Feestelijke dag aan de oevers van de Zaan KOLONISTEN JN-EIGENJAND NIEUW FABRIEKSPAND VAN A.H. Nieuw leven op de bodem van de zee officieel in gebruik genomen Eerste fase van tienjarenplan mmmiwuMMm HEr huidige fabriekscomplex aan de Zaan: het I nieuwe pand is het tweede gebouw van links. I ,.'n Verlegen mooi ding" Arnold Palli kreeg electrisch seheerapparaat 2500e medewerker in Albert Heijn's verkoopbedrijf Iv Gelegenheid tot abonneren »HBS«5=l|waBHaBS ONDER vrolijk geschal van bazuinblazers van het Albert Heijn-muziekkorps heeft burge meester W. Thomassen van Zaandam op dinsdagmiddag 25 september het vier verdiepingen hoge fabriekspand van Albert Heijn u ziet het links op de foto met een druk op een knop offi cieel in bedrijf gesteld. Het was een feestelijk moment van een feestelijke dag. Tal van vooraan staande figuren uit het Zaanse bedrijfsleven, alsmede officiële personen woonden de plechtigheid bij; maar ook gepensioneerde em ploye's uit het AH-bedrijf, talloze nog actieve medewerkers en vele bewoners van de aan de fabrieken grenzende huizen. TV/TEN zegt, dat de eerste generatie een bedrijf "Al begeert op te bouwen, dat de tweede gene ratie „vermeert" (de zaak groter maakt) en dat de derde generatie „verteert", zo zei burgemees ter Thomassen bij de opening van AH's nieuwe fabriekspand tot de familie Hejjn. „Die kans krijgt de derde generatie van uw gezegende familie niet meer", zo vervolgde hij. „Niet alleen bevinden zich ook in dit derde geslacht mannen met een veelbelovende energie, maar ook is uw bedrijf door zijn onstuimige, maar toch ook weer zo weloverwogen groei, die kritieke fase reeds lang gepasseerd. Het bedrijf is zo breed geworden en uw staf van medewerkers zo merkwaardig energiek en bekwaam, dat er van gezegd mag worden, dat ze uw machinerie aan een groot en regelmatig draaiend vliegwiel hebben geholpen, in het belang van de consumenten en in het belang ook van de bevolking van Zaandam." Waarom er volop reden was voor dit bescheiden feest- vertoon, vertelde de president-com missaris van de N.V., prof. m r. d r. G. M. V e r- r ij n Stuart, de eerste spreker tij dens een aan de opening vooraf gaande bijeen komst. Hij zag de bouw van dit nieu we fabriekspand als een nieuwe étappeoverwinning in de industriële en commerciële ont wikkeling van het bedrijf, een étappe overwinning overi gens, die geen eind punt in zicht laat. Bijna onvoor stelbaar voor de buitenstaanders noemde prof. Ver rijn Stuurt de dynamische ont wikkeling van dit bedrijf, sinds wij len de heer Al- bert Heijn er in 1887 de grondslag voor legde met een eenvoudig kruide nierswinkeltje te Oostzaan. Die ontwikkeling is in de eerste plaats te danken aan onderne mersinitiatief in de beste zin. Ondanks de grote structuur veranderingen in onze maat schappij, waarbij vrijheid op vele punten plaats heeft moe ten maken voor een grotere gebondenheid, kan de ware ondernemer nog altijd zijn stempel op de zaak drukken. Dat komt niet alleen tot uiting in zijn initiatieven, maar spreekt QNDANKS de min of meer Amerikaanse groei van het A.H.-be drijf, heb ik een paar jaar geleden gedemonstreerd gekregen, hoe gemoede lijk en eenvoudig de ver houdingen in uw bedrijf zijn", vertelde burgemees ter Thomassen bij de opening van de nieuwe A.H.-fabriek. ..U, mijnheer Gerrit", aldus wendde hij zich tot de heer G. Heijn, „kwam toen met een van uw ju bilerende fabrieksmede- werkers ten stadhulze, om dat deze een koninklijke onderscheiding had ver- vwrven. Toen ik de man de ere-medaille op de borst gespeld had en deze er zijn goedkeuring over had uit gesproken met het goed Noordhollandse gezegde ,,'n Verlegen mooi ding", wendde hij zich tot zijn hoogste baas met de op merking: ..Meheer Gerrit, geef me 'ns effies uwes bril. Ik moet 'm nageris goed bekaiken." „En de heer Heijn gaf zijn bril", aldus de burge meester. „Hij beschouwde het kennelijk als de ge woonste zaak van de we reld, dat