wel de directeur van dit Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer dr. G. F. F ortanier. Om enig inzicht in deze materie te krijgen hebben wij ons dan ook tot hem gewend en enkele aspecten van dit grote vrobleem, dat de economie en allerlei an dere sectoren van onze staatshuishouding op de krach tigste wijze beinvloedt, willen wij hier, mét enige op merkingen inzake arbeidsmogelijkheden en perspec tieven van het levensmiddelenbedrijf, naar voren bren gen. In het algemeen kan men leg gen, dat er ln ons land een te kort bestaat aan bepaalde groe pen arbeidskrachten, een tekort, dat ïo ongeveer de 100.000 bena dert. Een tiende gedeelte van dit tekort drukt op Amsterdam, waar het Gewestelijk Arbeidsbureau met eijn staf van plm. 150 gespe cialiseerde werkkrachten dan ook de handen vol heeft met het be middelen tussen werknemers er werkgevers. 35.000 plaatsingen „In 1955 kwamen wij, glo baal berekend, tot een totaal van 35.000 plaatsingen", zegt de heer Fortanier. Dit zijn dus gevallen waar wij hebben bemiddeld. Een typisch ver schijnsel van hoogconjunctuur is, dat de meeste plaatsingen zich bewogen in de sector hotels en aanverwante bedrij ven en verder die der artisten en musici. Daarna volgen han del en industrie en ook het havenbedrijf, die voortdurend blijven vragen." Het blijkt nu, dat vooral drie groepen werknemers in te gerin ge hoeveelheden beschikbaar zijn nl. 1) de jeugd; 2) de geschool den en 3) de ongeschoolde werk krachten. Wat deze laatste twee categorieën betreft tot een be paalde leeftijd. Boven die leeftijd is het aanbod, in bepaal de vakken, groter dan de vraag. Zo is het moeilijk om ouder ad ministratief personeel te plaat sen. „Moeilijke" groep Een andere groep oud ere" werkzoekenden is die der vrou wen boven de 3040 jaar, die vaak, om allerlei redenen van persoonlijke aard, niet in staat zijn de gehele week te werken en die dus werkkringen ambiëren waar zij enkele dagen in de week of gedeelten van de dag kun nen werken; ook deze groep heeft het moeilijk. Ofschoon deze vrou wen juist vanwege haar leeftijd en groot verantwoordelijkheidsge voel, zeer geschikt zijn voor al lerlei werk (b.v. als verkoopster tijdens het drukke week-einde, etc) is het moeilijk voor deze vrouwen een plaats te vinden. Tot op zekere hoogte verwon dert dit de met de belangen van deze groep belaste afdeling van het Arbeidsbureau, zeer. „Zoek contact...." „Er is nog iets", zegt de heer Fortanier. „Wij merken nog maar al te dikwijls, dat de werkgever, waarschijnlijk omdat hij meent, dat er toch geen aanbod is, verzuimt ons bureau in te schakelen als hij werkkrachten zoekt. Dat is niet verstandig: wij hebben dikwijls meer aan te bieden en op uitgebreider terrein dan men wel eens schijnt te den ken; wij hebben verder toch ook een prachtig overzicht over de gehele arbeidsmarkt en bezitten veel gegevens over arbeidsverleden en vak bekwaamheid der werkne mers. Ook weten wij veel over de sociale omstandighe den bij de personeelzoekende bedrijven. Zo hebben we bijvoorbeeld een afdeling die zich bezig houdt met de bemiddeling inzake academisch gevormde dienen een werkkring in een weinig conjunctuurge voelige branche te verkie zen boven die, waar. bij vermindering van de voor spoed, de eerste klappen vallen. Zo kan men eens overwe gen zijn toekomst te zoeken in de levensmiddelenbran che, welke, zo hebben do statistieken dat uitgewezen, altijd een constante vraag naar personeel beeft ge toond. Ook in tijden van grote werkloosheid. Het le vensmiddelenbedrijf, bet kruideniersvak, Is weinig of niet conjunctuurgevoelig. Daarbij komt verder nog dat het kruideniersbedrijf in zijn moderne vorm van zelf- bedleningsbedrijf, in aller lei opzichten veel gunstiger en aantrekkelijker soorten werk biedt. Bij het grootbe drijf Albert Hcijn vludt men dan nog aparte voordelen in de vorm