Kaas bij elke maaltijd! Proef en profiteer! 45 De reus onder de voedingsmiddelen Bij de broodmaaltijd Bij de thee Warme maaltijden 25 Dessert Kaas p. doosje 75 Inplaats van vlees Tot ziens Mevrouw JV Het werk vlot beier AH-rijst geeft Uw voeding het volle pond I Hele Siam rijst 44 ALLER HANDE 7 JA, Iaat U zich rustig de kaas van Uw brood eten, maar zorgt U er dan wel voor bij de lunch of de warme maaltijd Uw schade in te halen! Speciaal met de vasten is kaas een onontbeerlijk voedingsmiddel, dat met succes het vleesgerecht en zelfs de jus kan vervangen. Mogen onderstaande recepten U overtuigen van het feit, dat U kaas bij iedere maaltijd kunt toepassen, niet als vervangingsmiddel, doch als een volwaardig voedsel met een geheel eigen karakter. Kaastruffels: 200 gram rogge brood raspen en vermengen met 100 gram geraspte oude kaas, 100 gram zachtgeroerde margarine of boter, eventueel nog wat water. Is een samenhangende massa verkregen, dan hiervan ongeveer 50 balletjes rollen en deze stuk voor stuk door geraspte kaas rol len, waarvoor nog ongeveer 100 gram nodig zal zijn. Gebakken ei met kaas: Smelt een weinig boter of margarine in de koekepan en breek er één of meer eieren in stuk; strooi er daarna meteen wat zout en per ei een eetlepel geraspte kaas overheen. Vlug bakken tot het wit gestold is. Kaasboter: Ook een practische belegging voor een mee te nemen lunch! Dezelfde hoeveelheden geraspte kaas en zachtgeroerde margarine of boter met elkaar vermengen en hieraan wat peper, zout, aroma, Engelse saus of to matenketchup, wat gehakte pe terselie of selderie toevoegen. Voor de liefhebbers kan ook wat mosterd of selderiezout meege- roerd worden. Kaasbroodjes: Tussen twee dunne sneetjes wit- of bruinbrood een dikke plak kaas leggen en deze dubbele boterham in de koekepan aan weerszijden goud bruin bakken. Kaasroggetjes: 80 gram marga rine of boter zacht roeren en hierdoor 150 gram geraspte oude kaas mengen. Wat peper en zout op smaak toevoegen en het ge heel op een koele plaats laten opstijven. Het roggebrood (dat in plakjes gesneden verkrijgbaar is) dik met de pasta bestrijken en daarna met 4 of 5 op elkaar sta pelen (de bovenste laag niet be smeren). Vervolgens in dobbel steentjes snijden. Soepen: Tomatensoep, bloem koolsoep, spinaziesoep, macaro- nisoep, koolsoep en nog vele an dere soepen winnen aan voedzaamheid, geurig heid en smaak, wanneer U hieraan even voor het opdienen en van het vuur af, per lYt liter 50 gram geraspte kaas toevoegt. Sausen en ragoüts: Met een kaassaus tovert U iedere maal tijd, ieder los hapje bij de lunch of 's avonds „heel laat" om tot een culinair gebeuren van de eerste orde! Schaft U zich daar bij nog wat gedroogde kruiden aan zoals dille, bieslook, thijm, marjolein, pimpernel, dragon of venkel voor de winter, basilicum, bonenkruid, peterselie of kervel in verse toestand in de zomer en U kunt Uw huisgenoten meerma len per week met een nieuwe kaassaus vex-rassen. Het stan daardrecept voor alle kaas sausen en ragoüts luidt: Smelt 7 5 gram margarine of boter in de braadpan roer er 60 gram bloem door tot een gladde massa en neem dan de pan van het vuur; roer er ver volgens heel voorzichtig een Advertentie Op alle voornaamste kaasmarkten heeft