Modernste macaroni- en vermicelli-pers bij A.H. bedrijf Goochelen bij subtropische hitte Ruim Twintig gulden schone winst! Zo uit de moestuin, gevangen in blik AH-zegels vervalst n k iinuiiiHiitii Honderdduizend Uit de itaiiaanse keuken van Albert Heijn VERMICELLI MACARONI stukjes 350 gram 19 elleboog 22 27 snelkokend 70 22 SPAGHETTI 26 pijp 1 Herkent U haar? ÉHlnK Juist, Signora Pistocchi Hoe de verkoop van een AH-obligatie tot stand komt Italiaans vakman bedient enorme apparatuur genomen Wal er in - en aan L!w blikje groente vastzit Een begrijpelijke vergissing Bank bemiddelt bij verkoop van AH-obligaties 15 jaar en al obligatiehouder! Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Allerhande oktober 1955 October 1955 HOFLEVERANCIER 250 gram pak 250 8"m 250 gram 250 gram ■is Hier onthult zij weer een I It van haar kostelijke recepten Ah gouden regen YjTT IE- aoels velen reeds, negen-en-veertig gulden A.H.- obligatie-zegeltjes heeft gespaard en, aangelokt door een koers van b.v. 140 (momenteel hoger!) zijn voor de zegeltjes omgeruilde Vijftig-Gulden-Obligatie wil ver kopen, wendt zich daartoe tot een bank of Commissionnair in Effecten. Voorop gesteld, dat het waardepapier com pleet is en er netjes uitziet dus niet vol vetvlekken of met vouwen, die bijvoorbeeld het nummer onleesbaar hebben gemaakt zal deze graag uw opdracht tot ver koop uitvoeren. Daar zijn wat kosten aan verbonden. Wanneer de opdracht bijvoorbeeld gegeven werd op 20 Sept., zou de verkoopnota er als volgt hebben uitgezien: Ingevolge Uw opdracht verkocht: 1/50 4% winstd. Albert Heijn a 14070.— 80 dagen rente 0,44 Provisie 0,62 Zegel 0,10 Waaiborgfonds Rechtsherstel 0,10 70,44 i 69,62 U ziet, Uw spaarzegeltjes heb ben U tenslotte het nettó-bedrag van 69,62 opgeleverd. Een zoete winst dus van 20.62. Dat voorbeeld geldt van een stuk, dat U in Juli hebt gekregen door inlevering van Uw zegel boekje. Hebt U het pas in Augus tus gekregen, dan hebt U geen recht op de volle rente over het eerste jaar en dan staat er op coupon no. 1 gestempeld: „Betaal baar met 11/12 gedeelte". In dat geval zal dus de effecten handelaar ook 30 dagen rente minder vergoeden dan in boven staand voorbeeld. Courtage Omdat het een winstdelende Obligatie was, rekende de make laar nauwkeurig voor u uit, hoe veel rente U nog toekwam. Voor al zijn werk en bemiddeling re kende hij het minimale bedrag van zestig cent plus twee cent Omzetbelasting. De gebruikelijke courtage (d.i. commissie-loon) voor stukken, die hoger genoteerd staan dan 105% in de koerslijst. bedraagt voor particulieren 6 pro mille over het effectieve bedrag, met een minimum van zestig cent. In dit geval zou 6 pro mille van 70.44 de somma van ongeveer 44 cent hebben opgeleverd Dus mocht het minimumbedrag wor den aangehouden. Volgens de wet van 22 April 1937 is een (beurs(zegelrecht) van 1,2 pro mille verschuldigd over het bedrag van o.a. iedere ver koop, met een minimum van tien oent. Zodanig minimum is ook verschuldigd voor het Waarborg fonds Rechtsherstel, waarvoor de gebruikelijke heffing 1 pro mille bedraagt. Uit het fonds worden diegenen schadeloos gesteld, die tengevolge van de Duitse bezet ting hun effectenbezit verloren. Soms kan het gebeuren, dat op nota nog een klein bedrag aan andere kosten wordt verant woord. Dat zal het geval zijn, als de bank of commissionnair voor de verkoop de bemiddeling heeft ingeroepen van een collega-com- missionnair, die zich speciaal be last met de in- en