van allerlei aan trekkelijke arbeidsvoor waarden etc., waarover de personeelsafdeling een ieder gaarne inlichtingen ver schaft. Dames gevraagd Wat de rroep vrouwen van 30-40 jaar betreft, Al- bert Heijn kan, speciaal in Amsterdam en het Gooi, op vrijdagen en zaterdagen da mes tot 4 5 jaar als ver koopster in zijn filialen te werk stellen. Het is echter wel noodzakelijk dat gega digden enige verkooperva ring hebben. Als Introductie komen stf eerst twee dagen naar de opleidingsschool in Zaan dam. Belangstellenden wordt verzocht te schrijven aan Albert Heijn N.V., Perso neelszaken te Zaaudam. VOLV. GOUDSE Jong 100 gram Natuurlijk behoren tallozen onder u al tot de overtuigde kooksters, zij zijn uit den aard der zaak nieuwsgierig naar varianten en daarom stel ik aan allen de vraag: Wilt u met mij een beetje gaan avonturenin de keuken? Of het nu om Goudse of Leidse gaat of om de échte boerenkaas (rechtstreeks van de boer), geen kaasmarkt van betekenis of Albert Heijn heeft er zijn doorgewinterde inko pers. Hoe vakkundig zij hun taak volbrengen, daarvan vindt u het bewijs in elke AH- winkel: een uitgebreid kaas assortiment, dat aan iedere smaak, hoe verfijnd ook, te gemoet komt. Kom eens proevenen tegelijk profiteren, want ook als het om de laagste prijzen gaat, staat Albert Heijn bo venaan NU PEULVRUCHTEN licht belegen belegen boeren september kaas?5 extra belegen boerenmeikaas 37 Oude pikante38 EDAMMER 40 -f 100 gram licht belegen 31 extra belegen33 ge aardappels, kook ze gaar, giet I ze af en laat ze even droogstomen. Daarna breng ik melk aan de Laten we het nu eens over kook, terwijl ik de aardappelen peulvruchten hebben. j door de zeef roer (gestampte aard- Idea*»: vaedspi m ons klimaat, appelen blijven toch altijd met uitermate gezond, zie dr br>»Jr«>e klonten!). Zo gauw de melk kookt, LEIDSE 20 jong volvet, jong 100 gram 24 31 EEN KWART EDAMMER KAAS jong - 40 per V* kaas 117 Holl. smeerkaas Zwitserse kaas 40 per pakje 29 per kegel 25 Holl. smeerkaas 40 Gemalen Zw. kaas zoutloos per pakje 37 strooibeker 55 Eyssen's smeerkaas Emmenthaler kaas volvet per goudcup 42 per doosje 75 Holl. dessertkaas Krauter per doosje 75 per doos 80 Yoghurt per doosje 75 Geraspte kaas 100 gram 35 Salami per doosje 85 Iets speciaals: NOORSE SMEERKAAS primula-sellerie-ham-tomato-curry per doosje 45 Volvette lunchkaasjes per stuk 170 Baby edammertjes per stuk 255 Weer of geen weer, uw man en kinderen gaan er door! Wat kan hun bij thuiskomst welkomer zijn dan een stevig maal: dampende borden met kapucijners, bruine bonen of erwtentoepl Natuurlijk, bij Albert Heijn vindt u al« immer de beste soorten tegen sterk verleagde prijzen I per 500 gram Hollandse bruine bonen Kapucijners Grauwe erwten Groene erwten Spliterwten Import witte bonen wat er „bij" hoort Sappige Gelderse rookworst 250 gram zwaar Dik vet spek, gerookt 250 gram Mager zuurkoolspek 250 gram Augurken, heel zoetzuur per pot Augurken zuur per pot Gesneden augurken zoetzuur per pot Zilveruitjes per pot Piccalilly Mosterd werkkrachten en ook die heeft al verscheidene malen met succes gewerkt." Aanvulling in 1960 De Jeugd en de twee groeperin gen geschoolde en ongeschool de werkkrachten-tot-een-bepaal- de-leeftijd geven, als gezegd, de meeste tekorten te zien. In 1960 echter zal er verandering komen in deze toestand; dan zal de ge boorteplek van vlak na de bevrij ding ook hier zichtbaar worden en zullen de vele babies die toen werden geboren, als jongelingen en jongemeisjes een geduchte op vulling gaan betekenen van de grote gapingen in het arbeids front. „Zoals de toestand nu is blijven de arbeidsperspectie- ven gunstig. Of dat zo zal blijven, weet niemand. Oor zaken van deze voorspoed zijn ten eerste", aldus de heer Fortanier, „de export, die, be halve op de kwaliteit en de verrichte diensten, gebaseerd is op een laag loon- en