MER AH-PEPERMUNT IS ER! ALBERT HEIJN Aller-Hande-AardigJieidjes Oom Kwaadvlieg laat ballonnetjes op Extra Strong ALS U OOIT IN MEKKA KOMT Mekka roepl... Wat hoor ik, is mijn kleine nicht obligatiehoudster geworden SOEPEN voor de RIJSTTAFEL Nü 6 voor f 1 ingewikkeld artikel jL- PLAATS- Oplossing Doolhof Jg GROENTEN AH-Blikgroenten ■emakkelijk ezond Goedkoop 4 ALLER HANDE APRIL hammed, de Profeet, geboren werd. Zeven torens en zij wer pen hnn slanke schaduwen over de Heilige Bron en de Ka-aba, het centrale kubusvormige gebouwtje, waarin de zwarte hemelsteen ligt, die aartsengel Gabriel eens aan Abraham zou hebben gebracht, en die meer dan 200.000 maal per jaar de devote kus ontvangt van de gelovigen die uit alle delen der Mohammedaanse wereld samen stromen. Geen Mekkaganger of zijn hart i begint heftiger te kloppen, wan neer hij de torens van zijn Mos- I kee ziet oprijzen boven het blank geel van de huizen en tegen de achtergrond der groen-bruine bergen: hier is dan eindelijk de stad waarheen zijn geloof hem reeds vanaf de jongste jaren van zijn leven heeft doen verlangen. Hier is een hoogtepunt in zijn le ven! Zijn handen trillen. En dan kan het voorkomen, dat zulk een Mohammedaans bede vaartganger. vermoeid in de hitte van de Arabische dag, die als een gloeiende stalen kap over de Ro de Zee en de eindeloze woestijnen staat, behoefte gevoelt aan een verkwikking., en een pepermunt in de mond steekt, een zeer har de en zeer sterke pepermunt, zo als die speciaal gemaakt wordt voor de Oosterse smaak. Hij weet dan niet, dat diezelfde pepermunt aan de Nederlandse Zaan ontstaan is. En dat de heer J. Pi eters (33: afdeling Ex port van Albert Heijn) zich er ge ducht mee bezig heeft gehouden. Wellicht met het oog in gedach ten gericht op het olijfgroene wa ter van die typisch-Nederlandse rivier waarvan wel geen Mekka ganger ooit heeft gehoord. Want Albert Heijn exporteert. Elk jaar wordt het exportkwantum dat het bedrijf produceert groter. Rekenend over de eerste maanden Bijna is de tocht de verte de torens i olbraeht Mekka,,... van het jaar bijv. is het nu acht maal zo groot als in 1952. Albert Heijn exporteert van alles. Maar vooral suikerwerken en dat ook naar de steden waar de Mekka- gangers passeren op heen- en te rugweg naar en van de Moskee met de Zeven Torens. Pepermunt, zuurtjes, toffees, chocolade en an der zoets gaat met hoeveelheden van tonnen de deur uit. Smaak voor .snoepgoed de oorlog ontstond een grote vraag Die kleine nicht had geen betere moeder kunnen kiezen. Voor de toekomst van de „jongedame" wordt gespaard en in het heden wordt zij met alle zorgen omringd. Hoe deze moeder dat klaar speelt? Wel, dank zij Albert Heijn. Kopen bij AH betekent immers directe besparing. Daar geen zg. kortingen of „gratis" zegels, die men, op de keper beschouwd, toch zelf betaalt. Neen, bij Albert Heijn weet de klant wat ze ontvangt: de beste kwaliteit; daar ziet ze wat ze betaalt: de allerlaag ste NETTO-PRIJZEN! Daar kan ze. geheel vrijwillig, het direct behaalde voordeel beleggen in een AH-Klantenobligatie met vaste hoge rente plus winstaandeel. (Dit jaar 7%'.) En dat daar animo voor ishoe kan het anders! Vermicelli op kooklengte 250 gram 19 Stam rijst droogkokend 500 gram 39 Gelderse ham100 gram 49 Kapucijners 500 gram 34 Kapucijners kant en klaar