Eén dag tussen de boerenkazen Na 22 iaar AUDREY HEPBURN REPETEERT NIEUW a NIEUW! 7% Grootmoeder werd 98, moeder 94 - wij hebben altijd beste kaas gemaakt driemaal zoveel waard Fruitdrups verdrongen ulevel voor Nieuwe helicopter maakte eerste vlucht naar Soestdijh Nederland Vis met kip-smaak „KIP van de Stille Zuidzee" ZESTIEN UUR IN TOUW Wat een prijzen (in 1905....) H GEEF GEHAKT Op coupon Nr. 1 van AH- klantenobligatie: ■'■inaai L Ir-fc K.P.S. vierde geslaagd feest MET welk een precisie elftal Fantastisch lekker N/oor: Star-kist TONIJN Per blik 85 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER Hamde Allerhande augustus 1956 Nr. 16 Augustus 1956 (Van onze speciale verslaggever) I-JET graat allemaal heel rustig op Hoeve Ravenspoort 1 even buiten Bodegraven. Een pracht van een boerderij met een monumentaal hek en een lange met geel grint belegde oprijweg. Op een kleine berm, een honderd meter van de weg, ligt het grote huis, verscholen achter een tweetal, in fraaie opgaande lijn geschoren beukenbomen en andere curieus ge modelleerde sierbomen en maakt een indruk van grote, ouder wetse distinctie. De zijkant van de boerderij, die lijkt op een achttiende-eeuws buitenhuis, wordt afgeschermd door een uiterst streng en strak gesnoeide rij lindenbomen: een kunstenaar zou de kleurschakeringen groen en roodbruin van het verschillende lommer niet mooier hebben kunnen rangschikken. „Het gaat allemaal heel rus tig", zegt BOER COR (C. J.) KOOT (56). „We gaan er 's morgens om 4 uur uit en dan beginnen we, mijn zusters, één arbeider, en ik met het werk. De koeien we hebben er 37 stuks moeten gemol ken worden en de 40 varkens moeten verzorgd worden. Mijn zusters, ik woon er met drie hier op het bedrijf, werken mee. Ook zij melken. Om 4 uur. gaan we dus naar de wei en om een uur of 6 storten we de nodigt melk in de tobbe waarin de kaas wordt gemaakt. De kaas is dan om half acht zo onge veer klaar. En 's avonds doen we het net zo. Om een uur of acht zijn we dan klaar. Een heel rustig leven'. HET rustige leven van de boer. Om vier uur het land op en dan, na een werkdag van een volle zestien uur even de krant inzien, eens naar de radio luisteren en er dan niet te laat in Cor Koot, die ongetrouwd is, heeft een klein kraakhelder ka mertje vlak bij de stal. „Als er 's winters eens iets is met de bees ten dan ben ik vlug bij de hand". Die stal, waarin 's winters de koeien ademen en stampen en zuch ten. is nu de kaasschuur: op lange rijen liggen de grote volvette boe renkazen. produkten uit de eigen kaastobbe, glanzend in het ge dempte schemerlicht van de prach tige oude stal. De zomerwind fluis tert langs de hoge dakspanten. Van moeder op dochter „Wij beginnen", vertellen de zusters, „met het kaasmaken, want dat vooral is óns werk, wanneer de melk van het land komt. Dat. is dus zo ongeveer om zes uur 's morgens. Nu, en don om half acht zijn onze drie kazen van elk tien kilo klaar voor de kaas-pers. 's Avonds maken we nog eens drie van zulke kazen. Het is mooi werk en. onze familie doet het al een paar eeuwen. Want groot moeder die hier werkte is 98 jaar geworden; onze moeder is 94 jaar geworden en zij hebben altijd kaas gemaakt. Telt u maar eens op." „Ik herinner me nog wel", zegt een van de drie, „hoe het vroeger ging. Toen werkten de boeren nog heel anders. Wat een verschil! Al les gaat nu zo hygiënisch. En dat moet ook. Want kaas is erg ge voelig voor allerlei invloeden. Er hoeft maar één koe niet te deugen en je hele kaasmaaksel wordt be dorven. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de temperatuur en het strem sel, het zuursel en zo meer „Dat is nou precies 21 jaar ge leden", zegt Cor, „toen had ik mijn been gebroken ik herinner me het nog precies en toen zijn we hier begonnen met dat nieuwe zuursel. Toen is alles anders ge worden. Ik weet nog goed dat mijn vader om 3 uur naar de kaasmarkt ging; tegenwoordig begint de markt om 9 uur en geen minuut vroeger Als je haast hebt en een paar minuten eerder zou beginnen te verkopen, dan word je door de marktmeester op de vingers getikt. Maar tóen begon het om 3 uur al en mijn buurman weet zich nog te herinne ren dat zijn vader, helemaal uit Voorschoten. naar Bodegraven kwam en er dan ook al zo vroeg was; hij had dus de hele nacht moe ten rijden. En dan de kaasprijzen! In 1925 was dat nog 12 tot 13 cent per pond. Nu is het zoiets als 1 10 gulden per pond; een heel verschil". 1 Kilo kans 10 liter melk yROEGERzeggen de zusters, „tóen waren de markten gezellig. Wij hebben altijd in Bodegraven gemarkt. Er waren 9oms wel 600 boerenwagens en de stalhouderijen stonden hele maal vol met al die paarden. Nu zijn er zo ongeveer 200 brik ken op kaasdag. De boerenkaas loopt terug. Het is ook erg moeilijk om personeel te vin den. En er komt heel wat kijken in een boerenbedrijf. Meer dan de stadsmens ivel kan begrij pen." „Als je goede kaas maakt en geen ongelukken hebt met zieke koeien of andere narig heid", zegt Cor Koot, „dan is het een mooie lonende fabri- katie. Wij maken alleen 's zo mers kaas als de koeien op de wei staan. Ja, 's winters gaat het leven heel wat kalmer. NEDERLAND is een land van kaas en boter. Dat bewijzen wel heel duidelijk He cijfers. Wat de kaas betreft: er wordt in ons land zo ongeveer 160 millioen kilogram kaas per jaar gemaakt. 145 millioen kilogrammen van deze hoeveelheid komen uit de zuivelfabrieken. En de rest" Wel die wordt nog steeds, zoals dat reeds se dert eeuwen en eeuwen het geval is. gemaakt op de boer derij. Met andere woorden: die 15 millioen kilogrammen zijn echte boerenkaas Kaas dus die gemaakt wordt van de bijna- nog-warme melk van de bees ten en die enkele uren nadat de melk in de emmer sprietste. al mooi gaaf. voorzien van het rijksmerk. ligt te rijpen in een pekelbad. Wij zijn op een regenachtige zomerdag eens op bezoek geweest bij een Zuidholland se boerenfamilie, die een dier karaktervolle kaassoorten maakt welke mede de Neder landse naam als zuivelland zo'n goede klank verlenen. Reeds eeuwen lang heeft de familie Koot op de fraaie boerderij Ravenspoort bjj Bo degraven kaas gemaakt; Cor Koot met zijn drie zusters gaan er rustig mee voort. Al is het dan wel geen ploegen toch kunnen de dicht- COR KOOTbeste kaas u moet eens proeven regels van J. W. F. Werumeus Buning in zijn verband hier rustig geciteerd worden: ...hij wachtte op God's woord Een stem sprak tot aarde, hemel en zee En de boer heeft haar gehoord: „Terwille van den boer die ploegt Besta de wereld voort!" HET EEUWEN OUDE HANDJE-KLAP. Zo koopt ook Albert Heijn, in de persoon van de kaasinkoper, de heer J. Kok, nog altijd zijn partijen beste boerenkaas in. We maken ook boter. En wat er van de melk nog overblijft gaat naar de varkens: die groei en er