i BIT KOMT ER UIT BE BUS De prijswinnaressen van deze maand VOOR WELK DIER BENT U BANG? Staat Uw naam er (lit keer ook hij? Eerste prijs naar Woerden Pa Uytpluizer had het druk Deze fantastisch lekkere Spritsen ALLER HANDE HET is iedere maand weer een groot genoegen de vele inzendingen te mogen beoordelen. Kent U mis schien zelf ook nog iets heel specifieks uit de om geving, waar U woont of waar U Uw jeugd doorbracht? Zendt U dit dan beslist in. Elke opgave op een apart vel papier, voorzien van naam en adres van de afzender(ster) en liefst met nauwkeurige opgave van de plaatselijke be naming, de omstandigheden, waaronder het gerecht of het gebak wordt gegeten en als het kan ook onder opgave van de hoeveelheden. Elk ontvangen recept blijtt bij" de beoordeling meedingen naar een prijs, tot dit tenslotte wordt gepubliceerd. Een recept, dat van ver schillende kanten binnenkomt, wordt bij loting toe- gekend. Behalve de bekroonde inzen ding zijn de volgende inzendsters dezer dagen in het bezit gesteld van een waardebon van 5. Prommen en Bolk Een Fries recept voor een aan trekkelijke verwerking van oud wittebrood. Het werd ons toe gestuurd door mevrouw M. v. Angerenv. d. Berg, Geuzenweg 38 te Hilversum. Bereiding: Een half pond prui men of meer op de bekende wijze wellen en gaar koken, wat stroop en/of bruine suiker toe voegen, verder gesneden witte brood in een dergelijke hoeveel heid aanvullen tot alle vocht is weggetrokken. Echter dit laatste in een zodanige samenstelling, dat het gerecht niet al te droog wordt, maar smeuïg blijft. Wat boter en eventueel ook nog wat suiker toevoegen. Peren met spek Dit gerecht werd ons van tien verschillende kanten toegezon den en stamt uit zowel Noord als Zuidholland. Plaatselijk blij ken kleine verschillen in de be reiding te bestaan, welke hoofd zakelijk verband houden met het wel of niet zelf slachten Bij loting werd de prijs toegekend aan mevrouw L. van de Griend, Lindelaan 24 te Krommenie. Hier volgt de bereiding, zo als men die op het eiland Goe- ree en Overflakkee kent. Bereiding: Was per persoon drie of vier peren (bijv. „Wilde Giezemanis") met schuil en steeltje, doe deze met een var- kenskiuif, mager varkensvlees of klapstuk in een braadpan, gedeeltelijk gevuld met bouil lon of kooknat van de slacht en kook dit alles gaar. Bij het kookvocht, dat men als saus kan opdienen, nog éen flink kluitje boter of margarine voe gen en bij de peren en het vlees nog gekookte aardappe len op tafel brengen. Mevrouiw G. W. Keurv. Malissen, WiHhelminalaam 36 te Ermelo zond ons het Oud-Be- tuwse recept voor het smul gerecht De eerste prijs met oorkonde zenden tvij deze maand af naar Mevrouw G. N. Dijk—Meer- waldt, Haven 5, W/oerden. Wij danken haar het uit de kaasstad afkomstige recept Kaasstamppot met t o- m a ten, waarvan U de bij- iderheden hieronder aan treft. BENODIGD: 100 gram boter of margarine, 250 gram niet te jonge kaas, wat melk, 1 ui, 500 gram tomaten, 1 groot blik prinsessehonen, l kg gekookte aardappelen, wat zout, peper en paneermeel. BEREIDING: de ui fijnsnip- peren en in de helft van de hoeveelheid boter gaar smo ren niet bruinen). De toma ten wassen, in dikke plakken snijden, bestrooien met zout en peper en in de pan mee laten smoren. Een vuurvaste schotel laag om laag vullen met de prinsessehonen. de in plakjes gesneden aardappe len en de. in blokjes ge sneden kaas. Over de bovenste laag aardappelen een scheutje melk schenken en daarna bestrooien met wat paneer meel. Beleggen met kluitjes van de rest van de boter en ongeveer 45 min. in de warme oven plaatsen. Heeft men geen oven dan kan men ook op dezelfde wijze een braadpan vullen en het geheel langzaam laten stoven. Het waren heel wat briefkaarten, die Pa Uytpluizer ontving. Brief kaarten van heinde en ver. Pa vond het prettig zoveel goede oplossingen op zijn vertellogram te ontvangen. De juiste oplossing van deze puzzle luidt als volgt: Horizontaal: 1, Ab, 5. Ma, 7. ser vice, 9. ligt 11. spel, 13. beleg. 