m Kwitantie in jasje bracht politie op spoor van nagemaakte AH-zegels WERKENDE VROUW IN DE VER. STATEN LEEFT PRAKTISCH Iedere dinsdag „instuif" bij A.H. Ook in de donkere avonduren gaat liet werk door.»,. Gelegenheid tot abonneren 'iiiiiniiiiBiiiiEi Valse zegel-affaire voor de rechter te Assen Tegen verdachte 2 jaar geëist Zwijndrecht winkelt met zelfbediening Amerikaanse collega van Ciska Verheul schrijft voor Aller Hande dag van ontspanning en toch tevens lering Zoutloos maar niet smakeloos ianse Tien nummers per jaar Geen nummermaar mensen JNSTU1VERS" Wij stellen u voor: JANE PARKER Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Allerhande april 1956 HOFLEVERANCIER Nr. 13 April 1956 Niet alleen eerlijke huisvrouwen, die liun huishouding: verstandig: en zuinig: bestieren, hebben de waarde van de Albert Heijn obli- ratiezegelt jes en de waarde van de AH-klantenobligatie ontdekt. Ook een minder eerlijke koopman in Emmer-Compascuum in Drenthe, de 63-jarige B.J.P.A., zag er brood in. Hij liet bij een drukkerij in Duitsland niet minder dan honderdduizend valse AH-zegels drukken met het oogmerk om die om te zetten in spaarobligaties, die zon der rekening te houden met de rente, een waarde zouden vertegen woordigen van 14.000. Door een toeval ontdekte de politie in zijn woning twintigduizend nagemaakte zegels en een dezer dagen stond A. terecht voor de arrondissementsrechtbank te Assen, waar een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest tegen hem werd geëist. De koopman uit Emmer-Com pascuum, dat niet ver van de Duitse grens is gelegen, was met een AH-obligatiezegel naar de kleine drukkerij van Hermann Janszen te Meppen in Duitsland gegaan. Daar deed hij zich voor als zakenman, die de zegels aan zijn klanten beschikbaar wilde stellen. Later stuurde hij een hele kaart vol met zegels op naai de drukker, die toen een cliché liet maken en 100.000 zegels druk te. Op 18 september 1955 ging de Nederlander naar Meppen en nam daar de 100.000 zegels voor negen tig Mark in ontvangst. In het sta tionnetje bekeek hij de zaak rus tig. Ze leken hem ,,wel goed", maar toch was er onderscheid tussen de valse en de echte. De beste had de drukker bovenaan gelegd. Ook de perforatie klopte niet, die was bij de valse zegels veel grover aangebracht. A. ging naar de drukker terug, maar toen die de klacht aan de kant schoof, ging hij op de fiets naar huis. Dicht bij de grens gaf hij 80.000 zegels bij een kennis af. Met de rest van de AH-zegels in de fietstas toog hij naar Em mer-Compascuum terug. Op 21 september begon hij met een gedeelte van de zegels in een paar spaarboekjes te plakken en bekeek de zaak eens rustig. Tot inleveren van de eer ste boekjes kwam het echter niet, want op 22 september deed de politie een inval bij hem. Niet, dat men in de gaten had, dat A. valse zegels in bezit zou hebben. Neen, men zocht naar sloffen sigaretten, die hij door heling in bezit zou hebben ge kregen. In een jasje van de koopman vond men toen de kwitantie van de Duitse drukker.... Dat kwam hem duur te staan, want na ver der zoeken en vragen ontdekte men de 20.000 valse zegels. De moed ontbrak hem Tijdens de rechtszitting te Assen ontkende de verdachte niet, dat hij van plan was ge weest om zich ten koste van Albert Heijn te verrijken. Hij had echter nog geen tijd gehad om boekjes in te leveren. Trou wens de moed ontbrak hem ook de eerste week, omdat hij bang was, dat men de verschillen tussen de echte en de valse zegels zou ontdekken. De officier van justitie zei, dat de opzet en de (gedeeltelijke) uit voering van het misdrijf bedenke lijk veel leek op valse munterij, iets waarvoor men in het grijze