dm Kortingssystemen gebaseerd op verkeerd beginsel 'Jzks.'M AH waarschuwt tegen prijsverdoezeling Gelegenheid ALBERT HEIJN tot abonneren DIENSTBETOON AAN DE KLANT BEGINT DUIZENDEN KILOMETERS VER In de NOORDOOSTPOLDER huist een jong, stoer geslacht Goed jaar voor Albert Heijn GELE KRULLEN KOSTEN GELD Hoe zit de vork aan de steel iiiiniiuiniii Zo jong en toch reeds obligatie- houdster Geef aan Uw fafe! voor een keer EEN WARME ITALIAANSE SFEER Zwevend boven Paramaribo „De wereld is kleiner geworden Hogere omzet, grotere productie Handleiding voor toekomstige obligatie houdsters Albert Heijn N.V. Zaandam Aller w Hande HOFLEVERANCIER SAHO01000009 Allerhande februari 1956 Februari 1956 Nu vrijwel alle kruideniersbedrijven zijn overgegaan tot een kortings- of cadeau-systeem, daartoe gedwongen, naar men zegt, door de huidige concurrentieverhoudingen, meent de directie van Albert Heijn stelling te moeten nemen tegen de beginselen waarop deze systemen zijn gebaseerd. Immers, de bedoelde kortingen en cadeaus worden gefinan cierd door middel van een verhoogde verkoopsprijs. De koper betaalt deze bedragen ongeacht of hij van het kortings- of cadeau-systeem gebruik wil maken of niet. In feite komt dit dus neer op een gedwongen vorm van sparen, waarbij het geld door de betrokken bedrijven zonder rentevergoeding gedurende een bepaalde tijd in beheer genomen wordt. De praktijk heeft bovendien be wezen, dat zeker niet iedereen aan deze vorm van sparen bewust meedoet. Men reali seert zich dus niet dat men een verhoogde prijs betaalt en vergeet soms de verstrekte bonnetjes of zegels na verloop van tijd in te wisselen. Albert Heijn acht zich gerech tigd tegen deze prijs versluie ring ten nadele van de con sumenten ernstig te waarschu wen, omdat deze gang van zaken thans in vrijwel de ge hele Nederlandse kruideniers branche usance is geworden. Albert Heijn heeft daartegen over, als een der weinige uit zonderingen, bewezen, dat het wei degelijk mogelijk is een spaarsysteem ten behoeve van de klanten op te bouwen met behoud van de netto- prijzen. Beginsel hierbij ech ter is dat het sparen op vol komen vrijwillige basis plaats vindt en dat de spaarder over het gespaarde bedrag een ge garandeerde rente ontvangt. Dat met een gespaard bedrag van 49.— een obligatie of spaarbrief gekocht kan worden; dat boven de vaste rente de mogelijkheid gescha- Het aantal jeugdige obligatie houdsters blijft gestadig toenemen. Zo vernamen wij van mevr. W. A. B. uit Vlissingen, dat haar doch tertje Sirpa, oud vijf maanden, nu ook obligatiehoudster van A. H. is geworden. Vorige maal meldden wij, dat AH-obligaties als verjaarsge schenk zeer in trek schijnen te komen. Een andere nuttige be steding van de obligatiezegels deed ons mevrouw C. M. uit Weesp aan de hand, die ons schreef, dat zij het geld, dat zij voor haar obligaties zal krijgen, voor de aankoop van kolen hoopt te gebruiken. (Advertentie) Vermicelli fijn - m'ddel - grof, gesneden op kooklengte 250 gram Krulvermicelli middel fijn en engelenhaar pak 250 gram Figuurvermicelli 250 gr Macaroni elleboogjes 250 gram Macaroni extra zak 200 gram Macaroni snelkokend pak 250 gram Pijpmacaroni extra pak 250 gram Spaghetti 250 gram 19 Spaghetti extra pak 250 gram 35 maakt u het leven goedkoper. pen is tot een zekere winst deling en dat bovendien door de wet van vraag en aanbod bij de effectenhandel de waar de van de obligaties hoger kwam te liggen dan de nomi nale, zijn gunstige gevolgen van het A.H.