„Vrede beploege de landerijen" PINDAKAAS DOE MEE In Nederland is het zover nog niet GARANTIE aan mode prijsvraag no. 1 guide PLOEGKAMPIOEN W. A. DE LINT Zevenbergschenhoek) I Hg. MOEILIJKE, MAAR MOOIE SPORT bron van energie PINDAKAAS Zeg, Ciska ■IflllllllllUIl Zeshonderd Gelegenheid lot abonneren n 1 u 1 Bij de meester in het ploegen ALBERT HEIJN'S BESCHUIT ISK-' per grote r Internationale wedstrijden in het ploegen Maar wat niet is, kan komen ELEKTRONISCH BREIN ZORGT VOOR SNEL TRANSPORT EN VERPAKKING Brief van een moeder aan Sinterklaas M1JN Jantje heeft een brief geschreven die u hierbij vindt IK hoef geen krokodillen tas, ik hoef geen Uvondschoenen, Allerhande oogstberichten 1 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Hamde SAH001000016 Allerhande november 1956 iSr. 19 November 1956 HOFLEVERANCIER VAN de gelegenheid om zich op Aller Mande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. In de praktijk bleek nl., dat niet iedereen het blad regel- I De heer W. A. de Lint in actie by het wereldkampioenschap ploegen. I Zie voor nadere I bijzonderheden „QNLANGS hebben we alweer de voorwedstrijden verreden voor de landelijke ploegwedstrijden van volgend jaar", ver- 1 telt de heer W. A. de Lint (26). „Dat was in de Bathpolders I bij Rilland-Bath. Ik heb het er niet zo heel best afgebracht: ik werd derde. Ik kwam in tijdnood. En als je in tijdnood komt dan ga je gauw fouten maken. Met het type ploeg waarmee ik reed, een tweescharige, rondgaande ploeg, kun je niet op je pad keren, zogezegd. Je moet dus telkens omrijden. Je maakt zodoende aan beide kanten van het stuk land je voren en die naderen elkaar naar mate je vordert. Op het laatst blijft er een steeds smaller wor dende strook land over die nog ongeploegd is. Wanneer die overal nu niet preciés even breed is, dan is dat niet zo mooi. Ik had daar in de Bathpolders een afwijking van een centimeter of zestig en die kon ik niet meer wegwerken." een krachtig flakkerend houtvuur en de stadsmens, al lang ver vreemd van het boerenleven, voelt zich plotsling geplaatst tegenover een levenssfeer met oude, sterke waarden. T\E boerderij „De Vlijt" in het E' dorp Zevenbergschen hoek (station Lage Zwaluwe) is een opvallend fraai bouwwerk uit de eerste helft van de zeventien de eeuw en zij ligt, bijna koket achter de boomgaard in de diep te van de Bloemendaalse dijk. De familie zetelt al generaties op het bedrijf en. nu woont er de heer A. Lint met zijn vrouw, vier zoons en een dochter, waarvan de bescheiden oudste zoon een meester is gebleken in de sport van het ploegen. Overigens beoe fent hij deze sport niet uitsluitend voor zijn genoegen: het bedrijf dat 53 ha groot is, vraagt ook de voortdurende zorg. Niet voor niets heet de boerderij ,,De Vlijt". Er staan monumentale kussen- kasten in, glanzende mahoniemeu- belen en, in de koude van het najaar, brandt de open haard met Terug van Oxford „Hét eerste jaar, in 1953", zegt de oudste zoon W. A. de Lint, „was ik tweede van Nederland. Ik mocht daarom meedoen op de internationale wedstrijden die toen in Canada werden ge houden: ik werd zevende van zo'n 22 deelnemers. Er worden van elk deelnemend land twee man afgevaardigd: dus de eer ste en de tweede prijswinnaar. De landelijke wedstrijden worden georganiseerd door het Ploegcomité Nederland dat in gesteld is door de drie bonden van jonge boeren, de Katho lieke Bond, de Christelijke Bond en de Plattelands Jongeren Ge meenschap. Het jaar daarop werd ik landelijk kampioen. Ik ....zó staat bij ons de