verleden iemand een hand pleeg de af te kappen of de mond vol goot met vloeibaar zilver! Zover kon hij natuurlijk in zijn eis niet gaan. Wel achtte hij een flinke straf op zijn plaats. Hij wenste de 1 vervalser twee jaar achter slot en grendel. De rechtbank zal binnen kort uitspraak doen. Wollen dekens icassen Wollen dekens kunnen uitste kend behandeld worden met syn thetische wasmiddelen. Week ze eerst in een lauw sop (één lepel op één emmer) vóór. Knijp ze daarna uit en was de dekens uit in een lauw bijna koud sop van twee lepels op één emmer. Koud uitspoelen en liefst door de wringer halen. Hoe minder wa ter er in blijft hoe beter. Drogen op een tochtige plaats, net als de vitrages. Dus geen zon en geen kachel!! Denk er om dat gekleur de strepen loodrecht moeten han gen. (Advertentie) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! In het omstreeks half maart te Zwijndrecht geopende Winkel centrum „Passage" heeft Albert Heijn N.V. een van haar meer dan 360 filialen gevestigd. In dit winkelcentrum, dat zeer modern vooruitstrevend is opgezet, paste een zelfbedieningszaak. En dus prijkte dinsdag, 13 maart, de dag van de opening tussen negentien andere zaken, in het hart van Zwijndrecht, een zelfbedieningswinkel van Albert Heijn, die aan alle mo derne eisen voldoet. De dames uit Zwijndrecht en omgeving steken hun bewondering voor deze zelfbedieningswinkel, er voor de gehele Passage trou wens, niet onder stoelen of banken. Zij zijn meer dan te vreden. De Zwijndrechtse Passage, die beslist grootsteeds is opgezet, is een werkelijk winkelcentrum, dat het publiek een grote ver scheidenheid van artikelen biedt. Het bestaat uit twee evenwijdig lopende galerijen met winkels, waartussen een grote ruimte ligt, die plaats biedt aan twee kiosken en een lunchroom. VAN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abon neren hebben al reeds velen gebruikt gemaakt. In de prak tijk bleek nl., dat niet iedereen het blad regelmatig in de bus ond. Hoewel alles in bet werk wordt gesteld oin de bezorging zo accuraat en vlot mogelijk te doen geschieden, zijn er toch altijd onvoorziene factoren in het spel, die moeilijk zijn te ondervangen. Derhalve stellen wij voor een ieder de gelegenheid open om zich op Aller Hande te abon neren. Slechts een briefkaart met vermelding van naam, vol ledig adres en woonplaats, voor zien van 50 ct. aan extra post zegels ter dekking van de administratiekosten, en gericht aan Albert Heijn N.V., Zaan dam, is voldoende om zich van toezending te verzekeren. De post bezorgt ze dan aan buis. Wij verzoeken n wel in ver band met de postvoorschriften deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. In een van de vorige nummers van ..Aller Hande" heb ik u beloofd contact op te nemen met mijn collega's aan de andere zijde van de oceaan. Een dezer dagen ontving ik een alleraardigste brief van Jane Parker, mijn collega bij ,,The Kroger Company" in Cincin nati. een stad van 500.000 inwoners in de staat Ohio in de Verenigde Staten van Amerika. Deze firma is wel enigszins te vergelijken met Albert Heijn. Ook zfj beschikt over eigen fabrieken, laboratoria en een groot aantal zelfbedieningszaken en supermarkets. De verge lijking kan zelfs nog verder worden doorgetrokken, want waar Albert Heijn de slagzin „Albert Heijn maakt u het leven goedkoper" voert, heeft „The Kroger Company" bet devies: „Live better for less", hetgeen letterlijk betekent „Leef beter voor minder (geld). Maar nu de brief van Jane. Zij schrijft: Iedere dinsdag reist een groot aantal gloednieuwe personeelsleden uit de filialen van Albert Heijn naar Zaandam. Uit alle delen van ons land komen de jongens en meisjes, dames en heren, die in de meeste gevallen pas een paar dagen in dienst zijn van Albert Heijn, naar de Zaan, om kennis te maken met het bedrijf. Nog niet lang geleden, in het begin van dit jaar, werd de eerste dinsdagse „in stuif" gehouden, die zó'n succes werd, dat men de chefs van alle A.H.