LYA STEN OP TOVEREN MET ZEVEN SMAKEN poppen - moeder van Dolly wood Doe het zelf Albert Heijn soep serveren Aller Hande NIEUWE BANDEN De naam met wereldfaam Door koks op de handen gedragen! Een millioen blikjes per dag \oor elk winterweer een gezonde lekkernij ALLER HANDE NOVEMBER JN 1939 vertrok Ly a Sten met het ca baretgezelschap van Wim Kan en Corry Vonk naar Indonesië. Er zou een toumée van drie maanden gemaakt worden door wat toen nog Nederlands-Indië heette maar vóór deze drie maanden om waren, vielen de Duitsers Nederland binnen en kon het gezelschap niet meer terug naar het vaderland. Lya Sten en haar collega's deelden het lot van alle Nederlanders in Indonesië zij brachten 3i jaar in gevan genschap door. In het kamp verdreef mevr. Sten de verveling met het ma ken van poppen uit afval en oude lappen. Na de oorlog, terug in Nederland, liet dit werk haar niet meer los. Zij maakte nog één cabaret-seizoen mee, maar besloot toen haar geluk als pop- penmaakster bij Joop Geesink te beproeven Dat is nu bijna tien Jaar ge leden. In die tijd maakte mevrouw Sten duizenden poppen, breidde Joop Geesink's Dollywood zich uit van een bedrijfje met twaalf man tot een bedrijf met honderd per soneelsleden en verhuisde Dolly wood van de Beursstraat naar de Duyvendrechtse kade, in Amster dam. Alle sterren, sterretjes en fi guranten, die in de Nederlandse poppenfilms optreden, komen uit de slanke, kleine handen van me vrouw Lya Sten. Miarylin Monroe Zij werkt met ijzeren, houten of plastic geraamtes, decortekenin- IOOO poppen voor een film v twee minuten gen. een filmscenario, een story- board, waarop de voornaamste scènes staan getekend, en met watten. Met behulp van deze wat ten maakt zij uit twee precies de zelfde geraamtes een mondaine filmdiva, die in niets voor Mary- lin Monroe of Diana Dors onder doet, of een kromgegroeid oud mannetje, dat net zoveel weg weg heeft van Monroe als een willekeurig beschuitje van de ech te Zaanse A.H.-bescnuit. Het liefst maakt mevrouw Sten poppen in antieke kostuums. Voor een van de laatste films, die in Dollywood werden vervaardigd en in Italië de kwalificatie van het hoogste artistieke peil verwierf, maakte Lya Sten alle poppen, ongeveer 1000 stuks, gestoken in de kledij, die in de tijd van de Zonnekoning aan het Franse Hof in de mode was. De mens als voorbeeld Er staat haar een kast vol lap pen ter beschikking, maar nooit slaagt zij erin een lapje stof te vinden in de kleur, die zij ln haar hoofd heeft, zodat zij de lappen eerst zelf verft. Zij kleed haar poppen tot in de puntjes aan: 1 haar straatmuzikanten zien er ook uit als de beoefenaars van dit beroep, haar moderne vrouwen dragen geen hoed, die twee jaar geleden modern was. In haar werkschema is dan ook tijd inge ruimd voor het bestuderen van de medemensen. Dat houdt in dat Lya Sten 's zondagochtends vroeg uit bed komt en Amster dam door wandelt op zoek naar een groep zin- gende Leger des Heils soldaten, wier uniformen zij moet kennen omdat in de eerstvolgende Dolly- wood-film Heilsoldaten qptreden. Ook komt het voor dat zij straat muzikanten achtervolgt en precies hun uiterlijk en kleding in zich opneemt of met overdreven be langstelling een goed geklede vrouw bekijkt, omdat zij deze verschijningen in een van de eerstvolgende films beslist nodig zal hebben. Met eindeloos geduld priegelt Lya Sten handschoentjes om poppenvingertjes. oorbellen in pop- penoortjes, parelsnoeren rondom poppenhalsjes, en violen onder poppenkinnen. Hoewel de poppensterren niet die duizelingwekkend-hoge gages verdienen waar de sterren van vlees en bloed recht op menen te hebben, is het maken van een poppenfilm een onvoorstelbaar moeilijk, tijdrovend en kostbaar werk. Kien uil 12 NiiggCNfii voor originele •il. .