y.v.y. - drie simpele letters, waaraan een heel verhaal vastzit TRUUS KOOPMANS ALBERT HEIJN BOFFIE-TEKENWEDSTRIJD Zeer merkwaardig kookboek uit Canada Word in 1956 óók obligatiehoudster Albert Heijn's CHOCOLADE REPEN ^-BF RT HEÜ^ En nü aan de slag voor de DE KWAADVLIEGHOEK de troubadourvan het Nederlandse lied Speelkwartier werd speeluur In In een wip open! een wip klaar! Doperwten Doperwten, Doperwten midd. fijn haUbUk 52 92 Doperwten middelll half blik 40 69 Tuinbouw Doperwten 82 Snijbonen 50 90 Holl. Snijbonen hau wik 58 105 Sperciebonen nan buk 48 77 Sperc.bonen gSin hanwa 57 90 58 100 59 Spinaziehau buk 42 65 Appelmoes uk 95-79 Californische Soepasperges «mot wik 93 Prijswinnaars van de St. Nicolaaspuzzle STOOFPEREN MET RIJSTEBRIJ Een goed voornemen Spaar door en bij Albert Heijn! Laag Hoog 4 ALLER HANDE JANUARI T~|E heer Th. P. A. M Ruijs, de zuidvruchtenexpert van aJ Albert Heijn, vertelde U op pag. 1 iets over de overvloedige citrusoogst. Hij weet niet alleen zijn weetje op dat gebied (waarvoor verscheidene jaren studie en praktijkervaring nodig zjjn geweest), hft bezit tevens alle diploma's, die het slagersbedrijf vraagt. Albtrt Htijn't tptcialvlet»- en t'ltttwarenaf deling in de Superman, Binnenu eg, Rotterdam. Hier wor den het verse vlees en de fijne vleeswaren in de modernste koel vitrines geëtaleerd en door duizen den tevreden afnemers gekocht. Hij stamt uit de (zeer oude) tak der Ruijsen, die zich na allerhande tegenslagen in de his torie, zo'n twee honderdenvijftig jaar geleden ging toeleggen op de vee -en vleeghandel. Daarom was het in het geheel niet verwonderlijk, dat ook hij, de traditie der familie voortzettend, toen zijn vader hem vroeg wat voor vak hij wilde leren alvorens hij een eigen weg zou kiezen, zei- de het slagersvak te verkiezen. En zodoende meteen de eerste leerling werd aan de Eerste Ne- landse Slagersvaksehool ir Utrecht. Succesvol experiment Dat hij daarna toch in de zuidvruchten ging en in die branche een vooraanstaande plaats veroverde, viel toen eigenlijk geheel uit de familie- toon. Hij vergat het vertrouw de ambacht echter niet en dat stelde hem in staat, op deskundige wijze leiding te ge ven, toen Albert Heijn enige jaren geleden, bij wijze van experiment, ook met de ver koop van vers vlees begon. Een experiment dat overi gens een dusdanig succes blijkt te zijn, dat de directie overweegt ook elders dan in de A.H.-Supermart, Binnenweg. Rotterdam, deze verkoop in handen te gaan nemen. ,.Tk ben ln de gelegenheid ge steld heel Europa rond te reizen om kennis in deze speciale ver koop op te doen. Uiteraard vergt de verkoop zoals die in de Super- marten plaatsvindt een heel ande re techniek dan die in de gewone slagerijen, waar ter plaatse wordt uitgebeend. Het vlees wordt im mers op een heel speciale manier verpakt. In Engeland heb ik een poos ge werkt op dit terrein en toen voor al goed bekeken op welke ma nieren het niet moet. Daarbij voortdurend rekening houdend met het feit, dat de Nederlandse huisvrouw zeer hoge eisen stelt. Hoger dan waar ook. Vlees zon der been wordt in het buitenland bijvoorbeeld niet geleverd: hier is het eerste noodzaak en uiteraard (heeft A. H. zich daaraan graag aangepast. Gunstige reacties Bovendien zou de Neder landse huisvrouw zich evenmin tevreden stellen met wat er in Denemarken en de Scandina vische landen en ook Zwitser land geboden wordt. Met dat voor ogen zijn wij hier toen aan het werk gegaan met als gevolg dat onze verse- vlees-verkoop onze V.V.V. ver boven alles op dat gebied uitsteekt. Wie het prachtige vlees dan ook ziet, is niet ver wonderd dat het Nederlandse publiek opvallend gunstig rea geert. Met andere woordendat Als experiment begon nen, heeft de praktijk be wezen, dat de verse-vlees- verkoop en die van verse groenten en fruit bij uit stek past in het kader van het zelfbedieningssysteem. Die praktijk is opgedaan in de A.H.