verkoop van incourante fondsen. De ene instelling of makelaar zal de kosten van die bemid deling (in ons geval zou het een bedrag van f 0,30 geweest zijn) zelf dragen, een ander berekent het door aan de klant. Hoe het zij, de totale kosten kunnen nooit veel hoger zijn dan een gulden. WIE nog altijd geloof hechten aan het ge rucht, dat de fabricage van macaroni en vermicelli van de bereiders enorme hand vaardigheid eist, moeten we teleurstellen. Het is niet zo, dat deze producten met de hand worden gerold, zoals wij in onze jongensjaren een klont stopverf tussen de handpalmen uit rolden tot een lange, dunne sliert. Macaroni, vermicelli en ook spaghetti worden volautoma tisch bereid in een machine, waarvan het geheim is, dat de man, die er mee omgaat meesterlijk weet te goochelen met ventilatoren, temperaturen en vocht. Albert Heijn heeft zo'n duivelskunstenaar in zijn dienst. De heer Pistocchi. Natuurlijk een Itali aan. Wie beter dan de Italianen zouden deze van huis uit Italiaanse producten kunnen maken? Op de vierde étage van een der A.H.-fabrieken in Zaandam heeft hij een gloednieuwe fabrieks- installatie gekregen, waarover wordt verteld, dat het productie-vermogen zo groot is, dat na één dag draaien het hele fabriekspand onder de macaroni en vermicelli zou kunnen worden begraven. De omvangrijke ap paratuur wekt de in druk van een wel- onderhouden ketelhuis van een moderne oce- aanstomer. Alles glimt en glanst alsof er alle dagen aan gepoetst wordt. En van de fraai betegelde grond in deze machinekamer zou men bij wijze van spreken wel kunnen eten. Er is in deze ruimte een gelijkmati ge temperatuur. Daarvoor zijn speciale voorzieningen getrof fen. Dubbele ramen en een tin- bladplafond, dat de ruimte vol ledig isoleert. Br hornet eer» T>eb p lucht, die doet denken aan het subtropische klimaat van de Italiaanse Rivièra en een con stante temperatuur, zomer en winter door, van ongeveer 38 graden C. Maar laten wij bij het begin beginnen. Macaroni, vermicelli of spaghetti zijn meelproducten. Ze worden vervaardigd uit de fijnste Amerikaanse bloem of speciale tarwegries. Uit de stortplaats wordt het meel kilo's-gewijs door een bui zennet naar de deegpersmachine gezogen, waarin het. vermengd met afgepaste hoeveelheden wa ter. traag wentelend, tot deeg wordt gekneed, alvorens door de geperforeei-de platen geperst te worden, die de producten hun eigene vorm schenken. Een schijnbaar weinig inge wikkeld procédé tot dusver, dat niet veel tijd heeft gekost. Maar dan beginnen de moeilijkheden ook pas. Er moet uitgerekend twee derde van het toegevoegde vocht in de droogkamers weer worden afgevoerd. En niet zoals men aardappelen droog laat stomen, maar in een geleidelijk proces, dat zich naar gelang de ver vaardigde soort in tien tot dertien uur moet voltrekken. Pas aan het eind van die lange, lange weg, waarop aan het product geen moment rust is gegund, zijn die wonderlijke Italiaanse lekkernijen verkre gen, die ook de Nederlandse huisvrouwen zo'n oneindig aan tal gebruiksmogelijkheden heb ben geboden. Aan de heer Pistocchi. zo hebben wij gezien, is het wel toevertrouwd er de verfijning aan te geven, waarvan de Ita lianen slechts het grote geheim kennen. EMMER COMPASCUM. Honderd duizend valse A.H. obligatiezegels zijn dezer dagen door de Ge meentepolitie te Emmen in beslag genomen. B. J. P. A. uit Emmen werd ge arresteerd. A. had bij een drukker te Meppen in Duitsland de zegels laten drukken. Hij wilde deze