4Is ik U mag raden.... oor kwalitei Albert Heijns Wijnen Superieure Wijnen zegt de chef-kok van Formosa en hij schreef voor U op Twee Kerstdiners MENU 1 FEESTDRANKEN MENU 2 Y ALLER HANDE HARTIGE HAPJES i* Beslag klaar - bakken maar! OLIEBOLLEN Allerkande uit alle landen Uw bakfestijn begint bij Albert Heijn ~I HEERLIJKE HAPJES in een handomdraai DELICATA KOFFIE 4 ALLER HANDE DECEMBER Rechtstreeks uit de landen van herkomst geïmporteerd Voor avondjes - bij recepties - als aperitief Rode Port Conqueror4,60 Witte Port Conqueror4,60 Sherry Conqueror very very pale very very dry 4.50 Sherry Conqueror very very pale 4.25 Martini Vermouth rosso-bianco-dry 6.85 en 3.50 Vermouth Canasta rood 2,70 Fiësta Apéritief1,95 Madeira Welsh Bros f 4,75 Tokaji Aszu 1948 5,40 Speciaal voor avondjes Malaga 3,80 Samos (van het eiland) 2,45 Zoete muscaatwijn 1,95 Zoete Spaanse wijn speciale aanbieding 2.25 Griekse rode Mistella2,30 Vinolia rode vruchtenwijn speciale aanbieding 1. Meiwijn wit 1,20 Vermouth Saranto rood en wit 2.45 Vermouth Saranto dry2,70 Advocaat "i speciale f 2.50 Advocaat goudmerk aanbieding 4. DIVERSE LIKEUREN: Voorburg-Sehilletje-Apricot2.98 Boerenjongens 1,75 Boerenmeisjes 2,35 Zoete bessen, Verlofrood3.20 Voor bowl Witte landwijn, speciale aanbieding 1.65 Vinolia rode vruchtenwijn speciale aanbieding 1. Meiwijn wit 1.20 Loupiac '53 Chateau Rouquette3,55 Aan tafel bij soepen: Madeira Welsh Bros 4.75 Sherry Conqueror very very pale-very very dry 4.50 bij visgerechten: Grevenmacher Riesling Sylvaner '55 2,55 Graves Supérieures2,95 Witte landwijn speciale aanbieding 1.65 bij koud vlees, kalfsvlees, lamsvlees en kip: Haut Médoc '52 Chateau Bel Orme2.70 St. Estèphe '53 Chateau Saint-Boch 3.15 Rode landwijn speciale aanbieding 1.65 Beaujolais Supérieur '53 3.15 bij ossehaas, rosbief, biefstuk, konijn, haas, eend en patrijs: St. Emilion '52 Chateau Patarabet 2,95 Beaujolais Supérieur '53 3.15 Bourgogne Savigny les Beaune '53 3,65 Algierse rode tafelwijn 2.10 bij dessert: Loupiac '53 Chateau Rouquette3.55 Haut-Sautemes4,50 Hongaarse Tokaji Aszu '48 5.40 Feestelijk intermezzo: vrnekten - op - - sap Meikersen zonder pit per blik 13579 Meikersen met pit per pot 125 Abrikozen Sunpearl p. blik 21012579 Fruitcocktail Sunpearl p. bl. 21513579 Grapefruit-partjes DelMonte p. blik 85 Calif, perziken Sunpearl p. blik 195—125—79 Gemengde vruchtenper pot 195 Pruimen Reine Victoriaper pot 85 Appelmoes eerste soort per blik 95 Appelmoes prima 2 literblikken 145 Appelmoes per pot 39 Mandarijntjes per blik 83 Citrus salad, DelMonte, partjes van sinaasappelen en grapefruit p. blik 79 Aardbeien per blik 82 Frambozen per blik 100 Hawaiian ananas: DelMonte, 8 dikke sch. per blik 225 DelMonte, 4 dike sch. per blik 118 Plantation, 10 schijven per blik 158 DelMonte, blokjes per blik 82 Ukulele, 8 halve schijven, per blik 69 JYJET de hulp en het advies van een der beste chef-koks van Nederland, ril. de chef-kok van Formosa te Amsterdam, kunnen wij u een tweetal suggesties aan de hand doen, die u in staat stellen om met een kostelijk Kerstdiner voor de dag te komen. De ene suggestie is zo voor delig mogelijk gehouden, bij de andere zal men wat dieper in de beurs moeten tasten. Lees beide menu's eens rustig door en kies bij elk ervan datgene wat u het meest aanstaat Geniet van een smakelijk feestmaal! Recepten (4 a 5 personen) mw Tomatensoep Gebraden konijn met appelmoes en stoofpeertjes of pruimen en abrikozen-compote Aardappelen of