Vader doet 't zelf" door MARY POS Volhardt en je komt er! O tm> 0 C2 DB Amerikanen houden er van om voor „klussiesman" te spelen Nu eens rijst op tafel t ALLER HANDS HELP UZELF Staten is het gewoonte, dat de mannen hun vrouwen bij het huishoudelijk werk zoveel mogelijk helpen. Zo is het al evenmin ongebruikelijk, dat de mannen boodschappen doen in de Zelfbedieningswinkels, die aan de overzijde van de Oceaan reeds zo'n grote ver breiding hebben gevonden. welijke gasten af te wassen en op te bergen, de kamer te stof zuigen en de boel aan kant te brengen. Millioenen vrouwen werken in Amerika buitenshuis. Van daar dat Vader veel meer moet doen dan bij ons en dat als vanzelfsprekend is gaan vinden, vooral omdat op Zaterdag fa brieken en kantoren gesloten zijn. Vader doet de inkopen TA IE dag wordt door bij- na alle vaders in A- merika gebruikt om b.v. i.u de grote zelfbedienings winkels, meestal „super markets" genoemd, de in kopen te gaan doen, tenzij er zoons of dochters zijn die dit kunnen doen, maar dan zijn er nog duizend en één karweitjes, die op hem liggen te wachten. KRANTEN verkopen of een krantenwijk verzorgen is voor iedere Amerikaanse jongen doodgewoon. En dan moet men bedenken dat sommige kranten Zaterdagsavonds (voor de Zon dag) 250 pagina's hebben en loodzwaar zijn! Er zijn Neder landse jongens die zich onmid dellijk weten aan te passen. Zo zag ik hoe de zoons van de Nederlandse dominë in Hobo ken, de havenstad aan de Hud son tegenover New York gele gen, elke morgen met hun kranten de wijk ingingen. Dat eigen verdiende geld maakt het mogelijk dat de Amerikaanse kin deren dingen kunnen kopen, die bij ons onmogelijk zijn. Een Amerikaan leeft ondanks zijn vele werk gemakkelijker dan wij omdat hij de moeilijk heden minder telt» „Aanpakken en aanpassen!" is een devies dat goud waard is. En zo heb ben heel wat doodarme jongens het tot millionnair gebracht. „Vader deed 't zelf." Met dit voorbeeld voor ogen hebben vele studenten door bordenwas sen, stenen kloppen, ijs ver kopen, „baby-sitter" zijn enz. hun studie kunnen betalen en ze waren in de ogen van de anderen minstens evenveel waard als de millionnairszoon, die in zijn auto naar de Uni versiteit kwam. Vaders voorbeeld maakte van hen mensen mei ruggegraat. ■tÖÖ"® Q> CEO @tCQO c OP BEIS MET VACANTIE OP THUIS... X I S i Als versnapering - als verfrissing Op reis, met vacantie, èn ook thuis - de Zomer- snoepjes van Albert Heijn worden steeds als een verfrissende versnapering welkom geheten. Door geheel het land kunt U te kust en te keur profiteren van de rijke sortering in de bekende AH-winkelsi frisse drups, heerlijke toffee's, vruchtenschijijes, fijnste Delicata chocolade-repen, enz. enz. GEVULDE FRAMBOOSJES 200 gram 29 ANANASBLOKJES 200 gram 29 PEERDRUPS 150 gram 25 Heerlijke verpakte drups: Rouletta's, Pistoletto's. Tarantella's en Tivoli's 100 gram PEPERMUNT grote rol 15 FRUIT DRUPS 8 rollen voor 25 LOLLIES 6 voor 25 SINAS VRUCHTENSCHIJFJES 100 gram 27 VRUCHTENKOEKJES ZOMERTOFFEE'S TOFFEE'S DE LUXE BUTTERCREAM POPPENSCHUIM GOUDHOPJES 100 gram 25 100 gram 19 100 gram 25 100 gram 22 100 gram 25 100 gram 35 TUJDENS mijn eerste be zoek aan Amerika had ik het voorrecht reeds op die reis vele grote Amerikanen te ontmoeten, onder wie Mr. en Mrs. Roosevelt, de we reldberoemde dove en blinde Helen Keiler (een schit terend voorbeeld van het kunnen en willen aanpakken en aanpassen) en de oude Henry Ford. Nu, die oude Daddy Ford heeft mij destijds voor alle jonge mensen en voor alle oudere mensen met een jong hart het recept voor succes in hun leven meegegeven. „Pak alle eerlijke werk aan. Als men je op een ogenblik niet zou kunnen gebruiken, maak je dan klaar door zó goed je werk onder de knie te krijgen dat ze je wél kunnen ge bruiken! Heb nooit mede lijden met je zelf! Volhardt en je komt er! Kies geen gemakkelijk leven, alleen een moeilijk leven kan je sterk maken. Loop één stapje harder dan de ande ren. En vergeet nooit dat er staat: Bidt en werkt!" Dat was het advies van Ford, de vader, die alles zelf deed, voor zijn werk, zijn ge zin, maar ook voor zijn