Win f 500.- met AH's Mode-prijs vraag Asi)ei' DEELNEMING GRATIS! een „hekje" voor „De Nachtwacht" n seen luxe >erges meer VOORWAARDEN: EXTRA PRIJS Welke rangorde? en dit is de jury: Wat doet het weer? Nieuw Italiaanse schelp- macaroni 250gr a in 32 ct. Sinterklaas is de oude niet meer „Het lekkerste kopje drink ik toch altijd thuisV Albert Heijns Bof f ie Koffie Albert Heijns Thee AH KOFFIE en THEE Deelnemingsformulier 12 3 4 NOVEMBER TN samenwerking met het bekende Modehuis Lampe brengen wjj thans de eerste van een serie geheel nieuwe Mode-prijsvragen. Hierboven vindt men een zestal exclu sieve modellen Van het Modehuis Lampe afgebeeld, elk model aangegeven door een letter. De vraag is nu, welk model het meest elegant Is, welk model op de tweede plaats komt en zo vervolgens. Wij vragen U dus de modellen te rangschikken naar élégance. Door een deskundige jury, bestaande uit de dames: J e anne Roos; Anna Bie g el; Mevr. R. Lot g erin g-H ille- brand; Mevr. Ida,de Leeuw-v. Rees; alsmede de heer A. P. van B oxs el, reclamedeskundige te Amsterdam, is van te voren de rangorde der modellen reeds bepaald en deze uitspraak is bij Notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam gede poneerd. D® deelneemster, d'e een rangorde Inzendt, overeenkomstig de door de jury vastgestelde en bij de Notaris gedeponeerde rang orde, ontvangt de prijs van f 500,-. Zijn er meer deelneemsters, die de juiste rangorde hebben aangegeven, dan zal de prijs van f 500,- gelijkelijk worden verdèeld. 0 Alleen Inzendingen op aan de voet van deze pagina afgedrukte coupon zijn geldig. 0 Deze coupon op de blanco zjjde van een gefrankeerde briefkaart plakken of in gesloten enveloppe als brief inzenden. 0 Uw inzending adresseren aan: MODEPRIJSVRAAG ALBERT HEIJN, Postbus 1240, Amsterdam. 0 Uw Inzending moet uiterlijk vrijdag 23 november 1956, 12 uur middags, op bovengenoemd adres aanwezig zijn. 0 De uitslag is bindend. Over deze en volgende prijsvragen kan geen correspondentie worden gevoerd. 0 Inzendingen, die aan bovenstaan de voorwaarden niet voldoen, worden terzijde gelegd. 0 Voor zoekgeraakte poststukken kan geen enkele verantwoorde lijkheid worden aanvaard. 0 Personeelsleden en gezinsleden van Albert Heijn N.V. en Mode huis Lampe, zijn van deel neming uitgesloten. Het Modehuis Lampe stelt een extra premie be schikbaar 'in de vorm van een waardebon van hon derd gulden, te beste den in de zaken van dit modehuis. Deze prijs wordt onder de inzenders van een foede oplossing verloot. J-JIERONDER geven wij om het de deelneemsters aan de ze prijsvraag iets lichter te ma ken korte beschrijvingen van de bovenstaande afgebeelde japon nen. A Sportief japonnetje van tinneroy in de Princesse lijn. B Zwitserse wevenit japon, ton sur ton gestreept boord je met aangeknipt dafje en zakgarnermg. CDeux-pièces van wollen wevenit; rechte rok met ruime plooi achter; lange jumper met jacquard weefsel D Wevenit japon met casa- que corsage en waaierplis- sé rok en laag ingezette mouw. Met kraalgarne- ring. E Wollen laken japon met de pseudo-Princesse lijn. aangeknipte mouw. Stolpplooi in de rok. F Japon van zibeline rayé. Met de nieuwe, hoge taille- lijn, aangeknipte mouw en ruime rok. