v Aan tafel! 65 „Ik zag het gebeuren Albert Heijn Herinnering aan een stoutmoedige redding Goed breiwerk veertig jaar geleden op de Texelse kust GOEDE TROUW Vrouwen in het leer Glansnummer van de maaltijd Vraag het Ciska Verheul februari Heldhaftige strijd van zeven uur tegen de kokende branding k Ben al aan mijn vierde, mam r Succes van Nederlandse mode-primeur (maar wat voor leer!) Vlotte voorjaarsjumper fï Eind goed, al goed! (V hoeft het maar eenmaal te roepen) mvvVA Mil W>1 CAPUCIJNERS Audrey Hepburn in nieuwe rol ALLER HANDE 3 i Nv nog een oefentocht, straks n ver beten strijd tegen storm en water om het behoud van mensenlevens... TK heb het gezienDie vaak gehoorde inleiding tot een boeiend relaas, was het begin. Daarmee haalde de heer H. Valk, chef van de Reclameafdeling van Albert Ifeijn, een belevenis op, die zich veertig jaar geleden afspeelde: de stranding van twee loggers vlak bij de vuurtoren van De Cocksdorp op Texel. „Ik was in dat oorlogsjaar 1916 bij de kustwach! Op een stormachtige najaarsnacht gebeurde het - t*- —37-- Een logger op het strand De roeireddmgboot van 'v'"''i De Cocksdorp kon onmogelijk door de zware bran ding heen komen, en zo telefoneerden wij vanaf de toren om de motorreddingboot van Terschelling: de .Brandaris I" waarop J. Cupido in die dagen «chip per was. Om zes uur 's morgens voer de „Brandaris uit. Het Schuitegat door. langs Boomkensdiep naar Stortemelk, en dan vervolgens tussen de rug van het Stortemelk en Vliestrand door tot dwars van het huisje voor schipbreukelingen op de Vliehors naar de Eierlandse gronden. Tegen negenen werd de logger bereikt, waaraan tien mensen zich hoog in het want hadden vastge klampt. De „Brandaris" leek wel een zeemeeuw, zo lag hij op het water. Twee en een half uur worstelde de boot oin de logger heen. Zesmaal wist de beman ning een lijn uit te werpen, die door de ongelukkigen kon worden gegrepen. De mensen lieten zich dan in zee vallen, soms twee tegelijk, om dan naar de „Brandaris getrokken te worden, die nu en dan lood recht op de schuimende en kokende golven stond. Met geen goud Een prachtig stuk werk. Wie zoiets een keer van nabij heeft gezien, behoudt zijn leven lang het diepste respect voor de kranige kerels van het reddingswezen. Hun werk is met geen goud te betalen", aldus de heer Valk. „Negen van de fioaalf bemanningsleden van de logger werden gered. Het vissersvaartuig zelf werd tot wrakhout gebeukt. Niets bleef er van over. y.AN de zes bemanningsleden van de motorreddingboot ..Brandaris die in 1916 deelnamei< aan de moeilijke redding van negen van de twaalf bemanningsleden van de IJmuidense logger ..Maria Louise", is er nog slechts één m leven, nI. de motor man 1. Swart, die 69 jaar is en. in '49 werd gepensionneerd. Schipper Cupido ging in 1921 met pen sioen. Zijn gezichtsvermogen was zo slecht ge worden. dat hij verplicht was aan wal te blijven Later werd hij nagenoeg geheel met blindheid geslagen. Steven Wiegman volgde Cupido als schipper op: 23 oktober 1921 was zijn eerste reis met F. Kies. A. Tot en R. Dijkstra als bemanningsleden. Er was bij noordwester storm een schoener gestrand op de Eierland se gronden. De trotse motorreddingboot van Terschel ling is van dje eerste reis onder Steven Wiegman nooit teruggekeerd. Steven Wiegman, de moedige, kundige zeeman, de vaste metgezel in lange reeks van jaren van schipper Cupido, die zijn benoeming tot schipper als een hoge onderscheiding had