BEKROONDE RECEPTEN VAN DEZE MAAND Modebeeld van komende herfst: practise] 1. - vooral sportief Levertraan is beter dan moderne middelen MET BESSENSAP DOET U MEER DAN U DENKT! „Niet verklappen! we krijgen pudding toe!" Uit onze internationale keuken Hij kon het weten Eerste prijs in Monster TWEEDS BLIJVEN ZICH HANDHAVEN Theezetten is eenvoudig als u het goed doet) Onderschat de vetzuren niet Allerhande recepten Ananaspudding Griespudding Griespudding Griespudding Custard Griesmeel Tafelrijst Echte Siam Zuiver Rode Bessensap 25 25 25 49 48 28 45 48 CROSSE 8LACKWELI ïïelïïlonte SEPTEMBER ALLER HANDE 3 TT IT de grote stroom recepten voor streek- en traditionele gre- rechten, die onze toegewijde lezers en lezeressen ons in de afgelopen maanden deden toekomen, kozen de juryleden dit keer naast de bekroonde inzending nog drie andere aan trekkelijke voorbeelden. Behoort n tot de gelukkigen? Zo niet, houdt u dan beslist goede moed, want elk ingezonden recept blijft meetellen. Een uitzondering op deze regel doet zich alleen dan voor, wanneer één recept door meerderen wordt ingezonden. Door loting wordt in dit geval de prijs toegekend, zodat n ook dan nog uw kansje maakt. Voorziet u elk recept vooral van uw naam en volledige adres? En zendt u het meteen aan Ciska Verheul, Harsten- hoekweg 189, Den Haag; alleen dan bent u er van verzekerd, dat het zo vlug mogelijk kan mededingen Mogen wij mevrouw Kikkers vriendelijk verzoeken, ons haar volledige adres te laten weten voor het toezenden van de waar debon? Benodigd: 350 gram bloem 3 dl melk. 150 gram kandijsuiker, 10 gram gist, 20 gram kristalsui ker, 15 gram beter, mespunt ka neel, snufje zout. Bereiding: Laat de 'gist in een kommetje, waarin tevens de kristalsuiker en een beetje lauwe melk, 15 minuten opbruisen. Maak daarna een beslag van de bloem, de overige meïk, de boter en 2/3 van de kandijsuiker, welke tevoren iets werd fijfi ge stampt. Bovendien het snufje zout en de mespunt kaneel bij voegen en de inhoud van het kommetje. Laat het geheel op een lauwe plaats r/ngeveer 3 kwartier rij zen. Daarna overdoen in een in gevette broodvorm, nog een hall uur laten rijzen, vervolgens be strijken met water en het restje van de kandijsuiker erover uit strooien. In een hete oven onge veer 1 uur laten bakken. DRENTSE SPEKPANNEKOEKEN „Onvolprezen en zij houden be slist in de maag!" verzekert me vrouw W. F. M. Westerman Dalhuijsen, Nassaulaan 15,Doorn. Bij haar opgave voor de be nodigdheden wijst mevrouw Wes terman er op, dat het juist aan de toevoeging van de opgegeven hoeveelheid boekweitemeel ligt, waardoor de aparte smaak ont staat. Benodigd: 250 gram tarwe bloem, 250 gram boekweitmeel, 3A 1 lauwe melk (in Drente gebruikt men de vettere schapemelk) stukjes spek, wat gist, snufje zout. Bereiding: Maak een normaal pannekoekenbeslag en laat dit op een warme plaats 1 uur rij zen. Dunne plakjes spek bakken en met het vet in een kommetje bewaren. Telkens drie plakjes met een lepel vet in de koeke- pan over doen en hierop beslag voor een dikke pannekoek laten uitlopen. Mooi bruin en gaar bakken en zo heet mogelijk hou den door bijvoorbeeld de schaal boven de sto^m van kokend wa ter te plaatsen. Men eet deze spekpannekoeken met stroop of bruine basterdsuiker. GEBAKKEN PALING MET STROOP Een oud gerecht uit Aalsmeer, ingezonden door mevrouw W. J. WegmanHamers, Wetering straat 7 te Aalsmeer. Mevrouw Wegman, zelf Am sterdamse van geboorte, ex cuseert bij voorbaat de vreem de combinatie. Als jong meisje voor dit gerecht in Aalsmeer ge- inviteer d, vreesde zij tevoren het ergste! Het bleek echter heerlijk tc zijn en zij bakt het thans even vaak als iedere an dere Aalsmeerse huisvrouw. Benodigd: Per persoon 1 pond paling, kopje