m 4 We zouden n eitje koken WELKE BOFFIES ZIJN GELIJK? i\nm& imwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii m ..vs. RAASDONDEKTJES 5? 9? Hohte proefjes en knutselwerkjes Vn. AH speculaas! tekst?Leowd deVWes tekeningen .jöojt mow a schrift Als U om de hoek kon kijken dan zoudt U dan zoudt U Perronkaartje voor obligatiezegel K Zachtsmeltend 4 ALLER HANDE OCTOBER 7V7AUWELIJKS hadden wij L y het gezegd of alle vrou- wen-thuis barstten in een onheus, schaterachtig gelach los, dat ons pijnlijk trof. Wij keken hen koel en afkeurend aan en herhaalden„Ja, ik kan, wanneer jullie er niet zijn tenminste, een heerlijk maal bereiden. Met gangen desnoods! Met soep en sla en dinges en zo. Als ik me maar al leen in de keuken kan bewegen!" Nu, toen was er helemaal geen houden meer aan; zij rolden eenvou dig tegen elkaar aan van het la chen: ..Ik gier me dood!", riepen ze ordinair en wij zeiden dan ook streng: .Kan zulk uiten van mis plaatste vrolijk heid niet wat fij ner, wat vrouwe lijker en ingeto gener?". cn wij keken eens om of er op straat ook mensen stilston den. ..Jij en koken.'", riep Truus-thuis toen, zich de tra nen van pret uit de ogen wissend. jij en koken! Ik gier me dood! Jij bent zó onhandig, jij kunt niet eens een eitje koken! Jij bent de enige man in de hele his torie van de kookkunst, die er ooit in geslaagd is zich tussen de schouderbladen te branden bü het koken van een ei." Waarna zij ons achterlieten ten prooi aan de broeierigste ge dachten. Want. die eigenaardig- lijkende aantijging van dat bran den tussen de schouderbladen, was inderdaad een verraderlijke slag. Wij zaten dan ook als ge slagen in de grote stoel. PIJN W/"ANT kijk eens. mensen, er zijn er in elk gezin dingen waarover men, als bij zwijgende afspraak, niet meer rept. Enigs zins pijnlijke dingen. Dingen welke degene, die er mede in verband kan worden gebracht, liever vergeet. De goede gezins sfeer nu. die basis van een ge lukkige maatschappij, vergt van elk lid van het gezin dat het. met vergevend begrip de zwakke steeën van de anderen ontziet. Men dient zulke vervelendig- heden te bedekken met de mantel der liefde. Het feit nu. dat Truus-thuis, daarbij zelfs hartelijk lachend, ónze oude koe van het ei uit de sloot had gehaald, deed pijn. Gij zult dat zeer goed begrijpen, lezer. Want het bewees, dat die man tel der liefde van Truus volkomen Sprookjesachtig lekker! Smaken mogen verschillen, maar voor een AH-speeuIaasje is jong en oud altjjd te vinden! Met veel amandelen of verrukke lijk gekrnid, immer knappend-vers, zó van de bakplaat! En bij zonder voordelig. (Dat dit geen sprookje is, ziet U aan de prijzen hieronder.) Amandel- Molen- Boterham- Taai- Speculaas Speculaas Speculaas Taai met véél heerlijk bijzonder gewilde amandelen gekruid voordelig tractatie 250 gram 57 250 gram 47 250 gram 37 6 voor 25 ontoereikend was en dat is lang niet prettig: het hart wordt er wat kleumerig door. Zo zaten wij daar verdrietig voor ons uit te kijken. Verraad van een zijner dierbaren doet pijn. Het smart. Het schrijnt van binnen. En al zittend, gingen onze gedachten terug naar de dag van het ei. Wij waren die dag alleen thuis. Een warme zomerdag met de musjes apegapend in de dakgoot. En in de tuin de tuinman, een zan derig persoon met een neerhangen de knevel van de soort die tegen woordig niet meer groeit, en een mooie, nuch tere, van alle problemen geheel afstandnemende, tabaksspuug over zich, die meters ver doel trof. WU zouden dus een eitje ko ken voor onszelf. Wij zetten liet pan netje water op, legden het eitje et- in en gingen weer naar de