gewaardeerd, was met zijn bemanning verongelukt. De zes bemanningsleden van de in nood ver kerende schoener werden gered door de roei- reddingboot uit De Cocksdorp. De kapitein van de schoener, de heer A. Schroder richtte erna een uitvoerig dankschrijven tot de Noord en Zuidhollandse Redding Maatschappij. Hij verklaarde daarbij grote bewondering gekregen te hebben voor de Hollandse redders, en deze redding nooit te zullen vergeten. De heer Schroder heeft woord gehouden. Ieder jaar op de 23ste oktober krijgt de Maatschappij een brief van hem met het verzoek de (vier) nog in leven zijnde red ders nogmaals te bedanken voor hun red dingswerk in de zware stormnacht van okto ber 1921. De Maatschappij zou niet de goede naam hebben, die ze heeft, wanneer niet prompt aan dit verzoek werd voldaan (Advertentie) Wonderlijke speling van het lot. Vier-en-twintig uur later strandde in vliegend stormweer bij hoog water op ongeveer dezelfde plek weer een logger. Bij het ochtendgloren zagen we hem hoog op het strand zitten. Geen teken van leven werd gezien. Alle bemanningsleden hadden een graf in de kokende golven gevonden. Toen men bij laag water vanaf het strand aan boord kwam (de logger stond geheel droog op het strand), tikte in het kombof je een wekker onverstoorbaar de tijd weg. Nog gaat me een rilling door de leden, als ik aan die luguber tikkende wekker denk Zo mag iedere moeder het graag horen. Zo mag iedere moeder het graag zien. Geen „lange tanden", maar ferme eters, wie de boterham echt smaakt! Afwisseling bevordert de eetlust. Als u al het heerlijks dat AH voor de boterham heeft op tafel wilde zetten, dan zou u ruimte tekort komen. Zó'n verscheidenheid is er om uit te kiezen. Ja, met zo'n sortering houdt u de variatie er in. tevreden gézichten aan tafel en meer geld in uw portemonnaie. Want ook hier gaat de leuze van Albert Heijn op: de beste kwaliteit voo$ de laagste prijzen'. Echte chocoladekorrels, puur100 gram 35 Echte chocoladekorrels, melk100 gram 35 Boterhamkorrels 250 gram 39 Pindakaas, eerste kwaliteitgrote pot 78 Chocoladepastain handig keukenglas 55 Zuivere bijenhoning Per Pot ^5 Ananas-abrikozenjam per pot 82 Aardbeienjam Per Pot ^5 Gemberjam, lekker pittig per pot 82 Bosbessenjam, iets bijzondersper pot 82 Jams, diverse smakenper pot vanaf 44 Fijne snijworst100 gram 46 Boerenmelworst 100 gram 49 Hamkaas 100 gram 43 Fijne Gelderse ham100 gram 49 Saksische leverworst 100 gram 36 Bacon, zonder zwoerd100 gram 75 Procureurspek100 gram 64 Mals rookvlees 100 gram 49 Mager ontbijtspek 100 gram 35 Gelderse rookworstca. 250 gram zwaar 99 VOOR ONTBIJT- EN KOFFIETAFEL Sobere rapporten Ten kantore van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij aan de Heeren gracht te Amsterdam leeft de her innering aan dit rampgebeuren voort in enkele sobere rapporten. Ze vertellen, dat er d><? nacht van de 30ste op de 31ste verslag. oktober 1916 een hoge zee j stond. „De Noordwesten wind bereikte een kracht van 78. De op de Eierlandse gronden gestrande logger heette ..Maria Louise", was afkomstig uit1 IJmuiden en stond onder ge- I zag van schipper Hendrik Brugge. Hij was geladen met vis. Gered: negen levenden, en één dode (een jongen van 14 jaar). Twee bemannings leder. waren weggespoeld. Verbruikt 400 liter petroleum a 0 12 per liter 48. De zee knaagt voort De Texelsche vuur toren bij De Cocks dorp. in welks na bijheid de in dit artikel beschreven scheepsramp gebeur de, ziet zich