Feilloos koffiebranden Nü slechts kwestie van knopjes draaien Duizenden handtekeningen per week [TRIOMF! stimuleerde Albert HeiJn dv aether visverbruik in Nederland Citrusoogst overvloedig Oudste klant van AH honderd jaar Gelegenheid tot abonneren Het woord is aan de „zelfbaksters" Obligaties stromen nu de deur uit ME0 Boffie in Canada NATUUR ZORGT VOOR EVENWICHT Wonderbaar maari vaar UllillllUI v__ Zeg het met zegels Nieuwigheden in de bakkerij BLANKE VIS VOOR UW DIS Zonder graten LOFZANGEN OP ALBERT HEIJN Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER i 4 X^EN leek, die de koffiebranderij van Albert Heijn N.V. binnen wandelt (vooropgesteld, dat dat zo maar zou kunnen) zou zich ongetwijfeld afvragen: „Werkt in deze keurige, wit-betegelde, schone ruimte een electricien of een koffiebrander?" De ene man, die hij nl. aantreft, sjouwt niet rond met balen koffie op zijn rug, weegt geen koffie af, stort geen bonen in de machine en haalt niet een handvol koffie uit de machine, teneinde na te gaan of de boon de juiste kleur heeft, niets van dat al! In enkele minuten 100 kg koffie Hij loopt heen en weer tussen een grote schakelkast vol knop pen, schaalverdelingen en schake laars en een tafel, waarop groene en rode lidhitjes aanflitsen of do ven. Hij verlaat 's a«vonds de fa briek even schoon als hij er des ochtends ingekomen is. Hij zou des noods in zijn nette donkerblauwe pak zijn werk kunnen verrichten. Hoewel er op een dag duizenden kilo's koffie worden gebrand, raakt hij geen boon aan. Sneller, mooier, beter i Allemaal dank zij de nieuwe, volautomatische koffiebranders, die Albert Heijn enige maanden geleden aanschafte. Geen mens kan concurreren te gen de prestaties van deze ma chines. De koffie wordt sneller, mooier en gelijkmatiger ge brand en liet ene spit (hoeveel heid koffie, die per keer wordt gebrand) lijkt als twee druppels water op het andere. Wanneer zo een apparaat een maal is afgesteld op de koffiesoort (iedere soort moet op een bepaalde manier worden gebrand) en op de juiste hoeveelheid, rolt het ver eiste aantal kilo's koffie (nog blauwgroen van kleur) automatisch uit de kaar (trechter) in de trom- JET het verzenden van de eerste l obligatie in Juli jl. ontstond weldra op liet Hoofdkantoor van Albert Heijn N.V. een heel nieuwe afdeling (zeven man sterk), die iedere week de duizenden obli gaties verstuurt, welke door de A.H.-afnemers worden aange vraagd. Tussen het ogenblik, waar op, (in het begin van de week), de boekjes vol spaarzegels via de filiaalchefs op het hoofdkantoor binnenkomen en het moment, waarop (aan het eind van de week), de obligaties aangetekend de deur uitgaan, wordt heel wat werk verzet. De boekjes worden gecontro leerd en ongeldig gemaakt door vier meisjes, die de zegels be stempelen. zodat ze niet op de een of andere manier een tweede keer kunnen worden gebruikt. Ac countants gaan na of het aantal zegelboekjes klopt met het aan tal aanvragen om obligaties, da* bij de kassier binnenkomt. Daar na verdwijnen de boekjes, om al ie risico te voorkomen, in ver zegelde papieren zakken achter slot en grendel in de kelder van het hoofdkantoor, tot ze worden verbrand. De namen en adressen van de klanten, die haar zegelboekjes in stuurden worden evenals de num mers van de obligaties geregis treerd. Aan de hand van dit re gister geeft de kassier de obliga ties uit, die stuk voor stuk worder. gecontroleerd en vervolgens ge tekend door de leden van de Raad van Bestuur, ide heren Gerri* Heijn, Jan Heijn of J. W. de Vries), 1.000 a 2.000 handtekenin gen per week! Rest nog het voor verzending gereedmaken van de obligaties het tikken van de begeleidende brieven, het tekenen