\icoliias-MurpriNf» /"'ISKA is bij de nadering van St. Nicniaas aan het piekeren geslagen met als resultaat dat zij de lezeres sen (en de lezers!van Al lerhande thans met 12 sug gesties voor originele St. Ni- colaassurprises van dienst kan zijn. Om u wat nieuws- 1 Moeizaam werk In een seconde film, vertelt mevrouw Sten, maakt één pop 24 bewegingen. Met andere woor den de animator laat de pop 24 maal bewegen, de cantera komt 24 maal in werking. Waar de doorsnee poppenfilm 60 meter lang is (een speeltijd van iets meer dan twee minuten) laat de animator iedere pop dus 2880 bewegingen maken. Is het won der dat er in Dollywood aau één minuut film een maand wordt gewerkt? En dit is hele maal geen wonder meer wan neer men weet dat in de laat ste film, die in Dollywood is op genomen, meer dan duizend poppen optraden. Alle Dollywood sterren hebben hun bestaan te danken aan Lya Sten, want voor geen geld ter wereld geeft deze poppenmoe- der haar werk uit handen. „Een kunstschilder laat toch ook niet iemand anders aan zijn schilde rij werken?" Haar poppen vormen haar eni ge liefhebberij en laten haar niet veel vrije tijd. Het vreemde is echter dat haar filmsterren, haar, wanneer zij hun rol hebben ge speeld, niet meer interesseren. In haar woning in Amsterdam prijkt Seen enkele Dollywood-pop. In ollywood echter heeft men spe ciaal Iemand moeten aanstellen om te voorkomen dat alle ex-ster ren uit de studio naar de woningen van het personeel verdwijnen. AGEETH SCHERPHUIS, i gieriger te maken, daaron der zijn een locomotief, een harlekijn, een clown, een olifant... Zijn ze moeilijk te'ma ken? Kost het ons veel werk? zult u natuurlijk vragen. Geen zorg. Ciska heeft ze expres zo een voudig mogelijk gehou den. Bovendien zijn alle artikelen, die aan deze surprises te pas komen, zo gekozen, dat ze in de bescheiden prijsklassen vallen, zodat men met weinig geld véél kan doen. En dat is toch de bedoeling! Uiteraard wordt deze ser vice door Ciska gratis ge geven, alléén zult u zich de rrfbeite moeten getroosten even een briefkaartje of brief te zenden aan Ciska Verheul. Harstenhoekweg 189, Scheveningen. (in de linker-bovenhoek vermel den: SURPRISES!). U ontvangt dan een ge drukte, met foto's verluchte handleiding, waarin duide lijk staat omschreven hoe u de 12 surprises snel en eenvoudig kunt maken. Veel plezier II Ild II pst in miniatuur rNNLANGS werden een aantal Haagse verkeersbrigadiertjes, die in een fluitende herfststorm hun plicht deden, verrast met het 1 bezoek <en t-en boek» van een der nieuwste helden uit onze jeugdli teratuur. Pocomoto. Pocomoto is een cowboy, opgevoed door twee oude trappers en vergroeid met een paardenrug en. in het kader van de Kinderboekenweek, welke dit jaar gewijd was aan Indianen en Cowboys, bezocht hij de Re- sidentie en schonk de gedrukte verslagen van zijn vele avonturen weg. Want Pocomoto heeft heel wat beleefd in zijn jonge leven. Bij Uitgeverij„De Sleutel" te Haarlem zijn al een reeks van j zijn avonturen in druk versche nen. De Pocomoto-reeks is van Amerikaanse origine en werd ge schreven door Rex Dixon. De jeugd smult van Pocomoto. die in een Wild-West-stadje opgroeit en daar een soort Wild-West in mi niatuur beleeft. Hij leert het vak van cowboy, hij verliest zijn ..trou we pony" en komt in het bezit van Goudflits, de gouden schim mel. hij slaapt in het vrije veld en ontdekt zo het slinkse hande len van een aantal bandieten, hij zoekt een schat, hij helpt afge dwaald vee terug naar de kudden te brengen, hij vindt een soort Tarzan-jongen in de wildernis en jaagt op buffels, kortom zijn le ventje is gevuld met avontuur. Zo helpt hij. het kind van onze tijd, opgegroeid in steenwoestijnen zonder enig contact met de na tuur ..ontsnappen" naar gebieden waar nog ruimte is en vrijheid. Zonder twijfel zullen ook veel va ders mee ontsnappen als hun zoons Pocomoto lezen. De levende aarde De levende aarde. Twee vrou wen trekken de Canadese wilder nis in: de een als wijkverpleeg ster. de ander als