achtereenvol gens in omloop brengen. Voordat de zegels echter uitgegeven konden worden is de gehele voorraad in beslag genomen. De zegels vertoonden kleurafwijkingen, terwijl bovendien de perforatie duidelijk bewees, dat men hier met vervalsingen te doen had. Afgezien van deze voor de hand liggende uiterlijke kentekenen, aldus deelt de Directie van Albert Heijn mede, zijn nog een aantal maatregelen genomen, die het in omloop brengen van vervalsingen zo goed als uitsluiten. Deze vervalsingspoging bewijst echter, dat de ze gels wel degelijk als waar depapieren beschouwd die nen te worden. Het pu bliek wordt dan ook aan geraden de zegels als zo danig met de grootste zorg te behandelen. W/" E hebben wel mannen ge- kend en we kennen ze nog wel die er op gesteld waren, dat hun vrouwen groen ten en fruit zelf Inmaakten of weckten, onidat hun moeder dat óók deed. En we heben ook mannen gekend en die kennen we ook nog die zelf een moestuintje hadden met een vruchtboom er in, en natuurlijk moesten hun vrouwen óók inma ken en wecken: hun eigen teelt... Wel, we gunnen die mannen hun trots en hun inmaak, en we gunnen de huisvrouw haar trots en haar inmaak. Maar we gunnen haar ook: haar gemak. 'n Blikje is zo gehaald Want het hoeft allemaal niet meer die inmaak en die kel ders vol weckpotten. Het kan ook anders Even goed en soms beter. Met blikjes... Met blikjes spaart een vrouw veel tijd: het eten is vlug klaar.... Met blikjes is een vrouw paraat: laten er maar onverwachte gasten komen, een voorraad blikjes komt altijd van pas. Maar daar gaat het niet om. Er moet goed voedsel in zitten. Goede groente en goed fruit, dat niets van zijn waarde ver loren heeft en niets van zijn geur en smaak. Wat in het blikje zit. moet sma ken alsof het zó uit de tuin komt; groente zo vers gesneden van de koude grond of,uit de kas. en fruit zo vers geplukt. En dat kan, dank zij de we tenschap. Dank zij zo'n man in een witte laboratorium-jusdie x'n vak literatuur bijhoudt en regelmutig in contact staat mei zijn collega's in het buitenland. Zo'n mandie me' al wat hij weet en kaner op Van enkele zijden bereikten ons berichten, waarin lezers zich afvroegen of de banken wel het volle bedrag voor de door hen te koop aangeboden A.H.- klantenobligaties betalen. Ter voorkoming van misverstan den willen wij nogmaals uit eenzetten hoe de vork in de steel zit: in dit geval hoe precies de rol van de banken is bij de aankoop van onze j klantenobligaties, j Wanneer men een bank binnen- loopt en zijn obligatie ten ver koop aanbiedt, dan is het niet de bank die deze koopt. Het is een andere gegadigde en de bank verleent slechts haar be middeling bij het tot stand ko men van de verkoop. De bank stelt zich dan ook tot laak deze verkoop voor haar cliënten zo gunstig mogelijk te doen verlopen d.w.z. tegen een zo hoog mogelijke koers. Deze koers wordt bepaald door vraag en aanbod van dat moment en kan dus variëren. Het is dus niet de bank die deze koers bepaalt; de bank is dus ook niet verantwoordelijk wan neer het moment van verkoop niet zo gunstig is in verband met de koers. Kortom de bank koopt dus niet; zij verleent alleen haar bemid deling; zij heeft geen directe invloed op de koers. Machinekamer van een oceaanstomer? Neen, de nieuwste omvangrijke apparatuur, waarmede bij Albert Heijn macaroni, vermicelli en spaghetti wordt gemaakt. Q IGNORA PISTOCCHI, de üw echtgenote van de Chel' van Albert Heijn" s nieuwe macaroni- fabriek, verklapte in