Een feestelijke vaeantiedae thuis Met maaltijden zonder moeite bereid Uitzonderlijke aanbieding! 220.000 flessen FOSCO vacantia sneeigoed Cltlt j© fewrit maken tetet Leonard de Vries/tekeningen joott HETE-LUCHT-BALLON Op 21 November 1783 stapten twee jonge Franse edellieden, Pilatre de Rozier en de graaf d'Arlandes, in een mand,waarin een brandende kacheldie van boven open was, was geplaatst. De mand was bevestigd aan een enorme papieren, met linnen beklede zak van 18 meter middellijn, vervaardigd door de papierfabrikant Montgolfier. De papieren zak werd gevuld met warme lucht, die lichter was dan de omringende lucht met als gevolg dat de zak met de mand èn de twee pas sagiers omhoog steeg. Dit was voor 't eerst in de ge schiedenis dat de mens zich in het luchtruim verhief met een hete-lucht-ballonl Neem een grote, lichte papieren broodzak en bevestig daaraan vier dunne koper of ijzerdraadjes, die je midden onder de zak aan elkaar knoopt en om een prop watten heendraait. Neem je ballon mee naar buiten, naar een grasveld, waar geen brandgevaar te duchten valt, gooi een scheutje spiritus over de watten sluit het flesje met spiritus en steek de watten aan. Bij windstil weer zal je ballon dan met reuze vaart op- stijgenl Heus, tollen met een door je zelf gemaakte tol is veel leuker dan met een tol die je in de winkel gekocht hebt. Hier zie je hoe |e van garenklosjes een tol kunt maken. Drie klosjes van verschillende grootte heb je er voor nodig. Je zaagt ze af, zoekt een stokje dat precies door de gaten kan en lijmt ze dan op elkaar. De onderkant van het stokje bewerk je met een vijl of een mesje, of draai je in een stuk schuurpapier tot er een punt aan komt en tenslotte sla je een spijker met een ronde kop in die punt. Je maakt een zweep en dan geef je die tol er maar flink van langsl BOEMERANG Ondanks hun geringe kennis van natuurkunde be schikken de inboorlingen van Australië al van ouds her over een prima luchtwapen de boemerang. Hier zie Je de vorm ervan eenvoudiger kan 't haast niet! Wordt zo'n boemerang aan één uiteinde met duim en wijsvinger 1 vastgehouden waarbij het andere uit einde naar jou gericht moet zijn) en vervolgens onder een lichte helling weggeslingerd, dan beschrijft hij een gebogen baan door de lucht en keert - als je hem goed hebt weggeslingerd tenslotte naar je terug. Zo'n boemerang kun je zelf maken van een stuk tri plex, waarbij elke arm ongeveer 20 cm lang kan zijn. Met een figuurzaag uitzagen en dan de randen af ronden met schuurpapier. Je kunt hem groter maken, maar ook kleiner en lichter, b.v. van karton De Aus traliërs jagen er vogels mee en heel handig is dan. dat als de boemerang het doel niet raak hij naar de jager terugkeert, Het op de juiste wijze wegslingeren moet je leren door veel te oefenen. GIERENDE LINEAAl Het geluid van een laag overvliegend vliegtuig kun je prachtig nabootsen met een houten lineaal (met een gat er in), die je aan een sterk touwtje vastmaakt, dat om een ingekerfd stokje is geknoopt. Zwaai de lineaal zo snel je kunt in het rond en dan is het net of een vliegtuig in volle vaart rakelings over je heen scheert. aardappelpistool Een glazen of metalen buisje duw je door een schijf rauwe aardappel. In één uiteinde blijft dan een schijfje aardappel zitten dat de opening goed afsluit Doe het zelfde met het andere uiteinde van het buisje Duw dan met een stok|e, b.v, een potlood, het eerste schijfje aardappel iets naar binnen, richt het andere uiteinde op het doel dat je wilt beschieten - ja, beschieten, want je hebt een aardappelpistool In handen, die een kleine windbuks is - duw snel en krachtig met het stokje het andere schijfje aardappel naar binnen en Póp11! daar schiet het stukje aardappel als een pluimpje uit een windbuks naar het doel. En als je goed miktr midden in de roost STRAALBOOTJE Advertentie Wij kochten van de bekende FIRMA KORFF te Amsterdam, de enige fabrikanten van dit merk Officiële verkoopprijs f Wij stellen d'sze aan onze s£!9 BH afnemers beschikbaar tegen de HZ HALVE PRIJS Dit is slechts een eenmalige aanbieding. Bes'/el dus direct een of meer flessen Wanneer op warme zomer avonden de behoefte aan een warme maaltijd minder groot is, kan men rij s t, maca roni, spaghetti of aard appelen ook eens afgekoeld serveren. Maak er een gezel lige potpourri van, die al leen reeds door het aantrek kelijk kleurige aanzien doet eten. De aardappelen snijdt U in plakjes, rijst e.d. laat zich echter meteen venverken. FOSCO kan koud of warm worden gedronken. Aangemaakt met koude melk, krijgt U eet» heerlijke, verfrissende choco ladedrank (ca. 8 glazen uit een fles). Met warme melk circa 12 koppen verrukkelijke chocolademelk. Ook met spuitwater is FOSCO een heerlijke combinatie. ALLER HANDE I I

Allerhande | 1955 | | pagina 8