door de oprukkende zee be dreigd. Ieder jaar wordt het water tus sen Texel en Vlie land breder en die per. De Rijkswater staat is voornemens dit punt te verster ken met een duin- voetverdediging, strandhoofden en be- zinkingen. De twee man uit het leiwant werden het eerst gered. Maar helaas, de een, een jongen nog van omstreeks veertien jaar, bleek reeds te zijn overleden. Dozijnen keren werd de Bran daris door de branding teruggesla gen bij de redding van de mensen uit het loefwant. Maar eindelijk, zo omstreeks half twaalf, mocht het gelukken ook de laatste man aan boord te krijgen. De schipbreuke lingen hadden veel geleden door het koude water. Aan land geko men, werden ze direct naar een logement gebracht en van droge kleren voorzien. De Brandaris kreeg natuurlijk de gehele reis veel water over, Het kompas was weggeslagen, maar kon nog worden gered. Ook de leguaan (stootrand) was op vele plaatsen stukgeslagen. Na terugkomst in de haven werd alles opgeruimd en weer in orde gebracht". Aldus het In de Practische Bibliotheek voor de Vrouw, een standaarduit- gave van Het BBB-Contact te Utrecht, verscheen deze maand I ook een werk over breien en ha ken. twee handwerktechnieken, waarvan vooral de eerste thans buitengewoon populair is. Meer dan ooit tevoren het geval was. wordt thans door de vrouw ge- breid en het feit doet zich voor, dat zelfs de heer des huizes er zich niet meer van los kan maken, wanneer de rage van mevrouw ten slotte tot de aanschaffing van 1 zo'n handige huishoudbreimachi- I ne uitgroeide. Evenwel, bij dit alles behoort een goede voorlichting en wij zijn er allen van overtuigd, dat deze, 1 ondanks de enorme overvloed van breipatronen. tot nog toe veel te weinig aandacht aan de eigenlijke i techniek besteedde. Met de verschijning van deze uitgave is in dit tekort voorzien. De schrijfster, mevrouw Nora Hana. o.a. bekend om haar radio causerieën, toont zich ook hier een voorvechtster van, zoals haar gebruikelijke term luidt: het werkelijk goede breiwerk. Ook de historische en de medi sche kant heeft daarbij haar aan dacht gehad. Vermelden wij nog. dat in dit standaardwerk tevens handleidin gen voor kantklossen en frivolité voorkomen, terwijl bij het haak werk een lans wordt gebroken voor een in ons land nieuwe methode van tapijten maken. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat ook dit boek. mede door de eminente ver zorging door de uitgever, zijn weg naar de boekenkast van menige vrouw zal vinden. Dieselfde avond Ja, ja. soberder kon het al niet, I dit aangrijpende verslag van schip- 1 per Cupido over zijn worsteling van 7 uur en veertig minuten met wind en tij. Er is echter nog een vollediger relaas aan toegevoegd. Een hard en eerlijk relaas van de tocht: „Op bericht van de toren, dat er op de Vliehors, dwars van j het Reddingshuisje een schip in noon verkeerde, stoomde de Brandaris ten 6 ure de haven uit. Het was stormweer met dreigerde lucht en buiig. Daar de volle vloed en wind tegen waren kwam de Brandaris De bemanning, bestaande uit J. Cupido, schipper, I. Swart, motorman, en de matrozen T. Krul. K. v. l'rk, Stev. Wieg man en A. Tot, was er tot in de avond mee bezig. Maar toen was de „Brandaris" dan ook weer voor vertrek gereed. Wei nige uren later was dat vertrek alweer noodzakelijk. Om half elf van dezelfde, avond voer de „Brandaris" opnieuw uit op een strandingshericht van de Eier landse gronden. Vier uur 's nachts keerde de reddingboot