Beursscliommelinw-en en AH-k lantenobligaties Drie dromen' at een fijne letter, Piet t eteen bestellen, Sint Hoe zit dat nu eigenlijk V.. r-.r.y Daar is Boffie... met Albert Heijn's Koffie de' krachtigste - de geurigste - de voordeligste DE TIJDEN VERANDERDEN in wol, nylon en brocaat Lezeressen zonden ons weer nieuwe serie verrassingen OUDE CULTUUR GERECHTEN TORTELINI Italiaans Kerst- gerecht Jouw vader huilde, Betsy! Het Chocolaadje EERSTE PRIJS valt in Nuth 75 ct. 48 ct. ALLER HANDE 3 O Mijne Heren, Toen ik een paar dagen ge- leden mijn AH-Obligaüe wilde verkopen, ontving ik. na aftrek van de kosten 66.Dat was een teleurstelling voor mij. Ik had vast gerekend op een be drag van 72.—, dat U altijd noemt in Aller Hande. Het scheelde even 6,waar ik niet op gerekend had. Hoe zit dat nu eigenlijk Waarom gepft Albert deijn op het ogenblik, minder voor de obligaties dan een paar weken geleden? Zo weet je dus nooit, waar je aan toe bent. Misschien begrijp ik het alle maal niet zo goed. Voor ons, vrouwen, is het natuurlijk nieuw. Toch heb ik het gevoel verkeerd voorgelicht te zijn en dat is onplezierig. Oh, ik geef toe, dat ook een bedrag van 66 gulden of minder zeer aantrek kelijk blijft. Alles boven de 49 gulden is en blijft zuivere winst. Zover is het mij zeker duidelijk. Het gaat mij dus eigenlijk meer om het idee. Mochten mijn bezwaren dan ook uit onwetendheid zijn voort gesproten, dan hoop ik. dat U mij dat niet kwalijk zult nemen. Inmiddels verblijf ik, Hoogachtend, Mevr. W. De B. Het antwoord aan Mevr. W. de B. luidde; Zeer geachte Mevrouw. Het spijt ons zeer, dat U meent dat onze publicaties met betrek king tot onze klanten-obligaties een onjuiste voorstelling van za ken zouden geven. Wij zijn er evenwel erkentelijk voor, dat U niet met deze gedachte is blijven rondlopen, maar ons Uw aan merkingen ronduit hebt geschre ven zodat wij ook in staat zijn U van de juiste toedracht in kennis te stellen. Om te beginnen vernamen wij ook nog van een andere dame, dat er een gerucht zou zijn, dat de obligaties door onszelf werden ingekocht. Dit nu is beslist onjuist. De handel in obligaties heeft plaats door commissionnairs en vaak in het bijzonder door de specialisten op het gebied van zogenaamde incourante vaarden, die ons op de hoogte houden van de koersen. Be gonnen met een notering van 135, is de koers, zonder enige invloed van ons, opgelopen tot 150, hetgeen dus netto opbrengsten gaf van ca. f 66,tot ca. f 72,per obligatie. Op dit moment ligt de koers opnieuw omstreeks 135, op welke koers overigens nog een kleine correctie wordt aangebracht voor de EEN aantal brieven van ongeveer gelijke strek king als de hiernaast afge drukte van Mevr. W. de B. uit Rotterdam werd de laat ste weken door ons ontvan gen. Omdat hier sprake is van een misverstand, dat wellicht ook bij anderen, die ons niet schrijven (en dus ook geen persoonlijk ant woord krijgen) kan ontstaan, menen wy er goed aan te doen, ook ons antwoord aan Mevr. W. de B. daarbij te publiceren. