Albert Heijn geeft wéér het voorbeeld: Nu onvoorwaardelijke garantie! voor kwaliteit EEN TRUI als een vacht Een ongeluk schuilt in een klein hoekje Rijsttafelen - een gewoonte die aan populariteit wint zoudt gaan stapelen Modern, eenvoudig met wat ijver gemakkelijk te breien Geen bonbons meer voor de telefoonjuffrouw De Indische hoek Ditmaal eens BAKRECEPTEN MAAR... hier lean het worden voorkomen Oplossing en winnaars vorige puzzel cn nu maar aan de slag met de nieuwe puzzel De aanhouder wint Om te bakken - Om te braden ALLER HANDE JUNI Altijd hebt u er bij Albert Heijn blindelings op kunnen vertrouwen, uit sluitend de allerbeste levensmiddelen te ontvangen. Daarom durft Albert Heijn dit unieke gebaar te maken: ONVOORWAARDELIJK WORDT IEDER AH-ARTIKEL OP KWALITEIT GEGARANDEERD! Werd u ooit, zwart op wit, méér voordeel met méér zekerheid gegeven dan nu bij Albert Heijn?! Top-kwaliteit met deze Garantie: Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht, die u er voor hebt betaald, dan geeft Albert Heijn u onvoorwaardelijk het volle bedrag terug. Prompt, zonder bedenking (en even goede vrienden)! Elk artikel voor de laagste prijs! Bij Albert Heijn geen z.g. kortingen, die u zélf eerst hebt betaald... Bij Albert Heijn strikt-netto prijzen, zodat u direct weet hoe voordelig u koopt. Vergelijk onderstaande prijzen met wat u elders betaalt. Obligaties met rente en winstaandeel! De le serie AH-klanten- obligaties is, in recordtijd, voltekend. Een tweede serie van vijf millioen gulden wil nog meer huisvrouwen laten profiteren van de hoge rente en het winstaandeel! BLIKGROENTEN Andijvie Boerenkool Doperwten fijn Doperwten fijn Doperwten middellijn Doperwten middelfijn Doperwten Tuinbouw Doperwten middel II VERGELIJK ONDERSTAANDE PRIJZEN VRUCHTENSAP literblik 79 literblik 79 literblik 110 blik 63 literblik 92 ■/i blik 52 literblik 79 literblik 69 Erwten met wortelen literblik 53 Hollandse snijbonen literblik 105 Hollandse snijbonen </i blik 58 Sperziebonen literblik 77 Spinazie literblik 65 Worteltjes extr» fijn literblik 120 Worteltjes extra fijn i/j blik 70 Kapucijners literblik 65 Bruine bonen metspek literblik 99 Soepgroenten blikje 21 Champignons extra choix blikje 70 Tomatenpuree 2 blikjes 39 Tomatenpuree DelMonte blik 52 Calif, soepasperges groot blik 93 Tomatensoep met gehakt gr.blik 79 Koffie per pak circa 20 cent voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk Oranjemerk, dessertkwaliteit pak 230 gi ram 214 Groenmerk eerste kwaliteit pak 250 gram 187 Bruinmerk pak 250 gram 155 Delicata Guatemala-melange bus 250 gram 255 ZUIDVRUCHTEN Gedroogde abrikozen 100 gram 25 Calif, abrikozen 100 gram 65 per pot 150-250 230 gram 39 250 gram 49 250 gram 75 250 gram 35 250 gram 42-49 i kwaliteit Stemgember Pruimen Grote pruimen Pruimedanten Blauwe rozijnen Gele rozijnen Amerikaanse appeltjes >50 gram 65 Franse vruchtjes lOO gram 50 Krenten (0> Sukade Tutti frutti Gemalen kokos BLIKVRUCHTEN 100 gram 19 100 gram 47 250 gram 75 250 gram 45 Ananas DelMonte Ananas Hawaiian Abrikozen Fruit cocktail per blik 118-92 per blik 149-82 per blik 190-120-75 per blik 160-135-79 Perziken per blik 195-125-79 Mandarijntjes per blik 83 Pruimen op sap grote pot 95-79 Appelmoes groot blik 72 Appelmoes 2 potten 79 Ananassap per blik 49 Appelsap Rijno per fles 35 Tomatensap Rijno per fles 45 Tomatencocktail Rijno per fles 37 