onderwijzeres. Beiden zijn teleurgesteld door de geciviliseerde maatschappij en zoeken oprechtheid bij de hout hakkers en kleine neringdoen den in de afgelegen gebieden van Noord-Canada. Zij moeten ervaren, dat ook daar menselijke problemen bestaan, al vinden zij na vele wederwaardigheden wat zij zochten. Deze roman van Sheila Mackay Russell boeit vooral door de plezierige verteltrant. (De Levende Aarde, Uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem) De molen aan de Po Hard en moeilijk was het leven in het verbrokkelde Italië uit het begin der 19e eeuw. Smokkel en misdaad, burgeroorlogen, over stromingen en epidemieën teister den het ontredderde land. In de figuur van de molenaar Scacerni heeft Riccardo Bacchelli dit woelige Noorditaiiaanse leven zodanig gestalte gegeven, dat men zich opgenomen voelt in deze gistende en kokende wereld, waar uit het huidige Italië is voortge komen. ,,De Molen aan de Po" werd als trilogie uitgegeven bij J. H. Gottmer, Haarlem en Ant werpen. Vermicelli-, tomaten-, asperge-, erwtensoep, |a, welke soep U ook wilt serveren, Albert Heijn kan U van dienst zijn. En meer dan dat. Geeft U de voorkeur aan soep in blik Kiest U maar uit. In potten Ze staan voor U klaar. In zakjes Alle bekende merken voorradig. U hebt het letterlijk voor het zeggen, zo uitgebreid is het Albert Heijn-assortiment I Tomatensoep met balletjes gehakt literblik 85 Tomatensoep met rijst per pot 54 Hoendersoep met 400 gram kip literblik 269 Aspergesoep per zakje 65 Champignonsoep per zakje 58 Kippenbouillonsoep per zakje 48 Meuw recept Erwfenloep met wor5, klaar in 5 minuten! Erwtensoep met kluif literblik 100 literblik 100 Kalfsbouillonsoep per zakje 58 Groentesoep per zakje 48 Erwtensoep per zakje 58 Vermicellisoep per zakje 35-33 Tomatensoep per zakje 58 Ossestaartsoep met stukjes vlees per zakje 68 Zie voor onze sortering Heinz Soepen de speciale advertentie elders op deze pagina. Champignons extra choix per blikje 70 Calif, soepasperges groot blik 92 Calif, soepasperges met punten 75 Soepballetjes per blik 95 Tomato Paste, DelMonte per blik 52 Hollandse tomatenpuree per blik 29 DV1ZE1SD-ENEEN TOETJES yOOR een geringe prijt le vert Albert Heijn u een kos- telijk produkt, waarmee u met recht kunt toveren: n.l. de bij velen reeds zeer gezochte met tuiker toebereide A. H. Pud dingsoorten in zeven verschil lende smaken. Het is zo gemakkelijk, een voorraadje hiervan in huis te hebben.' Even aanmengen, melk doorkoken en men heeft reeds een verrukkelijke pudding of vla, waarvan het gehele gezin smult. Maar toch het kan nog beter en vooral ver rassender I Meerkleurige puddingen Serveer in een glazen schaal een combinatie van: le choco- lade-vanille of room-frambozen 2e amandel-mocca-vanille; 3e citroen - vanille - chocolade: 4e mocca-room-chocolade5e fram bozen-chocolade-amandel. Kook voor elke pudding eerst het onderste laagje, klop het koud en stort het in de schaal. Vervol gens op dezelfde wijze het tweede en het derde laagje. Het derde laagje ka# vervolgens nog ge garneerd worden met een ster van lange vingers of waaiers, die er even voor het opdienen opge legd worden. Heel feestelijk is ook stijfgeklopt eiwit of wat slag room. In plaats van deze garne ring kan men het iets zuiniger doen door het derde laagje niet als pudding, doch als vla te ko ken. Elk pakje puddingpoeder le vert u Vi liter pudding óf 6 a 7 dl vla! Het recept staat op elk pakje. Vlaas en puddingen Citroenvla of -pudding met: „amandel-, vanille- of roomvla, stijf geklopt eiwit of slagroom; compote van gedroogde abriko zen; compote van gedroogde prui men; gesnipperde sucade; scheut je rum; laagje gekruimelde lan ge vingers en laagje compote van abrikozen; laagje sinaasappelge lei". Frambosenvla of -pudding met: amandel-, chocolade-, vanille- of roomvla. stijfgeklopt eiwit of slagroom: compote van gedroog de pruimen; gewelde