-systeem, die echter aan het principe niets af- of toe doen. V7AN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik gemaakt. In de praktijk bleek nl., dat niet iedereen het blad regelmatig in de bus vond. Hoewel alles in het werk wordt gesteld om de bezorging zo accuraat en vlot mogelijk te doen geschieden, zijn er toch altijd on voorziene factoren In het spel, die moeilijk zijn te ondervangen. Derhalve stellen wij voor een ieder de gelegenheid open zich op Aller Hande te abonneren. Slechts een briefkaart met vermel ding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels ter dekking van de administratiekosten, en gericht aan Albert Heijn N.V., Zaandam, Is voldoende om zich van toezending te verzekeren. De post bezorgt ze dan aan huis. Aan de huid kent men de sinaasappel De sinaasappefl, die oor spronkelijk uit China komt, wordt thans in vele sub tropische en tropische landen gekweekt, zodat deze koste lijke en gezonde vrucht het hele jaar door te krijgen is. In het najaar en de winter is hij vooral om zijn hoog vitaminegehalte zeer in trek. Maar de ene sinaas appel is de andere niet Er zijn vaak aanzienlijke kwali teitsverschillen. Waaraan valt nu de kwali teit van de sinaasappel te constateren? Bij het kopen moet niet uitsluitend gelet worden op de grootte van de sinaasappel. Het gewicht is maatgevend voor het sap- gehalte, terwijl de dikte van de schil de kwaliteit verraadt. Een sinaasappel met een dikke schil is van een min dere kwaliteit en de vrucht ervan is vaak niet groter dan die van een kwaliteitssinaas appel van een kleinere maat. (Dit geldt niet voor Jaffa's die gemiddeld een zwaardere schil hebben dan de gewone sinaasappel.) De kleur van de huid is van minder belang en ook zonne vlekjes en takbescha- diging doen niets aan de kwaliteit af. De sinaasappel moet op kamertemperatuur zijn, wan neer hij wordt gegeten. Wan neer hij koud is, smaakt hij minder zoet. Laat u bij het kopen dus niet uitsluitend leiden door de maat, maar let ook op gewicht en schil. yAN kennissen uit onze om geving hoorden we, dat ze „even" naar New York gingen. Anderen maken een trip naar Djakarta, Hongkong of San Francisco met minder omhaal en verbazing dan onze groot ouders eertijds hun jaarlijks dagje naar zee of Artis. „Ja, ja", zeggen we dan wat zelfverzekerd, „de wereld is kleiner geworden". En het gaat aan onze aandacht voorbij, dat die grote wereld voor de krui denier al veel en veel langer klein is geworden. Uw A.II.-kruidenier heeft de hele wereld in zijn zaak. Rijst uit Siam, Italië. Egypte, Suriname en Japan, Witte bonen uit Chili. Kruidnagelen uit Madagaskar en Zanzibar, vrucbtenconserven uit Californië, Hawaii, Florida, Japan en Spanje. Gember uit China; krenten uit Griekenland; verse zuidvruchten uit Spanje, Israël, Zuid-Afrika en Californië; gema len cocosnoot van Ceylon; vis- delicatessen uit Frankrijk en Noor wegen, Rusland, Canada, Japan, Por tugal en Marokko; koffie uit Cen- traal-Amerika, Brazilië, Afrika en de Indiën; thee uit Indonesië, India, China, enz., enz. Wanneer we nagaan, vanwaar de duizend en-één-artikelen in de A.H.- zaken worden aangevoerd, dan is er nauwelijks één iand ter wereld te vinden, dat geen deel heeft in dat dienstbetoon aan de A.H.