-Supermart, Binnenweg. Rotterdam., en in dit artikeltje wordt U er meer van verteld. de proefneming op dit gebied der verkooptechniek volkomen geslaagd is". Glanzend ligt het vlees, uitge beend en verpakt in het centrale pakstation, in glimmend cellofaan van een soort waarin het vlees kan ademen en toch voor aanra king gevrijwaard blijft. Een prac- tisch voordeel is dat de klant de stukken vlees, wat soort en ge wicht betreft, duidelijk geëtiket teerd, in handen kan nemen en goed kan bekijken. Ook verse groenten De andere tak van de onophou delijke opbouw die het A.H. be drijf kenmerkt, die van de ver koop van groenten en aardappe len, staat ook onder de leiding van de heer Ruijs. Ook de groen te wordt en dan panklaar geleverd, verpakt in het aller- nieuwste pakmiddel, het polyae- thyleen. Het Laboratorium in Zaandam is na veie oefnemin- gen, daarbij samenwerkend met de Landbouw Hogeschool te Wa- geningen, tot de slotsom gekomen dat er bij dit soort, ook doorzich tige materiaal, zo goed als geen vitamineverlie* optreedt. VF/'AT hebben jullie je best gedaan op de puzzle van de Sint Ni- colaasliedjes! Het ge beurde zelfs, dat mijn brievenbus op een gegeven moment helemaal vol was. De postbode moest toen bellen om al de oplossingen kwijt te raken. Er waren prachtige versjes en tekeningen bij. Velen van jullie kunnen erg mooi tekenen en daarom heeft je oom ditmaal geen puzzle voor je maar een tekenwedstrijd. Je kunt mij nu laten zien hoe mooi je wel tekenen kunt en wie weet win je wel één van de vele prijzen. Nu zul je echter willen weten, wat je moet tekenen. Wel, natuur lijk ken je allemaal Boffie. Dat is dat jongetje, die altijd met zo'n groot blad heerlijke Albert Heijn Koffie komt aandragen. Steeds als de mensen hem zien. laten ze alles in de steek om zo'n lekker kopje koffie te drinken. Dat is nu, maar dat was vroeger ook al zo. dom Kwaadvlieg zal iets vertellen, wati n zijn jeugd is gebeurd «en bij deze geschiedenis moet je een tekening maken. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| llllllllllllllllüÊ llllllllllllllllli fOEN ik T r u u s Koop- mans laatst opzocht in haar kleine witte bungalow op de Hilversumse heide, vond ik haar met breiend „Een recht en een Averecht" en haar echtge noot bleek ook geen schaapher der, maar een bedrijfsleider Haar succeslied van de breien de herder op de grote stille heide is zó levensecht, dat men zich Truus, als men alleen haar stem kent, slechts voor kan stel len als een rood-wangig Neder lands meisje, fris als haar stem en eenvoudig als de teksten, die zij zingt. naar Clinge's huis en stelde voor, dat de schrijver maar eens een liedje over haarzelf en haar gui taar moest maken dinge schreef het liedje „Dat is mijn gitaar" en toen Truus het een tijdje later „voorzong", werd dat de aanleiding tot een AVRO- auditie. Zij kreeg haar eerste uit zendingen in „Bonbonnière" en er kwam ineens schot in de zaak. Heel lang geleden, toen Oom Kwaadidieg nog op school was. hadden de kinderen ook al een speelkwartier. Zij mochten op het schoolplein spelletjes spelen en de onderwijzers en onderwijze ressen liepen dan samen daar wat te