best bij. Hoeveel melk er nodig is voor de zes kazen die wij elke dag maken? Voor een kilo kaas moet tien liter melk gerekend worden. Wij verwerken dus 600 liter per dag. En het wordt beste kaas. U moet eens proeven!" Eeuivenoude roem DAT doen wij. Wij proeven de echte boerenkaas: hierin kan men nog het eigen karakter van deze soort kaas aantreffen. Wat het minimum vetgehalte betreft is ook deze kaas, zoals spreekt, aan uiterst strenge voorschriften en controles onderworpen. Echter niet' wat het maximum vetgehalte betreft. De boerenkaas kan onderling in smaak verschillen. Omdat de koei-, en in de verschillende streken en op de verschillende weidegronden i ander voedsel, ander gras eten. Omdat de hand van de ene kaas- bereider nu eenmaal anders werkt j dan die van de andere. Omdat hier j nog karakter van landstreek en j karakter van kaasbereiding tot j uiting kunnen komen in het eigen I produkt: groter vetgehalte bijvoor beeld kan een kaas die eigen, heerlijke smaak geven die reeds eeuwen onze roem is geweest. Zie verder pag. 4 5de kolom onderin Loven en bieden op de Goudse kaasmarkt OE laag de prijzen een halve eeuw geleden we waren kwam tol uitdruk king in een Albert-Heijn- advertentie uit 1905. welke „De Gelderlander" onlangs als curiositeit afdrukte Wij nemen haar woorde lijk over: „Albert Heijn, Burcht straat, Nijmegen. Nieuwe busgroenten: per heel blik 25 ctper half blik 15 ct, behalve Andijvie en Spinazie: per heel blik 22 ct, per half blik 14 ct. Gegarandeerd zuivere Roomboter de 5 ons 70 ct Alle soorten Vleeswaren machinaal gesneden, per ons Gek. Ham 15 ct. Rookvleesch 12 ct., Ont bijtspek 10 ct. Holl. spek de 5 ons 4C ct., Amerik. spek de 5 ons 32 ct. Nieuwe Erwten. Capu- cijners 10 ct. per liter." Zou men vergelijkende •ijfers hebben gepubliceerd, dan zou ongetwijfeld ge bleken zijn. dat Albert Heijn ook in die dagen reeds de laagste prijzen voor de beate kwaliteit noteerde. Ulevellen bracht ze mee**. zo vertelt het kinderlied: „Jarig Jetje", dat zo'n vijf-en-twintig jaar geleden door Jacob Hamel's kin derkoor via de radio grote popu lariteit werd gegeven. „Moderne zuurtjes hebben de ulevellen langzaam maar zeker verdrongen," zegt de expert van A.H.'s suikerwerkafdeling. ooruitgang Er is een levensgroot verschil tussen de fabricage van deze arti kelen, vroeger en nu. Moesten ze eertijds met een soort vorm ge stoken worden, tegenwoordig ge beurt het met allerlei machines. Ook het artikel zelf is steeds meer verfijnd. De essencefabrieken le veren naturelsmaken, die aan de zuiverste vruchtensappen zijn ont trokken. Vroeger waren het hoofd zakelijk de kleurstoffen, die een bepaalde smaak suggereerden." Ook op dit terrein is er dus voortdurend verandering, vernieu wing. Toch is de suikerwerkindus trie nog maar nauwelijks een eeuw oud. Suiker zelf kennen 'we al langer, al is het dan misschien in zijn oudste vorm alleen maar be kend als kandij. Vóór de suiker was honing het middel, waarmee de spij zen werden verzoet. Suiker bleef in de eerste eeuwen van zijn gebruik in de westerse wereld een genot en geneesmiddel voor de rijken, dat in de apotheek in verschillende vorm te verkrijgen was. Volmaaktheid nabij In de loop van de 17e eeuw zijn het de koek-, banket-, pastei- en suikerbakkers, die de verkoop van suikerwerken overnemen. Pas in de 18e eeuw wordt het gebruik van suikerwerk gemeengoed. Men