Gekruide varkensrollade met spruitjes en stoofpeertjes of pruimen en abrikozen-compote Aardappelen Roompudding met rozijnen en Franse vruchtjes it Ciska helpt u bij het tafeldekken 7ijn de spijzen en de dranken J uiteraard zeer belangrijk, de schikking en de versiering van de dis vormen de glansrij ke omlijsting van alles wat met zoveel liefde en zorg werd be reid. Glas- en zilverwerk worden extra verzorgd, om van het ta fellinnen niet te spreken. Spe ciale arrangementen met bloe men en toepasselijk groen, lint en verschillende andere attribu ten kunnen de stemming nog aanmerkelijk verhogen, terwijl met het plaatsen van naamkaartjes letterlijk en figuurlijk de puntjes op de i worden gezet. Ook hierbij wil Ciska u weer gaarne ter zij de staan! Vraagt even haar advies en u ont vangt weer alle bijzon derheden en praktische aanwijzingen voor het aanrichten van drie feestelijke Kersttafels, compleet met „kaartuit- rusting" (Frans menu). 17 kent het adres reeds: Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189 te Scheveningen. (iets warms en iets -i kouds) BISSCHOP Benodigd. 1 fles rode wijn 1 sinaasappel, waarin enige kruid nagelen zijn gestoken, pijpkaneel en foelie, 01 100 gram suiker. Bereiding: De wijn aanlengen met eenzelfde hoeveelheid water, de sinaasappel en de kruiden toevoegen en het geheel onge veer twee uren zachtjes laten trekken, ervoor zorgdragen, dat de wijn niet kookt. Kruiden en sinaasappel verwijderen en op smaak af maken met de suiker. Zo warm mogelijk serve ren. Tomatensoep: 1 blik Albert Heijn Tomatensoep voorzichtig aanlengen met 1% liter kokend water, zodat alle klontjes verdwenen zijn. Aan de kook brengen en daarna extra binden door toevoeging van een scheutje geconden seerde melk uit blik. Konijn: m stukken gesneden braden. Als volgt: wassen, drogen, zouten en daarna in de braadpan of slede met 250 gram boter of margarine bruin en gaar braden. Vaak bedruipen en contro leren of het vlees van de wervels los laat (braadtijd ca. 1 uur voor wilde konijnen; tamme konijnen iets langer). Desgewenst ter verhoging van de smaak, vóór het braden het konijn licht met mosterd bestrijken. Varkensrollade: De gekruide rollade kant en klaar bij de slager bestellen. In de braadpan of slede 250 gram boter of margarine heet laten worden. Hierin de rollade in vlug tempo aan alle kanten bruin braden, echter niet door en door gaar laten worden, zodat de bereidings tijd ongeveer een half uur a drie kwar tier vergt. Compote: 350 gram pruimen en 150 gram abrikozen wassen en 12 uur weken in ruim water met citroenschil. De vruchten in het water zacht koken met 3 ons suiker en een pijpje kaneel. Het vocht binden met aardappelmeel. Vanzelfsprekend kunt u deze compote ook samenstellen uit de rijke sortering die A.H. u in blikken vruchten op sap biedt. Roompudding: 1 pakje Albert Heijn puddingpoeder volgens het recept op het pakje bereiden en tevoren 1 ons rozijnen zachtjes wellen en toevoegen nadat de puddingmassa is verkregen. Laten afkoelen in een met koud water omgespoelde puddingvorm, keren op een schaal en garneren met stijfgeklopt eiwit en Franse vruchtjes. WERKSCHEMA 1 dag vantevoren de appelmoes en de stoofpeertjes bereiden, de groenten en de aardappelen schillen en schoon maken. De avond tevoren de compote-vruchten te weken zetten. Op de dag zelf ca. 4 uur tevoren het konijn braden, onderhand de pudding klaarmaken en op een koele plaats wegzetten; ca. 1 uur tevoren de varkensrollade bradencompote