water, klontje bo ter (hoeveelheid afhankelijk van de totale hoeveelheid paling), zout naar smaak. Bereiding: Snijd de schoonge maakte paling in stukjes van on geveer 5 cm lengte: zet deze rechtop naast elkaar in de braad pan. strooi er wat zout naar smaak overheen en voeg vervol gens een kopje water toe. Breng het geheel aan de kook en laat daarna op een zacht vuur het water voorzichtig verdampen. Voeg vervolgens de boter tos en wanneer het gerecht heerlijk staat te braden, komt de stroop eraan te pas. Met een vork of een lepel de stroop over de pa ling en langs de zijkanten laten lopen. Het geheel moet daarna nog een poosje doorbraden, tot de paling mooi bruin is. Het ge recht is dan klaar en het is heel merkwaardig, dat de zoete sma'ak van de stroop is verdwe nen. PRIES SVIKERBROOD Eer. titel, welke voor zichzelf spreekt! Het recept voor dit ver rukkelijke, in Friesland zeer ge liefde ,,feest"-brood werd inge zonden door mevrouw A. Kik kersLeopold te Bilthoven. "jl/TENSEN, die dagelijks m -C"-*- de natuur toeven, hebben meestal een goed oog voor voorbodes. Dat dachten we ten minste. Deze zomer waren wij met vacantie op het platteland, platteland. Iedere ochtend kwamen wij langs het huisjje van de tuin man. Iedere ochtend vroegen wij hem trouw naar zijn mening over de vooruitzichten van het weer. En steeds kwam er een voorspelling, die dat bleek later op de dag de plank niet ver missloeg. Toen onze vacantie bijna ten einde liep, wilden wij wel eens weten waar deze weier profeet zjjn voorspellingen op grondde. „Dat's heel eenvoudig, Mevrouw J. C. de Waardte Velde, Bur gemeester Wouterslaanl 8 te Monsteris dit keer de gelukkige prijs win nares met haar tip> voor streekgerechten. Om haar inzending volledig tot haar recht te laten komen, laten wij me vrouw De Waard hier zelf aan het woord. „In de Alblasser- waard is een bij vele gezinnen zeer geliefd gerecht ingeburgerd, be staande uit aardappe len, melk, boter en kaas. Dit kan op verschillen de manieren klaarge maakt worden; men kan de kaas bijvoor beeld geraspt aan de gaar gekookte aardappe len toevoegen, waardoor een zachte purée ont staat. Voegt men in blokjes gesneden kaas toe, dan zullen deze al leen iets smelten en het aardappelengerecht een zeer aparte en meer uitgesproken smaak ge ven. Niet alleen met vers gekookte aardappelen, ook met een restje kan men op deze wijze een smakelijke schotel ma ken. Eerst brengt men hiertoe de benodigde hoeveelheid melk en een klontje boter aan de kookverwarmt hierin de koude aard appelen en voegt er dan na het tot purée klop pen de geraspte of in blokjes gesneden kaas bij. Jonge vette kaas, maar ook pikante oude soorten komen in aan merking, terwijl als hoeveelheid ongeveer 75 gram per persoon ge rekend wordt. Als groenten komen in aanmerking: Sla, rauwe andijvie, spinazie of tomaten, maar ook gestoofde tomaten, spi nazie of appelmoes uit blik". TT ET MODEBEELD van de komende herfst zal opnieuw gekenmerkt zijn door een practische, maar bovenal sportieve inslag. Sombere dagen, die ons stellig te wachten staan, zullen evenwel een minder grote be dreiging van ons goede humeur zijn, wan neer wij slechts er toe willen overgaan ons iets van het vele schoons op het gebied van kleuren en materialen aan te schaffen. Vro lijke, opgewekte kleuren en kleurencombina ties zijn er, die ons het herfstleven beslist lichter zullen maken, afgezien zelfs van de keur van nieuwe materialen. Daarbij bovendien weer grote mogelijk heden om zelf met weinig kosten en moeite het vereiste modieuze aspect, dat zich soms alleen reeds door een enkel détail laat verzorgen, te bereiken. De tweeds blijven zich handhaven Be halve die met klas- sieke witzwart effec ten zullen wij thans