Werkelijke leven gaat beginnen Waarheen Wetenschappelijke beroepskeuze brengt vaak de oplossing Rotterdams AH-Supermart trok enorme belangstelling EEN SPROOKJE ACHTER GLAS Beurshandel in AH-klanten- obligaties Albert Heijn in 1954 Aller;:Hande ALBERT HEIJN N.V. ZAANDAM hofleverancier Allerhande juni 1955 JUNI 1955 «til ttpi r»ff RIJ-JOOL! Afscheid van de school! Het betekent de afsluiting van een zorgeloze tijd het privilege van de jeugd. Op zo'n dag vraagt men nog niet: waarheen? Toch komt die vraag. Sommigen weten al wat zij wil len, anderen twijfelen nog. Deskundig advies kan dan bepalend zijn voor een succesvolle loopbaan. HET kruideniersvak is een der 4200 beroepen die wij in ons land kennen en staat in de rangorde van moeilijkheid op de vijfde plaats. Als men nu in aan merking neemt dat men de beroepen in zeven klassen verdeelt en de eerste klasse de allereenvoudigste be roepen omvat, dan volgt daar wel heel duidelijk uit dat het kruideniersberoep het op twee na hoogst- geclassificeerde personen eist met meer dan middel matige eigenschappen. Tp EN sprookje als in een gedroomd Luilekkerland treft U thans J-i middenin het vernieuwde, jongkloppende hart van de stad Rot terdam aan. De AH-Zelfbedieningswinkel op de Nieuwe Binnenweg werd n.l. intussen verbouwd en zodanig uitgebreid, dat men er thans behalve kruidenierswaren ook vers vlees en verse groenten, fruit en aardappelen kan kopen. Een enorme tijdsbesparing voor de drukbezette huisvrouw, die nu practisch gesproken alles onder één dak aantreft en dit boven dien nog in vlot tempo in één keer bijeen weet te brengen en af te rekenen, dank zij het handige Zelfbedrenings-systeem. Geen won der, dat de huisvrouwelijke belangstelling reeds in de eerste dagen als enorm mag worden bestempeld. ALLES LIGT KANT EN KLAAR GEEN moment behoeft zij im mers te wachten? Alles ligt kant en klaar, zelfs haar verse „lapjes" of haar complete „soep potje"! Voorverpakt in een hy giënisch en speciaal voor dit doel vervaardigd cellofaan, treft men in vernuftig gekoelde vitri nes het vlees reeds geprijsd aan. Ook de naam en het gewicht van de betreffen de hoeveelheid staan nauwkeurig op elk pakje vermeld, zodat men direct zelf kan zien hoeveel en wat men koopt, en wat het pre cies kost. Overigens is deze afdeling voor vers vlees op zichzelf reeds een bezoek waard; in gericht naar de hoogste eisen, is de outillage behalve practisch en hygiënisch ook van een bijzondere allure en met recht een sprookje ach ter glas, omdat men deze aparte ruimte via geheel glazen deuren betreedt. De vense groenten en diep- ries vis vindt men in de grote saai; ook hier op elke hoeveed1- aeid nauwkeurig de opgave van Prijs en gewicht, terwijl alles heerlijk vens 'blijft in de specia le open vitrines. De AH-S upe oma rt voorziet waarlijk in een behoefte en, als overal bij A!H: men is er van verzekerd tegen de allerlaagste prijzen de 'beste kwaliteit te ko pen. 7 Dit was een der interessante feiten welke de Chef Psycholoog van d.e Afde ling Beroepskeu ze Voorlichting van het Ministe rie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, Drs. Mr. A. L. C. Knook, ons mee deelde toen wij een dezer dagen een gesprek met hem hadden over de arbeidsmoge lijkheden voor de jeugd. In deze weken van het jaar, nu de mid delbare scholen grote hoeveelhe den mensen gaan afleveren aan de maatschappij, en ieder daarin een plaats moet zoe ken die hem het beste past, staat het probleem van de arbeidskeuze in vele gezinnen in het centrum van alle den ken. Wie helemaal geen weg weet in deze moeilijke kwestie zij hierbij meegedeeld dat ons land 84 Gewestelijke Arbeids- bureaux telt met 110 neven- bureaux die alle een afde ling bezitten waar men voor lichting kan krijgen inzake het te kiezen beroep; van alle op leidingen voor bepaalde beroe pen (en ook van alle moge lijkheden tot plaatsing in die beroepen) zijn op deze bureaux de gegevens onmiddellijk ter be schikking. En diegene, die niet weet waarvoor hij geschikt is, kan er zich laten testen en hem (of haar) wordt precies uiteen gezet waar zijn (of haar) mo gelijkheden liggen. Overal behoefte aan DE arbeidssituatie van het ogenblik is in enkele een voudige woorden te schetsen", zegt Mr .Knook, „er is overal behoefte aan! Maar dat wil na tuurlijk niet zeggen dat ieder een voor alles geschikt is. Elk beroep stelt eigen eisen en vraagt