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll!lllll JEANNE ROOS Redactrice van dagblad „Het Parool". Onder meer bekend van het radio spel „Het hangt aan de muur en het tikt". ANNA BIEGEL Redactrice van „De Tijd". Ver zorgt o.a. Mode rubrieken naast rubrieken over Maatschappelijk Werk, Vrou- wenbelangen, enz. MEVR. R. LOTGERING— HILLEBRAND Voedsel-advl- seuse, bekend door haar we kelijkse radio praatjes, mede werkster van geïll. bladen. MEVR. IDA DE LEEUW- VAN REES Geeft reeds 31 jaar radiolessen in het modevak. Leidster oudste modevakschool in ons land. ÜE drie asperge-soorten, welke Albert Heijn in september j.l. aan zijn assortiment toevoegde, blyken bjj de Nederlandse vrouw wel in de smaak te vallen: vooral de zeer voordelige blikken met in stukjes gesneden soepasperges vlo gen eenvoudig weg. Daarom publiceren wij nog en kele handige recepten, die voor de huisvrouw nieuwe mogelijkheden en voor het gezin nieuwe verras singen inhouden. Licht gebonden asperge-soep (een kwestie van minuten) Smelt 45 gram boter of mar-i garine, voeg er langzaam 45 gram bloem aan toe en roer dit tot een bal. Daarna er zeer langzaam de hoeveelheid vocht uit een blik as perges met bouillon aangemengd tot 1 liter, bijroeren tot een licht gebonden massa is ontstaan. De stukjes asperge nog kleiner snij den en bij de gebonden bouillon voegen: op een zacht vuur nog vijf minuten laten sudderen en de soep op smaak afmaken met zout en nootmuskaat. Gestoofde asperges bereidingstijd 20 min.) Stort de inhoud van een of twee blikken over in een pan en laat de asperge-stukken nog een kwar tier koken. Daarna afgieten en een saus bereiden met 25 gram boter of margarine, 25 gram bloem en 2Mi dl aspergewater. Op smaak afmaken met zout, noot muskaat en als het mogelijk is een scheutje room. De stukjes as perges bij de saus voegen en het gerecht serveren met hardgekook te eieren, botersaus en aardappel- purée. Souper- of lunch-schotel (bereidingstijd 15 min.) Wrijf hardgekookte eieren door een zeef en vermeng de pasta met. een gelijke hoeveelheid boter of margarine. Maak de massa op smaak af met peper, zout, mos terd. wat pikante geraspte kaas en/of wat aroma en besmeer hier mede croutons, sandwiches of toast. Beleg elk „hapje" met een stukje asperge en garneer af met een tipje mayonaise en een kaper tje. en de heer A. P. VAN BOXSEL, reclamedeskundig®, Amsterdam. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllb IK ken de letten op een prik. Maar alt ik kiezen mag, zeg iki De fijnste letten voor en na Zijn toch de letten van All (AH chocoladeletters, fijnste Delicata kwaliteit) AH's FIJNE CHOCOLADELETTERS Delicata chocolade I letter 100 grem per stuk 75 (o.k d. M .n d. w) letter 50 grem per stuk 48 (o.k d. M .n d. w) Huishoudelijke tips Mevrouw J. P. H.W. te Rotterdam zond ®en paar tips in „waaraan anderen ook wel let» zouden kunnen hebben". Hier zijn ze: 1. Om te voorkomen, dat zich «en vel op pap of vla vormt, giet ik er wat koud® melk bovenop, door een zeefje, opdat d® melk ver spreid neervalt. 2. Door een tuimelraam ln de keu ken viel steeds de tocht boven op ons. Wij hebben er nu onderaan (dus bij de opening) een stukje plastic ca. 30 cm breed tegenge- spannen. De frisse lucht komt nu aan weerszijden van het tuimel raam binnen. Geen tocht meer! Tussen haakjes: op een regendag span ik over mijn droogwas bul ten ook een stukje plastic! In koud weer verzetten we meer werk Neen! We lopen wel iet® har der om warm te worden, maar daar blijft het ook bij. Het li chaam verbrandt meer ln de koude en de totale energie ver mindert. Het gewicht van de baby Ja. Medlicb onderzoek heeft aangetoond, dat babies dl® verwekt sljn in najaar en winter meestal zwaarder zijn. Vooral di® welke uit oktober stammen zijn zwaar. Dan n.l ls de kracht ln d® moeder die het kindje „op moet bouwen" het grootst. Dez® kinderen be houden meestal hu relatief ho gere gewicht tijdens de school jaren. SIGNORA PISTOCCHI gccfl IJ het recept voor Italiaanse schel p- niacaronisoep Henodiudheden 4 lepels slaolie. 