kennis maken met felkleurige stoffen in mitmotief, terwijl sommige fabrikan ten het waagden het tweedweefsel als zo danig in een bouclé- effect te brengen. Een nieuwtje treffen wij verder aan in de ijzersterke cheviots; neen, vergeet u rustig dat saaie matrozen pak, want deze che viots worden zelfs gebracht voor avond kleding. Schitterende ruit- effecten, multicolour- streven, variaties met visgraateffect of on regelmatige weefsels met kleine knobbel- Reismantel van tweed en 7/8 mantel met bij passende japon in fan- tasieruit. Ontwerpen van Jacques Heim. tjes behoren zoal tot de mogelijkheden. Ook het flanel zal zich deze winter handhaven; gestreept, effen, geruit, gespik keld en in verschil lende kwaliteiten, zo dat u er zowel man tels als japonnen van kunt maken. De gro te Franse stoffenfa- brikanten brengen deze winter hoofd zakelijk nieuwe vond sten van zuivere wol en zo zullen wij ons een cocktail- of avondjapon kunnen maken van wollen satijn, crêpe, voile of.tule! De Engelsen da gen dit jaar elke mis troostige mistbank of sombere regendag uit door hun kostelijke combinaties van wol met.... zilver- of gouddraad! Zij kun nen dit rustig doen, want ondanks vocht en langdurige nattig heid zullen deze weefsels door het speciale Lurex-pro- cêdé even brillant blij- ven. Zelfs regenkle ding kan men hier mede dus vervaardi gen, terwijl wij, voor het volgend zo merseizoen sprookjes achtige bad pakken te gemoet kun nen zien. Het raffi nement van stoffen en materialen komt in de sobere élé- gance der nieuwe mo dellen vol komen tot zijn recht. De reismantel van Jacques Heim is hier van een fraai voor beeld. Heim verwerkte hier voor porseleinblauwe tweed en gaf het mo del aan beide zijden enorme splitten. De lage hals is kenmerkend voor het a.s. seizoen; het jeug dige aspect wordt nog verhoogd door de hoge boord aan de pull-over of het losse plastron. De ze ven/achtste mantel treedt steeds meer op de voorgrond; draagt men hierbij een japon van het zelfde materiaal, dan is men klassiek en toch zeer modieus mijnbeer", zei onze buitenman, „ik luister iedere ochtend vroeg naar de radio!" Er wordt wel eens beweerd, dat theezetten een ware kunst is, een soort hocus-pocus, waar aan allerlei geheimzinnige han delingen te pas komen. Niets is minder waar. Wie een paar simpele regels nauwgezet in acht neemt, schenkt een kop goede, geurige thee. Hier zijn zij: 1. Spoel de theepot om met ko kend water, 2. Doe voldoende thee in de pot en giet vervolgens V E R S- kokend water op. Bedenk: teveel water bederft de smaak. 3. Laat ca. 5 min. trekken, liefst onder een theemuts. Roer voor het uitschenken de inhoud van de theepot even om. In een goede kop thee behoren suiker om de geur vast te hou den en melk om de smaak af te ronden. In goed-gezette thee blijft de melk als een wolk hangen. Pas bij het roeren mag zij zich in de thee verspreiden. Lost de melk direct op. dan is het zetsel te slap en te waterig. Men is geneigd om de sterkte van de thee aan de kleur te be oordelen. Een donkere kleur be hoeft echter niet noodzakelijker wijze op sterke, een lichte kleur niet op slappe thee te duiden. Dat hangt geheel en al van de gebruikte theesoort af. Sommige theesoorten nemen bij het zetten een lichte, andere alleen een donkere kleur aan. T EVERTRAAN is Lj een uiterst be langrijke aanvulling van de dagelijkse voeding, en wel door het uitzonder lijk hoge gehalte aan de vitamines A en D en aan vet zuren. Het vitamine A bevordert de nor male groei, geneest nachtblindheid en heeft een gunstige invloed op de toe stand van de huid. Vitamine D is noodzakelijk voor de instandhouding der beenderen en tanden. Kalk kan niet in de botten worden opgenomen wanneer niet tege lijkertijd