MANTELS POPULAIR deze zomer weer Suikerziekte kan doeltreffend worden bestreden Van onze geneeskundige medewerker Weer een stuk van de prijzen af A.H. doet u sparen met voordeel voor jaren Word ook obligatiehoudster en deel mee in de winst! ALLER HANDE zomermantel is de laatste. Jaren een beetje op de ach tergrond geraakt. De mode was dermate sportief ingesteld, dat vooral de „geklede" modellen er stiefmoederlijk af kwamen. Dit seizoen evenwel wordt er een zo danige variatie gebracht, dat het voor Iedere smaak en voor ieder type mogelijk zal zijn uit de. veel heid van ontwerpen een keuze te maken. Frisse, lichte kleuren Tweeds met levendig gekleur de spikkels of gladde, zij het grof geweven „matten- en jute"- bindingen hebben de couturiers nieuwe lijnen gesuggereerd. De kleuren zijn daarbij fris en licht, met een duidelijk overhel len naar de gele tinten. Het rose, dat reeds twee seizoenen stand houdt, komt nu op de tweede plaats; het wordt vaak toegepast met wit in ruige wollen weefsels, waarin gemêleerde of gevlamde effecten optreden Advertentie Ontwerp Antonelli Sport. RECHTE MARINEBLAUWE MANTEL met grote witte kraag, die van voren door loopt In een band, waarin de sluiting met vier knopen valt. Daarnaast is er het altijd weer verfrissende blauw in alle scha keringen van donker marine tot vriendelijke en écht-vrouwelijke nuances van jachtblauw. U zult deze tinten aantreffen in het sportieve rips, het gekledere ga bardine en verder in de fijnste kamgarens. Het kameelhaar schijnt zijn tijd te hebben gehad; in plaats laarvan is er het rood en verder de zandkleur. Ontwerp Guidi. SPORTIEVE MANTEL van grof geweven wol in abrikoos- gele tint. Eer. breed schou derstuk zet zich voort op de bovenarm en verlaagt de mouwinzet. Wat vooral opvalt aan deze mantel is de practi- sche knoopsluiting tot onder aan; in ons winderig landje een uitkomst! Heel vlot doen de reismantels van middelzware kamgaren Prince-of-Wales ruiten aan; zij Ontwerp Carosa. KLASSIEKE SPORTMAN- TEL met even het modieuze détail van de patles op de heupen. De dubbele stiksels versterken overigens het. spor tieve cachet van het totale beeld. hebben het voordeel, practisch gesproken ..tijdloos" te zijn. Dit aspect valt ons ook op bij de buitengewoon fraaie, maar toch zeer rustige combinatie van een voudige 7 8. 9 10 of 3 4 mantel als aanvulling van een klassieke tailleur, dezelfde stof; het „tijd loos" strekt zich hierbij boven- SUIKERZIEKTE" (diabetes) is een uitermate veel voor komende kwaal. Het wezen van deze aandoening wordt nog maar zeer ten dele begrepen. Het prettige is echter, dat een afdoende behandeling altijd binnen de mogelijkheden ligt. Eén der waardendie in grote trekken steeds gelijk behoren te blijven, is het gehalte aan suiker van het bloed. Het bloed van gezonde mensen bevat omstreeks 1 gram suiker per liter. Na iedere maaltijd stijgt dit gehalte wat; als antwoord hierop wordt er een bepaald hormoon, het insuline, door de alvleesklier afgescheiden; dit hormoon doet het suikergehalte weer tot de norm van 1 gram per liter bloed dalen. Lijders aan suikerziekte nu hebben een te hoog gehalte aan suiker in het bloed. De nieren gaan dit teveel aan suiker uit scheiden, hun urine bevat lus suiker. Vandaar de methode, om door het aantonen van suiker in de urine diabetes op te sporen. De ontdekking van het hormoon insuline was voor deze patiënten natuurlijk zeer belangrijk; im mers door inspuiten van een bepaalde hoeveelheid insuline dien nog uit over alle seizoenen van het jaar, omdat men zich zowel bij koude als warmte door het variëren van de onderdelen kan aanpassen. Één practisehe raad: Spaar nog even door voor een tweede rok van hetzelfde materiaal, om dat één rok in een onevenredig tempo zal slijten! kan men het bloedsuikergehalte