moet echter wachten tot de tweede helft van de 19e eeuw om in ons land de suiker fabriekmatig te zien verwerken. Deze ontwikke ling zet zich tot op de huidige dag voort en heeft thans in het bedrijf van AH. een zekere volmaaktheid gevonden. Onberoerd door mensenhan den rollen de machinaal-verpak te snoepjes in velerlei smaak en vorm uit de machines. De kleurige ulevel van voorheen en de ..tragieën" van de vorste lijke hoven uit overoude tijden zijn in de naam van onze te genwoordige fruitdrups zo ver volmaakt, dat het nauwelijks denkbaar is. dat een nog ver fijnder product ze ooit zou kun nen verdringen. op het broixl of bij de warme maaltijd AH-Spaarobligatie biedt andere voordelen dan AH-klantenobligatie FEN AH-spaarobligatie-houd- ster uit Alkmaar heeft in Aller Hande gelezen, dat klanten obligaties momenteel aan bank instellingen verkocht kunnen worden voor circa 65,- terwijl de spaarobligaties pas over vijf jaar door rente op rente 62.50 waard zijn. „Is een winst- delende obligatie nu niet voorde liger dan een spaarobligatie?" vraagt zij. Zo kan men de zaak echter niet stellen. De voordelen van een spaarobligatie of spaarbrief liggen op een heel ander vlak dan die van de winstdclende obligatie. I Bij een spaarobligatie wordt steeds rente op rente gegeven, met als gevolg, dat de waarde van het stuk ieder jaar groter wordttot de houdster na 22 jaar het stuk bij Albert Heijn inwisselt tegen f 150.in con tanten, dat is drie maal zoveel als men er voor heeft betaald. Men heeft er dus geen omkij ken naar en men wordt als men maar voldoende spaarobli- gatïes in de kast heeft liggen I bij wijze van spreken slapende i rijk". Dit houdt overigens ook weer niet in, dat de spaarobligaties pas na 22 jaar ingewisseld kunnen wor den. Men kan het stuk ook eerder „verzilveren", maar dan is de waar de ervan natuurlijk minder dan i 150.afhankelijk van de loop tijd. de tijd tussen het moment van uitgifte en inlevering: na 10 jaar 77.50 en na 15 jaar 100. I Hieruit zal men begrijpen, dat i spaarbrieven niet verhandelbaar i zijn zoals winstdelende obligaties, i en dat er van een koerswaarde geen sprake is. De stukken worden door Albert Heijn N.V. te Zaandam uitgegeven en zij worden daar ook weer ingeleverd. Spaarobligaties zijn dan ook zeer geschikt om aan kinderen ten geschenke te geven. Wanneer zij deze spaarbrieven na jaren inwisselen, kunnen zij een aardig sommetje in handen krijgen. %VYNN\NVV\VVy j r-i Terwijl men met een winstdclen- AUDREY HEPBURN cn Henry Fonda tijdens de repetitie van een bruiloftsscène uit de film „Oorlog en Vrede", welke film aan het einde van dit jaar in roulatie zal komen. De micro foon op de voorgrond cn de schijnwerper boven op de steiger zullen in de film wel niet te zien zjjn, maar daarvoor is dit dan ook een repetitiefoto. Gelegenheid tot abonneren de obligatie dus „meespeelt" op de stratiekosten en gericht Km,, 1..