ieder van zijn medewerkers de zaken door directionele bril be kijkt." Met een druk op de knop stelde burgemeester W. Thomassen de afsluitpoort in beweging, dat zich door electriciteit aangedreven zijwaarts opende. ook uit de geest, die in de onderneming heerst. Professor Verrijn Stuart uitte daar zijn bijzondere waardering voor, mede omdat niet uit het oog verloren mag worden, dat de zorgen en problemen rond iedere onderneming toenemen, naarmate het succes groter is. Industrialisatie door uitbreiding Sprekende over enkele economi sche en sociale aspecten, releveer de spreker, dat een groot deel van de welvaart van het Neder landse volk afhankelijk ^is van de consumptiemiddelenbedrij- ven; vervolgens wees hij op de behoefte van ons lam aan indus trialisatie wegens de groei van de bevolking. In de jaarvergade- i ring van de Vereniging voor Staathuishoudkunde is de vraag gesteld, of het eigenlijk niet zo is, dat verreweg het grootste deel van de industrialisatie kan wor den verwezenlijkt als aan de be staande zaken uitbreiding wordt gegeven. Voor een antwoord op deze vraag dacht prof. Verrijn Stuart aan Albert Heijn. Dit zeer be scheiden begonnen bedrijf is uit gegroeid tot een groots geheel, dat het algemeen belang ten nut te komt. Wat de sociale kant betreft, wees de spreker er ten slotte op, dat de modern opgezette nieuw bouw zich in vele opzichten gun stig onderscheidt van vroegere bouwsels. Het kan niet missen, of de arbeidsvreugde van wie hier werken, wordt er door bevorderd. Unieke machines Dankbaar voor de grote waarde ring van prof. Verrijn Stuart voor zijn vader, de stichter van het concern, herinnerde de heer G H e ij n lid van de Raad van Be stuur, er vervolgens aan, dat twee jaar geleden werd gestart niet het plan voor deze fabriek, dat een onderdeel is van een tienja renplan. De medewerking die men bij de uitvoering van het werk verkregen heeft, is loffelijk ge weest. Een grote loods moest wor den gesloopt om in de bestaande afdelingen de gewenste ruimte te krijgen, waardoor de produktie versneld en de arbeidssfeer nog meer verbeterd kan worden. Er kan alleen goed werk wordea ge daan in een omgeving, die goed is, aldus de heer Heijn. In dit opzicht hebben we alles gedaan wat mogelijk was. Door aanschaf fing van voor Nederland zelfs unieke machines werd met de zelfde mensen een grotere pro duktie verkregen. Nochtans is het aantal orders zo groot, dat nog meer geproduceerd zou kunnen worden, wanneer er maar voldoende mensen waren, om deze machines te bedienen en de woningnood daarnaast ook geen knelpunt was. Tenslotte vestigde de heer Heijn er de aandacht op dat de moder nisering van het bedrijf en de in terne structuurverandering door het zelfbedieningssysteem, enor me investeringen hebben vereist. Ook de afschrijvingen zijn tot gro te hoogte opgelopen. De vroegere termijn van tien jaar is niet meer bevredigend, omdat de tech nische ontwikkeling zo groot is. Vandaar, dat het bedrijf de af schrijvingstermijn op machines dan ook tot vijf jaar heeft terug gebracht. De heer Heijn besloot met zijn grote dank uit te spreken aan allen, die aan de bouw van het nieuwe fabriekspand en zijn mo derne inrichting hun beste krach ten hadden gegeven. Namens personeelsgroeperin- gen hebben de lieren P C V i n k en J. Overmeer de directie vervolgens gecomplimenteerd met de nieuwe bouw. De bouwer, de heer C Kr kes bood de direc tie een oud-Chinese vaas met bloe men aan met de wens dat het bedrijf van A.H. nog even gaaf zou zijn als deze vaas, wanneer het eenmaal ook die hoge leeftijd gehaald zou hebben. Burgemeester Thomassen herinnerde eraan, dat hij als_ oe- ginnend burgemeester zo'n jaar of zes geleden de plannen van Albert Heijn had tegengewerkt. Hij had namelijk in Den Haag ge pleit voor instandhouding van de rijstpellerij N.V. Mico, welk bedrijf voor de nieuwbouw van AH zou moeten plaats maken. Eerst la ter was het spreker duidelijk ge