Sinaasappelsap DelMonte per blik 69 Grapefruitsap DelMonte per blik 53 Bessensap AH per fles 48 DELICATA CHOCOLADE Zware repen puur-melk en bitter O voor 100 Chocolade pastilles puur-melk per fol 69 Chocolade pralines loo gram 29 Rumbonen 100 gram 32 GRUTTERSWAREN AH zelfrijzend bakmeel pak 500 gram 31 AH cakemeel pak 300 gram 40 Witte bloem 500 gram 23 AH Havermout 500 gram 27 Quaker havermout pak 500 gram 56 AH maizena pak 200 gram 19 Dureya maizena pak 200 gram 25 Siam rijst grof droogkokend rak 300 gram 39 Papkokende rijst zak 300 gram 37 Grof gebroken rijst zak 500 gram 29 Vermicelli stukjes grof-middel-fijn 250 gram 19 Elleboogmacaroni 250 gram 22 Snelkokende macaroni pak 250 gram 28 Pijpmacaroni pak 230 gram 34 Spaghetti pak 250 gram 35 ...EN NOG HEER VOORDEEL DOOR DEZE PRIJSVERLAGING! Huishoudkoffie Cacao bruinmerk Zilvervloot margarine volledig gevitamineerd 250 gram van 119 voor 115 per pak van 49 voor 47 3 pakken van 108 1 100 Kwart Edammerkaas jong per stuk van 112 voor 99 Koffiespritsen bus 12 stuks van 55 voot 49 Gemberkoek per stuk van 65 voor 59 vol fijne gember yOOR het vrije week end, een snipperdag, een vacantie op het land of op het water, gaat er niets boven zo'n oersoli- de, handgebreide wollen trui. Deze moet dan niet alleen los en soepel in het dragen zijn, maar ook van een zodanige kwaliteit, dat men er zichzelfs bij koud en winderig weer, toch in beschut voelt. Zo'n wel dadig kledingstuk, waar mede men jaren en jaren is „ingespannen", treft u aan in dit originele hand- gebreide model, dat de moeite van het werk volop loont. Niemand behoeft bo vendien met dit breiwerk moeilijkheden te onder vinden, wanneer men maar vertrouwd is met de meest voor de hand liggende breisteken. De coupe is zeer modern, dus ook zeer eenvoudig: armsgatuitsnijdingen of mouwkoppen komen er niet aan te pas. Vier rechte lappen, een beetje toewijding en wat ijver en u hebt manlief voor jaren gelukkig gemaakt! Haute L'i ;t 11: c model Suisses, 1 tl burr Zomer, zonnehitte, droogte. de rode haan sluipt met slepende sporen langs onze schaarse bos sen en heidevelden, gereed om te kraaien. En als hij dan een maal kraait, loopt weer een stuk Nederlands natuurschoon kans om te verdwijnen. Zoveel bezitten we er niet van. De woeste gronden, heide, stuif zand, rietland, veen en moeras be slaan slechts 6 i percent van de oppervlakte van ons land en de bossen 7 procent. - Daarom is het voor ons allen fen luclfer heeft wel een kop zaak bos- en heidebrand (en alle I Maar kan niet denken, andere vernielingen) te voorkomen Doch gij, die u in 't bos vermeit ATI 7 r» nnilirr i n Itnrifii'jlAn Wil -- 1 ...1 Het moet bepaald een ver rassing voor uw huisgenoten *ijn, wanneer n dit keer eens met iets geheel anders uw rijst tafelgerechten besluit, name lijk met een gebakken rijs tetaart of de beroemde spekkoek. Het aantrekkelijke hiervan is bovendien, dat beide gebaksoorten ook bij het kopje koffie 's mor gens of de thee 's middags een welkome en originele afwisseling op het gebruikelijke koekje of plakje cake betekenen, zodat wij iedereen warm kunnen aanraden, er eens een proef mee te nemen. Daar de aanblik ervan ook echt feestelijk is. kunt u bij partijtjes het gebruikelijke Nederlandse ge bak er eveneens met succes mee afwisselen. RIJSTETAART Benodigd: 200 gram rijst, 100 gram boter of margarine, 100 gram suiker, 4 eieren, 100 gram