110 Speculaasje baksel - traditioneel is er al weer bier gedronken uit een laars f LEZERS ANTWOORDEN Hebt U ooit Lang „De rommel wordt maar zó weggehangen" Vraag het CiskaVerh Ook voor deze huisgenoten albert heijn KAASBONBERTJES HET IS NOG ZOMER. MAAR.... er dan een maand heeft A.H. al geëxperimenteerd een Moderne affiche van A.N.W.B. Theezakje populair - vooral in V.S. IL_J BRUINE BONEN MET SPEK Obligatie problemen Albert Belgebekef AH levertraan helpt Uw kinderen veilig door herfst en wintheen ALLER HANDE SEPTEMBER UE n JET SPECULAASJE is er weer. Het traditionele baksel, dat ons alweer doet denken aan de gezellige Sinterklaastijd. Langer dan een maand al is er in de laboratoria en bakkerijen van A.H.'s fabrieken gëexperimenteerd om een nog verfijnder en smaakvoller koekje te krijgen dan vorige jaren. Natuurlijk, er is een geijkte receptuur, een geijkte bak- methode. Maar de bakker is afhankelijk van de beschikbare (eerste klas) grondstoffen. Ieder jaar opnieuw moet hij zoeken naar de juiste samenstelling van de benodigde kruiden, meel, boter en suiker. En tegelijkertijd mag hij er rekening mee hou den, dat van de zich steeds uitbreidende A.H.-familie de een een vlies-dun speculaasje prefereert, en de ander een kruime- liger dikker exemplaar Zo kan dus eerst na ernstige voorbereiding en talloze smaak- proeven de bakkerij beginnen. Zware koperen koekwalsen, waarin eeuwenoude prenten ge graveerd zijn, vormen de koek jes uit het deeg. Als soldaten in het geiid glijden ze vervolgens de tientallen meters lange band ovens in. Via de koelbaan be reiken ze bros en glimmend de paktafels, waar ze ingeblikt worden. Een weinig opwindend pro ces. dat nog slechts door zijn oude ..prenten"' de herinnering I levendig houdt, dat dit gebak I eenmaal het glorie-product ge- weest is van elke bakker. „Vrouwliefpaar" Heel ons volk, zoals het reil de en zeilde, werd erop afge beeld. Er waren schepen en mo lens op afgebeeld, naast talloze gebruiksvoorwerpen uit het da gelijks leven, honden, poesen en zwanen, naast de bekende vrij ers - compleet - met - ridder lijke - emblemen. Nog spreekt de chef-bakker van Albert Heün, de heer Talsma, over zijn „vrouw liefpaar". een prent met de af beelding van een man en een vrouw in misschien 17e eeuwse klederdracht. Het is nog maar nauwelijks een halve eeuw geleden, dait de invoer van de Engelse biscuits de bakkers op het denkbeeld bracht het speculaasdeeg met metalen walsen in te drukken en af te snijden. Voordien was het een handwerk, waarbij houten koekvormen werden gebruikt, waar vaak zeer kunstzinnige schrijnwerkers de prenten in hadden uitgesneden. Vele bakkers hebben de hia- Het baksel, dat uiit die vormen getakt werd, was het spiegel beeld of speculum van de hou ten vorm. Het meervoud van speculum is specula. In de volks mond gmg weldra verloren, dat specula al een meervoudsvorm was. en dus ging men spreken van speculaas. vroeger Uit dit alles mag niet voor den afgeleid, dat de middel eeuwse monniken het eerst op het idee gekomen zijn om uit een stuk deeg een figuur te kneden. De bakkers xiit het oude Egypte deden het ook reeds. Die broodbeeld- torische waarde van die vaak van geslacht op geslacht ge bruikte prenten" niet ingezien. Toen ze geen practische waar de meer hadden, hebben velen ze gebruikt als stookmateriaal voor de ovens In kloosters En zo stamt de oudst dateerbare koekplank, die bewaard gebleven is pas