worden, dat het slopen van dat bedrijf niet tegen te houden was omdat het een symptoom was van de stille structuurcrisis in het Zaanse economische leven ten aanzien van de bulkgoederen. Bijzonder waarderend sprak de burgemeester over AH's moderne levensmiddelenbe- drijf en over de moderne hy giënische wijze, waarop de levensmiddelen hier worder verwerkt. Daarnaast roemde hij het streven van AH om de klant zo goei. mogelijk te bedienen tegen zo laag mo gelijke prijs. „Hiermee wordt een alge meen volksbelang gediend en hoe groot de waardering daar voor is, heeft de Commissaris van de Koningin in Noord-Hol land tijdens zijn bezoek aan uw bedrijf kortgeleden nog heel duidelijk laten blijken", zei de burgemeester. Ten slotte sprak burgemees ter Thomassen de wens uit, dat het tienjarenplan van A.H. nog sneller en beter zal kunnen worden uitgevoerd dan men nu in het hoofd heeft. Het Indus trieschap Zaanstreek zal graag aan die ontwikkeling willen medewerken èn door woning bouw èn door oplossing van het ruimteprobleem. Na het officiële gedeelte volgde een rondgang door het gehele be drijf, waarbij de bezoekers konden zien dat niet alleen in het nieuwe pand maar ook in de bestaande afdelingen alles er op is ingesteld om in een voor de werkers pret tige omgeving met de modernste machines op de meest efficiënte wijze de 1001 AH-artikelen te fa briceren. Een druk bezochte re ceptie besloot deze voor het AH- bedrijf zo heuglijke dag. pANTASTlSCHdat was het enige wat Arnold Palli kon uitbrengen, toen hij op de laatste zaterdag van september j maar of Arnold lang in deze Su- uit handen van de heer H. K. per-Mart met zijn circa 35 niede- E ng el, hoofd personeelszaken werkers zal blijven? Als hij het L-rinnpnier«vflk o-nffl UII Iprpn nun avonds een cursus voor het mid denstandsdiploma. Tóch houdt hij nog tijd over voor zijn hobby: mu ziek. Arnold heeft eerst naar het conservatorium gewild om viool te leren spelen. Daar is niets van gekomen; hij speelt nu mondhar monica in het „The Millguys", waarmee hij regelmatig op feest avonden optreedt. De bedrijfsleider van de Super- Mart in Rotterdam, de heer A. Boon, heeft er dus een muzika le leerling-verkoper bijgekregen, Altijd wind „Het waait in de polder al tijd", zegt boer J. Flips e (40), die op het bedrijf van zijn vader in de Zaandammer polder het vak leerde. „In ieder geval, zo lijkt het. Maar het is te be grijpen: het is tenslotte een volkomen open gebied van 48000 hectaren en op wat jong bos en andere beplantingen na, heeft de wind er vrij spel. Maar wind is goed voor ons gewas: de wind verjaagt het ongedierte en de luis heeft er een erge hekel aan". Het is wijd land. Het is een land van lijnrechte einders met alleen, in de verte verspreid in een losse orde, de rode nieuwe da ken van de nieuwe bedrijven met de grauwe schaduwen van de ho ge schuren er trouw bij en ver der de bewegende, donkere ge daanten van bomengroei. Tien jaar terug Tien jaar geleden was de polder een barre, woestenij van metershoog riet. Er leefde een kleine gemeen schap van enkele honderden mensen, bestaande uit per soneel van de Di rectie van de Wieringer- meer(N oord- oostpolder- vv erken) zoals zij heet, en dat was alles. Toen begon de „Directie", op ve lerlei gebied nog lelijk geremd door onze na-oorlogse misère. Er verre zen steeds meer arbeidskampen en langzamerhand be gon het leven te groeien. Langza merhand (met zo'n b-7000 ha per jaar) week de rietwoes tenij: wegen wer den aangelegd, de bouw van de boerderijen nam een aanvang, de dorpen begonnen te ontstaan cn reeds in 1947 werden de eerste boerderijen en grondpercelen aan kolonisten toegewezen. Staat geeft land uit Want de Staat wijst toe, zo gaat dat in nieuw land. De Staat neemt tijdelijk de bedrijven in beheer, exploiteert ze en boekt zorgvuldig mogelijkheden, voor- en nadelen van grond en ligging en wanneer men nauwkeurig weet welke de hoedanigheden zijn, wijst men het