onverrichterzake terug. „Vermoed werd, dat het gesigna leerde schip over de gronden was heengeslagen en op het vaste strand zat In dat geval zou er geen ge vaar meer zijn", aldus het rapport. Alleen die wekker leen die tikkende wekker in het verlaten kombof je De Kon Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij. schnjft gaarne nieuwe contribuanten in. (Minimum-contri butie 3.per jaarA Vanzelf sprekend zal zij even erkentelijk zijn voor giften, welke kunnen worden overgemaakt per postwissel (KNZHRM, Herengracht 545, Am sterdam) of op postgirorekening 26363 of op girorekening N 289 der gemeente Amsterdam. £EN jumper, een rok én zo'n verrukkelijk suède jasje, dat wij in weer en wind kunnen dragen 1 Dit is de hartewens van menige Nederlandse, maar ook ran de verwende Parisiennede sportieve Engelse, de praktische Amerikaanse Suède kleding en deze charmante korte jasjes tn het bijzonder veroverde dit seizoen het terrein van de internationale mode op hoog niveau en het vervult ons toch beslist met trots, dat het een Nederlander is, die deze prak tische kleding heeft gelanceerd. §TIJL en schoonheid van mate- riaakomen zo harmonisch bij deze ontwerpen tot uitdrukking, dat deze kleding reeds by de eerste aanblik voor zich inneemt. Vico te Rotterdam brengt deze jasjes rn antilope-, kalfs- of lamsleer welke soorten zich alleen ni soepelheid laten onder scheiden. Antilope gaat aan de spits; het is zeer dun en uiteraard Foto Vico - Botterdam daardoor ook hat soepelst en het duurste De kwaliteit ran de kalfs- en lams jasjes'wordt'uitsluitend bepaald door de methode van bewerking, welke dus bij beide dezelfde resultaten kan opleveren. ALLE kleuren en nuances worden geverfd en hiervan voldoen de zachtbruine, naturel- kleurige tinten het meest. Het dagelijks onder houd bestaat slechts vit borstelen en bewaren op een koeledroge plaats. Een „grote" beurt van z'n jasje kan men nu ook gelukkig uit besteden. omdat enkele bedrijven zich hierin hebben gespecialiseerd, hetgeen voorheen niet het geval was. jyEZE vlotte en jeugdige voorjaarsjumper zal velen verlangend naar de naalden of de machine doen grijpen. Het model laat zich door het korte kimonomouwtje vlug uitbreien, terwijl ook de hoeveelheid materiaal gering is. U kunt het patroon weer op de gewone wijze aanvragen bij Ciska Verheul, Harsten- hoekweg 189 te Scheveningen. Het wordt u gratis toegezonden. ANNEER dan de maaltijd bijna ten einde is, ja, dan komt het glansnummer in de vorm van hét „toetje". Eind goed, al goed, want met de herinnering aan dit al of niet geslaagde slot-accoord gaat men van tafel en het kan geen huis vrouw onverschillig zijn, welke indruk dit op haar gezin of op haar gasten achterlaat. Gelukkig maakt het grote aan tal ingrediënten, dat voor de toe spijzen beschikbaar is. het on der alle omstandigheden moge lijk, met iets erg lekkers voor de dag te komen. Zelfs als het allemaal in een minuut tot stand moet komen, dan nog kan men het presteren, iets onvergete lijks" op tafel te brengen. Die ene minuut kunt u bijv. besteden aan het openmaken van enkele blikjes vruchten, wel ke u daarna leegstort in klei ne glazen schaaltjes. Deze ser veert u vervolgens met waaier wafels of lange vingers. Mag de bereiding tot vijf minuten uitgroeien, dan kunt u met behulp van zo'n pakje kant-en-klaar" puddingpoeder op heel simpele manier een heer lijke vla of een warme of af gekoelde pudding klaarmaken. Deze wordt met