tekstLeonard de vries tekeningen -.jootf v.dWoertyne Gedroogde Zuidvruchten vitaminen bij uitnemendheid Gedroogd fruit voordelig Tomatenpuree Cirio 25 Voeding voor „boven de zestig" Prijswinnaars van vorige rebus ft ALLER HANDE arde de elsl hard, ande te gauw, en daarna kun ie ze met kleurpotloden Je kunt er stippeltjes, strepen of sterretjes in allerlei kier op tekenen, maar wat ook heel leuk staat, zijn gezicht Gezichten ..olijk v rode wano t. En als dat gedaan hebt kun je nog kragen en hoeden voor ze plakken, zodat EEN PAASEI IN WATER LATEN ZWEVEN Het is helemaal niet gemakkelijk een ei In water te laten zout en gewoon water gebruikt. Vul nmaakpot ol vaas voor de helft (linke hoeveelheid zout hebt opgelost. Leg het Is het water zout genoeg is zal het er blijven daarna heel voorzichtig langs een potlood of staafje en langs de wand van de inmaakpot gewoon wate In de pot lot die bijna geheel vol ts Dan zul je zien dat zout water drijft, maar in zoet wate preciar op de grenslaag tussen het zoute blijlt, waardoor het net Is of het,,., zwééfl! ruit Daa gal zodat komt. De lijm laten t gat. Het aldus Leg je het je het op z'n punt het kantele elke stand je het ook gaan innemen. Het ei is hee knijpen daar kan het niet tegen EEN STRAALBOOTJE VAN EEN El fvfaak van stevig papier een bootje, zoals op de tekening It aangegeven. Over de randen leggen we twee ijzerdraadjes. zodanig gebogen zijn dal er een eierschaal op kan liggen, én van de beide gaatjes in de schaal sluiten we goed al rnat lijm an plakband, het andere laten we open. De schaal Vullen we voor een derde met heet water en dan leggen hem op de ijzerdroodjes. Het gaatje moet naar achteren A's vuurhaard voor ons stoombootje gebruiken w fcen dekseltje met een stompje kaars ol gedrenkte watten. Ol een Metabiokje. We plaatsen het bootja in het water en steken de brandstol kookt, spuit uit het gaatje in de eierschaal een straal die het bootje voorwaarts stuwt. Zodat het bootje vrolijk gaat EEN PAASEI ALS EVENWICHTSKUNSTENAAR Hol de onderkant van een kurk zodanig uit dat hij precies past op de punt van een hardgekookt ei Prik twee vorken door de kurk. zet de kurk met vorken op het ei en plaats chtig op de rand van een met water gevulde nig schuiven en proberen kun je het ei keurig In ht houden EEN ZILVEREN El maten in centi meters boven een „stomende petro bedekken en leg het Dan lijkt het net of het Vraag leumvlam of gl-n WELK El IS GEKOOKT? Hel gebeurt 1 gekookt is of niet. Door heel gemakkelijk uitmaken of het Neem twee eieren één gekookt schoteltje rondtollen door er met du nde" bewegin blijft doordraaien, is het gekookt tegenzin, waggelt en stopt spoed Laat de beide eieren nu nog eens rondtollen, ijk. Houd dan onder het draaien elk ei plotseling stil, laat teen de beide chzell weer begint te draa nt de vloeibare inhoud daarvan bleef houden van het ei, toch doordra ndtoll ol gekookt HOE KOM JE AAN (LEGE) EIERSCHALEN 7 Als je Moeder voor het bereiden van het eten eieren nodig heeft, vraag dan of jij de eierschalen mag hebben. Als dat mag, moet je hel ei ledigen zonder de schaal te breken. Daartoe prik je met een speld voorzichtig een gaatje in het stompe uiteinde en in de punt van het el. Maak het gaatje met een spijkertje wat breder en blaas dan zo hard door één gat, dal de inhoud van het ei door het andere gat naar buiten komt - vang die inhoud op In een kom. Laat de schaal een dag drogen. Met lege eierschalen kun |e allerlei leuke dingen doen. GEHOORZAME PAASEIEREN Sluit het gaatje in de punt van de eierschaal af met wat lijm on, zonodig, met een klein stukje cellolaan-plakband. Giet dan door het andere gaatje via een smal papleren trechtertje wat fijn, droog zand in de schaal tot deze voor ongeveer een kwart gevuld is Sluit daarna ook de tweede opening af met wat lijm of eventueel plakband De eierschaal kun J« Worden er met Pasen gekookte eieren gegeten, zorg dan dat jij de met zand gevulde eierschaal bij je hebt. Dan kun je jo tafelgenoten verrassen met een ei, dat zo gehoorzaam is, dat het elke stand, die je er aan geeft, blijft innemen. Het kan op z'n punt staan zonder dat daar een vindingrijke Columbus aan te pas hoeft te komen, het blijft netjes op een zoutvaatje staan en zelfs kun je het op messen, vorken en allerlei andere voorwerpen laten balanceren, waarbij het el zowel rechtop als scheel kan staan. Maar daartoe moet je het ei steeds in de stand brengen die het moet blijven innemen en dan moet je er zachtjes tegen aan tikken, zodat het zand zich in horizontale richting ver spreidt. Ik ben benieuwd ol er kinderen beslaan die gehoorzaam zijn als dat ei van jou! ONGEHOORZAME PAASEIEREN Zou je liever een ongehoorzaam paasei maken? dat kan ook. Daarvoor moet je een wat groter gat in de eierschaal maken en daardoor giet je wat ijzervijlsel (waaraan een smid je wel kan