Wijndruif bezorgde Franse stadjes wereldfaam Njfc Jn Wat is drop? Rebus voor de jeugd: Zoek de slagzin +N ,Ja kindje, die lekkere jam is er ook weer bij 110 55 80 72 80 56 43 85 25 29 39 39 VRUCHTENSAP IN BLIK Even viiaminenrijk als vers fruit ALLER HANDE Zo begint het oogstfeest in Jerez. ST. EMILION: geen huizen, wel wijnstokken T N St. Emilion, het eeuwenoude stadje aan de Dordogne in Zuidwest-Frankrijk, heerst woningnood en het ziet er niet naar uit, dat hieraan ooit een einde zal komen. De bodem is er steenachtig, kalk- en ijzer houdend; iedere Nederlandse boer zou er zijn neus voor opha len. Maar juist deze ruwe grond geeft de druif, die er groeit, heel bijzondere smaak, die de wijn van St. Emilion wereldbe roemd heeft gemaakt. Iedere vierkante meter is dim ook beplantmen kan er geen huis meer bouwen, want dat zou onherroepelijk een stukje wijn akker kosten. Zo behelpt men er zich maar met de oude ge bouwen, die er nu eenmaal staan. Midden in de stad ligt een vroegere kloostertuin en zelfs deze vormt thans een be kende wijngaard. St. Emilion wordt constant be legerd door de wijn! Er valt daar meer wonderlijks te beleven; het is de enige plaats, waar men rode wijn bij vis serveert! Het betreft hier de prikvis, een eigenaardig paling achtig dier, dat in de Dordogne wordt gevangen. Kenners prijzen het als een voortreffelijke com binatie. ST. EMILION: Chateau Roylland Matras 1950 2.95 per fles. SAUTERNES: hoe onooglijker hoe beter I UIDELIJK van St. Emilion, aan de Garonne, ligt een wijngebied van heel andere al lure: Sauternes. Terwijl heel Frankrijk zich zo omstreeks Oc tober bij de wijnoogst rept om zo snel mogelijk alles „binnen" te krijgen, maakt men zich hier niet druk. In Sauternes begint de oogst half October en hij duurt bijna tot Sinterklaas! De druiven ivorden er over rijp, ze schimmelen en barsten, het sap verdampt gedeeltelijk muar de suiker blijft er in ach ter. Van tijd tot tijd knipt men voorzichtig' de het verst ver schrompelde druiven uit de tros sen, doch luat de rest hangen. Zodoende verloopt de oogst bij stukjes en beetjes, heel kalm en geleidelijk. De opbrengst aan wijn is bij deze methode na tuurlijk klein, maar de kwali teitproeft U maar eens! Wijnranken reiken in St. Emilion tot in de kloostertuin. Het suikergehalte van de wijn uit Sauternes is buitengewoon hoog en het schimmelproces geeft aan die zoetheid nog een onver vangbare nuance en het is wel aardig om te weten, dat speciaal de Nederlanders in de 18e eeuw al verzot waren op deze smaak! Uit Frankrijk gevluchte Huge noten hebben toentertijd dit edele vocht onder onze landgenoten populair gemaakt. Koningen heb ben dit bouquet verheerlijkt, on nodig te zeggen, dat het niet zo maar een schimmeltje is, dat men hier in ere houdt; neen, het is de „Botrytis cinera", zo luidt de Latijnse naam, en het is ook niet een gewone rotting, doch een „pourriture noble" (edele rotting), die hij de druiven doet onder gaan. Mocht U dus eens in Sauternes komen en daar die onooglijke druiven nog in November aan de stokken zien hangen, meen dan niet. dat het slordige wijnbouwers betreft, die hun akkers onver zorgd hebben achtergelaten HAUT-SAUTERNES 4.50 per fles. JEREZ: eerst volop feesten dan volop oogsten \\l.I maken nu een grote sprong, helemaal naar Je rez de la Frontera in het Zuiden van Spanje. Het is U natuurlijk bekend, dat hier de sherry vandaan komt, zijnde een Engelse verbastering van het Spaanse .Jerez"; de Engelsen, als grootste liefhebbers, hebben deze drank zijn algemene bekend heid gegeven. Spanjaarden zijn een tempera mentvol slag mensen en ze wach ten daar in Jerez dan ook niet met feesten tot de wijnoogst van het veld is. Neen, de oogst be gint er met feesten; pas daarna schijnt men genoeg moed te heb ben verzameld om aan het werk te gaan! Een van de schilderach tigste taferelen gedurende het feest vormt het metdevoeten persen van de eerste druiven. Volgens de oude methode wordt ergens in de open lucht, meestal op een marktplein, een reusachtige kuip opgesteld, wel ke men met de geplukte drui ven vult; enige mannen klim men in de kuip en op de maat van feestelijke muziek voeren zij een dans uit, aldus de most uit de druiven trappelendDe ganse bevolking ziet met groot enthousiasme hierbij toe! Ter geruststelling van hen, wie deze bewerking niet al te hygië nisch lijkt, zij opgemerkt, dat het hier slechts een symbolische daad betreft: de sherry, die U in Uw fles vindt, is bereid uit machi naal geperste most!En dat is natuurlijk GARVEY'S SHERRY (very very pale, very very dry) 4.50 per fles. Hierbij een mooi puzzletje, waarmee je een aardige prijs kunt winnen. Hel is een