voor Ook dit jaar was de heer De Lint weer van de partij en wel op de wereldkampioenschappen, die in de buurt van Oxford (Engeland) werden gehouden. Men ziet hem hier (midden) in gesprek met een Canadese mededinger (links) en Alfred Hall, de secretaris van de Wereldorganisatie voor Ploegen (rechts). De echle Zaanse en bovendien 14 grote beschuiten in een rol werd toen afgevaardigd naar Ierland waar ik derde werd. In 1955 viel ik er buiten: ik trof het niet erg gelukkig met mijn perceel in de Noordoostpolder, waar de wedstrijden werden gehouden, en zonder geluk gaat het nu eenmaal ook niet. Ik werd achtste en ging dus niet mee. Dit jaar werd ik tweede, achter Eelman uit Texel. Midden oktober zijn we naar Engeland geweest waar dit jaarin de buurt van Oxford, de wed strijden werden verreden. Ik werd negende: Eelman werd negentiende. Hij was de jongste deelnemer; hij is, meen ik, negentien jaar." Verschillende methoden TAE grond waarop geploegd wordt is natuurlijk van groot be lang bij wedstrijden. Wie thuis gewend is op zware grond te ploe gen, zal het bij de wedstrijden op lichte grond niet gemakkelijk heb ben. Daar komt dan nog bij, dat men in het buitenland, althans in de Angel-Saksische landen een andere methode van grondlegging heeft dan op het vasteland van Europa. De Europese en ook de Nederlandse boer ploegt met een vlakke, min of meer verkruimelde voor. De Engelse en Ierse boer echter ploegt met een steile, sterk geaccentueerde voor. Er is ook een tussenweg. Zo'n voor is trouwens een heel bouwwerkje. Mocht de leek soms denken dat het slechts een soort geul in de grond is, dan vergist hij zich deerlijk. Want de moderne ploeg (door een tractor getrokken) bezit dikwijls twee of drie scharen en (afge zien van horizontale messen, die de bodem plagsgewijs oplichten en messen die die plag weer los snijden) is het een heel fijn in strument dat uiterst nauwkeurig afgesteld kan worden op de te bewerken grondsoort. Schema tisch aangeduid komt het er nu op neer, dat de ploeger zijn werktuig zo moet afstellen aanvoelen-vooral, dat de voor die hij tenslotte ..bouwt" een mooi gaaf werkstuk is. Zonder dus hier en daar omkrullende aardranden of verzakkende wan den. De akker moet een mooi gelijkmatig gelaat tonen na de behandeling. Naar Amerika NATUURLIJK dient dat ge lijkmatige ploegen niet alleen voor de wedstrijden", zegt de heer de Lint, ,,het is voor het land en het gewas noodzakelijk zaaien en oogsten en zo vragen het. Volgend jaar zijn er wedstrij den in Amerika. Daar gaan nieuwe reglementen invoeren. Die zijn een soort tegemoetkoming aan de vele deelnemers die het op een andere manier doen dan in de Engels-sprekende landen. Op de manier dus die wij hier toepassen en die verder zo ongeveer door de helft van de aarde wordt toe gepast. Het zal me benieuwen of we dan een beter figuur slaan. Wat mij betreft: ik moet in ieder geval .eerst nog de landelijke fi nales rijden. Die gaan tussen een man of vijftien. Ik hoop het bes te! Maar je móet geluk hebben. In ieder geval zoti ik, na Canada, ook graag eens iets zien van Ame rika. Of cr nog wel met paarden wordt geploegd? Zeker: er zijn daar ook nog wedstrijden in. Ook in Canada doen ze nog met zul ke paardenploegwedstrijden mee. Daar is het zuiver een sport. De geweldige stukken' land. die ze daar bewerken, eisen uitsluitend tractoren reldkampioen krijgt daarvan, elk jaar dus, een model in het klein. Er staat in het latijn op: „Vrede beploege de landerijen". Op een internationale wed strijd rijden we niet