en het tikken van de enveloppen. Dit alles moet binnen een week gebeurenomdat de klanten, die maandenlang spaarden voor hun obligatie, dit waardepapier, wanneer zij ten slotte vol doende zegels bijeen hebben, zo snel mogelijk in huis willen hebben. Met duizenden tegelijk komen de spaarboekjes bij Albert Heijn Zaandam binnen. Teneinde malver saties te voorkomen worden de boekjes met speciale inktrollen on geldig gemaakt. iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinii \Y~E behoeven het de huisvrouw niet te vertellen want zij weet het VY maar al te goed: het fruit uit eigen land cn eigen klimaat is deze winter erg duur. Zo zouden de appels vanwege hun prijs, elk apart, de gouden appel van Paris kunnen zijn, waarmee deze woe lige jongeling immers de drie godinnen Hera, Athena en Aphrodite op uiterst geslepen wijze tegen elkaar opzette. Experts weten ten aanzien van de oogst van dit najaar de treurigste cijfers te vermel den en zij jokken er geen kilo'tje van. voerd wordt, betrek ik van de Antwerpse veilingik sta. op de allerbeste kwaliteit" Dit zijn twee klein kinderen van mevrouw M. AI.-Th. uit Zandvoort, uitgedost met A.H. Zonne- k leppen, waarmede ver leden zomer een groot deel van de Nederlandse jeugd rondliep. Voor zover is dit niets bijzonders. Zij staan hier echter bij de fameuze Canadese brievenbus midden in het wijde Canadese land, waar hun ouders sinds vijf jaar wonen. Oma had ze bij een pakje gedaan en uit deze foto blijkt wel, dat deze A.H.-verrassing voor de jeugd ook in het verre Canada erg op prijs werd gesteld. Een geluk is bij deze sombere situatie, dat de natuur elders voor een evenwicht heeft gezorgd: de citrusoogst van dit jaar is bijzon der goed. Zo slecht als hij vorig jaar uitviel, toen er dientengevol ge veel zure zendingen voorkwa men. zo rijk, sappig en zoet is hij dit keer. En het gevolg zal zijn dat de huisvrouw daar voor haar gezin de vitamine hoeveel heid zal kunnen vinden, die zij anders wellicht zou missen en dat zeer ten nadele van de gezond heid van de haren en zichzelf „De oogst is zelden zo over vloedig en goed geweest als j dit jaar", zegt de Kxpert van Albert Heijn. de heer T h. P A M. Ru ijs (46)., die voor de 400 winkels van het bedrijf de gehele inkoop verzorgt van de sinaasap pels, de mandarijnen, de grape fruits. bananen, citroenen en kokosnoten. ,giet merkwaardige is, dat dit geldt voor heel Europa", vervolgt hij, „overal is er eer. overvloed van de zoet ste vruchten. Ook Israël staat er met zijn productie prachtig voor. Ik kan dan ook rustig voorspellen dat het winter seizoen een volledig citrus- seizoen wordt. Ik heb jaren achtereen de productie-landen afgereisd. Grote 'hoeveelheden, tienduizenden kisten en alles het allerbeste wat er aange- De huisvrouw behoeft deze win ter niet bezorgd te zijn: de vita minebronnen, die de citrusvruch ten een voor een zijn, vloeien rij kelijk! En alle AH-filialen verko pen ze graag. mei, die al op temperatuur is ge bracht. Tijdens het bvandproces blijft de koffie (alweer automa tisch) in beweging, opdat zij egaal bruin wordt. Automatisch (het ver haal wordt eentonig) wordt de temperatuur geregeld. Zonder dat er 'n mensenhand aan te pas komt floepen de gasvlammetjes onder de trommel aan of uit, al naar gelang dat nodig is voor de kof fiesoort, die wordt gebrand. Wanneer de koffie gebrand is (op de schakelkast is dat te zien) opent zich vanzelf een klep in de trommel en rollen de egaal- bruine bonen, die verhit zijn tot een kleine 200 graden, op een koelzeef, waarop zij binnen twee minuten afkoelen. Wan neer de koffie niet snel zou worden afgekoeld, zou zij op eigen hitte doorbranden en te bruin worden. Zodra de