DE HELPENDE HAND IN HET LEVEN „De klant moet prettig winkelen Efl Albert Hei jit's Bedrijfsschool onder de loupe 4 prettige reisgenoten 4 smakelijke reisgenoten 55 Nü nog elke week verjaardag. 25 ■"N atul tv hal do you wish. Madam J WAT KRIJGEN WE TOE? AH-PUDDING 15 ALLER HANDE f In de leswinkel OP het Ministerie van Sociale Zaken werkt men en dat spe ciaal op de afdeling: Beroepskeuzevoorlichting met een schema, waarop alle 4200 beroepen die ons land kent, staan inge deeld. Een der interessantste feiten, welke dit schema vermeldt, Is, dat, in zijn beroepsklasse, het beroep van kruidenier als niet eenvoudig wordt beschouwd. Niet alleen wat de werkmaterie betreft maar ook wat het benodigd psychologisch inzicht aan gaat. Het zal dan ook geen verwondering wekken dat een 7.0 mo dern en vooruitstrevend bedryf als dat van Albert Heyn de ken nis die de bedienden hebben opgestoken bij het behalen van middenstandsvakdiploma's (hoe belangrijk ook!) nie* voldoende acht en daarop een aanvulling w^enst. Een aanvulling die spe ciaal gericht is op de typische karaktertrekken en artikelen van het eigen bedryf. Deze aanvulling, wat b.v. alge mene kennis, eigen artikelen, service betreft, ontvangt de be diende van A.H. op de Bedrijfs- school, waarvan de heer A. H. Pilger (iemand met dus voor A.H.'s bedrijven bijzonder toe passelijke initialen), de leiding in handen heeft. De heer Pilger, een leven dige, montere man, wie het be grip „onderwijs" over het hele wezen gestempeld schijnt, zegt: „Ik ben met de opleidin gen begonnen al ging dat beginnen heel gelei delijk in de Jeugdher berg „De Laurier" in Am sterdam. In het stille sei zoen kreeg A.H. door de medewerking van de Ge meente Amsterdam de beschikking over de grote lokglen en slaapzalen. Nu zijn wij echter Volledig bij de fabriek gevestigd en dat is natuurlijk veel be ter. De mensen, zowel het mannelijk als het vrouwelijk personeel dat daarvoor in aanmerking komt, hebben wij hier tij dens een cursus geheel intern. Er komt heel ivat meer kijken bij het krui deniersvak dan de leek- klant bemerkt. Deze be diendencursussen betref fen het begrip „service", MIIIMilillllllllMIWIIIIimmilllllIHHIIIIiniHIHIIMH IIIIIIUIHIIIIIIIIIIilllllllllllllllllHIIHHOHIIKIIIilHillHI de artikelen, en voorts nog van alles wat de diploma's niet geven". Steuntje in de rug HET blijkt uit de ervaring van deze school dikwijls dat jonge mensen, ofschoon van goede wil en met goede capaciteiten, slechts even een helpende hand nodig hebben om geheel een zelfstan dige persoonlijkheid te worden. Die helpende hand biedt de School. En dat doet zij op verschillende manieren. De schema's, die de lesstof omvatten, tonen aan welk een grote aandacht er aan b.v. de „begroeting van de klant" be steed wordt. Op kleine handige memoriekaartjes, die de leerling na afloop van de cursus mee krijgt en die de essentie van het op de Bedrijfsschool geleerde be vatten. kan men o.a. lezen: „waar je de klant ook tegenkomt, wees vriendelijk". Ook „de belangen van de klant" krijgen grote aandacht. Geleerd wordt dat de bediende moet hei- Advertentie Zaanse Koeken alleen verkrijg baar in de Albert Heijn- winkels per bus Sprits- koeken de trots van de Albert Heijn- bakkers, fan tastisch lekker per bus 55 Heerlijke Korstjes vers uit de AH- ovens naar de AH-winkels; extra voordelig per pak Fruit- Drups fris als fruit, heerlijk tegen de dorst div. smaken Aandachtig volgen de cur sisten de uiteenzettingen van de leraar op AH's be drijfsschool