-filialen uitnodigde, hun nieuwe personeelsleden op dinsdag naar Zaandam te sturen. Het hoofd van de bedrijfsschool, de heer A. H. Pil ger, ontvangt de eendagscursisten op de dinsdagochtend in de bedrijfs school. Een van zijn assistenten houdt een korte en duidelijke in leiding over de oprichting en de groei van het be drijf, over de or ganisatie en over de verwachtin gen, die men van de nieuwe perso neelsleden koes tert. Een kleuren- strip, opgenomen in eigen bedrijf, verduidelijkt de woorden. Deze kleur en- strip brengt de kijkers het begrip service, zo be langrijk in de A.H.-filialen, bij. Voor het eerst horen de cursis ten hier de zin, die zij in hun latere loopbaan nooit meer vergeten: „De kwali teit van de artikelen, die in de winkel worden verkocht, kan nog zo goed zijn, als de service niet deugt, lopen de klanten weg". Men wijst de nieuwelingen in het vak op de promotiekansen, die er bij een bedrijf als Albert Heijn in ruime mate voor hen open staan. Men vertelt hun over de cursussen, die zij op de bedrijfs school kunnen volgen en over de diploma's, die de jongelui, die hogerop willen, moeten halen. hoe aardig dat ook lijkt de nieu we personeelsleden een prettige dag te bezorgen, maar ook om de toekomstige verkopers en ver koopsters te laten zien. waar de artikelen, die zij straks zullen verkopen, vandaan komen en hoe zij worden gemaakt. „Hoe meer je van je vak weet. des te beter oefen je het uit." Hij vertelt het een en ander over de verkooptech niek en legt uit dat teamgeest in het vak van verkoper of verkoop ster belangrijk is. Evenals de on derlinge goede verstandhouding. Hij legt uit dat de slagzin „Al- bert Heijn maakt U het leven goedkoper" niet zomaar een frase is, maar een waarheid. Kortom hij geeft de cursisten een l'es mee, waaraan zij tijdens hun loopbaan nog vaak zullen denken. Met animo De leeftijd van de cursisten varieert van 15 tot 42 jaar. De instuiven wekken zonder uit zondering de interesse van de verkopers en verkoopsters in spe op, die over het algemeen leergierig zijn. De brieven, wel ke wij van hen over deze instuif ontvangen, zijn zeer enthousiast en allen zijn er op gebrand ook de volgende cursussen in de AH-bedrijfsschool te mogen medemaken. In de modelwinkel worden de nieuwe personeelsleden praktisch onderwezen hoe toffees ontstaan en hoe de enorme hoeveelheden kaas worden opgeslagen. Tot slot houdt het hoofd van de bedrijfsschool een causerie over de opzet van de wekelijkse stuif. Het gaat er niet alleen om „Van haver tot gort" Tussen de middag lunchen de cursisten in het ontspanningsge bouw en 's middags worden zij rondgeleid door de fabriek, opdat zij de artikelen, waarmee zij zul len gaan werken, „van haver tot gort" leren kennen. Zij zien o.a. i hoe ontbijtkoek, hoe koekjes en beschuit worden gemaakt. Hoe de 1 koffie wordt gebrand en verpakt. Het aantal mensen dat dieet moet houden is moeilijk te schat ten; het moet echter een aanzien lij^ aantal zijn. Speciaal voor de mensen, die een zoutarm dieet moeten volgen, is het vaak lastig de juiste artikelen te vinden. Ten gerieve van hen brengt Al- bert Heijn een serie „service artikelen" in de handel, die met grote zorg is samengesteld. Niet alleen werd het zout weggelaten, maar ook alle andere natrium- houdende grondstoffen. Want daar gaat het immers om. Voor de mensen, aan wie de dokter een zoutarm dieet voorschreef, is het element natrium, waaruit zout chemisch is opgebouwd, schade lijk. En daarmee dient dus bij de samenstelling van zoutarme pro- dukten rekening te worden gehou den. Zo fabriceert Albert Heijn nans' de gewone beschuit, ook zoutloze beschuit ten behoeve van dieetpatiënten. Verder wordt er in de A.H.