Chocolade moet dribbelen 0 Wat gebeurt er eigenlijk in een chocoladefabriek Chocoladelandse geschiedenis LET OP HET WOORD CHOCOLADE AË ALLER HANDS EEN DER MÉLANGEURS, j waarin de cacaomassa op de juiste tvijze en in de juiste verhouding met suiker en cacaoboter wordt vermengd. Wanneer de chocolade uit. de koelkast komt, staan de meisjes klaar om het verse product uit de vormen te kloppen en in te pak ken. De dozen chocolaadjes wor den met de hand ingepakt, de repen daarentegen machinaal. Een machine pakt 100 repen per minuut in, terwijl één meisje gemiddeld 45 doosjes per uur kan vullen. EEN VAN DE GROTE WALSMACH1NES, die in de Albert Heijn's choco ladefabrieken staan opge steld. Hel walsen is een der belangrijkste hande lingen om een kwaliteits product te krijgen. TEGENWOORDIG is de chocoladefabricage niet meer 7.0 gemakke lijk als vroeger, toen chocolade niets anders was dan de massa ontslaan na het ftjnn rijven van de cacaobonen. Een blik in choco ladefabriek van Albert Hcijn zal iedereen overtuigen van het feit dat er heel, heel nat moet gebeuren voor de repen de V»hletten chocolade de bonbons en de pakjes cacaopoeder netjes uitgestald In de A.H.-filialen liggen. De cacaobonen worden in de fabriek gebroken, gescheiden van de doppen, gebrand en daarna fijn gewalst. Zo langzamerhand is dan een bruinachtige pasta ontstaan, die tot koeken wordt geperst. Tijdens dit persen wordt een deel van de cacaoboter uit de cacao verwijderd. De geperste koeken worden dan gebroken en tot cacaopoeder gemalen. De stuk jes cacaokoek moeten warm wor den gemalen (50° C.) en daarna snel worden afgekoeld. Doet men dit niet, dan ontstaat een grijs cacaopoeder, dat geen enkele huisvrouw wil kopen. Voor het vervaardigen van chocola wordt de cacaomassa met suiker en cacaoboter ver mengd. Deze massa wordt gewalst. Wanneer dit walsen niet op de juiste manier ge schiedt, wordt hel eindpro duct. een zanderige chocola, die korrelig in plaats van flu weelachtig zacht smaakt. Na het walsen is het con- c h e r e n aan de beurt. De cacao massa wordt drie dagen lang on afgebroken in grote granieten bakken heen en weer bewogen. Door het wrijven „verzalft" het mengsel en ontstaat chocolade, die zacht smaakt. Tevens ver dampen de ongewenste bestand delen, die nog in de cacao zaten en ontwikkelt zich een fijn aroma. Nu wordt er vanille bij de massa gedaan en wordt het ge heel getempereérd, d.w.z. dat de chocolade eerst wordt verwarmd tot ongeveer 60 graden, daarna afgekoeld tot ongeveer 30 gra den, opgewarmd tot 32 graden en weer afgekoeld tot 31 graden. De chocolade ondergaat deze inge wikkelde behandeling om het wit uitslaan tegen te gaan. Goed getempereerde chocola slaat nooit wit uit wanneer zij tenminste koel en droog wordt bewaard. Na bewaren in de zon wordt elke chocolade wit! Eindelijk wordt de chocola dan in de vorm gespoten of ge streken, komt op de dribbeltafel terecht (chocola moet dribbelen om de lucht te laten ontsnappen) en wordt gekoeld. De Warenwet heeft bepaald, dal chocolade minstens 32 cacaobestanddelen moet bevat ten en moet bestaan uit niets anders dan cacao, suiker, ca caoboter en een geringe hoe veelheid smaakstoffen. Voldoet de chocolade niet aan deze eisen, dan mag het woord chocola niet op de ver pakking worden vermeld, maar moet wel precies de chemische samenstelling worden aange geven. U weet het nu. Kijkt U dus altijd even op de verpakking. Staat het woord chocola erop, dan kunt U er zeker van zijn met echte chocola te doen te hebben. Advertentie extra zware Kampioen „zwaargewicht" AH chocoladerepen voor Wiet alleen in gewicht, maa cok in kwaliteit staan Albert Heijn' Chocoladerepen aan de spits. Een extra fijne reep, volgens de regelen dei kunst in eigen fabriek bereid de smaken; puur- melk extra bitter, butter scotch Y"OEN Columbus in 1502 in de Golf van Honduras (Zuid- Amerika) een lading cacaobonen overnam van een Indiaanse boot, om mee terug te nemen naar Span je, dacht hij zijn volk een groot plezier te doen met deze in Euro pa onbekende bonen. Columbus wist, dat de cacaobonen bij de be schaafde Azteken Ufoners t an Mexi- en Peru) een belangrijke pluats innamen. Men ge bruikte de boon zelfs als betaal middel. Vandaar ook dat cacao bij deze volke ren geen volks- voedsel was slechts de aller hoogst geplant sten en de krijgers dronken een drank bereid uit de cacaobonen. In Spanje stelde men dei scheepslading cacaobonen echter niet op hoge prijs. Nie mand wist eigenlijk raad met de onbe kende vruch ten. Pas in 1519 vertelde Fer nando Cortez de Spanjaar den hoe zij uit de bonen een smakelijke drank konden bereiden. Toch duurde het nog jaren voor de cacao (afgeleid van het woord cacauatl) in Europa populair werd. In Holland werden de eerste cacaobonen tussen 1610 en 1640 ingevoerd. Men bereidde op allerlei manieren drank uit de bonen met behulp van water, eieren, melk enwijn. Een beroemd kookboek uit 1704 geeft een recept voor de bereiding van chocolademelk. De schrijfster raadt de lezeres sen aan wijn aan de kook te brengen. Wanneer de wijn bijna kookt dient de goed fijn gewreven cacao er aan toe te worden gevoegd met drie of vier geklopte eieren. Naar ver kiezing kon de huisvrouw uit 1704 er nog suiker bij doen. Nodig was dat echter niet. De massa, die ont stond, werd, na nog een keer te zijn opgekookt, op het brood ge geten. In de acht tiende eeuw al werden in verscheidene landen meng sels van sui ker, cacaomas sa en vanille gevormd, de voorlopers van de chocolade- tabletten zoals wij die kermen. Een groot liefhebber van chocolademelk was Napoleon. Hij vond dat er van zijn geliefde drank een opwek kende kracht uitging. Hele nachten werk te Napoleon door en het was de cacao, die hem dan steeds weer ver kwikte. Inca ENEELE SPAANSE DAMES uit het plaatsje Chiapa in het Nieuwe Spanje dreven hun liefde voor de cacao zó ver, dat zij zich zelfs tijdens de mis de drank lieten serveren. Alle in deze krant vermelde prijzen zyn vrijblijvend. Prijswijziging blyft voor behouden.

Allerhande | 1955 | | pagina 4