te Zaandam. pen bij het kopen; hij moet advi seren en ook kunnen adviseren en daarvoor dient hij b.v., wat de wijnen betreft, te weten dat bij witte vleesgerechten als regel witte wijn komt, bij rode gerech ten, rode en ook wat de juiste ingrediënten zijn voor een hors d'oeuvre. De bedrijfsschool wijst hem ook precies de weg in het ogenschijnlijk nogal mysterieuze labyrinth van de echte rijsttafel. Het gevolg is dat hij (of zij) met zelfvertrouwen de klant zal kun nen adviseren in deze peperige aangelegenheid. Zo is er meer. En dat is te begrijpen, als men in aanmerking neemt, dat A.H. zo'n 2000 artikelen verkoopt, al komen ze dan niet alle voor in zó'n moeilijk verband als een wit Loupiac-wijntje, een rode St. Estèphe op kamertemperatuur, of sambal, mango chutney of ketjap. Natuurlijk zijn „orde en net heid" punten die behandeld wor den, alsmede „persoonlijke hou ding. .Wees zakelijk, vermijd te luid spreken, vermijd argumen teren, vermijd fluisteren" en. nóg een belangrijk punt: „laat bij het vertrek van de klant een prettige indruk achter", zeggen de ad viezen. MIJN leraren en ik", vertelde de heer Pil ger, tonen de leerlingen het hele bedrijf. Wij laten o.a. de wijnKelders zien en bewijzen de cursisten daar, dat de éch te Garvey's Sherry, uit Jerez, bij ons wordt gebotteld en, vanwege onze inkooptactiek, zeker een gulden goedkoper kan worden verkocht dan el ders. Zo is er meer! Wij hebben de beschikking over een volledige leswin kel annex zelfbedieningszaak, waarin we praktijklessen ge ven en de cursisten elkanders fouten en kwaliteiten kunnen bekijken. De ene helft speelt dan klant, de andere bedien de. En daarmee is de lesstof nog lang niet uitgeput. Wij gaan er bij de school hier van uit dat de klant prettig moet winkelen. Dat is ons voornaamste doel". Ook voor ouderen Afgezien van deze bedienden cursussen biedt de Bedrijfs school o.a. vier weken durende opleidings- en her- scholinigscursussen, bestemd voor ouderen die in aanmer king komen voor een chefs functie en normale „opfris- bijeenkomsten" voor Chefs, waarbij aandacht wordt be steed aan „organiseren", lei ding geven, opstellen van een dagelijks werkplan, con troleren, werkverhoudingen en het opleiden van bedien den, een cursus waarbij heel wat psychologie om het hoekje komt kijken. Een bedryf met een kleine 400 filialen, waarin enkele duizenden jonge mensen werkzaam zyn, vergt een voortdurende paedago- gische aandacht. Daarom ook or ganiseert de School regelmatig in verschillende plaatsen demon- stratiedagen voor het personeel waarop instructies worden ge geven inzake de laatste nieuwig heden op elk gebied. Zo is de Bedrijfsschool onafge broken in de weer om het devies „De klant moet prettig winke len!" waar te maken. Voor de goede kwaliteit en de lage pry- zen. die A.H. verder 7,0 doen opvallen, zorgt de bedrijfsleiding dan wel. 22 4 rollen DE SLAAPZAAL van het in ternaat van de Bedrijfs school van Albert Heijn is een bijzonder helder en vrolijk ver trek. waarin het blauw van de dekens een huiselijk waas van rust en gezelligheid weeft. Datzelfde opgewekte blauw kleurt ook de toilet- en was ruimte, waar het keteltje voor warm scheerwater knus op ge bruik wacht. De cursisten ge bruiken de maaltijd in de eet zaal. een zijvertrek met een luid de uren roepende oud-Hol landse klok, van de grote recre atiezaal van het bedrijf. Hiér ontmoetten wij de heer M. G. Horsman (24). „Ik ben in dienst geweest bij $e Huza ren van Bo- reel in Amers foort", vertel- de