DOELMATIGE VOEDING steun voor gezondheid jek. Joost v.d wettjjne ALLER HANDE MELKFLESSEN-ORGEL Ze» wat lege melkflessen netjes op een rij. Blaas langs de halsopening van de eerste melkfles, zodat je BOEll! hoort. Doe dan In de tweede melkfles zoveel water dat |e door te blazen een geluid hoort, dat eén toon hoger ligt en ga zo voort tot de opeenvolgende melkflessen, als |e blaast, opeen volgende tonen van de toonladder doen weerklinken. Voor de hogere tonen kun je ook kleinere, b.v half-literse flessen Het aanblazen met de mond Is vermoeiend. Daarom roepen we de stofzuiger te hulp. tenminste, als die van een sleemodel is en zowel kan zuigen als blazen De slang gaat in de kant van de stofzuiger die blaast. Het platte mondstuk hebben we niet nodig. We schakelen de stofzuiger in en houden de buis, waarmee de slang eindigt, schuin voor de halsopening van de melkflessen. Als je dat goed doet hoor je een geluid als van de stoomfluit van een schip. Probeer nu eens een liedje te spelen, b.v „Moe. er ligt een kip in het water". Verveelt je melkflessen-orgel je, dan kun je er zonder moeite een soort xylofoon van maken door er met heft van een mes tegenaan te tikken Dan echter krijg je heel andere tonen en geeft de volste fles niet de hoogste, maar de laagste ROMMELPOT (ALS BAS) Prachtig diep gegrom, dat veel lijkt op het geluld van een contrabas, krijg je met een rommelpot, het instrument, waar mee in sommige streken van ons land op „vastenavond" (22 Februari) de jongens langs de huizen trekken om met muziek en zingen centen op te halen Voor een rommelpot heb je nodig een bus of blik zonder deksel, een varkensblaas of een ïtevig stuk 'plastic, een stuk riet en wat touw. Het midden van de blaas (die enkele dagen in water moet hebben gestaan) of van het stuk plastic bevestig Je met een touwtje (stijf vastknopen I) om het uiteinde van het stuk riet. De blaas of het plastic spannen we over het blik, waarin we wat water doen Trek ook hier het touw zeer stevig aan voor je het vastknoopt De rommelpot bespeel je door je vingers na» te maken en dan met je duim, wijsvinger en middelvinger langs het stuk riet te wrijven. Doe je dit op de juiste manier, dan hoor je een zwaar gegrom Met blikken van verschillende grootten kun je verschillende toonhoogten krijgen. KLOKKENSPEL Door verschillende metalen voorwerpen, b.v vorken en lepels van verschillende grootte, aan draadjes op te hangen en daar met een houten stokje of een lepel tegen aan te slaan, horen we klanken, die veel weg hebben van een klok kenspel Heb je een grote keus in metalen voorwerpen, dan kun Je daaruit misschien een reeks „klokken" samenstellen, die een toonladder weergeven Heel luid - even luid als bij het gebeier van kerkklokken - kunnen we ons klokkenspel horen als we doen zoals de jongen op de tekening, die een mes, een vork en een lepel heeft gehangen aan drie draadjes garen, waarvan hij twee uiteinden met z'n wijsvinger in z'n oren drukt Elke keer dat hij hardnekkig „nee" knikt, botsen de lepel, de vork en het mes tegen elkaar en hoor» hij een machtig ge-bimbaml BUIZOFOON I Wal een raar woord, hè' Buizofoon! Maar het is dan ook een muziekinstrument van kartonnen buizen! Probeer er eens wat de krijgen en snijdt gelijke buizen dan af tot hun lengten zich verhouden als 18 9: 4/5 3/4 2>3 3/5 8'15 12 De buizen moei |e met touwtjes onder elkaar hangen zoals op de (ekening is aangegeven Met een hamertje, dal je maakt van een kurk, waardoorheen je een potlood prikt, bespeel je de buizofoon Na enige oefening kun je er vast leuke wijsjes op SPIJKERPIANO Sla in een blok hout wat spijkers van gelijke lengte en zorg ervoor dat elke spijker wat dieper in het hout zit dan zijn voorganger. Ook in een klein, afzonderlijk blokje hout slaan we een spijker. Daarmee „tokkelen" we de andere spijkers en dan krijgen we heel aardig klinkende klanken. Onze spijker- piano kunnen we door de spijkers dieper in te slaan of wat naar buiten te trekken zo stemmen dat we een tponladder GLASHARMONICA ■■■i Vroeger zag je in badplaatsen wel eens een man met