per blik 65 Bruine bonen met spek per blik 110 Augurken zoetzuur LITEBpot 72 Zuiver rundvet 500 gram 57 Witte bloem per kilo Cakemeel groot pak Pudding met echte amandelen 100 gram pak Maizena per pak Pudding diverse smaken 2 pakjes 37 Zaanse beschuit grote rol a 14 stuks 25 Grote Zaanse snijkoek per stuk 39 Belegen boeren meikaas 100 gram 36 Jams niet hele vruchten per pot 75 Zuivere bijenhoning grote pot 115 Boterhamkorrels 250 gram 39 Echte chocolade hagel 100 gram 35 Pindakaas eerste kwaliteit per pot 78 Zilvervloot margarine fijnste kwaliteit pak 36 Armada margarine per pak 32 Grote Chinese pinda's 250 gram Hippodrome biscuits m. kokossmaak 250 gram Roomboter petit beurre pak 200 gram Grote koffie-spritsen p. bus a 12 stuks Zaanse koeken de echte p. bus a 20 stuks Kokosbanket 250 gram Haring in tomatensaus Makreel naturel Pilchards DelMonte per blik 5931 per blik 5941 groot blik 115 Limonadesiroop grote fles 1209575 Ananasblokjes 200 gram 29 Fruitdrups 2 rollen 15 Tijdelijke aanbieding LEVERPASTEI LEVERPASTEI 3 blikjes 100 dubbel blik 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente -j- winstaandeel „Na naar suikerwerk"vertelt de heer Prefers. „Eerst zat Engeland bijv. erg verlegen. Daar werd, in verband met de strenge distributie van suikerveel chocolade- couverture heengestuurd. Deze werd gebruikt voor glaceren van cakes enz. Dan waren de verschil lende Oosterse en Arabische landen voor suikerwerk opengekomen. Er was in Noord-Afrika, om maar een voorbeeld te noemendoor de vele legers de smaak voor snoepgoed geducht aangekweekt: op die manier ontstond er een grote vraag. Het gevolg van een en ander is dat we. in Ooste lijke richting gezien althans, nu exporteren naar Brits Oost-Afrika, naar Ceylon, naar Nederlands Nieuw- Guïnea, naar Indonesië en naar Nieuw-Zeeland. In Nieuw-Zeeland werkt een Ne derlandse emigrant voor ons, die bijzonder voortvarend is en veel succes heeft. Over emigranten ge sproken, we maken daarvoor ons speciale produkt en verbrei den zo de uitstekende naam, die dat produkt in eigen land heeft, over de hele wereld: Albert Heijn's speculaas. Het blijkt nl., dat de Nederland se emigrant in den vreemde, zo hij zich dan verder al goed weet aan te passen zijn speculaasje mist. Verkoop per stuk Zoals spreekt stellen de Oos terse landen aparte eisen aan de exporteur. Niet alleen wat de verpakking aangaat maar ook wat de smaak en het model van het produkt betreft. Zo moet üe Oosterse pepermunt zeer sterk en zeer hard zyn. Ln toch licht van gewicht. Want de Oosterse winkelier verkoopt per stuk. En niet per gewichtseenheid, per ons of per pond. Dat betekent, dat hij, die zelf in kilo's (of Engel se gewichtseenheden) inkoopt, veel „stuks" in zijn kilo moet hebben. Verder is er de kleur van het snoepgoed voor kinderen. In het Nederlandse oog ziet het er wat fel en heftig uit, maar het kind van de Oosterling is er maar wat blij mee. Dan is er de verpakking. Afge zien van de Arabische tekst is OP verzoek brengen wij di' keer een tweetal eenvoudig* soeprecepten voor uw rijsttafel. Het spreekt vanzelf, dat u deze ook hij uw gewone dagelijkse me nu kunt inschakelen. Zij zijn wel iswaar kruidig, doch voor longen j die weinig op het Indische eten Ingesteld zijn, beslist aanvaard baar. Bovendien kan men, als men aan een