gemalen amandelen, wat geraspte citroenschil, 1 liter melk. Bereiding: De melk met een snufje zout aan de kook bren gen en er daarna de gewassen rijst instrooien. Op een zacht vuur (onder af en toe roeren.) gaar laten worden en daarna af laten koelen. Intussen de boter tot room roeren en na ongeveer 5 minuten ook de suiker toevoe gen. Boter en suiker nog 5 minu ten roeren, daarna de 4 eierdooiers toevoegen en enige tijd doorroe ren, vóór de gemalen amandelen, de geraspte hoeveelheid citroen schil, de afgekoelde rijst en tot besluit de 4 stijfgeklopte eiwitten worden toegevoegd. Een taartvorm met boter invet ten en daarna met bloem bestui ven. De massa erin storten en de taart in een warme oven plaat sen. Na ongeveer 5 minuten de warmte temperen en de taart bak ken, tot deze goudgeel van kleur is. Daarna af laten koelen, keren en rijkelijk bestrooien met gezeefde poedersuiker. jullie er direct bij zeggen het is een hele moeilijke! Zoals je weet zijn er tal van dingen op straat en thuis, die iets ergs kunnen veroorzaken. Zo kan bijvoorbeeld een traproede loszitten, waar door er iemand van de trap valt. Er zijn ge lukkig echter ook voorwerpen, die dit gevaar kunnen opheffen. Wanneer er namelijk goede schroeven gebruikt worden, dan kan de trap roede niet loszitten. De tekenaar heeft nu vijftien verschillende plaatjes getekend. Je zult echter spoedig ontdek ken, dat er steeds drie plaatjes bij elkaar horen. De eerste rij plaatjes (A, B, C, D en E) geven steeds een gevaar aan. De tweede rij plaatjes (1, 2, 3, 4 en 5) laten je voorwerpen of mensen zien, waarvoor het gevaar bestaat en de laatste rij plaatjes tonen je hoe het gevaar opgeheven kan worden. Ik zal twee voorbeelden geven, waardoor je kunt zien, wat precies de bedoeling is. Op het plaatje A zie je een open put op straat. Nu zal de mijnheer van plaatje 3, die zijn krant loopt te lezen, in dat putgat |-||7 kunnen lopen. Staat er *JLi echter rondom de put KWAADVLIEG- plaatje II getekend, dan zal die mijnheer daar HOF.lv tegenaan lopen en dus niet in de put vallen. Op plaatje E zie je een stoel op een tafel staan. Als nu een meisje, die het plafond wil witten daarop gaat staan, kan ze best wel eens naar beneden vallen (dat meisje zie je op tekening 4). Als ze echter de trap van tekening III gebruikt, dan is de kans van vallen veel minder. Je moet nu trachten de andere 3x3 teke ningen die bij elkaar horen te vinden. Ik vertelde je reeds, dat het een moeilijke puzzel is, waarbij vader of moeder of oudere zusjes en broertjes best mogen helpen. Ah je niet alle combinaties kunt vinden, mag je toch inzenden. Jullie briefkaarten gaan dan alle maal in de schoenendoos. Je mag natuurlijk geen fouten maken. Zend je oplossing vóór 26 juni 1956 op een briefkaart aan Oom Kw aadvlie g, Postbus 1171, Am sterdam. SPEKKOEK Benodigd: 125 gram bloem, 250 gram boter of margarine, 250 gram poedersuiker, 10 eieren, 1 pakje vanillesuiker, 1 eetlepel koekkruiden, 1 theelepel nootmus kaat, 1 theelepel kruidnagelgruis, Vi theelepel gestampte cardamon. Bereiding. Roer de boter tot room: na ongeveer 5 minuten ook de suiker toevoegen. Boter en sui ker nog 5 minuten doorroeren en daarna één voor één de 10 dooiers meeroeren. Hierna nog ongeveer 15 minuten roeren 10 eiwitten stijf- kloppen, deze luchtig door de mas sa roeren. Vervolgens de oven aansteken en intussen ook luch tig de gezeefde