Weer een nieuwe serie pr ij s winnaressen Wij bakken zelf het Cisl ka V erheul Commentaar op Het Bakhuis voor kwaliteit Alle inzendingen blijven meetellen Éis Eerste prijs naar Amstelveen s ALLER HA^/DB VERSCHILLENDE streken zijn weer vertegenwoordigd met de prijswinnaressen van deze maand, die wij van hieruit heel hartelijk gelukwensen! Komt Uw naam er ook bij voor? Houd goede moed wanneer dit niet het geval is, want, zoals IJ weet, blijft elk ingezonden recept meetellen. PAASGERECHT De ereprijs ging dit keer naar Amstelveen (zie elders op deze pagina), terwijl de volgende in zendsters eveneens hun moeite beloond zagen met een waardebon van 5. REFOELEN Dit gerecht van het eiland IJs- selmonde werd ingezonden door Mevrouw M Goverts Nie- mansverdriet. Ernst Ca- simirlaan 10 te Z e i s t. Een actueel recept in het voorjaar, wanneer op het platte land biest verkrijgbaar is. Bereiding: Bak op de gewone wijze flensjes, echter in dit geval slechts aan één kant goudbruin; vul ze daarna met een mengsel van gewelde biest, bruine basterdsuiker, gewelde rozijnen en krenten, fijngekrui- meide ontbijtkoek en wat ka neel. De ..refoelen" kunnen co wel warm als koud opgediend worden. Dit recept is van het eiland Voorne afkomstig. Het werd door Mevrouw W. de Boer Detiger, Graaf Florisstr. 69. te Schiedam, ingezonden Benodigdheden: 1% ki lo aardappelen, 8 eieren en 4 ons gerookt spek, zout. scheutje azijn. Bereiding: Aaniappelen koken, eieren 7 a 8 min. koken en het in dobbelsteentjes gesne den spek uithakken. Is het. spek klaar, dan een scheutje azijn toe voegen. Vervolgens de spekjes uitscheppen en nog wat water toevoegen. De gekookte aardap pelen aan stukjes of plakjes snij den, eveneens de eieren, waarna alles met een slalepel dooreenge- mengd wordt, dus ook de dobbel steentjes en het spekvet. „PROL" Mevrouw C. Rijkhals B e c h tOostvoornstr. 40 te Dinteloord, zond ons dit re cept van Brabantse Preisoep in: Benodigd: 2 liter water, 1 pond fijngesneden prei, 2 grote aardappelen, half kopje rijst en 100 gram ongesneden rundvet. Bereiding: het water, de fijngesneden prei en de rijst aan de kook brengen en wanneer de rijst bijna klaar is, er de fijnge sneden aardappelen bijdoen. Het geheel gaar koken, daarna de aardappelen fijn wrijven, vervol gens het rundvet uithakken en met kaantjes en al bij de soep voegen. Op smaak afmaken met peper en zout Advertentie En wat wy maken, mmmom van te watertanden! „Leer dit van mij", zegt Moeder altijd, „gebruik het beste dat er te krijgen is!" Daarom koopt ze alles wat ze nodig heeft by Albert Heijn. „Dan hoeft er niets te mislukken", zegt ze. Gaut U ook zelf bakken, net als wy? Dan zien we elkaar vast nog wel bij Albert Heijn. Witte Bloem 500 gr. 21 Fijnste Patentbloem pak 500 gr. 31 Zelfrijzend Bakmeel pak 500 gr. 33 Zelfrijzend Bakmeel Superieur p. 500 gr. 40 Cakemeel per pak 40 Slaolie per 1/1 fles 139-168 Echte Arachide Olie per 1/1 fles 1 75 Krenten 100 gr. 16-19 Blauwe Rozijnen 250 gram 30 Sultana Rozijnen 250 gram 35 Blanke Rozijnen 250 gram 43-50 Sucade 100 gram Amandelen 100 gr. Bigarreaux 100 gr. Bakgember 100 gr. Gemalen Cocosnoot 47 60 60 40 Deze maand gaat de eerste prijs met oorkonde naar Am stelveen. Het is Mevrouw M. P. Bassie Kleijnen- berg, Patrimoniumlaan 48, die met het streekrecept Pruimen- of Rozijnen- moes, een heerlijk gerecht uit Goeree en Overflakkee, de erepalm wegdraagt. BENODIGD: 1 liter melk, 80 gram bloem, snufje zout, 4 lepels stroop, snufje kaneel, 1 pond pruimen of rozijnen, klontje boter. BEREIDING: Maak van de bloem met een beetje koude melk een glad papje. Breng de overige melk met het zout aan de kook en voeg de aan gemaakte bloem erbij, lis dit kookt, de stroop er aan toe voegen en de vooraf gewelde pruimen of rozijnen en het ge heel nog 10 min. zachtjes laten doorkoken. Tot