MAAK I electrisch speelgoed teUt: Leonard deVriep tekeningen- joojt KNIJPBRILLETJE WIJKT VOOR WARENKENNIS ALLER HANDS EEN ECHTE ELECTROMAGNEET. Zonder electromagneten zou 'I er in onze wereld heel anders uitzien, want zij zijn het, die dynamo's en motoren, telegrafie, telefoon, radio en nog tal van andere toepassingen van de electrotechnrek mogelijk maken Zullen we zelf eens zo'n electromagneet fabriceren? Hiervoor heb je nodig een zaklantaarnbatterij van 4'/j volt, een 5 tot 10 cm lange schroefbout (of een ander ijzeren staafie, desnoods een dikke spijker) en 5 tot 10 meter zgn, schelledraad. heel goedkoop dun koper draad, omgeven door plistic of katoen Begin met in een strookjeblik een gaatje te maken waar de bout doorheen kan en knip twee rondjes van karton, waarin je een gat boort Het bovenste kartonnetje zet je vast met wat lijm of met aan weerszijden een elastiekje Om het stuk bout tussen de twee kartonnetjes wikkel je oen stukje papier en daar wikkel je dan het schelle draad omheen, keurig alle windingen naast elkaar en 11 één laag vol, dan wikkel je een tweede laag, daarna een derde en zo ga je door tot je nog maar een paar decimeter draad overhoudt. In de rand van elk karton netje prik je een fijn gaatje, daar haal je de draden doorheen en dan verbind je de uiteinden van de draad, nadat je ze met een mesje hebt blank gekrabt (zodat het koperdraad bloot komt), met de koperen stripjes, de polen van de batterij. Houd je de magneet boven wat spijkers en andere ijzeren voorwerpjes, dan zie |e hoe die omhoog worden getrokken en op geheimzinnige wijze aan de magneet blijven „kleven". Laat de magneet niet te lang aan staan, want dan raakt |e batterij spoedig uitgeput Wie een modelhijskraan heeft, moet daar z'n electromagneet eens aanhangen Neem dan in de leiding naar de batterij een schakelaartje op Oan kun je lijn spelen, <6hl DANS DAN, JUFFROUW PAPERCLIP! Een poppetje chtop kan danst op magnetisme, wat zullen je opkijken! Probeer eerst een sigaren- en. waann onze electromagneet nét Bevestig tegen een smalle opstaande kant van het kist|e een gedeeltelijk krom gebogen stuk ijzerdraad of koperdraad Van karton of stevig papier knippen we een poppetje zonder armen of beneni juffrouw Paperclip, die we met potlood, inkt of verf van een aardig jurkie en een leuk toetje voorzien. De armen en benen van juffrouw Paperclip maken we van in elkaar gehaakte paperclips (geen koperen, maar ijzeren paperclipsl), waarna we haar met een doorge knipt elastiekje aan het ijzeren galgje ophangen Op de bodem van het kistje, recht onder de plaats waar juffrouw Paperclip hangt, bevestigen we onze electromagneet. In de deksel van het kistje boren we heel voorzichtig twee gaatjes en daardoor komt één boutje met twee moeren en nog een boutje met twee moeren met een veerkrachtig gebogen stukje blik - zie tekening Hierop zie je tevens hoe de verbindings- draden tussen de electromagneet, de batterij en de laatst genoemde boutjes moeten worden. Het blikken stripje moet goed schoongekrabt worden, anders ge leidt het de electrische stroom niet Elke keer dat |e op het blikken stripje drukt zodat het de kop van de bout raakt, wordt de electromagneet magnetisch en worden de ijzeren benen en armen van juflrouw Paperclip aangetrokken. Door het stripje herhaalde malen achtereen in te drukken gaat juffrouw Paperclip vrolijk dansenl Het is mogelijk dat juffrouw Paperclip nog harder gaat dansen als je haar een rokje van blik geeft - probeer dat eensl EEN GEHEIMZINNIGE TOVERPLAAT Op een stukie karton teken |e een gezicht zoals op d# tekening is aangegeven, waarna je het karton Iang9 die lijnen uitknipt. Knip ook het oog uit Plak hel kartonnen gezicht op een groter rechthoekig stulc karton en leg een stuk schelledraad zodanig om hel gezicht dal de draad de omtrekken van het gezicht precies volgt. Met een paar stukjes plakband of mei strookjes papier en lijm plak je de draad vast, opdal hij niet losschiet. Hier overheen leggen we een derdo stuk carton, niet te dik en met een glad oppervlak. Bevestig met wat plakband het bovenste karton aar» het onderste. De uiteinden van de draad verbind je mei de polen van een batterij. Dan nodig je enkele toeschouwers uit Je strooit wal Ijzervijlsel (aan de smid vragen) over het gladde karton, tikt zachtjes enkele malen op het karton en dan zien de toeschouwers tol hun verbazing dat de fijne ijzerdeeltjes zich zo rangschikken dat een gezichl zichtbaar wordt Vooral als je de batterij en de draden verborgen hebt, zullen je bezoekers versteld staan ovea deze geheimzinnige proef, die je ook zo kunt doei|r dat je eerst het ijzervijlsel uitstrooit, dan de strooit!1 inschakelt en tenslotte tikt Veel succes, electrisch«j KURK EN SPELDEN MOTOR Een echte electrische motor kun fa maken van een kurk, wat spelden, draad en een grote hoefmagneet ol twee staafmagneten De kurk moet vrij groot zijn, zuiver rond en zuiver cylindrisch, d.w.z niet aan éen kant smaller toelopend. In ieder uiteinde van de kurk prik je een grote speld, precies in het midden, zodat de kurk niet hobbelt als wij hem draaien om de as, dia de spelden vormen. Met een scherp mesje snijd je