Albert Heijn goedkoper! Nu 3-voudig; voordeel bij Albert Heijn de teste a de testte 3 ,e«te+V^aa,ulM zuinig Witte bloem 500 gram 21 Fijnste patentbloem pak 500 gram 31 Zelfrijzend bakmeel .woV 40 - 33 Hele Siam rijst droogkokend 500 gram 45 Tafelrijst Fijnste Kwaliteit pak 500 gram 55 Vermicelli op juiste kooklengte 250 gram 19 Sago grote rol 22 AH pudding in 7 smaken per pak 15 Custard dubbel pak 48 per pak 25 Erwten met gesneden wortelen, groot blik 69 Kaneel per strooibus 30 Witte peperper strooibus 45 Haring in tomatensausgroot blik 61 Leverpastei per blik 33 Grote Snijkoek per stuk 39 Echte Zaanse Beschuit 'ï'SuÏÏ 25 Flikken musket 100 gram 45 Huishoudzeep dubbel stuk 17 maakt U het leven Hoe U in het bezit komt van een AH obligatie of AH spaarbrief ^lllllllilllllllHilllHIiinillllHilUlillllHIIIIIIIIllllllllUIIIIIKIIIHIIIIillllllltllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIII RAASDONDERTJES ALLER HANDE TT/ IJ zeggen dikwijls tegen de ff vrouiven-thuis: Meisjes zeg gen wij), jullie moet zui nig zijn. Niet teveel inslaan bij de kruidenier bijvoorbeeld; laat je toch niet telkens door die chef verleiden. Je moet altijd voor ogen houden als je daar staat dat het tenslotte allemaal betaald moet worden met mijn zweet. En als je weet hoe zuinig ikzelf met dat ztveet ben dan mogen jullh het toch zeker zijn! En het g.g.m.n.o.d.r. Dat laatste is een afkorting van ons, die wij zeer vaak ge bruiken ten overstaan van de vrouwen-thuis en zij betekent „het geld groeit mij niet op de rug". Het is een afkorting die de vrouwen-thuis van kop tot teen van zichtbare afschuw doet rillen. Maar, hoe nadrukkelijk wij ook wijzen op het feit dat het g ons niet op de r. groeit, toch be merkten wij onlangs weer, dat de vrouwen-thuis, toen zij bood schappen hadden gedaan bij de kruidenier, deze met sluiperige omzichtigheid naar de keuken brachten om ze daar met eek hoornachtige haast op te bergen. Met dreunende tred NU, mannen-broeders, hier x 1 traden wij toen weer eens even geducht op! We stapten met dreunende tred de keuken in en riepen: „Jullie weet wat ik gezegd heb: zuinigheid is de leus. Want het g.g.m.n.o.d.r.!" en toen trapten wij, in onze opwinding op de zwabber en die 'sloeg ons met geweldige, moordende kracht tegen de schedel, en als wij ons niet hadden vastgehouden aan het aanrecht, zouden wij daar languit neergeslagen zijn in de broodeigen keuken. „Het geld groeit me niet op de rug?" „Hoe vaak!", schreeuwden wij toen, „heb ik al niet gezegd, dat die zwabber daar niet mag staan: je krijgt hem elk ogenblik tegen je kop!", en daarna gingen wij wankelend terug naar de kamer en bleven geruime tijd zwaar- asemend in de grote stoel zitten en de vreselijkste gedachten gin gen ons door het hoofd. „Niet waar", dachten wij, „men zwoegt en zwoegt maar en bij de krui denier wordt het geld wegge. ..en toen trapten wij in onze opwinding op de zwabber. smeten; aan allerlei onnuts. Aan...." en toen schoot ons in eens het woord tutti-frutti on verklaarbaar in de gedachten, en wij werden daar vreselijk kwaad van ineens en riepen zeer luid door het hele huis: „Tutti Frutti daar gaat je goeie geld: Tutti frutti!" „Riep je?" vroegen de vrouwen- thuis toen uit de keuken. „Ja, tutti frutti!!", brulden wij woedend terug. Het was daarna geruime tijd zeer stil. V ooruitzien T OEN er weer eens woorden waren geweest besloten wij eens een voorbeeld te geven: wij zouden zelf naar de kruidenier toegaan. Daar stonden wij reeds in die heldere zaak tegenover een hartelijk, fris meisje. Suiker hadden wij nodig. Klaar. En, o ia, rijst En pikante oude kaas. En dat was alles. Maar kijk eens, lezer, men moet vooruitzien. Men moet, wil men economisch arbeiden en zich no deloos heen-en-weer lopen bespa ren, weten in te slaan voor de toe komst. Neem nu eens de zeep. Zo als een ieder weet is wassen, wan neer hel met mate gebeurt, ge zond. Maar hoe lastig wordt dat wanneer men geen zeep