voorka mer. Waar wij voortgingen met datgene waarmee wij bezig waren. Daarna gingen wij in de grote stoel zitten en keken de straat af, de blik daarlbij. in vreed zaam overpeinzen gericht op het liefelijke tafe reeltje dat buurmans oudste dochter, een bloem van een meisje in een schouderloos zo merjurkje. bood Wat alleraar digst zat zij daar! En wat glans de het zomerlicht vol en fraai op haar blonde haar. En wat aardig bruin waren haar benen! En toen vernamen wy een eigenaardig gerucht in de keuken. Ach, dachten wij, de tuinman! De man wil iets. De man is wel licht flauw geworden in de hitte. De man heeft dorst. De man heeft ons nodig voor de border. Voor de sierpruim. Voor de com- postkuil. Dus stonden wij (on gaarne trouwens) op en gingen naar de keuken, de kamerjas wat aansnoerend om het blote lijf. Want, lezer, een punt van groot belang in het verband van dit relaas: behoudens een zomerse pantalon droegen wy niets dan deze luchtige kamerjas. Er was echter niemand in de keuken. Wel hing er een eigenaardige lucht. Wy keken eens naar buiten. Nu was het zonnegordijn halver wegen neergelaten, zodat wij, om naar buiten te kunnen kijken, het hoofd laag naar voren moesten buigen. Als men nu het hoofd naar voren buigt in een kamer jas als de onze, dan wijkt de kraag van de-hals. Dat moet men zich even goed voorstellen: wftj staan daar dus voor het keuken raam. de kraag wijkend, en kij ken naar de tuin man, bedaard wie dend in de tuin. v En wij denken: „Wat was dat dan voor geluid daar net in de keu ken?" Want lezer, wij zijn het eitje ver geten. Wü zijn dus ook vergeten dat na enige tyd het wa ter van het eitje opkookt. Zodat het eitje op de gloeien de bodem van het pannetje komt te liggen. En daar gaat zetten. maak Zélf natriumlicht iag '••Wids op e»n schoteltje cA Ciatafao dekseltje enkel* '-tukjes borax, die ja voor een paar cant bij de drogist kunt krijgen en giet daar een beetja spiritus over. Doe de ties goed dicht, maak de kamer donker en vraag of je vader ol moeder de spiritus wil aan steken. Aanvankelijk brandt de spiritus met een blauwe vlam, maar weldra ontstaat een prachtig goud-geel lichti echt natrlumlicht, hetzelfde licht als wordt uit gestraald door de natriumlampen voor wegverlichting. Dal natriumlicbt is een heel raar licht, want alle kleu ren, behalve geel, verdwijnen er In. Bekijk bij'je eigen- labrikaat natnumlieht ol bij het natriumlïcht van de wegverlichting maar eens een lucifersdoosje, enkele postzegels, rode lucifers en gekleurde platen, dan zul dat aelfs het felste rood. groen en blauw als EEN SP1EGELTELEGRAAF ELECTRISCH LICHT UIT JE ARM Wrijf op een droge, heldere avond een afgedankte TL buis over je arm of met een wollen lap. dan zul Je - mits de kamer volkomen donker is - zien dat de buis duidelijk zichtbaar wit licht uitstraalt zonder dat daar de eleetnciteit uit het lichtne! aan te pas komtl Door het wrijven heb je zeil electriciteit opge wekt, die het geheimzinnige licht doet ontstaan BRENG DE AAP IN ZIJN KOOI Maak in een elk daarvan het karton ei je "kartonnetje door rond, dan it stuk karton twee gaatjes en kaal door n touwtje. Teken op de ene kant van op de andere een aapje. Draai Jdel van het touwtje snel in l in de kooit Ook kun je i .vogeltje en een kooi ol een mand r- in dat laatste geval moet je voorzichtig el Met een spiegel kun je telegraferen naar vrindjes, die kilometers ver van j« verwijderd zijn, ja, het is op deze wijze zells moge lijk afstanden van wel 20 kilometer vier uur lopen - te overbruggen, maar daarvoor moet je op een toren staan I Hoe da spiegeltelegraal werkt, zie