slot de kaneel toevoegen en een klontje boter doorroeren. U weet het: alle inzendsters blijven mededingen WARMOES IN BLOEM Een traditioneel gerecht uit Haarlem en omstreken voor de drukbezette huisvrouw op was dag; het recept werd ingezonden door Mevrouw Logtenberg, Esschilderstraat 10 rood te H a a r- lem. Benodigd: witte kool, een stukje spek, bloem en melk. Bereiding: Dit gerecht kan binnen het half uur kant en klaar op tafel staan! Maak al naar ge lang de hoeveelheid kool en melk de bloem tot een papje aan; breng de melk aan de kook en voeg de aangemaakte bloem er bij, zodat een stevige brij ont staat. Kook intussen de fijngesne den witte kool gaar in wat wa ter, waaraan ook het stukje spek is toegevoegd. Roer vervolgens de kool en het in blokjes gesneden spek door de brij en dien het ge recht zo warm mogelijk op. KNIJPERTJES Dit is een heerlijk wafelkoekje ingezonden door Mevrouw A. Steenberge n-B ruins SI o t, Linthorst Homanstr. 21 te H o o - g e v e e n Benodigd: 500 gram bloem, 400 gram suiker, 200 gram boter, 1 groot ei, snufje zout. Bereiding: Alle ingrediën ten tezamen tot een bal kneden, waarvan men weer kleine balle tjes maakt, voldoende groot voor het speciale knijpertjes-ijzer. Dit invetten en na het inbrengen van telkens de benodigde hoeveelheid deeg, het knijpertje aan twee kanten lichtbruin bakken. Ook kan men een gewoon electrisch wafelijzer er voor gebruiken. ALBERT •ÈÊhmR-j'El "ou ÊEV 4TOKJOE VAK/ MyW B J - 1 „Gemengd nieuws" van onze briefschrijfsters "V"AAST de enorme correspondentie over de rubriek ,,Uyt het Bak- -> huys" stromen er ook dagelijks vragen binnen over algemenere onderwerpen. „Gemengd Nieuws" noemen wij dat. Alle vragen wer den natuurlijk persoonlijk beantwoord. Wij vonden echter nog een hoekje om een kleine bloemlezing hiervan af te drukken. Maagklachten Mevr. v. M. G. te S.: Wanneer het werkelijk vaststaat «lal U een maagzweer heeft (het- g«en in het algemeen slechts na röntgenologisch onderzoek met 100 pet. zekerheid mogelijk is), dan is U zeer waarschijnlijk een dieet-rustkuur voorgeschreven. Deze bestaat uit zes weken strenge bedrust, met als voe ding alleen melk (en meelpap), later aangevuld met eieren, aardappelpurée, gezeefde groen ten e.d. Ook wordt wel eens een ..lichtere" kuur gedaan: minder strenge bedrust, maar toch een dieet als bovengenoemd. Tijdens zo'n kuur is haver mout verboden. Wijn eveneens. Abrikozen, aman delen enz. lijken ook n i e t aan te raden. De nodige vita mines moeten tijdens de kuur in de vorm van een praepa- raat in druppelvorm, dat 5 of 8 vitaminen tegelijk bevat, worden toegediend (b.v. „Da- gravit 8", 20 druppels per dag). Wanneer er na de kuur geen klachten meer zijn, kan in over leg met de arts tot uitbreiding van het dieet worden overgegaan. Dan pas kunnen havermout, wijn. zuidvruchten etc. worden overwogen. Vanzelfsprekend gel den de wetenschappelijk gefun deerde adviezen in ..Aller Han- de" alleen in die gevallen waar ze niet in tegenspraak zijn met door de dokter in een speciaal geval gegeven dieet. Wij hebben daar trouwens in het eerste nummer reeds op gewezen. Nog kleinere obligaties Mevrouw D. L. v. B. te N. schrijft ons: Weet U dat er nog kleinere obligaties bestaan dan die van Albert Heijn? In Amsterdam is 100 gram 20 ET is opvallend, dat de naam van onze streekgerechten- rubriek ook nog aanleiding gaf tot opmerkingen; graag mimen wij er een plaatsje voor in, terwijl nieuwe aspecten omtrent deze nuttige instellingen, altijd heel graag door ons worden ver nomen. Een Groningse schrijft ons b.v., dat het bakhuis in haar pro vincie een „stookhut" wordt ge noemd, terwijl men uit Sas van Gent opmerkt, dat men het bak huis daar in de zomer ook wel als eetplaats gebruikte. Problemen IV EEN, die zijn ons ook niet be- spaard gebleven, b.v. wan neer één recept