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen hierdoor een beter inzicht zullen krij gen in een situatie, die hier en daar onnodige verwar ring heeft gesticht. looptermyn van de eerste coupon, dit wil dus zeggen de datum waarop de rente ingaat. Het zal U wellicht niet on bekend zijn, dat reeds enkele weken de koersen van zeer veel effecten zijn gedaald, onder meer onder invloed van allerlei gebeurtenissen in binnen- en buitenland, die de beleggers ter beurze er vermoedelijk toe heb ben gebracht iets minder over dreven optimistisch te zijn over de toekomst. Ook de Albert Heijn Klanten obligatie heeft van het aanvan kelijk grotere en het later wat geringere optimisme voor de toekomst de invloed ondergaan. Wanneer U nu schrijft, dat in ons blad Aller Hande de indruk gewekt is, dat U minstens f 72,— voor Uw stuk zou krijgen, dan menen wij toch, dat U niet juist hebt gelezen. In het September nummer schreef een journaliste naar aanleiding van een gesprek met onze heer De Vries onder -meer; ..In de eerste plaats staat de A.H.-obligatie op 148heeft dus een koers van 148. wat bete kent, dat een obligatie op het ogenblik 74.waard is. Dat kan echter van dag tot dag ver anderen. om allerlei redenen. Heeft er bijvoorbeeld een be langrijke politieke gebeurtenis plaats, dan merkt men onmid dellijk de invloed daarvan op de beurs." En in hetzelfde nummer op dezelfde bladzijde vindt V ge schreven: „Evenals van alle andere effecten is de koers van onze obligaties dagelijks aan schom meling onderhevig. De koers kan daardoor wisselen van 135 67,50) tot 150 (f 75,—). Advertentie Uitknippen en bewaren maar de befaamde kwaliteit van BOFFIE KOFFIE bleef! EJ V kopje echle BofjiKoffie wordt, waar en normeer Omdat U zelf Aller Hande noemt, menen wij. door te wij zen op het bovenstaande, ons zeker niet aan onjuiste voor lichting te hebben schuldig gemaakt. Het is buitengewoon moei lijk in kort bestek te verklaren, hoe eigenlijk de koersfluctuaties ter beurze tot stand komen en onder invloed van welke ver wachtingen. Wij vertrouwen echter, dat U na het hierboven gestelde het met ons eens zult zijn, dat wij van het begin af aan getracht hebben zo goed mogelijk voorlichting te geven. Wanneer U de aangehaalde stukken uit het September nummer nog eens aandachtig leest, twijfelen wij er niet aan of Uw aanvankelijke indruk zal geheel zijn weggenomen. U intussen nogmaals ervoor dankend, dat U de moeite hebt genomen ons Uw bezwaren te schrijven, verblijven wij, steeds gaarne tot Uw dienst, hoogachtend, ALBERT HEIJN N.V. Zwart, wit of bont Praetisch en voornaam En zolang als de lepel in de brijpol staat.... Betuuse Balkenbrij Hoewel Gelders, kent de Betuwe toch zijn eigen balkenbrij; getuige dit recept van M e j. R o m m e 1 s e, Verl. Talmalaan 15a te S o e s t d ij k. Hiervoor luidt het recept als volgt: l1- a 2 liter water aan de kook brengen met eraan toegevoegd: 250 gram varkensgehakt en wat vet- kaantjes óf 500 gram gehakt. 2 thee lepels zout, 250 gram in stukjes ge sneden zoete appelen. 250 gram suiker, 200 gram gewassen rozijnen en 200 gram krenten, wat rommel- kruid. Kookt dit alles, dan pas on geveer 150 gram gruttenmeel on der goed roeren er bij strooien. Blijven roeren tot tenslotte de pol lepel recht op blijft staan. Op een omgespoelde schaal storten, af la ten koelen, in plakken snijden en aan twee kanten bruin bakken. ook geschonkenran harte begroet. Zo is het nu. Zo teas lift twintig jaar geleden. Getuige bovenstaande advertentie, één tan de zestien, die onder het motto: „Overal waar Boffie verschijnt, laat men alles in de steek" in 1936 ah onderdeel tan de grote door Albert Heijn gelan ceerde campagne werden gepubliceerd. De bijzondere geestige tekeningen lieten niet na de nodige aandacht te trekken en de gehele campagne droeg er mede toe bij Boffie Koffie tot zijn huidige populariteit te verheffen. Ook