Albert Heijn „Succes kan bij de spade, het steno-bloc of de bakfiets beginnen" ONTMOETINGEN IN ZAANDAM Vijfentwintig kansen per jaar Hoe zij er kwamen en wat zij bereikten Vrijheid Initiatieven Les in 2000 artikelen Succes „Mag ik de directie?" 11.151 dagen Souvenirs Een vak met perspectief Dynamiek Een bedrijf met 400 winkelchefs 20 rayonleiders 5 districtsleiders biedt goede kansen voor de toekomst Een goede school voor de toekomst Pionierswerk Vooruitgang Toekomst Genoeg 4 ALLER HANDE PRAAT eens even met „zomaar" een groep mensen in het A.H.-bedrijf. Ach, misschien weet men het wel, dat er tegenwoordig in een groot kruidcniersbedrijf wat meer komt kijken dan alleen het afwegen van laten wij zeggen een ons kaas. Hier stellen wij „zo maar" enkele medewerkers aan U voor. C. KRAAIJ waardering DE heer C. K r a a ij, chef adminis tratie op het hoofdkantoor van Albert Heijn gaat van het principe uit, dat iedereen, zowel de loopjongen als het koffie- rneisje, over tuigd moet zijn van de belang rijkheid van zijn of haar werk. Iedere man moet voor zijn taak staan, moet de verantwoording er voor dragen. „In de vele jaren", zo zegt hij, „die ik hier werk Obegonmen als jongste bediende en opgeklom men tot chef administratie) heb ik de grote vi'ijheid die ieder personeelslid heeft en de ver antwoording, die iedereen krijgt te dragen, leren waarderen. Ik tracht in mijn afdeling deze ge dachte zoveel mogelijk door te voeren. Het eenvoudige geluk ligt in het dagelijks werk, dat echter moet worden aangevuld door een goede vrjje tijdsbesteding. In mijn geval politiek (gemeen teraadslid) en schaken." J- circuspiste en de portiers loge bestaat niet veel ver schil. Het ene nummer komt erin, het an dere gaat er uit." Soms trekt het hart van port.'er J. C. F. Smelser nog wel eens naar het circus, waarin hij tot vlak voor de oorlotg werkte. Het por tiersvak biedt echter ook afwis seling genoeg en.je bent iedere avond gezellig thuis bij moeder de vrouw, iets wat in het circus soms in maanden niet voorkwam. „Mijn werk ligt nu in de fa briek en ik doe het graag, om dat je hier de gelegenheid krijgt J.C.F. SMELSER voldoening AL meer dan een jaar lang draait de bedrijfs- school-met-internaat van Albert Heijn op volle toeren. Vier weken lang volgen de toekomstige verkoopsters en winkel bedienden hier de lessen van de personeelstrainer. Zij maken excursies en leren de AH-fabriek van binnen en van buiten kennen. Gedurende de cursus krijgen de leerlingen vol ledig salaris, kost, inwo ning en vergoeding van reisgeld. In de bedrijfsschool is een volledige winkel in gericht, waar de leerlingen hun kennis in practijk kunnen brengen. Na vier weken zijn de 2000 artikelen, waarmee de winkelbedienden in spe zullen gaan werken, geen dode dingen meer; integendeel, de jongens en meisjes kennen de historie van elk product, weten hoe het in de fabriek wordt gemaakt, wie het maakt, hoe het moet wor den gebruikt en op welke wijze de klant er het meeste plezier van heeft. je eigen initiatieven uit te wer ken. Ik ontwierp bijv. een systeem voor een nloegcnstelsel dat wij op het ogenblik met succes toe passen. Zoiets geeft voldoening. Zolang ze mij niet aan banden leggen werk ik met genoegen." H. K. ENGEL ervaring kan bij -de spade, het ste no-bloc en de bakfiets begim- nen> wanneer f JgÉjW^ je niet bang bent voor vuiüe handen en je je nooit teveel voelt voor een werkje". De heer H. K. Engel (gym nasium, planter in Indonesië, kirijigsigevamgene ilni Siam en Birma tijdens de Japanise be zetting en na de ooidog hoofd personeelszaken bij Albert Heijn) heeft zich in zijn loopbaan door deze stelregel laten leiden. „Voor werk, dat eerlijk en met liefde wordt verricht hoef je je nooit te schamen." Het ideaal, waar de heer Engel naar toe werkt, is een arbeidsgemeenschap. Het is zijn streven het personeel aan het werk te binden op duizend en-een manieren. Een inven tieve en productieve geest is hiervoor een eerste