toe. De Staat blijft ook daarna nog eigenaar van het land, wat het voordeel heeft dat de pachter slechts behoeft te zorgen voor be drijfskapitaal. Op 1 januari 1955 bedroes het bevolkingsaantal rond de 18500; nu is dat aanmerkelijk estegen. en mogelijkheden. Zij kunnen inzage krijgen in de gegevens en de kwaliteiten van het stuk land waarop zij een oogje heb ben en zo ook eens berekenen wat de toekomst in petto zou hebben als zij het bedrijf toe gewezen' zouden krijgen. Als.... Alszeg ik! Want, afge zien van de pioniers, de mensen die in de allereerste jaren al naar de polder kwamen om er te werken en Walcherse boeren die door herverkaveling van hun land moesten en nog wat op zichzelf staande gevallen, geldt hier geen voorkeur en moet men uiterst zorgvuldig uitzoeken ivie geschikt is. Je moet natuurlijk uit het boeren bedrijf stammen. Ikzelf be« trouwens de enige uit ons gestn die boer is gebleven". aardappelen, gewonnen land waar eens de zee rolde B" alle letters die ik tik Vergeet ik toch geen ogenblik: De fijnste letters die er zijn Die komen neer van Albert Heijn.' (AH chocoladeletters, fijnste Delicata kwaliteit) AH's FIJNE CHOCOLADELETTERS Delicata chocolade grote letter kleinere letter per Stuk 75 (ook d* M »n d* W) per stuk 48 (ook do M «n d« W) van Albert Heijn N.V., een Remington-scheer apparaat super 60 ontving. En het was fantas tisch, want Arnold was toen pas een week bij A.H. in dienst. Maar hij was dan ook de 2500ste j medewerker van AH's verkoop- j bedrijf. Het gebeurde allemaal in de Super-Mart aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam, waar Arnold Palli (22) zijn loopbaan bij Albert Heijn is begonnen. Hij is kort geleden uit de mili taire dienst gekomen, waar hij het tot Wachtmeester bij de Luw a in Ossendfecht heeft ge bracht. Daar in Ossendreeht is hij ook eigenlijk op het idee gekomen om bij Albert Heijn te gaan werken. Toen het moment naderde, waar op hij als dienstplichtig wacht meester zou afzwaaien, is hij gaan uitkijken naar een baan. Een oaan met toekomstmogelijkheden, liefst in de handel, een baan waarin je veel met mensen om moet gaan. Een advertentie in de Legerkoe- rier vestigde zijn aandacht op Al- bert Heijn. Een groot levensmid- delenbedrijf, met een eigen oplei dingsschool. en volop gelegenheid om vooruit te komen, dat leek Arnold wel wat. Hij solliciteerde en werd aangenomen, ondanks het feit, dat hij eigenlijk een techni sche opleiding heeft gehad. Maar i iemand die als nummer drie van zijn klas van de ambachts school komt. daar kan men wel ertrouwen in hebben. Mogelijkheden genoeg En nu moet Arnold dat vertrou wen waar maken, eerst in de Su per-Mart te Rotterdam. Hij heeft j veel aardigheid in zijn werk, al I is het lopen in een winkel iets heel anders dan een afstands- mars. Maar dat zal wel wennen, denkt hij. Om vooruit te komen in dit nieuwe vak volgt hij des kruideniersvak goed wil leren, dan zal hij ook in andere filialen van Albert Heijn moeten gaan werken. Mogelijkheden genoeg, want Al- bert Heijn heeft er 370 waarvan 50 zelfbedieningszaken. Kort geleden heeft Arnold juist z'n oude electrische seheer apparaat kapot laten vallen. Hij liep al met plannen rond om voor een nieuw te gaan sparen en kijk, daar biedt Albert Heijn hem er een aan. En wat voor éénNee, als er één is, die het direct goed getroffen heeft bij Albert Heijn, dan is het Arnold Palli wel, Maar hij was dan ook de 2500ste. „Er is heel veel belangstel ling voor een bedrijf in de polder", vertelt de lieer Flipse, een bewegelijke, intelligente man met moderne opvattingen, ,,na '50 waren er reeds meer dan 3000 gegadigden bij de jaarlijkse toewijzingen. De vraag is dus veel groter dan het aan bod; maar enkele honderden bedrijven komen jaarlijks ter beschikking. Elk jaar verschijnt in de landbouwperiodieken een op roep voor gegadigden; wie be langstelling heeft kan een kaartje sturen. Later volgt een oproeping en, per provincie