Kaas voor de tafel rland „Verborgen" Sinterklaaslied j es ALBERT HEIJN ....en de heer Kok lieett erfc K.°„kt (kaas) van gegeten ie Met de feestdagen in liet vooruitzicht... d f B B' voor goede HEBBEN HORLOGES EEN ZIEL? DERTIG JAAR MUZIEK Wat weet U van het weer ALBERT HEIJN grootste leverancier van het land JULLIE ZULLEN VINDEN js|B B fe (1 n n \S Uitslag Boffie-puzzle ALBERT HEIJN Vergeef ook deze surprise niet 4 ALLER HANDE NOVEMBER y y yr/- y y r Bo onmldd» En onmiddellijk begint ook de fi 'c (44>, die de Cen- koper is van de geweldige hoeveelheden die Albert Heijn jaarlijks omzet, in te kopen. De heer Kok kwam in 1938 in het kaaswak. Hij volgde de noodzake lijke cursussen, deed de vereiste studiën en leerde eiike dag meer van de moeilijke materie, die het waarde- en smaakbepalen van de kaas is. Hij vond bij het zich snel uitbreidende bedrijf van A. H. een goede leerschool. Zó goed, dat hij nu alleen inkoper is van millioenen kilogrammen kaas, die jaarlijks ingaan in de pak huizen en na te zijn schoonge- krabd door als pottenbakkers met een draaiende schijf werkende vaklieden, uitgaan via de ca 400 winkels van het bedrijf. Hij heeft ze eerst beoordeeld, gekeurd en geproefd. Want met recht kan men van alle kaas van A. H. zeggen dat de heer Kok er (kaas) van gegeten heeft. Gras- en boerenkaas „Van Mei tot December loopt het inkoopseizoen", zegt de „zijn" voorraden wordt verkocht, onophoudelijk in de weer moet blijven met aanvullende inkopen. Het duizelt de bezoeker als hij dit alles overdenkt op de gewel dige zolders. Hij weet immers dat men nog jonge graskaas kan kopen tot ruim half November en dat dus alles wat er verder nog ligt onherroepelijk „belegen" tot ,,oud" zal worden. De jaren lange ervaring van de heer Kok helpt hem over de moeilijkheden van dit, vooral voor een leek zo ingewikkeld schijnende, ham- sterwerk heen. 35 kaassoorten „Wij hebben zo ongevee*- 35 soorten kaas in voorraad", zegt de heer Kok, „en daarbij zijn zo'n tien tot twaalf soorten uit het bui tenland. Zoals spreekt is alle kaas van de allerbeste kwaliteit. Bo vendien bestaat in Nederland een zeer strenge controle van rijks wege zodat dus kaas, die als volvet bijvoorbeeld wordt aan geduid ook inderdaad a I t ij d volvet is. De huisvrouw moet er echter op gewezen worden dat K,Too^viArt 5 I"5 'Vana' I fa- het ogenblik dat ie koeien m briekskaas. Dus óók al is deze de wei komen totdat zij weerkaas volvet. Het Ru'ksmerk be- op stal staan. In deze periode treft alleen het vet- en vochtge- wordt de voorraad gevormd. De halte. Met de smaak en de kwali- L zal het aanbeveling ver- Advertentie y Wanneer rook schoorstenen HE ET Albert Heijn-Harmonle- orkest is in Nederland geen onbekende. Herhaaldelijk heeft men het orkest in vele plaatsen van ons land zien marcheren (en horen blazen) en op vele con coursen bleken de A.H.-mannen geduchte concurrenten. De kast met lauwerkransen en bekers legt I I daarvan het onverbloemde Mei- en Septemberkaas die later i »''t heeft het verder niets te ma- 1 tuigenis af. in de winkels gebracht wordt als i M EN KAN IN ZAANDAM een A wandeling van enige kilo meters maken, die geheel voert langs eindeloze rijen strenggerichte kazen. Tienduizenden kazen van alle soorten die de Nederlandse kaasproductie voortbrengt liggen namelijk op de grote stellingen die de enorme zolders van het kaaspakbuis van Albert Heijn vullen. Dit kaaspakhuis rijst met vier machtige verdiepingen omhoog boven de kaasexpeditie-afdeüng waar het ook alles kaas !s wat er blinkt. Elke verdieping, elke zolder liever, draagt een last van duizen den kilogrammen, van tonnen ka zen, die tot 17 lagen hoog liggen te rijpen en te rusten, daarmee een voedselvooraad en voedsel- waarde vertegenwoordigend van onvoorstelbare grootte. EEN groot deel der Nederlandse kaasproductie, die zo'n 160 millioen kilogram (waarvan 145.000.000 kg fabriekskaas en 15.000.000 kg