je op de tekening De rechterjongen houdt een spiegel voor z'n gezicht Dat kan een zakspiegeltje zijn, maar een wat grotere spiegel is prettiger. Op de achterkant van de spiegel is wat van de zilverlaag weggekrabd, zodat een gaatje is ontstaan waar hij doorheen kan kijken. Nu moet hij ervoor zorgen dat de bundel zonlicht, die door de spiegel wordt weerkaatst, precies op de top van de heuvel, waar zijn vrienden staan, valt. Dit bereikt hij door pijn oog achter het gaatje io de spiegel te hou- Hoe vervelend is het niet als da Koningin, een bloemcorso, St. Nlcolaas ol een andere optocht voorbij komt en je niets zien kunt doordat er allemaal van die lange mensen voor je staan! Zo'n schouwspel gaat dan niet aan je ogen. maar aan ie neus voorbij! Om dit m de toekomst te*oorkomen 'rrAJen we een toestel dat onderzeeboten gebruiken om, als ze meters onder het wateroppervlak liggen, toch te kunnen zien wal er boven water gebeurt een periscoop Twee even grote, rechthoekige spiegels en w»t karton en plakband heb je er voor nodig Zijn je spiegeltjes 10 cm breed, neem dan een stuk karton van 40 bij 60 cm, snijd of knip dat uit volgens de getrokken lijnen op de tekening, maak er een gat van 4 cm in en buig dat karton om volgens de stippellijnen. Dit ombuigen doe je het handigst langs de scherpe rand van een tatel. Dan krijg je het rechthoekige doosje, dat je op de tweede tekening ziet. Nu moet je met plakband of lijm de spiegeltjes in het doosje vastzetten - met de spiegelende kanten near elkaar tbe en elk onder een hoek van 45 graden. Zitten de spiegeltjes goed vast, dan plak je het doosje dicht met plakband Over de bovenkant van de periscoop plak je eeo strook karton, die aan twee kanten is omgevouwen. Eo laat ze nu maar komen, de optochten en al staan •c oog zoveel lange mensen voor je. alles zul je zieo •dank zij je periscoop. En wie weet, vind je mei je periscoop nog wel nieuwe mogelijkheden bij het ver stoppertje spelen) den en de spiegel dan zo te draaien dat de onderkant van de lichtvlek, die de lichtbundel veroorzaakt, juist val) oq hel plankje, dat een tweede jongen vasthoudt De eerste jongen is zo gaan staan dat hij bet plankje en de heuveltop vlak boven elkaar ziet Door met één hand de spiegel vast te houden en met de andere hand (eventueel met een stuk karton) het zonlicht afwisselen te onderbreken en door te laten, kan hij de punten en strepen van het morse-allebet overseinen. Een,punt duurt b*. een halve secondo een streep 2 seconden Probeer dit ook eens, het morse-alfabet vind je hier naast. De spiegeltelegraaf werkt natuurlijk het beste tussen twee hoge punten, die je gemakkelijk „in het vizier" kunt nemen. Een kijker aih de ontvangzijde kan heel handig zrja. 's Nachts kun je met een zaklantaacn semen miscoop 1d 2..»E 3. F 4 G 5 6-, I 7J 8 K MAAK ZELF EEN KALEIDOSCOOP Probeer bij een w.nkel waar men glas verkoopt (o.m. bij sommige drogisten en verfwinkels) twee strookjes glas van ongeveer 4 bij 15 centimeter te krijgen. Maak een stuk karton van ongeveer 15 bij 15 centimeter aan één kant zwart - met vert of oosf-indische inkt - en vouw dat katon zodanig in vieren, dat je er een driekantige koker van kunt maken, die de strookjes glas zo stevig omklemt dat ze er niet uit kunnen vallen De zwarte kant van het karton moet naar binnen komen. Doe om het geheel enkele elastiekjes. Kijk je door je kaleidoscoop naar vlak daaronder ge legde gekleurde kraaltjes ol steentjes, lucifers en andere kleine voorwerpjes, dan zie je tof jje verrassing prach tige bontgekleurde en regelmatige ster-vormige figuren. Draai je het stuk wit