uit eind vijftiende eeuw. Maar zeker is, dat er in de voor gaande eeuwen ook al mee gebakken werd. Slechts scha mele houtreslen hebben het de historici duidelijk ge maakt. Waarschijnlijk is de naam speculaas zelfs in de kloosters ontstaan. De mon niken maakten de gekruide of gepeperde koeken, de nonnen een honinggebak, dat veel overeenkomst had met ons tegenwoordige taai-taai. waarin men overigens dezelf de vormen terugvindt als in de speculaas. De deegvormen werden ge drukt in de houten plankjes met verzonken reliëf-figuren. hoort in Niet alleen bosbrand is een ge vaar voor een fraaie natuur. Ook de verontreiniging tenge volge van de toch zo spreek woordelijk bekende schillen en dozen", die men immers ..als dank voor het aangenaam verpozen" achterlaat voor de eigenaar van het bos, is een aanranding van de schoonheid en de sfeer van ongereptheid, die de mens voor een ware ontspanning in de natuur van node heeft. Daarom blijft het van het groot ste gewicht om de schillen, de papieren, de verpakkingen van levensmiddelen, etc. wan neer men weggaat uit de gast vrije natuur, dusdanig te be graven. dat er niets meer van te zien is. De A.N.W.B. die altüd, ook in dit opzicht, zo actieve vereniging met zijn ruim 300.000 leden, heeft teneinde de natuurveront- reiniging tegen te gaan, een nieuwe variant op het thema ..schillen en dozen" uitgege ven: een heldere plaat, waarop een gespitste stok allerlei af val omhoogsteekt onder de leus: ,,Dat hoort in een vuil nisvat!" Niet alleen de A.N.W.B. dient hier echter de opvoeder te zijn. Ook in het gezin moet altijd de leus zijn: orde en netheid en alle afval in het vuilnisvat! Hier kunnen ouders grote in vloed uitoefenen. En het begint reeds bij het pa piertje om de toffee. Zozeer moet de zin voor orde en net heid in de jonge mens ontwik keld worden, dat hij. te begin nen bij het kleinste papiertje alles onmiddellijk in het vuil nisvat, de prullenmand, de as bak of elders doet- Een schone natuur geeft een reine geest! jes" waren oorspronkelijk offergaven aan de vereerde goden- Ze hebben het Bloedoffer van de meest primitieve volkeren vervangen. Wanneer dat voor het eerst gebeurd is, weet nie mand. maar van de oude Ger maanse volkeren is het bekend. Met de komst van de Evangelie predikers, die de volkeren kers tenden, werden ook de heidense gebruiken in een andere vorm gegoten. De koeken met de figuur-voor stellingen werden nu voortaan als gewijde koeken in de kloos ters gebakken. Nog bekende voorstelling op de speculaas of taai, als die van Adam en Eva onder de appelboom. Koning David, spelende op de harp, her inneren nog aan die kerstening, maar dat er achter die voorstel lingen ook nog een offerande schuilgaat, waarmee de Ger maanse goden mild gestemd moesten worden, zullen waar schijnlijk maar weinig mensen meer weten. Per ongeluk ontdekt j\fEER DAN in ons land 1*1 heeft het theezakje of de theebal in de Verenigde Staten opgang gemaakt. Van alle thee, welke in de Nieuwe Wereld wordt gedronken, wordt 35% van thee zakjes gezet. Een Amerikaan is er de uitvinder van ge weest. zonder nu direct dit doel voor ogen te hebben gehad. Zijn naam luidt Thomas Sullivan, die in 1908 in het hartje van New York een kleine groothandel in thee en koffie dreef. Sullivan had nl. op een goed ogenblik overdachtdat hij heel wat geld zou kunnen besparen als hij zijn theemonsters niet meer. zoals tot dusverre, in kleine metalen kan