op cle eigen tractor. We krijgen ivel het eigen merk ter beschikking van de fabrikant maar je moet toch even wennen op een andere machine. Vooral als het een nieuwer type is. Het is een mooie, maar moeilijke sport. Maar welke sport is niet moei lijk." 1 C i* AL tienta^en jaren wor- den in andere landen, vooral de Angel-Saksi- <1 sche, ploegwedstrijden ge- organiseerd. In Noord- Ierland verzamelde zich, voor de nationale ploeg- wedstrijden, elk jaar ook een- aantal buitenlanders en hun aanwezigheid deed het plan ontstaan in rui- mer internationaal ver- .fx band ploegwedstrijden te laten verrijden. «jï Op die manier kwam de Wereld Ploeg Organisa- ■tï tie tot stand. Men stelde wedstrijdregels vast en be- ■it gon: in 1953 konden in Ca- nada, vooral dank zij de •n financiële hulp van de „Esso", de eerste wereld- kampioenschapswedstrij- den worden gehouden. <t Dingen ook Nederlan- ders mee naar de titgl? En zó ja, hoe doen onze ploegers het? Wij behoe- •fc ven ons niet te schamen al staan we niet aan de kop. Hiernaast treft u een ge- sprek aan met een van Nederlands beste ploe- gers, de heer W. .4. de L int. in het werk wordt gesteld om de bezorging zo accuraat en vlot mo gelijk te doen geschieden, zijn er toch altijd onvoorziene factoren in het spel, die moeilijk zijn te onder vangen. Derhalve stellen wij voor een ieder de gelegenheid open om zich op Aller Hande te abonneren. Slechts een briefkaart met vermel ding van naam. volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 et. aan extra postzegels voor admini stratiekosten cn gericht aan Albert Heijn N.V., Zaandam, is voldoende om zich van toezending te ver zekeren. De post bezorgt ze dan aan huis. Wy verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften deze 50 aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. STAAT er pindakaas op tafel, dan wordt daar door jong en oud graag toaar gegrepen. Intuï tief schijnen we te voelen, dat er in deze smeuïge boterhambeleg ging tal van elementen zitten, die voor de opbouw van ons lichaam en het goed functioneren van de talloze lichaamsprocessen zo uiter mate geschikt zijn. De geleerden hebben deze In tuïtie grondig bevestigd.. De pin da of aardnoot bevat behalve de prachtige eetbare Arachide-olie, die de beste olie ter wereld heet, liefst 26 eiwit, 21 koolhydra ten en mineralen als calcium, fosfor en ijzer. Wie iets van de voedingsleer afweet, herinnert zich dat de el- witten nodig zijn voor de ver nieuwing van de lichaamscellen, en dus de bouwstoffen van ons lichaam vormen. De olie is onze brandstof, onze energiebron. Hoge calorische waarde Van al onze levensmiddelen ls de waarde als energiebron vast gelegd. Men heeft daarvoor een internationale eenheid gekozen: de calorie. Het is de hoeveelheid warmte, die wordt verbruikt om één liter water één graad Cel sius te verwarmen, en wel van 14.5 gr. tot 15,5 gr. C. Van honderd gram brood is de calorische waarde 220 gebleken, stroop 300. maar van eenzelf de hoeveelheid pindakaas niet minder dan 63 9. Pinda kaas heet dan ook in de kring der voedingsspecialisten een geconcen treerde energiebron, en is daarom een uiterst belangrijk hulpmiddel om ons aan de 25003500 calo rieën le helpen, die we (alweer volgens de geleerden) dagelijks toegevoerd moeten krijgen om ons lichaam intact te houden. Uit de bange oorlogsdagen weten we nog wel hoe moeilijk het was om aan dat gewenste rantsoen toe te komen. Er bestaat een belangrijk ver band tussen vetten en vitaminen. Ook als vitaminebron is pinda- i kaas dus