Tóch 6 uur het eten op tafel stond om Supersnel winkelen bij x4H-Supermart De stroom vloeit voort... begon het „Stiefeltrinken" Zelf bakken brengt sfeer lervi® Eerste prijs dit keer naar Amsterdam Urte niet Rózaine Waarom alleen Rotterdam? ^Plezier met bier") In Trier Vijf inzendsters zagen hun moeite A.H. heeft nu 36 Z.B. zaken met een prijs beloond Een knaap van een reep! OCTOBERALLER HANDE VRAACT MKh« m lOUTQij Mevr. T. Ellenbroe k de Vries, Roosevelt- laan 2 7II te Amster dam-Zuid. won deze maand de hoofdprijs bij loting uit drie ingezonden recepten voor (Grauwe erwten met rozijnen). Dit gerecht stamt uit West- Friesland, waar het tevens als bruiloftsmaal geldt. Erwten en rozijnen worden op de gewone wijze apart klaargemaakt; de verhouding tot elkaar is op 1 pond erwten 200 gram rozij nen. Beide ingrediënten wor den apart opgediend en eerst op het bord worden de rozij- den over de erwten gestrooid. Men geeft er gesmolten boter bij, terwijl het gerecht met suiker naar smaak wordt be strooid. De Redactie stélt er prijs op te verklarendat haar publicaties op medisch ge bied nimmer het voeren van reclame voor enige pharma- ceitlische firma beogen. De naam ..aspirin" is bijvoorbeeld door een groot pharmaceu- tisch concern gegeven aan een stof, die officieel als „aciduni acetylo-salicylicum" te boek staal. Dit neemt niet weg, dat iedereen het woord. ..aspirin" kent; gebruikt onze dokter zo'n woord, dan is hier geen reclame voor het bedoelde concern bedoeld, h'venzo is het gesteld met namen als ..largaclil" f han delsnaam voor de stof chloor- promazine) en „serpasil" (of ficiële naamreserpine). In Augustus en September heeft Albert Heijn wederom drie van haar filialen tot moderne Zelfbedieningszaken omgebouwd. Deze Z.B. zaken zijn gevestigd te Brunssum (Limburg), in Emmen en in Tilburg. Het totale vloer oppervlak van deze winkels be draagt resp. 126, 200 en 266 m:. Zij zijn alle voorzien van aparte open koelvitrines of kasten voor zuivelproducten, vlees en diep gevroren vis. Hiermede is het aantal AH-Zelfbedieningszaken tot 36 gestegen. ALTIJD MODERN. Er zijn i wet mg dingen die nooit uit de i mode raken en een vrouwelijke j' ti rouw te or eon van. Extra zwaar - Extra fijn En dat allemaal in nog geen 20 minuten. Jan vond het eten om 6 uur op tafel. Alsof er niets bijzonders gebeurd was. En natuurlijk werd er gesmuld. Beiden waren tevreden. Jan over de heerlijke maaltijd en Willie over de recordtijd waarin zij. dank zij Albert Heijn-Supermart haar in kopen bad kunnen doen. In gewicht, in kwaliteit, in smaak: ALBERT HEIJN'S chocolade repen spannen de kroon. Een extra fijne reep, uit geselecteerde cacaobonen bereid.' In de smaken: melk, puur, extra bitter en butterscotch. VOORAL de ouderen blijken elke maand opnieuw reikhalzend naar ,.Het Bakhuys" uit te zien. Vaak doemt een dierbare jeugdherinnering op, wanneer een of ander, eigenlijk reeds ver geten gerecht daar plotseling levensgroot voor het voetlicht treedt. Episoden, die geheel waren vervaagd, staan weer voor ons; ver wanten uit het verleden, een huis of alleen maar een keuken, waar allerlei heerlijks, dat je nergens zó at, werd klaargemaakt Dat zijn de momenten, waarop ook u tot de ontdekking kan ko men een heel bijzonder streekgerecht te kennen. Zendt U het dan beslist in, want niet alleen dingt U mee naar een prijs, maar U bezorgt er zovele andere belangstellenden een groot genoegen mee. Schrijft U elk recept op een apart vel papier, voorzien van naam en adres? Elk récept blijft meedingen. Een uitzondering doet zich alleen dan voor, wanneer een recept door meer lezeressen wordt ingezonden; in zo'n geval wordt door loting de prijs toegekend, zo dat U ook dan nog een kans hebt. GEBAKKEN BRUINE BONEN KARNEMELKSAUS Het recept, een specialiteit uit de Achterhoek, werd ingezonden door Mevrouw Siebelin k Kammijsen. Keizer Ka- rel weg 445 te Amstel veen. Deze