netjes maar in geweven zakjes rondstuurde. Hij bestelde een paar honderd met de hand genaaide zakjes van Chinese zijde, vulde ze met thee en zond ze naar zijn klanten. Het resul taat was verrassend. De orders stroomden binnen, niet direct op de thee soorten die hij wilde ver kopen maar op de zakjes. Zijn klanten hadden ont dekt. dat dit een handige manier was om thee te zetten. En zo breidde deze gewoonte zich over de gehele Verenigde Staten uit en heeft, voor zover kan worden nage gaan. nog niets aan populariteit ingeboet. HET IS VREEMD GESTELD met het menselijk geheu gen. De dingen, die op het ogenblik dat ze gebeuren on vergetelijk lijken, verdwijnen onmiddellijk uit de geest, ter wijl andere, ogenschijnlijk onbelangrijke voorvallen er in blijven hangen en de mens vervolgen met zulk een hard nekkigheid. tot in de slaap toe, dat ze angst en schrik teweeg- roepen. Tine-thuis, lieve lezer. Gij kent de eekhoorn-in-het- algemeen: een aardig bruin dier tje met een gemoed zo zacht als een lam en ogen zo rond en helder als die van de glazenwasser (het insect dus). Eens op een namid dag toen Tine-thuis juist ont waakte uit een middagslaapje zat zulk een eekhoorn op haar nachtkastje en keek haar strak aan met die oogjes. „Hij keek me strak aan'"', riep Tine-thuis, „mét die kleine oog jes!" „Ja, waar anders mee", zeiden wij wrevelig, want ons snoer zat in de war en de volgende dag zouden wij zeer vroeg de wijde polder in om te vissen. „Net oogjes", ging Tine-thuis opgewonden voort, „nét oogjes als van Moilemans van Otje van Ali: ronde kraaloogjes. En dan een staart, zeg!", riep die Tine, „zoó'n staart! En hij at van mijn zuurtjes en hij keek me maar aan; net Moilemans van Otje". Lezer, deze Moilemans van Otje is een speelgoed popje in hoerendracht en de merkwaardige naam heeft betrekking op de groenteboer die, zo ziet Otje dat tenminste, grote gelijkenis ver toont met zijn pop. „Maar ik vond het heus eng, hoor", zei Tine-thuis, „zo'n le vend ding ineens naast je bedwaarna zij de kamer uitliep en naar de keuken ging om daar haar eekhoorn kwijt te raken aan de andere vrou wen-thuis. Een onschuldig voorva'l. zoals elke lezer onmiddellijk zal be amen. Maar niet voor Tine- thuis! Want deze kreeg last van het onschuldige diertje. Waar een ander het leuke gebeurtenisje met een fijn glimlachje terzijde gewuifd zou hebben, er voortaan zorgvuldig voor zorgend de zuur tjes weg te sluiten, daar bleef de eekhoorn Tine-thuis drukken. Het diertje groeide, figuurlijk dus, tenslotte tot een monster van geweldige omvang en dik wijls spookt het door haar dro men; dan gilt zij ineens zeer schel en doordringend in het duister van de nacht. Vannachtzegt ze aan het ontbijt, „had ik de eekhoorn weer. Zükke ogen! En zó'n staart! Hij zat op de lamp: eng hoor!" Wij lachen die Tine dikwijls uit met haar eekhoorn. HET menselijk geheugen! Een vreemd iets. Een ander voor beeld: toen wij die paling vingen die later verdween. Dat was toch wel degelijk een belangrijk mo ment. Wij hadden ingelegd voor andere vis en sloegen een paling op en dat gaf een hele opwinding langs het viswater: geroep cn ge juich zoals dat dan gaat. Wij deden het gladde dier in ons akertje en legden daarna met hernieuwde ijver in. En hadden juist weer beet toen wij zagen hoe het slimme beest trachtte te ontsnappen. In de spanning van het ogenblik grepen wij het beet en stopten het zonder verder na denken in de