nu zullen deze advertenties, waarvan er in de komende nummers van Aller Hande nog drie sullen verschijnen, tot de verbeelding spreken en door de lezeressen en lezers van Aller Hande met belangstelling en genoegen worden bekeken. Nttm zi goed in U op of liever bewaar ze, want bij da publicatie van Nr. 4 komt er een verrassende mededeling. Uitknippen I en bewaren. I Er zit meer aan vast QIE TOESLAG of TARTE- POM", waarvoor ik U hief het recept stuur, bakken wij in het bakhuis. Daar bakken we zelf ook al het brood, de mik en de vla. Hel staat onder in de wei, 200 meter van ons huis af De oven stoken we met schan senhout, dat we van de heggen kappen. Ook het oude hout uit de. fruitbomen komt er in de winter aan te pas om het vuur in ons bakhuis te stoken. Met deze toelichting brengt onze prijswinnares van de maand. Mevr. P. Claessen te Nuth, ons vol komen in de sfeer van het originele bakhuis, dat wy door geheel Ne derland nog op het platteland kun nen aantreffen. Haar bakhuis staat in het prachtige Limburgse land en wanneer zij schrijft, dat dit onder in de wei staat, dan begrijpen wij, dat het landschap er zal glooien. Het „schansenhout*' zal het eiken hakhout uit andere streken zijn en in andere gewesten zal het vuur misschien gestookt worden met turf. Maar.... branden doet het, hiermede niet alleen de practische zin van de boerin door de eeuwen heen aantonend, maar tevens die oude cultuurgerechten vasthou dend, welke plaatselijke omstandig heden en levensgewoonten door de loop der tijden deden groeien. Een voorrecht, dat ook alle niet buiten wonende lezers en lezeres sen van Aller Hande hiervan kun nen profiteren. De plaatselijke streekgerechten worden nog steeds met groot enthousiasme ingezon den, vandaar dat wij iedere maand weer een nieuwe serie verrassingen kunnen brengen. Kent U ook een bijzonder oud Nederlands gerecht uit de provincie of ook wel door overlevering uit de steden" Zendt U het dan beslist aan de redactie in (adresseren aan Ciska Verheul. Harstenhoek- weg 189. Scheveningen). U be zorgt er zovelen een groot ge noegen mee. Schrijft U elk re cept op een apart vel papier, voorzien van naam en adres? Alle recepten blijven meedin gen voor de iedere maand be schikbaar gestelde prijzen en er doet zich alleen dan een uitzondering voor. wanneer ér meer inzendingen van één gerecht zijn. Door loting wordt, dan de prijs toegekend. Naast het recept uit Limburg dat de hoofdprijs verwierf, werden er 3 recepten van Gelderse, 1 recept voor Betuwse en 1 voor echt Bra bantse balkenbrij ingezonden. Dit zeer populaire streekgerecht, dat zowel als boterhambelegging als bij de warme maaltijd kan wor den gegeven, blykt overal op de zelfde wijze te worden klaarge maakt. Het verschil ligt uitsluitend by de ingerediënten. Gelderse Balkenbrij Prijs bij loting uit drie inzendin gen toegekend aan Mevr. A. M. van Damme Lansman,! Kalfjeslaan 35 0, flat 21 te| Amsterdam. Dit recept luidt als volgt: trek van ongeveer l'j pond soepbenen, 2 liter bouillon. Hierin even l'j ons krenten en 1J4 ons rozijnen laten doorkoken en er vervolgens zeer langzaam en onder roeren 500 gram gruttenmeel instrooien. Op heet vuur laten staan tot de brij gebonden is en een snufje zout toevoegen. In een omgespoelde stenen schaal overdoen en af laten koelen. Vervolgens in plakken snijden en met boter of vet in de koekepan bruin bakken. Opmerking: Deze brij wordt nog pikanter, wanneer men in de bouillon J0 gram anijszaad en 10 gram rommelkruid laat meetrek - I ken. Brabantse Balkenbrij De Brabantse uitvoering van de balkenbrij verschilt aanmerkelijk met de beide Gelderse uitvoerin gen, dat blykt wel uit het recept, dat Mevr. J. v. A 1 p h e n, R u s- sischestraat 7 8a te Rotter dam ons inzond. Mevr. v. A. geeft de raad bij het roeren de hulp van een paar sterke mannenarmen in te roepen! Men heeft er voor nodig: 3 Liter water. 