1 uitje, 50 gram to matenpuree, Vi blik doperwten fijn (ca. 250 gram), 200 gram schelpmacaroni. De gehakte ui licht bruin bakken in de olie. Doe hierbij epn weinig water, zout naar smaak en de puree. Na enige mi nuten de doperwten toevoegen. Laat het geheel drie kwartier koken, giet dan 2 li ter kokend water bij! 15 minuten koken, schelpjes toevoegen en de soep gedurende een kwartier doorko ken. Aroma en peper, naar smaak bijvoegen Oud-marinekok beschadigde in het jaar 1911 Rembrandt's meeslericerk met een schoenmakersmes daarom door mr. E. Elias AL is Sinterklaas een eindeloos-oude man, voor mij is hij de oude niet. Omdat ik hem in een auto heb zien zitten. Mijn oudbaas-uit-Spanje reed in een mooi open rijtuig met vier paarden met Pie terknecht op het bankje tegenover hem en een koet sier én een palfrenier, in prachtige lichtblauw-laken- se pakken met zilveren knopen, op de bok. Zij had den witte poederpruiken op en driekantige steken van hetzelfde blauw met zilveren randen. Dat was Sinterklaas. Maar nu heb ik hem in een auto zien zitten. Er was geen paard te bekennen. In geen vel den en wegen. Hoe kan dat nou? Of zou hij met een skoeter over de daken gaan? en staat er nu "TEN keer is mijn Sinterklaas in een arreslee ge- komen. Toen waren de winters ook nog winters. De sneeuw lag wit en rul in de stille straat. Het was 5 december en ik denk dat de. maan door de bomen heeft geschenen, zoals dat de maan op 5 de cember betaamt. Ik dénk het, want wij hebben niet naar buiten gekeken. De zware gordijnen van de oudste huiskamer mijner herinnering (ik zie haar nog precies vóór me, met alle gezellige meube len; met alle familieportretten op de piano en met alle mooie zilvertjes in de kast met de glazen ruit jes) de zware gordijnen waren gesloten en wij zaten om de ronde tafel met de lamp vlak in het midden erboven. Vol verwachting klopte ons hart: want toen was alles nog precies zo als het in alle liedjes stond; daar moet je bij Sinterklaas-in-een- auto niet om komen. TK heb in mijn leven Sinterklaas op de wonder- -1 lijkste plaatsen ontmoet. Éénmaal vele jaren nè die arreslee op een snikheet eiland in de Caraïbische zee, een j eiland waar het nooit winter is en waar wel een wonderlijk-witte maan schijnt, maar nooit door de bomen, want er z ij n daar geen bomen. Het is een dor eiland. Eigenlijk niet anders dan een reusachtig stuk rots, een koraalrif in een eeuwig- blauwe oceaan. Ik heb het Sinterklaas nooit zó warm zién hebben als toen. Het zweet gutste hem in de baard, die daar een beetje groezelig van was geworden. Wie draagt er nu zo'n zware, dik ke tabberd in de tropen? Maar hij reed in een rijtuig met twee paarden en dat was heel iets bijzonders, omdat op dat hele eiland maar vier paarden waren. Twee van de heer Gouverneur en twee van de militairen. Het waren oude vermoeide, een beetje zielige paarden, die het verleden hadden overleefd. Het hele eilandje rende rond in dure sleeën-van-auto's. De paarden waren allang gepensioneerd, maar op 5 december kregen zij pluimen op het hoofd en mochten zij Sinter klaas door de stad rijden. De bescha diging, die het schoen makersmes veroorzaakte In de vernis laag. De da der zocht de hoofdfiguren uit voor zijn aanval. '"TOEN hoorden wij door de dikke gordijnen een klein belletjeslied. dat vlug naderbij kwam en een helder en klaar geluid werd. een zilveren ge luid in de winter. De belletjes tinkelden heel dicht-1 bij en hielden plotseling op. Wij mochten tussen de gordijnen doorkijken en wij zagen een prachtige ar reslee, donkerrood legen de witte sneeuw met twee zwarte paarden ervoor en Sinterklaas voerde zélf de teugels. Piet zat op een laag bankje tegenover hem. Het is een klein mensenleven geleden, maar nu ik eraan denk zie ik het nóg. Precies zoals het was. Het staat als een helder schilderijtje in de bre de gouden lijst van mijn