vitamine D aanwezig is. De vroeger zo gevrees de Engelse ziekte" (rachitis) leidend tot misvorming van de borstkas en kromme benen, kan geheel door dit vitamine worden voorkomen. Het vitamine D is speciaal voor toe komstige en jonge moeders, en voor groeiende kinderen van belang. Regel matig gebruik van levertraan is voor hen dan ook abso luut noodzakelijk. Doch ook ouden van dagen hebben een verhoogde be hoefte aan vitamine D. (De voor de botten tevens nódige kalk kan in de vorm van melk en kaas worden opge nomen). Onder invloed van het zonlicht kan de menselijke huid zelf vitamine D maken. In ons zonne-arme klimaat staat deze „fabriek" echter vrijwel altijd op non-actief Waarom kan men nu beter levertraan een zuiver na tuurproduct, bereid uit de lever van be paalde vissoorten gebruiken, dan een kunstmatig vita mine-preparaat? Dit komt door de vetzuren die zich naast de vitamines óók nog in de zogenaamde „ouder wetse" levertraan bevinden. Die spe ciale vetzuren heb ben een voortreffe lijke uitwerking op sommige huidziek ten. Ook bij chro nische, uitputtende ziekten werken ze gunstig. Bij kinde ren bevorderen ze de normale groei. Ze verhogen de weerstand van het lichaam legen in fecties. Al deze over wegingen leiden tot de conclusie, dat levertraan eigenlijk een dagelijks be standdeel van de voeding behoort te zijn. De aanbevolen hoeveelheid be draagt één eetlepel per dag zeker van October tot April, maar liefst ook in de zomer Een lepel lever traan bevat onge veer even veel vita mine A en D als dertien liter melk, of anderhalve kilo volvettte kaas, of veertig eieren, of drie pakjes marga rine Thee is Nederlands natio nale drank. Hoe vol van smaak, hoe opwekkend kan een kop goed-gezette thee wel zijn. Laten wij haar alle eer geven en haar op de beste en juiste wijze serveren. Wie bo venstaande regels in acht neemt, geeft aan de thee alle kans haar voortreffelijke eigenschappen te tonen. BESSENSAP is bij de meeste gezinnen in Nederland uitge groeid tot een begrip. Griesmeel, beschuiten of rijst met bessensap kennen wij „bij overlevering" en het is ons daarom zelfs dierbaar geworden. Doch iets nieuws brengt het ons niet en daarom thans, ter ere van de nieuwe oogst, maar ook ter ere van dat oud-v ader lands e en door-en-door vita- minerijke rode sap van onze trouwe aalbes een aantal sug gesties, waarmee u opnieuw su .ces zult hebben. Cocktail Vul een limonadeglas voor de helft met bessensap (direct uit de fles), vul aan met karnemelk en voeg suiker naar smaak toe. Bij het opdienen garneren met een snufje kaneel. Advertentie En reken maar, dat er een hoeraatje opgaat, wanneer die schaal verschijnt Pudding is een gemakkelijk, heerlijk en fris dessert, dat het altijd doet Zet het elke week minstens één maal op 't menu ALBERT HEIJN'S PUDDING: in 7 smaken per pak 15 ct. amandel chocolade - citroen - frambozen mocca - room - vanille 100 150 gr. Tova Puddingsaus van de Betuwe m. stukjes ananas 100 gr. met amandelen met bitterkoekjes met hele vruchten 250 gr. per pak 25, dubbel pak 500 gram 500 gram per fles Als warme drank De inhoud van een flesje bes sensap met eenzelfde hoeveelheid water zeer langzaam aan de kook brengen, terwijl een stuk je pijpkaneel en de schil van een halve citroen als kruiderij „meetrekt." Na ongeveer drie kwartier het sap zeven en sui ker naar smaak toevoegen. Zo warm mogelijk serveren. Als toetje Per 3 dl. bessensap: 100 gram suiker, 1 dl. water en 4 eieren. Klop de eierdooiers met de suiker, voeg er 'langzaam en steeds roerende het sap en daarna het water bij en laat de vla au bain Marie op een laag vuur bij stijven, terwijl men steeds roert. De eiwitten stijf- kloppen, de helft hiervan door de vla roeren en met het overige