-fabrieken nog een zoutloze pindakaas gemaakt, en sinds kort is ook de vermicelli en de macaroni geheel zoutloos ge worden. Tegen het gebruik van de pure Delicata-chocolade, de bo terhamkorrels en suikerhagel, maizena of patentbloem bestaat voor deze zieken ook al geen en kel bezwaar. Voor de drups, pe permunt, e.d. geldt hetzelfde. Elk bedrijf heeft aangaande de samenstelling van zijn arti kelen uiteraard een eigen op vatting. Wie zekerheid wil hebben over nog andere AH-ar- tikelen, kan zich zonder bezwaar om inlichtingen wenden tot ons bedrijf. I EVEN GROOT Wat het T Empire State ALb Building voor AMSTERDAM Ne™ Y°rk is> is de 50 ver- diepingen tellende Carew Tower voor Cincinnati. Men treft er winkels, kantoren en het Nether- lands Plaza Hotel in aan. De foto werd genomen vanaf Foun tain Square (Fifth Street). Rechts het gebouw van het Federale Gerechtshof. Cincinnati, de grootste stad in de Ohio-vallei (17de in de rangorde der Ame rikaanse steden), herbergt on geveer 560.000 inwoners, met de randsteden mee zelfs 800.000. Abonnement geldt voor 12 nummers „Waar blijft Aller Hande toch", hebben verschillende abonnees op ons blad zich vorige maand afgevraagd en enkele van hen hebben deze vraag aan Albert Heijn voorgelegd. „Worden wij soms vergeten?" Natuurlijk zijn ze niet ver geten. Integendeel. Het enige dat vergeten was, was hun te vertellen, dat Aller Hande on regelmatig verschijnt. Onregel matig in dien zin, dat er tien nummers per jaar verschij nen. Daarom zijn de abonnees ook niet voor een jaar ge boekt, doch voor twaalf num mers, dat is dus voor ruim veertien maanden. Teneinde twijfel onder de abonnees te voorkomen zal in de toekomst op ons blad behalve de maand van ver schijning ook het nummer wor den gedrukt, zodat de abon nees kunnen controleren, dat er geen enkel nummer van Al ler Hande aan hen voor bijgaat. Het hoofd van de bedrijfs school. behoien- de bij Albert Heijns fabrieken te Zaandam, de hee: A. H. Pil- ger (53). komt niet uil het on derwijs. Hij was artiest. kunst schilder. Palet en schildersezel hing hij echter in de wilgen en A. H. PILGER hij zette de be drijfsschool bij Albert Heijn op poten. Dat hij zich altijd al tot het onderwijs aangetrokken voelde, bewijst zijn directeurschap van een teken- school in Haarlem. Op het ogenblik is de bedrijfs school, waarin drie heren de heer Pilger in zijn werk bijstaan, twee jaar na de oprichting, bijna al weer te klein om alle cursisten te bergen. Er worden vele soor ten cursussen op de bedrijfsschool gegeven: de wekelijkse instuiven voor de nieuwe verkoopsters en verkopers in de AH-filialen. de be- diendencursussen voor gevorderd personeel, de opleidingen voor aanstaande chefs en de „Zaanda- gen", de eendaagse bijeenkomsten voor alle leden van het personeel ..Natuurlijk is het heel belang rijk dat de leerlingen op de bedrijfsschool tot in de finesses worden voorgelicht, over ver- koopkunde", vertelt de heer Pilger. „Dat zij leren wat zij verkopendat zij de artikelen kennen, die zij verkopen, dat zij weten wat de klant met haar boodschappen kan doen, dat zij weten hoe zij zich in hun werk. dienen te gedragen. Dat zij leren wat men van hen ver wacht, maar dat zij ook weten wat zij in ruil daarvoor krijgen. Van even groot belang is ook, dat de cursisten tot de ont dekking komen dat zij geen nummer zijn, maar mensen die voldoening en levensgeluk trach ten te vinden in hun werk." 35 IN het ontspanningsgebouw, behorende bij Albert Heijns Fabrieken te Zaandam, troffen wij, tijdens een instuif, gebo gen over de folders, die zij zo juist hadden ontvangen: Yvonne Peters (17) uit Hoensbroek. Yvonne werkte sinds vier dagen in het A.H.