Ja, dat doe ik!!!" Doe er Uw voordeel mee! Maak er een feest van! Een klein luisterspel Hoe ziet een hoorspel er uit EXTRA AANBIEDING VAÏ JCATA-REPEN WONDERBAAR Maar.... Waar ALLER HANDE Bij het luisteren naar hoorspelen zullen velen zich gen: Hoe wordt zo'n spel eigenlijk voorbereid. Hoe ziet een „draaiboek" voor zo'n stuk er uit. Ieder geluidje, iedere noot muziek, ja kortom alles wat men hoort moet omschreven W Dat maakt, dat een draaiboek voor een hoorspel in heel wat opzichten van een normaal boek afwijkt. Het leek ons aardig eens een klein stukje hoorspel voor de lezer zichtbaar te maken. INLEIDENDE MUZIEK: 15 seconden op thema tan „Op Zaterdag- i middag is alles voorhij wegzinken. Aankondiging omroeper: 25 seconden. Muziek: aanzwellen en weer wegzinken - 20 seconden - tol straat rumoer. Tram,, bellen, damns, roepen etr D,t straatrumoer zmkt weg tot betrekkelijke stille ean winkel. Voortdurend: winkel gelui den op achtergrond. ROLLEN Mannenstem Mien Bestecoop—Slimm Eva Weijsberaad Mannenstem: ,,'Lo mevrouw: u kunt weer vooruit. Vemgieet uw zegelt jes_ niet mee te nemen, (geluid van kassa die aangeslagen wordt) Mien Bestecoop: „Nee. die kost bare zegeltjes vergeet ik met. Die doe ik in mijn portemon- naie. Maar eerst doe ik mijn boodschappen in mijn tas. Ach, nou vengeet ik toch bijna nog iets: een fl.es zoetzure augurkjes, graag. Mannenstem: „Kijkt u eens, mevrouw. Doet u die nu onderin de tas. Dan kan de rest er op. Wacht, ik zal u eens even helpen. Dan krijg ik nog één gulden en tien centjes van u." Mien B.: „En dan kan ik nog een zegeltje kopen. Hier hebt u er nog een dubbeltje bij. Mannenstem: „Inderdaad, me vrouw: elke besbede gulden geeft recht op het kopen van één zegeltje. Die zegeltjes zijn een succes geworden. En dat is goed te begrijpen!" Mien B.: „Ja. ik vind het ook een erg prettige manier van sparen. Voor mijn eerste volle zegelboekje heb iik een @e- wóne obligatie genomen, dan kan ik coupons knippen ('AJ lacht). De volgende keer neem ik een spaaróbligatie. Zoalles is netjes inge paktDag meneer Muziek 10 seconden. Dan straatrumoer. Vrouwenstem die roept: „OEHOE!" en nog eens „Oehoe, Oehoe!" Eva Weijsberaad: „Oehoe! Zeg wacht eens even op me! Je wilt me zeker niet zien. Je loopt zo trots of je de hon derdduizend hebt getrokken. Waar kom je vandaan?" Mien B.: „Gunst, dag! Ik keek je helemaal over het hoofd!" Eva W.: „Nou, zó klein ben ik nou toch niet! Ik moet zelfs nodig wat vermageren; daar begin ik volgende week aan Mien B.: Jij ook? Nee. ik liep juist te denken over die zegel tjes van Albert Heijn. Daar kom ik net vandaan". Eva W.: „Gunst! Spaar jij die dingen? Ik zou ook wel zoiets willen maar ik weet niet hoe dat in elkaar zit". Mien B.: „Het is doodeenvoudig! Voor élke volle gulden die je in een Albert Heijnwinkel koopt mag je een zegeltje van een dubbeltje kopen. Dat plak je in een boekje dat ze je daar geven en als je nu voor 49 gul den aan zegeltjes hebt ge spaard, dan is je boekje vol en kun je het inwisselen tegen een obligatie". Eva: „En is dat mooi zo'n obli gatie? Wat is het eigenlijk voor ding?" Mien: „Dat wist ik eerst ook niet. Mijn man heeft het me verteld, maar toen snapte ik er nog niet veel van. Maar in de Albert Heijnwinkels hebben ze een boekje waar het allemaal heel eenvoudig in staat. Dat moet je eens vragen". Eva: „Dat zal ik eens doen. Maar vertel jij het me nu. maar!" Mien: „Nou, zo'n obligatie is een waardepapier dat elk jaar een vaste rente opbrengt. Bovendien krijg je óók nog een aandeel in de winst van de zaak. Die vaste rente is 4 procent. En als je door de winst van het bedrijf nou 'es 2 procent extra ontvangt, dan krijg je in totaal dus 6 pro cent uitgekeerd. Als je nou een stuk of tien van die obligaties hebt gespaard dan betekent dat, dat je een heel bedrag uitge keerd krijgt. Want elke obli gatie is 50 waard. Dan krijg je dus 6 procent van 500! Reken maar uit!" Eva: „Dertig gulden! Dat is mooi! Maar er zit dan ook heel wat geld van jezelf in. Ben je dat kwijt of zoiets?" r\E voordelige aanbieding van 6 heerlijke Delicata-repen voor slechts f 1-— grijpen alle huismoeders met beide handen aan. 