- klanten. Internationaal Toch eigenlijk een venbazing- wekkend feit, dat we grappig ge noeg als de gewoonste zaak van de werel'd aanvaarden. Het is zelfs een eis van onze tijd gewor- «WSi uit alle windstiokei den. De tijd, dat grootmoeder haar pondje bruine bonen door de grutter liet thuisbezorgen, EMMELOORD- WINKELCENTRUM flJDENS het staatsiebezoek van H.M Koningin Juliana aan Suriname in de herfst van het vorige jaar behoorde de bal lonopstijging van de „Jules Verne" tot een van de opmerkelijkste gebeurtenissen in Paramaribo. Nog nooit te voren was er in Suriname een ballon opgestegen, zodat deze attractie wel zeer sterk de aandacht van de Surinamers trok. Het operatie-terrein was een voetbalveld in het centrum van Paramaribo, vanwaar een week lang de kabelopstijgingen werden georganiseerd. Het publiek werd in de gelegenheid gesteld om een tocht per luchtballon boven het feestelijk versierde Paramaribo te maken, hetgeen vooral bij avond, wanneer de feestverlichting was ontstoken, een bijzondere attractie vormde. Na afloop van de ballonreis ontvingen de passagiers van de luchtballon-comman- dant een brevet als een blijvende herinnering aan hun luchtdoop. gen. opgedaan bij de ontginning De organisatie van deze voor Suriname zo unieke gebeur- en bewoning van de Wieringer- tenis werd mogelijk gemaakt door o.a. de medewerking van meer. strekten de directie van Albert Heijn N.V. i Noordoostpolder tot lering. heeft ook de Noord-Oostpolder zijn A.H.- zelf bedieningszaak ge kregen. Natuurlijk in Emmeloord, de hoofdplaats van dit nieuw ge wonnen land. Het is het eerste filiaal met Amerikaanszakelijk een flinke parkeergelegenheid nagenoeg voor de deur. Talloze klanten nl. komen per auto de boodschappen halen. De afstanden zijn te groot om het te voet te doen. Aan hun inkopen herkent men de ingeboren geaardheid van de bevolking. Er wordt niet tel kens een half onsje kaas gekocht. Men is van geslacht op geslacht er aan gewend thuis uit een ze kere voorraad te putten, omdat in de wintermaanden de landwe gen vaak te slecht waren om op tijd alles in huis te krijgen en de afstand van huis tot zaak veelal te groot was om elk moment van de dag naar de winkel te gaan. Op papier voorbereid Het is een prachtig gebied, deze Noord-Oostpolder. Vreem deling en landgenoot raken onherroepelijk onder de indruk van wat hier in luttele jaren is gepresteerd: 50.000 ha. vrucht baar land werd uit zee gewon nen. Dat land werd ontgonnen en bebouwd. Een stoer, jong geslacht welgewogen en' geselecteerd kwam de polder bewoonbaar maken. Er kwa men woonkernen op tevoren heel nauwkeurig bepaalde plaat sen. En Emmeloord werd zeer bewust tot hoofdplaats en cen trum ervan gemaakt. De ervarin- maar haar koffie, thee en cacao van de specialist in koloniale wa ren betrok, is lang voorbij. De kruidenier van dit ogenblik is een andere figuur dan die van vijftig of honderd jaar geleden. Hij heeft een veel breder en wereldomvat tender arbeidsterrein gekregen. De inkopers van Albert Heijn be strijken de hele wereld. Telegram men flitsen naar alle werelddelen, en in alle talen wordt getelefo neerd. Verkopers uit alle wind streken van de wereld komen htm offertes maken en inkopers zwer men uit om overal het beste te zoeken, dat tegen de redelijkste prijs ter markt komt. Spoor, schip en auto En wanneer dat alles dan ge vonden is, dan komen er weer andere mensen in het geweer die de zorg van de verzending op zich hebben genomen. Per spoor, schip of auto worden de artikelen naar de wereldhavens gebracht. Trotse vrachtvaarders van Holland- Amerika Lijn, Rotterdamse