- filiaal te Heerlen. Zij heeft eindexamen M.U.L.O en solli citeerde op aanraden van een vriendin bij Albert Heijn. J. B. G. Langereis (33) uit Amsterdam werkt als maga zijnbediende. in een van de fi lialen te Amsterdam. Hij was al eerder elders als magazijn bediende werkzaam. Het krui- deniersbedrijf, dat hein dok in crisistijd zekerheid biedt teen mens eet immers altijd), trok hem aan. De heer Langereis is getrouwd en heeft een kind. Annie Blom (16) komt uit Sneek. Zij werkte een dag bij Albert Heijn. Zij was twee jaar op de huishoudschool en werk te op kantoor. Verkoopster in het A.H.-filiaal leek haar be ter. Zij vond de instuif erg in teressant. Gerrit A. Ann ink (16) heelt het kruideniersvak in zijn bloed. Zijn vader is nl. ook kruidenier. Gerrit komt uit Borne en werkt in het filiaal te Hengelo. Hij was op de U.L.O.-school. Annie Legierse (29) St. Mi chielsgestel staat in een filiaal te Den Bosch. Zij ging ook, na in de huishouding en in een zuivelzaak te hebben gewerkt, op aanraden van een vriendin naar Albert Heijn. Zij had zich al vast voorgenomen binnen zo kort mogelijk tijd de bedien dencursus te volgen. J£OEN, de forse (2.15 rn) en gezellige portier van Albert Heijns Fabrieken te Zaandam, I heeft behalve een benijdens waardig gevoel voor humor, een fabelachtig geheugen voor na- 1 men en gezichten. Hij kent alle A.H.-werkers en dat zijn er nog al wat bij de voor naam. Bovendien is hij onuit puttelijk in zijn kwinkslagen tegenover alle Gerrits en Ma- rietjes, Annies en Kezen, Pie ten en Willies, die enkele malen per dag zijn „logeplaats" bij de fabrieksingang passeren. En wanneer we clan onder zijn lei ding een rondwandeling maken langs de vele afdelingen, waar ook in de late avonduren de levensmiddelen-produktie door gaat, zegt hij: „Och wat. boek delen zou ik kunnen rullen met al de levensverhalen, die de mensen mij in de loop der jaren hebben toevertrouwd Levende gemeenschap En met die opmerking schiet Koen dan zonder het zelf te be seffen precies in de roos. De gro te fabriek is voor Koen nog wat anders dan de verzamelplaats van ingenieuze en kostbare machines. Voor hem is het, zoals voor ons. een levende gemeenschap van mensen met warm-menselijke vreugden, zorgen, behoeften en no den. Maar ook een gemeenschap van mensen, die indien no dig dag en nacht klaar staan om anderen het leven mogelijk te maken. Een levensmiddelenbedrijf vergt een nooit-aflatend dienstbetoon. De bijna vierhonderd win kelzaken van Albert Heijn, die de longen zijn van het bedrijf, moeten dagelijks van verse voor-; raden worden voorzien. Elk arti kel op zijn tijd, op zijn eigen plaats Lege emballage keert uit de filialen terug naar het moe derbedrijf in Zaandam en eist grondige reiniging Vrachtau to's moeten 's ochtends weer be laden worden om nog dezelfde avond in de verste uithoeken van het land af te leveren hetgeen pas daags te voren uit de machines kwam. Nieuwe ploeg komt op Nog behoeft voor de instandhou ding van dit gigantische rader- werk (gelukkig) niet continu te 9e^raa9a- Beste Ciska „Onze dienst Public Relations bezorgd^ mij je brief van 14 j februari. Echt leuk eens een brief te krijgen uit een land als Holland. Zo ver van ons van- j daan: het land waar zij zulke prachtige bloemen, windmolens j en schilderachtige oude steden hebben!" Na te hebben opgemerkt, dat de A.H.'s Supermarts te Rotterdam en Slotermeer (Amsterdam) waar van ik haar foto's had gestuurd, evengoed in Cincinnati zouden kunnen staan, geeft Jane een uit gebreid verslag van hoe haar werkdag is ingedeeld. Amerikaans ontbijt ,,'s Morgens", zo schrijft ze, „sta ik om 8 uur op en maak zelf mijn ontbijt klaar in het „eet-keu- kentje" van mijn twee-kamerflat je. De huur daarvan bedraagt S 95.