echte boerenkaas) per jaar bedraagt, vindt op deze zolders tijdelijk, met zo'n 700.000 kilogram men tegelijk, een rustplaats. Mil- lioenen kilogrammen van de kaas die ons volk nuttigt (en met smaak!) passeren op hun weg van kaasmaker naar consument de schemerige zolders van dit kaas- pakhuis. Want Albert Heijn is een der grootste kaasleveranciers in ons land. Fikse wandeling TJET is een vreemde gewaar- -*•-1 wording om op de reusach tige zolders rond te dwalen tussen de eindeloze stellingen en langs de lange gangen. Wie links en rechts al deze stellingen langs zou lopen, zou een afstand afleggen Gang na gang, op eindeloze rijen stellingen rusten de kazen op de reusachtige zolders van het AH- kaaspakhuis te Zaandam. van 2% km! De kazen, de platte en de ronde, blankglanzend in de eeuwige schemering, ópglimimend ineens wanneer de lampen aan gaan, liggen stil en waardig, bijna met een sfeer van eigen leven om zich, te wachten. Een eigen leven, ja! Want kaas rijpt, zoals men weet. Kaas heeft een eigen leven. In de kaas groeien, gedreven door merk waardige machten van de natuur, allerlei geheime waarden. Niet alleen de gaten ontstaan lang zaam maar zeker in een der rust perioden die de kaas doormaakt, maar ook de sanaak verandert. De smaak groeit. Met de dag stuwt het geheime leven, dat in het innerlijk onder de doffe korst trilt, de smaak op tot een nog fijnere ..tint" en met de dag groeit de kaas toe naar de smaak van weer honderdduizenden ge bruikers, die liever „belegen" of „oud" hebben dan „jong". Onvolprezen Meikaas De kaas die van de kaasmaker komt is na 3 a 4 weken gereed voor de consumptie. Het Is de jonge kaas; heerlijk mals en smeuïg. Zodra de koeien op het land komen, na de lange stalwin- ter, en het voorjaar de natuurlijke krachten van het jonge gras de melk weer met de belangrijkste bestanddelen van wat de mens nodig heeft voor een gezonde voe ding vult, begint men (de boeren zowel als' de zuivelfabrieken) weer volop met de kaasbereiding. Die vroege kaas wordt dan de onvolprezen Meikaas. .oud" en „extra belegen". In 'die periode wordt in hoofdzaak de kaas gemaakt. Graskaas, dus vervaardigd van melk van koeien die in deweigrnzen, is namelijk beter en leent zich bijzonder, vooral wat de smaak betreft, voor langere bewaring. De boeren, dus de makers van de beste kaas van Nederland, de boerenkaas, maken al leen wanneer de koe in de w e i staat, hun kazen. Wij kopen zeer veel van deze uit- stekende boerenkaas. Ik ga I wekelijks naar de kaasmarkten van Bodegraven, Woerden en Gouda en koop daar in. Ook bezoek ik natuurlijk de mij bekende boeren op hun bedrijf. In hoofdzaak maken eigenlijk alleen Zuid-Holland en Utrecht de boerenkaas. In de andere provincies maakt men in hoofd zaak de kaas in zuivelfabrieken. We noemen dat fabriekskaas. Overigens zijn die markten erg interessant en ze zijn van een levendigheid en kleur die men tegenwoordig bijna niet meer zietr. Ik zou de toeristen willen aanraden er eens heen te gaan als het weer zover is van de zomer. Op die markten koop ik nog op de oude manier: op handslag dus. Als we het eens zijn geworden over de prijs dan schrijven we een koopbriefje uit met de prijs erop, waarna een erkende waaghouder de partij, weegt. Met de gegevens van de waaghouder gaan we na afloop van de markt naar het afreken- lokaal en dan is het altijd: met een afrekenen! Bij het kopen van fabriekskaas gaat het anders: dan wordt er gekocht aan de fabriek óf .aan de beurs. of. natuurlijk, op de kaasmarkt, zoals die van Alk maar. Ja. natuurlijk, ik proef van alle kaas die ik koop. Want behalve om de kwaliteit gaat het vooral om de smaak. Een in teressant beroep, dat verzeker ik Moeilijk beroep Een interessant beroep. Zexer! Maar oak een moeilijk beroep. Want de heer Kok moet er zorg voor dragen, in de periode dat dus de graskaas vervaardigd wordt, dat hij een dusdanige voor raad aanlegt, dat men de