koffie op de koel- zeef ligt, rolt automatisch het volgend spit in de trommel. De brander heeft slechts toe te kijken hoe de machine binnen korte tijd 100 kg. koffie brandt. Slechts toekijken Via de ontstener, die alle on gerechtigheid tussen de koffiebo nen verwijdert, komen de gebran de bonen in het leesapparaat te recht, dat op een bijzender ver nuftige wijze de goede van de slechte exemplaren scheidt. De koffiebonen komen nl. terecht op een rad met zuignapjes, dat de bonen langs towee foto-electrische cellen voert. Deze cellen reageren al op een ook maar even afwij kende kleur van de koffie en geven zodra ze onraad bespeuren, stroom af, die een soort mitrailleurtje in werking stelt, dat op zijn beurt de slecthte boon eruit schiet. Tot voor kort gebeurde dit werk met de hand, hetgeen goede ogen en een grote mate van ervaring vereiste. Een foto-electrische cel is echter gevoeliger dan het meest geoefende oog. Daarom gaat Albert Heijn er trots op als eerste in Nederland dit systeem voor net lezen van koffie te hebben ingevoerd. Een nijlpaard ver drinkt als zijn kop meer dan vijftien minuten on der water zou blijven. De Boliviaanse wilde bij kan volledig door een lederen handschoen steken. Een gezond winterko ninkje eet ongeveer 2000 insecten per dag. Het woord „admiraal" is af komstig van het Arabische „Amir-al-Ma', hetgeen generaal van de zee" be tekent. Het werd in de 7e eeuw gebruikt. Toen men in 1945 om gegevens vroeg betreffende de we gen in Oostelijk Siam naar het gebied waar het „Zuid- Oost-Azië Command" de zaak in handen had, kon de (Engelse) Intelligence Staff slechts de inlichtin gen verstrekken die Mar co Polo (in 1298) hierover verzameld had. A Negers zijn precies even lang in Amerika als de blanken: de stuurman van Colum bus' schip „Nina" was een neger. Op onze vorige oproep, suggesties voor deze ru briek in te zenden, kwamen tal van aardige wetens waardigheden binnen. Van zelfsprekend moesten deze nog geredigeerd worden, zodat in het volgend num mer de door de lezers in gezonden „wonderbaarlijk heden" geplaatst zullen worden. SAH001000008 Allerhande jan jan 1956 Januari 1956 Op haar honderdste verjaardag j kast en het ging er vrolijk toe stond de tveduu e Jannetje aan de Buureueg, tot 4 uur in de B luy sV an der Me y, de qchtend. oudste kasteleines in ons land. Mevr. BI tv achter de tapkast van het café ri e Het kiezen van een verjaaisca- deau is vaak een probleem. Als je de aanstaande feesteling vraagt, wat hij of zij graag zou willen hebben, blijft die meestal het antwoord schuldig en laat de ander aldus aan een verschrikkelijke twijfel, wat te doen. over. Dit overkwam ook de zuster van mevrouw F. C. U. in Den Haag. Zij loste dit moeilijke probleem echter zeer origineel op Zij schrijft: „5 Nov. jl. was ik jarig en hoewei mijn zuster mij reeds diverse malen gepolst had wat ik leuk zou vinden op mijn verjaardag te krijgen, had ik haar er niet op geantwoord, omdat me mets te binnen viel. Tot mijn verbazing en verras sing ontving ik van haar als verjaarscadeau 50 A.H.- -want", zo schreef ze, „aut brengt je weer een flinke stap dichter bij je obligatie". Ik was er uiteraard erg blij mee, en zo ziet u dat Albert Heijn" zelfs de moeilijke perikelen van het kiezen van een verjaars cadeau oplost". lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIlllllllllllflIlllllllllllllllllIHHHHIIIIIIIIIIIIIIII haar soon aan de Buureueg te Zandvoort. 