eerste experiment begint, op bescheiden wijze krui den zodat men hieraan allengs gewend raakt. Wanneer men bij de rijsttafel een „sajor" op het menu vindt vermeld, wordt hiermede even eens een soep bedoeld. De sajors zijn echter meer bedoeld als een i aanvulling op de drooggekookte rijst zoals reeds in een vorig nummer vermeld is. KERRYSOEP Benodigd: 1 liter bouillon 1 blikje soepballetjes, 1 ui. 1 theelepel I kerry, 1 eetlepel bloem, kopje gaar- gekookte rijst, peper en zout naar smaak, klontje boter of margarine. Bereiding: Snipper de ui heel fijn en fruit deze met een klontje boter goudbruin. Tegelijkertijd de kerry en even later de bloem meefruiten, waarna langzaam de bouillon wordt toegevoegd zodat het soepje reeds gaat binden. Daarna de soep zeven en op nieuw aan de kook brengen met de rijst en de balletjes. Op smaak afmaken met peper en zout. UIENSOEP Benodigd: 500 gram uien, 1 li ter bouillon, 1 prei. wat uien- groen. 150 gram fijngesneden ma ger vlees, klein kopje rijst, wat pe perkorrels, stukje foelie, zout naar smaak. Bereiding: Zeer langzaam de bouillon met de fijngesneden uien aan de kook brengen en zolang la ten sudderen, tot deze goed ge trokken zijn. Ook de peperkorrels, de foelie en de rijst mee laten koken tot alles door en door gaar is. Daarna zeven, waarbij de ui en en de rijst doorgewreven moe ten worden. Het zeer fijngesne den, reeds bereide vlees toe voegen, verder de zeer fijnge sneden prei en het uiengroen en een en ander nog even laten door koken vóór men de soep opdient. Zout naar smaak toevoegen. Albert Heijn, Maakt u het leven (adres) Goedkoper woonplaats Holland. De brief was (natuurlijk) goed terechtgekomen. Hij bevatte een verzoek om offertes van de tegen woordige agent. Het bleek dat de man via een in een K.L.M.- toestel achtergelaten Neder lands ochtendblad, waarin een A.H.-advertentie had gestaan met de tekst „AlbertHeijn maakt u het leven goedkoper", op het goede idee was gekomen eens te proberen bij dat Nederlandse „adres" tot zaken te komen. Het lukte en zo kan de Mekka ganger, als (hij een droge keel krijgt, een pepermunt in de mond steken van Albert Heijn. En op de terugweg allerhande Nederlands suikerwerk meenemen voor zijn kinderen. Want het is een soort traditie van de Mekkaganger om zonder cent thuis te komen van zijn bedevaart. Dichter bij huis ,.We werken natuurlijk ook dichter bij huis: in Noorwegen, in Frankrijk en. zoals spreekt in onze West: Curagao en Suri name. Ook in Canada doen we goede zaken", zegt de heer Pieters, „en wanneer we de steeds groeiende binnenlandse vraag wat de produktie betreft in overeenstemming kunnen brengen met de mogelijkheden die ons bedrijf over de grenzen heeft, dan zullen we nog veel meer kunnen gaan doen. Want AH is kwaliteit. Op elk gebied U ziet het aan dit snoepje waar mee we bezig zijn Polen en Griekenland van de Oosterse markt te verdringen. Wij maken het in onze uitstekende kwali teit en smakelijker van uiterlijk zonder bijv. een valse aniline opdruk en winnen het daar mee melk puur extra bitter butterscotch Albert Heijn's ZWARE CHOCOLADE REPEN HAZELNOOTREEP met hele hazelnoten p, stuk 22 OSCABLOKKEN heerlijke chocolade 2 voor 35 Bolero bonbons 100 gram 50 Advocaatblokjes 100 gram 32 Croquantjes 100 gram 49 Pralines 100 gram 29 Rumbonen 100 grom 32 