rozijnen en gehakte amandelen; laagje bes- sensapgelei"; laagje gekruimel de lange vingers en laagje man darijntjes uit blik (zonder sap!); gesnipperde geconfijte kersjes en oranjesnippers; scheutje kirsch. Amandelvla of -pudding met: frambozen-, chocolade-, vanil le- of roomvla, stijfgeklopt eiwit of slagroom; compote van ge droogde pruimen; gewelde rozij nen en gehakte amandelen; laag je gekruimelde lange vingers en laagje abrikozencompote of cho coladepudding"; gesnipperde su cade en oranjesnippers". Vanille- of roomvla of -pnddtng met: citroen-, chocolade-, cftrccn- of frambozenvla; bitterkoekjes: vruchten uit blik (aardbeien, ker sen, mandarijnen, ananas, pniimen of gemengd fruit); compote van gedroogde abrikozen rozijnen en tutti-frltti; gewelde rozijnen, ge hakte hazelnoten, en wat ge malen cocos; laagje gekruimel de lange vingers en een laagje abrikozen- of appelmoes: laagje bessensap- of sinaasappelsapge lei; gesnipperde geconfeite kersjes en oranjesnippers. Chocoladevla of -pudding met: amandel-,- room- of vanillevla, stijfgeklopt eiwit of slagroom: ge welde rozijnen; gewelde rozijnen, gehakte hazelnoten en wat gema len cocos; scheutje rum, maras quin of kirsch Moccavla of -pudding met: room- of vanillevla, stijfgeklopt eiwit of slagroom; gemalen co cos en vanillesuiker; scheutje rum of kirsch; laagje gekruimelde lan ge vingers en laagje vanillevla of geklopt eiwit. Albert Heijn# overheerlijke Puddingen Amandel - Mocca - Room - Citroen - Frambozen Vanille per pakje 12W ct. Chocolade per pakje 15 ct. Amandelpudding pak 250 gram 59 ct. Bitterkoekjespudding met echte bitterkoekjes los 150 gram 25 ct. pak 250 gram 49 ct. Vruchtenpudding 100 gram 19 ct. 250 gram pak 49 ct. Van Singapore tot New York, van Valpa raiso tot Stockholm, overal waar kundige koks de pollepel hanteren, vindt men Heinz in de keuken. Heinz met zijn vele verruk kelijke variaties: soepen, sausen en andere sublieme specialiteiten, die de gerechten zo'n excellent karakter geven. Ook in Uw keuken hoeft Heinz niet meer te ontbreken. In alle AH-winkels staan deze heerlijkheden tot Uw beschik king. Volledig en voordelig. Om aan Uw „repertoire" weer zoveel nieuwe, opmerkelijke recepten toe te voegen! TOMATO KETCHUP maakt vele gerechten smakelijker (ook bij allerlei koolsoorten en peulvruchten) per flacon 1 80 - 1 20 IDEAL SAUCE inderdaad ideaal, verrukkelijk ook bij rijsttafel, ragouts, enz. croquetten. 90 PICCALILLI RAJAH PICKLE, zoetzure pickle met mango-smaak; voor hors d'oeuvres, salades, vleesschotels, rijsttafel, enz. per flacon 1 70 - 110 CELERY SALT strooiflacon tafelzout met selderijsmaak; zeer smakelijk in bouillon en soepen; ook b.v. op kaas per flacon 78 SANDWICH SPREAD bereid van fijngesneden augurkjes, groen ten, spijsolie en eieren; als pikant smeer sel voor toastjes en sandwiches, als vulling voor tomaten en eieren, in hors d'oeuvres. salades, bij koqd vlees en visgerechten Cooked Spaghetti Direct klaar om te ser veren: gekookte spaghetti in tomatensaus met kaas; ook zeer geschikt voor toastjes per blik 95 per flacon 1 40 - 95 SALAD CREAM dikke, romige slasaus „met volle smaak en vol aroma" per flacon 135 COOKED MACARONI gekookte macaroni ln roomsaus per blik 105 OVEN BAKED BEANS gaar „gebakken" witte boontjes in tomaten saus; als groente, warm hapje (met b.v. saucijsjes of rookworst), koud bij hors d'oeuvres of salades per blik 95 CURRIE POWDER waarin de fijnste, aroma tische Oosterse kruiden zijn verwerkt per blik 100 STUFFED OLIVES uitgelezen Manzanilla olijven, ontpit en met piment gevuld; bij uitstek geschikt voor garnering van allerhande schotels per flacon 325 Oven baked beans with Pork een stukje bacon er bij om de smaak nog meer te verfijnen per blik 105 Vegetable salad diveree groenten in de fijnste mayonaise; voor hors d'oeuvres, salades, bij koud vlees per blik 1 50 - 90 MANGO CHUTNEY de