bloem door de massa roeren. Het beslag in twee gelijke hoe veelheden verdelen en door de ene hoeveelheid alle genoemde kruiden roeren. Besmeer een springvorm met boter en bestuif deze daarna met bloem. Nu afwis selend een laagje gekruid deeg en een laagje blank deeg in de vorm aanbrengen en hiervoor twee gelijke lepels nemen, zodat ook beide laagjes even dik uit vallen. Zet na het storten van het eer ste laagje de springvorm in de oven, tot dit gaar is. Dit moet onderin de oven gebeuren en bij klein vuur. Hierna dit laagje met een kwastje boter bestrijken (hier voor een extra hoeveelheid aan spreken) en vervolgens het twee de laagje aanbrengen. Nu de springvorm boven in de oven plaat sen en hierbij de onderbrander uitdraaien. Op deze wijze verder bakken met uitsluitend boven- warmte, terwijl steeds elk gaar- gebakken laagje met boter bestre ken moet worden. Er wordt met donker begonnen en geëindigd. Na afloop de spekkoek af laten koelen en rijkelijk met gezeefde poedersuiker bestrooien. De oplossing luidde:: Groningen, Vlissingen, Zaandam en Utrecht. De prijswinnaars zjjn Arta v. d. Graaff, Albert Cuyplaan 13, Bilthoven; Piet Prince, Klaassenstraat 19, Terneuzen; Jantje Kuipers, Warmeerwcg 35, Emmen; Louis Katers, Bilderdijk- straat 32, Steenwijk; Wilhelmina Sinncma, Steynstraat 39, Leeu warden; Karei van Aken, Walravenstraat 7, Rotterdam; Jeanette Wijgergangs, Sehuitvaartstraat 6, Vlissingen; Hilda Zwarts, P. C. Hooftstraat 129, Amsterdam; Sjaak Diepstraten, Ruttensepad 13, Rutten (N.O.P.); Marijke Probst, Betouwstraat 23, Tegelen. Nooit voorbij, zolang zomergas ten, wandelaars, kampeerders, autobestuurders, die gewoon zijn hun brandende sigaret weg te wer pen, achteloos blijven met vuur. De beste bescherming van ons natuur schoon ligt in het voorkomen van branden. Daarom is de waarschu wing geenszins overbodig: wees In bos en heide voorzichtig met alle vuur! Een sigax-et smeult lang na en is daarom heel gevaarlijk en een lu cifer heeft wel een kop maar kan niet denken, zoals een ouderwets, gezellig rijmpje, dat de Heide maatschappij in haar bossen heeft opgespijkerd, dat zei: .Wandelaar, pas op! en zo nodig te bestrijden. Ciska Verheul zal u het patroon op aanvrage gaarne per soonlijk toesturen. Het adres? Harstenhoekweg 189, Den Haag. Bij de bestrijding van branden in onze natuur kunnen wij op een aantal bijzonder goed georganiseer de bosbrandweren rekenen. Ver- i beteringen zijn aangebracht. Auto- j matisering van het telefoonnet versnelde de alarmering. Moest men vroeger de telefoonjuffrouw smeken om een snelle aansluiting, thans komt de verbinding automa tisch tot stand, zodat merkwaardige posten als: „Bonbons voor de da mes der telefooncentrales voor snelle medewerking" niet meer in de boeken der brandweerorganisa ties voorkomen. Men beschikt tegenwoordig ver der over voortdurend bezette wachttorens met een huisje in de top. De brandwachten melden ieder waargenomen onraad direct aan de Centrale Post, waarna de organisator in het geweer komt. Zo vlug zijn de brandploegen pa raat, dat een oude Veluwnaar on langs nog zei: „Er is niks maar an: ze bunt er veuls te gauw bie." Hij bedoelde: die echte woeste sport van de strijd van man-tegen-vlammen van weleer is voorbij. Voorbij? Wil in zijn plaats in drogen tijd Aan bosbrand uwe aandacht schenken." Er moet Oom Kwaadvlieg iets van het hart. Wanneer ik al die briefkaarten van jullie doorlees dan zie ik heel dikwijls op dé kaarten staan, dat je nog nooit f.