het Juni- nummer van Aller Hande met haar kostelijke recept voor ..Condimento per spaghetti all' Italiana" een van haar keuken geheimen uit haar zonnige ge boorteland. Italië Eén van haar vele geheime smulrecepten. ge lukkig, want blijkens de enthou siaste brieven van onze lezers en lezeressen ziet men met groot verlangen uit naar nieuwe onthullingen. ..Vindt men het werkelijk zo bijzonder? Het is toch allemaal heel eenvoudig" repliceert onze gastvrouw, wan neer wij haar om meer komen 'bedelen. Ja inderdaad, ook de nieuwe verovering blijken we weer verrassend snel en ge makkelijk klaar te kunnen ma ken. Condimento per macaroni all'Italiana. Benodigd: 400 gram pijp- macaroni, 1 kg tomaten of 2 blikjes tomatenpuree, 150 gram slaolie, klontje margarine of bo ter, half bosje peterselie, 2 sja lotjes, peper en zout naar smaak. Bereiding: De tomaten na het wassen in stukjes snijden en in een half uur gaar koken; daarna zonder het vocht zeven, zodat een dikke purée wordt verkregen (vocht bewaren voor soepen of sausen). geur. smaak, vitaminen, het zit er ullenutal in uit is om smuak en geur en voe dingswaarde te conserveren. Zo'n man ontmoetten wij on langs in het laboratorium van een der grote Nederlandse con serven fabrieken. Hij heeft een grote fabriek ter beschikking, met de modernste machines, met honderd meisjes en driehonderd vijftig man personeel. en toch begint hij net als Uw moeder toen ze ging inmaken, d.w.z. met goed spul. Hel begin: goed spul Inderdaad: goed spul. Al leen dc allerbeste groente en alleen het allerbeste fruit. Deze conservenfabriek is een oude en degelijke familie-zaak, die met de tijd meeging. Hun goed spul halen ie uit de onmiddel lijke omgeving, waar grote boomgaarden en moderne landbouwbedrijven liggen. Er komen erwten en bonen vandaan en aardbeien, appe len, peren, bessen, spinazie en wat U maar wilt en waar U maar trek in hebt. En dan nog tomatenpuree en vruchtenwijnen en jam. de 'fabriek de steriele blikjes binnen, en aan de andere kant de verse groenten en fruit. Dop erwten b.v., van het eigen land bouwbedrijf. Ze komen per vrachtauto, zó van het veld, en per uur gaan er duizenden kilo's tegelijk door de dorsmachine. Meer dan duizend kilo dopper tjes komen er dan per uur uit rollen. huppelend over een brede band. waarlangs meisjes staan, die vlug en feilloos de doppertjes, die niet goed zijn, er tussen uit pikken. Of bonen: ze gaan eerst door ont-punter-machines die elk per uur honderden kilo's boontjes van dc puntjes ontdoen. Of spinazie, die eerst zorgvul dig gesorteerd word: en dan wordt gewassen, sneller én be ter dan men dat thuis kan doen: vierduizend kilo spinazie per uur wordt zó schoon gewassen, dat er geen zandje meer in zit. nen dan niet meer ontsnappen: die zitten óók in het blik Dop pers b.v. worden twaalf tot zes tien minuten lang bij een tem peratuur van 127 graden geste- reliseerd. Fruit - met suiker Met fruit gaat het net zo: sor teren en wassen en voor-verhit ten om te slinken. Doch fruit komt met een suiker-oplossing in de blikken en dat blik gaal nog niet geheel dicht, omdat fruit veel zuurstof beval, dat het blik zou aantasten. Met het dek sel nog eventjes open komt het blik fruit dus in de exhaust-box een lang gesloten apparaat, waar stoom ingeperst wordt die de luchtbellen uit het blik ver drijft. Vervolgens gaat het blik dicht. Dan is het fruit houdbaar cn als het goed wordt bewaard, blijft het blik gaaf. Als zo'n blik gaat bollen dan heeft er zich door zuren waterstofgas ontwikkeld. Zo'n blik moet U njet kopen. Het fruit is nog goed. doch van de smaak is iets verloren. Allerliefst om te zien zijn ook de kleine blikjes tomatenpuree, die met honderden tegelijk de machines uit komen huppelen. Er zitten heel wat tomaten in één zo'n blikje: eerst gewassen, dan gekneusd, gezeefd en inge dampt om het water er uit te verdrijven. 