vraag ook in de „kaas arme" winter maanden kan opvangen. En wat het nu vooral zo ingewikkeld maakt: de kaas moet (al naar de smaak van de klant) jong. licht- belegen, extra-belegen of oud zijn! Dat betekent dus dat hij reeds in Mei de partijen moU kopen die na 7 maanden en later (7 maanden schemering van het pakhuis) „oud" zullen zijn. maar ook die welke 5 maanden later ..extra belegen", en die welke 2 a 3 maanden later „licht belegen" zullen zijn. En zo, naarmate er uit Nauwkeurige controle i In het kaaspakhuis van Albert Heijn waar de heer M. van Vliet al 33 jaar lang de scepter zwaait, rusten de kazen waarvan een groot deel van het jaar het Nederlandse volk zal eten. Er werken op de zolders, temidden der \zwijgende rijen bleekgezich- ten op de stellingen, vijf man onafgebroken aan de gezondheid der rustenden. Enkele mannen gaan met me chanische borstelmachines zorg zaam de schappen langs en poet sen kaas na kaas schoon van schimmel of oneffenheden. An deren keren systematisch-voort- gaand de bleke bollen en de glanzende „wielen" op hun an dere zijde; zo gaan er per dag en per man bij A.H. 2600 kazen door de controle. 't Is nu juist 30 jaar geleden, dat op initiatief van wijlen de Heer Albert Heijn (stichter van de ge lijknamige onderneming) dit or kest werd opgericht. Heel klein begonnen, met mensen die zo goed als geen van allen aan muziek hadden gedaan, is de vereniging uit gegroeid tot een corps, dat mee telt en aan zijn 78 leden een even nuttige als actieve vrijetijds-beste- ding biedt. Op de gezellige feest avond, waarbij ditmaal de eigen instrumenten bleven rusten, zijn heel wat „oude" verhalen opge haald, huldigingen verricht en nieuwe plannen voor de toekomst gesmeed. Het A.H.-Harmonie-orkest zal nog wel meer van zich laten horen! Onafgebroken waakt men over de enorme oogst van Ne derlands weiden, die in de loop van het jaar verschijnen zal op de tafels van Nederland. voorspelling betreft op De Bilt te blyven verlaten, toch zijn er in de natuur zelf bepaalde aanwijzingen, die verandering van weer aankondigen en die men zelf kan waarnemen. Hier zijn dan een paar verschijnse len, waarop men als amateur- weerprofeet moet letten: uit de neerslaat, duidt dit op een vermin dering van de barometer- druk en is er storm op til. O Als er regen te verwach ten is. vliegen de zwa luwen laag. Zwaluwen ja gen op insecten. De in secten vliegen laag, om dat hun vleugels door de reeds vochtig geworden atmosfeer zwaar zijn ge worden, o Als sloten, grachten ka- nalen. een kwalijke reyk gaan verspreiden, komt er storm. Dit wordt ver klaard uit het feit. dat door de lagere barometer- druk meer gassen uit het water kunnen ontsnappen. A Om diezelfde reden zullen bloemen sterker geuren wanneer er wind in aan tocht is. r Gevoelige bloemen trek ken bij de nadering van een storm hun kelken dicht. z- Likdoorns gaan steken en gewrichten doen pijn als de barometerdruk gaat da len. 7 Als vliegen lastig worden en gaan steken, is er wind te verwachten, o Bij de nadering van re gen gaan de bijen zwer men. q Een krans om de zon of maan betekent regen. Die krans wordt veroorzaakt door straalbreking van het licht, als gevolg van ijs kristallen. welke in wolken van een bepaald type voor komen. DE KWAADVLIEGHOEK IT is nu echt zo'n gezellige Sinterklaas- puzzle, die je vast een beetje iv de stemming zal brengen. Je moet dit plaatje eens héél goed bekijken. Als je daarbij maar flink aan Sinterklaas denkt, dan zul je al spoedig ontdekken, dat er verschillende Sinterklaas-liedjes in dit plaatje zijn uitgebeeld. Het zijn er zelfs wel vijf Als je eenmaal een begin hebt gevonden, dan gaat het verder ge makkelijk, hoor. Doe maar goed je besten denk vooral aan alle Sinterklaasliedjes die je kent, dan zul je de „verborgen liedjes" best ontdekken! Met drie gevonden lied jes mag je al inzenden en wel vóór 8 December per briefkaart aan Oom Kwaadvlieg, Postbus 