15. kelder, 16è tekort, 17. bezoek. 19. winkel, 20. reden. 21. bank, 23. knap, 25. lekkere. 26. ip, 27. rii Verticaal: 2. best. 3. eerder. 4. eti ket 5 Mies, 6. al. 8. al. 10. gelezen. 12. 'pronken. H3. beter, 14. gezin, 18. keuken, 19. wereld, 21. bij, 22. klap, "1. keur, 24. Pa. De prijswinnaars zijn: Mej. M. van Bruggen, Edisonstraat 32. Haarlem- Mevr. C. Wuyts—Nuy- ten, Fagelstraat 23, Breda; A. Ma- rijnissen, Visserstraat 39. Steenber gen (N.B.); Mevr. C. H. B. Goos- sensWithoot. Hendriklaan 107, Roermond; Mevr. D. Vogel, Mgr. Dieoenstraat 51, Den Bosch: G. van -Maanen, A. van Leeuwenlaan 2. S'assenheim: L. van Houten, Ceres- straat 10, Wageningen; H. N. Fre- deriks v/d Meer, W. de Zwijger- plantsoen 1, Utrecht: Mevr. de Groot, Ooystraat 52. Tiel; J G. Lonte Zwier. Fr. Hendrikstr. 114-1, A'darn; Mevr. M. EilanderBraam. Melk markt 30, Zwolle; Mevr. A, Jansen— Schuitemaker, Julianalaan 24. Har derwijk; W. Bos Evers. Westerpark straat 16, Zandvoort; R. Sijken. Thorbeckeplein 7. Assen; Mevr. J. Vaas, Jan Steenstraat 17, Leeuwar den; Mevr. M. Tri on, Waldeck Pyr- montsingel 45, Nijmegen; A, Bok- kers v. Deursen, Scheldestraat 133, Amsterdam-Z.; Mej. A. Met.z. Em- mastraat 13a, Hilversum; P. M. Ge luk, Wal 99a, Sint-Maartensdijk (Zeeland); A. C Walther—Kalse, van Helt-Stocadestraat 1-1, Amster dam-Z. Advertentie HEERLIJKE SPRITSKOEKEN gemakkelijk op reis mee te nemen, iets extra's bij een kopje Boffie koffie of thee. Tot Pinksteren per bus van 55 voor 45 ct. (~)P onze vraag „Voor welk dier bent U bang?" is een groot aantal buitengewoon interessante antwoorden binnengeko men. Onder de schrikaanjagende dieren stonden paardspin en slang bovenaan; velen bleken het echter op geheel andere dieren voorzien te hebben: slakken, kippen, muizen, mollen, vleermuizen, kikkers en vissen werden ook veel genoemd. Alle inzenders ontvangen echter persoonlijk antwoord. Slakken? Griezelig! Mevr. Van L. uit Zutfen schrijft: OF het zal helpen, als ik het dier beschrijf, waar ik zo'n hekel aan heb?.... Het is glibberig en komt op plaatsen waar ik het heel niet verwacht, vooral met regen. Zoudt U niet rillen? als je 's avonds naar men, 300 ,gra.m rookworst, zouit naait- smaak. Bereiding: Alle ingrediënten wassen en vervolgens tezamen in het zakje stoppen; dit dicht binden en vervolgens in een flinke pan een bodempje water (met wat zout) aan de koek brengen. Hierin het zakje on geveer een uur zachtjes laten doorstomen, waarna de inhoud op een voorverwarmde s.dhaal wordt uitgestort. De worst in porties verdelen en de rijst met de pruimen presenteren met warme mellk en suiker. bed wilt gaan. Mijn man was naar de nachtdienst en mijn dochter sliep; en voor mün bed kruipt zo'n bruin glibberig dier. Tot mijn zestiende jaar ben ik op een tuinderij geweest, maar met 5 jaar griezelde ik al van die dieren. Om 4 uur 's morgens vangen ze ze daar, anders komen ze aan de sla, aardbeien enz. We namen stokjes mee en daar wer den ze aangeregen. Als ik het moest doen, draaide ik mijn hoofd om; af en toe stak ik dan ook mis. En dan geldt dat week-dier in Frankrijk nog wel voor een lek kernij! En mevrouw S. besluit met de geestige woorden: „Mij niet gezien, geen slak voor Hendrien!" Appelsap Benodigd: 3 liter karnemelk, 3 ons bloem., 1 'blik appelmoes, 3 anijstabletten, stroop naar smaak. Bereiding: Van de karnemelk en de bloem een mooie gebon den, stevige pap koken; 'hierbij de appelmoes voegen en ver volgens de anijstabletten en de stroop. Alles goed dooreen roe ren. Rijst in de zak een variatie op 'heit thema Jan- iu-de-zak, dat door ons gehele land een voldoende bekendheid