AH-Super-Mart: Ideaal winkelen voor Nederlandse huisvrouw KOPEN IN SUPER MARKETS voor Zweedse huisvrouw gewoonste zaak van de wereld Zelfbedieningssysteem heeft bestaansmogelijkheid bewezen Aller Hande nu ook per post m WIJ HADDEN ONGELIJK Toetje in groen of rood CISKA winkelt Feestelijke dranken voor feestelijke dagen Stockholm TIJDBESPARING Steeds jongere obligatiehouders melden zich aan W" hadden ongelijk, toen wij in ons Septembernummer schre ven, dat Piet Vet uit Wormerveereen der jongste zo niet de jongste obligatiehouders van Albert Heijn was geworden. Dit ongelijk is ons duidelijk gemaakt door talrijke briefschrijvers die met steeds jongere obligatiehouders kwamen aandragen en die vaak foto's van de gelukkige bezitters van AH-klantenobli- gaties als bewijsstukken erbij voegden. in Attentie voor peulvruchten Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER Haede SAHO01000007 Allerhande november 1955 November 1955 In 1917 heeft de Amerikaan Clarence Saunders het zelf bediening s-systeem in de kruideniersbranche „uitge vonden". Het is uit nood geboren door personeelsgebrek 4 maar is sindsdien heel geleidelijk het Amerikaanse zakenleven gaan beheersen. Sinds 1945 heeft het navolging gevonden in Europa. Ook hier in Nederland. Twee jaar geleden leidde dit ertoe, dat met zeventig leden werd opgericht de Nederlandse Vereniging van Zelf bediening s- bedrijven. Thans telt deze jonge organisatie al meer dan tweehonderd leden. En niets wijst erop, dat dit al het eindpunt zou zijn in de onstuimige ontwikkeling van deze actieve club, getuige het feit, dat voor een dezer dagen in Arnhem gehouden vergadering meer dan vierhonderd belangstellenden werden genoteerd, onder wie verschei dene regeringsvertegenwoordigers. "'imsmem- In deze bijeenkomst is warme hulde gebracht aan de Ameri kaanse pionier van het ze'Jbedie- ningssysteem. Het werd gedaan door de heer H. H. iS k 1 h uit Dahl (W.-Duitsland), die het Ame rikaanse en Europese zelfbedie ningssysteem met elkaar ver geleek. De heer W. Groenwoudt uit Bussum concludeerde vervol gens in een korte, bondige rede, Bij het bezoek, dat ver scheidene leden der Tweede Kamer onlangs op een oriëntatie-tocht door de Zaanstreek ook aan de fabrieken van Albert Heijn N.V. te Zaandam brach ten, gaf de heer A. Heijn jr. de volksvertegenwoor digers een indruk van de lessen, die aan de leerlin gen der AH-Bedrijfsschool worden gegeven. De heer A. Heijn jr. (links op de foto in gesprek met een van zijn medewerkers) voorziet, dat het Super Market-systeem nog meer aan betekenis zal winnen. dat de zelfbediening ook in ons land haar bestaansmogelijkheid al volledig heeft bewezen en gaf vervolgens als zijn mening te kennen, dat de Super-Market Super-Mart zegt Albert Heijn de ideale winkel van de toekomst is wegens het tijdbesparende ele ment voor de huisvrouw. Alles onder één dak hulsvrouw dit systeem al even aantrekkelijk blijkt te vinden als haar buitenland se zusteren. De redenen hiervoor zijn, dat niet op een beurt gewacht behoeft te worden, zelfstandig een keus bepaald kan worden, en last but not least alle dagelijkse gezinsbe hoeften hier onder één dak bij elkaar worden gevon den. Over die Super-Marts heeft ten- i slotte in deze bijeenkomst de heer I A. H e ij n Jr. gesproken, zijnde de vertegenwoordiger van het enige Nederlandse bedrijf dat werken hiermee in Amsterdam en Rotter- wen gaan wericen, dam al de nodige ervaring opdeed. Naarmate meer gehuwde vrou- het huishoud- personeel schaarser wordt en „horen en bezorgen" wegens de kosten en het personeelsgebrek niet