komen dan werkelijk honderden adspiranten kijken naar polder in kleine zakjes, nauwkeurig van gegevens voorzien, worden eventuele stamhoudertjes van nieu we „bintjes" bewaard ..Het uitzoeken van de toekom stige pachters is - :n hoogst inge wikkelde en delicate kwestie", zeg gen de heren van de Directie, die in Emmeloord in een complex hou ten noodgebouwen zetelen." En daarbij moeten heel wat be langen uiterst voorzichtig te gen elkaar afgewogen wor den. In het algemeen kan men echter zeggen, dat ten eerste, de pachter in staat moet zijn op moderne wijze zijn bedrijf QIT najaar slaat in het teken van een der grootste prestaties, welke ons volk ooit heeft ver richt: de drooglegging van weer een nieuwe polder in het gebied van de voormalige Zuiderzee mar keert dit ingrijpende en toch zo onopvallende ge beuren, weer eens te meer. Het betreft de polder Oostelijk Flevo land. Zulk een indijking heeft ook haar nadelen: de vissers van de oude kustplaatsen kunnen er van meespreken (zie onze reportage over Elbvrg in het septembernummer van AllerHande. Daartegenover echter staat het grote, al het andere in de schaduw stellende voordeel van de grote landaanwinstdie vele boeren in staat stelt in ons door stedenbouw overwoekerde overbe volkte land, toch nog bodem te vinden voor landbouw en veeteelt. Wij brachten een bezoek aan de Noordoostpolder, waar over bijstaand artikel u vertelt. te exploiteren, ten tweede dat hij over he:t nodige beclriifskapitaal dient ic beschikken waarvan 25 percent zijn eigendom moet zijn en ten derde, dat hij bijdraagt tot de evenwichtige samenstelling van de bevolking." 2000 bedrijven Want ook in dit opzicht zorgt de Directie. Niet alleen onderzoekt zij de grond op zijn agrarische mo gelijkheden, draineert zij, bouwt zij, plant zij, mest zij, kortom brengt zij de bodem in cultuur, maar ook regelt zij nauwlettend de samenstelling van de bevolking van de machtige polder, dus ook t.a.v. de gezindte. Immers de plm. 2000 grote en kleine bedrijven, va riërend in grootte van 12 tot 48 ha. trekken veel volk aan. Zij ko men niet alleen als boer, maar ook als arbeider, als Zie verder pag. 2 derde kolom rustige ogenblikken speelt A. II. Flipse piano.... VAN" de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. In de praktijk bleek nl., dat niet iedereen het blad regel matig in de bus vond. Hoewel alles in het werk wordt gesteld om de bezorging zo accuraat en vlot mo gelijk te doen geschieden, zijn er toch altijd onvoorziene factoren in het spel, die moeilijk zijn te onder vangen. Derhalve stellen wij voor een ieder de gelegenheid open om zich op AllerHande te abonneren. Slechts een briefkaart met vermel ding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 30 ct. aan extra postzegels voor admini stratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V., Zaandam, is voldoende om zich van toezending te ver- I zekeren. De post bezorg» ze dan aan huis. Wij verzoeken u ..el ii. verbant' met de postvoorschriften deze 50 overal in de Noordoostpolder heeft de machine het paard verdrongen; het uitgestrekte gebied vraagt et. aan zegels aan de adreszijde waarlijk Amerikaanse arbeidsmethoden van de briefkaart te plakken- Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Nr. 18 Oktober 1956 (Van onze speciale verslaggever.) \Y/ANNEER het Nederlandse volk indertijd niet, in een grootse toekomstvisie, overgegaan was tot de inpoldering van de Zui derzee, dan zou ook boer J. Flipse uit Emmeloord in de Noordoostpol der, op den duur gedwongen zijn ge- i weest te wijken van zijn bedrijf en dat zijner voorvaderen, dat op de rand van een stadsagglomeraat gelegen, verdrongen dreig de te worden door nieuwbouw, nieuwbouw en nog eens nieuw bouw. Waarheen zou hij hebben moeten gaan als niet het nieuwe land hem had gewacht? Waarheen moet een boer gaan als hem het oermateriaal voor zijn ambacht, de bodem ontbreekt?

Allerhande | 1956 | | pagina 1