afmaken, ca. uur tevoren de groenten en de aardappelen koken, ca. 15 min. tevoren de tomatensoep bereiden, de pudding garneren en de gerechten op de schalen overdoen. Zalmsalade met koude groenten, toast en boter of Grapefrui t-cocktail Wijn: Graves Supérieures Heldere bouillon Blinde vinken met doperwtjes en stoofpeertjes, of pruimen en abrikozen-compote of tutti-frutti Aardappelen Wijn: St. Estèphe of St. Emilion of Gekookte ossetong met rozijnensaus met doperwtjes of snijboontjes en compote van zuidvruchten Aardappelen Wijn: St. Estèphe of Haut-Médoc of Gebraden haas in roomsaus met appelmoes en compote van zuidvruchten Aardappelen Wijn: Beaujolais of Savigny les Beaune Diverse kaassoorten of Kerstpudding Mocca met room stukje VRUCHTENBOWL Benodigd: 1 blikje aardbeien, 1 blikje kersen en 1 blikje in stukjes gesneden ananas, 3 in schijfjes gesneden bananen, 2 flesjes appelsap en i liter spuit water, suiker naar smaak. Bereiding: De inhoud van de blikjes en de flesjes appelsap in een schaal storten, ook de schijfjes ba nanen toevoegen en enige uren wegzetten. Bij het serveren de sui ker naar smaak en het spuitwater toevoegen Sardinen - toastjes. Leg op elk toastje een ontgraat stukje van een sardine en gameer af met eierpuree, die men als volgt maakt: een hard gekookt ei door een zeef wrijven, tot een pasta vermen gen met wat tot zalf geroerde boter, waar na men zeer fijnge hakte peterselie toe voegt. Toast met Saksische of Berliner leverworst. Stukjes toast beleg gen met plakje Saksi sche of Berliner lever worst en garneren met een zilveruitje en een kappertje (uit flacons) Toast met schelvis besmeren met boter of margarine en be leggen met stukjes schelvislever. Garne ren met peterselie blaadjes. Toast met Noorse filets. Op elk toastje één filet; deze zijn reeds op smaak ge bracht met pikante veren met prikkers) met stukies Kaasschotel. Grote iver. Game- Pla"e hout®J schotel: in het midden potje mosterd met lepeltje, eromheen blokjes kaas in grote verscheiden heid opgestapeld. Snyworst met au gurk. Plakje snijworst sausen, zodat alleen gar" een garnering met met a'uk>e au" gurk en dikke ma yonaise. Serveren met peterselieblaadjes vol doende is. Toast met theeworst en ei. Stukjes toast besmeren met thee worst: garneren met een plakje hardge kookt ei en bestuiven met paprika. Kaas met gember. Stukjes kaas (boeren- meikaas) met stukje lever. De stukjes toast gember garneren (ser- prikkers. KERST-TULBAND Benodigd: 300 gram bloem, 1 dl melk, 20 gram gist, 2 eieren, 100 gram boter of margarine, 50 gram bas terdsuiker, 1 afgestreken theelepel kaneel, 225 gram rozijnen, 5 gram zout, rood lint, takje hulst, poeder suiker. Bereiding: Gist aanmengen met een deel van de lauw ge maakte melk, daarna de bloem, de eieren, de suiker, het zout en de gesmolten bo ter erbij roeren tot een soepel deeg is ontstaan. Nu de ge wassen rozijnen toevoegen, daarna de tulbandvorm in smeren met een vet boterpa pier en vervolgens bestrooien met paneermeel. Het deeg er in storten en daarna 1 uur laten rijzen. Daarna in a 1 uur bruin bakken. Overdoen op een rooster en uit laten dampen. Na het afkoelen be strooien met de poedersuiker. Is ook een apart klein vormp je gevuld, dan dit op dezelf de wijze behandelen en tot slot bovenop de tulband plaat sen. Rondom de tulband een rood lint aanbrengen en de bovenkant garneren met een takje hulst. SNEEUWBALLEN (ca. 22 stuks) Benodigd: 200 gram zelf rijzend bakmeel, 3 dl wa ter, 75 gram boter of