papier of karton, waarop je die voorwerpjes hebt neergelegd, dan veranderen die figu ren tot steeds weer andere bonte patronen net een sprookjesachtige kleurenfilm! Ook met twee of drie lucifers of met een paar bloempjes of paperclips kun je heel mooie figuren maken omdat je door de spiegels alles zes meal ziet. DE KRAAG T ANG genoeg althans om ons, naar de keuken gelokt door het eigenaardige geluid, de ge legenheid te geven naderbij te komen. Zo staan wy dan. Een tuinman stond ook maar effe raar te kijken, toen je daar halfbloot naar buiten kwam schieten. En hoesten dat de man deed! Met hele lange halen: hij had zijn pruim in geslikt...." HET BEWIJS Ti] N om die tra- gische gebeur tenis, lezer, moest Truus-thuis. in haar liefdeloze wreedheid, nu zo lachen! En dat dan in verband met het feit, dat wij zeiden dat wij best een maal konden 'bereiden. We hebben het trouwens bewezen ook. Vorige week. We begonnen met een eenvou dig voorgerechtje van paté de foie gras op toastjes. Daarna mockturtle soep om van te juichen! Vervol- - geus genoten wij Monsterachtig gaat zwellen; zich heer met een wijkende kraag. En i kreeft: Princes Lobster ja. Toen: -i- ix -x i----ui— het eitie maakt zich. pnicszins koude kip in gelei. Compóte van aardbeien, meikersen zonder pit, abrikozen, ananas- en mandarijn schijfjes en om niet schraal te lijken grapefruitpartjes. We aten gebak toe. Met koffie. als het ware laadt met krachten. Om tenslotte, met een knal om hoog te vliegen uit zijn hete pannetje en tegen de zoldering- te petsen. Met grote kracht! En daar blijft kleven. Niet lang. Maar toch lang genoeg. ARAJMKI.« ITRVRI.LRK R4I LKTTA'S PRPIRNI.VT en een onbevangen blik kon slaan in de suikerwerkfabriek van Albert Heijn, de modernste machines in bedrijf zien, de beste grondstoffen zien verwerken, de streng toegepaste hygiëne bewonderen, het eitje maakt zich, enigszins druiperig en zeer heet. los van de zoldering. En valt vervolgens naai- beneden. Het ding viel ons precies in die wijkende kraag tussen de schouderbladen. Wij gaven één helle gil. Wij sprongen daarna geruime tijd zeer hoog en inten sief op dezelfde plaats op en neer onder het bespiegelende toezien van de tuinman. ,.Een eng beest!", was toen onze eerste gedachte. Wij gaven daar na egn dierlijke grauw, een soort blaf, en trokken ons toen de kamerjas van het lijf, rukten de keukendeur open en sprongen naar buiten. Dat wil zeggen: dat probeerden wij. Want het zonnegordijn was immers neergelaten. Zodat wij er met kracht met het hoofd tegen aan vlogen, even voortwankelden en toen languit, als voor dood in de Afrikaantjes vielen. Waar wij, zei Buurman later, eigenaardig bleven liggen trekkebenen in onze bewuste loosheid. „Nou!", riep hij nog weken daarna telkens weer, „nou, die Borstulevellen 150 gram 29 Haverstropastillcs 150 gram 29 Kaneelkussentjes 200 gram 29 Pepermuntballen 200 gram 29 Pepermuntkussentjes 150 gram 25 Ulevellen 100 gram 22 Buttercream 100 gram 19 Caramels 100 gram 25 Roulette's 100 gram 25 TEESTY VRUCHTENDRUPS stuk voor stuk verpakt grote rol 1 5 begrijpen waarom AH's suikerwerken (én de lage prijzen) zo bijzonder in de smaak vallen. Drop Toffees 100 gram 19 Choc. Toffees 200 gram 45 Hazelnoot Toffees 200 gram 45 Toffees dc Luxe 200 gram 45 Vanilleboontjes 100 gram 20 Chocolade Bonen 100 gram 22 Amandelbonen 100 gram 38 Hazelaars, gevuld 100 gram 35 Goudhopjes100 gram 35 PEPERMUNT 2 zware rollen 25 napTarrus cabamrls n.r.vxiir.n aaiunx'S nmam Een onzer lezers schrijft ons: Gistermiddag (13 Augustus) moest mijn vrouw even naar het station Arnhem om een paar logé's