prijs peil, twee zaken die het hoger financieel beleid in ons land dan ook zeer in het oog houdt. Een tweede oorzaak is ge legen in het feit, dat wij in een uiterst dynamische tijd leven, eigenlijk een tweede industriële revolutie beleven, die een uiterst snel verouderen van het machinepark ten ge volge heeft en een nieuwe apparatuur vergt, voordat de oude op normale wijze ver bruikt is. In dit alles zit een conjunctuur-stimulerende ten- denz. Het arbeidstekort kan funest zijn voor onze export en het is noodlottig, dat er buitenlandse orders afgewezen moeten worden, eenvoudig omdat men het niet meer aankan of omdat de lever tijden te lang worden, of ook omdat er materiaaltekorten zijn. Maar 1960 zal, zoals blijkt, opluchting geven. De drie jaren die ons nog van dat moment scheiden beteke nen in een wereld met uiterst scherp concurrerende rivalen op de buitenlandse markten echter een héél lange tijd." Gunstige perspectieven Betekent dat dan aomg opnieuw werkloosheid? Voorzover men zo iets kan voorspellen, ls het ant woord hierop: nee. Daarvoor zijn de perspectieven gelukkig te gun stig. Welke die perspectieven zijn? Ten eerste het feit dat wij, bij een normale ontwikkeling, over niet ad te lange tijd, de vruchten zullen gaan plukken van de toepassing der, ln vreed zame zin gerichte, atoomenergie, en verder de ontwikkeling der electronica en kunstprodukten, zoals de z.g. plastics. Ten twee de doet ook de stellige hoop dat de arbeidsproductiviteit in de toe komst toe zal nemen, de perspec tieven in gunstig licht bezien. per pot per tube 92—55 58 49 55—35 40 DE leden der toneel gezelschappen zijn blij: het hoestsei- zoen is weer vol ledig begonnen. Zij behoeven zich niet meer eenzaam te voelen op het grote, tochtige toneel. Want het Lied van de Hoest zal avond aan avond helder en krachtig, in machtige golven, weer klinken van aanvang tot pauze en van pauze tot einde. In het begin van de avond is het éven stil. Oip natuurlijk het rumoer na dat laat-binnen- komers maken met klapstoeltjes en geschuifel der voeten. Mooi stil is het. Slechts een met enig geweld binnendromimend gezel schap dat iets teveel apéritiefjes vóór, tijdens en na de maaltijd heeft genoten, verstoort de mooie afgeronde stilte waarin het toneel spel zich fraai en uitgebalanceerd voltrekt. Zouden ze niet ivillen? [JET is, aan het begin van zo'n avond, eigenlijk angstig stil en na een poosje krijgt de re gisseur het achter de cou lissen lelijk te kwaad. „Zouden ze vanavond niet willen hoes ten?", denkt hij bezorgd. „Zou er iets mis zijn?". En hij sluipt al eens naar een kijkgat en tuurt met scherp-fonkelend oog de zaal in. Nee, daar zitten ze allemaal met opgeheven gezichtjes en luisteren, als schapen zo mak. TTtE regisseur ls bezorgd. Want hij weet dat de échte, de ware hoester pa* begint met zijn avond1- lied als het stuk lekker gaat lopen. Als de artisten er in komen. Hij gaat bedrukt weer op zijn stoel, uit de opera „Aïda", zitten en luistert. Hij wacht op de eerste zwakke kuch. Die eerste zwakke kuch is meestal al vol doende. Want het is met hoesten als met het lied der nachtegalen. Die antwoorden elkaar LJANDGESMEDE ,ie- In het parket wordt een oude- li mi.M re heer, met een slordig-verzorg- de blafhoest van drie jaar te rug. heerlijk warm. Lekker voelt h\j zich! En wat een mooi, boeiend stuk! En wat spelen die artisten het prachtig! Een gevoel van welbehagen door stroomt deze heer met die on verzorgde blafhoest. Hij haalt diep adem. Hij zucht En TTOE -tl trill daar klinkt de eerste sterke tril ler. Deze nachtegaal-heer jubelt het uit in parket: ahoe, ahoe!, Wie antwoordt? gaat het met die eerste triller? Even hangt hij in de ruimte van de zaal. Dan antwoordt het bal kon. Met een zeer fijn, maar schel kriébelhoestje, een sopraantje zou men menen. Het aarzelt in het duister. Het zingt langs