vereiste. Hobby's? Zeilen, alléén met de wijdheid, van de Hollandse lucht en het water. ALS jongste bediende bij Albert Heijn begonnen in 1925 is mej. J. van der Lip nu telefoniste. Zij werkt met plezier, houdt niet van zeuren en gaat recht op haar doel af, goede kwalitei ten voor een telefoniste van een grootbedrijf, die niet over zich mag laten lopen, maar ook weer niet te brutaal mag optreden. Een vak, waarbij veel intuïtie en tact te pas komen, een vak geknipt voor een vrouw dus. „Voor het kleinste wissewasje wenst Jan en Alleman de direc tie te spreken. Aan de telefo niste de taak uit te vissen bij wie het gesprek, waarvoor de directieleden niet mogen worden gestoord, thuis hoort, zonder iemand op de tenen te trappen." Eenmaal per jaar trekt mej. van der Lip erop uit, want reizen is haar hobby. Haar opleiding? MULO en veel ervaring in de practijk. RECLAME CHEF H. Valk, die al 11.151 dagen of bijna 32 jaar bij Albert Heijn werkt en iedere van deze meer dan 11.000 da gen met ple zier, zou de jongens en meis jes, die nog aan het begin van hun leven staan, die nog een loopbaan moeten kiezen, dit willen zeggen: „In zijn ar beid kan een mens iets beteke nen." „Het werk vormt het belang rijkste deel in het leven van de mens ik put mijn levens- J. v. d. LIP resoluut actief vreugde grotendeels uit mijn arbeid." De heer' Valk deed, niet alleen op zijn terrein: de reclame, waarvan hij de groei, ook in wetenschappelijke vorm, van dichtbij meemaakte, maar in het gehele bedrijf van Albert Heijn, de ervaring op, dat een jonge man of vrouw met pit e,n hersens en de wil tot slagen een kans krijgt. HET woord je service bepaalt het le ven van onder directeur en verkoopleider, de heer J. L e- gerstee (40 jaar). Geen man van veel woor den en lange verhalen over zijn prachti ge carrière. Opleiding: MULO, drie maan den voor het eindexamen van school af omdat hij nodig was in de zaak van vader Legerstee (ook kruidenier)Na de militaire dienst 'bediende iin filiaal van A.H., via fildaaOicihef naair de ad- minii'stratie-conjtróiedienist op het 'hoofdkantoor. De leiding over de winkels, en in 1953 aanstel ling tot onder-diirecteuir,. Resultaat van een reis naar Amerika, die de heer Legerstee maakte? De zelfbedieningswin- kels van A.H. en de oprichting van een bedrijfsschool met in ternaat. Zelfs in zijn vacantie laat de huisvrouw, uiteindelijk de werk geefster van de heer Legerstee, hem niet los, want juist terugge keerd van een drie-daagse va cantie in het buitenland, waren het geen souvenirs, die hij mee bracht, maar levensmiddelen, die in Nederland nog niet te carrière Vierhonderd AH-filialen eisen vierhonderd filiaalchefs. Zij, die omtrent dertig jaar oud zijn komen voor die aantrekkelijke functie in aanmerking. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat er binnen het AH-concern ongeveer vijf-en-twintig kansen liggen voor pien tere jongeren om tot zo'n behoorlijk gehonoreerde post geroepen te worden. De filiaalchefs worden immers op zestigjarige leeftijd gepension- neerd. Bij een uitermate regelmatige leeftijdsopbouw van het corps filiaalchefs gaan er dus jaarlijks ongeveer vijftien met pensioen. Voor de filiaalchefs, die voor andere, nog belangrijker functies wor den aangetrokken, en voor de nieuwe filialen, die gestadig xvorden geopend,, zijn jaarlijks zo heeft de practijk hij Albert Heijn geleerd nog eens tien nieuwe krachten nodig. Dus jaarlijks vijftien plus tien is vijfentwintig kansen op, behalve een goede positie, ook nog een vrije woning. Wie dergelijke kansen ziet, denkt voorlopig nog niet aan emigratie. J. W. HEKKERT doel bereikt verkrijgen zijn. Nieuwste idee? Menu's, die in de A.H.