Lloyd, K.N.S.M. of Mij. „Nederland" enz. enz. liggen er gereed om de goede ren over te nemen. Andere keren zijn het buitenlandse scheepvaart maatschappijen, die het overzee- transport verzorgen. Maar altijd Blijkens mededelingen van de Financiële Directie van Albert Heijn N.V. te Zaandam kunnen de resultaten van het bedrijf over het afgelopen jaar gun stig genoemd worden. De actie, die thans twee jaar geleden werd ingezet om de neiging tot prijsstijgingen te breken door verhoogde omzet cn grotere productie, heeft zich ook gedurende het afgelopen jaar krachtig ontwikkeld en derhalve aan alle verwachtin gen voldaan. Aangenomen mag dan ook wor den, dat het dividend over het jaar 1955 zeker hetzelfde beeld zal tonen als over 1954. In dat jaar bedroeg de uitkering 9% plus 2% uit de agioreserve. De houders van de A.H.-Klanten- obligaties zullen reeds kunnen rekenen op een winstdeel van 3% boven de vaste rente van 4%. Dit betekent der» halve in totaal 7%. gebeurt het op de snelst en best mogelijke manier. In de eigen pakhuizen aan de Zaan en in de grote veemtoedrij- ven van Amsterdam en Rotterdam worden de goederen deskundig opgeslagen in afwachting van verzending naar de AH-fabrieken en -filialen. Hoeveel mensen er intussen dan hun aandacht en zorg aan hebben gegeven, het valt niet bij benade ring te schatten. Het moeten er velen zijn. Mensen van het blanke, het gele en het bruine ras.. Mensen als u en ik. Zomin als we hun getal kunnen schatten, zomin is te berekenen, of kan men zich voorstellen, welke gigantische afstand jaarlijks op de wereldbol wordt afgelegd om ons al die artikelen, die we sinv pelweg tot onze dagelijkse levens behoeften rekenen, thuis te bren gen. Maar ja, we weten toch im mens ook niet, hoeveel' we zelf in een jaar van al dat vreemde lek kers eten, om ons een idee te kunnen vormen, hoeveel scheeps ladingen er per jaar voor het Neder landse volde nodig zijn. Ook zonder kennis van die laatste feiten, kunnen we ons in tussen nog verbazen voor lut tele kwartjes of luttele guldens zo vlak bij huis alles te vinden waar de hele wereld aan te pas kwam: peper uit Indo nesië, vruchtenconserven uit Californië, enz., enz. Wie was dat ook weer, die zei: „Hoe be staat 't?". VOOR lang niet iedere obligatiehoudster of toekomstige obligatiehoudster van Albert Heijn is het obligatie-zegeltjes kopen, het zegel tjes plakken, vol spaarboekje inleveren en kiezen tussen een winstdelende klantenobligatie en een spaarobligatie gesneden koek. Wanneer u obligatiehoudster bent en wanneer u uit de aard der zaak de beurs- schommelingen in New York, Londen, Parijs en Amsterdam in teresseren. omdat van die schom melingen de waarde van uw obli gatie mede afhangt, dan wilt u oer slot van rekening wel weten hoe de vork aan de steel zit De chef van ieder AH-fi!iaal zal u hierover gaarne volledig inlichten. Toch menen wij. dat het zijn nut heeft, u nog eens duidelijk de voordelen van het A.i-obliga- tie-spaarsysteem uiteen te zet ten. Knip dus de hieronder vol gende handleiding uit en bewaar haar op een goede plaats. Voor iedere volle gulden die u bij AH besteedt, kunt u een obli gatiezegel van een dubbeltje kopen. Deze obligatiezegels plakt u in een spaarboekje, dat de chef van ieder AH-filiaal u gratis verstrekt. Wanneer dit boekje vol is, bedraagt de waarde van de zegels, die u erin hebt geplakt, f 49.