de schijn werpers. Het roept en roept Wie antwoordt? Wie? Stalles! Ja, stalles kan het niet langer aanhoren. Een man met een toneelkijker barst Ineens los: het is sterker dan hemzelf. De tranen springen hem in de ogen: uit de duisterste pijpen van zijn bronchiale kanalen welt het Lied van de Hoest op. Hij móet ant woorden op zijn medenachtegalen. En dan neemt het Koor het over. Aan alle kanten zitten de ware warme Hoesters. Loge neemt over. Stalles volgt met vier mooie, volle blaffers. Het sopraantje van balkon stijgt er ijl en fijn boven uit. Fauteuil heeft een sterke, trage bas en achter deze solisten snift en snuft en snuift en snuit het ganse koor. Heel, héél mooi. „Nou, ik mot jullie wél eer lijk vertellen", zegt de regis seur later tussen de bedrijven in, „dat ik een poosje lillijk in de piepzak heb gezeten: er was geen hoestje te horen. Ik denk: die lui zijn ziek! Er is iets! Ze zijn gehypnotiseerd of zo! Of dood; dénk ik. Ik kijk door de kier: nee, daar zitten ze alle maal met de koppies omhoog. Ik denk, nou moe, denk ik, rare avond gaat dat worden. Een avond in januari zonder hoesten. Jongens, ik was eerlijk een beetje bezorgd. Een avond zon- j der hoesten, denk je eens in.1 boontjes in de baby-voeding! Bui tengewoon rijk aan eiwitten en mineralen, vooral fosfor en ijzer en de onontbeerlijke vitamines, (groene erwten bevatten enorm veel B' vitamines). ERWTENSOEP Een typisch Hollands gerecht is onze onvolprezen erwten soep, die, dank zij vlees worst, erwten en de vele groen ten, een maaltijd op zichzelf is. Allemaal weet u natuurlijk hoe men zo'n soep „waar de lepel in behoort te blijven staan" maakt. En of u nu uitgaat van varkens poten, -krabbetjes of -oren, waar u dan later nog zo'n heerlijke rookworst (u weet natuurlijk wel dat u ze bij Albert Heijn kunt ko pen tegelijk met uw erwten of spliterwten) bij doet, ofwel dat u begint met een zeer krachtige bouillon te trekken van een osse- staart (en ook in deze erwtensoep behoort later de rookworst te geu ren); iedere erwtensoep zal het stempel van de kookster dragen. Omdat ten slotte iedere huisvrouw haar eigen verhoudingen zal be palen, de één zal wat meer sel derij gebruiken, de ander zal zich wat meer op de preien concentre ren, de één neemt liever spliterw ten, de ander prefereert groene erwten die zij zal zeven en weer een ander zal genoemde erwten fijn koken maar de schillen erin laten. Eén ding behoort u echter allen te doen en dat is uw erwtensoep eindeloos lang laten sudderen; de traditie wil dat een goede erwtensoep minsten* tien uur staat te pruttelen op een heel zacht pitje!! Hier wordt dus al bewezen hoeveel geduld het goe de koken vraagt, vooral omdat u de soep regelmatig dient te roe ren en te controleren op aanzet ten. Erwtensoep mag men maar een zeer beperkt aantal keren opwar men, omdat snel zuur-wörden, voor kan komen, maar als u de soep zo heerlijk geurend opdient, is de kans op «en rest natuurlijk gering. Serveert u «r plakjes rogge brood bij? Het is erg lekker, maar maakt het gerecht wel wat zwaar der. ERWTEN-PURÉE Hebt u eigenlijk, we hebben het nu toch over erwten, wel eens erwten-purée als groente gegeven? Het prettigst maakt u de purée van spliterwten, maar ook de gewone groene erwten lenen zich er uitstekend voor, mits natuurlijk gezeefd. U laat dus uw erwten af de gesple ten soort weken en kookt ze met weinig water tot ze goed gaar zijn. Ook hier dient u even na te gaan of u er eventueel wat water bij dient te voegen. Wrijf de erwten door de zeef met slechts zoveel van het kook nat dat er een smeuïge purée ont staat. Bij die purée doet u een flink stuk boter (naar verkiezing margarine of roomboter). Ik zou u willen aanraden om u een pepermolentje aan te schaffen, het is geen grote uit gaaf en u kunt er peperkorrels in malen. Deze vers gemalen peper is een geurig kruid, dat