zak van ons col bertje. En, merkwaardig genoeg, vergaten het daar onmiddellijk. Zoals wij trouwens ook ver geten waren, dat er een gat in de zak van dat jasje zat, zodat alles wat er in die zak ging onmiddellijk naar de voering zakte. Wij stelden die avond alleen vast, dat de paling uit het akertje was en dat was alles. Waarna wij het jasje in de kast hingen en met vacantie gingen. HET menselijk geheugen! Men ziet langs de weg in het Berner-Oberland een dood muis je liggen. Men vergeet het dier tje meteen, men denkt er geen seconde meer aan, maar eenmaal weer thuis in het eigen bed duikt het ineens op. DE KATER TOEN wij, na de vacantie, onze kamer binnenkwa men, hing daar een merk waardige lucht. „Kater Kees!", dachten wij onmiddellijk, want IJERINNERT zich nog de vraag, die mevrouw V. te R. in ons laatst uitgekomen nummer van Aller Hande stelde over het gebruik van een glazen laars bij het bierdrinken? Zij deed dit niet vergeefs, want er kwam een aantal antwoorden binnen, die haar op het goede spoor kunnen brengen. De oor sprong van de laars als verschijnsel werd hierdoor nog niet verklaard, wél maken wij gezamenlijk kennis met verschil lende gebruiken. Onze hartelijke dank voor de geboden hulp! De heer A. E. E. te Am sterdam, kende het gebruik van de glazen laars uit Ber lijn. In zijn stamcafé haalde de kastelein elke Zaterdag avond een glazen „Stiefel" uit de kast om op de. vriend schap te drinker^. De laars werd dan met licht bier en Sprvndel bronwaterge vuld, waarna de baas zelf de eerste dronk uitbracht. De laars ging daarna rond en was het moment aangebroken, waarop in de hiel lucht kon ontstaan, dan verkeerden al le aanwezigen in de grootste spanning. Het werd dan muisstil en iedereen luisterde en zag met de grootste spanning toe. Dege ne. die het niet gelukte zonder klokken door te drinken, zag zich dan n.l. genoodzaakt de volgen de ronde te betalen. Wie wèl kans zag zonder geluid de laars uit te drinken, profiteerde, om dat de volgende ronde dan voor gezamenlijke rekening uitviel. Echter., bij het minste geluid was men niet alleen slachtoffer, maar werd ook het resterende bier. dat zich nog in de voet be vond, weggespoeld! Tussen al deze bedrijven door zong men gezamenlijk op de vriendschap; het aantal rondjes was heel verschillend en meest al eindigde het wekelijkse bier feest na een seintje van de waard, ..dat er nu nog maar één stiefel gedronken zou worden". Het merkwaardige gebruik hield verder in. dat niemand hierbij mocht zitten, zodat alles zich staand in een kring voltrok. De laars was ongeveer 27 cm lang over de juiste inhoud kon onze zegsman geen opgave doen. Een tweede gebruik van de glazen laars in Duitsland le ren wij kennen door het schrij ven van de*heer C. H. van der H. te Zutphen. Ook hem wa ren de glazen laarzen in het buffet van zijn hotel te Wesel opgevallen. Bij navraag bleek het in daze landstreek de gewoonte te zijn. er het eveneens bij ons bekende ..pannenbier" uit te drinken. De inhoud was ongeveer vier liter groot en zo'n laars werd dan ge heel gevuld. Het pannenbier is een zeer oud gebruik; zodra een in aanbouw zijnd huis ..onder de kap" komt. behoort iedere aan nemer of bouwer het hieraan werkzame personeel op bier te tracteren. Vandaar het pannen bier, waarbij de pannen dus niet in de keuken, maar op het dak thuishoren. Het is ons be kend, dat in dergelijke gevallen elders ook wel brandewijn en je never wordt geschonken. Een derde antwoord kwam binnen van mevrouw F. J.