'fietilaJieu grueuu-n ui duizen den blikken: goed voedsel. Groenten en fruit, die niets heb ben verloren, geur, smaak en vitaminen het zit er allemaal in. Vers spul zo uit de moestuin gevangen In blik. Op een zacht pitje.. De gesorteerde en gewassen gioenle wordt dan voor-verhitof geblancheerdTen eerste om het volume te verminderen, net uls thuis in de pan de spinazie „slinkt". En ten tweede om micro- organismen. die bederf zouden kunnen veroorzaken, te doden. En ten derde om de enzymende gistingsstoffen, die de groente „vers" houden, te heractiveren. Spinazie wordt daarna gemangeld (om hel overtollige vocht te ver drijven) en daarna gehakt en dan komt hel met. wat zout heet in het blik. Dat hete blik gaat dicht luchtdicht en wordt dan bij een temperatuur van 120 gra den negentig minuten lang ge steriliseerd, geur en smaak kum- KijkGiraffen" INDERDAAD! Houdt goed rekening met het oordeel van uw vrouw: bedenk eens ever wat voor man ze getrouwd heeft'. GEORGE NOBEL. WIJSHEID. Als iedereen de straat voor zijn huis veegde, zou de hele stad schoon zijn. POOLS SPREEKWOORD Tegelijkertijd in een tweede pan 3 1. water aan de kook brengen en hierin de ongebro ken pijpmacaroni in 15 a 20 min. gaar koken; een scheutje koud water toevoegen en daar na afgieten (vocht eveneens be waren) In een braadpan olie en boter verwarmen, hierin de fijngehak- tc peterselie, de schoongemaak-4l,l">,l,il,ll,l<,ll,,,l,l,,l,,in,linl",,lllll,lllll,lllll,l,l,ll,,m,"l,|l|ilini,(llllll">n,l,l,,1llllll'l|,,llIII<"«l«n^ te hele sjalotjes en de tomaten- purée (van de gekookte verse tomaten of de inhoud van de 2 blikjes) onder toevoeging van wat peper en zout ongeveer 20 min. laten sudderen Dc macaroni op een schaai overdoen en bedekken met de kruidige tomatensaus. TANTE POS wordt menigmaal voor grote problemen ge- steld. Het is echter bekend, dat zij deze meestal met grote i vaardigheid weet op te lossen. Talloze foutieve of onvolledig geadresseerde brieven weet zij vaak op de juiste bestemming te brengen. Bovenstaande enveloppe, waarop de afzender nil Sedelsburg in Duitsland alleen Hofleverancier van Uw gezin" had ge schreven werd prompt bij Albert Heijn in Zaandam bezorgd. De enveloppe bevatte een label, die blijkbaar aan een ballon bevestigd was geweest en waarop het verzoek stond deze terug te zenden aan Hofleverancier van Uw gezin". Alhoewel Tante Pos zich ditmaal heeft vergist, kan het niet anders dan een compliment betekenen, dat zij in de eerste plaats aan Albert Heijn heeft gedacht. Een begrijpelijke ver gissing. Zeg nm selfl UIT is de 15-jarige Piet Vet uit Wormervee r, die deze zomer zijn V.M.T.O.-diploma aan de Technische School „Don Bosco" te Leus den heeft behaald. Waarom wij dit feit in Aller Hande ver melden? Wel. omdat Piet juist daardoor een der jongste zo niet de jongste obligatiehouder van Albert Hejjn is gewor den. Zijn moeder schonk hem haar obli gatie als beloning voor het behaalde succes. Een goed idee en, dunkt ons. zeker niet zonder opvoedkundige waarde. (IffilHHntniilliHlinRlIHHlHlHINIHIIMmRttMI

Allerhande | 1955 | | pagina 1