door meer da mes wordt ingestuurd. De beste oplossing menen wij gevonden te hebben, door dan door loting uit te maken, wie de prijs krijgt, ter wijl de uitvallenden en minder gelukkigen in zo'n geval „ge troost" worden. Ook bestaat er weleeus een ernstig verschil van mening tussen de bewoners van één en dezelfde streek over een be paald gerecht; dat was b.v. het geval met de „Süppenpos- tro"één der prijswinnende gerechten in ons Februarinum mer. Tientallen reacties kwa men hierop binnen, waaronder één van een heer. De naam „Süppenpostro" is on juist en moet vervangen worden door de naam „Süpenpostro". Het goede recept voor dit voortreffe lijke staaltje van Friese Kook kunst luidt: Benodigd: karnemelk, bloem, margarine, boter of vet (bij voor keur spekvet) en/of stroop en rookspek; bereiding: breng de supe (karnemelk) aan de kook, onder voortdurend roeren wordt de bloem langzamerhand toegevoegd in een zodanige hoeveelheid, tot een stijve massa wordt verkre gen. Warm opdienen met boter of margarine (gesmolten) en stroop, of met spekvet en stroop én uit gebakken rookspek. Voorts bl'.jkt er volgens onze zeer gewaardeer de schrijver in Friesland ook nog een „Süpenbrij" te bestaan, welke als een soort karnemelkse pap zeer populair is. Dit recept luidt als volgt: Benodigd: karnemelk, bloem en huishoudstroop: bereiding: breng de „süpe" (karnemelk) aan de kook. voeg aan de kokende melk onder voortdurend roeren het reeds van tevoren klaar gemaakte beslag van koude karnemelk met bloem toe, tot een stevige pap wordt verkregen. Warm opdienen en naar smaak stroop toevoegen. Deze pap dus zonder boter en blokjes spek! er een woningbouwvereniging, die duizenden woningen in eigen dom heeft, nl. „de Bouwmaat schappij tot verkrijging van eigen woningen". In de jaren na de eerste wereldoorlog heeft de vereniging, teneinde aan het benodigde contant geld te komen voor haar woningbouw, uitslui tend onder haar leden, enige obligatieleningen geplaatst, alle rente 5%. De coupures waren: 5.— en 10.—. 25.—, 50.—, 100.—, 500.—, en 1000.—. De leningen waren alle zwaar overtekend en nog steeds zijn ze onder de leden zeer in trek. Naschrift redactie: Er zijn natuurlijk duidelijke princi piële verschillen met de A.H.- ohligatielening. Anderzijds be wijst dit weer eens, dut er eigenlijk nooit iets helemaal nieuws onder de zon blijkt te zijn. Kermis met blikjes Mevrouw B. te B. schrijft: In Aller Hande, zoals U weet, staan op de laatste pagina altijd spelletjes voor de ldnderen ge schreven. Tot grote vreugde van de kinderen ook spelletjes met blikjes. Nu hebben mijn kinde ren uitgevonden dat je kermis met de blikken kunt spelen. Je stapelt ze op tot een hoge toren en van een flinke afstand gooi je met een bal. Dat is natuur lijk een heerlijk spel. Verder gebruiken wij de rin gen van de deksels van de cho coladepasta voor het werpen om een stokje. Ieder mag dan vier ringen gooien en wie de mees te ringen om het stokje heeft gegooid, heeft gewonnen. Het duurt zo lang Mevr. K. T. te A. vraagt: Ik was zeer verheugd te lezen over de uitgifte van A.H.-obli gaties. Daar ik weduwe ben, duurt mij dat sparen van die zegeltjes veel te lang. Voordat ik zo'n boekje vol heb, duurt wel een paar jaar. Zoudt U mij eens inlichtingen willen geven of er een andere mogelijkheid bestaat om zo'n obligatie in mijn bezit te krijgen? Antwoord: Er is bij Albert Heijn maar één manier om de zegeltjes te ver werven en dat is bij de bood schappen. Misschien is het voor U een oplossing samen met een vriendin of kennis te sparen zo dat het wat vlugger gaat. De opzet van de Albert Heijn- obligatielening kan ui et los ge dacht worden van het kopen bjj Albert Heijn omdat de uitgifte van deze obligaties met hun hoge rente een voorrecht is dat alleen de klanten kunnen genieten.

Allerhande | 1955 | | pagina 2