9 December jl. vierde ,Jansje de Kraai", zoals haar bij naam in Zandvoort luidt, een prachtige verjaardag, 's Ochtends zat zij in de kerk, vanwaar zij naar het raadhuis reed, waar de burgemeester haar verwelkomde en een erehaag tan mannen en vrouwen, gestoken in Zandvoortse costuums, haar opwachtte. Thuis gebruikte de jarige een koffie maaltijd en ontving zij huur veie familieleden (2 kinderen, 16 klein kinderen en 30 achterkleinkinde ren), vrienden en kennissen. Zij stond glunderend achter de tap- dug t stil i had een prachtige zoveel cadeaus, dat z(j er i werd. En dat ivil wat zeggen, want zij kan nog best huar mondje roeren. Tussen de vele geschenken was een grote mand tan Albert Heijn, tvanl Jansje de Kraai" (haar vader voer op de vissersschuit „De Kraai") is behalve de oudste in woonster van Zandvoort en de. oudste kasteleines in ons land oclc een tan de oudste en trouwste klanten van A.H. Tan de dag af, waarop hel filiaul in Zandtonit tverd geopend, haalt zij haar bood schappen al bij Albert Heijn. „Ze hebben er zulke heerlijke koffie", glundert ze. \7"AN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. In de praktijk bleek n.l., dat niet ledereen het blad re gelmatig in de bus vond. Hoewel alles in het werk wordt gesteld om de be zorging zo accuraat en vlot mogelijk te doen geschie den, z(jn er toch altijd on voorziene factoren in het spel, die moeilijk z^jn te ondervangen. Derhalve stellen wy de gelegenheid open om zich op Aller Hande te abonne ren. Slechts een briefkaart met vermelding van naam, volledig adres en woon plaats. voorzien van 50 ot> aan postzegels, ter dekking van de administratiekosten, en gericht aan Albert He^n N.V., Zaandam, is voldoen de om zich van toezending van 12 nummers te verze keren. De post bezorgt ze dan aan huis. DESCHUIT typisch Nederlands -D product, dat langzamerhand ook in het buitenland aftrek begint te krijgen wordt tweemaal gebakken. In Duitsland spreekt men daarom over Zwieback. Eerst wordt uit het vóór- en na gerezen deegbolletje, de bolder, gebakken, die na afkoeling over langs in tweeën wordt gesneden, De binnenkant van b-'dc helften, die nog slechts naar de vorm be schuiten zijn, is broodachtig zacht en blank. Eerst de tweede bak geeft er de goudbruine tint en vereiste brosheid i. Een van de vakgeheimen van de beschuitbakker is beide zijden van de bolder even vlak te krijgen. Men mag aan de beschuit niet zien, wat nu de onder- of bo venkant van de bolder is geweest. Deze voortdurende puzzles van A.H.'s beschuitbakkers zijn de laatste tijd aanzienlijk vereenvou digd. Nadat dc »cschuitbakkcrij iels verruimd was door een paar wanden uit te breken, werden er enige hypermoderne machines bij geplaatst. Dank zij dio apparaten kan een nog gelijkmatige- product van nog jnere kwa'iteit worden verkregen. En behalve dit kon de productie worden uitgebreid. PRECIES twee jaar geleden werd Albert Heijn betrokken bij een belangwekkend experiment: de verkoop van diepgevroren, panklare vis in zijn kruidenierszaken. Tien filialen werden ingeschakeld. Na een jaar zou worden bekeken, of er mee doorgegaan kon worden. In de zaken werd een container geplaatst met een „ijselijk" inte rieur. In bevroren toestand werd er de blanke, gefileerde vis in eellofaanverpakking vers in gehouden. zo werd dan ook twee jaar gele den met de steun van het Be drijfschap voor Visserijproducten, aan het experiment begonnen om meer vis op de tafels van de Ne derlandse gezinnen te brengen door middel van de kruideniers. Een jaar later kon zonder reser ve worden gezegd, dat het expe riment een succes was. In een groot aantal filialen meer kwam de kostbare diep vrieskast te staan. En nu, weer een jaar la ter, heeft ons de importeur van dit Noorse product, de heer J o p Gouda, te IJmuiden verklaard, dat er van deze verkoop een ui termate belangrijke stimulans is uitgegaan om het totale visver bruik van de Nederlandse bevol king te