gedeelte de vla vóór het opdie nen garneren. Bessensap-pudding Per 3 dl. bessensap: 100 gram basterdsuiker, 12 gram gelatine (gedeeltelijk rode), 4 eieren. Klop de eierdooiers met de sui ker schuimig en dik, langzaam het bessensap toevoegen en het mengsel au bain Marie op een laag vuur en onder steeds roe ren warm houden tot het gaat binden. De voorgeweekte gelatine erin oplossen eu daarna deze massa door de stijfgeklopte ei witten roeren. Al roerende laten afkoelen. In een met ongeklopt eiwit omgespoelde en vervolgens met wat slaolie vetgemaakte puddingvorm overdoen. De pudding na het keren pre senteren met vanillewafels. Turfjes be- Kook op de vanouds kende wijze een saus. Snijd van oud brood lange reepjes (turfjes) en bak deze met wat boter of vet aan alle kanten bruin. Stapel de turfjes daarna netjes op een schotel en giet er de saus overheen. Gebakken beschuit Beschuiten aan beide kanten met boter besmeren en ook aan beide kanten in de koekepan bruin bakken. De bessensapsaus (zie Turfjes) er overheen gieten. Walergruel Per 3 dl. bessensap: 100 gram parelgort, 11. water, 150 gr. rozijnen (of krenten en rozijnen), 100 gr. suiker, stukje pijpkaneel, stukje citroenschil. Na het wassen de gort een nacht te weken zetten. De volg gende dag met h;t weekwater de kaneel en de citroenschil gaar koken in ongeveer Dh uur. Na 1 uur de schoongemaakte rozij nen mee laten koken. Tot slot het stukje pijpkaneel en het ci troenschilletje verwijderen en het bessensap en de suiker toe voegen. NIET DOEN! Ik maak nim mer de fout te gaan argumen teren met mensen voor wier opvattingen ik geen respect heb. GIBBON. Razende Of zomaar „trek" dorst Drink THEEde welgemutste fr.;.drank, waarover zeven dagen van de week heel 9t huisgezin het roerend JE KNAPT ER VAN OP! DRINK THEE EN NATUURLIJK ALBERT HEIJN THEE WANT GEURIGER EN KRACHTIGER IS ER NIET Blauwmerk Ceylon mélange pak 100 gram 88 Groenmerkpak 100 gram 82 Roodmerk pak 100 gram 78 Geelmerkpak 100 gram 72 Goudmerk Engelse mélange pak 100 gram 96 Zilvermerk China tarry mélange pak 100 gram 96 Delicata Teabafls doos m. 20 zakjes 90 Albert Heijn Thee 10% voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk! HEINZ Vegetables Salad per blik 90 .Spaghetti in tomato sance per blik 95 Sandwich Spread per flac 140 ÏOO Oxtail Soup per blik 95 Moekturtle Sonp per blik 95 French Capers per flac. 125 Mango Chutney per flac. 225 Stuffed Olives per flac. 230 Queen's Olives per flac. 170 Kerry per flac. 95 Tomato Catsup per flac. 1 IR Rode Zalm per blik 295 Ananas schijven per blik 222-92 Fruiteoektail per blik ÏOO Orange «luice per blik 59 Grapefruit Juice per blik 53 Crabmeat per blik 295 Kreeft Princes Lobster per blik 350 Raviolis Engène Gras per blik 250 150 Sanee Madcre Agniez per blik SO Sance Piqnaute Agniez per blik RO Col man's Mustard per blik 95 f hi vers Cnstard per blik 90 Worcester Sauce Lea Perrins per fles 140 Parmesaanse Kaas per flac. 175 Franse Sardines Philippe ('anaud per blik 180-120 Fancy Red Zalm per blik 1R5 Fancy Pink Zalm per blik 115 Ansjovis per pot 90 Schelvislever per blik G5 Champignons per blik 80-70 Soepasperges per blik 93-53 Slieraspcrges per blik 275 Marmite per pot 195-1 10 Witte bonen iu tomatensaus pet- klik 08 Aibb-its (ook met kerry) per zak 65 Shells (om zelf te poffen) per zak 65 Corn Flakes Kellog per pak 69 Aardbeien op sap per blik 72 Meikersen zonder pit op sap per blik 90 Framboosjes op sap per blik 90 Abrikozen Fxtr.a kwaliteit) pet- blik 82 Ananas schijven en blokjes per blik 82 Ananas 10 schijven per blik 165 Grapefruit partjes per blik 95 Mandarijntjes per blik 89 Calif. Fruiteoektail per blik 82 Calif. Perziken halve en schijfjes per blik 85

Allerhande | 1955 | | pagina 3