„ft :n H«iin V' Zfl'iiulim ie beurs, heeft men in een spaar obligatie een stuk in handen, waar door men na verloop van tijd zeker is van een bepaalde waardever meerdering. En bij de keuze tussen die twee hangt het er maar vanaf, waar de huisvrouw de voorkeur aan geeft. Aller Hande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. In de praktijk bleek nl„ dat niet iedereen het blad regel matig in de bus vond. Hoewel alles in het werk wordt gesteld om de bezorging zo accuraat en vlot mo gelijk te doen geschieden, zijn er toch altijd onvoorziene factoren in het spel, die moeilijk zijn te onder vangen. Derhalve stellen wjj voor een ieder de gelegenheid open om zich op Aller Hande te abonneren. Slechts een briefkaart met vermel ding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. extra postzegels voor admini- aan Albert Heijn N.V., Zaandam, is voldoende om zich van toezending te ver zekeren. De post bezorgt ze dan aan huis. Wij verzoeken u wel in verbami met de postvoorschriften deze 50 ct. aan zegels aan de adreszjjde van de briefkaart te plakken. Coupon no. 1 van de AH klan ten-obligatielening 1955 is vanaf 1 juli 1956 inwissel baar bij alle AH-filialen en bij de kantoren van de Am sterdamse Bank. Op een volle coupon wordt 7 pet. rente uitbetaald, dat is 4 pet. vaste rente en 3 pet. winstaandeel in verband met de uitkering aan de aandeelhouders. Op een volle coupon wordt dus 3.50 uitbetaald. Van dit be drag moet 15 pet. dividend belasting voor de fiscus wor den afgetrokken. De coupons zijn afgestempeld op de datum, waarop het stuk werd afgegeven. Viel deze datum later dan 1 juli 1955 dan wordt een naar even redigheid verminderd bedrag uitgekeerd. Wanneer een huis vrouw bijvoorbeeld op 1 juli 1956 pas zeven maanden in liet bezit is van haar klanten obligatie. dan wordt 7/12de deel van het bedrag uitge keerd. Coupons van de nieuwe (twee de) AH-klanten-obligatie-le- ning kunnen op 1 juli' 1957 ingewisseld worden. Deze tweede serie „vervalt" zoals dat in vaktermen heet namelijk voor het eerst een jaar later dan coupons van de eerste serie. De tonijn is in verschillende landen in Zuid-Europa en Ame rika een even populaire cn koste lijke delicatesse als bij ons in Nederland de zalm. De tonijn wordt in genoemde streken in massa's gevangen en wel in hoofdzaak in de Stille Oceaan aan het middelste deel der Westkust van het Ameri kaanse continent. üe Amerikanen noemen de tonijn de kip van de zee (chicken of the sca) omdat de smaak van deze vis veel overeenkomt met die van kip. Dank zij de bijzondere relaties van de inkopers van Albert Heijn. zijn wij thans in de gelegenheid eens te proeven van dit uitheemse zeebanket en daardoor eens een smakelijke variatie in ons menu aan te brengen. Wij brengen het u als een moot in olie. verpakt en geconserveerd in het bekende platronde blik. Hoe u deze voor treffelijke vis klaar moet maken vertellen u de volgende originele recepten, die geen van alle veel I van uw tijd zullen vragen. Salade royale (46 personen) 1 blik Star-Kist tonijn; 1 kropje sla; 1 kleine komkom mer; 4 tomaten: 1 theelepel ge snipperde ui: Duyvis' Livorno; 1 hardgekookt ei; desgewenst wat uitjes en augurken. Bedek een platte schotel met wat mooie blaadjes sla. Leg hierop de inhoud van hel blik tonijn. Snijd de tomaten en de komkom mer in plakken. Leg deze dak pansgewijs om en om, rond de vis en strooi er de gesnipperde ui overheen. Bedek nu de tonijn met wat Livorno en giet ook wat over de tomaat en de komkommer. Garneer het slaatje met plakjes ei, wat uitjes en augurken. Gemengde tonijn-salade (46 personen) 1 blik Star-Kist tonijn; 2 zachtzure appels; 4 gekookte aardappelen; l eetlepel fijnge sneden selderij; peper aroma; Duyvis' Livorno; 2 tomaten; wat sla. Snijd de aardappelen en de ap pels in stukjes. Doe deze in een kom. Voeg de tonijn toe, de selde