in huis heeft. Dus nemen tog twee dozijn stukken. Vooruitzien is het motto. En daarna zagen wij de blikjes. Kan een normaal, gezond gezin voortleven zonder ansjovis, appe- tittsild, hovmestersild, sardelrin- gen en gaffelbitter? Is er een ver jaardag denkbaar zonder zout jes? Een feestje zonder gaffel- bitter? We namen daar een flinke sortering van. Maar, mensen, vis moet zwem men. Daarmee dient een man die in de toekomst denkt wel dege lijk rekening te houden. Hoe dik wijls loopt men niet zonder sherry, zonder wat wijn, zonder enige flessen port en muscaat- wijn de winkel uit! Dom! Wij namen van alles wat. En ook nog een flesje of wat met madeira. Madeira immers is een bijzonder heilzame drank voor jonge moe ders en zieken en in een gezin kan men nooit weten. En dan de cacao! In elk Neder lands gezin móet cacao zijn. En koffie. En thee natuurlijk. En wat blikken groente voor onverwacht bezoek. En worsten voor de winterpot En mosterd. En slaolie. En soe pen. En natuurlijk koekjes. Ten slotte namen wij, omdat een man ook zijn rechten heeft, wat fles sen bier. En gingen toen. Resoluut en on vermurwbaar. Want de kunst van het vooruitzien is de grens te ken nen. Men moet zich niet laten ver leiden tot te grote inkopen. Ko pen wat gij nodig hebt en dan zon der dralen de winkel verlaten. Zo als wij dat deden. Alles zou be zorgd worden. 7 EG riepen de vreuwen- thuis verward door elkaar heen toen wij na een fikse wan deling een uurtje of wat later thuiskwamen, „wat heb je nóu toch gedaan! Waarvoor is dat allemaal. Jelijktwelmal! En je hebt het ons nog laten betalen ook! Als, je maar weet dat we elke cent van je terug moeten hebben. En als wij 'es iets kopen danen zo maar voort, lezer. Of wij mal waren dus. Of het voor een jubileum was. Of wij mal waren, nog eens. En zo maar door. Wij zwegen geheel. Wij trok ken de sloffen aan met een uit drukking van smart op het ge laat. Wij zuchtten. Want het is niet mogelijk zulke vrouwen dui delijk te maken, dat vooruitzien de grote kunst van het inkopen is. Dat wassen van het grootste belang is in een beschaafde maatschappij. Dat madeira zo uit stekend is voor jonge moeders en zieken. Dat koffie en thee elke dag gebruikt worden. Dat verjaardagen onontkoombaar zijn en feestjes zeer nuttig; dat Zij kwekten maar door. En tel kens dat hatelijke roepen: „Als je maar weet dat we elke cent van je terugkrijgen, elke cent!" Zij riepen dat zo lang tot wij ongeduldig werden en schreeuw den: „Geen sprake van: jullie denkt zeker dat het geld op mijn rug groeit!" df TJ vraagt in een onzer filialen een GRATIS spaarboekje. 2 Hierin plakt U obligatiezegels. TJ kunt volkomen vrijwillig 1 obligatiezegel van 10 cent kopen voor elke bestede, volle gulden. 2 Zodra het boekje vol is (waarvoor TJ een totaal van 49.aan zegels spaart) kunt TJ a. tegen inlevering van het boekje in een onzer filialen 50.contant uitbe taald krygen; of: b. in het bezit komen van een 4% winst- delende obligatie, groot 50; of: e. van een rente op rente kwekende AH-spaarbrief, eveneens groot 50. In alle drie gevallen ontvangt TJ dus direct rente van TJw gespaarde geld. Behalve de vaste rente van 4% keert Albert Heijn N.V. op deze klanten-obli gaties als winstaandeel een '/2% extra uit voor elk procent dividend dat in een bepaald jaar op de gewone aandelen Albert Heijn boven 5% wordt uitbetaald. De waarde van een AH klanten-spaarbrief groeit naarmate U hem langer in bezit heeft. Indien 5 jaren zijn verlopen, krijgt U er b.v. 62.50 voor,- na 10 jaren 77.50; na 15 jaren 100.en zo vervolgens. Na 22 jaar is de waarde maar liefst aan gegroeid tot 150.Ongemerkt ver zekert U zich dus van een aardig som metje achter de hand. Uw spaartegoed, ook wanneer Uw spaar boekje nog niet is volgeplakt, is te allen tijde in elk onzer filialen onmiddellijk opvorderbaar. Ook de obligaties en spaarbrieven kunnen op elk gewenst moment worden verzilverd.

Allerhande | 1955 | | pagina 4