1 ko. vet spek, 2 Vi ko. boekweitemeel, wat kruidnage len, peper, zout en rommelkruid. Bereiding: het spek in dobbel steentjes snijden en met het water en de kruiden opzetten. Laten door koken tot het spek gaar is en ver volgens voorzichtig het meel toe voegen. Door laten koken en voort durend roeren tot de brij stijf is. Daarna een aantal schalen met bloem bestrooien en hierin de brij overdoen. Ongeveer 27 uur in een koude ruimte wegzetten. In plak ken snijden en bakken. Warm op dienen. zijn bekoring heeft voor de vrouw de ontwerper, Frank Usher, alle lof! I)e schoonheid van handbreiwerk komt wel zeer gelukkig tot uitdrukking bij dit vest in Noors breiwerk. Een vorstelijk bezit, dat iedere vrome zich kan veroorloven. Zuart-uit, wanneer het bestemd is voor meer geklede gelegen heden. of meer bonte kleuren bij elkaar voor dagelijks gebruik. Het succes van dit handwerk zal bij voorbaat reeds vaststaan. U kunt het patroon gratis ontvangen na een verzoekje aan Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189, Scheve ningen. Het ontwerp is van het Haute-Couture Atelier der Drie Suisses. „Eenvoud is het kenmerk tan hel ware", een oud spreekwoord, dat uitstekend van toepassing is op dit super-moderne kledingstuk van het allernieuwste op het gebied van nylonslof, nl. de Nylon-pluche. Ook bier schoonheid door het materiaal, ook hier een voorname eenvoud van lijnen, die weldadig aandoet bij zo'n practische sweater voor dagelijks gebruik. Modern sprookje Als uit een sprookje, deze avondjapon van goud nylon! De gouden gloed van het weefsel, de schit terend met gouddraad be werkte, nauwsluitende cor sage, niets ervan doet vermoeden, dat U dit feeërieke toiletje rustig een sopje kunt geven! En dat is dan op zichzelf een modern en praetisch sprookje, dat toch ook 1955. Voor SlG\ORA PISTOCCHl presenteert Frank Ushcr oiil- wierp deze avond japon van goud- nylon q IGNORA Pistocchi, 5 genote van de Chef van Al- bert Heyn's nieuwe macaroni- fabriek, heeft bijzondere waar dering voor de belangstelling, welke de Nederlandse huisvrou wen voor haar originele Italiaanse gerechten aan de dag leggen, en zü heeft dan ook haar volledige medewerking aan Aller Hande toegezegd. Dit keer een speciaal Kerstgerecht, dat ook de Hol landse tafel eer zal aan doen. Tnrtelini bestaat uit lapjes deeg. waartussen een hartige vulling van ham wordt aange bracht. In ons land kunnen wij het bij de koffiemaaltijd, maar ook als tussengerecht bij de warme maaltijd serveren. Benodigd: 250 gram bloem, 2 eieren, 2 eierdooiers, snufje zout, kip- of hamragoüt. Bereiding: De bloem zeven en met de eieren, de eierdooiers en een snufje zout tot een deeg kneden. Zo nodig iets water toe voegen, wanneer het deeg te droog mocht uitvallen. Het deeg daarna uitrollen en hiervan rondjes met een middellijn van ongeveer 5 cm steken. In elk rondje een theelepel ragout leg gen en vervolgens dichtvouwen. De tortelini's in kokend water ongeveer 2 uur koken. Wanneer i zij gaar zijn. opdienen met toma tensaus of bestrooien met ge- raspte kaas. Extra fijn is hier- I voor de Parmesaanse kaas. /.