verhogen. En daarmee is precies bereikt, wat gewenst werd. Nederland, no ta bene een van de z.g. visserij- landen, was geen visetende natie. Hoewel wetenschappelijk vast stond, dat vis een uitermate vita minerijk en dus gezond voedsel is, kwam het bij talloze Nederlandse gezinnen nooit of nagenoeg nooit op tafel. Van jaar op jaar daalde het visverbruik in ons land zelfs. Sommige kringen noemden het een bedenkelijk verschijnsel. En tl* IEDERE week bak ik voor mijn gezin een cake, die 's Zaterdagsavonds met veel gejuich door mijn man en mijn drie bengels wordt ont vangen", schrijft ons mevrouw J. de Jong Liesker, Kon. Wilhelminaives 290 te Gouda. Nog een voorstandster dus van het „zelfbakken", die het er bovendien niet bü laat zitten, want zij stuurt bij haar mededeling over dit heugelijke feit ook nog haar privé „lijf-recept. Haar succes kan nu ook het Uwe zijn, want wij ruimen er maar al te graag een plaatsje voor in. Ook van andere zijde werd onze bakrubriek dit keer spontaan ge steund met enkele uitstekende re cepten, afkomstig uit het eigen huis arsenaal: de opgave voor de boter koekjes danken wij aan mevrouw Beumer, Tuinstraat 41 te Zaandam, terwijl het recept voor de cocoskoekjes afkomstig is van mevrouw Timmermans, Prins Alexanderstr. 7 te Doetinchem. Alle dames onze hartelijke dank! ROZIJNEN CAKE Benodigd: 300 gram zelfrijzend bedragen, bakmeel, 1 pakje maizena, 2 eieren, 250 gram boter of margarine, 250 gram basterdsuiker, 150 gram rozij nen, enkele druppels citroen- essence, kopóe melk en een snufje zout. Bereiding: De boter au bain mar ie zacht laten worden en er daarna de suiker doorroeren. Ook de eieren en de citroenessence toevoegen. Het bakmeel, de maizena en een snufje zout door elkaar roeren en al roerende bij de boter doen. Daarna langzaam de melk er bij roeren en vervolgens de gewassen en goed uitgelekte rozijnen. De massa in een ingevet cake-blik stor ten en ongeveer een uur in de oven plaatsen (met vlam ter grootte van een erwt!). Bij een los oventje op hel gas zal de baktijd 1% uur BOTERKOEKJES Benodigd! J50 gram boter of mar garine, 250 gram basterdsuiker, 1 I pak A.H. cakemeel, snufje zout. Bereiding: De boter au bain marie zacht laten worden en er daarna de suiker door roeren. Vervolgens telkens 1/3 van het pak cakemeel er bij kneden tot dit tenslotte ge heel in het deeg is verdwenen. Nu balletjes er van maken, deze plat drukken en op een ingevet bak blik plaatsen. Gaar bakken in matig warme oven. COCOSKOEKJES Benodigd: 125 gram boter of mar garine, 250 gram zelfrijzend bak meel, 200 gram basterdsuiker, 1 ei, 100 gram gemalen cocos. Bereiding: Klop 5 min. het ei met de basterdsuiker door elkaar en voeg hierbij vervolgens het cocosraspsel. Na het doormengen het bakmeel er over heen strooien. De boter in klontjes snijden, ook bij het mengsel voegen en daarna alles zorgvuldig door elkaar kneden. Maak hiervan balletjes ter grootte van een flinke knikker, even plat drukken en op een ingevet bakblik plaatsen. In de oven bruin bakked. Er waren er destijds, die er een zwaar hoofd in hadden. ,,Vis en kruidenierswaren", zo zeiden ze, „horen niet bij elkaar. De penetrante vis lucht gaat over op de kruide nierswaren en dat lust men niet. De praetijk heeft geleerd, dat het niet waar is. Vers diepgevroren vis ruikt name lijk niet. Ze komt uit Noor wegen, waar zich, onder het wakend oog van de Noorse regering, de diepvries van dit product heeft ontwikkeld tot een export-industrie van betekenis. Alle Noorse vis ver werkende be drijven, waaronder enkele staats bedrijven, hebben in deze Norsk Frossenfisk A.L. te Oslo deelge nomen, en hun eerste zorg was de gevangen kabeljauw, koolvis en schelvis