een flesje vruchtensaus volkomen feeste lijk. Dus: geen excuus voor een ontbrekend nagerecht! Behalve de haastigen zijn er ook nog huis vrouwen, die zich onbekommerd geheel aan de bereiding van haar complete maaltijden kunnen ge ven en voor haar brengen wij vandaag iets heel speciaals! APPELMOESPUDDIXG Benodigd: per 4 personen liter appelmoes uit blik, sap van 1 citroen, 15 gram gelatine, ongeveer 50 gram suiker. Bereiding: De appelmoes verwarmen en het citroensap toevoegen, suiker naar smaak toevoegen en daarna de geweekte gelatine erin oplossen. Wanneer de massa gaat binden, overdoen i.i een koud omgespoelde puddingvorm en geheel laten afkoelen. ANAX.4SBAVAROIS Benodigd: per 4 personen '4 liter room. een blik blokjes ananas, 2 eiwitten, 60 gram suiker, 8 gram gelatine. Bereiding: Verwarm het sap van de ananas, los de suiker erin op en ook de voorgeweekte gelatine. De room en het eiwit apart stijfkloppen. Nu het enigszins afgekoelde sap al roerende voorzichtig bij de room gieten: vervolgens het eiwit door de massa men- gen en de stukjes ananas toevoegen, i De massa zolang laten afkoelen. tot de ananas niet meer naar de bodem zakt. De puddingvorm met wat olie bestrijken en met de massa vullen. Af laten koelen en keren. Garneren met ananas en slagroom. Model 3 Suisses, Parijs—Tilburg. Vorstelijk gerecht Imitatie- CHI POL 4 TA PI DDI VG Benodigd: per 4 personen 1 li ter melk, 1 ei. 90 gram maizena. 80 gram suiker. 100 gram kren ten. rozijnen en gesnipperde su- cade. SXEEI'H PI DDIXG Benodigd: per 4 personen Loi-iciev en-kost Er zijn later geen rapporten liter melk. 75 gram suiker, 100 i het mengsel een pudding. Bereiding: Meng de eierdooier, de suiker en de maizena met el- kaar aan en voeg zonodig iets van de koude melk toe. Kook op I TN ONZE rubriek .,Uyt het Bak de gewone wijze met de melk en I huvs" namen wii een pererh meer over dit tweede slran- gram griesmeel. snufje zout. stuk- dingsgeval aan het reddings- 1 ie citroenschil. 4 eiwitten. slecht, tang-aam vooruit Dwars u:e""1 gestuurd. Het had geen Berelding. 0p de gewone wijze si ecus lung uam tuuiun. uauts Er waren geen mensen-met de melk de citroenschil de van hel reddingshuisje gekomen leve1ls meer te redden Alle griesmeeel en 'de suikeïïln dikke ii-orrt nnn niotc neupii I Inn mm - -- werd nog niets gezien Daarom werd verder om de West ge stoomd Toen ontdekten we in de verte een mast: midden in de branding van de Eierlandse gronden. Omstreeks negen uur kwamen we bij die mast. Het bleek de logger ..Maria Louise" van IJmuiden te zijn, die reeds geheel onder water zat. De I woeste branding rolde er over- j heen. In de grote mast zaten tien der opvarendenacht. te 1 loefwaard en twee te lei. Daar er tuig en netten in lei van het schip m het water zwabberden, werd eerst te loefwaard van het wrak voor de zware dreg met tros geankerd. Zo liet men i de ..Brandaris" naar het wrak zakken. ..Doch dit bleek, ook j al mede omdat de dreg niet goed hield, te gevaarlijk, daar door de hoge zee de „Brandaris" bijna pp he wrak van de logger terecht was gekomen", aldus woordelijk het verslag. Telkens teruggeworpen Dus werd weer vooruit „ge stoomd", teneinde te trachten in lei bij de schipbreukelingen te komen. De ..Brandaris" stoomde telkens met de voorsteven tot half- «*eg boven het wrak, om de schip breukelingen een lijn toe te wer pen, juist voor de Brandaris dooi de hoge branding weer werd terug geworpen. borden op tafel geplaatst als er eters zijn en op ieder bord mengt men dan vlug wat boekweiten- meel aan met kokend water tot er een stevige brij ontstaat. Hierover doen wij dan wat vet en stroop. Ook wordt er weieens wat gerstemeel door gedaan. Dit werd in het Groninger land veel gegeten in de jaren 1880, toen er hier veel armoede werd ge leden en dit een goede en goed kope maaltijd betekende. Boek- weitenmeel kostte toen 4 ct.