mar garine 5 eieren, 75 gram rozijnen en sucade, poeder suiker, snufje zout. Om te bakken: een frituurpan met slaolie. Bereiding: Breng het water met de boter (of de marga rine) en het zout aan de kook en voeg in een keer, on der goed roeren, het bak meel toe. Het deeg moet ge lijkmatig vermengd zijn en als een klont loslaten van de pan. De gewassen rozijnen en fijngesneden sucade van het vuur af toevoegen, even als de even losgeklopte eie ren Intussen het frituurvet warm laten worden, echter niet te heet; hierin balletjes deeg van gelijke grootte la ten rijzen en bruin bakken tot deze gaar zijn. Dit duurt ongeveer 7 min. De bolletjes uit laten lekken en af koe len. Daarna dik bestrooien met poedersuiker. 22 stuks Benodigd. 400 gr. bloem, 3 dl melk, 20 gram gist, 200 gram rozijnen. 2 appels, snufje zout. Om te bakken: een frituurpan met slaolie. Bereiding: Van de bloem, de melk, het gist en het snufje zout een glad beslag roeren en hierdoor de ge wassen rozijnen en de ge snipperde appels reren. Laten rijzen en daarna het frituurvet goed heet laten worden. Met behulp van twee lepels bollen in de fri tuur laten zakken en vlug bruin en gaar bakken. Ser veren met poedersuiker. Recepten (4 a 5 personen) Zalmsalade: Knolselderij schillen en in mooie gelijke stukjes snijden, worteltjes schrappen en eveneens kleiner maken: samen bijna gaar koken in wat water met zout. Laten uitlekken en na afkoelen marineren in een mengsel van olie, azrjn, peper en zout, waarbij ook de inhoud van een blikje doperwten wordt gevoegd. De schaal bedekken met verse slablaadjes, hierop een aardappelsalade aanbrengen en in het midden de inhoud van een of twee blikjes zalm. Eromheen de gemarineerde groenten, plakjes ei en schijfjes augurk als garnering aanbrengen. Met mayonaise, stukjes toast en boter opdienen. Grapefruit-cocktail: 1 blik grapefruit-partjes zeer koel uit gieten in wijnglazen. In elk glas een geconserveerd kersje in het midden legen. Bouillon: Van een mergpijp bouillon trekken, zeven, de bouil lon op smaak brengen en over de koppen verdelen. In elk kopje een stukje merg aanbrengen en schijfjes citroen serveren. Blinde vinken: per persoon 1 mager dun kalfslapje van onge veer 100 gram zouten. Een hoeveelheid van 50 gram kalfsgehakt aanmengen met fijn gesneden ui, beschuit, ei, kruiden en zout. De lapjes met het aangemengde gehakt erin oprollen en met een draadje wit garen omwikkelen. Bruin bakken in boter of mar garine en stoven onder toevoeging van citroensap, zonder water toe te voegen. (Men kan ze ook kant en klaar bij de slager bestellen en verder bereiden!) Gekookte ossetong: Bij de slager een verse ossetong bestellen zonder strottenhoofd. Een uur in koud water zetten, waarin een hand zout is gedaan. Daarna afspoelen en tot aan de bereiding onder water wegzetten. Gaar koken in een hoeveelheid water, waarin de tong juist onderstaat, onder toe voeging van ui, wortel, thijm, laurierblad en een blaadje foelie. Per liter water 5 gram zout toevoegen. Na ongeveer 2l/z a 3 uur zal het vel gemakkelijk loslaten en i~ de tong gaar. Warm pellen en in de bouillon warm houden tot het opdienen. Dan in plakjes snijden en deze bedekken met de rozijnensaus, die men met behulp van boter en bloem van de verkregen ossetongbouillon maakt en waaraan de tevoren gewelde rozijnen worden toegevoegd. Gebraden haas. De haas wassen, in stukken snijden en zouten. In een braadpan of braadslede met een ui gaar braden in 250 gram boter of margarine