een lange rij gedeeltelijk me» water gevulde wijnglazen, die daar met lichte wrijfbewegingen met de vingers de heerlijkste klanken en liedjes aan ontlokte Eenvoudig is dit bespelen van wijnglazen niet. maai het is echt de moeite waard het eens Neem een wijnglas met een dunne voet, was je handen met heet water zeep en wat soda zodat ze volkomen vetvrij zijn, maak de top van de wijsvinger nat en strijk daarmee, zacht drukkend, over de rand van het glas in het rond. Laat je niet ontmoedigen als het met meteen lukt. maar probeer het vele malen en houd daarbij de vingertop steeds nat Je mag vooral niet te hard op het glas drukken Zodra het spelen op één glas enigszins luk», moet Je proberen een hele serie wijnglazen te bemachtigen Doe daar zoveel water in dat je een toonladder krijgt, oefen veel en wie weet welk een virtuoos op de glasharmonica je nog wordt. ELASTIEKJES-HARP Lijm op een sigarenkistje een plankje, waarin je met een mesje op regelmatige afstanden ach» inkepingen heb» ge maakt. Sla In de korte zijkant van het kistje op regelmatige afstanden acht heel dunne spijkertjes en span om het geheel acht elastiekjes zoals de tekening aangeeft. Tokkel je de elastiekjes met duim of wijsvingen, dan zullen ze alle een bijna oven hoge toon geven, maar door de elastiekjes één of meer malen om een spijkertje te winden en het spijkertje zonodig wat te verbuigen, kun je hogere tonen krijgen. Op die manier kun je je elastiekjes-harp zo stemmen dat je er een toonladder en dus ook allerlei wijsjes op kunt spelen. STRIJKIJZERGITAAR Span een dunne stalen draad, b.v. een stalen snaar van een muziekinstrument, over een plankje en twee stokjes door één kant van de draad met een spijker vast te zetten en aan de andere kant een oud strijkijzer of een ander zwaar voorwerp te hangen. Door met een derde stokje de lengte van de „snaar" te veranderen, kun je bij het tokkelen tonen van verschillende toonhoogte krijgen STEMMEN Het stemmen van de muziekinstrumenten gaat het beste met behulp van een piano of een ander muziekinstrument, waarop Je gemakkelijk en zuiver een toonladder kunt spelen Stem alle muziekinstrumenten, die Je maakt, op dezelfde toonhoog ten, nodig dan wat vrindjes ul» en probeer samen iets t» spelen als een echt orkestl TEKST: LEONABD DE VRIES Van onze geneeskundige medewerker. DE overtuiging dat men door de samenstelling der voeding invloed zou kunnen uitoefenen op de gezondheidstoestand van het lichaam, heeft eigenlijk altijd onder grote groepen tan mensen geleefd. Het is merkwaardig, dat zij zo vaak leidt tot fanatisme en eenzijdig heid. Zo zijn velen er van overtuigd, dat allerlei kwalen door gebruik van vlees ontstaan. Anderen weer menen, dat witte ver-gezuiverde suiker ziekten kan veroorzaken. Over alcohol, tabak, thee en koffie zwijgen wij nu maarer is bijna geen kwaal te bedenken of deze werd in de een of andere tijd wel eens aan die genotmiddelen toe geschreven. Doch ook in omgekeerde zin bestaat er veel overdrijving. IFij bedoelen de gunstige uitwerking, die aan sommige voedingsbe standdelen wordt toegeschreven. Men verwacht dan wonderen van rauwkostvan melk, van eieren of men meent door het regelmatig gebruik van bepaalde vitaminetabletten gevrijwaard te zijn van de meest uiteenlopende ziekten. Eenzijdigheid is echter altijd onjuist. De situatie, zoals deze op de wereld bestaat, levert hier van treffende voorbeelden. In West-Europa en Noord-Amerika heerst een hoge levensstandaard; men kan er zich dientengevolge veel vet- en eiwitbevattende voe dingsmiddelen permitteren (melk, boter, kaas, eieren, vlees enz.