BEKROONDE RECEPTEN VAN DEZE MAAND -—jgsNil Vers geplukt, 74 et per pot EERSTE PRIJS: vers in de jampot één van de negen AH-obJigatieliouders aan het woord Sparen voor Marion PARADE der ZOMERSALADES ZALM 2 ALLER HANDE ONZE streekrubriek ma? zich in een ongekende belangstelling verheugen. Dierbare overleveringen op het gebied van lan- dclijke voedingsgewoonten worden op deze wijze niet alleen vastgf»'egd, doch tevens geven zij ons vaak een inzicht in plaat- selijke voorkeur en landelijke overeenkomsten. Nogmaals: alle ingebonden recepten blijven steeds bij de be oordeling meetellen, ook al liggen zij reeds maanden in porte feuille. Nieuwe inzendingen steeds adresseren aan Ciska Ver heul, Harstenhoekweg 18 9, Den Haag. Wanneer voor hetzelfde gerecht meer recepten binnenkomen, wordt de betreffende prtfs bij loting toegekend. Advertentie Aardbeien nieuwe oogst! De zaclitrode gloed van volrijpe aardbeien kleurt weer do jampotten van Albert Heijn. Potten vol hele vruchten. Vers geplukt, vers geconserveerd. Haal vandaag nog een pot en proef, 't Is verrukkelijke jam NIEUWE OOGST AARDBEIEN JAM Behalve de hiernevens ver melde eerste prijs kwamen nog de volgende bekroningen ,,uit de bus". DUIMPJES Dit heerlijke en voordelige koekje stamt uit Friesland; het recept werd ons o.a. toegezon den door Mevr. S. N a u t a, Overtoom 5 5 2U te Am sterdam en het luidt als volgt: Benodigd: 160 gram A.H. bakmeel, 120 gram boter, 110 gram basterdsuiker, 7 flinke theelepeltjes anijszaad, fijn ge raspte schil van een halve citroen, 70 gram gekookte, ge pelde en vervolgens in dunne reepjes gesneden amandelen. Bereiding: de boter in stukjes hakken, daarna alle in grediënten dooreenkneden en een lange, 2 cm brede en 2% cm dikke strook van het ver kregen deeg maken. In stukjes van AAk cm snijden en deze op een beboterd bakblik plaatsen. In een matig warme oven on- geveer 25 min. bakken! Wanneer de koekjes al wat bruin wor den en bijna klaar zijn, met behulp van 2 mespunten er de ,,duim" indrukken. De originele manier zal stellig geweest zijn, om er werkelijk met de duim op te drukken. SPAANSE PAP Spaanse pap is een gerecht, dat in Zeeuws Vlaanderen bekend en vermoedelijk nog afkomstig is van de Spaanse bezettingstijd. Mevr. J. den Boggende zond het ons toe, doch ver zuimde helaas haar adres be kend te maken, zodat wij dit gaarne alsnog tegemoetzien. Benodigd.' 1 1. melk. 100 gram rijstebloem, 80 gram sui ker, 2 eieren, 5 lepels rozewa- ter. Bereiding: de melk aan de kook brengen en hiervan te voren een 'kleine hoeveelheid afnemen. Hiermede met de rijs tebloem en de suiker een be- slagje roeren en daarna even met de melk laten doorkoken. De pan van het vuur nemen en de eieren er één voor één voorzichtig doorroeren. Ook kan men eerst het eiwit stijf- kloppen, het geel en het wit er vervolgens doorroeren. Tenslotte het rozewater toevoegen. Men kan dit uitzonderlijke gerecht ook koud als pudding eten. „Op de bok" door de winkel De wagentjes, die bij het zelf- bedieninssysteem een grote rol spelen, zijn zo langzamerhand, vooral voor hen, die veel in zelf bedieningszaken winkelen, ver trouwde gebruiksvoorwerpen ge worden. Op het ogenblik doet in Ame rika een nieuw type van dit soort boodschappenkarretjes opgang. Het is een combinatiewagen, waarbij, door middel van een eenvoudige handbeweging, de wagen tevens geschikt gemaakt wordt voor het vervoer van baby of kleuter. De kinderen behoeven dus bij het boodschappen doen niet meer mee te lopen; zij hebben hun eigen vervoermiddel als zij „op de bok" van de boodschappen wagen zitten. IV IET minder dan 9 KRUUD- MOES-recepten kwamen binnen, zodat om de eerste prijs moest worden geloot. U begrijpt: de redactie was even benieuwd! De gelukkige was Mevr. D. Ehrenreich- Roelofs, Brink 46 te D e v e n t er. In De venter en omstreken blijkt in het zomerseizoen op war me dagen de kruudmoes nog veel te worden gegeten. Het is een zeer aantrekkelijk, iris gerecht, dat blijkens de inzendingen ook in Zwolle met omgeving, Apeldoorn en de gehele Veluwe bekend Is. KRUIDMOES Benodigd: 200 gram gort, 300 gram rozijnen, 4 dl. water, 2 1. karnemelk, 1 rook