veel minder branderig is dan stofpeper. Is u in het bezit van een pepermolen dan maalt u peper (liefst de witte soort over uw erwten-purée, anders gebruikt u wat peper uit een busje. De erwten-purée dient onder voortdurend roeren voor het opdoen nog een kwartiertje te laten koken. Het lekkerste is die purée in combinatie van aardappel-purée en rookworst. AARDAPPEL-PURÉE Hoe maakt u aardappel-purée? Ik neem een goed soort kruimi- •oer ik die met een flink stuk bo ter (margarine) door de purée, die ik zelfs met krachtige hand klop, opdat ze zeer luchtig zal worden. Vooral hierbij geen noot- muscaat gebruiken, omdat die smaak niet goed past bij het zach te van zowel de erwten- als de aardappel-purée. Intussen heeft u een pan met water aan de kook gebracht, twin tig minuten voor het aan tafel gaan legt u daar de rookworst in, die niet mag koken, maar in het hete water vanzelf op temperatuur komt. Zowel de erwten- als de aardappel-purée houdt u op as- bestplaatjes, op sudderpitjes, op temperatuur tot u alles gelijk kunt opdienen. Het kookwater van de erwten heeft u natuurlijk bewaard omdat u daar met het restje erwten- purée en wat verse groenten plus een stukje boter de volgende dag een smakelijk, mager soepje van kunt maken. Weet u wat een zalig toetje is, zowel na de erwtensoep, als na het gerecht van de groene en de witte purée? Pruimt- danten! Niet alleen lekker, maar zo gezond. TRACTATIE U wast de pruimen en zet ze in het water te weken tot ze de volgende dag niet meer op ver schrompelde oudjes lijken, maar groot en glad zijn. Als u vindt dat er nog te veel water ln het pannetje is, giet u er gerust wat van af. Daarna kookt u op «en heel zacht vuur met een dun citroen schilletje en suiker naar smaak uw pruimedanten gaar. Dat zijn dus goede, gezonde prui medanten. alhoewel ik bijv. een klein stukje kaneelstok hier be slist wel op zijn plaats acht. Maar stel nu eens, u wilt uw gezin trac- teren. Koop dan bii A.H. tegelijk met uw gedroogde pruimen, wat amandelen. Tel hoeveel pruimen n gebruikt en neem een zelfde aantal aman delen die u in kokend water doopt, zodat u het bruine schilletje ge makkelijk kunt (verwijderen. Zo gauw de pruimen gaar en afgekoeld zijn, snijdt u iedere pruim overlangs open, haalt voorzichtig de pit eruit en ver vangt die door een blanke amandel. Eerste tractatie! Nu kan het zijn dat u toeval lig een fles sherry open heeft, giet dan een glas sherry over uw met amandel gevulde prui men, zet een deksel op de schaal en laat de pruimen de sherry-geur opnemen. Tweede en nog grotere tractatie1! Hierop kunt u zelf nog ver der fantaseren Marietie. £EKOMEN van alle drukte in de decembermaand? Met de voorjaarsschoonmaak nog in een ver verschiet kunt. u zich waarschijnlijk nu xvel een paar vrije uurtjes gunnen. In twee van deze gezel lige uren maakt u een speelgoedbeest voor zoon of dochter tje, voor kleinkind, neef je of nichtje. -*• Zo'n giraffe kunnen de kinderen naar hartelust door de kamer smijten, zonder dat het beest er schade van on dervindt. Met een lapje gevlamde stof, wat restjes wol en leer en kapok of watten hebt u alle benodigdheden bij el kaar. Het patroon en een beschrijving stuurt Ciska u op, wanneer u haar erom vraagt. fa 2"0'N gezellig gestreepte ling eriezak biedt twee grote voordelen. Ten eerste is hij in een wip gemaakt en kan zelfs een naaister met geringe ervaring zich er aan wagen. Ten tweede betekent zo'n zak een uitkomst voor kleinbehuisden, vooral voor kamerbewoonsters. Zelfs een kamerbewoner zal er plezier van hebben. Dit produkt van uxo nij vere handen biedt nl. plaats aan sokken of kousen, zo ti wilt schoenen, overhemden pyjama's of nachtponnen, broekjes, hemdjes, onderjur ken en ga maar door. Een kleerhanger en een stukje gestreepte chintz is alles wat u nodig hebt Op aanvraag stuurt C i s- ka Verheul, Harsten- hoekweg 