saus wordt bij voor keur bij verse sla of bij bruine bonen of capucyners geserveerd en wordt als volgt gemaakt: Ongeveer 250 gram in dobbel steentjes gesneden spek uithak ken en intussen voor de saus met behulp van 2 eetlepels bloem, een snufje zout en 'i dl karnemelk een glad papje roe ren. Zijn alle klontjes fijngewre ven dar. nog ongeveer 4 1 koude karnemelk toevoegen en het ge heel al roerende aan de kook brengen, Is de karnemelk gebon den. dan het spek met he.t vet doorroeren en zo warm moge lijk serveren. ANDIJVIE/HAAL Een oud-Hoogeveens gebruik, dat nog steeds in ere wordt ge houden. Het recept hiervoor werd ingezonden door M e- vrouw D. A g t e nS i e r t - sema, v. Echtenstraat 18, te Hoogeveen onder mededeling, dat men hiertoe zijn vrienden en kennissen uitnodigt Een croquant hapje uit Fries land. Mevrouw A. Andries- s e nv an der Zee, de Sa v. I.iihmanlaan 10a te Gro ningen, zond dit recept in en \vy geven haar hier graag zelf even het woord: Een restje bruine bonen zonder aanhangend kookwater Int de rob gentle dag laten staanin de koe- kepan een stukje iet heet laten worden en daarin de bonen onder I af en toe omscheppen lekker bruin i en knappend laten worden, zodat het schilletje openspringt. Gloeiend heet opdienen bij kleine porties". Deze resti encerking ziet er zo smakelijk uit. en is zo heerlijk, dat in de toekomst vermoedelijk de restjes bruine bonen tan de vorige dag steeds groter zullen worden. Het geheim9 Moeder kookt er spe ciaal een grotere hoeveelheid voor! TWENTS HERFST- GERECHT Een verrukkelijke soep, waar voor het recept werd ingezonden door Mevrouw GVale-, t o nR ijkmans. Van Pan- huygstraat 10 te Gro-| n i n g e n. De bereiding is zeer i eenvoudig en iuidt als volgt: Van poulet bouillon trekken, 1 hieraan gebroken prinsessebo- nen, in stukjes gesneden smijbo- nen. rijst en een in plakjes ge- I sneden rookworst toevoegen; het geheel zolang zachtjes laten doorkoken tot alle ingrediënten gaar zijn. waarna de soep op smaak afgemaakt met sout. li OM 'ns naar Rotterdamhad Willie geschreven Raar haar vriendin Greet, die ze in jaaaaren niet gezien had. En Greet kwam. Al het mooisdat in de smaakvolle winkels ligt uitgestald, doet tijd en uur vergeten. Kwart voor vijf! En om zes uur verwacht Jan, dat het eten op tafel staat'k Heb nog niets in huis! 2/2 EEN NOOD. Albert Heijn kent de tijd en zijn charmante klantjes. Wat een uitkomst zo'n Super Mart. Niet wachten tot je aan de beurt bent en alles onder één dak. En moet je 'ns kijken wat voordelig!" ontdekt vriendin Greet al voordat er nog een stap in de winkel is gezet. A ARDAPPELENdesgewenst geschrapt, gesneden verse groenten in plastic zakken, kilo-zakken tomaten, vers fruit, chef Boon, die begrijpt, dat een keus wel eens moeilijk kan worden, staat met raad' en daad terzij om ge waardeerd advies te geven 8Het boeken- en tijdschriftenstal letje o, ja ook dat is zelfs niet vergeten in deze A.H.-zaak aan de Nieuwe Binnenweg in Rot terdam kunnen haastige bezoek sters misschien voorbij lopen. Maar de kassa's niet. Dus snel afrekenen, dames! En U vergeet toch die obligatie-zegels niet? Buiten de eerste prijs, die apart wordt vermeld, gingen nog de volgende inzendsters met een erepalm strijken. en dat zo'n eetpartijtje altijd erg j prettig en gezellig verloopt. Het maal bestaat uit gekookte i aardappelen, sla van rauwe an dijvie en gekookte bietjes en zeer bros gebakken grote dobbel stenen gerookt mager spek. Men geeft er botersaus bij en soms ook slasaus en mosterd. TTIT tal van plaatsen in Nederland heeft de directie van het Albert Heijn-concern de vraag bereikt, waarom er alleen nog maar in Rotterdam een super market is, waar de huisvrouwen al haar voorverpakte levensmiddelen kruidenierswaren, groente en vlees onder één dak kunnen verkrijgen. Op die vragen is maar één antwoord: ruimtegebrek. Er is voor een der gelijke outillage een