praten. En deze voorstelling is niet eens zover van de waarheid af, want inderdaad is Truus Koopmans sedert zes jaren mevrouw Ledel in haar gehele optreden een ty pisch natuurkind. Als ze lacht dan doet ze het gul en zij is het type, dat thuis graag in oude en gemak kelijke kleren rondloopt. In de studio ontmoette ik haar met de bedoeling haar te inter viewen. „Kom maar liever bij me thuis", zei Truus. ,Jk kan hier in de studiocantine natuurlijk wel een hoop vertellen onder het genot van vele kopjes kof fie, maar ik praat liever met je in m'n eigen omgeving, in een persoonlijke sfeer Ze had gelijk. Het moet voor haar een verademing zijn om toneel en microfoon op gezette tijden eens volkomen te ontvluch ten. Want de AVRO-tournée, waarin zij „staat", voert haar avond aan avond naar elke uithoek van ons land. Behalve een weke lijks optreden in ,.de Bonte Trein" (nu „van Hier naar Daar" geti teld) treedt zij ook nog regelmatig op in de „Troubadours" en maakt zij bovendien vaak plaatopnamen. Truus startte haar carrière fei telijk al op zeer jeugdige leeftijd, toen zong ze ook al Nederlandse liedjes en begeleidde zij zichzelf op de gitaar met enkele accoorden. Als padvindster speelde ik op bruiloften en partijen" vertelde ze. Ik werd gevierd in de familie, maar verder ook niet Clinge schreef TTAAR eerste grote kans (ze was toen achttien jaar) kwam, toen Clinge Doorenbos voor „de Bonte Trein" gegadigden opriep, die hem aan een leuk onderwerp voor een liedje konden helpen. Truusje toog Op een Dinsdagmorgen, het speelkwartier was bijna voorbij, kwam Boffie plotseling te voor schijn. Hij droeg net als nu een groot blad met kopjes heerlijke A. H. koffie en je begrijpt, dat dit een verrassing voor de on- Loopt Uw dagindeling in de war? Komen er onverwacht gasten' Maak U geen zorgen. Rrrts.even een blik open. de inhoud verwarmen en in een paar minuten staat er een heerlijke maaltijd op tafel. Neem AH-Blikgroenten. Ieder blik tot aan de rand gevuld met de fijnste producten van de Nederlandse tuinbouw, extra geselecteerd en veldvers verwerkt, 'n Zomerweelde op Uw winterdis! extra fijn half blik 86 heel blik 160 631 heel blik heel blik heel blik heel blik heel blik heel blik heel blik Worteltjes extrafijn halfblik heel blik Erwten met gesneden wortelen heel blik heel blik derwijzers en onderwijzeressen was. Vlug liepen zij naar Boffie toe en dronken allemaal zo'n geurig kopje koffie. Zij vergaten echter helemaal, dat het speelkwartier al lang am was en dat de lessen weer had den moeten beginnen. Oom Kwaadvlieg en alt de andere kinderen vonden het echter een buitenkansje, want het speel kwartier werd bijna een speel- UUR. Je ziet wat voor invloed Boffie toen al had. Maak bij dit verhaal nu eens een gezellige tekening. Je mag deze ook kleuren. Zend de teke ning vóór 25 Januari 1956 aan Oom Kwaadvlieg, Postbus 1171, Amsterdam. Op de tekening moet je duidelijk aangeven je naam, adres, leeftijd en of je een jongen of een meisje bent. Er zijn prachtige prijzen, dus doe je best. Veel succes. ■pN nu nog de oplossing en uit- ■Lj slag van de Sint Nicolaas puzzle. De vijf liedjes waren: 1. Zie de maan schijnt door de bo men, 2. Oh, kom er eens kijken 3. Zie ginds komt de stoomboot, 4. Sinterklaasje, bonne bonne, bonne. 