en vaak bedruipen. Na ongeveer lYi uur is de haas gaar: uit de pan nemen en de jus binden met ongeklopte room. Indien gewenst kan men de haas ook gelardeerd bij de poelier bestellen. Kaasschotel: Een primitieve houten schaal of gladgeschuurd plankje decoratief beleggen met de verschillende soorten in plakjes of blokjes gesneden buitenlandse en inlandse kaas soorten. Beschuit en boter apart opdienen. Mocca: Extra-sterke koffie zetten. Koffieroom en suiker presenteren. WERKSCHEMA 1 dag van tevoren de rode wijn op een onopval lend plaatsje in een verwarmd vertrek zetten, de selderij knol en worteltjes voor de zalmsalade schoonmaken en koken, eveneens de aardappelen voor de aardappelsalade, de bouillon trekken, de blinde vinken (als u deze niet kant en klaar bij de slager besteld hebt) gereedmaken, dus nog niet bakken, de ossetong schoonmaken en weg zetten in water, de haas voorbereiden (niet braaen), de appelmoes of stoofpeertjes bereiden. De avond te voren de pruimen, abrikozen of tutti-frutti wassen en te weken zetten. Op de dag zelf ca. 3 uur t e v o- r e n de ossetong koken, ca. IJ uur tevoren de haas braden, ca. 40 minuten tevoren blinde vinken braden, compote, zalmsalade en schotels afmaken, sausen bereiden; onderwijl de aardappelen opzetten. Tegen het einde van de maaltijd de extra-sterke koffie zetten. Kreeft Princess blik 365 Crabmeat blik 310 Capers Heinz, Cr. Blackwell, flacon 120140 Mango Chutney Heinz, Cr. Blackwell, flacon 300225 Stuffed olives Cr. Blackwell, flacon 230 Queen olives Cr. Blackwell, flacon 225 Raviolis Eugéne Grasblik 250150 Shrimps mediumblik 140 Californische Slieraspergesblik 265 Champignons extra choixe p. blik 120—70 Parmesaanse kaas flacon 155 Corned Beaf blik 175 Oven Baked Beans Heinzblik 95 Ideal Sauce Heinz flacon 90 Macaroni in creamsauce Heinz blik 105 Piccalilli Heinz flacon 175 Rajah Pickle Heinzflacon 170—110 Salad Cream Heinz flacon 135 Spaghetti in tom.saus Heinz blik 95 Vegetable Salad Heinzblik 15090 Voor een feestelijke dronk alcoholvrijvitaminenrijk) Sinaasappelsap DelMonte per blik 75 Grapefruitsap DelMonte per blik 56 Citroensap Sunkist per blik 42 Tomatensap DelMonte per blik 65 Ananas-sap Sunpearlper blik 49 Rode bessesap per fles 55 Appelsap Rij no per fles 35 Tomatensap Rijno per fles 63 Tomaten-cocktail Rijno per fles 48 Tomato sap DelMonte per blik 65 Vruchtenlimonade cassis, frambozen, sinaasappel 275225175 Witte bloem 500 gram 23 Patentbloem per pak 29 Zelfrijzend bakmeel per pak 31 Bakmeel Superieurper pak 39 Cakemeel per pak 45 Gemengd meel per pak 48 Korstmix per pak 75 Bakpoeder Oetker per pak 12 Ouwel per pak 27 Vanillesuiker 6 pakjes 25 Poedersuiker 250 gram 25 Krenten 250 gram 55—45 Gele rozijnen 250 gram 5549 Blauwe rozijnen250 gram 45 Blauwe Sunmaid rozijnen per pak 7972 Blanke Sunmaid rozijnen Der pak 62 Sucade ïoo gram 40 Oranje-Snippers zak 100 gram 25 Geconfijte vruchtjes zak 100 gram 50 Gemalen kokos 250 gram 55 Tafelamandelen 100 gram 110 Gember per pot 250—150 Haring in tomatensaus per blik 35—63 Makreel naturelper blik 65—45 Schelvislever per blik 65 Pilchards DelMonte per blik 115 Portugese sardines 2 blikjes 75 Sardines Philippe Canaud per blik 135 Rode zalm DelMonteper blik 345 Canad. medium red zalm per blik 180 Canad. Pink zalm per blik 235—125 Canad. Keta zalm per blik 180—95 Ansjovis per pot 90 Moot tonijn StarKistper blik 83 en tot besluit een verrukkelijk kopje per bus O 70 250 gram A»/ U

Allerhande | 1956 | | pagina 4