belangrijk. Er komen verscheidene vitaminen in voor uit de B-groep, die een belang rijke rol spelen om huid- en slijmvliesaandoeningen te voor- komen. Wereldprodukt Gezien al deze goede eigen schappen, zal het niet verwonde ren, dat de pinda op de cocos na 's werelds belangrijkste oliehou dende zaad is geworden. Er komt tegenwoordig ieder jaar zo'n 2600 miljoen kilogram van op de wereldmarkt. Veruit het grootste deel daarvan wordt verwerkt in de voedingsmiddelenindustrie.. Ver moedelijk is Brazilië het land van oorsprong. Maar reeds in de zes tiende eeuw werd de aardnoot naar Afrika gebracht, en later ook naar Zuid- en Zuidoost-Azië. A ERLEDEN maand is in Chicago de eerste geheel geautomatiseerde zelfbedieningszaak in de levensmiddelenbranche geopend. De huisvrouw behoeft er niet veel meer te doen dan nummers en letters op een toetsenbord aan te slaan, die overeenkomen met de nummers en letters van achter glas geëtaleerde (verpakte) artikelen. Wanneer ze tenslotte dezelfde elektronische sleutel, waarmee ze aanvankelijk de apparatuur in werking heeft gesteld, in een bepaald gat van het toetsenbord prikt, ontvangt ze aan het eind van een lopende band alle gekozen artikelen keurig in een doos verpakt. Tegelijkertijd heeft het kasregister dan de rekening al opgeteld. Gado-gado Om er pindakaas van te maken pindaboter zeggen de Engel sen worden de ontdopte nootjes eerst van de rode velletjes ont daan. Op grond van kwaliteitsover wegingen worden bij A.H. ook nog eventuele harde nootdeeltjes ver wijderd; dergelijke deeltjes nl. kun nen de smaak van de pindakaas in ongunstige zin beïnvloeden. Bij A.H. begint men met de aamen stelling van de mélange, welke uit verschillende soorten nootjes be staat en welke op de smaak van de klanten is afgestemd. Na al deze voorbewerkingen begint de malerij. Hoe fijner er wordt gemalen, des te meer olie komt er vrij en des te smeuïger wordt het produkt. De praktijk heeft geleerd, dat de meeste men sen de voorkeur geven aan deze smeuïge pindakaas. Het enige, wat tijdens het maalproces aan dit na- tuurprodukt wordt toegevoegd, is een snufje zout. Speciaal voor de mensen, die op een zout-arm dieet moeten levenlevert Albert Heijn echter ook een pindakaas, waarin dit snufje zout is weggelaten. (Pot jes met groen etiket). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllll ALBERT HEIJN'. grote pot 78 ct. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll Mevr. AI. E. Auberlen, Zr. D. Brond ersstraat 11, Zand- voort, schrijft: „Zo ongeveer heel Nederland heeft weieens nassi goreng gegeten, maar de gado-gado kennen, geloof ik. alleen die Hollanders, die in Indonesië zijn geweest. Toch is dit gerecht minstens even lekker en bovendien rijker aan vitaminen. Het recept luidt: Spreid op een diep bord per persoon wat gewassen en uitge lekte slablaadjes uit, hierop legt men in plakjes gesneden gekookte aardappelen, daarna wat goudbruin gebakken uien en verder een garnering van plakjes tomaat en hardgekook te eieren. Hieroverheen giet men nog een heerlijk pindasausje, dat men als volgt maakt: wat boter of margarine smelten, hier 2 eetlepels pindakaas, H theele peltje (of meer) sambal oelek, snufje zout, suiker naar smaak, scheutje azijn naar smaak en Ys liter melk toevoegen en door roeren. Kookt deze massa, dan is het sausje ook meteen klaar. Gado-gado kan ook opgediend worden met een flinke portie kroe poek, terwijl men desgewenst tus sen de laagjes ook nog in dobbel- TT steentjes gesneden en gebakken de supermarkets. Hierbij