't Is zo gemakkelijk zo'n voorraadje chocolade in huis te hebben. Een onverwacht bezoek, een plotseling op gekomen plan voor een fietstocht of een picnic buiten, een kind, dat getroost moet worden of een schoolvriendje of -vriendinnetje, dat jarig is, altijd komen ze van pas. Kant en klaar voor gebruik, even dat feestelijke tintje eraan Mien: „Welnee! Wanneer je geld nodig zou hebben ineens, ga je gewoon naar de winkel en ruilt ze in. Dan krijg je metéén te rug wat je hebt gespaard met op elke obligatie een gulden winst". Eva: „Dus het geld dat je in die dingen gestoken hebt blijft steeds tot je beschikking; goed dat je me dat vertelt. Ik dacht dat dat vast bleef zitten bij de zaak". Mien: En dan is er nog een an dere manier om te sparen! Jat gaat met spaarobligaties, Dat zijn andere obligaties. Die laat je gewoon liggen en die wor den vanzelf meer waard. Elk jaar komt daar geld bij. Na vijf jaar bijvoorbeeld is zo' spaaróbligatie, die dus óók 50.waard is vanaf de dag dat je hem bezit, 62.50 waard' En na tien jaar 77,En n£ 15 jaar 100!! Na 22 jaar. om het je nóg duidelijker te zeg gen, is diezélfde spaaróbligatie al i50 gulden waard! Wat zeg je daar van?" Eva: „Kind, Mien, wat weet jij dat allemaal precies uit je hoofd. Je wordt nota bene al een hele beursvrouw! Ik vind het maar knap, hoor!" Mien: „Ik weet dat zo goed om dat ik een stuk of wat van die spaarobligaties wil zien te krij gen voor onze kleine Josje. Die is nou net een jaar, zoals je weet. Dan heeft hij over een jaar of twintig een leuk spaar potje. Misschien heeft hij dan een meisje. O, hemeltjelief: over een meisje gesproken, Wiesje zit bij hem op te passen en die moet om half twee naar muziekschool. Ik moet hóllen!!" Eva: „Voordat je weggaat nog één vraagje. Zo'n spaaróbligatie kun je toch óók inwisselen wanneer je zelf wilt, hè? Want om nou twintig jaar te wach ten. IVÏien: „Natuurlijk! Elke dag kun je er mee naar de winkel. En weet je wat ik er zo prettig van vi van die obligaties: je ze zelf! Met andere woor- net geld ervoor wordt niét .le prijs van de waren ge- z'ti. Waarbij dan nog komt dat Albert Heijn de beste kwaliteit heeft en minstens tien procent goedkoper is dan de anderen. Maar hoor je dat: het lijkt wel of ik reclame aan het maken ben. Ik ren!! Daaag! Groeten aan je gezin!" (haastig) Eva: „Ik ga met de tram mee; daar komt hij net aan. Daag!" Straatrumoer wordt luider; bel ler van een tram. Het fluitje de conducteur; stommen. Dan roept stem van Mien, nu uit de verte „Je moet dat boekje maar eens vragen; daar staat alles precies in!" Mannenstem: „Mot mevrouw nog mee? Dan gane me! Instappen mevrouwtje". Eva (vastbesloten in zichzelf): „Ja, dat doe ik!" 5LOTMUZIEK. seconaen van nu Puur Melk Extra Bitter r Recepten, die er „ingaan" Doch behalve dit spontaan ver orberen van de reep-onzer-keuze zijn er ook nog andere mogelijk heden, die vooral de huisvrouw zullen interesseren: een „choco- lade-cake-zonder-oven", een ex clusief toetje, waarmede U bij de meest verwende gasten eer inlegt, en verder nog de recepten voor altijd populaire chocolade truffels en de tot nu toe minder bekende