rij, wat peper, aroma en 6 eet lepels Livorno. Meng alles nu voor zichtig door elkaar, Leg de tonijn salade op een met blaadjes sla bedekte schotel, giet er nog wat Livorno overheen en garneer met plakjes tomaat. bij zijn elftal te voegen, dat met de tegenpartij reeds stond aan getreden roor de ere-wedstn/d Fortuna-Alkmaar op het terrein j van de K.P.S. (Sportvereniging Koninklijk Paleis Soestdijk). Het was ter gelegenheid van haar aanvoerder De Munck zijn tienjarig bestaan, dat deze vereni- vak verstaat blijkt wel uit het ging op zaterdag. 21 juli, in tegen-1 feit. dat de balwelke hij zojuist i wöordigheid van het Koninklijk uit de helicopter heeft getcor- organiseer- i - de op haar terrein naast het pen, nauwkeurig op de stip i koninklijk Paleis te Soest, o m wip 0). ,,.f de middencirkel belandt. Even opgeluisterd door de kranige miii- daarna zou hij op dezelfde plaats lajre kapel van de Huzaren van uit het toestel stappen om zich Boreel (links op de foto nog juist zichtbaar). KANS. De kunst van het leven bestaat daarin, voor de kwade kansen op zij te. gaan en de goede beslist en stoutmoedig te beheersen. C. Vosmaer. ONVOLMAAKTHEID. Kennis van eigen onvolmaaktheid is grote volmaaktheid. Diego de Estella. OMGANG. Zeg mij met wie gij omgaat, en ik zal u zeggen Lekkerbekjes (4 personen) 1 blik Star-Kist tonijn; 4 tomaten; 3 gekookte aardappe len; paprikapoeder; 1 eetlepel fijngesneden peterselie; Duyvis' Livorno; wat sla. Maak de aardappelen fijn met een vork, voeg de tonijn toe, de peterselie, 1 theelepel paprika poeder en 4 eetlepels Livorno. Meng alles zeer goed door elkaar. Snijd elke tomaat in 4 plakken. Leg nu steeds twee plakken op el kaar met een dikke laag van het tonijnmengsel er tussen cn er bovenop. Zet de verkregen toren tjes op een met blaadjes sla be dekte schotel. Giet er nog wat Livorno overheen en strooi hierop wat paprikapoeder. Gevulde tomaten (4 personen) 1 blik Star-Kist tonijn; 4 tomaten; Duyvis' Livorno 1 hardgekookt ei; wat sla. Haal de velletjes van de tomaten en snijd de tomaten middendoor. Hol de helften uit en giet in elke halve tomaat een klein beetje Livorno. Vul de halve tomaten met tonijn. Zet ze nu op een met blaadjes sla bedekte schotel. Giet i over de tonijn nog wat Livorno en i leg op elke gevulde tomaat een i plakje ei. Prima kwaliteit EXTRA VOORDELIG Per blik 119 inhoud ca. 425 gram Eerste vlucht Het was voor de firma Albert Heijn een eer en genoegen haar medewerking aan deze sportdag, waarvan de baten voor een lief dadig doel bestemd waren, te kun nen verlenen door het beschikbaar stellen van deze (gloednieuwe) helikopter met straalaandrijving, welke bij deze gelegenheid zijn eerste vlucht boven Nederland maakte. Voor de duizenden toeschouwers 1 was het een prachtig en sportief feest, waarvan ons wel het meest imponeerde de ontroerend-een- voudige wijze waarop het Konink-1 lijk Echtpaar tussen het publiek de verrichtingen op het groene veld volgde. Op sympathieke wijze j reikte Z.K.H. Prins Bernhard de prijzen uit en liet de elftallen en j een aantal autoriteiten, onder wie i ook vertegenwoordigers van Albert i Heijn, aan zich voorstellen. De K.P.S. kan op deze dag, welke uit blonk door sportiviteit en prach tig zomerweer, met veel genoegen terugzien. ■MHHMMaoiii ■PvoBnnnMaimE^csBc MRHfl croquetlen op het brood, slaatjes, enz.

Allerhande | 1956 | | pagina 1