helpen), tot dit de schaal voor ongeveer een zesde t een tube flink wat lijm door het ijlsel een ruime hoeveelheid lijm één dag drogen, daarna sluiten we •kregen ei is ongehoorzaam. En hoel dan zal het zich oprichten. Zet ■are kant naar boven, dan de punt naar boven gaan staan. In ral altijd diezelfde stand ongehoorzaam, maar sla eiwit- koolhy kalk ijzer vit. A vit. B 100 gr. g draat g mg .mg int. eenh. m.g. Gedroogde abrikozen 5 40 92 4 5000 330 73 65 1,5 200 115 vijgen 53 200 4 50 110 krenten 230 rozijnen 2 64 50 2 gedroogde 170 300 pruimen 2 39 26 1 gepelde 780 amandelen 19 2 250 4 130 Vers fruit: peren 0,4 7,2 16 0,16 80 appelen 8 8 0,16 40 bananen 0,7 13,5 7 0,3 140 105 druiven 0,4 12,5 16 0,16 32 kersen 8 16 0.4 200 HO aalbessen 0.8 5 24 0.8 175 aardbeien 1 6 30 1 60 100 ONZE tabel beoogt niet te be wijzen, dat gedroogde zuid vruchten vèr -uperieur zijn in vergelijking met vers fruit, zoals appels en peren. Weliswaar .be vatten de gedroogde vruchten veel meer voedingswaarde per ons, doch van vers fruit pleegt men grotere hoeveelheden tege lijk te consumeren, zodat het lagere gehalte voor een deel wordt goedgemaakt Doch ook, wanneer men dit in aanmerking neemt, blijkt, nog overduidelijk, dat de balans toch wel naar de kant van de zuidvruchten over helt internationale, eenh eenheden, Regelmatig gebruik van ge droogde vruchten garandeert een voldoende vitamine- en kalk- voorziening Alleen voor vitamine C dient een voorbehoud te wor den gemaakt; deze belangrijke stof komt in gedroogde vruchten niet voor Maar Albert Heijn een wetenschappelijk geleid, mo dern levensmiddelenbedrijf verkoopt dan ook niet voor niets vruchtensappen (sinaasappel- grapefruit- en tomatensap), be nevens verse sinaasappelen en citroenen; dit zijn de rijkste vita mine C-bronnen. waar geen ander fruit tegenop kan Va kilo gedroogde appelen gelyk Is aan 3 kilo verse Yz kilo gedroogde pruimen gelijk is aan 1 Yi kilo verse Va kilo gedroogde abrikozen gelijk is aan 2% kilo verfee Advertentie 6 x geconcentreerd wereldvermaard per blikje Niet te overvloedig en niet te zwaar VAN jaai tot jaar neemt het percentage bejaarden onder de Nederlandse bevolking toe. Was men voor korte tijd op zijn vijftigste „oud" thans zien wij zeventig jarigen nog belang rijke sleutelposities innemen. Dat de problemen, die met deze „veroudering" der bevolking samenhangen, in de volle be langstelling staan, werd dezer dagen weer eens duidelijk aan getoond. Het Instituut T N O in Delft gaat in samenwerking met vele huisartsen een onderzoek instel len naar de gezondheidstoestand en verdere omstandigheden van onze .oudjes" Veel werk zal er moeten worden verricht in het belang van ons allen; wij hopen immers allen eens oud te worden? Albert Heijn helpt op eigen ter rein ook mede en wel door levensmiddelen van allerbeste kwaliteit en allerbescheidenste prijs, welke speciaal voor be jaarden geschikt zijn, in alle filialen verkrijgbaar te stellen. De voeding van mensen boven de zestig dient niet te overvloe dig te zijn, toch zeer veel vita minen en kalk te bevatten, en niet „zwaar op de maag" te liggen, In dit verband worden speciaal aanbevolen Eieren (eiwit, mineralen en vita minen in klein volume!). Kaas (eiwit, kalk - oude botten nei gen tot ontkalking). A.H.-blik- groenten garanderen vlotte spijsvertering, bevatten vita minen, en zijn zo weinig bewerkelijk. A.H.-sinaasappe-, len, citroenen, vruchtensappen in blik: vol vitamine C, smake- liiir licht, verteerbaar Nou, nou, zeg, dat was me wat! De post bracht mij grote stapels goede oplossingen op de rebus van vorige maand. („Al ben je nog zo klein, je mag altijd mee naar Albert Heijn") Je hebt allemaal echt je best gedaan Er waren prachtige inzendingen bij met ge dichtjes en tekeningen. Ik zal je maar niet te lang in spanning houden. Hier komen de tien prijs winnaars. Oom Kwaadvlieg. Het zjjn: Siertje Wierlnga, Schaepmanstraat 28. Coevorden. Jacob van Lier, De Genestet- laan 299. Den Haag (Ben je alweer beter Jacob?) Lambertus Ent je Spelberg, Maria Paviljoen, Sanatorium Delden, Marijke de Haas. Buys Ballotsingel 11c, Schie dam, Frank Mackenzie, Noorderpad 42, Z.-O. Beemster (Post Purmerend), Jannie van Bok horst. Watergoorweg 17, Nijkerk, Frans van der Horst, Radio straat 74, Hilversum. Irene Bea trix Decler, Van Kempenstraat 17, Voorschoten, H. S p ij k e r s, Nij- verstraat 82. Tilburg, Ineke Boekhout, Duivenvoordestraat 19, Haarlem Zij allen krijgen een aar dige prijs thuisgestuurd- A.H.-levertraan: iedere dag een lepel tegen nachtblindheid en ontkalking der botten; lever traan bevat bovendien vetzu ren die van belang zijn voor de algemene weerstand tegen infecties. A.H.-vleeswaren: ou deren zijn het meest gebaat bij „magere" soorten zoals rook vlees, ook magere ham en cor ned beaf worden zeer aanbe volen

Allerhande | 1955 | | pagina 8