18 9, Scheve- n I n g e n, u handleidingen en/of patronen van de Doe- het-zelf voorbeelden gratis toe. Wilt u behalve naam en adres duidelijk op uw brief kaart zetten of u het leid sel, de lingeriezak of de giraffe gaat maken? Kameleon-bijoux KANT EN KLAAR - In een wip gereedI Hollandse bruine bonen liter blik Bruine bonen met doorregen spek liter blïk Echte-ouderwetse Erwtensoep met worst of met kluif liter blik Luisterend, als schapen zo mak. raden zijn in de mode. Vooral jonge meis jes rinkelen graag met zo'n grappige ijzeren armband of versieren een zwart truitje met een handgesmede hanger. In haar gezellige winkel in de N i e u xo e Spie gelstraat te A m- s t e r d am verkoopt I n a B r o e r s e derge- j lijke soort byoux, „gegar- j neerd" met lapjes ge- J kleurd vilt, die men kan verwisselen, al naar ge lang de kleur van het kledingstuk, dat men er bij draagt. fa De firma Ars Lu- de n d i, Lekstraat 106 te Amsterdam, maakt pedagogisch ver antwoord speelgoed, afge stemd op de fantasie van een kind in de leeftijd van één tot zeven jaar: een houten eend op wieltjes, die ijverig zijn kop be weegt als ihij wordt voort getrokken) een treintje, dat over een zelfgebouwd viaduct rijdt, een trekkar, waarin al het speelgoed kan worden gestouwd en desnoods een vriendje kan worden rondgereden, een zak vol houten blokken in alle mogelijke kleuren en vormen of een materialen- blokje, waarin plaats is voor een penseel, sohaar, potlood, priem en potje verf. Wie dit speelgoed liever eerst zelf ziet, kan eveneens terecht bij In a Broirit. Tegen de viexe vingers Bij Pander in de Kalverstraat te Amsterdam zagen wij porseleinen deurknoppen die het af- en porseleinen platen, de deuren rondom sleutelgat tegen de drukken van vieze vingers beschermen. Deze knop pen en platen zijn er in rose, groen en wit en zijn versierd, als Saksisch porselein, giet fijne bloem motieven en andere antiek- aandoende dessins. ANTI-ROEST fa De N.V. Chemische Fabriek Schie dam brengt een nieuw roest verwijderingsmid del in de handel. Het is e«n poe der, dat men in water oplost. In deze oplossing dompelt men het roestige voorwerp onder. Grotere door roest aangetaste voorwerpen als fietsen e.d. kan men met een doekje, waarop de in water opge loste poeder ij aange bracht, bewerken. Na de behandeling moet het voorwerp worden afge spoeld, gedroogd cv, met een roestwerend middel worden ingewreven. PLAKT ZÉLF 1 fa Zèlf-klevende etiket ten maakt de Neder landse drukkerij van Reliëfetiket ten Ge pi N.V. in A m- I breekbare nylon klein, wat sterdam. Deze etiketten j f kan men plakken op j inenten van deze antenne, dankzy de nieuwe Clic- constructie, in één hand beweging op de draagpüp gemonteerd met een on- plastic, cellofaan, rub ber, metaal e.d., stof fen, waarop een gegomd etiket niet houdt. Dezelfde Gepi maakt ook zelfkle vend papier, dat plakt door het tegen het te beplakken voorwerp te drukken. Het papier en de etiketten kunnen worden beschre ven. TV voor jong en oud -fa Al* paddestoelen rijzen de televlsie-antsnnes niet nit de grond, maar uit de daken. W. J. Stok vis In Arnhem maakt een antenne van een blanke aluminium lege ring, die zeewaterbestendig is en daarom geschikt voor ons vochtige klimaat. Daarbij worden de ele- de montagetijd aanzienlijk bekort. fa En nu wij het toch over televisie hebben. B ij Van Embden in de Amsterdamse Kal verstraat prijken tele visietoestellen in kinderuit voering. 39.75 kost zo'n apparaatje, dat over een echt bewegend beeld be schikt en op een batterij werkt. Twee filmstroken, een gekleurde en een zwart/witte worden er bij geleverd. WANDVERSIERING Wij ontdekten in D e Bij enkorf vissen en zeepaardjes, gemaakt van plastic draad, die een grappige wandversiering vormen in een modern interieur. Vier figuren op één kaart kosten 4.50.

Allerhande | 1957 | | pagina 2