®P. Pri?s hebt gewonnen. Het lijkt mij eerlijk als ik nu eens vertel hoe de prijswinnaars wor den aangewezen. Allereerst kijk of al de oplossingen goed zijn. Ik lees dan meteen al die gezel lige briefjes en bekijk de mooie tekeningen die sommigen inzenden. De reuzenstapel briefkaarten met de goede oplossing gaat dan in een grote schoenendoos. Met mijn ogen dicht pak ik dan een briefkaart, daarna een tweede, enz., totdat ik tien brief kaarten uit de scneenendoos heb. Dat zijn dan de tien prijs winnaars. Weet je, ik zou best alle jon gens en meisjes, die een oplossing inzenden, een prijs willen sturen. Maar ja, dat gaat nu eenmaal niet. Dan zou het ook geen echte puzzelwedstrijd meer zijn. Zij, die nog nooit een prijs heb ben gewonnen moeten echt volhou den W'e- weet pak ik de voleinde keer wel jouw kaart uit de doos! Waar zoudt u beter voor uw r(Jsttafel terecht kunnen dan bij Albert Heijn? De grote sortering INDISCHE AR TIKELEN in de AlI-winkels omvat vrijwel alle ingrediënten, welke u voor uw recepten nodig hebt. ic deze eenvoudige uitvoering van een Nassi goreng op nog vele manieren kunt variëren en aan trekkelijker maken, zelfs buiten de uitgeschreven gangbare re cepten om! Zuiver rundvet beker 500 gram 57 Bak- en braadvet p. pak 35 Delfia p. pak 48 Delfrite P- pak 53 Diamantvet p. pak 44 Slaolie groenmerk 129 Echte Arachide-olie hele fles 152 Slaolie-Calvé hele fles 168 Slaolie-Calvé halve fles 95 Boterolie per fles 148 Margarine Armada p. pak 32 Zilvervloot de fijnste 3 pak 100 Blue Band p. pak 38 Marker Kluit p. pak 36 Planta p. pak 40 tjET rijsttafelen gaat ook in Nederland allengs een populaire ge- n woonte worden. Vele families kennen reeds een flink aantal ge rechten met naam en toenaam en leggen zich ook in huiselijke kring er op toe deze met tal van andere schotels te laten afwisselen. Sinds enige maanden publice ren wij op verzoek telkens enkele recepten op dit gebied en ook thans zult u kennis maken met een origineel tweetal. Echter wil len wij op deze plaats graag eens een extra woord wijden aan de rijsttafel in het algemeen en de vele mogelijkheden, die hiertoe in Nederland worden gevonden. KRUIDEN In de A.H.-winkels treft u ln de eerste plaats een rijke sorte ring aan van praktisch gesproken alle kruiden, die voor de rijsttafel in aanmerking komen. Schaft u zich hiervan telkens iets aan, zodat uw provisiekast op den duur ook een prettige variatie toont en u nooit misgrijpt. Alles, wat men in Indonesië in verse toestand aan kruiderijen verwerkt, wordt doorgaans met stampers fijngewreven voor het gebruik. In diezelfde toestand, doch nu gedroogd, kunt u in Ne derland deze kruiden op een heel wat minder vermoeiende manier toepassen, dank zij de moderne methoden in de voedselindustrie. Valt u een origineel rijsttafel recept in handen en komt hierin de aanwijzing voor om deze ver se kruiden fijn te wrijven, dan vervangt u dit voor de omstan digheden bij ons door wat uitjes fijn te snipperen, in boter of mar garine te fruiten en vel /oigens de kruiden toe te voegen en even mee te fruiten. Voor 4 personen kunt u als maat een kleine thee lepel aanhouden. GROENTEN Worden in een recept Indische groentensoorten ge noemd, dan kunt u deze met suc ces door Nederlandse vervangen. Kool, andijvie, spinazie, raap