-R. te Ocgstgeest. Mevrouw J. maakte tijdens haar verblijf op de Zugspitze ..aan de lijve" kennis met de glazen laars. Het gebruik bleek daar in de ze vorm te bestaan, dat alle aanwezigen een slok uit de laars moeten nemen. Op een moment wordt dit steeds moeilijker en tot grote pret van iedereen zal plotseling een minder ervarene de gehele verdere inhoud in het gezicht gespat krijgen. Door gro te of kleine slokken te nemen kan men dit trieste lot Lachten te voorkomen en de spanning van het gehele gezelschap is In zo'n situatie ^begrijpelijk. Mejuffrouw L. H. le Am sterdam kan zich het, huise lijke gebruik van de glazen laarzen nog goed herinneren. Door een erfenis waren haar ouders in het bezit gekorrci een compleet garnituur. J één grote en verder uit tal kleine glazen laanP stond. De inhoud van ne laars stond gelijk aaf een gewoon bierglas. I overlevering uit Westfsfl bet bier door handig 1 met de voet zonder klol de laars gedronken wordfl dit niet gelukte, moestX huiselijke kring op eöj tracteren. Uit een en ander dat ook bij onze lezetj r essen een warme ling voor het bier a bestaat. Wij menen ctl te doen regelmatig ietl gebruik van bier in ol elders te publiceren. F tie zal het zeer op pil hierbij op de meJev. I haar lezerskring te kenen. Hebt U aardig> of wenst u zelf over e| gebruik iets meer schrijft u dan beslistl Verheul, HarstenhoelT Scheveningen. U kunt baat van een grote j ling verzekerd zijn. Bijzondere aanbieding: Plats du jour Een complete maaltijd: met vleeejus en doorregen spek! per IhcrhTik van 1,75 deze buv.rkat.er dringt dikwijls steels binnen en doet dan allerlei lelijks. Wij rukten daarom chagrij nig de deur open en riepen verwijtend tegen de vrouwen- thuis: „Kater Kees is er weer geweest! Het stinkt hièr!: onderwijl bedenkend, dat dit onmogelijk was, daar het huis geheel gesloten was geweest. Waarna wij de deur sloten en ineens oog in oog stonden, bij wijze van spreken, met de dode muis uit het Bemerober- land. En (dus) tenslotte naar bed gingen. Om tegen tweeën wakker te schieten van een verschrikkelijke gil: Tine's eekhoorn had zich duidelijk weer present gemeld. Het gaf een heel gestommel in haar kamer. Daarna weer in slaap, werden wij ruw gewekt door het binnentreden van alle vrouwen-thuis. „Wat lig je toch eng te kreu nen en te doenriepen ze be zorgd, en toen stokten de woorden hen in de keel. Ze stonden ge heel roerloos. „Wat een lucht hangt hier!", riepen ze daarna ontsteld, „wat doe je nou weer meteen?" EEN SLANG LEZER, hier werden wij zeer toornig. „Ik droomde van een dode muis", zeiden wij, „mag ik soms nog in mijn eigen bed van een dode muis dromen!" en toen riepen ze: „Ja, het ruikt naar dooie muizen! D'er zitten er zeker achter je behang. Je mag je raam wel 'es openzetten! Dooie muizen ja!". Waarna ze weg dromden. „Eekhoorns en muizen; je kunt hier je pret wel op..", zeiden ze nog tegen elkaar op de overloop. Nog twee volle weken waarde de Berneroberlandse muis door onze dromen en nacht-aan-nacht zongen wij in onze onrustige slaap duetten met Tine-thuis wier eekhoorn ook geen enkele dag verstek liet gaan. Toen vonden de vrouwen-thuis tenslotte de paling in de voering van ons jasje. „Een dooie slang!" jchrééuw- den ze eenvoudig door het trappegat", „een morsdooie slang in je jasje!!" en ze brach ten het griezelend naar buiten, waar ze het in de compostkuil begroeven. Wij stonden bitter toe te zien door het keuken raampje. „Nou zie je eens", riepen wij groot in onze woede, toen zij I toeer binnen kwamen, wat een I bénde het hier in huis is! De rommel wordt hier maar in de kast gehangen zonder eens even bekeken of gelucht te worden. Het is een schande!!" en daarna sloegen wij nog wel een kwartier met de deuren, daarbij telkens een fel: „ba!!" uitstotend. Df. HET A.H.