gehandhaafd kunnen worden, zal deze distributievorm nog meer aan betekenis winnen, voorspelde de heer Heijn. Kostbare investering De problemen en moeilijkhe den bij de exploitatie van een Super-Mart moeten niet worden onderschat. De Amerikaanse bedrijven, die zelfs al over eigen parkeerterreinen moeten be schikken, rekenen tegenwoordig al met een noodzakelijke mini mum-omzet van 400.000 dollar per jaar. Over het rendement van de Nederlandse bedrijven kan nog weinig worden gezegd i omdat de opzet nog te jong is. Voornamelijk door de kostbare koelvitrines zijn de investeringen zeer hoog. Er zijn In Nederland nog te wei nig fabrikanten, die hun artikelen zodanig verpakken, dat ze zonder meer in een zelfbedieningszaak of Super-Mart kunnen worden verkocht. Er gelden l.ier speciale eisen en daar zijn de verpakkingen niet op afgestemd. Nieuwe eisen Tenslotte heeft de heer Heijn er op gewezen, dat voor een succesvolle exploitatie van Super- Marts in ons land nodig is, dat wordt ingezien, dat de Vestigings wetten en andere bepalingen, die zichzelf hebben overleefd, dienen te worden gewijzigd of moeten verdwijnen. Ook hoopte hij, dat de stedebouwkundigen weldra reke ning zullen houden met de geheel nieuwe eisen, die dit soort bedrij ven aan zakeDpanden stellen. ]Vr Aller Hande een 11 jaar verschijnt, is ge bleken dat niet iedereen het blad regelmatig ont vangt. Het spreekt van zelf, dat alles in het werk wordt gesteld de bezor ging aan huis zo vlot mogelijk te doen geschie den. Om echter elk risico uit te sluiten een of en kele nummers mis te lo pen, is thans de mogelijk heid opengesteld zich op Aller Hande te abonne ren. Slechts een brief kaart, met vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 cent aan postze gels, ter dekking van de administratiekosten, en gericht aan Albert Heijn N.V., Zaandam, is vol doende om zich van toe zending van alle num mers, die in 1956 zullen verschijnen, te verzekeren. De post bezorgt ze dan aan huis. -j METROPOOL VAN HET NOORDEN ""•l'HSHHf» KK» r" 1 JtU* api» tmm., (foto I is rijk aan levendige, gezellige winkelstraten boven) met moderne gebouwen, warenhuizen en zelfbedieningszaken. En wie van extra-drukte houdt, die zoekt Kunsgatan op (foto onder), de straat, waar het hart van Stockholm het felst klopt. to&gjjjifc-,? v'4 Dr Mr Bomli benoemd tot onderdirecteur De Raad van Bestuur heeft Dr Mr P. E. J. Bomli benoemd tot onder directeur van Albert Heijn n.v. Dr Bomli was tot nu toe juridisch adviseur van dit bedrijf. De heer Heijn deelde me de, dat de Nederlandse Wonderbaar maar.... waar Advocaten dragen hetcostuum dat ontwor- pt/i werd als rouwdracht voor Koningin Anne van Engeland (1714). Wat voor de (Engelse) advocaten geldt, geldt ook voor de Eton boys: hun pakje is de rouwdracht die speciaal ontworpen werd bij de dood van George 111 van Engeland (1820). Krenten kregen hun naam door Corinthe, damast door Damascus en mous seline door Mosoel. De neusgaten van een wal vis zijn nooit even groot, het rechter is altijd groter. Vlinders hebben heel fijne smaakorganen: zij weten één deeltje sui ker in 300.000 deeltjes water te vinden, terwijt, de mens maar net één deeltje suiker in 200 deeltjes wa ter kan herkennen, Bijen ruiken met de laat ste acht lidjes van hun achterpoten. Opgm- vingen in Ur der Chal deeën tonen aan. dat er regerings- of „eenheids"- bier werd gebrouwen; er werd over de kwaliteit geklaagd. Wij nodigen de lezer uit meer van deze wetenswaar digheden in te zenden. Wel moeten ze, als bovenstaan de wetenschappelijk verant woord zijn: Adres: Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189, Scheveningen. Natuur lijk wordt u voor uw moeite beloond. CONSTANCE, 8 maanden jongste obligatiehoudster Hoezeer het ons ook spijt, wij zijn door de feiten gedwongen Piet Vet als jongste obligatiehouder te ont tronen. Daarvoor in de plaats komt nu (voorzover wij kunnen nagaan) het acht maanden oude dochtertje van de heer A. de N. u i t Z e i s t, die ons schreef, dat wij de spaar- drift van ouders ten behoeve van hun kinderen onderschatten, want Constance, die U hier op de foto ziet, was reeds met haar vier maan den als obligatiehoudster inge schreven onder de wel zeer voor barige titel van „Mevrouw". Wij zijn nu voorzichtiger gewor den en durven dus niet meer te beweren, dat anderhalfjarige Jeanne de Jong uit Voor burg de jongste obligatiehoud ster op één na is. Zij is het in elk geval wel van de familie De Jong, en als wij haar Moeder goed hebben begrepen, zal het niet lang duren of al haar vijf kinderen zullen obligatiehouders zijn. Gevulde cake-rand met Reine Claudes of Kersen Benodigd: 125 gram marga rine, 125 gram suiker, 200 gram bloem, 2 afgestreken theelepels bakpoeder, 2 eieren, 4 eetlepels melk, enkele druppels vanille- esscnce. Vulling: 1 blik of fles vruch ten (reine claudes of kersen) eventueel wat suiker om bü te zoeten, wat aardappelmeel. Vla: 1 melk, 30 gram suiker, 25 gram custardpoeder. Decoratie: styf geklopte slagroom en enkele gesuikerde viooltjes. Bereiding van de rand: Smeer een cake-blik van ongeveer 17% cm middellijn in met vet en beleg het daarna met boterhampapier. Vet ook de buitenkant van een puddingvorm in en leg deze zo lang op één kant. Zeef de bloem en vermeng deze met het bak poeder en een snufje zout. Roer de margarine en dé suiker grondig j door elkaar, strooi vervolgens op deze roomachtige massa een des- i sertlepel bloem, voeg een ei toe en kneed alles goed door elkaar. Voeg daarna het tweede ei toe, meng het op dezelfde manier door de massa, roer er vervolgens zeer voorzichtig blik op een treefje keert om af te koelen. Bind het vocht van de vruchten uit blik met een weinig aardappel meel en roer er vervolgens de vruchten weer doorheen. Wanneer de rand geheel is afgekoeld, wordt deze op een gebakschaal geplaatst, waarna U de vruchtenmassa in het midden uitstort. Kook een vla van de genoemde benodigdheden en klop deze koud. Vervolgens hier mede de rand aanvullen tot alleen de gladde bovenkant van het ge bak nog zichtbaar is. Boven- en buitenkant garneren met slagroom en gesuikerde viooltjes. (Voor de afbeelding van deze cake verwijzen wij naar de bakartikelen- advertentie op pag. Z onderin.) IA EZE zomer ben ik een week in Stockholm ge weest. Zo maar, gewoon uit logeren bij een vriendin. Je moet maar boffen, dat je vriendinnen hebt, die in Stock holm wonen en dan daarbij nog zo vriendelijk zijn je te logeren te vragen. Maar hoe dan ook, ik ben zo gelukkig geweest en U zult zich zeker kunnen voor stellen, dat ik daar eens goed rondgeneusd heb of er ook wat te ontdekken viel, dat voor de lezeressen en lezers (ja zeker, ook mannen plegen dit blad door te snuffelen, zoals ik merk aan de brieven, die de redac tie aan mij opstuurt) van Aller Hande interessant zou kunnen zijn. Laat ik U dan direct vertellen, dat de winkels in Stockholm (met de voorsteden mee ruim een mil- lioen inwoners) over het algemeen heel modern zijn. De nieuwste modesnufjes liggen er overal voor de ramen en de vrouwen zijn er zeer smaakvol gekleed. Maar over kleding wil ik nu niet spreken, dan ben ik voorlopig nog niet uitgepraat. Ik zou U willen meenemen