wordt bonenlcoek kan aanbrengen. gebruik gemaakt van elektroni- Rekenmeesters hebben becijferd, dat deze automatisering de huis vrouw een tijdsbespring van 80 a 90 c,'c zalopleveren. In slechts dertig seconden, zo zeggen zij, kan het elektronisch brein een maxi mum van zestig artikelen wei- verpakt afleveren. Een bijkomend zakelijk voordeel ervan is, dat er veel minder ruimte nodig is voor de uitstalling van de artikelen. Met ponskaarten Naast dit druk-op-de-knop- systeem een uitvinding van de heer Bruno Stiller, een hotelhouder uit Illinois is er op dit ogenblik in Amerika nog een andere elektronische winkel methode ontwikkeld cn wel voor De gekozen artikelen ko men via een lopende band naar het eindpunt, waar ze voor de klant in sterke zak ken worden verpakt. sche ponskaarten. Gele kaarten voor de kruidenierswaren, rode voor vlees, en groene voor fruit en groente. Op deze kaarten kan de huisvrouw thuis de gewenste artikelen aangeven. In de winkel worden de kaarten dan in een bepaald elektronisch apparaat gestopt, waarna de ver langde artikelen op een transport band worden verzameld en naar een controlepunt worden gevoerd. Dit alles natuurlijk ook in minder dan geen tijd. Volgens sommige berichten zouden er in verschei dene Amerikaanse steden binnen kort op deze wijze uitgeruste zelfbedieningszaken worden ge opend. Links: de nummers en letters van het toetsenbord, rechts: de „sleutel", die juist in het ronde slot wordt gestoken. De Esso neemt de kosten voor i Thans wordt ze in alle tropische een groot deel voor zijn rekening. en vele sub-tropische streken Esso looft ook de grote wissel- verbouwd, en zelfs al in het vrij prijs, de Gouden Ploeg uit. De we- I noordelijk gelegen Canada. Lieve Sinterklaas, rnuar 'k tvou er zelf ook nog een regel bij doen, lieve Sint. Ik heb niet zoveel tvensen, 'k hoef geen jas van bisam-bink ik hoef geen grote hoed, die zijn onpraclisch in 't gebruik, maar kijk, de mannen hebben zoveel dingen uitgevonden waar niemand wat aan heeft, ik zeg het hier maar onomivonden zoals een nieuwe maan er bij en kernsplits-apparaten 't. is allemaal wel knap hoor maar ze kunnen het ook laten, IK wou een toestel in de keuken met een grote knop en als je daar op drukt dan ruimt het al je rommel op en daarnaast nog een schakelunr en als je daaraan druuit dan worden automatisch alle knopen aangenaaid. 'n sjaal kan ik nog wel gebruiken, beige, met een ruit maar één ding wou ik nog teel vragen, als 't u 'l zelfde blijft: je hebt die ventilators waar je luchtjes mee verdrijft. Ik wou d'r een voor boze buien. Lijkt u dut niet lekker Een stopcontact je in de kamer, zomuur met een stekker en als je die dan aanzet dan verdrijf je de humeuren dan worden al de hinders lief en houden op met zeuren en vader wordt gemoedelijk en hoeft niet meer te snauwen. zo'n toestel zou een uitkomst zijn i ons getergde t Een beschuit gaat er kau i altijd in: altijd bij: komt altijd van pas met kaas met jam: met vruchten- of witte hagel in bcschuitpup in yoghurt om te paneren door het gehakt yilllHIlUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII 0AT Albert Heijns onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie geen holle leuze is, wordt nog weer eens onderstreept door onderstaande mededeling: Ook dit jaar maken Albert Heijns banketbakkers hun gerenommeerde Roomboter Banketstaven en Banketletters. De prijzen van amandelen liggen echter op recordhoogte, circa driemaal zo hoog als b.v. twee jaar geleden, met het gevolg, dat tegenwoordig vele