worst, stukje mager spek, bo ter naar verkiezing en specia le kruudmoesgroenten, zoals venkel, kervel, bruineberend bladeren van de aalbes- senstruiken, uitlopers van de bieslook (laatste groenten uit sluitend uit eigen tuin ver krijgbaar.) Bereiding: de gort een nacht met het water te weken zetten. Volgende dag opzetten met de toegevoegde karnemelk en roerende aan de kook brengen. Zachtjes laten doorkoken. Na onge veer 2 uur de gewassen rozijnen, het rookworstje, het spek, de gewassen en fijngehakte groenten en wat zout naar smaak toe voegen. Dit alles nog een uurtje laten doorsudderen en vóór het opdoen er nog iets boter doorroeren. De kruudmoes kan zowel warm als koud gegeten worden, dustevens een ideaal vacantie-gerecht! ITALIAANSE SLA (met witte of bruine bonen, Spaghetti of mie) Benodigd: 1 blikje wortelen, asperges, prinsessebonen of haricots verts, slasaus of olie, azijn, peper en zout, mayonnaise. Bereiding: Wortelen, asperges en prinses sebonen in stukjes snijden en aanmaken met de slasaus (of in de juiste verhouding met olie, azijn, peper en zout). Bij het opdienen door de uitge lekte sla wat mayonnaise roeren en garneren met verse slablaadjes. Advertentie HUZARENSLA (met bruine bonen of capucijners) Benodigd: 200 gram koud rund- of kalfs vlees, 3 gekookte bietjes (weg laten bij kalfsvlees), 1 zure appel, snufje zout, 10 koude aardappelen, uitjes, augurken en mayonnaise. Bereiding: Alle ingrediënten fijn hakken en met mayonnaise door elkaar mengen. Voor de gar nering van de schotel even tueel nog enkele stukjes apart houden. Op een grote schotel of in schelpen serveren, gegar neerd met verse slablaadjes. TOMATEN en PAPRIKA'S (met rijst of macaroni) Benodigd: 500 gram tomaten, 3 paprika's, 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, soja of aroma. Bereiding: De tomaten in plakjes, de pa prika's in dunne reepjes snij den. Olie en azijn toevoegen en naar smaak soja of aroma. vervolg van pag. 1 niet aan om mijn obligatie van de hand te doen. Ik wou dat ik er nog veel meer had, maar dat komt nog wel. Ik ben er hard aan be zig. Eigenlijk spaar ik er mee voor de oude dag. Mijn man is tenslotte niet zo heel jong meer. Zo'n dubbeltje telkens, dat merk je nauwelijks. Als ik zou weten waar je die obligaties zou kunnen kopen met een bedrag ineens dan zou ik me niet lang bedenken. Elke dag koop ik iets in een AH- winkel en elke dag spaar ik dus ongemerkt". "-ik i Mevr. D. BÉDORF-DE VRIES OP de tweede verdieping in de Eerste Constantijn Huijgensstraat 102 te Amsterdam woont m e- vrouwD, B d o r f-D e Vries. Ook zij steekt haar enthousias me over de AH-obligaties niet onder stoelen of banken. „Drie jaar heb ik in Doorn gewoond, waar ik ook bij Albert Heijn kocht. Nu woon ik vier jaar in Amsterdam en ook hier werd ik dadelijk klant bij AH. Toen wij over de obligaties lazen, zei ik tegen mijn man, die op een bank werkt, dat dit een mooie gelegenheid was om voor de kleine meid te gaan sparen. Onze Marion is twee jaar. Met man en macht togen wij, bij wijze van spre ken, aan het werk. Mijn moeder kwam met zegels aan dragen en kennissen hielpen ook mee. Het gaat bijna ongemerkt en de kleine zegeltjes tellen snel aan. Was Albert Heijn er maar eerder mee begon nen! Ga eens na hoeveel obligaties wij dan niet in die zeven jaar gehad zouden hebben. Maar ik ben nog jong genoeg om de schade in re halen." 't Is warm, zo'n echt zomers- hete dag. Nu koken? Nu achter het vuur? Bespaar U de moeite. Veel trek in warm eten zal er toch niet zijn. Maak er een gemakkelijke dag van. Maak een koud slaatje klaar: met zalm, haring in tomatensaus, eieren of sardines. Het resultaat: blij-verraste gezichten SARDINES Portugeseper blik 60—38 Philippe Canaud 180—120 Frans-Marokkper blik 60 Makreel Naturel per blik 65 Haring in tom.saus per blik 31 Fancy Keta 3/2 blik 89 Fancy Keta 1/1 blik 165 Fancy Pink 3/2 blik 115 Fancy Red 3/2 blik 185 Del Monte fijnste rode zalm 1/1 blik 295 Heinz Vegetable Salad, volledig slaatje per blik 90 94 Mayonnaise 60 Mayonnaisesaus Livorno p. fl. 98 Augurken per pot vanaf 57 Piccalilly 32 Zilveruitjes 45

Allerhande | 1955 | | pagina 2