doen dalen tot de normale waarde. V et-dieet In lichte gevallen kan men volstaan met het houden van dieet. Nu is het niet zo, dat lit zulk een dieet perse alle suiker moet worden geweerd. Ook na consumptie van eiwit of vet stijgt het suikergehalte van het bloed! In het moderne diabetes-dieet wordt zelfs in de eerste plaats het vet zeer karig toegemeten; vetten zijn voor suikerzieken veel schadelijker dan suiker Blijkt het de arts, dat hij de urine van zijn patiënt door toepassing van dieet alléén niet vrij van suiker kan krijgen, dan dient er dagelijks een zekere hoeveelheid insuline te worden ingespoten. Voor iedere patiënt is die hoeveelheid weer anders; zij kan alleen door voorzichtig proberen worden vastgesteld. Met nadruk moet hier worden vastgesteld, dat de levenskansen van de goed „ingestelde" lijder of lijderes aan suikerziekte even gunstig liggen als die van de gemiddelde mens. Die kansen liggen zelfs nog iets beter! De suikerzieke wordt immers auto matisch op gezette tijden me disch onderzocht; bij hem of haar zullen dus eerder eventuele an dere ziekten opgemerkt en be handeld worden dan bij mensen, die nooit bij de dokter komen-. Wel is het nodig, dat deze patiënten zich stipt aan het voor geschreven dieet (al dan niet gecombineerd met insuline) hou den; en hieraan hapert helaas nog wel eens het een en ander! Vermageren Iedere vorm van diabetes, ook op jongere leeftijd, verbetert, wanneer een te groot lichaams gewicht tot het normale kan worden teruggebracht. De arts begint dan ook altijd met te dikke diabetici een vermagerings- dieet voor te schrijven. Overvoeding en ondoelmatige voeding spelen waarschijnlijk ec i rol. Ook neemt men aan, dat spanningen en emoties suiker ziekte kunnen doen ontstaan. Dè voor de hand liggende mening, dat het een ziekte van de alvleesklier zou zijn die immers de insuline produceert, het hormoon, dat het suiker gehalte in het bloed doet dalen is niet juist gebleken. In ieder geval hangt de ziekte samen met onze vorm van be schaving; bij primitieve volkeren vindt men bijna geen diabetes. Vraag by AH handleiding „HOI WAT", alsmede het zegelspaarboekje. Ze zijn GRATIS VER KRIJGBAAR. Ja, ook U kunt in het bezit komen van een aardig sommetje voor een extra pleziertje (b.v. een buiten landse reis) of voor datgene waarnaar Uw hart reeds lang uitgaat. Want iedere klant van Albert Heijn kan nu obligatie houdster worden, telkenjare haar couponnetjes knip pen, met andere woorden: een vast bedrag aan hnge rente ontvangen.... en bovendien nog het winst aandeel incasseren dat er aan verbonden is. Dank zij het vrijwillige AH-obligatïe-iegelsysteem is dit nu mogelijk. Thans geldt meer dan ooit: doe al Uw inkopen bij Albert Heijn. Albert Heijn is zó goedkoop, dat U voor Uw boodschappen plus de spaarzegels toch nog minder besteedt dan waar ook. Dit is Uw spaarsysteem. A. voor elke bestede volle gulden kunt U 1 spaar- zegel van 10 ct. kopen. B. Zodra U 49.aan ze gels hebt geplakt, krijgt U naar keuze: 1. een 4% winstdelende AH- obligatie, groot 50. 2. of een rente op rente kwekende AH-spaarobli- gatie, groot 50. 3. of 50.contant uitbe taald. C. Spaartegoed, obligatie en spaarobligatie kun nen op elk ogenblik wor den verzilverd. Dit zeggen de klanten. Ziehier wat AH-klanten spontaan over het rente- gevende AH-spaarsysteem zeggen: Een veilige, extra voorde lige manier om je geld te beleggen". „Zo gaat het sparen eigen lijk ongemerkt en met een hoge rente". „Een pracht-ideeAls alle kinderen de deur uit zijn, gaan we er een mooie reis van maken". „De spaarpot kun je ieder moment aanspreken; je komt er echter niet zo vlug toe om je obligatie in te wisselen". „Op deze manier krijgen we het idee, dat Albert Heijn ook een beetje van ons is".

Allerhande | 1955 | | pagina 6