geniet om het hiermede zonder meer te vergelijken. Het recept is afkomstig van Mevrouw M. Viss-oher, J. v. Airkelstraat 79 te Kampen. Benodigd: een katoenen zak je van ongeveer 20 bij 35 om, 500 gram rijst, 250 gram prui- _K'JK MAf?6MANDOCuS, eir-4DEl-'jK ETS WAT ZE B(J ON-S MOS NIET HEBBEN En de spin weeft Bewondering afdwingend is de zin tot experimenteren van M. L. de P. (18 jaar) uit Gronin gen; helaas werd niet vermeld, of het een jongeman dan wel een jongedame betreft. IK ben alléén maar bang voor één Nederlandse dier soort en wel de adder. Ik ken echter een jongen van 16 jaar, die vreselijk bang is voor spin nen; als ik een spin in mijn hand houd en die laat zien, dan weet hij niet, hoe hard hij moet weglopen. Ik kan hem geen gro ter onrecht aandoen". En dan volgt er iets om alle spinnenhaters en -haatsters de stuipen op het lijf te jagen: „Weet U wel, hoeveel „draad" een spin heeft? Ik heb eens een proef met een spin genomen en hem langs een lineaal laten zakken, steeds weer, dus telkens 30 cm. Toen kwam ik tot de conclusie, dat deze spin een vloeistof bij zich had genoeg voor bijna 15 Meter!! draad. Op het laatst had de spin schijn baar geen „draad" meer, want hij liet zich gewoon vallen, hoewel ik her haaldelijk probeerde! Binnenkort wil ik deze proef met meer spinnen proberen om tot betrouw bare cijfers te komen. Laat U in het vervolg een spin maar gewoon over Uw hand lopen, hij doet U geen kwaad!" Bedelares met bloedspin Mej. W. R. uit Eindhoven schrijft daarentegen: ER is één beest, waar ik van wegloop en 't hele huis bij elkaar gil, "namelijk dé spin. Ik heb hier al dikwijls over nage dacht en daarvoor heb ik maar één verklaring, n.l. deze: Men vertelde mij in mijn jeugd een heel droevig verhaal. Een bede lares droeg een baby op de arm, die steeds huilde. Een mevrouw nam de kleine eens mee op de arm naar haar keuken om het kind iets lekkers te geven, opdat het niet zo droe vig zou huilen. Toen voelde ze op het ruggetje van het kind een bultje; menende, dat het mis schien een gezwel was, maakte ze het jurkje los en bezag het rugje. Hierop had de moeder een no- tedop gebonden, waarin zich een bloedspin bevond, die al een grote wond gemaakt had. Dat had ze gedaan, opdat het kind steeds zou huilen! Dat moest van de honger betekenen en de mensen zouden de bedelares dan eerder iets geven. Het geval werd aan de politie doorgegeven en de vrouw werd gestraft." -Dit verhaal is in al zijn af schuwelijkheid daarom zo merk waardig, omdat de spin geldt als een zinnebeeld voor de „slechte moeder", de moeder, die haar kind uitbuit of het weigert de vrijheid te geven, wanneer het volwassen geworden is en zijn eigen weg wil gaan. De geschie denis, die Mej. R. ons verhaalt is hiervan wel een zeer letterlijk voorbeeld! Orakelspreuk VR zijn ook inzenders, die van ons een ware orakel spreuk verwachten. Zo schrijft de heer F. Wt e B I o em e n- da al kortweg: „Gaarne zou ik willen weten, waarom ik bang ben voor kikkers". Zon der nadere gegevens omtrent de briefschrijver is zo'n vraag natuurlijk niet te beantwoor den. Wij verzoeken de inzen ders dan ook vriendelijk, hun l e e ft ij d, geslacht en al dan niet gehuwd- zijn mede te willen delen. Alle gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld. Assr novster In het algemeen is het merk waardige van de kikker, dat hij zich via een aantal gedaan te verwisselingen (metamorfoze) ontwikkelt. Hij is het symbool van het nederige, dat tot iets ver hevens kan worden, te vergelij ken met Assepoester. De volgende keer iets over paarden en slangen! Mevr. E. HungerinkWitman vermeldde bij haar inzending „voor welk dier" niet haar adres. Zou zij dit alsnog willen doen aan Citha Verheul, zodat zij persoonlijk ant woord kan krijgen op haar brief.

Allerhande | 1955 | | pagina 2