AGNETEN aantrekkelijke proef jee met Verfijnd kantwerk in A.H. ■waarde papieren Onbeperkte vindingrijkheid der machine 8 ALLER HANDE MAAK ZELF EEN KOMPAS Snijd nu van een brede kurk een schijfje van 3 cm dikte af en prik daar de naald doorheen. Knip uit wit papier of dun karton een ronde schijf en trek precies door het middelpunt daarvan met potlood en Imeaal twee loodrecht op elkaar staande lijnen. Eén daarvan laat je eindigen in een pijl, daarbij zet je de N van Noord, bij de anderen zet je Z ,W en O. Leg je de kurk in het water (waarbij de naald niet onder water mag komen), dan zie je dat de naald in een bepaalde richting draait: precies Noord-Zuid. Maar wat wijst nu naar het zuiden? De punt van de naald of het oog? Dat kun je zelf gemakkelijk nagaan als je bedenkt dat de zon 's middags om 12 uur precies in het zuiden staat Zodra je weet welk uiteinde vai» de naald naar het zuiden wijst, plak je de schijf met wat lijm zodanigop de schijf, dat de lijn N-Z precies samenvalt met de richting van de naald en dat Z bij het uiteinden van de naald komt dal naar het zuiden wijst. Wil je het kompas meer in overeenstemming brengen met de grote kompassen, die de even trouwe als onmisbare gids en metgezel van elke zeeman en vlieger vormen, tekèn dan de kompasroos, die je hiernaast vindt afgebeeld. ïleden had keu e met de karpv doordat hij was? In de magneetl Ook al ben je met van plan het volgend weekend de oceaan over te steken, toch is hel de moeite waard zelf een kompas te maken. Daartoe moet je een naald magnetisch maken. Dit doe je door één uiteinde, een pool van een magneet vele malen achtereen in steeds dezellde richting over de naald te strijken. Elke keer dat je de magneet over de naald gestreken hebt, breng je de magneet in een boogje terug naar zijn uitgangs- MAAK ZELF MAGNETISCHE BOOTJES fen langwerpige magneet, een staalmagneet, die vrij kan ronddraaien, wijst altijd met één uiteinde naar het noorden en met het andere uiteinde naar het zuiden. I vaarop berust het kompas: een vrij draaibare magneet naald, die in Europa ongeveer 600 jaar geleden voor. H eerst bij de scheepvaart werd gebruikt Hadden de «chippers zich voordien niet ver bulten de kusten gewaagd, met deze magnetische richtingaanwijzer durfden ze de oceanen over te steken Dit leidde tot Columbus' ontdekking van Amerika en tot de tochten «an de Hollanders, Portugezen en Engelsen naar Zuid- Afrika, Indi. Indonesië en Australië DIE SIMPELE KOMPASNAALD BLEEK EEN SLEUTEL fe ZIJN DIE DE GANSE AARDBOL ONTSLOOTI 0 bootjjs wat klinkt dat geheimzinnig, kant van het blik, de pan of de bak langzaam een acht, hout snijden we enkele bootjes van magneet schuift, zul je zien dat de bootjes keurig gaan 1 cm lengte. Acliler in het bootje slaan we varen - ze worden immers voortgetrokken door de angej spijker. Door in het dek van elk bootje onzichtbare magnetische kracht. Als je erg handig bent, te boren en daarin een luciler, waaraan je maak je onder het blik een draaibare schijf, waarop ja ekig stukje papier hebt geplakt, te prikken de magneet legt en die je met een klein electrisch >oT^ mimatujr zeilbootjes. De bootjes laat motortje langzaam laat rondwentelen. Dan varen je in eën'JWtnninium blik of pan (of een bak, zeilscheepjes als maar in het rond ook al is er geen iel van ijzer is) en als je dan langs de onder- vleugj- wind! - pr- MAGNETISCH VLOOIENSPEL Je kent toch weinet beroemde vlooienspel? Maar eer» magnetisch vlooienspel, dat heb je vast nog nooit gedaan! Koop in een ijzerwinkel voor enkele stuivers wat platte ijzeren ringetjes, zet tussen twee boeker» een hoefmagneet rechtop en speel dan met die ijzeren vlooien het vloeienspel. Punten krijg je alleen als de ringetjes op de magneet vastkleven Reken 1 punt voor een ringetje dat zowel de magneet als een boek aan raakt, 3 punten voor een ringetje dat aan de magneet kleeft en 7 punten voor een ringetje, dat plat op de polen van de magneet komt te liggen. VISSEN MET EEN MAGNETISCHE HENGEL Om mat een magnetische hengel te kunnen hengelen, fnoeten we ijzeren vissen hebben. Die knippen we van karton en dan klemmen