zoete mangovrucht uit India in fijn- gekruide siroop; geeft aan een rijstschotel en koude vleesgerechten iets geheel aparts per flacon 300 VOOR KWALITEIT FRENCH CAPERS frisse, jonge knopje» in de fijnste gekruide azijn; verrijkt vlees- en visgerechten; tevens a'ls garnering per flacon 120 HEINZ SOEPEN Vleessoepen: Mock Turtle (schildpadsoep) Oxtail (ossestaartsoep) Kidney (niertjessoep) Mulligatawny (kerriesoep) MOCK Turnt SOUP Crèmesoepen: Tomato (tomatensoep) Asparagus (aspergesoep) Chicken (kippensoep) per groot blik f 1.15 TT ET was In 1860, dat de zestien jarige Henry J. Heinz op het loffelijke idee kwam om de huisvrouwen in zijn stadje bij Pittsburgh (Ver. Staten) tijd en tranen te besparen. Evenals uien heeft mierikswortel namelijk de onhebbelijke gewoonte om bij het schoonmaken de ogen te doen tra nen. Hij nam een vervelende taak van de huisvrouwen over. Hij rasp te de mierikswortels, deed ze ln flesjes, nam een wagentje, ging de huizen langs en verkocht zo zijn mierikswortel. Dit zeer be scheiden begin was de grondslag van het wereldhuis Heiuz. In 1869 werd de firma officieel gevestigd en daarna werden in Pittsburgh en later nog in vele andere steden de Heinz-fabrieken opgericht. In 1886 reisde Henry J. Heinz naar Engeland, verkocht de in houd van. zijn monsterkoffers aan de beroemde winkel van Fortnum 't mag regenen.. Droptoffee's 250 gram 49 Borstulevellen 150 gram 29 Pepermunttoffee's 250 gram 49 Pepermuntballen 200 gram 29 Pepermuntkussentjes 150 gram 29 Haverstropastilles 150 gram 25 Kaneelkussentjes 150 gram 25 Zwarte ballen 200 gram 29 stormen... Sneepan? Goed! Mear geef uw kinderen die tnoepjei, die m4ér zifn den een lekkernij: droptoffee's, ulevellen, haverstropeatillea en alle andere heerlijkheden, die de tuikerbakkeri ven Albert Heijn ul» hun ovenr toveren. Gezonde, zuivere produkten, die vervelende verkoudheden en kriebelhoeat helpen verzachten. Zo is uw geld dubbel goed besteed I of... dooien Winterdrupsper rol 15 (zes verschillende smaken ln één rol pepermunt, haverstro, menthol, borstulevel, kaneel en drop) Zoute drop per rol 10 Katjesdrop 100 gram 28 Knoopjesdrop 100 gram 28 Zoute jujube» 150 gram 49 Zoute jujubes 100 gram 33 Originele Engelse drop p. doos 50 Salmiak pastilles 100 gram 28 Drop-mélange 200 gram 49 Pepermunt 2 rol 25 Sc Mason in Piccadilly in Londen en vestigde daarmede het begin i van de grote belangstelling en waardering voor de Heinz 57 Va- riaties in Engeland en verder in Europa. Op dit ogenblik zijn er over de j gehele aarde ruim 155 Heinz fa- brieks- en verkoopsfilialen, inbe grepen de Engelse fabrieken in Londen en Standish, waar de op pervlakte in gebruik meer dan 194.000 M2 beslaat, terwijl een ul tra-moderne nieuwe fabriek in Kitt Green. Engeland, in aanbouw is. Circa 14.000 personen staan in vas te dienst om de Heinz 57 Variatie» voor de tafels der wereld te be reiden. Dat de Heinz-produkten popu lair zijn volgt wel uit het feit, dat b.v. alleen al in de Heinz-fabrie- ken in Londen, dagelijks meer dan een millioen blikken Heinz Ba ked Beans („gebakken witte boon tjes in tomatensaus) worden be reid en dat hier de grootste con- servenblikkenfabrick van Europa is gehuisvest. Hierin fabriceert men een groot aantal voortreffelijke produkten, welke het leven ook van de Ne- derlandse huisvrouw zeer kunnen j veraangenamen en vergemakkelij ken. Er is o.m. een aantrekkelijk® i sortering bijzonder smakelijke soe- pen, Baked Beans, Spaghetti in to matensaus met kaas. Macaroni in roomsaus met kaas, Vegetable Salad, groentesalade in mayonnai se, alles kant en klaar in blikjes, het zo gewaardeerde Sandwich Spread, verrukkelijk op sandwi ches, toeast enz., sausen zoals Heinz Tomato Ketchup, Ideal Sau ce en Worcesxer Sauce en nog veel meer artikelen. Heinz 57 Va riaties. inderdaad het zijn produk ten van standing en perfect»*

Allerhande | 1956 | | pagina 2