surrogaten (essences, witte bonen, enz.) worden verwerkt. Wij stellen er prys op te verklaren, dat onze Banketstaven en Banket letters, ook wel Boterstaven en Boterletters genoemd, ook dit jaar worden gemaakt van prima patentbloem, suiker, roomboter en UITSLUITEND ECHTE AMANDELEN. De hoge klasse van dit produkt wordt dan ook len volle door ons gegarandeerd. Ofschoon niet onbeperkt verkrijgbaar de vraag zal ongetwijfeld groter zijn dan onze produktie (vakhandwerk!) verheugt het ons door het stellen van een zo laag mogelijke prijs, 1.50 voor een zuivere Boterbanketstaaf, deze echte Oud-Hollandse tractatie ook nu onder het bereik van een ieder te kunnen brengen. Directie Albert Heyn N.V. 1 JK hoef geen krokodillen tas, ik hoef geen avondschoenen, 'k zag wel een klein suède tasje, dat was om te zoénen maar wat ik liever heb, en wat ook veel meer van belang is: een toestel om te maken dal de dag tweemaal zo lung is! Zodat ik al die dingen eens kan doen waar ik helaas sinds vijftien, zestien jaren niet uan toe. kom, Sinlerkluas als boeken lezen, brieven schrijven, naar concerten gaan en ochtendgymnuslieken, want ik kom weer kilo's aan. Ziezo dat wes het dun, nou heb ik niets meer op m'n hart m nu maar rustig wachten wie de koek krijgt, wie de gurd. Hierbij de blief van Janneman, u ziel, het is een kleintje, hij is bescheidener dan ik. Hij wil alleen een treintje. Terwijl de appelenoogst wat de hoeveelheid betreft, meevalt, blij ven de prijzen voor mooi, groot fruit stijf. De appelen blijken nL over het algemeen vrij klein van stuk te zijn. De zalmvangst, vooral in Cana da maar ook in Japan, is dit jaar aanzienlijk minder geweest dan vorig jaar, toen er inderdaad spra ke was van een bijzonder grot» vangst. Even raadselachtig is het ver schijnsel, dat de sardines zowel bij Portugal als bij Noord- Afrika al voor het tweede jaar verstekschijnen te laten gaan. De vangst is klein. Deskundigen hebben zich afgevraagd of de makreel, die thans in de wate ren van Portugal veelvuldig wordt gevangen er soms de schuld aan heeft. Een eigenaardigheid is, dat over al overvloedige oogsten worden gemeld: tarwe in Amerika, kren ten in Griekenland, rozynen in Turkye. In onze tijden komt deze overvloedigheid in de prijzen niet meer tot uitdrukking. Door een stelsel van garantieprijzen van overheidswege aan de boer cn dikwijls ook nog minimum-export prijzen voor de exporteurs worden sterke prijsdalingen bij overvloe dige oogsten kunstmatig tegenge gaan. ANNIE M. G. SCHMIDT. Vleeskusseiiljes Mevr. E. E. Koopmans- Harmelink, H i n d e 1 a a n. 56Hilversum verklapt in haar vriendelijk schrijven een heerlijk familie-gerecht, dat, door haar moeder bedacht ook in haar eigen gezin steeds niet vreugde wordt begroet. Het vormt een wa re tractatie. terwijl de kosten slechts gering zijn door de voor delige aanbiedingen van Albert Heijn. Mevr. K. heelt daarom al- lijd wat blikjes leverpastei voor dit gerecht in voorraad. Het recept is gemakkelijk uil voerbaar. Drie flinke sneden oud brood zonder korst kruimelen en vermengen met de inhoud van 1 blikje leverpastei. 1 ei, snufje zout. beetje kerry (ongeveer G theelepeltje) en een beetje peper. Wanneer een smeuïge massa is ontstaan, hiervan platte koekjes vormen en door een losgeklopt ei wentelen. Vervolgens door paneer meel of beschuitkruim en daarna in hete slaolie bruin en knappend bakken. Mevr. K. is heel nieuws- I gierig hoe haar „vleeskussentjes" i in de smaak zullen vallen! Wij I vonden ze heerlijk!

Allerhande | 1956 | | pagina 1