-spaarsysteem blijkt de obligatiehoudsters danig bezig te houden, gezien de vele vragen die wü over dit onder werp krijgen. Mevrouw Van A. te Rotterdam vraagt ons, of aan de verkoop van een obligatie kosten zijn verbonden. Ja me vrouw, u dient met uw obligatie naar een commissionnair in ef fecten (iedere bank is commis sionnair in effecten) te stappen. Voor de verkoop van een stuk geldt een vast tarief. U zult voor de verkoop van uw obligatie ongeveer 1.25 moeten betalen. MEVROUW B. in Groningen „worstelt" met een ander probleem. Zij vraagt zich af, waar zij haar obligatiecoupons kan inwisselen om haar rente te ontvangen. Wel mevrouw, in ieder filiaal van Albert Heijn kunt u. zodra deze -betaalbaar zijn gesteld, de coupons inwisselen en dan zal men u onmiddellijk de rente uitbetalen. U hoeft daar- lllillllllllllllllllllllllllll J Donatin per zak Krachtvoer per zak Mergpijpjes Mopjes Puppy-food I Terriercoke Vlees Kattenbrood I Florita per zak per zak per zak per zak per blik per zak per zak Zangvogel-, papegaaien-, duiven- en kippenvoer j IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKjiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiniininnnHnf, 57 103 103 76 103 103 75 35 63 i voor niets extra's kunt üw coupon ocl geven bij een colni effecten, u zult d kleine provisie mtj HET is mevrouië dam niet helm lijk wat het iüooJ tekent. Mevrouu staat pari, wanneE lijke waarde ervt aan de nominale^ neer de koers dil pari staat een f het hoger staats nale waarde wanneer het mj ]\/TE VROUW T'J- wil graag fl welke mogelij ll wanneer zij hT spaarzegels heJ boekje inwissel! gatie, die zij w! met een winst 25 gulden. Zij 1 obligatie vasthl ieder jaar (tu| haar rente int c haar vijftig gii krijgt. De dercil een spaarbriefj twintig jaar f Tenslotte te Oegstgel of een spaarbrj Nee mevrouw! niet winst del a twintig jaar is I waard, niet ml Een obligatie F Ieder jaar krii rente een aanl In de „A^ue" van Ji troffen wij artikel aan vi een Belgisc«tobezitter, d blijkens de "d geen onl kende is opNederlandse wl gen. In diP^el trekt dej Belg van liegen enige vooi buitenland^ogal opvallend. eigenaardig11 van ons Ne- derlanders.het bijzonder oj het gebied het verkeer. Hij zou toe zeker niet ge komen zijÊ "iet een Neder lander zie het vorige num mer van ïad, had beklaagd over eniger ons Nederlan ders vreetSelgische verkeers- gewoontei Hoe he< zij, uit dit artikel blijkt, da" deze Belg de bij- zondere 'ie van 'ibert Heijn in de N<andse huishoudkun de in zii^est oorspronkelijke betekend was ontgaan. Wij 1; de getergde auto bezitter ,aan het woord: „En wanneei in een file voor een verkeei4* of een spoorweg- overgaiaat- en aan alle kan ten d.-Afgestapte fietsers tegen ;wagen gaan hangen, gelieve te bedenken, dat dit in Necód usance is, net als Altoert'jn". op OU-DOM. Als een man gaat len: r.och, alle vrou wen hetzelfde", raakt hij op lid. M. CUMBERLAND. De originele Lojodinse Levertraan per fles f 1.25. 1

Allerhande | 1955 | | pagina 2