uitermate groot winkelpand nodig. Waar zo'n royaal pand wordt aangeboden, zal A. H. Diet aarzelen haar plannen te verwezenlijken. Dit vergt echter tijd. Maar vroeger of later, overal in Nederland, zal straks dit Amerikaanse principe, waarmee de moei lijke taak van de huisvrouw zo aanzienlijk wordt ver gemakkelijkt, worden verwezenlijkt. SFEER en gezelligheid in het gezin kunnen wij vaak niet beter dienen dan met een onverwachte, zelfgemaak te lekkernij. In het vorige nummer openden wij onze speciale bak-rubriek met een recept voor een heerlijke tulband en een verrukke lijk theekoekje. Blijkens binnengekomen reac ties op deze rubriek worden deze recepten met vreugde begroet. Met speciale wensen voor gebak of kleine lekker nijen wordt gaarne rekening gehouden. Verzoeken uitslui tend te richten aan: CISKA VERHEULHarsten- hoekweg 189 te Den Haag. KRUIDKOEK Benodigd: 300 gram A.H. zelf rijzend bakmeel. 300 gram brui ne basterdsuiker, 1 eetlepel spe- /1UDEREN onder ons kijken in de Super Mart hun ogen uit, maar kleine Kees, die zijn moeder een ogenblik in de steek heeft gelaten om de bedrij vigheid van andere huisvrouwen eens goed op de korrel te nemen, vindt dit moderne winkelen al leen maar gezellig Met zelfbediening heeft hij geen moeite £?EN malse kalfscarbo- nade, of vandaag blanke gefileerde vis? In de moderne koel vitrines ligt het; hygië nisch verpakt, kant en klaar. Met gewicht en prijs er bij. Trouwens, slager Bacchus weet het welHij zegt de dames ongezouten de waarheid O wat een schat daar op de stoep achter de deur!" Jo, mevrouw, en toch moet Teddy buiten wachten. Terwijl je als fatsoenlijke hond van netten huize beslist eens in de drie maanden in bad gaat Bah, tvat een tijden voor ons hondebeesten, mevrouw, met al die hygiëne van tegenwoordig CAMEN is er gauw een keus gemaakt uit de enerrme sortering ver pakte kruide nierswaren. Kom kind, vandaag ook maar een fees telijke dronk op het weer zien", zegt V/illie, die al lengs haar rust heeft te ruggekregen, nu ze ziet, dat hier de verlo ren tijd ge makkelijk kan worden inge haald. jy! spontane reacties, die aller wegen en teel zeer speciaal van de „mannenkant" van een warme belangstelling voor het vanouds bekende gerstenat hlfjk geven, hebben er ons toe doen besluiten een speciale bierhoek in te richten. Zoals U zich nog zult herinneren, ontstond een cor respondentie met onze lezerskring naar aanleiding van de vraag uit Rotterdam over een drinkgewoonte in If estfalen. waarbij het bier uit een glazen laars werd gedronken. Er zijn vele, vaak heel uitvoerige brieven binnengekomen. IF ij ne men kennis van dierbare herinne ringen en zelfs van toegewijde studies over het bier, zodat we van en met de laars soms onver wachte sprongen maken. Hebt li aardige gegevens over het biergebruik in ons land of elders, oi wenst U over een be- culaaskruiden, 50 gram gember. 50 gram sucade, ongeveer l1^ dl melk, snufje zout. Bereiding: Alle ingrediënten goed door elkaar roeren en hier- oij zoveel melk gebruiken, tot het deeg de dikte van cakedeeg heeft verkregen. Een cakeblik invetten en met bloem bestrooi en. Het teveel voorzichtig uit kloppen en daarna het blik vul len met het deeg en in ongeveer 1% uur in een matig-warme oven gaar bakken. Af laten koe len in blik en eerst na een dag aansnijden. SAVOOISE KOEKJES Benodigd: 200 gram bloem, 250 gram suiker, 4 eieren, 4 eier dooiers, 100 gram gemalen amandelen, 20 gram gesnipper de sucade en 20 gram oranje snippers, Bereiding: Gedurende 20 mi nuten de 4 eieren, de 4 eier dooiers en de suiker doorroe ren. Daarna onder steeds roe ren de bloem, de sucade, de oranjesnippers en de amande len toevoegen en de massa ver volgens overdoen in tevoren in gevette vormpjes. In de oven gaar bakken. STRÓÖPBALLETJES Benodigd: 6 eetlepels suiker, 3 eetlepels stroop, een klontje boter en een snufje zout. Bereiding: Leg tevoren een oude schaar