5. Daar wordt aan de deur geklopt („Hoort, wie klopt daar kinderen" is ook goedgekeurd). Er waren heel wat vriendjes en vriendinnetjes van Oom Kwaad vlieg die alle vijf de liedjes ge vonden hadden. De prijswinnaars zijn: Irene van Hemert. Merwede- straat 95, Gronngen; Wim Hofman, Meidoornstraat 35, Wychen; Con- stansje Henrard. Franshalslaan 12. Naarden; Ans Stobbelaar, v. Tien- hovenstraat 4, Ierseke; Ineke Har don, Vondelstraat 19, Alphen aan den Rijn; Annie Hoogers, Zonne bloemstraat 23, Nijverdal (O); Corry van den Eeden, Marconi- laan 29, Eindhoven; Ria Verbeek, v. Lijnschotcnlaan 16, Naaldwijk; Pieter Kwant, Blekersweg 57, Haren (Gr)Hans Koreman, Nieu- weweg 41, Honselersdijk. Zo, dit zijn dan de gelukkigen. Staat je naam er niet bij, wel wie iveet win je wel iets met de tekenwedstrijd. Tot de vol gende keer. OOM KWAADVLIEG (maaltijd voor 6 personen) Benodigd: 1 kg. stoofperen, ca. 100 gr. suiker, kaneel, VA melk, 200 gr. rijst, 120 gr. bruine sui ker, 100 gram boter of margarine, wat kaneel en 2 pakjes vanille suiker. De peren schillen, vierendelen, ontdoen van klokhuis en zachtjes gaarkoken in water met suiker en kaneel. De peren uit het nat ne men en in een schaal doen óf ver delen over één per soons schaal tje De melk aan de kook bren gen, de rijst er in strooien en zonder roeren gaar koken (ca 1 uur). De helft van de suiker er door roeren en desgewenst de va nillesuiker. De rijst uitgieten over de peren. Opdienen met een meng sel van boter, bruine suiker en kaneel als sausje. Een heerlijke pikante smaak ontstaat, wanneer men door de peertjes wat oranje- snippen stooft Zeekomkommer, luiskruid en gebraden muis HOE zoudt U het vinden als U in een kookboek een recept vond voor gestoofde muizen met luiskruid? Wat denkt U van groenten als zeewier, mos en wilgenloten en van dieren als vleermuizen en slangen op het menu? Toch bestaat er een kook boek, waarin uitvoerig staat vermeld hoe men van deze in grediënten een smakelijk menu kan klaarmaken. Het bewuste kookboek is samengesteld door de Canadese luchtmacht en wordt uitgegeven door de Koninklijke Drukkerij in Canada. Wie er belangstelling voor heeft, kan er een exemplaar van bestellen. Serieus Het bovenstaande is zeer ern stig bedoeld. Het bewuste kook boek is bestemd voor het per soneel van vliegtuigen, die bo ven het barre en eenzame noor den van Canada moeten opere ren. De prestaties van het mo derne vliegtuig maken het mo gelijk om steeds verder van „huis" te trekken en steeds meer militaire operaties worden boven deze verlaten streken uit gevoerd. Wanneer een vliegtuig in die streken iets zou over komen, is men nog maar niet zo een, twee, drie gered. Vandaar dit vreemde kook boek, dat aan geeft hoe men „Poolstreek"-maaltijden kan klaarmaken. „Je moet weten dat ik toen nog bij mijn moeder woonde en moest bijdragen in de huishoud- kosten. Ik werkte dus in het Haags Tehuis voor Ongehuw- den en op een avond stond ik in een programma met „de Spel brekers", die mij vertelden dat ze voor de Niwin op tournee door Indonesië gingen De eerste stap TOEN Truus Koopmans enthou siast reageerde op het plan van haar collega's, dat drie weken later al verwezenlijkt zou worden, kon zij nog niet vermoeden, dat deze reis het eigenlijke begin van haar carrière zou worden. Want de volgende dgg ontving zij een telefoontje van het Niwin- comité. „De Spelbrekers hebben ons van U verteld", zeiden de heren. „Zou U er misschien voor voelen mee te gaan naar Indo nesië Natuurlijk wilde Truus dat. Maar zo jong als ze was wist zij al dat men nooit te snel moet „bijten" Er moest trouwens nog een avond worden vastgesteld, waarop de Niwin-mannen in de gelegen heid zouden worden gesteld Truus zelf eens (critisch) te beluisteren... Toevallig trad zij die avond op voor