-filialen zullen worden opgehangen en die de huisvrouw veel piekeren besparen. DE chef van de suiker werkafdeling en de chocolade fabriek, de heer J. W. Hekkert heeft niets ca deau gekregen in zijn leven Zijn vader, die hem liever in de zaak wilde hebben dan op de school voor de suikerindustrie stelde de eis: „Je kunt naar die school gaan, maar je moet het zelf betalen". Dat betekende dus hard werken voor de jonge Hekkert. Op 25-jarige leeftijd had hij zijn doel bereikt. Het was toen echter de suikerver werkende industrie, die hem trok in plaats van het planters bestaan. „Het dynamische van dit be drijf boeit me. Je moet echter niet de fout maken (iets wat ik vaak doe) ook in de vrije tijd met je gedachten in de fabriek te zitten. Daarom heb ik een zeilboot en een huisje aan de plassen (zelf verbouwd van een noodwinkel). Ik jaag en vis graag, houd van schoonrijden en luister graag naar klassieke muziek. Advertentie en nog 149 personen in andere leidende functies in inkoop, administratie en fabrieken Weinig takken van het bedrijfsleven bieden zulk een verzekerde toekomst" als het levensmiddelenbedrijf. Hoe de tijden zich ook mogen ontwikkelen, levensmiddelen gaan altijd door. Overweeg dit bij het uitstippelen van Uw toekomst. En overweeg dan vooral de kansen, welke zich openen bij een gestadig groeiende onder neming als Albert Heijn. Aan ons bedrijf is o.a. voor het verkoop personeel een bedrijfsschool met internaat verbonden, waar men in do gelegenheid wordt gesteld om op onze kosten de vakkennis te vergaren, die onder meer nodig is voor de verantwoordelijke functie van bedrijfs leider van een onzer zaken. Ook anderszins wachten jongelui van goede wille, zowel jongens en meisjes, in ons bedrijf promotiekansen te over. Stap niet zo maar in een .baantje", maar stap in een goede toekomst. Schrijf eens naar ons Hoofdkantoor, afdeling Personeelszaken, Westzijde 30 te Zaandam. HET beroep van ar- ibeiidMechniiC uis lis tamelijk nueuw, d aak- door is de heer L. Bonman (29 jaair) in de gelegenheid zelfstandig op tótflflN te treden. Het m>m behoort tot zijn L. boeman taak de filialen zelfstudie van Albert Heijn zo doelmatig mogelijk In te richten. „Het is eigenljjk een soort pionierswerk, dat ik doe en dat maakt het voor mij zo aan trekkelijk. Mijn liefhebberij is mijn werk, ook mijn vrouw is er langzamerhand enthousiast voor geworden en vaak bespre ken wij samen de problemen. De judolessen, die ik tot voor kort aan de fabrieksmeisjes gaf, hebben echter niets met effi ciency te maken. Dat is alleen afleiding, die ieder mens nodig heeft". De heer Bouman heeft zich zijn kennis grotendeels door zelfstudie eigen gemaakt. mer dat de zelfbedienings winkels niet eerder zijn uit gevonden. Ik had er met ple zier m'n hele leven in ge werkt zegt fi liaalchef A. a. MARTENS Martens uit vakman Zaandam. Het kruide niersvak is me met de paplepel ingegoten, mijn ouders hadden een zaak in comestibles. In 1923 werkte ik al als bediende bij Albert Heijn in een filiaal te Amsterdam. Via Roermond en Tilburg kwam ik in Zaandam terecht. Nog niet lang geleden is onze zaak tot een zelfbedie ningswinkel omgebouwd. Zoals ik al zei een vooruit gang èn voor de klanten èn voor het personeel. Het werk is minder vermoeiend, je loopt min der heen en weer en je hebt de gelegenheid eens rustig met de klant te praten" DE produc tiehoe veel heid is belang rijk, ce kwali teit echter mag niet onder de productie lij den en men moet zich steeds voor ogen i houden met j mensen te doen te hebben en P. C. vink niet alleen met schema's machines'." Dit is de opgave waarvoor productieleider P. C. Vink (33 jaar) (in 1946 calculator bij Al bert Heijn via chef van het be drijfsbureau opgeklommen tot productieleider)zich gesteld ziet. Hij organiseert het werk isaimen met de afdelmigtsdhefs, deelt het werk in en maakt het prodnvcitieprograimima o<p. Zijin bedrijfseconoimdisiche voor opleiding is hem daarbij van veel nut. „Toekomstmogelijkheden voor jongelui? Genoeg. Het bedrijfs economische werk breidt zich steeds uit, evenals de produc tieplanning. De jongens en meisjes moeten echter niet ver wachten dat zij er „zijn" na een half jaar van hard werken. Daar komt wel Iets meer voor kijken."

Allerhande | 1955 | | pagina 4