op een ochtendwandeling door de stad, waarbij mijn vriendin haar dage lijkse inkopen deed voor haar gezin, bestaande uit man, vrouw en twee bengels van jongens van zeven en vijf jaar oud. Haar dagelijks „levensmiddelen pakket" haalt mijn vriendin, hoe kan het anders in een zo modern en welvarend land als Zweden, in een Zelfbedieningszaak. Die zaken vind je daar overal en je kunt er van alles krijgen tot groenten, vlees, brood, melk, sigaretten en drank toe. Alles practiseh verpakt. IT begrijpt wel, hoeveel tyd haar het winkelen in zo'n grote zaak bespaart. Handige pakjes Biscuits koop je uitsluitend in handige pakjes, die niet al te groot zijn, zodat je meteen meer pakjes en verschillende soorten kunt mee nemen. Het vlees kopen levert nooit meer moeilijkheden op. Vroeger kostte het altijd hoofdbrekens want tussen U en mij gezegd en gezwe gen, Julie (zo heet mijn vriendin) heeft geen snars verstand van vlees. Zij kon alleen met veel moeite een biefstuk herkennen. „Het is heerlijk", zegt zij, „nu breng ik telkens eens wat anders mee, want je ziet pre cies wat je krijgt en behoeft niet te vragen naar buitenissige stukken, waarvan ik nooit de naam kan onthouden. Alles is practiseh en aantrekkelijk ver pakt, dus stof- en bacterievrij. En je hebt de zekerheid, dat geen vliegen of vuile handen vóór jou er al aan geweest zijn. De prijs staat op het etiketje vermeld, dus ik kan mijn menu aanpassen aan de staat van mijn portemonnaie op dat ogenblik." Ik vind dat zij volkomen ge lijk heeft en Sven (haar man) zegent het ogenblik, dat zij in deze zelfbedieningszaak haar inkopen ging doen. Het dage lijkse menu is nu heel wat ge varieerder geworden, want elke dag biefstukja, dat zou ook vervelen. Ik kan me dus de gevoelens van Sven best voor stellen. T eruggekaatst En als zij zo jubelt over die mooie Zweedse Super-Markets word ik altijd een beetje chau vinistisch. Zó slecht zijn wij er in Nederland toch ook niet aan toe. En als ik eens op een Zater dagmiddag in Rotterdam ben, ftfOG meer fleur en kleur ver- p^JJQ krijgt het huisprogramma in de feestdagen, wanneer U onverwacht een van die koste lijke, oud-Nederlandse dranken serveert, die U nergens anders zult tegenkomen. De kosten zijn gering. Ook de bereiding er van kan geen enkele huis vrouw veel hoofdbrekens kosten. Dus gaat het slechts om het - juiste recept. En dat vindt D hier! WARME WIJN In een melkketel (tuit en dek sel moeten goed afsluiten) de in houd van een fles Algierse rode tafelwijn en een fles rode bes senwijn. 2 dl water, 100 gram suiker en een sinaasappel. waar- Als Bisschop, inplaats van ge noemde wijn nu de zoete Mistella nemen. W1JNPVNCH 300 gram suiker met 1 dl water tot een stroopje koken; 1 fles Algierse tafelwijn toevoegen, ver der als kruiden 5 kruidnagelen. foelie citroen. Na ongeveer 10 uur zachtjes trek- ken, zeven en een glaasje rum toevoegen. maak ik ook altyd van de ge legenheid gebruik om even in de Super-Mart op de Nieuwe Binnenweg rond te kjjken, want daar kun je ook net als in Zweden verpakt vlees en groenten kopen! O zo! En in Amsterdam is ook een Super-Mart in Nleuw-West. En al kun je daar geen verpakt vlees kopen, het staat wel op het pro gramma, heb ik gehoord. En weet U al dat er in de Grote Hout straat in Haarlem een „reusach tige"' Super-Mart komt? Dit heb ik Julie ook allemaal even verteld, dat begrijpt L' wel en ik had de voldoening, dat zjj er even stil van was. Klaar voor het gebruik „En hebben jullie ook dat?", zei ze even later en zij troonde me mee naar een vitrine, waarin keu rige aluminium schaaltjes met com