hij, „en ik ff werk nu als eerste bedien de in de zaak Albert Heijn, in de Jan van Goyenstraat enthousiast in Heemste de. Ik heb altijd in het kruide- niersbedrijf gezeten, hoewel ik er niet uit afkomstig ben: mijn vader had een heel andere werkkring. Ik heb met een avondcursus de vakdiploma's enz. gehaald en ik zie mijn toekomst helemaal in het krui deniersvak liggen. Albert Heijn biedt uitste kende vooruitzichten. Ik ben getrouwd en als gezinshoofd sta je heel anders tegenover de dingen dan als vrijgezel. De cursus van deze bedrijfs- M. G. HORSMAN school is erg interessant. Ik bedoel dit: je weet natuur lijk al een heleboel af van alles wat je geleerd wordt, maar je wéét niet dat je het weet en hier w ordt het je be wust gemaakt. En dat geeft je zekerheid by je werk. Trouwens afgezien daarvan is het aardig met collega s uit andere plaatsen in contact te komen: wij zijn nu met een man of twintig en wij komen Uit alle delen van het land. Of jk kinderen heb? Ja: twee! En allebei zijn ze juist gisteren negen weken gewor den: het is een tweeling. Nu zijn ze nog zo klein, dat we elke week nog verjaardag heb ben". EEN der leerlingen, die de Bedrijfsschool bezocht, is D e n n i s Frank Wright (21) en dat helemaal op zijn Engels uitgesproken. Hij werkt in de zaak van Albert Heijn, Van Weedestraat in Soestdijk. Eigenlijk zou het geen klant mogen verwonderen als de heer Wright haar aan sprak met een vriendelijk ..and what do you wish, Madam?" Hij is n.l. zoals zijn naam dat trouwens ook heel duidelijk aantoont, En gelsman. En als zijn naam het dan al niet zou verraden, dan zouden zijn typisch-En- gel'se gelaatsvorm en typisch Engelse sproeten al een heel mooie aanwijzing in die richting zijn. Al zou het volbloed-Nederlands dat hij spreekt de zaak dan toch weer erg verwarr"-. „Ja, ik ben Engelsman", zegt de heer Wright. „Toen ik een maand of twaalf was, ben ik geadopteerd en hier opgegroeid: vandaar mijn goede Nederlands. Ik heb drie jaar Mulo gehad en daarna ben ik, na een baantje als electricien, in het kruideniersvak ge gaan. Daar zit ik nu dan alweer vier jaar in en het bevalt mij uitstekend. DENNIS FRANK WRIGHT mogelijkheden genoeg Ik vind het een prettig vak: ik ben in hart en nieren kruidenier. Ik heb mijn middenstandsdiploma en ook het vakdiploma en nu ga ik ook lakschrijven leren. Nee, ik heb nog geen vast meisje: ik kan nog alle kanten op wat dat betreft. Omdat ik nog steeds Engelsman ben, hoef ik nog niet in dienst. Ik zeg „nog niet", omdat ik van plan ben mij te laten naturaliseren en dan zal ik óók wel gauw aan de beurt komen. Maar zover is het nog niet: nü ben ik op de cursus en dat is heel prettig. Het salaris gaat door, je bent er eens uit en je leert de fijne kneep jes van het vak. Een moeilijk vak maar met mogelijkheden genoeg!" Die lekkere pudding van laatst? Een Custard-vlaatje? Rijst met abrikozen? Moeder lacht en laat ze voorlopig maar raden. Zo'n heerlijk toetje van Albert Heyn gaat er altijd in. Succes verzekerd. per pak In diverse smaken: amandel-choco lade, citroen, frambozen, mocca, room en vanille Ananaspudding 100 gram 25 Amandelpudding 100 gram 25 Amandelpudding carton k 250 gram 55 Bitterkoekjespudding, met echte bitterkoekjes 150 gr. 26 Vruchtenpudding carton k 250 gram 49 AH-Custard Per pak 25 AH-Custard dubbel pak 48 AH-Puddingsaus, aardbeien, frambozen-bessen, sinaasappel per flacon 85 Hele Droogkokende Siam Rijst 500 gram 45 Gebroken Rgst 500 gram 33

Allerhande | 1955 | | pagina 5