Flikken 100 gram 45 Verjaardagsflikken met musket 100 gram 39 CABELLO'S zeer fijn choc, biscuit je BOTERHAMKORRELS 250 gram 39 ECHTE CHOC. HAGEL 100 gram 39 j melk of puur 100 gram 85 Nieuwe ingenieuze pakinachine lost w ikkel problemen onfeilbaar op Vakmanschap en grote zorg bepalen voor een belangrijk deel de kwaliteit van de chocolade. De hoogfijne kwaliteit van de „Delicata" repen is reeds her haalde malen gebleken bij het zgn. „blindprocven". Deze proef behelst, dat aan een groot aan tal fijnproevers van chocolade een serie repen wordt voor gelegd. Om ieder mogelijk voor oordeel uit te sluiten, zijn deze repen alleen van elkander te onderscheiden door een nummering. De fijnproevers kunnen dus in geen enkel op zicht partijdig zijn. Bij derge lijke proeven nu is telkens weer de Delicata-reep als de beste uit de bus gekomen. Wel een bewijs van de hoge kwali teit van dit AH-product, dat bovendien zeer goedkoop is. Voor de verpakking van de vele duizenden repen, die dagelijks m de fabrieken te Zaandam worden gemaakt, is smds kort een nieuwe en ingenieuze pakmachine geïnstal- nnnn' j machine, die liefst 160 repen per minuut in een mm "ud zilverpapier wikkelt en ze vervolgens voorziet van een stevig Delicata wikkel, wordt bediend door wit- gemutste meisjes met wit-zijden handschoenen, die om hygiënische redenen dagelijks worden verschoond. Volgens mensen met technisch inzicht is het een pracht van een machine. Maar ook zonder enige technische kennis ziet men dat al gauw. Het apparaat zuigt, trekt, duwt en verschuift de repen in een ommezien van de ene hoek naar de andere en volbrengt in dat ogenblik zijn ingewikkelde taak volkomen feilloos. Bijna tienduizend repen per uur komen op deze wijze keurig verpakt uit deze machine, die dit doet met een nauw keurigheid, welke geen menselijke hand haar verbetert. ARDOLA BLOKJES melk en puur De fijnste Delicata Chocolade CHOC. BLOEMEN melk en puur DENNE- TAKJES melk en puur CHOC. PASTILLES melk en puur Al deie soorten per 100 gram 69 Keurig verpakt in doos of rol j\PRIL koud en nat, vult zak en vat, zeiden (en zeggen) de boeren en zij bedoelden dat een Aprilmaand die niet warm is een goede zomer geeft met veel koren in de zak en veel boter in het vat. In ieder geval: April doet wat hij wil en zo nu en dan zal het heus wel weertje zijn om lekker thuis te blijven en een spelletje te doen. Een spelletje. Maar welk? Ik heb er hier een; let op! Het heet DIEF EN POLITIE Hiervoor moet je een rechthoe kig veld maken met 80 hokjes, en wel 4 hokjes in de breedte en 20 in de lengte. Hokjes van twee de voeten een reepje carton over laten; dit buig je om en plakt het vast. Natuurlijk kun je ook inplaats van zelfgemaakte figuur tjes twee zwarte en één witte knoop nemen. Of twee bruine en centimeter lang en breed zijn groot i witte boon. Of twee kwartjes genoeg. Nu kun je opzettertjes maken. Je tekent naar het gege- en één dubbeltje, en één stuiver. Twee centen ven voorbeeld twee agentjes en één diefje op soepel maar toch sterk carton (bijvoorbeeld dat van een correspondentiekaart), knipt ze uit en plakt ze op een schijf je zodat ze staan kunnen. Bij het uitknippen moet je dan wel aan Dit staat er op de AH-peper- muntrollen in het Engels en het Arabisch te lezen: extra strong extra sterk. men er gesteld op mooie, glim