Albert Heijn zijn eigen uiterst deskundige inkopers. Hun strikte opdracht luidt: „Koopt het beste van het beste Hoe vakkundig zij hun taak volbrengen, daarvan vindt U het bewijs in elke AH-winkel: van alles het beste, het fijnste, het lekkerste I Albert Heijn's kaas, voor iedere klant de juiste smaak naar haar keuze en weer IN PRIJS VERLAAGD nj Belegen Edammer Iflfl erom 31-29 Jonge Goudse volvet 100 gram Goudse Volvet, belegen 100 gram Extra Belegen Goudse boerenkaas 100 gram Pikante Oude Kaas boerenkaas 100 gram Jonge Edammer 100 gram 100 gram nn leidse Kaas jong w* 100 gram AA Leidse Kaas belegen 100 gram A O Leidse Volvet 100 gram Am 35 lunchkaasjes,volvet 450 gram I 3Ü halve liter kokende melk door en laat de saus nog even onder voortdurend roerexx doorkoken. Van het vuur nemen en 50 a 75 gram geraspte kaas doorroeren. Wanneer men met kruiden wenst te variëren, laat men deze eerst in de boter fruiten, vóór de bloem wordt toege voegd. Het extra op smaak brengen van een gewone, on gekruide kaassaus met behulp Van tomatenketchup, tomaten puree. Engelse saus of soja, gebeurt, nadat de geraspte kaas door de saus is geroerd. De saus liefst au bain marie warm houden, wanneer dit noodzakelijk ls. P.S. Met 50 gram Parmezaanse of Gruyèrekaas in plaats van onze Nederlandse „Goudse" verkrijgt U de beroemde „Sauce Moraay", een saus, die de beste Chef-kok U niet kan verbete ren! Opmerking: W orden de sauzen hoofdzakelijk toegepast bij groenten en aardappel gerechten, door toevoeging van blokjes kaas (na het doorroeren van de ge raspte!) ontstaan de smakelijkste ragoüts, waarmede men pasteitjes of harde broodjes kan vullen. Heeft men geen oven, dan bakt men dunne sneetjes wit of bruin brood in de koekepan met wat boter bruin en bedekt deze daar na met ragout. Ook kan men op dezelfde wijze de „kant-en-klaar" toast als tussengerecht serveren. Gebakken kaasplakken: Per 4 plakken jonge kaas van elk 5 0 a75gram25gram bloem met Yz d 1 water tot een papje roeren. Zout en peper -naar smaak toe voegen en hierin de plakken kaas wentelen. In margarine of boter snel aan beide kanten bruin bak ken en meteen opdienen. Kaas in pikante saus: Aan een hoeveelheid kaassaus, vermengd met tomatenpurée, flinke blokjes kaas toevoegen en deze even hierin verwarmen. Zo vlug mo gelijk opdienen, opdat de blokjes niet voortijdig versmelten. Gestoofde aardappelen: Per 2% kg gekookte en in dikke plakjes gesneden aardappelen 3 dl melk aan de kook brengen en hierin een klontje boter of mar garine smelten. De plakjes aard appelen toevoegen en zolang sto ven, tot het vocht er enigszins is ingetrokken. Intussen 200 gram kaas in reepjes of blokjes snij- defi, wat peterselie fijnhakken en beide ingrediënten even vóór het opdienen toevoegen. Op smaak met zout en aroma af maken. Eventueel de schotel nog enkele minuten in de oven plaat sen voor het verkrijgen van een mooi lichtbruin korstje. ZOALS ik U al zei, zocht ik een huisje buiten, De flat wordt ons te groot, m'n vrouw kan t niet meer aanf Ik zou dus om mijn vrouw tot woningniil besluiten, We wilden bovendien wel uit de stad vandaan. Ik heb geadverteerd in allerlei couranten, Ik was als kind aan huis hij CeeBeeHaas en zo, Ik liep instanties af en vroeg aan