—. Het volle boekje vertegenwoordigt echter een waarde van f 50.zodat u reeds een gemid delde rente van 4 ontvangt tijdens het vol- sparen van het boekje. U kunt het boekje inruilen voor een winst- delende klantenobligatie óf een spaarobligatie. Een AH-klantenobligatie geeft u ieder jaar een vaste rente van 4 procent, plus een aandeel in de winst, afhankelijk van het dividend dat door Albert Heijn wordt uitgekeerd (vorig jaar werd, be halve de vaste rente van 4 procent, een winstaandeel van 3 procent uitgekeerd). Hebt u een obligatie in bezit gekregen, dan kunt u twee dingen doen. U kunt het waarde papier onmiddellijk verkopen tegen de koers, die op dat mo ment geldt. (Op het ogenblik krijgt u er ongeveer 65.- voor. Dat is dus heel wat meer dan f 50,U verkoopt uw obli gatie bij een bank of commis sionair in effecten, die u een gering bedrag aan kosten in rekening brengt. U kunt ook de obligatie bewa ren. Dan krijgt u gemiddeld per jaar 6 a 7 procent rente uitbetaald (wanneer de zaken goed blijven gaan). Dat is het dubbele van wat u op een bank of waar ook aan rente kunt maken. Wanneer u kleine kinderen hebt en u wilt voor die kinderen een spaarpotje maken, dan kunt u uw boekje vol zegels inwisselen voor een AH-spaarobligatie. Van een spaarobligatie krijgt u nl. niet ieder jaar rente, maar wel na 22 jaar f 150.— uitgekeerd. Zomaar ineens. Dat is uw f 49,plus de samengestelde rente. Hier geldt bovendien: u kunt uw spaarobligatie te allen tijde inwisselen in ruil voor het bedrag, dat het waardepapier op dat moment waard is. Een spaarobligatie is dus een ideaal middel om uw dochtertje aan een uitzet te helpen of om een studiepot voor uw zoontje te maken. Ook wanneer uw spaarboekje nog niet vol is, kunt u desgewenst het daarop bfjeengespaar- de bedrag in elke AH-winkel op ieder moment uitbetaald kragen. Van begin af aan werden de middenstandsvestigingen in de hand gehouden. De meer stedelij ke bedrijven werden geconcen treerd in Emmeloord, om te voor komen, dat, gelijk in de Wierin- germeer, de belangrijkste particu liere concentraties op een ande re plaats zouden komen dan de voornaamste ambtelijke bureaus. En zo zijn in Emmeloord dus de graanbeurs gekomen en de schouwburg, het postkantoor en alle mogelijke middelbare en la gere scholen. Oud en jong schaars Toen er nog water over de grond spoelde, was al bepaald, dat de huidige stenen stad Em meloord op de tegenwoordige plaats zou verrijzen. Men reken de op een bevolking van 10.000 a 12.000 zielen. Bij een polderbevol king van ongeveer 4500 gezinnen, telt Emmeloord thans ongeveer vijf duizend inwoners. Het kan dus nog wat groeien, voordat het zijn veronderstelde grootte lieeft reikt e groei. i wij twijfelen niet aan die EMMELOORD is zeer modern van opzet. Het centrum wordt onder meer gevormd door de Lange Nering, m welke winkel straat ook de nieuwe moderne Zelfbedieningszaak van Albert Heijn is gevestigd. nationale politieke en geloofs- verhoudingen. En daarmee werd een situatie geschapen..... die nergens elders in Nederland wordt gevonden. De praktijk heeft geleerd, dat wie zich hier in dit jonge land hebben gevestigd, er zich vrij snel behoorlijk thuis zijn gaan voelen. Mislukkingen zijn vrijwel niet voorgekomen. Over het algemeen hebben de vrouwen iets meer tijd nodig gehad om zich aan te pas sen aan haar nieuwe omgeving dan de mannen, die vrijwel on middellijk door hun werk werden bell gegrepen. Hoe die aanpassing geweest is, men lette maar eens op de tal- Krulvermicelli