en een groot inge vet huishoudmes klaar en smeer een deel van het schoongemaak te granieten aanrecht in met bo ter Breng daarna in een braad pan de stroop en de suiker aan de kook. Laat de massa zolang doorkoken tot een druppel tot een draad uitgetrokken kan wor den. Vervolgens op het aanrecht uitgieten en met de botte kant van het mes de uiteenlopende massa zolang naar binnen du wen, tot het mengsel als een kluit in de handen genomen kan worden. Nu flink in de handen meden, tenslotte vlug in twee- en verdelen en tot een l-ng lint uittrekken. Deze strook met de schaar in stukjes knippen en deze verder af laten koelen. In een trommel tje bewaren en zonodig kristal suiker tegen het aaneenkleven toevoegen. paalde gewoonte iets meer te weten? Schrijft U dan beslist even aan Giska Verheul, U weet wel. Harstenhoekweg 189 te Sche- veningen! OP aanraden van een onzer lezeressen schreven wij ook een grote bierbrouwerij in Duits land aan. Opmerkelijk is, dat uit hei antwoord lang niet zoveel bruisend enthousiasme sprak als uit de blieven van de consu menten Maar ja. zulke mensen zwemmen er dan ook in en voelen niets meer van de eer bied voor de waarde van de en kele pint als zodanig; een rij goed vaderlandse spreekwoor den zou hierop van toepassing zijn, maar deze zijsprong wordt ons toch té groot. Hier is het antwoord: „Het gebruik om bier uit glazen laarzen te drinken is in Duitsland een oude studentengewoonte, welke echter meer en meer verdwijnt. Het was hierbij gebruikelijk, dat diegene van het gezelschap het rondje moest betalen, die als voorlaatste uit de laars had ge dronken. hen enkele maal komt men dit gebruik nog weieens te gen; men is er echter om hygië nische redenen steeds meer van teruggekomen." LT ELAAS blijkt uit dit ant- woord nog niets van de fei telijke oorsprong van de laars. Wij mogen ons daarom gelukkig prijzen met het antwoord, dat wij van de heer P. A. T. te Et- ten-Leur ontvingen, die ons een büzonder aardig uit het boek ..Cambrinus' overgenomen ver haal stuurde. ..De bakermat van de glazen laars als drinkvat en daarmee ook het .Stiefeltrinken'' schijnt te liggen in de stad Trier aan de Moezel. Volgens een anecdote zou een zekere Fischers Mathes, een bek. rul stadstype cn een groot bierdrinker met als lijf spreuk ..Trierer Bier is mein Le- bens-elixier", het aan de stok gekregen hebben met de pas uit Berlijn aangestelde Koninklijk Pruisische politieman Jean Nüc- kers. Bij het meten van eikaars krachten werd de laatste zijn sa bel ontrukt, waardoor Mathes de kijk lustigen op zijn hand had gekregen. Zij omringden spot tend en lachend de Pruis en de ze dacht niets beters te kunnen doen dan woedend een proces verbaal op te maken. Intussen moet deze indrukwek kende persoonlijkheid last van jeuk hebben gekregen, waarvoor hij zijn linker voet uit de veel te grote laars lichtte. Van deze kans maakte de originele Ma thes onmiddellijk gebruik; hij kaapte vlug de laars weg, glipte tussen de omstanders door naar de naaste herberg en liet daar de laars vol bier tappen. Met grote teugen wist hij hem daar na in vlot tempo leeg te krij gen. liet vervolgens nogmaals de laars vullen en deze gul rond gaan van man tot vrouw en vrouw tot man in een gemeen schappelijke ronde. Toen de laars opnieuw was geledigd, werd deze voor de derde maal vol getapt en daarna weer op zijn plaats teruggezet, waar nog steeds de politieman ijverig aan zijn proces-verbaal bezig was. Bij het opnieuw aanschieten van de laars moet de Berlijner beslist onvriendelijke woorden tegen de Trierenaren hebben gezegd. Hoe U met succes zo'n laars tot het bittere einde zonder spat ten kunt uitdrinken en zodoende alle onaangename gevolgen kunt ontlopen, verklapt de heer T. ons ook nog in zijn uitvoerige brief. U houdt dit nog even tot een volgend nummer van Aller hande tegoed. ..Wat in het vat zit, verzuurt niet!"

Allerhande | 1955 | | pagina 3