per soneel. DIT IS de schrijfster van nevenstaand artikel. Wereld- reizigster No. 1, die, nauwelijks in het vaderland teruggekeerd, al weer popelt om nieuwe avonturen tegemoet te gaan. Als echte Zaanse vind ik het heel prettig te mogen schrijven in een blad, uit gegeven door een firma, die getoond heeft hetzelfde te willen doen als Ford op zijn gebied. Waar men, echt- Amerikaans, weet wat het is om aan te pakken en zich aan te passen, eigenschappen, die wij als Nederlanders, als het er op aan komt, ook bezitten. Dat heeft ook de vader van de tegenwoordige directieleden getoond, een vader, die mijn vader en moeder tijdens hun leven nog hebben gekend en van wie door zijn kinderen met trots kan worden gezegd: „Vader deed 't zei f!" ZO juist ben Ik van mijn vierde reis door Amerika teruggekeerd. De dag vóór Kerst reisde ik met een vrachtboot van de Holland-Amerikalijn naar Mexico om vandaar naar de Verenigde Staten te gaan. Mijn eerste bezoek gold Harlingen in Texas en aan de grens werd ik opgewacht door de jonge Nederlandse longspecialist dr. Kruisheer. Zijn vrouw, een Friezinnetje was een maand of drie tevoren naar hem toegekomen. De dokter was zo gewend geraakt om voor zichzelf te zorgen toen hij alleen in Amerika was, dat toen we met de auto eerst naar de enorme zelfbedieningswinkel gingen om de inkopen voor de Zondag te doen alvorens naar huis te gaan, hij een wagentje greep en daarmee met grote stappen langs de stands ging. Hij wist precies wat er nodig was en laadde alles met topsnelheid in het karretje. Mijn blonde gastvrouw en ik lachten eens tegen elkaar en ik zei: „Makkelijk als je zo'n handige man hebt!" Toch doen alle mannen in Amerika hetzelfde. Op dit ogenblik heerst er in Amerika een zeer grote wel vaart, maar toen ik er voor het eerst kwam, een paar jaar vóór de oorlog, leefde men er onder een diepe depressie, die al jaren had geduurd. De meestal houten hulzen zagen er verveloos en sterk verwaarloosd uit en er waren dertien millioen werk lozen. Doch denkt U nu niet dat ik de mensen er in de put vond, ook de vaders niet, over wie ik het nu vooral wil heb ben. Het is een prachtige Amerikaanse eigenschap om het leven te nemen zoals het komt. Het eerste advies wat jonge mensen meekrijgen is: „Never pity yourself!'' „Heb nooit medelijden me je zelf! Moeilijkheden zijn er om ze te overwinnen! Klagers en die bij de pakken neer gaan zitten, zullen nooit iets bereiken. Als je alles verloren hebt, sta dan ongebroken op, probeer te leren van de fouten, die je misschien vroeger hebt ge- maakt". Wat zeggen ze er van? Voedzaam, goedkoop en een smakelijke afwisse ling. Nasi Goreng, rijst met pruimen, abrikozen, bessensap. Heerlijk Be taal de voordeligste prijs neem AH-rijst. Albert Heijn importeert uitslui tend de beste soorten. Hele Siam rijst droogkokend 500 gram TJ Colif. Pruimen 250 gram Abrikozen 100 gram Bessensap per flet Wilt U eens echt „In disch" eten Albert Heijn heeft alle ingrediëntén voor het bereiden van een prima rijsttafel. DAT klinkt heel anders dan bij ons, toen zelfs in de tijd van de grote werkloosheid jonge mensen niet alle werk durfden aanpakken, want „wat zou men er van zeggen?" Hoe zou je ooit als je met postpapier langs de deuren was gegaan en men wist dat, weer boekhouder kunnen worden zoals vroeger? Er zijn ook hier vaders en zoons, die het helemaal niet erg vinden om als ze zien hoe hun vrouw of hun moeder zich van de ochtend tot de avond voor hen inspant haar met wat huis houdelijk werk te helpen maar ze hangen het liever niet aan de grote klok! Hoe gauw gaan ze je dan niet voor een keukenpiet aanzien! Een Ame rikaan kent geen vernederend werk. En zo zag ik die eerste keer in Amerika, nadat er bij mijn gastheer en gastvrouw een ge zellige avond was geweest, waar op we met z'n twaalven bij kaarslicht en het opvlammende vuur in de open haard hadden gegeten, hoe als vanzelfsprekend niet alleen de vader, maar ook alle andere heren van de tafel opstonden, alles naar de keu ken brachten en daar een schortje voorbonden om even snel en even handig als de vrou-

Allerhande | 1955 | | pagina 2