weg te brengen. Ze komt aan 'het loket en moest daar even wachten. Een dame voor haar bestelde een perronkaartje, wilde betalen en tot haar schrik had die dame geen dubbeltje in haar portemonnaie maar wel e«n A.H. obligatiezegel. Prompt kwam de vraag, me vrouw spaart U obligatiezegels van Albert Heijn? Het antwoord van mijn vrouw was natuurlijk „ja". Even een kleine ruiling van dubbeltje naar zegeltje en de dame in kwestie kon haar perronkaartje betalen. Dus dank zij een A.H. ofoligatiezegeltje kon deze dame toch nog het perron betreden.M „Manlief!!", riep Buurman die wij dit etentje aanboden omdat hij die dag ook alleen thuis was, „wat kun j'ij koken! Ik wist niet dat jij kóken kon! En jullie Truus zegt altijd dat jy zo on handig bent en dat jij de enige man in de geschiedenis bent. die- zich bij het koken van een eitje tussen de schouderbladen heeft bezeerd. Wat kun jij koken!!" WU glimlachten en zwegen. En dronken ons glas leeg. Elke kok heeft zijn geheimen. Het onze was dat alles uit blik ken kwam. Trouwens het open maken van zo'n blik is ook nog een hele kunst. Dat kan ook lang niet iedereen. Het gaf ons veel voldoening Buurman later vol lof tegen over de vrouwen-thuis te ho ren spreken over deze koks kwaliteiten. Maar wij zijn dan weer te fijn om er op te gaan zitten pochen. DE KWAADVLIEGHOEK UK eens aan. puzzle is er weer en het zal mij benieuwen wie er allemaal een juiste oplossing inzenden! Laat ik eerst maar eens de puzzle uitleggen. De zes portretten van Boffie (van de beroemde Boffie koffie) schijnen allemaal gelijk te zijn. Als je echter goed oplet (kijk maar eens naar zijn wang) dan zul je zien, dat er toch nog verschillen zijn. Lijntjes-puzzle viel in de smaak nu nog iets over de puzzle J-J en de inzendingen van de vorige maand. Het was niet zo gemakkelijk, nietwaar, om de puzzle met al die lijntjes uit te zoeken. Wat een gekriebel was Twee portretten van Boffie zijn helemaal gelijk. Kun je ontdek ken welke dit zijn? Je moet mij vóór 25 October 1955 het ant woord op deze vraag zenden om mee te dingen naar een van de tien prachtige pryzen. Je zendt dit antwoord op een briefkaart aan Oom Kwaadvlieg, Postbus 1171, Amsterdam, met opgave Df. I van je leeftijd. Advertentie dat. Toch ontving ik een hele berg oplossingen en de meeste waren goed. Ook waren er weer aardige briefjes, tekeningen en gedichtjes bij. Alle jongens en meisjes, die zoveel werk aan hun oplossing hadden besteed mijn hartelijke dank. De oplossing van de puzzle was als volgt: Jan-letter R. Ineke- letter A, Loek-letter E, Bep- letter B, Corry-letter H, Lex- 1 etter Y, Pim-letter L, Liesje- letter E, Ab-letter N en Thea- letter T. En nu zullen jullie allemaal wel nieuwsgierig zijn, wie de prijzen gewonnen hebben. Nu. de gelukkigen staan hieronder ver meld. Mocht je naam er niet bij zijn. laat dan de moed niet zak ken. Wie weet, win je de volgende keer wel iets. Tot de volgende maal. Fijnste Fondant Borstplaat 10 smaken 200 grom 45 Chocolade en Mocca Fondant 100 gram 29 OOM KWAADVLIEG. Als prijswinnaars zijn de vol gende kinderen aangewezen: Henk de Lange, Emmakade 34-b, Amstelveen: Gerard de Klein, Kneppelhoutstraat 6, Utrecht; Elsje Kampen, Verl. Herenweg 99, Groningen; Aneke Neven, A. B. Gracht 24, Schoonhoven (Z.-H). Marcel Jansen, Kneed- weg 16, Enschede; Jany Hitzerd, Prins Bemhardstraat 5, Oud Beijerland (Z.-H.); Joke Eppink, Vetkamp 108, Nijkerk; Jopie Nagtraam, Jan van Bijnenstraat 66, Bergen op Zoom; Renate Kuppen, Heisterberg 85, Hoem»- bfoek; Robbie Verhelst, St. Jo- sephstraat 56, Valkenswaard.

Allerhande | 1955 | | pagina 4