(•elands Kruidbrood Dit heerlijke brood wordt in het bijzonder met Kerstmis veel in Zeeland gegeten, schrijft ons Mevr. W. J. Gerritsen, West Peterstr. 55 te Arnhem. Reserveert U dit recept dus voor de feestdagen en verrast er Uw huisgenoten mee! Men heeft er 1 ko. bloem, 1 a 2 eieren, wat zout, gist, een ge raspte nootmuskaat en 250 gram gesnipperde sucade voor nodig De bereiding ervan is verder ge heel dezelfde als voor gewoon wittebrood. osse soppen f^LEINE Kaatje kreeg een chocolaadje van Kees de kruidenier. Ze kneep het in haar knuistje en holde naar haar huisje: „O Maatje, kom eens hier!" Mamaatje kwam naar buiten, „Je moet je oogjes sluiten", riep kleine Kaatje blij, „maar mondje open, Maatje, ik heb," zei kleine Kaatje, „voor jou een lekkernij!" de op 3L October 1927. „Geen wonder, denkt j u misschien, je zal die dag wel weer een I onuitstaanbaar jonge- I tje zijn geweest". Mis! Ik was toe vallig een oppassend ventje, dat dagen- j lang een matrozen- I pakje kon dragen zonder dat het al te vuil werd. Nee, mi.m moeder huilde op die dag omdat toen bij ons thuis voor het eerst de radio speel de; bij het horen van een stem en muziek uit dat wonderlijke toestel werden haar tranen losgemaakt. U moogt er om lachen, nu al hel wereldlief en -leed storingvrij en naar behoefte tot u kan komen maar... lach niet te hard. Heel zacht prevelde Bet sy hem in zijn oor dat er een verrassing voor hem was. MIJN vriend nold heeft Mevr. P. Claessen, Kamp 8 te Nuth is dit keer de gelukkige hoofdprijswinna res met haar recept voor 3 TOESLAGEN OF TARTEPOM Dit écht Limburgse ge bak maakt U volgens lan delijk gebruik voor de ge hele week tegelijk klaar, vandaar de grote hoeveel heden, die staan opge geven. Benodigd: 1500 gram bloem, 250 gram margari ne, 250 gram suiker, 10 gram gist. snuifje zout, 250 gram abrikozen, 1 potje ap pelmoes, suiker voor het zoeten van de abrikozen. Bereiding: De abrikozen een nacht te voren te we ken zetten en daarna op een zacht vuur gaar koken. Met de appelmoes eronder de abrikozen fijnhakken en op smaak afmaken met sui ker. De boter smelten en in een deegkom overdoen. De gist vooraf een paar minu ten weken in wat lauwe melk en daarna alle ingre diënten in een kom tot deeg mengen; hierbij van de bloem een kleine hoeveel heid en van de suiker 100 gram afhouden. Tenslotte drie grote en drie kleine ballen van het deeg maken en deze tien minuten onder een doek laten rijzen. Dan de drie grote ballen uitrol len met het restje bloem en hiermede drie ingevette en even warm gemaakie vla platen bedekken; de deeg- lagen tegen het vormen van Luchtblaasjes met een vork ..stippelen". Nog 5 minuten laten rijzen en vervolgens de abrbikozenmoes er op aanbrengen. Nu de drie kleine ballen uitrollen tot de grootte van de platen. Voorzichtig op de moes leg gen en daarna met een schaar drie rijen gaatjes knippen. Het restant a>uker erover strooien en dan in 15 minuten in de ovan gaai- laten worden. „Een oud Walchers gerecht, dat vooral na de slacht in November gegeten wordt", schrijft ons Mevr. A. J. v. Dam v. d. Dool, Van Wassenaarlaan 3 te Baarn. Gezamenlijk met de genodigde buren wordt het in een gezellig samenzijn op tafel gebracht. Men neemt een flink stuk vet spek, snijdt ronde witte raapjes in plakken <2 raapjes per persoon), schilt per persoon 2 stoofperen en 3 aardappelen en zet dit