herinnering. Sinterklaas haalde allemaal pakjes tevoorschijn uit de geheim zinnige diepte van zijn arreslee. Je zag de adem van de paarden, zó koud was het. En hij gaf de pakjes aan Piet. die er mee naar onze voordeur liep en de bel klonk zó luid door de lange stille gang, dat je hart er van bonsde. TTET was toen midden in de oorlog. Nederland was Lf heel ver weg, maar het leefde en leed heel dichtbij, midden in ons hart. Op zo'n Sinterklaas avond leefde het dieper en bewogener dan ooit in ons. Dan krijgt de oude heer met de witte baard een betekenis, zó diep en zó ontroerend, dat ge dat niet met woorden beschrijven kunt. Wij zaten wat Hollanders bij elkaar op de veranda van een oud West-Indisch huis. Wij namen de pakjes aan en onze keel was te droog om de goedheiligman naar behoren te bedanken met een oud liedje dat hem toekwam. T\1T zijn twee beelden die in mijn gedachten kwamen uit de grote schat van herinneringen, die iedere mens met zich meedraagt door het leven. Twee beeldentoen ik Sinterklaas in een auto voorbij zag rijden. Ik heb eerbiedig mijn hoed voor hem afgeno men, want eerbied komt hem toe. Maar voor mij was hij de oude niet. Voor mij ts hij de man-met-de-witte-baard in een arreslee: of in een rijtuig met twee oude paarden in de hitte Ieder jaar op 5 december komt hij zó door het grenzenloze rijk mijner herinneringen gereden. De kranten van vrijdag 13 januari 1911 schrijven; „Een gedegenereerd sujet heeft hedenmiddag met boos opzet in vrij ernstige mate „De Nacht wacht" verminkt. De bedrijver van dit laaghartige schandwerk, een gewezen kok der Marine, A. S., sloop met een mes gewa pend tegen kwart voor één in den middag een uur, waar op de museumzalen doorgaans slecht bezocht zijn de Nacht wachtzaal binnen. Zijn schuw optreden, zijn on rustig omzien, hadden echter reeds bij het binnenkomen den argwaan der suppoosten gewekt en één daarvan, de opzichter Dijks, een bijdehand wachtmees ter, bleef, omdat hem deze be zoeker verdacht voorkwam, in diens onmiddellijke nabijheid. S. huichelde in stille waardering het chef d'oeuvre van onzen ouden meester te bewonderen en inderdaad meende suppoost Dijks al, in verband met het fatsoen lijk uiterlijk van den man, zich vergist te hebben in zijn ver moeden, dat deze bezoeker iets kwaads in zijn schild voerde. Hij wilde zich juist weer naar den ingang der zaal begeven, toen S. plotseling over de koord- „Ik kom nog nel en is hij diverse, trienden of kennissen en hoe gaat dat je drinkt een kopje mee. Natuurlijk iveet ik dit gehaar tan mijn gastvrouw te appreciëren. Maar toch mis ik telkens weer dat fijne aroma die pittigheiddie krachtige gntr, die ik in mijn kopje Albert Heijn koffie of thee zo icaardeer Daarom staat het i oor mij vast: het lekkerste kopje drink toch maar thuis!" pak 250 gram Delicata - Guatemala mélange* 270 Oranjemerk - fijne dessert koffie 232 Groenmerk - eerste kwaliteit 196 Bruinmerk - pittige koffie 155 Wordt alleen ln bus geleverd pak 100 gram Goudmerk fijne Darjeeling mélange 94 Zilvermerk China „tarry" mélange 94 Blauwmerk Ceylon mélange 84 Groenmerk Java-Sumatra mélange 78 Roodmerk 74 Geelmerk 67 Maggi Nescaféper bus 255 - 143 Calvé poederkoffieper bus 255 Delicata Teaballsper doos 20 zakjes 88 Koffieroom, Dekaper tube 34 Koffiemelk per blikj® 29 ...en nu nog wat lekkers bij uw hopje Bofjie Koffie en Thee Fijnste amandel-speculaas met véél amandelen250 gram 69 1® soort speculaas bijzonder heerlijk gekruid 250 gram 47 Sinaasappelstaafjes 100 gram 70 Cashew Krokant 100 gram 49 Chocolade-mokka fondant 100 gr. 29 Fondantborstplaat 200 gram 45 Echte Groninger koek per stuk 95 Gemberkoek, vol fijne gember, per stuk 59 de krachtigste de voordeligste f de geurigste .10% lager in prijs dan elk ander kwaliteitsmerk TAE afgelopen zomer heeft, vooral wat het museumbezoek betreft, ln het teken gestaan vaw Rembrandt. Honderdduizenden hebben langs de onsterfelijke meesterwerken gedrenteld; het apart tentoongestelde doek Kapitein Frans Banning Cocq geeft zijn bevel tot de opmars", ook wel geheten „Het Korporaalschap van Kapitein Frans Banning Cocq", maar nog beter bekend als „De Nachtwacht" heeft extra grote belangstelling getrokken. Duizenden zijn langs de stevige af scheiding gedromd. Voor die stevige afscheiding is aanleiding geweest. afbakening, die voor „De Nacht wacht" ter beveiliging der schil derij aangebracht is, heen-sprong en met de woorden: „Daar dan, zo is het goed!" het onder zijn demi verborgen schoenmakers mes met een breeden zwaai over het schilderij heen haalde. Suppoost Dijks is echter on danks zijn jaren een kwieke kerel en in een ondeelbaar ogen blik had hij zich met uitgesprei de armen op den misdadiger geworpen, terwijl hij uit alle macht om hulp schreeuwde en met een handige manoeuvre den aterling pootje licht en tegen den grond, werpt". Tot zover het (alweer in stijl en trant sterk verouderde) kran- tenbericht. Haat tegen de regering „Ik heb een haat tegen de Neder- landsche Regering; ik heb vroeger als kok bij de Marine gevaren en toen ik opnieuw in die betrekking naar zee wou, hebben ze mij afge keurd om een kwaal, die ik niet heb. Ik moest mijn hart koelen en dan is het beter, dat je iets bescha digt dat aan 't Rijk behoort, dan dat je iemand overhoop steekt", aldus de verklaring van de dader in het commissariaat van politie op het Leidscheplein te Amsterdam. De kunstwereld schrok hevig: was „De Nachtwacht" verloren? Uitknippen Alleen i indlngen ep deie coupon zijn geldig MODE-PRIJSVRAAG No. 1 rangorde it naar mijn mening: (In deze kolom dus de letter» A t'm r Invullen ln de door U gekozen volgorde) Naam Adres Plaats Nee, het bleek dat de lagen vernLs, die zich in eeuwen tot één grote koek op het schilderij hadden ver vormd, de messteek hadden tegen gehouden: het doek zelf bleef ge heel onbeschadigd. Wel ontstond toen voor het eerst een actie tegen de dikke laag over de verf, die. volgens experts, de ware kleuren geheel verdoezelde. Zoals men weet, werd deze laag ongeveer tien Jaar geleden verwijderd en kwam „Het Korporaalschap" weer tevoor schijn in de oude, heldere tinten. Niet alleen Rembrandt Niet alleen schilderwerken van Rembrandt zijn slachtoffer ge worden van de woede van uit het lood geslagen personen. Wie kent niet het beroemde schilderij van Millet dat het „Avond gebed" of „L'Angélus" is getiteld? Men ziet er enkele boerenfiguren op, verzonken boven de donkere grond in gebed. Het oorspronkelijke werk werd door een razende met vijf mes steken bewerkt. Overigens hebben zulke vernielingen bijna nimmer iets te maken met kritiek op het doek als kunstwerk. Des keizers zweep Een zeldzaamheid was dan onk het optreden van Napoleon III in de Parjjse „Salon van 1 853 De keizer werd rond geleid en hield stil voor Cour- bet's „Badenden". Opeens sprong hij naar voren en liet een regen van slagen neerdalen op het linnen. Hij sloeg met zijn rüzweep. Later schonk hij Courbet de Orde van het Legioen van Eer; de schilder bedankte echter voor de eer. A TERKWAARDIG is overigens *- dat meestal een ziekelijke hartstocht de drijfveer is ten op zichte van de vernieling of de dief stal van kunstwerken. Wat de dief stal betreft: de dief kan immers een uniek kunstwerk niet openlijk verhandelen Dit alles toont wel aan, dal de stevige afscheiding die dui zenden bezoekers de afgelopen zomer hebben gezien rondom „De Nachtwacht" neen over bodigheid is.

Allerhande | 1956 | | pagina 3