>. Aandoeningen van hart en va ten nemen in deze streken onder de ziekten percentsgewijs de eer ste plaats in. Er zijn talloze on derzoekingen verricht, die er op schijnen te wijzen, dat een voe ding, die zeer veel vet en eiwit bevat, het vaatstelsel ongunstig beïnvloedt. Onjuiste conclusie Gedurende de laatste oorlog ging de gedwongen beperking van het verbruik gepaard met een scherpe daling van het aantal lij ders aan hartverlamming. Wie hieruit nu de conclusie zou trek ken, dat men zich slechts met groenten en fruit, die vrijwel geen vet of eiwit bevatten, dient te voeden, komt echter bedrogen uit. In grote delen van Afrika en Azië gebruikt de bevolking bijna geen dure vetten of eiwitten; hart- en vaatziekten ziin er in derdaad onbekend, maar er heerst een zeer ernstige lever aandoening, die de weerstand van deze mensen ondermijnt en talloze jonge kinderen ten grave sleept. Knappe wetenschappelijke onderzoekers hebben aange toond, dat deze leverziekte wordt veroorzaakt door eiwitarme voe ding! Dit enkele voorbeeld toont wel overduidelijk aan, dat de gezond heid niet wordt gediend door veel van het één, of juist niets van het ander te eten. Voedingsmid delen, die in overdreven hoe veelheid gebruikt inderdaad scha delijk kunnen zijn, dienen daar om nog niet geheel te worden uitgebannen. En omgekeerd mag men stoffen als vitamines, die in kleine kwantiteiten noodzake lijk voor het welbevinden zijn, niet met grammen tegelijk ver orberen! Verversing Dat de voeding invloed op de hoedanigheid van ons lichaam heeft, is boven iedere twijfel ver heven. In alle weefsels vindt een voortdurende „verversing" plaats; er worden steeds moleculen van de levende stof afgebroken en via de nieren en de darm uitgeschei den, terwijl de voeding voor ver vanging van de aldus verloren gegane weefselbestanddelen moet zorgen. Zelfs een ogenschijnlijk ge heel „vastliggend" weefsel als bot verjongt zich op deze wijze: kalk en fosfor, die U met Uw voedsel opneemt, worden in Uw beenderen in gebouwd, terwijl „oude" kalk uit die botten loslaat en via de darm het lichaam verlaat. Om de paar weken is zo Uw gehele lichaam weer uit „nieuwe" bestanddelen opge bouwd. Het is een kwestie van onophoudelijke „verjon ging", zonder dat U daar iets aan behoeft te doen! Dat dit proces op den duur toch gaat stokken, met andere woorden: dat de mens oud wordt en sterft, vormt een onopgelost mysterie. Heel overtuigend is gebleken, dat b.v. vet uit de voeding ook inderdaad als zodanig in het lichaamsvet wordt inge bouwd. Gebruikt men vet van stevige consistentie, dan is het lichaamsvet na enige tijd ook vast; consumeert men daarentegen steeds vloei baar vet, bijv. slaolie, dan wordt het lichaamsvet meer papperig. Een voeding, die te veel van het een en te weinig van het an der bevat, veroorzaakt op den duur een verstopping van de natuurlijke „weefselverversing" Kiezen wij als voorbeeld eens iemand, die erg veel kalk, doch bijna geen ijzer opneemt. De „verversing" van kalk gaat dan snel, doch het ijzer kan niet voldoende worden uitgewisseld, omdat er geen toevoer is om de verliezen aan te vullen. Er be staan dus tegelijkertijd een snelle kalk- en een uiterst trage ijzer-verversing. Zulk een verstoring van het evenwicht is schadelijk en heeft weer allerlei secundaire stoornissen ten ge volge. Vooral variatie Doch U vraagt: hoe weet ik, dat ik „van alles wat" krijg en niet van het ene te veel, van het andere te weinig opneem? Dit kunt U gemakkelijk bereiken door regelmatig variaties in Uw menu aan te brengen. Inge wikkeld rekenen met onover zichtelijke tabellen is hiertoe niet nodig Wanneer U altijd brood eet aan het ontbijt, wissel dan eens af met havermoutpap. Zoet de pap eens niet met sui ker, doch met huishoudstroop. Pas krenten en rozijnen toe in dessertspijzen. Denk eens aan gedroogde pruimen en abrikozen, ze zijn als dessert, doch ook als hoofd gerecht bruikbaar. Denk eraan, dat appelstroop weer geheel andere bestand delen bevat dan suikerstroop. Serveer eens sinaasappel- of bessensap inplaats van thee, of peulvruchten, macaroni of rijst inplaats van aardappelen. Kortom: geef er U eens reken schap van, in hoeverre de samen stelling van Uw voeding berust op ingewortelde gewoonte en tracht die dan eens te doorbreken. Er zijn honderden voorbeelden te bedenken het lijken onbe langrijke kleinigheden, doch U zoudt versteld staan hoe veel méér verschillende waardevolle voe dingsbestanddelen U met behulp van dergelijke kleine variaties tot U neemt!

Allerhande | 1955 | | pagina 8