alles op met een beetje water en zout (aard appelen iets later toevoegen). Stoof alles in ongeveer 2 uur goed gaar. In een tweede pan worden dikke sneden brood overgoten met het kookvocht van de ..vosse soppen" en zolang warm gehouden, tot de maaltijd op tafel gebracht kan worden. „Wat proef ik daar?"zei Moesje, „heb jij, mijn kleine snoesje, dat zo bewaard voor mij? Kreeg ik een chocolaadje, jij krijgt ook wat" zei Maatje, „Een dikke zoen krijg jij!" RENNY VAN ROYEN. dan aou hij het liedje horen. Of dat niet leuk was? En of! Daar kwam de va der. Kromgewerkt, maar goedsmoeds Wachtten hem niet vrouw en kind? Als een goed ge trainde vader ging hij nu behoedzaam door het huis slui pen, op zoek naar de verrassing, Maar hij bleef koud, lachte Betsy. En toen er geen ver rassing in huis bleek te zijn, ont spande de vader zich. Maar nu werd hij meegetroond door vrouw en dochter. A RNOLD hield de deur open toen zij aanklop ten. Met prettige verrassingsgezich ten zetten zij zich en vader ging er al minder van begrij pen. Hij werd on rustig bij de ge dachte dat er een heuse verrassing voor hem bleek te zijn, iets waarvan hij de aard met geen mogelijkheid kon gissen. Toen begon het iele stemmetje van Betsy te zingen. Uiterst zacht snorrend gaf de geluidsband elk woord en elke ademtocht weer van het onge schoolde zangeresje, dat hoorbaar haar best stond te doen. De vrouw keek ge spannen naar haar man. Betsy maakte met haar mond de bewegingen die bij de wool oen van het rassing voor hem j versje hoorden. De was. Dan zouden ze vader lui sierde. Toen met zyn drieën naar zei hij: ..Hé. leuk beneden komen en Betsy, da', versje ken I jü ookBetsy's ogen glommen, ,,'k Ben et zelf', gilde ze I en viel lachend ach terover in de stoel, haar vader uitslie pend. Arnold draaide het liedje nog eens af voor de ongelovige vader. „Ja, je hebt gelijk, jij bent het". Draaiend met zijn vinger wond hij de horlogeketting om en om, en keek langs de bandrecorder naar het behang. Met lief de bijna bezag hij de bruine band, die regelmatig ontrold werd, Hieruit kwam de slem van zijn dochter. Hij slikte. Ar- zich sinds enige tijd ge worpen op een nieu we hobby met een ongebonden bezeten heid: De bandrecor der die hem alle ge luiden laa; opnemen die in een huis voor komen, Nu is hij on gehuwd en het arse naal geluiden, dat in zijn woning voor komt, was dus vrij spoedig uitgeput., Maar op een dag heeft hij Betsy, zijn buurmeisje van zes. voor de microfoon gekregen en onbe vangen heeft ze er een liedje voor ge zongen. De moeder heeft vertederd staan luisteren en was ont roerd, toen ze het versje bij het terug draaien kon horen. „Dat is een leuke verrassing voor va der, als hij thuis komt". opperde moe der en ze sprak met Betsy af. dat ze maar tegen hem moest zeg gen. dat er een ver- Zijn oge.i werden vochtig lerwyi hij haar hoofdje streel de. Het was 10 Fe bruari 1.955. En voor het geval, Betsy, dat je dit leest, ont houd die datum. Dan kan je, net zo als ik, later vertel len: op 10 Februari 1955 huilde mijn vader. Harry de Winter. Advertentie Alle letters dezelfde prij Ook de n en de M Albert Heijn's chocolade letters de echle Delicata kwaliteit Piet heeft groot gelijk. Vlug hestellen is de boodschap. AH*8 chocolade-letter» zijn nu eenmaal bijzonder in trek. rVóg is er volop keuze. Va kort dag, dus luidt het advies: A tot Z. Maar 't i lw inkopen doen! Grote letter Kleinere letter

Allerhande | 1955 | | pagina 3