~-per pond, vet 16 a 17 ct. en stroop huys" namen wij een gerecht I 7 a 8 ct." van die naam op: een wintel toetje uit Groningen, bestaande ..grutjespap" TN ons vorig nummer publi ceerden wij een heerlijk Deens beschuitgerecht, echter zonder naam. Er waren drie lezeressen die ons de naam wel konden vertellen nl. „Kroonprinses van Denemarken". Onze hartelijke dank voor het medeleven en ons excuus voor onze onwetend heid! zoals men elders Was de krenten en de rozijnen en roer deze met de sucade door I in Nederland ook gewend is te de pudding. Klop op het laatste eten. Mevr N i e b o r g - Hes- ÏTEN Lijmvlekken moeder-met- vroeg Ciska o wanhopige ogenblik het eiwit stijf en roer1 j n g a te Haren was* zo vricn-1 knutsclende-zoon dit even vóór het overdoen in de delijk ons nog enkele belangrij- om raad voor een trui. waarvan var inden, dertien in getal, had- pudding koken Het eiwit stijfkoud omgespoelde puddingvorm. ke bijzonderheden te melden. Zij het voorpand grote lijmvlekken den te vergeefs getracht de vei- kloppen en daarna de massa hier- door de ouddmgmassa heen Des- schrijft: vertoonde Alle gebruikelijke mid- lige kust te bereiken. Er was aan fj001. roeren ?Xerdoe" in een gewenst eveneens een scheutje i - deltjes hadden gefaald, al was boord "07i die logger die bU laag £udtatSnBES? sS^eT'm™ "hum o, cognac. A, water vrijwel onbeschadigd hoog ecn compote van tutti-frutti meten deze pudding zonder saus ser- on-e streek gemaakt tan bonk en droog op het strand stond, al- rozijnen. j veren. waitengort; er worden zoveel oe foutt welke bierbij werd gemaakt, was heel simpel, n.l. doordat een doekje voor het ver wijderen werd gebruikt, wreef men er de vlekken juist in. De oplossing is dus een vrij grote hoe veelheid aceton te gebruiken, waarin men het schoon te ma ken weefsel enige tijd onderdom pelt. Denkt U wel aan het brand gevaar! (Advertentie) Wind, regen, hagel, sneeuw Iedere dag trekken ze er op uit, Uw man en Uw kinderen, blootgesteld aan de grillen van het winterweer. Kom nü met stevige kost aan hun gezonde eetlust tegemoet. Dampen de borden Capucijners, wat stukjes spek er bijenthousiaste ont vangst verzekerd Gezond, voedzaam, smake lijken (U komt toch ook iedere dag tijd tekort?) zo gemakkelijk. Haal morgen een blik in huis. 't Is koste lijke winterkost! KANT EN KLAAR malse kwaliteit, groot blik, netto 850 gram Audrey Hepburn zal, wederom onder regie van William Wyler, de maker van „Roman Holiday", de hoofdrol gaan spelen in „l'Aiglon", (het Adelaarsjong), verfilming van Edmond Rostand's beroemde toneelstuk, waardoor Audrey in de voetsporen treedt van de beroemde toneelspeelsters Sarah Bernhardt, Maude Adams en Eva La GaUienne. „l'Aiglon" zal gedeel telijk in Oostenrijk opgenomen worden en de rest in Hollywood. De opnamen in Vista Vision begin nen in de komende herfst. Het ver haal speelt in het Europa van 1830 kort na de dood van Napoleon. Audrey Hepburn voltooide kort ge leden haar rol als Natasja Rostova in Tolstoi's „Oorlog en Vrede".

Allerhande | 1956 | | pagina 3