de mensen in het Tehuis voor Ongehuwden en dat was een gelegenheid bij uitstek. ,,'t Was fantastisch dat ik ze direct kon uitnodigen", zei Truus „want ik stond in die dagen om de drommel niet elke avond op de planken En toch. Er staan ongeveer dertig verschillende soorten planten in, die in de noordelijke stre ken groeien en die voor de mens eetbaar zijn; dikwijls zitten deze planten onder een dikke laag sneeuw die men dus eerst moet verwijderen. Dan staan er meer dan vijf tig verschillende diersoorten in opgenoemd, die op het land of in het water voorkomen en eveneens als voedsel kun nen dienen, variërend van walvissen tot poolmuizen. Ook heeft men opgegeven welke plantsoorten men beslist niet moet eten, omdat zij vergiftig zijn; ook sommige zeedieren zijn op bepaalde tijden voor menselijke consumptie onge schikt. Parasieten In zout water levende v i s, met uitzondering van haaien, kan rauw worden gegeten; men laat de vis bevriezen en snijdt hem dan in plakjes. Zoetwater vissen hebben echter vaak pa rasieten bij zich die schadelijk voor de mens kunnen zijn als men de vis rauw eet. Het eten van zeewier wordt sterk aanbevolen, zee- s 1 a ziet lichtgroen en lijkt op verfrommeld vloeipapier; een andere wiersoort ziet paars maar wordt zwart in gedroogde toestand; men kan de wieren wassen en dan rauw eten of ze koken met een weinig water en er dan soep van maken. Ook rood zeegras kan men op dezelfde manier behandelen. W atermos, dat onder het wateroppervlak aan stenen en rotsen groeit, en dat groenachtig paars of roodbruin gekleurd is, kan ook als soepgroente wor den gebruikt terwijl men er, als men het in kokend water dom pelt, een soort gelei van kan maken. Korstmossen, die in het noorden zeer veel voorkomen, o.a. het bekende rendier mos moeten eerst in water worden uitgekookt om de bitte re smaak eraf te krijgen, dan kwam die bewuste avond luis teren en na een kort beraad werd gunstig over haar lot beslist. Indonesië bleek inderdaad Truus Koopmans grote kans. Zij leerde er na afloop van een voorstelling Wil Ledel kennen en hoewel zij op die leeftijd, vooral nu juist haar carrière een beetje op gang begon te komen, niet veel voelde voor een „strakke verloving", zoals zij dat zelf noemde, trouwde zij ten slotte tóch met deze fijne kame raad". De hu 28-jarige Truus Koopmans heeft er nooit spijt van gehad. Haar witte bungalow op de heide, dochter Jolandaach, het blijkt allemaal best verenigbaar met de zangkunst. Regelmatig kunt U haar in pro gramma's van bijna een half uur beluisteren en in de gramofoon- platen-handel zjjn liefst 10 platen van haar te koop. Zo woont aan „de grote Stille Heide" een zang lustig Nederlands vrouwtje, dat het Nederlandse lied als weinigen ten gehore kan brengen. Levendig en fris, ronduit en eenvoudig. Voor „Een recht en een averecht is haar leven té bezet. Maar verder is Truus „Truusje" zeggen ze in vakkringen nog altijd werkeljjk zoals U zich haar voor kan stellen, als U de ogen sluit en luistert naar haar opgewekte lied. B. JULIA VAN SCHAIK. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll wrijft men ze fijn tussen een paar stenen en kookt men soep van het aldus ontstane mos poeder. Ook de gewone paar- denbloemen groeien in de poolstreken en hiervan kan men zowel de bladeren als de wor tels eten. Pas op voor ijsberen En nu wat de dieren betreft: zeekomkommer s zijn geen planten, maar dieren die de vorm hebben van de vrucht, waaraan zij hun naam ontlenen. Men moet van deze dieren de slijmerige huid en de ingewanden verwijderen en ze daarna koken of braden. De lemming is een soort muis, die in de zomermaanden gemakkelijk te vinden is, maar des winters in de grond kruipt voor zijn winterslaap en dan dient te worden uit gegraven. Ook komen er in de pool streken mosselen voor, maar hiermee moet men voor zichtig zijn omdat mosselen ook in bepaalde jaargetijden vergiftig zijn en dit zelfs met koken niet te verhelpen is. Zelfs de recepten voor ij s - beren- en walrusvlees ontbreken niet. maar bij de bespreking van deze diersoor ten heeft men er veiligheids halve ook bijgezet wat men moet doen om te vermijden Begin het jaar 1956 goed: profiteer ook van het aantrekkelijke en winstgevende AH-obligatie- spaarsysteem. Duizenden huisvrouwen zijn reeds obligatiehoudster van Albert Heiju. Hun eenparig oordeel: „Je spaart ongemerkt". En terecht. Albert Heijn's prijzen zijn zo laag gesteld, dat U én voor Uw boodschappen én voor Uw spaar- zegels samen minder uitgeeft dan elders. Bovendien hebt U bij AH de garantie de allerbeste kwaliteit voor Uw geld te ontvangen. VERMICELLI, op kooklengte gesneden stukjes 250 gram 19 MACARONI, elleboogjes250 gram 22 GEBROKEN RIJST, half droogkokend 500 gram 29 TOMATENSOEP mei balletjes gehaktgroot blik 79 A.H. PUDDING, keuze uit 7 smaken 2 pak 25 VALENCIA PINDA'S, 3 en 4 pits 250 gram 59 DROPTOFFEE'S 100 gram 19 BORSTULEVELLEN 150 gram 29 PEPERMUNT-BALLEN 200 gram 29 HIPPODROME BISCUITS met suiker bestrooid250 gram 39 PRALINES, met heerlijke vullingen100 gram 29 BOTERHAMKORRELS 250 gram 39 HARING, in tomatensausper blik 59-31 HUISHOUDZEEP, zwaar, dubbel stuk 17 Voor een heerlijk stukje kaas naar ALBERT HEIJN per 100 gram Goudse Kaas, jong 27 volvet Edammer Kaas Leidse Kaas licht belegen 32 extra belegen34 oude Meikaas36 jong 25 licht belegen 31 extra belegen33 20 21 volvet jong 30 Bij elke volle gulden die U besteedt kunt U 1 spaarzegel a 10 ct. kopen. Voor 49. aan zegels ontvangt U een 4% winstdelende AH-Klantenobligatie, groot 50.die bij de bank of in de effectenhandel een aanzienlijk hogere prijs opbrengt. 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente winstaandeel dat de rollen worden omge keerd. Kookcursus voor Pooivliegers Het opzoeken en klaarmaken van deze vreemdsoortige voe dingsmiddelen moet geleerd wor den; daarom gaan de Canadese vliegers, die zich in deze gebie den moeten ophouden, eerst een zgn. ..Survival Course" volgen, waarbij zij ergens in het een zame toendragebied voor enige dagen worden neergezet en de voedselkennis. die zij tevoren binnenshuis hebben opgedaan in de praktijk moeten brengen. Zij moeten onderkomens bouwen uit sneeuw en hierin enige nachten doorbrengen, terwijl zij moeten zoeken naar dierlijk en plant aardig voedsel en dit moeten klaarmaken en verorberen. Er worden normale noodrantsoe nen meegenomen, maar die worden dan ook inderdaad alleen in geval van nood gebruikt. Het bewuste kookboek is bij dergelijke expedities een trou we gids en omdat de instructies, die erin staan, ook voor burger- vliegers van het grootste belang kunnen zijn, heeft men van dit boek geen dienstgeheim ge maakt maar is het voor ieder een, die er gebruik van wenst te maken, verkrijgbaar. Alleen hoort hel met bepaald thuis in de fijne keuken. Puur, melk, extra bitter uit de fqnste Delicata chocolade FORSE REEP JQ) geprijsd gewaardeerd Butterscotch mocca croquant de reep voor de liefhebbers <4 FORSE REEP Hazeluoot, de beste onder zijn gelijken en zo extra voordelig. FORSE REEP iSiS

Allerhande | 1956 | | pagina 4