we er zoveel ijzeren paperclips •an dat de vissen noch drijven, noch zinken, maar cwéven in het water van de wasbak, Een of meer «tokjes met een touwtje en daar een kleine magneet ■an en ja kunt met je vriendjes gaan hengelen! Wie Weet houd je a s. Zaterdagmiddag wel een magnetische Jtengelwedstrijd met prijzen! EEN SPANNENDE RACE Als je twee gelijke hoefmagneten hebt, moet je met een vrindje eens de volgende wedstrijd doen In een fles met een wijde hals gooi je twee ijzeren ringetjes. Breng met behulp van de magneten aan twee kanten van de fles een ringetje in verticale stand, d.w.z. zó dat het rechtop staat. Nu gaat het er om wie het eerst kans ziet oen ringetje met de magneet uit de fles te jVTOOIT of hoogst zelden leest men in de kranten berichten over vervalsing; van waardepapieren als obligaties of aandelen. Het is een misdrijf met te veel risico en te weinig kans op succes. Eu bovendien zo kostbaar, dat het nauwelijks de moeite loont. Niettemin moet de fabrikant van deze waardepapieren er voort durend op bedacht zijn. dat er vermetele lieden zijn, die het zouden willen proberen. Tegenover de moderne techniek van deze mogelijke vervalsers heeft de fabrikant van de echte waarde stukken een nog groter vernuft te plaatsen In welke mate dat geschiedt? Men krijgt er enijg idee van, wanneer men een kijkje gaat nemen in de Haagse drukkerij, waar thans met de grootst denkbare zorgvuldigheid wordt gewerkt aan de conceptie van A.H.'s jongste waardepapieren: de vijftig gulden-obligaties met winstdeling en de spaarobliga- ties van vijftig guldeix die over vijftien jaar honderd gulden en over twee-en-twintig jaar hon derd-vijftig gulden waard zijn. Unieke maehine In deze Koninklijke Druk kerij Lankhout-Immig N.V. staat een voor Nederland, en ook voor een goed deel van West-Europa, unieke ma chine van Zwitserse makelij, die de naam draagt van Gui- locheermachine. Het is een toonder van vernuft, de Zwit serse horloge-industrie waar dig, waarvan niemand nog weet, hoeveel mogelijkheden er in schuileti. Waarschijnlijk alleen het geniale brein van een electronische rekenmachi ne zou dit astronomische aan tal kunnen vaststellen. De mensen, die er mee werken, en die het op huis-, tuin- of keu kenmanier probeerden te be cijferen gaven na korte tijd de moed op. Met een decime- terlang getal toas het eind van hun becijfering nog niet in zicht- Graveerkunst Wat deze machine doet? Simpelweg, gestuurd door een vaardige vakman. ontwerpen maken voor de tekening van randversiering en ondergrond van waardestukken. Het is een ornamemtering. die tot het meest verfijnde kantwerk wordt opgebouwd uit eenvoudige meetkundige figuren als cirkel tjes, ovaattjes, drie-, vier. en veelhoeken Deze figuren wor den in een ononderbroken lijn in elkaar verstrengeld en zo ge draaid. dat de rozetten, die ont staan. zelfs voor de man. die het mechaniek van tandwielen en handles bedient, altijd weel een verrassing zijn. Wanneer deze ontwerper niet nauwkeurig aantekening houdt van de soor ten raderen, die hij gebruikt, en van de stand, die hij vele stel wielen geeft, dan ziet hij nimmer kans zijn eigen ont werpen ooit weer precies te co- piëren. Eén ontwerp vraagt vele schrift-bladzijden notities om te voorkomen, dat het oorspronke lijke idee verloren gaat. Ongekende nuancering Wanneer het beoogde mo tief door de machine is gegraveerd, kan copiëring geschieden op een tevoren gevoelig gemaakte zinkplaat. waarna het normale druk- procédé kan worden ge volgd, dat de vakman Offset noemt. Ondergrond en rand worden daarbij zo kunstig met elkaar verwe ven, dat er een nuancering ontstaat, die zelfs door een hyper-gevoelige fotografi sche plaat niet meer kan worden teruggegeven. Tot voor enkele jaren kon ditzelfde effect nog slechts al leen door handgraveerwerk op steen warden bereikt. Men zal 'het met ons eens zijn, dat het kinderachtig is van de vinding rijke „zware jongens" te eisen, dat ze tegenover de huidige vooruitgang van de graveer- en druktechniek op dit gespeciali seerde terrein een waardige te genzet zouden kunnen doen

Allerhande | 1955 | | pagina 8