rebus en je zult er niet veel moeite mee hebben om hem op te lossen. Zijn er echter dingen, die je niet begrijpt, laat vader of moeder dan muar eens helpen. Dat mag best. Zend je oplossing voor 25 Februari 1955, op een briefkaart in aan Oom Kwaadvlieg, post bus 1171 (elf honderd een en zeventig Amsterdam. Volgende maand worden de prijswinnaars in dit blad bekend gemaakt. OOM KWAADVLIEG. Advertentie Als zo'n volle mand met Albert Heijn-boodschappen op tafel komt, dan zijn er vragende kinderogen: Zou die lekkere jam er weer bij zijn Chocoladepasta Honing Moeder wéét waarom ze het zo lekker vinden. Ze weet immers wat ze aan Albert Heijn heeft. Altijd eerste kwaliteit. Altijd de ruimst mogelijke keuze. En voor de laagste prijs. Vandaar die glimlichtjes in haar ogen.... Appelstroop per beker /O *1* Zuivere Bijenhoning per pot Chocolade-pasta in practisch drinkglas Pindakaas, ie kwaliteit grote pot Abrikozenjam per pot Gember Jam per pot Huishoudjam II div. smaken per pot Pruimenjam per pol Oranje Marmelade per pot Witte Hagel 2oo gram Vruchtenhagel 200 gr. Boterhamkorrels 250 gram Grote Snijkoek p. stuk Voor een weibelegde boterham - ALBERT HEIJN P EGELMATIG verbruik van sinaasappelen, citroenen en ander vers fruit behoort in win tertijd min of meer tot de nood zakelijkheden, wil men de voe ding In alle opzichten als ver antwoord beschouwen. Hierover is men het wel eens, doch met een zekere argwaan beschouwt men vaak de blikken vruchten sap, welke tegen zeer redelijke prijs ln de handel worden ge bracht. Ieder kan er echter van overtuigd zijn, dat deze sappen niet onder doen voor verse vruch ten, zodat men deze vol vertrou wen groot en klein kan serveren. Soms wordt gevraagd, of de bliksmaak niet voorkomen kan worden en ook gebeurt het he laas weieens, dat men om deze reden geen gebruik van deze voordelige vitamine-bron wenst te maken. Hier is een eenvoudig middel, om dit kleine euvel te bestrijden. Wanneer men een blik gaat aanbreken, doet men er goed aan in de bovenkant twee gaatjes te maken; giet daarna met een zeer hoge straal het blik leeg in een kan, zodat het sap de gelegenheid krijgt, het blikaroma te verliezen. Lijkt dit teveel kamergymnas tiek, dan kan men het gehele bovendeksel met de blikopener lossnijden waarna de inhoud verscheidene malen vice versa kanblik gegoten wordt. Noch de sinaasappelen noch het sap lijden er onder, wanneer men deze op kamertemperatuur brengt. Vooral kinderen, zieken ®f ouderen kunnen tegen ijs koud fruit of sap bezwaren heb ben. Beslist ongewenst is het ech ter om fruit of sap meerdere da gen in een verwarmd vertrek te laten. Wordt tomatensap als vitamine C-bron gebruikt en maakt men een geopend flesje niet op, dan is het raadzaam dit niet langer dan drie dagen te bewaren. Het vitaminegehalte gaat n.l. achter uit, wanneer het sap met lucht in aanraking komt. Toevoeging van suiker beïnvloedt de voe dingswaarde van citroen- of an der sap beslist niet nadelig. Als kind waren we het er al over eens: geen groter lekkernij dan drop. Die heerlijke stangen laurierdrop, waarvan je maar heel kleine stukjes moest afpeu- teren om geen „verbitterde" smaak in je mond te krijgen; die taaie zoute schuintjes; de kat jes- en knoopjesdrop, waarin het zoet overheerste Wel is de snoeplust van die kindertijd inmiddels verdwe nen. De kwellende vraag, wat drop nu toch eigenlijk is, bleef. Thans is ons ook dit geheim ge openbaard. De jubilerende drop maker van Albert Heijn, de heer H. Bakker heeft het ons verteld. „De blokdrop is de grondstof voor alle dropsoorten", zei hij raadselachtig. „Goed, maar wat is blokdrop?" wilden we weten. „Doodgewone laurierdrop!", ant woordde hij, ons nog steeds in het onzekere latend. Maar snel ver volgde hij: „Het is het inge dampte sap uit de wortel van het beroemde zoethout, dat U zich nog wel uit het snoepwin keltje van Uw jeugd zult herin neren!" Uitstervende plant Elders hebben we daarna ge ïnformeerd, waar het beroemde zoethout vandaan komt. „Van rond de Middellandse Zee", ver namen we. „Het is een woeker plant, die alleen op ongeculti veerde grond gedijt. En omdat er rond de Middellandse Zee, in Spanje, Italië, Griekenland, Ja zelfs in Iran en Irak, steeds minder ongecultiveerde grond overblijft, is de zoethoutplant langzaam maar zeker aan het uitsterven. Spanje rekent er op over vijftig jaar geen blokdrop- industrie met grondstoffen van eigen bodem meer te kunnen on derhouden. Italië importeert nu al de zoethoutwortels uit Grie kenland. Wij hebben het altijd wel ge zegd: onze jeugdjaren zijn rijker geweest dan die van nakomende geslachten ooit zullen kunnen zijn

Allerhande | 1955 | | pagina 6