eigen speciale karakter eigenschappen. In een zogenaamde „Beroeps classificatie naar onderlinge ver wantschap", een klein, boek werkje voor intern gebruik, hebben wij de 4200 Nederlandse beroepen in een aantal groe pen ingedeeld, zodanig dat psychologisch verwante beroe pen zich in één groep bij elkaar bevinden. Deze indeling is gebaseerd op de essentiële kenmerken van elk beroep. Zo zijn er b.v. tech nische beroepen die dus geheel berusten op de techniek, kunst zinnige beroepen waar het hoofdkenmerk is de kunstzinnige aanleg en sociale beroepen waai de instelling tot de medemens het belangrijkste is. In deze laatste klasse komen die beroepen voor die een voort durend contact met de mede mens vergen. Dat betekent dus dat wie met zulk een beroep zijn toekomst tracht te verzeke- Naar verluidt bestaat er bij de handel in incourante fond sen grote belangstelling voor de Albert Heijn-Klantenobli- gaties. Zolang de officiële beurs notering er nog niet is, kan verwacht worden, dat er toch reeds handel in deze stukken zal ontstaan. De handel op de kapitaal markt heeft zijn eigen wetten afhankelijk van vraag en aan bod. Hiermede rekening hou dend is het nog niet mogelijk met zekerheid te voorspellen hoe lioog de koers voor de klantenobligaties zal worden. Er is evenwel een aanwij zing dat deze in de buurt van 130 zal liggen. Dat wil dus zeggen dat een obligatie na aftrek van de kosten een waarde zal hebben van onge veer f 64. In het volgend nummer van Aller Hande zullen nadere mededelingen volgen. ren, beschikken moot over ei genschappen welke hem ge schikt maken voor do omgang met die medemens. Omgang mei mensen ZO kan men do psycholoog, de verpleegster, de maat schappelijke werkster, de ge zant ook en uiteraard nog vele anderen in dezelfde klasse in gedeeld zien als de kruidenier. Zoals spreekt is ook deze klasse weer onderverdeeld in moeilijk heidscategorieën maar in wezen wordt eenzelfde instelling tegen over de medemens gevraagd. De eerste klasse omvat de eenvoudigste beroepen, de zevende klasse de moei lijkste. Om nu nog eens te rug te keren tot de kruide nier: deze zit in de vijfde klasse. En dat valt niet te verwonderen gezien de eisen van mensenkennis, van toe wijding, van intelligentie etc. die aan hem gesteld worden. Wij beoordelen een beroep óók op de physieke waarde, de lichamelijke moeilijkheid. Dus: is het een zwaar be roep? Het beroep van krui denier is geboekt in onze „zwaarte-classificatie" als „middel". TS77J vroegen de heer Knook naar zijn ervaringen in verband met de voorkeuren der een beroep kiezenden. „Is er nog steeds een overheersende neiging tot het kiezen van een betrekking op een kantoor of een andere soortgelijke baan- met-de-witte-boord"? „Er is gelukkig enigszins een kentering waar te nemen", zei de heer Knook. „Er zitten op de kantoren etc, evenwel nog tienduizenden mannen dis vanwëge b.v. hun technischs aanleg veel gelukkiger zouden zijn in een technisch beroep. Die mensen zouden daar door hun speciale ambitie dan ook tot veel groter ontplooiing hebben kunnen komen en dat óók in financieel opzicht. Dat zelfde geldt ook voor de hele commerciële sector. Voor de handel in al zijn geledingen. Ook voor het kruideniers vak dus. Het is toch wel heel duidelijk dat iedereen, ieder één, veel beter een goed kruidenier kan zijn dan een slecht kantoorbediende. Dat is een waarheid als een koe. Gelukkig dat deze zo vanzelf- sprekend-lijkende opvatting weer veld begint te winnen!" Jaarverslag thans ook van betekenis voor de klanten De uitgifte van de winstdelenda klantenobligaties en spaar- obligaties heeft het noodzake lijk gemaakt, dat de klanten- obligatiehouders inzicht krij gen in de gang- van zaken ia het bedrijf. Hoewel de uitgifte van de be treffende obligaties op 1 Juli 1955 is bepaald en dus de verslagperiode, lopend over het jaar 1954 slechts voor lien, die vóór 1 Juli 1955 een obli gatie hebben verworven, van belang is, meende de directie er goed aan te doen als „aan loop" nu reeds op ruime schaal inzicht te geven in het wel en wee van Albert Heijn. Op pagina 8 van dit blad zal men derhalve de balans, de verlies- en winstrekening en een overzicht van de wiust- deling aantreffen. Voorts wor den de belangrijkste punten uit de toelichting besproken wordt verslag gedaan van •1 datgene wat in 1954 Inte» tees an t en belangryk wm.

Allerhande | 1955 | | pagina 1