stelen en postelein, mits niet te gaar gekookt, vervangen kang- kong cn aloer, terwijl men bij voorbeeld voor katjang pandjang lof. koolraap, worteltjes of prin- sessebonen kan nemen. VRUCHTEN Als vervanging voor de Indische vruchten kunt u zowel verse als gedroogde vruchten nemen en ook die, welke op sap zijn ingemaakt. VIS- en VLEES SOORTEN De verrukkelijke moten vis, welke in bevroren toestand ver krijgbaar zijn, kunnen het verder glansrijk tegen de Indische vis soorten bij uw rijsttafel opnemen, terwijl als vleessoorten in aan merking komen: kip. rund- en varkensvlees, spek. Verder herse nen, lever e.d. De verscheidenheid van ingre diënten, welke voor ons land in aanmerking komen, is verder zo groot, dat het onbegrijpelijk zou zijn, wanneer juist dit punt een belemmering voor het aanrichten van een rijsttafel zou vormen. Het is ook hier weer: onbekend maakt onbemind. Tracht u zich zoveel mogelijk te oriënteren op de vele moge lijkheden enexperimenteert u vooral, want daarvan leert u nog het meest. U zult dan al spoedig ontdekken, dat zo'n rijst tafel niet alleen maar een kom metje drooggekookte rijst met een spiegelei, een augurk en wat sambal behoeft te zijn en dat u INVULSTUKJE Hier ls een heel gemakkelijk In- vnlstukjc. Op de open plaatsen moet je een plaats in Nederland invullen. Let op! De drie jongens haalden de trekkar uit de schuur. „We gaan naar de (hier invullen een badplaats in N.-Holland). Zo noemden zij altijd de heu veltjes achter het dorp. „We gaan alle drie in de kar zit ten riep Jan. „Zouden de (hoofdstad van Drente invullen) dat wel houden?", riep Joop terug. Ze liepen langs de (invullen: plaatsje bij Nijmegen), die ritselde langs het riet tot ze deinvullen: plaats in Zeeuwsch-V laander en) kwamen Daar moesten ze (vacantieplaatsje tussen Dieren en Arnhem) naast het huis van Boer Klomp door. Toen ze boven waren en naar beneden keken, zagen ze hoe de takken van de bomen wit van (invullen: plaats in Noord- Holland) waren. Nu gingen ze nog met de kar de helling af, maar misschien zou dat gauw anders zijn: dan zou het met de slee gaan. Fijn 'dfni 'z»9is hi 'wis 'itassy •uaüjofj :SutssojdQ JAMS, eerste soort aardbeien, abrikozen, framb./bessen, kersen per pot 75 bosbessen, sinaasappel, abrik./ananas, gember per pot 82 oranjemarmelade per pot 88 huishoudjam II pruimenjam per pot 44 div. smaken per pot 57 De specialiteit van Albert Heijn KAAS en FIJNE VLEESWAREN. Een voortreffelijke sor tering van meer dan 50 soorten van de fijnste vleeswaren! - Dagelijks vers. Een ffjn stukje kaas? U kunt kiezen uit een pracht assortiment. Voor iedere klant de juiste smaak naar haar keuze! Stapels boterham men zijn het, die u per jaar belegt. Onzen, ponden, kilo's broodbeleg. Als u daarop zoudt kunnen besparen Het zou „in de papieren" lopen. Wel, stap morgen eens binnen bij Albert Heijn. Keur de kwaliteit. U zult het merken: 't Is de allerbeste. Let op de prijzen. U zult ervaren 't zijn de aller laagste. Maak een eenvoudig reken sommetje. U zult concluderen: zo kan ik besparen Pindakaas, le kwaliteit grote pot 78 Zuivere bijenhoning per pot 115 Chocolade-pasta in handig keukenglas 55 Appelstroop per beker 7843 Echte chocolade korrels melk en puur 100 gram 35 Boterhamkorrels 250 gram 39 Vruchtenhagel 200 gram 25 Echte anijsmuisjes 100 gram 35 Gestampte muisjes per busje 48

Allerhande | 1956 | | pagina 4