1171, Am sterdam. Leeftijd vermelden en tevens of je een jongen of een meisje bent. Oom Kwaadvlieg is héél be nieuwd, wie van zijn neefjes en nichtjes nu eens alle vijf liedjes Advertentie 1 a Wf Met de fijne neus van een „chef-de-cuisine" heeft Albert Heijn de delicatessen bijeengebracht, die aan de komende feestdagen en aan Uw feestdis alle wenselijke luister zullen bijzetten. Honderd-en-één heerlijkheden uit Engeland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Griekenland, Italië en eigen land. Voor een pikant hapje, voor een vorstelijk maal, voor een verrukkelijk dessert Diverse Vruchten- en Visconserv CROSSE BLACKWELL Een klinkende Engelse naam op het terrein van geraffineerde sausen, voor treffelijke kruiden, enz. Capertjes Queen's Olives Stuffed Olives flacon flacon flacon WP Mango Chutney flacon Zoete vrucht uit India. Geeft aan koude vleesgerechten en speciaal aan rijstschotels iets aparts LEA PERRINS het wereldbefaamde merk Worcester Sauce fles Raviolis Eugène Gras blik uit prima eiermacaronideeg en gevuld met vlees. HEINZ een wereldberoemde naam met wereldberoemd Sandwich Spread Vegetable Salad Spaghetti in tomatosauce Oxtail Soup Mock Turtle Soup z.g. schildpadsoep van uitgezochte vleessoorten en geurige kruiden 120 170 230 225 Sauce Madère Agniez blikje 80 Sauce Piquante Agniez blikje 80 Crabmeat blik 295 Kreeft Princes Lobster blik 350 DELMONTE het „grootste" merk op het gebied van velerlei conserven. Hawaiian Ananas schijven blik 222 Hawaiian Ananas schijven Va bl. 118 Hawaiian Ananas schijven bl. 92 Florida Grapefruit partjes ideaal dessert blik 140 150 Sinaasappelsap Tomato Catsup Fijnste Volrode Zalm blik flacon gr. blik 85 65 125 345 Appetijtelijke Noorse haringhapjes, rijkelijk voorzien van licht ge kruide wijn en andere kan ontdekken. Die knappe kinde ren krijgen vast iets extra's van Sinterklaas en misschien zelfs wel een prijsje van Oom Kwaadvlieg. HIER komt dan de uitslag van de puzzle met de Boffie's. Iedereen die een prijs gewonnen heeft is een echte bofferd. Het bleek, dat deze puzzle met zo een voudig was. Vele van jullie oplos singen waren foutief. De juiste oplossing van deze puzzle was: de portretten 2 en 4 zijn gelijk. Hier komen de namen van de gelukkigen: R. Harkema, Nieuwstraat 79, Leerdam; Adje Davidse, Broekse- weg 205, Eindhoven; Peter Brouwer, Hoekstraat 27-rood, Dordrecht; R. Rodolf, Isseltseveld 29-b, Amers foort; M. Segers, Hyacinthenstraat 35. Maastricht; Lena Bakker, Sas 10, Zierikzee; Elly de Ridder, Hoofd weg C 3, Texei; Jaap Berkema, De Sitterstraat 7a, Groningen; L. Slaats, Parallelweg 39, Waalwijk; Bernard v. d. Veen, Schipbeek straat 49, Deventer. .Ta, vooral met St. Nicolaas blijkt overduidelijk hoe voordelig Albert Heijn wel is. Er zijn dan zoveel schoentjes te vullen, dat het vaak een hele toer is om ieder het zijne te geven. Behalve als Albert Heijn Ihv Pietermanknecht is. Dan kan er zonder bezwaar wel iets extra's overschieten. Want bij Albert Heijn is elke prijs een St. Nicolaassurprise op zichzelf, is ieder artikel ook een goede gave Fondant Borstplaat 10 heerlijke smaken 200 gram Fondant Borstplaat chocolade en mocca 100 gram Taai Taai gewilde tractatie 6 stuks Grote Taaipop in speciale zak per stuk Marsepein, van échte amandelen per stuk Chocolade Sigaretten, met gouden mondstuk per doosje 45 29 25 38 30 40 Chocolade Figuren Grote sortering van ruim 40 stuks s in staniol verpakt vanaf I VJ Speculaaspopjes 35 Grote Speculaaspop 65 Dikke Speculaasbrokken 49 Amandel Speculaas 57 Fijnste Kruidspeculaas 250 gram 47 Speculaas 37 De verrassing der AH-klantenobligatie, waarvoor U de benodigde 49.ongemerkt bijeenspaart en die V elk jaar een vaste hoge rente van 4 plus winstaandeel oplevert. U kunt deze obligatie ook tegen aanzienlijk hogere prijs aan bank of effecten handel verkopen. Kopen bij AH biedt steeds de ene verrassing na de jandere 