mende etiketten. Vooral orchidee- en blijken het heel goed te doen op de verpakking. De plaatselijke vertegenwoordi gers geven in dit opzicht hun ad viezen; zij immers hebben kijk op hun klanten. Bovendien staat de Economische Voorlichtingsdienst van het Ministerie in ons land. die voortdurend studies verricht inza ke de buitenlandse afzetmogelijk heden en de aldaar geldende voor waarden met raad ter beschikking voor wie wil exporteren. Brief kwam terecht Over zo'n plaatselijke vertegen woordiger gesproken: in een dei- steden rond de Rode Zee. werkt een Arabier voor Albert Heijn die op wel heel eigenaardige wijze aan zijn vertegenwoordiging is ge komen. Op een dag ontving men in Zaandam uit Saoedi-Arabië een brief waarop het volgende adres stond: EN hier is dan Oom Kwaadvlieg weer met een gezellige puzzel waarmee je net als vorige malen een kans hebt op een mooie prijs. Eigenlijk zou je eens allemaal bij mij op visite moeten komen, dan zou je eens kunnen zien, hoeveel post je Oom van al die vriendjes en vriendinnetjes wel ontvangt. Duizenden en duizenden brieven en briefkaarten krijgt Oom Kwaadvlieg en je zult het geloven of niet, maar ik ben heel wat slaap tekortgekomen de laatste weken. Nu beginnen we. Aan de ene kant van het bord staat de dief. Aan de andere kant de twee agen ten die hem moeten pakken. Die agenten mogen echter alleen maar vooruit. Hokje voor hok je. De dief echter mag ook achteruit. Ook hokje voor hokje natuurlijk. Alle drie mogen ze schuin springen en recht. Als er iemand op een hokje staat mag daar geen ander komen. De dief moet nu proberen aan de agenten te ontsnappen en naar de overkant te komen. De agenten moeten hem juist insluiten, zodat hü niet meer voor- of ach teruit kan. Het is een spel van kat en muis. Je kunt het met z'n tweeën en met z'n drieën doen. Maar dat herinnert me aan een spelletje dat wel wat lijkt op het vorige. Het heet: DE VIJF BRUGGETJES Terwijl hij juist van plan Is, rechttoe, rechtaan naar rijn tent te gaan, bedenkt hij dat het wel leuk zou zijn als hij alle brugge tjes die er tussen hem en het kamp liggen eens over zou gaan. Terwijl hij ermee bezig is, ont dekt hij dat het op allerlei ver schillende manieren kan. Hij be gint bij een der drie brugjes aan deze kant van de rivier (A, B en C) en gaat ze telkens alle vijf slechts eenm aal over. Gp hoeveel verschillende manieren, denk je nu, dat hij dat kan doen? Tel maar eer.s! GEK RAADSEL Het heeft twee vleugels maar kan toch niet vliegen. Het kan een bril dragen en toch niet zien. Het heeft één been en soms loopt het. Wat zou dat nu kunnen zijn? KAT EN MUIS Je tekent, zoals aangegeven is een speelveld op een stuk stevig papier, dat zo groot is als dat van een blocnote waarop brieven worden geschreven. Voor de kat neem je een zwarte knoop. Of een stuiver. Of een cent. Of nog weer iets anders. De muis kan een an der voorwerpje zijn; dat kun je zelf wel bedenken. Bij de K (van Kat) begint Poes. Bij M (van Muis) begint Grijsje. Kat en Muis proberen elkaar nu te vangen. Om de beurt mag elke speler een plaats voor- of achteruit, waar heen hij maar wil. Wie de an der te pakken krijgt is winnaar. •snau ap yaepvei jjao jjaajj. 