chocolade mutsjes of kolbakjes. Doe er Uw voordeel mee enmaak er een feest van! Chocola<le-cake zonder oven 4 bittere Delicata-repen 250 gram Zaanse molens biscuit 250 gram vet 150 gram bruine basterdsuiker 4 eieren 1 pakje vanillesuiker Het vet en de Delicata-repen boven stoom in een pan smelten en daarna de voorgemengde sui ker en vanillesuiker doorroeren. Vervolgens de eieren loskloppen en toevoegen om tot slot de bis cuit tot kleine stukjes te breken (niet tot kruimels stampen!) en eveneens door het mengsel te roe ren. Een gewoon cakeblikje met vet papier beleggen en hierin de totale inhoud uitstorten. Laten afkoelen en daarna in plakken snijden. Ook als toetje met geslagen oom of vanille- of custardvla erg lekker! Chocolade-mousse (Een verrukkelijk toetje) 6 Delicata-repen 40 gram boter of margarine 3 kleine eieren of 2 grote 30 gram suiker scheutje water, zakje geconfijte gember, geslagen room. De Delicata-repen met een scheutje water in een pan boven stoom week laten worden (niet te warm, want anders loopt de cacao-boter eruit!) Intussen de boter of margarine met de suiker en de eierdooiers loskloppen en bij de chocolade voegen. De eiwit ten zeer stijf kloppen en hierdoor het mengsel van chocolade met eierdooiers roeren. Deze mousse in glazen bakjes serveren, gegarneerd met de stukjes gember en slagroom. Chocolade-truffels 6 biltere Delicata-repen 100 gram Delf ia 150 gram witte basterdsuiker scheutje melk chocolade hagelslag. De Delicata-repen in stukjes breken en met het vet, de suiker De ogen van een libel zijn even groot als die van een muis. Een zijdeworm kan een draad produceren van ongeveer duizend meter lengte. De oren van een sprinkhaan zitten achter de voorknieën. Het eerste boek, dat gedrukt was, is de Gutenberg Bijbel van 1485. Ongeveer 10.000 sterren zijn met het blote oog zichtbaar. Papegaaien worden soms 120 jaar oud. Verborgen in een pluk haar aan het einde van de staart van de leeuw bevindt zich een kleine klauivachtige nagel van een hoornachtige substantie. De middel eeuwse bier-keurmeester nam steekproeven door onver wachts een herberg binnen te gaan, het bier over een houten bank uit te storten en er een half uur in te gaan zitten. Als hij daarna bij het opstaan bleef kleven met zijn lederen broek be schouwde Itij dat als een teken dat het bier van slechte kwaliteit was en kreeg de brouwer boete. De „bierkade" uit de uit drukking „vechten tegen de bierkaai", was waarschijnlijk een deel van de Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam bij de Oude Kerk, waar de bewoners echte vechters bazen waren, waar men toch j niet tegen opkon. Peter i de Grote, leerde niet alleen i bij ons de scheepsbouw'hij verbleef daartoe ook in i Engeland (Dept ford) ivaar hii in de herberg die nu „The Czars Head" heet (ook) zeer veel bier dronk. W7 IJ nodigen de lezer uit W ons voor deze rubriek meer wetenswaardigheden te sturen. Wel dienen deze „wetenschappelijk verant woord", dus „waar" te zijn. Opgave van de bron is derhalve wel gewenst. w en een scheutje melk in een pan smelten op de stoom van een ketel. De massa goed doorroeren en daarna laten afkoelen tot er balletjes van gerold kunnen wor den. Deze daarna door de hagel slag wentelen. Chocolade mutsjes of kolbakjes 3 Delicata-repen, 200 gram gepelde amandelen, chocolade hagelslag. De amandelen in ruim water aan de kook brengen, daarna van de schilletjes ontdoen en tussen een doek drogen. Boven de stoom van een ketel de gebroken Deli- cata-ehocoladerepen smelten en hierin de amandelen stuk voor stuk voor de helft dopen en ver volgens in de hagelslag.

Allerhande | 1955 | | pagina 4