twee heel dunne strookjes uit de kurk en dan wikkel je om de kurk vijf meter schelledraad met plastic isolatie. De uiteinden draai je enkele slagen in elkaar, pas op dat je de isolatie niet beschadigt Van de uiteinden krab je over een lengte van 2 cm de isolatie weg en die uiteinden prik je met twee spelden in één kant van de kurk zie de tekening In een plankje van zacht hout prik |e kruiselings twee paar spelden of dunne spijkers- Deze vormen de lagere, waarin de kurk. die het anker van onze motor vormt, gemakkelijk moet kunnen ronddraaien Draai nu twee paar schroefjes in het plankje of sla er twee kop- spijkertjes in. De uiteinden van de draden, dia we straks met de batterij verbinden, krabben wc blank en draaien we eerst enkele malen om de buitenste schroefjes of spijkertjes en daarna om da binnenste Vervolgens buigen we de blanke draaduitemden recht omhoog, zodat ze de spelden raken, die met de uiteinden van de draadwikkeling zijn verbonden. Dia twee omhoog gebogen draden voeren via de spelden de stroom toe aan de anker wikkeling, Tenslotte plaatsen we de hoefmagneet over het anker of leggen we opzij ervan twee staafmagneten mei polen, die elkaar aantrekken, naar elkaar toe. Verbinden we nu de uiteinden van de losse draden met de polen van de batterij, dan zal het motortje gaan draaien. Eventueel moet je het anker even op gang brengen of moet je de omhoog stekende koperdraadjes iets ver buigen, zodat ze met meer of minder kracht tegen da spelden drukken De spelden en koperdraadjes mogen niet vet of vuil zijn, want dan kan de electrische strooni er niet door. Krab ze daarom even schoon met scherp mesje HET kruideniersvak maak te in de afgelopen jaren een grote verandering door en doet dat nog. Een der tig jaar geleden was de kruidenier een gezellig oud baasje, compleet met knijp brilletje en met niet zo erg hygiënische opvattingen. Zijn opleiding bestond hoogstens uit zeven jaren lagere school. Tegenwoordig is de kruidenier op de hoogte van warenkennis en ver- koopkunde. Hij weet te or ganiseren en is ontwikkeld. De eisen, die men aan een kruidenier stelt, zijn veranderd. Dit heeft tot ge volg dat de krachten, die de kruideniersbranche aan trekt, uit een andere bevol kingsgroep moeten komen dan enige tientallen geleden. De nieuwe van verkopen verschilt de dag en nacht van de oude manier. jaren wijze Vruchtengruel Kook 100 -gram rijst in 1 liter water gaar; roei er, even vóór het opdie nen, rauw fruit en sui ker naar smaak door. In aanmerking komen aardbeien, bessen, ont pitte kersen en pruimen, stuikjeis in een suiker stroop gekookte rabar ber, enz. Ha vermout- koekjes Kook 50 gram haver mout in V2 liter melk tot een dikke brij. Deze op smaak met suiker, kaneel en een snuifje zout afmaken en het geheel laten afkoelen. Intuissen 80 gram bloem voorzichtig dooi de brij roeren, zodat een stevig geheel ontstaat. Ook het ei toevoegen. Daarna -boter of marga rine in de koekepan 'heet laten worden, hierin lepels havermoutbrij leggen en deze bij ma- OLIFANTSOREN Maak op de gewone wijze een flensjes- of pannekoekenbeslag en meng er meteen een flinke eetlepel cacao doorheen. Bak de flensjes of pannekoeken op de gewone wij-ze in margarine of boter en kook intussen van een pakje vanille puddingpoeder en ruim y2 liter melk een stevige Nu laag om laag een flensje of pannekoek laten afwisselen met een laagje vanille-vla, waarna geëindigd wordt als werd begonnen. De stapel in punten snijden, waardoor het meteen duidelijk zal zijn, hoe dit gerecht aan zijn naam komt Als aardige bijzonderheid zij hier vermeld, dat dit originele toetje het eerst werd gelanceerd tijdens het wereld-congres van Waterpadvinders, dat in de zomer van 1954 te Nieuwkoop werd gehouden. tiige warmte bakken. Is de bovenkant droog., dan de koekjes keren en ook aan de andere kant bruin bakken. Havermout met fabarber Breng liter melk aan de kook en roer er 45 gram 'havermout doorheen. Zachtjes laten doorkoken tot de haver mout gaar is. O-p smaak met suiker afmaken. Op de gewone wijze rabar ber schoonmaken, in stukken snijden en met een weinig water gaar icoken. Zo nodiig binden met wat aardappelmeel en op smaak met suiker afmaken. De helft van- de havermoutpap iin een schaal storten, hierop de rabarber leggen en ver-volgens het geiheel 'bedekken met de rest van de pap. Garner en- met jam of kaneel met suiker. Aardbeien- pudding 500 Gram gewassen en schoongemaakte aardbeien door een zeef wrijven en bij deze pu- rée 100 gram lichte basterdsuiker en het sap van een halve citroen roeren. In 1 dl warm wa ter 12 gram gelatine op- Losisen en na afkoel-in-g eveneens dooir de purée roeren. Wanneer de massa een wat vastere vorm aanneemt, over doen in een omge spoelde -puddingvorm en verdei- laten opstijven. Keren en serveren met vanillesaus (zie olifants oren) Variaties op een pu blicatie van de Voe dingsraad, idem Ned. Zuivel- bureau Advertentie Een goede tip voor een extra tractatia Aardbeien op beschuit of met AH-Custard AH-Custard per pak 25 dubbel pak 48 AH-Pudding per pak 15 Keuze uit 7 smaken: chocolade, mocca, amandel, vanille, room, citroen, frambozen

Allerhande | 1955 | | pagina 12