91 rsafjaüSiua JfiA »d 'NaQNISSOIdO kening zie je witte en grijze bal lons en zowel op de grijze als op de witte ballons staan twee soor ten letters. Nu kun je van elke soort een plaatsnaam vormen. Op de grijze ballons staan dus twee plaatsnamen en op de witte ballons staan dus ook twee plaats namen. Je zult natuurlijk vragen: ..Hoe kan dat dan?" Nu, dat zal ik je vertellen. Veel vriendjes en vriendinnetjes van Oom Kwaadvlieg sturen hun oplos sing niet op een briefkaart maar in een brief en al die brieven openscheuren (je Oom wil toch weten wat je schrijft?) neemt Nu ®aat Oom je nog meer n. erg veel tijd in beslag. Daarom: k,lapPeï1- 0p de ërÖze balloi in het vervolg inzenden op een f^vmd't een sta?', cl hripfknnrt rlnn i/w. je vmdt in een der noordelijk g rt. dan kan Oom provincies en de naam van et Kwaac.uheg, net als jiilhe, ook stad die je vindt in een van c vroeg naar bed. zuidelijke provincies. Op de witt ballons staat de naam van ee stad, die heel erg met Alber puzzel van deze maand. Op de te- HeÜn te maken heeft en de naam van een stad, die midden in Ne derland ligt. Als je nu niet de puzzel kunt oplossen, laat dan j. I oudere broertje nog maar eens I helpen. Zend je oplossing op een brief kaart vóór 30 april 1956 aan Oom Kwaadvlieg, Postbus 1171, Am sterdam. Tot de volgende keer. De groeten van Oom Kwaadvlieg. Ach, ach, wat zijn er toch een hoop knappe jongens en meisjes m Nederland, die goed kunnen puzzelen. Door enkele omstandig heden hebben verscheidene jon gens en meisjes „AllerHande" wat laat ontvangen. Oom Kwaad vlieg heeft daarmede natuurlijk rekening gehouden en elke inzen ding, ook al was zij wat laat bin nen. laten meedingen naar de prijs. Je wordt allemaal nog be- Je ziet hier een kampeerder op weg naar zijn kampement. dankt voor de plezierige tekenin gen en briefjes. Ik zal maar gauw de prijswin naars opnoemen, want je zult wel nieuwsgierig zijn: Beppie van Bo\en, Goudsesingel 237c Rotterdam-C; A. v. d. Meijs, Banka- straat 8o, Den Haag; Mart. de Ras, Hertogsingel 19b, Maastricht; Ans Groenendijk, Witte de Withstraat 30, Alphen aan de Rijn; Joke Versteeg, v Oosthuyzelaan 28, Driebergen; Nel- leke van Oosten, J. w. Frisolaan 8. Zeist; Hans Ockers, Reisvennen 52, Valkens waard; Henry Poorts, School straat 231, Almelo; Chris van Zon Loolaan 64. Driebergen; Henny van Muyden, Zandhofsestraat 4, Utrecht. De oplossing luidde: Kies met Mama altijd de juiste weg. V-Bert t-4 Niet hoe veel maar wat u in groente- De beste voeding ook nu met gezin op tafel brengt, daar gaat het om. Wat kunt u ze nü beter geven dan AH- blikgroenten, ?.o boordevol vitami nen. eiwitten, kool hydraten en boven dien zo voordelig. Bestel morgen een paar blikken. Kies uit de topkwalitei ten van de rijkste zomeroogst Sperziebonen literblik Sperziebonen handgebroken literblik Erwten m. wortelen literblik Andijvie literblik Boerenkool literblik Calif, soepasperges gr. blik Witte bonen in tomatensaus per blik Appelmoet literblik 95— Appelmoes 2 potten Ital. tomatenpuree 2 blikken DelMonte tomatenpuree wereldbekend merk p. blik literblik 65 - half blik 42 Extra fijne worteltjes literblik 100 - half blik 58 Doperwtjes extra fijn literblik 160 - half blik 86 Doperwtjes fijn literblik 110 - half blik 63 Doperwten middel fijn literblik 92 - half blik 52 Doperwten middel II literblik 69 - half blik 40 Doperwten tuinbouw literblik 79 - half blik 48

Allerhande | 1956 | | pagina 4