alle kanten En was een goede klant van 't woningruilbureau. ]M EN *og een meerhoeksruil met allerhande hoeken: Een fabrikant uit Velp had zin in onze flat, Maar ik wou niet naar Velp, wat had ik daar le zoeken Toen werd ik op het spoor van 'n man in Hoorn gezet, Die zocht een huis aan zee en 'n jonge boer uit Drachten, Werd zuivelcontroleur met standplaats Nederweert, Daar kwam een woning leeg, maar 't moest nog even ïvachten. Tot een gezin uit Groet zou zijn geëmigreerd. JP EN boordmechanicien zocht iets in Hoevelaken En in zijn huis te Delft mocht 'n knaap van P.T.T. Die zou weer onderling een ruil met Zwolle maken, Daar zat een kans voor Hoorn, die kon naar Wijk aan Zeef Het „noodgevaT' vandaar kreeg werk in Siddeburen, In Vleuten stierf een vrouw, haar huis kwam daardoor vrij t Intussen kon 'k voor Groet een huis in Elspeet huren In ruil voor Appelsga, maar dat was niets voor mg. 2^/T alles ging gepaard met stapels, stópels brieven. Maar ik was bovendien nog dag aan dag op reis, Bezoeken zonder tal, vergunningen en grieven Omtrent verhuizerij en overnameprijs Zo heb ik werkelijk ons land eens goed bekeken. Van Hom tot Callantsoog, van Bierum tol Maassluis En overal heb ik bij B. en W. staan smeken: „Hebt l) voor rnjj, in ruil, een klein, eenvoudig huis?" U is het voor elkaar! Na passen en na meten En nu elk ruilobject terdege is geivikt, Liet huisvestingsbureau mij hedenmorgen weten, Dat in vergadering goedgunstig was beschikt: „Voldoen aan Uw verzoek en hebben toegetvezen Perceelsgedeelle zus, straat zo, op nummer dat." Ik wreef mijn ogen uil en moest het nog eens lezen, 't Betrof mijn eigen huis en in m ij n eigen stad! 7ELFS voor een mild protest heb ik niet meer de moedf J Bedankt Mevrouw, die Boffie-koffie tvas weer goed!" Gebakken aardappelen met kaas: Bak op de gewone wijze de aardappelen, beleg deze tot slot in de pan met plakken jonge vette kaas en sluit de pan op het vuur enkele minuten af, zodat de kaas kan smelten. Zo warm mogelijk opdienen. Stamppotten met kaas: Men kan practisch gesproken aan iedere stamppot blokjes of geraspte kaas toevoegen om deze niet alleen extra voedzaam, maar ook extra smakelijk te maken. Het zorgvul dig combineren van bepaalde kaassoorten bij bepaalde groen ten voirmt een avontuur op zich zelf. Hier volgen enige suggesties: Stamppot met rauwe blad groenten: zeer jonge, volvette kaas. Stamppot met gestoofde blad groenten: belegen of oude kaas. Stamppot met groene, witte of savoyekool: oude kaas. Advertentie na zo'n heerlijk kopje Albert Heijn kofiie. De allergeurig- ste, krachtigste, voordeligste, leder pak Bolfie-Koffie i« tot 25 cent goedkoper dan welk ander kwaliteitsmerk ook. (Advertentie) Het rijstverbruik in Nederland neemt dagelijks toe. Wissel ook Uw dagelijkse maaltijden eens af met rijst. Niet om de variatie alleen, maar ook omdat rijst zulk een hoge voedingswaarde bezit. Rijst met pruimen of abrikozen. Rijst voor de Nassl Goreng. Heerlijk Neem in ieder geval AH-rijstDan bent U zeker van de beste kwaliteit tegen extra voordelige prijs. Ook in dit opzicht geeft Albert Heijn het volle pond 1 droogkokend. NÜ per 500 gram Japanrijst voor de pap, 500 gxam Grof Gebroken Rijst 500 gram «Jw

Allerhande | 1955 | | pagina 7