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente -f- winstaandeel 75 Ananas schijven blik 165 82 Ananas stukjes blik 82 Mandarijntjes blik 89 Calif. Perziken blik 195- 125 Perziken schijfjes blik 79 blik 72 90 Kersen, zonder pit blik 135 -90 Cal. Fruitcocktail blik 82 Sardines Philippe Canaud blik 120 Portugese Sardines blik 60 -38 Zalm Fancy Red blik 195 Zalm Fancy Keta blik 175 95 Pink Zalm 115 Champignons 70 Soepasperges blik 93 -53 Slierasperges blik 275 V Hoewel ieder goed Zwitsers horloge een „hart" heeft. nl. eert gesteend anker, zal wel niemand in ernst beweren, dat zijn horloge ook een „ziel" bezit. En toch zijn er talrijke verhalen in omloop omtrent horloges, die zich gedragen, of schjjnen te gedragen, alsof dit wel degelijk het geval was. Daar was b.v. het horloge van een oudere dame, nog op ouder wetse wijze in de ceintuur gedragen, dat zó bedeesd was, dat het in gezelschap niet durfde of wilde lopen. Een ander horloge, toebehorende aan een ski-loper, bleef prompt stilstaan, zodra de eigenaar de sneeuw introk. En dan was er nog het horloge, dat aan zeeziekte leed. Aan de wal liep het best, maar op zee was het hollen of stilstaan. flacon 95 90 Gaffelbiter Appetitt Sild blik blik 67 48 -48 Cocktail Snacks blik 67 -48 95 95 95 85 Iets speciaals: NOORSE KAAS ln dlv. smaken Primula - Sellerie - Ham Tomato - Curry doosje 45 ALBERT HEIJN Parmesaanse Kaas flacon 155 HOFLEVERANCIER Volgens de heer Defossez, de leider van een onlangs in Zwitserland ingesteld onderzoek naar de invloed van menselijk magnetisme en lichaams-electri- citeit op de werking van horlo ges. voelen de mensen meer voor de poëzie van het mysterieuze en onverklaarbare dan voor de nuchtere waarheid. Men heeft de neiging om een horloge als een levend, gevoelig en grillig iets te beschouwen in plaats van een uiterst vernuftig samenstel van metalen onderdelen. Oorzaken Vandaar de vele in omloop zijnde verhalen omtrent men sen, wier „magnetisme" in vloed op hun horloges zou uitoefenen, zodat zij geen goed-lopende uurwerken zou den kunnen dragen. Met be hulp van de technische kennis der Zwitserse horlogemakers, gepaard aan een behoorlijke dosis gezond verstand, bleek het in alle onderzochte ge vallen mogelijk een natuur lijke oorzaak voor de storingen aan te wijzen Het verlegen horloge, dat goed liep zolang de draagster rustig thuis was maar bleef stilstaan, zodra zij op visite ging, bleek last te hebben van de sterk mag netische metalen baleinen in het corset van de eigenares, dat zij alleen aantrok wanneer zij uit ging. Toen deze door walvis baleinen waren vervangen, ging het horloge rustig mee 00 visite. Bij het horloge van de ski-lo per bleek de metalen kast zich door de koude ietwat samen te trekken en daardoor druk te oefenen op het fijne mechanisme, waardoor dit bleef stilstaan. Een dergelijk geval is een grote uit zondering, omdat de betere Zwit serse horloges alle nauwkeurig op temperatuur- en drukver schillen worden onderzocht, al vorens de fabriek te verlaten. Zeeziek Het probleem van het zeezie ke horloge was moeilijker op te lossen. Tenslotte ontdekte een der deskundigen, dat, wanneer het horloge schommelde, een der precisiewerk windingen van het haarveertje dunner dan het fijnste mensen haar) over een volgende winding heenschoof, waardoor zij in el kaar verward raakten. Het haar veertje werd door een ander vervangen en nu kan het horlo ge uitstekend tegen de deinende zee. De Zwitserse onderzoekers en wel in de eerste plaats de Nobelprijswinnaar Charles G u illaume hebben belang rijk werk verricht om horloge- neuroses" te voorkomen. Zij vervaardigden alliages, die on gevoelig zijn voor magnetisme en nagenoeg geen Invloed van temperatuurschommelingen on dervinden. Daardoor zijn zij er m geslaagd polshorloges te con strueren. die wat nauwkeurig heid betreft onder de chrono meters mogen worden gerang schikt.

Allerhande | 1955 | | pagina 4