op de snelst mogelijke manier te ontvangen. Omdat de visgronden heel dicht onder de Noorse kust worden gevonden, kan aan deze eis vrij gemakkelijk worden tegemoet gekomen. Binnen een etmaal is de gevangen vis al gefileerd. Niet alleen de versheid van het product heeft echteT het verbruik bevorderd. Ook het feit, dat de vis zonder graten en vellen wordt geleverd. Zestig procent van het oorspronkelijke vislichaam is in het fileerbedrijf achtergebleven. Veertig procent zuiver visvlees bleef over. En zo kon in nauwelijks twee jaar tijds het verbruik in Neder land van bevroren vis worden op gevoerd tot 100 a 150 gram per hoofd per jaar. „Een verdubbeld gebruik", noemt de heer Gouda het, en hij kan het weten. Maar hij zegt erbij, dat ook de nationale visserij ervan heeft geprofiteerd, eenvoudig, omdat tallozen het vi«- eten weer hebben geleerd. En ook dat Is belangrijk, want behalve een schatkamer van vita mine A en D, bevat de vis ook eiwit van hoge biologische waar de. Bovendien bevat zij veel jodi um en fosfor, terwijl vooral ma gere vis zeer Ucbt verteerbaar is. Goed bereid is vis een smakelijk en een uitmuntend voedingsmid del. De moderne bedrijfsscholing van Albert Heijn heeft ook de r-andacht getrokken van de We reldomroep. Drie radioreporters volgden een dag de lessen en fun geerden tenslotte als klant in de winkel, die bij de bedrijfsschool hoort. Het waren mevr. Truida Po hl en de heren C. H. R. Pa- kasi en Aquil Hashem, die respectievelijk hun bevindingen verklankten in het Zuidafrikaans, Maleis en Arabisch voor uitzen ding naar Zuid-Afrika, Indonesië alles op de band naar alle werelddelen en het nabije Oosten. De Indone sische reporter toonde zich vooral geïnteresseerd in de producten van zijn land, die Albert Heijn in zo grote verscheidenheid ver koopt; de Arabier „kocht" een hoeveelheid suikerwerken en tof fees, artikelen, die door A. H. naar het nabije Oosten worden ge ëxporteerd; en de Zuidairikaanse trad op als buitenlandse klant. Tenslotte hebben de reporters de heer A. Heijn Jr. een inter view afgenomen over de scholing in het kruideniersbedrijf. De dag internationaal gehoor werd besloten met een rondgang door de fabriek, waarbij opnamen werden gemaakt, o.a. van de tof fee-machine, de drilband en de nieuwe vol-automatisehe koffie brander. Dc redactie van Aller Hande ontvangt nu al sinds enige tijd talrijke brieven van lezeressen, die hun tevredenheid over Albert Heijn in verzen uiten. Zij doen dit vaak op een zeer originele ma nier en ook treft som- de wijs heid, waarmee men met A.H.-pro- ducten de problemen uit de we reld tracht te helpen. Wij zijn het daarmee hartgron dig eens, zo schreef bijv. mej. C. E. E. uit Maastricht, dat dc mens heid met al zijn geleerdheid en speurzin zich vaak een poets bakt en dat vele uitvindingen maar al te dikwijls verschrikkelijke resul taten opleveren, zoals bijv. een bom. Waarom, zo vraagt zij zich af, zoeken zij het zover cn doen zij het niet als ik. eenvoudig een kopje A. H. koffie zetten. Daar door raak je in een vreedzame stemming en alle gevaar en vrees is uit de were'd -ebannen. Ook mevrouw A. M. ie V—J. uit Rotterdam is in de wolken. Waarom zult u vragen? Wel, zij heeft de A.H.-Supermart in Rot terdam bezocht, hetgeen haar als vanzelf tot een gedicht inspireerde. Wat zij van deze Supermart denkt," kortom een „Uniek Sprookje". Zelfs de limericks zijn niet van de lucht. Mevrouw A. M. de V.— J. uit Utrecht zond er ons maar liefst vier.^Hier is er een van: Albert Heijn voor U spreid ik mijn loper Uw zaken zijn keurig en proper. Gij hebt vóór op de rest, Gij zijt beter dan best. En maakt ons het levert goedkoper.

Allerhande | 1956 | | pagina 1