Onmiddellijk aan je werk!" HET Stap over op Albert Heijn In de oven de wereld rond Voru/an 'lu's9enoten eens ALLER HANDE 5 RAASDOISDERTJES Advertentie verwijlt: mijlen ver. Weer ge roep! Liesje neuriet. Luid ge roep. Bonzen in de keuken, slaan met deuren; een luide mannenstem. En dan barst de keukendeur open en schiet Buurman, als de beer die los is, naar buiten en vliegt eenvou dig op zijn dochter af. Met luid geschreeuw. Hij trekt haar over eind met een soort wilde blaf en stuurt haar naar binnen. ..zitten jullie daar weer te luiwammesen.. IS OPVALLEND te zien hoe uit één nest vogels van diverse pluimage kunnen kruipen Dat van Buurman werd in de loop der jaren gevuld met een aantal ruwe, hese, groezelige jonge tjes, wat peenharig, gillerig meisjesvolk en... Liesje, de oudste, die zal dat onmiddellijk beamen. Dikwijls zitten wij achter de sierpruim en kijken naar deze oudste, Liesje, en terwijl wij al haar bewegingen volgen en waarnemen hoe die frisse zo merjurkjes haar alle evengoed passen en staan, overpeinzen wij de wisselvalligheid van de natuur, die zulk een sierlijk, blond, jong meisje, zo'n kwiek ding dat zo alleraardigst de lange wimpers kan neer- en opslaan, heeft neergeworpen in een nest met uitsluitend grove, wilde koekoeksjongen. En terwijl wij daar zitten krij gen wij de nei ging deze Liesje de bosiclhermen- de aiPm oim de schoudertjes te leggen en 'haar te 'behoeden voor de hardheid van het leven, die zij stellig zeeir duidelijk moet ervaren met zulk een vader als Buurman er een is. Want oordeel nu zelf eens' dat meisje kan, in een van de leuke jurkjes, geen uurtje buiten zit ten en de zon laten spelen op haar armen en dat blonde, springerige haar of, hup!, daar vliegt Buurman met een grol en een grauw uit de keukendeur alsof er een harig everzwijn in zijn groentetuin aan het wroe ten is en schreeuwt, lezer: „Lies, ga onmiddellijk aan je huiswerk!! Zit je daar weer te slabakken zégt hij!) Zit je daar weer te lummelen, ter wijl je voor je eindexamen zit. Zit je daar weer te lui wammesen terwijl je moeder bovendien gevraagd heeft of je even wilde helpen!!" Zo gaat dat, lezer. „Zit je weer dit en zit je weer dat!" en zo roept die man dan door alle achtertuintjes op dat tere wichtje af, dat in al haar prille schoonheid van het leven zit te genieten met een boek en een snoepje, en dat doet ons pijn. Dat treft ons van binnen. Wij zien niet graag dat de schone natuur met wrede voet vertreden wordt op zo'n zomerdag. En wij vin den dat een vader, ofschoon stellig enige rechten bezit tend inzake de leiding van zijn kind het niet te bont mag maken. Daar leest men immers zo dikwijls over. Dat een prille kinderziel door lelijk aterigs van de opvoeder ge broken wordt in de prilste bloei en dat vergroeit tot allerhande gemeens en ver foeilijks. „Mormel!" DIE Liesje van hiernaast", zeggen de vrouwen-thuis, „dat is een lelijk doortrapt lui mormel, als je het mij vraagt. En ook als je het mij niet vraagt. En een geraffineerde is het ook. En je moet zien hoe ze met die oogjes draait en doet. Dat zal mé ér één wórden!", zeggen zij dan „Dat zal me er eentje worden!" Of liever: het is me d'er al eentje!" Nu, wij voelen dat deze Lies je, een zeer zachte hand van node zou hebben, een steunende hand en niet dat ruwe roepen door de tuin en het bonken met de deur en het woeste heen en weer werpen van gereed schap in de schuur. Wij weten dat deze blonde Liesje, die vlak voor de grens der volwassenheid staat en daar met zachtheid, met begrip, met Liesje, neerliggend in gracieus nietsdoen. tact overheen geholpen moet worden, door zulk een optreden gekwetst wordt. En dieper ge kwetst wordt dan men wel denkt als men haar kinderlijke antwoord hoort van „dat zy geen huiswerk heeft en dat zy helemaal niet wist dat moeder haar nog nodig had en dat zy eerst nog éven, nog héél even alléén dit hoofdstuk uit moet lezen en dat zy dan dadelyk zal komen." En wat treft het een kind niet als haar vader haar met wrede kracht bij de arm grijpt en het huis binnensleurt als een bruut. Als een tartaar, een mongool, een maumau of een beul! Ja, ook dat hebben wij eenmaal vanachter de sierpruim waar genomen! Dat hij het meisje, terwijl zij in een allerliefst blauw jurkje (met boothals) lag te zonnen, met woeste drift beetgreep en onder luid geroep dat zij zich altijd maar aan alles onttrok en haar moeder alleen liet zwoegen en boven dien morgen repetitie (Engels) had, wegsleepte als was het een blanke slavin. De blik die het meisje toen op ons wierp on der die wimpers uit.... Cisteren weer! NU, gisteren was het ook weer zover. Liesje in de tuin in gracieus nietsdoen neer liggend en wij achter de sier pruim. Er weerklinkt roepen uit het huis: „Liesje, Liesje heb je je kamer al gedaan?" Liesje hoort niets. Dat kan: zo'n meis je heeft haar hoofdje vol lieve gedachten en wie weet waar zij WJ IJ zaten, lezer, daar achter de sierpruim, als verlamd van verontwaardiging. Wij ston den driftig rechtop: nü zouden we het hem eens even goed zeggen!! Wij riepen met een verschrikkelijke stem, overstro mend van heftige gevoelens: „Buurman!!" Maar Buurman, die ons niet gezien had, schrik te van deze kreet zoals hij daar voortijlde met hark en schoffel. En keek om. En nog trillend van zijn onedele emoties, zag hij toen de tuinstoel niet en viel er geheel over en in. En die stoel klapte samen om hem en een dier houten van zo'n stoel trof hem en daar lag hij doodstil. Zoiets doet schrikken, le zer. De eerste gedachte is nl.: „Die man is door mijn roep zo geschrokken dat hij neerstortte". Men stapt daarom, als eerste reactie, snel terug achter de sier pruim. Tenminste dat wil men doen. Maar men verzuimt te bedenken dat daar reeds, sinds van morgen, de kruiwagen van de tuinman staat. Men loopt dus achteruit met twee veerkrachtige passen en die armpjes van de krui wagen grypen u in de knie holten en, boms, daar valt gij met een lelijke slag over het terrasje heen tegen de keukendeur op. „Wat doen jullie nou dan toch weer!!", riepen de vrouwen- thuis in koor toen we pijnlijk overeind kwa men, en kijk, zie je dat: Buur man ligt ook voor dood in de tuin: Buurman ligt dood in de tuin. Wat doen jullie nou steeds?" „Wat wij doen steeds!!!", schreeuwden wij, geweldig in onze woede, „Wat wij doen ste.e d s Wij vallen over die stomme kruiwagens van jullie, dat doen wij!" en toen keken wij rond. En zagen daar ook Mies staan die huiswerk moest ma ken, nota bene, en Toosje, die voor haar overgang zit nog wel en wij schreeuwden ineens: „En jullie onmid dellijk aan je werk! On middellijk. Anders zal ik je met mijn eigen handen naar boven sleuren, luilakken!! On middellijk of ik bega hier een vreselijk ongeluk aan je." DL Juist nu belangrijker dan ooit. Niet alleen betaalt U bij Albert Heijn steevast de LAAGSTE PRIJZEN voor de BESTE KWALITEIT, maar bovendien kunt U ook nog obligatiehoudster worden. Anders gezegd: ieder jaar een vaste, hoge rente met een AANDEEL IN DE WINST. UNOX GEHAKT, groot blik, 425 gr. netto 99 LEVERPASTEI WITTE HAGEL BOTERHAMKORRELS KOFFIEMELK DAISY BISCUITS ZAANSE KOEKEN MAÏZENA TOILETZEEP BADZEEP dubbel blik 200 gram 250 gram per blik 250 gram per bus per pak doos 5 stukken 49 25 39 27 23 55 19 49 3 zware stukken 100 Hoe U obligatiehoudster kunt worden. Voor elke volle bestede gulden kunt U een obligatiezegel van 10 cent kopen. Hebt U f 49.- aan zegels ln Uw spaarboekje geplakt, dan kunt U kiezen uit: A. een 4o/0 winstdelende AH- obligaUe, groot f 50.-. of B. een rente op rente kwekende AH-spaarobligatle groot f 50.- of C. f50.- contant uitbetaald. Stel U volledig op de hoogte en vraag de bandleiding „Hoe en Wat", evenals het spaarboekje gratis in onze winkels verkrijgbaar. QM EEN INDRUK te geven van de activiteiten van een zo groot levensmiddelen- bedrijf als Albert Heijn en tevens ter illustratie van de opmerkelijke gegevens welke in het jaarverslag te lezen zijn, enkele cijfers. In de A.H.-F ABRIEKEN werken onafgebroken een aantal V Cl Well met een Indische schotel RIJSTTAFEL - ARTIKELEN Mie Diverse sambals Ketjap Kroepoek Sajoeran Kering Nasi Goreng - Kant en klaar Bahmi - Kant en klaar RIJSTTAFEL - RIJST 500 gram 45 geweldige bakmachines. Een der onderdelen dezer machines ia de bewegende band, waarop heit baksel zijn reiis door de oven» maakt. Een eenvoudiigie reken som maakt duidelijk dat per dag een lengte van ongeveer 200 kilometer koekjes, biscuit en beschuit door de ovens draait, wat neerkomt op een af stand van 60.000 km voor het jaar 1954 (gemiddeld 300 werk dagen) Dat is dus anderhalf maal de amitrék van de aardbol! Ofschoon de winters lang duren maken zij toch wel enkele maanden plaats voor een iets milder seizoen. In ieder ge val voor een seizoen waarin men geen hanketstaven eet. Deson danks produceerde A.H. ln 1954 meer dan 200.000 banketstaven: een afstand van 60 kilometer. EEN ANDERE MACHINE maakt geurige ananaszuurtjes: 3 tot 4000 kg per dag in 1954 en nu nog. Als er vruchtenkoekjes gemaakt moeten worden kan men op een door poeder bediend wordt door dametjes die geheel in het wit gesto- 8 y >w/ vrfl ken bovendien al witte kappen R I v 1 u op hebben, die n J I ienen vrouwen ffij I en verpleeg- sters tegelijker tijd en die ook al volkomen witbestoven zijn, per dag 3400 kg vruchtenkoekjes produceren. Onafgebroken schuiven de vormpjes onder de kraantjes en feilloos vult de machine ze zon der één druppeltje te morsen.

Allerhande | 1955 | | pagina 5