staat bij de gemiddelde Ne derlandse huisvrouw voor 100 in de gunst. Heel begrijpelijk! Ze is er aan gewend. Ze hoeft niet te wegen, want de ervaring heeft haar geleerd, dat ze een paar krullen voor de soep nodig heeft om te weten dat het goed is. Maar één ding weet ze naar alle waarschijnlijkheid niet, nl. dat krulvermicelli aanzienlijk duurder is dan vermicelli in stuk jes, hoewel de kwaliteit van beide soorten precies dezelfde is. Vroeger vervaardigde men uit sluitend vermicelli krul (zoals dat in vaktermen heet). Tegenwoordig maakt men echter ook vermicelli altijd duurder Sinds 1942 heeft zich hier een maatschappelijke activiteiten, aaL' hmtpn hot hnrnPn nm U' aj r. die op kooklengte wordt gesneden en die de huisvrouw dus (zonder stukknijpen!) alleen maar in de pan hoeft te doen. Dat de krulvermicelli zoveel duurder is, komt doordat voor de vervaardiging er van speciale ma chines nodig zijn en het drogen van krullen veel meer tijd in beslag neemt (en dus meer stoom kost) dan dat van stukjes. Bovendien gaat de fabricage van stukjes vermicelli veel vlugger. jonge, gezonde bevolkingsgroep gevestigd. Een groep jonggehuw- den in de leeftijd van vijfen twintig tot dertig jaar. Ze heeft een nieuwe jeugd in deze polder gebracht. Ouderen treft men er vrijwel niet aan. Die ouderen, die er zijn (meestal weduwen of we duwnaars), kwamen mét hun ge trouwde kinderen mee. Hun aantal is dus uiteraard gering. Nergens in Nederland wordt zo'n merkwaardige leeftijdsop bouw gevonden als hier in de Noordoostpolder. Men mist er de geleidelijke overgang van de ene leeftijd naar de andere. Er blijft tussen „oud" en ,,jong" een .leegte" van ongeveer twintig a vijfentwintig jaar. Dat dit de on- derwijsautoriteiten, die voor scho len hadden te zorgen, hoofdbre kens heeft gekost, is begrijpelijk. Ze stonden voor het moeilijke pro bleem zoveel ruimte te moeten scheppen, dat er over twintig jaar waarschijnlijk veel te veel zou zijn. Nog om een andere reden is de Noordoostpolder een merk waardig woongebied. Er is ge probeerd zo evenwichtig moge lijk te koloniseren. Het werd een kolonisatie op basis van de En nu we het toch over vermi celli hebben is er nog een punt ook buiten het beroep om, waar aan de bevolking is gaan deelne- naast de zakelijkheid, ook de no men. En voor het overige moet dige gezelligheid en een bijzonde- men er donderdags maar eens re sfeer, welke de verknochtheid gaan kijken als er beurs is in van de mens aan dit jongste waarbij de huisvrouw wel nimmer „Het Voorhuis". Daar heerst dan stukje Nederland verraadt. za, hcbbcn s,lJgcstaan Vermicelli behoeft nJ. niet noodzakelijker wijze geel te zijn. De voor de fabri cage gebruikte grondstof is van nature wit en in de fabriek moet die witte grondstof eerst geel ge kleurd worden om aan de vermi celli haar vertrouwd en herkenbaar uiterlijk te geven. Ook deze extra bewerking kost natuurlijk tijd en dus geld. Maar ja, er zijn nu een maal op elk terrein der menselijke activiteit bepaalde ingeburgerde gewoonten, die pas geleidelijk aan in onbruik geraken. Het is dus nog zo, dat men in de AH-vermi- cellifabriek en zeer terecht met de bijzondere wensen van de cliëntele rekening blijft houden en de vermicelli dus geel kleurt. Hoe het ook zij, u bent er in ieder geval wat wijzer door gewor den. Het is, als bij zovele andere dingen, alleen maar een weet! B-iadel ijk een plekje waar- e&n mar? r-usttp

Allerhande | 1956 | | pagina 1