- per maand, inclusief ver warming en licht. Natuurlijk be gin ik met een glas zuiver vruch tensap van sinaasappel of grape fruit. Dat komt lekker fris uit de ijskast. De koffie heb ik intussen in de perculator en twee dunne sneetjes brood in de broodroos ter gedaan. Dat brood heb ik kant en klaar gesneden in voorraad in een verpakking, waarin het, als het telkens weer goed wordt dicht gevouwen, minstens vier dagen vers blijft. „Heb ik erg weinig tijd, dan eet ik alleen een port' ..Corn flakes" of „Puffed Rice" met dikke melk. Ik behoef dan la ter niets af te wassen, want het één-portic-cartonnetje kan ik zo openmaken en is aan de binnenzijde zo geprepareerd, dat ik er de melk in kan gie ten, de suiker aan toevoegen en de inhoud zo uit het kar- lou opeten! Praktisch voor al leenstaande, wekende vrou wen. Tegen negen uur neem ik de trolley-bus en ik ben dan in een kwartier in de 7de Straat, waar onze hoofdkanto ren zijn gevestigd. „Mijn kamer, of liever kamer tje bevindt zich op de 12de ver dieping, naast het bureau van mijn chef, die ook ons eigen ge ïllustreerd tijdschrift verzorgt, dat voor 7 ets. in al onze winkels te koop is. Dit tijdschrift is gemid deld 50 pagina's dik en is vol kleurenfoto's. Zuinig met tijd Met mijn chef neem ik de bin nengekomen post door en samen bespreken we, wat er voor nieuws is, dat voor onze lezers van be lang kan zijn. Met de kok, die aan het hoofd staat van onze mo dern ingerichte proefkeuken, ga ik na of er ook nieuwe recepten te bedenken zijn en nemen we al lerlei proeven. Om elf uur stapt ieder, die zich maar vijf minuten vrij kan ma ken. in de lift om naar de bega ne grond af te zakken, waar zich een grote „Coffee-shop" (een soort lunchroom) bevindt om et- voor 12 ets een kop koffie te drin ken. Langer dan vijf a acht mi nuten duurt deze pret nooit, want daar heeft niemand tijd voor en geen mens voelt er iets voor om zijn kostbare tijd te verbeuzelen. Lezeressen en lezers van Aller Hande. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer krijg ik een portret van Jane Parker van the Kroger Co., Cincinnati, Ohio, U.S.A.. toe gestuurd. Het is gemaakt naar een olieverfschilderij, dat een paar jaar geleden van haar gemaakt werd door een bekende Amerikaanse kunst schilder. Van Ann Pillsbury en Betty Crocker heb ik nog geen antwoord ontvangen. Wel kreeg ik een kort briefje van de Generab Mills, de Amerikaanse firma waar Betty Cracker werkt, dat men mij spoedig uitgebreider hoopt te schrijven en of ik nog maar even geduld wilde hebben. Wat hier achter steekt, weet ik niet, maar ik beloof U, dat ik U op de hoogte zal houden. Dus nu maar weer tot de volgende keer. CISKA VERHEUL. vraagt niet naar tijd en duur. En de macaroni en vermicelli heeft zo n lange droogtijd nodig, dat de ploegen elkaar moeten aflossen om de produktie gaande te houden. In de chocolade-afde ling eist het mengen en malen een ononderbroken zorg, en ten gerieve van de zelfbediening" wordt ook op de Suikerwerk- daarvoor hebben we de gehele za- afdeling voortdurende activiteit Afl orden gewerkt. Maar toch, van de inspanning op een korte werk dag, kan de zaak ook niet draai ende worden gehouden. En dus ontvangt Koen, of wie er verder bij toerbeurt in zijn lo ge zitten, om vijf