plete maaltijden gereed stonden. Je behoeft het thuis alleen maar even op te wannen. Behalve fijnere scho tels waren er ook bakjes met een stevige hutspot. „Dat nemen wij altijd als wij er een hele dag op uitgetrokken zijn naar Satsjöbaden en aan zee op de rotsen gelegen hebben", zei zij- „Wij nemen voor ons vieren dan een fijnere schotel en een een voudige voedzame, dat is ruim voldoende en per persoon ben ik dan weinig duurder uit dan wan neer ik alles thuis zelf moet toe bereiden. En nu staat het eten in tien minuten op tafel." Ladderpech Ik was even geslagen en moest toegeven, dat men in Zweden alles op alles zette om het werk van de huisvrouw zo veel mogelijk te verlichten. Op dat moment gebeurde er een van die rampen, die ken merkend zijn voor het vrou wenleven in de 20e eeuw; ik voelde in mijn linker nylon een flinke ladder van boven naar beneden schieten. „Geen nood", zei Julie, die mijn benauwd ge zicht gezien had en zij troonde mij mee naar een stand met een grote keuze in alle prijzen en tinten van keurig verpakte nylon-kousen. „Als wij dade lijk een kopje koffie gaan drin ken op de daktuin van Nordisk Kompaniet, het grote waren huis, trek je ze op het toilet even aan en klaar ben je". Zo gezegd zo gedaan. TVT OG steeds legt de Neder- - landse huisvrouw te weinig waardering aan de dag voor de kostelijke peulvruchten. Daar de oogst dit jaar schitterend uitviel en de prijzen dus ook gunstig liggen, nemen wij graag de gelegenheid te haul, eens in het hijzonder de aandacht op deze belangrijke voedingsbron te vestigen, liehulve dit punt is er voor de huisvrouw nog een aantrekkelijk voordeel, nl. dut zij door peulvruchten in plaats van aardappelen te gebruiken eens een dag van het hinderlijke schillen verlost is. Op een druk ke werk- of wasdag of met een groot aantal eters dus een ideale oplossing, voor de smul- papen tevens een groter aantal mogelijkheden op één en het zelfde thema. de melk en de overige bloem door >n 15 kruidnagelen zijn gestoken. ongeveer 2 uur laten trekken. Zo I warm mogelijk in glazen serveren. PAUL, 9 heel wat keertjes jaar JEANNE, 18 maanden de eerste van de vijf en tot slot 1 pakje vanille-suiker. Stort van de massa in het cake-blik, plaats vervolgens de 1 puddingvorm in het midden en druk deze zover naar beneden, tot het op de bodem van het blik rust Plaats er een gewicht op van on geveer kg. zodat de vorm op zijn plaats blijft. Verspreid ver- ten gaan halen en zo de zegel- volg/ns ?et van "LTS tjes bij elkaar gespaard. Ik heb de Puddingvorm zodat het Aller Hande" er heel wat keertjes voor moeten j bakbllk voor ongeveer is ge- fietsen. Het geheel was een idee vu*d. ran mijn vader. Bah de deogring in een tamelijk Met vriendelijke groeten, hele oven in ongeveer een uur table of wanneer men eens eJ!tr, goudbruin. Snij het gebak eerst goed voor de dag wil komen, PAUL VAN DEN DUNGEN langs de randen los, vóór U het i Graves Supérieures. En tenslotte is hier de foto van de negenjarige Paul van den Dungen uit Nijmegen, die zijn obligatie zelf heeft verdiend, zoals hij in zijn briel, die hieronder schajjpen bv Albert Heijn moe- volgt, vertelt: In Uw krant gelezen over de 15-jarige obli gatiehouder. Ik zelf ben 9 jaar oud en ben ook obligatiehouder. Echter heb ik die niet gekregen, doch iedere week zelf de bood- BISSCHOP Als warme wijn, echter nu uit sluitend van Algierse rode tafel wijn bereiden: kruiden: 1 sinaas appel met kruidnagelen, pijpka neel en foelie. KARDINAAL Als Bisschop; inplaats van ge- 'T IS HIER GEEN ZELFBEDlENINGSZAAK MEVROUW

Allerhande | 1955 | | pagina 1