uur 's middags een nieuwe groep mensen, die fris en monter de werkdag nog met een paar uur verlengen tot tien uur 's avonds of twaalf uur 's nachts. Ononderbroken zorg Het is niet zo'n talrijk gezel schap als op de dag. Het werk in de avonduren is immers be perkt tot de uiterste noodzaak. Maar ja, de beschuitbakkerij met haar meterslange ovens Elders in het helder verlichte fabriekscomplex is een nijvere ploeg mensen bezig de terugge zonden blikemballage door een grondige was- en poetsbeurt voor nieuw gebruik gereed te maken. Onderwijl zwermen de technici van de revisie-afdeling naar alle hoeken van het bedrijf uit om in de bedrijfsstille nachturen al die herstelwerkzaamheden uit te voe ren, die in elk gemechaniseerd bedrijf geregeld voorkomen. Allerwegen heerst er bedrijvig heid om dit ingewikkelde rader werk op gang te houden. En de helverlichte fabriekscomplexen langs de Zaan getuigen van een energie, die in dit aloude Neder landse industriegebied ook bij! nacht niet wordt gedoofd. terdag en zondag ter beschikking, want we werken hier maar vijf dagen per week. Maar in deze vijf dagen wordt er dan ook flink aange pakt, omdat ieder van ons het als een erezaak beschouwt, dat de onderneming waar hij of zij werkt steeds nummer één blijft. Dit is misschien wel een van de redenen, waarom men ons hier zo vrij laat in ons doen en laten. Er is hier nl. een grote mate van we derzijds vertrouwén. Hoe dat eigenlijk in Holland? Ik en ook veel mijner collega's hier zouden het interessant vinden daarover eens iets te horen. Goede voorlichting „Met de verschillende mensen van ons laboratorium maak ik daarna een praatje om na te gaan of er dingen zijn, waar wat van verteld kan worden. Vaak im mers zijn er nieuwe produkten of produkten, waarvan de samenstel ling is verbeterd. Ik noteer dan, wat voor de Amerikaanse huis vrouw van belang kan zijn, want een goede voorlichting is in het voordeel van beide partijen. Dit zal zeker bij Albert Heijn Inc., wel net zo zijn. Trouwens de Hol landse huisvrouw zal ook wel eerst op de kwaliteit letten. Om één uur gaan we lunchen, waarvoor wij drie kwartier heb ben. Zelf hebben we een keurige cafetaria, waar voor 60 ets een warme maaltijd te krijgen is. Voor 10 ets kan men er een kop koffie, thee of een glas melk krij gen en voor 25 ets een Hambur ger (d.i. gemalen en gebraden vlees op een sneetje brood, ge garneerd met fijn gesneden ge braden uitjes), terwijl een portie heerlijk ijs niet meer dan 10 of 15 ets kost. Lunchen voor 45 ets. Zelf ga ik meestal in de stad lunchen in een ,,Walgreen's drugstore" (de fa. Walgreen heeft over geheel de V.S. drug stores; dit zijn drogisterijen waar men veel meer artikelen kan krijgen, dan in de Nederlandse. Men kan er ook aan een toon bank een eenvoudige maaltijd krijgen). Ik ontmoet daar dan een van mijn vriendinnen, die bij het dagblad Ohio Sun" werkt en onze lunch kost dan niet meer dan 45 ets. De middag wordt op kantoor eigenlijk op dezelfde wijze door gebracht als de morgen. Soms hebben we een bespreking met de redactiecommissie van ons tijdschrift en wordt het program ma voor de volgende maand vast gesteld. Om vijf uur is onze werk dag geëindigd en gaan we naar huis." Uitwisseling van ideeën Tot zover de brief van Jane Parker. De rest van haar brief, waarin zij nog vertelt hoe zij haar inkopen verzorgt, haar weekends doorbrengt enz., hoop ik een volgende maal weer te geven. Straks zal ik Jane ook weer terug moeten schrij ven. Het zou dan zo aardig zijn als ik haar ook iets van uw opvattingen of bijzondere ervaringen zou kunnen vertel len. Schrijft u mij eens hier over? CISKA VERHEUL

Allerhande | 1956 | | pagina 1