Honderden recepten stroomden hij Ciska Verheul binnen POEFELEN KEES RÏTMAN maakt er 'n (muzikaal) grapje van Albert Heijn Prijswinnaressen treden voor het voetlicht Süppenpostro Witte bonen met A'damse poffertjes appelen Kruukplaetjes Pruimenkreuze verwierf de ereprijs Wie zal in Maart de gelukkige zijn U döet toeh ook mee! Vijfschaft Extra Aanbieding Jamaica Rumbonen Wat zullen wij vandaag op de boterham eten? 44 49 36 46 41 49 46 69 24 33 44 54 37 26 61 45 t ALLER HANDS HET enthousiasme onder onze lezeressen voor de nieuwe rubriek „Uit het Bakhuis" bleek zo overweldigend groot te zijn, dat het ons de grootste moeite kostte, tijdig de winnaressen van «leze maand bekend te maken. Vele brieven bevatten zelfs meerdere recepten, ook mededelingen van andere aard of vragen voor de Vraag- en Antwoordrubriek. De practijk heeft ons dus meteen weer een lesje geleerd, n.l. dat Wjj U vriendelijk moeten verzoeken elk recept voor de rubriek „Uit het Bakhuis" op een apart vel papier te schreven, voorzien van naam en adres en als het kan gaarne een opgave erby van de bij- tondere omstandigheden, waaronder het gerecht gegeten wordt. Ook al zendt U desnoods tien recepten in, elk wordt toch apart be oordeeld en komt eventueel voor plaatsing In Aller Hande in aan merking. En.... wordt U deze maand teleurgesteld, weest U dan welgemoed, want elke maand opnieuw worden alle binnengekomen recepten opnieuw beoordeeld en dingen dus telkens weer naar een prijsje mee. de prijs van 6.zullen delen. Benodigd: 500 gr. bloem, 250 gr. margarine of boter, 200 gr. witte basterdsuiker, 100 gr. stroop, 1% theelepeltje kaneel. Bereiding: van bovenstaande ingrediënten een stevig deeg kne den, dit tot enkele ballen uit rollen, deze vervolgens weer plat- rollen tot een dikte van ongeveer 1 cm. Met behulp van een likeur glas rondjes uitsteken (restjes op nieuw samenvoegen, uitrollen en In rondjes steken), deze in een droge koekepan op een laag vuur aan weerszijden mooi bruin bak ken, hierbij steeds de koekjes verschuiven om verbranden en uitlopen te voorkomen. Ook moe ten de koekjes niet rijzen. Voor al. wanneer zij enkele dagen oud zijn, smaken deze „kruukplaetjes" verrukkelijk, waarbij het Juist van het grootste belang is, dat het inwendige ervan niet gaar is. Naast Mevrouw M. Snackers Uit Waubach (Limburg), wie de ereprijs ten deel viel, zijn er nog zes specifieke streekrecepten, die deze maand voor een prijs in aan merking komen. Daar er twee gerechten bij zijn, die door twee verschillende dames werden in- fezonden, menen wij deze bei en in de prijs te moeten laten delen. En hier zijn dan de be kroonde recepten: Een machtig „soepje" uit Fries land, dat men als middagmaal kan opdienen. Het is heel vlug te bereiden, dus echt iets voor een drukbezette dagHét recept is afkomstig van Mevrouw W. v. Angeren v. d. Berg, Geuzenweg 38 te Hilversum en het luidt: Benodigd: karnemelk, bloem, margarine of boter en stroop óf «troop en rookspek. Bereiding: Verwarm, liefst au bain marie, de benodigde hoe veelheid karnemelk en meng deze voorzichtig aan met zoveel bloem, tot een stevige dikke soep (oftewel pap) wordt verkregen. Er moet flink geroerd worden anders is er kans op klonteren. Schep de süppe op de borden, geef er boter of margarine en stroop óf stroop en blokjes uit gebakken rookspek bij. Is een gerecht, dat als groente bij een maaltijd van aardappelen met gebraden gehakt wordt ge geten, zowel in het hoge Noorden als in Gelderland. De bijzonderheden voor dit heerlijke maal werden ons toe gezonden door de dames J. Bot terLangerveld, Hygiea- plein 17 I te Amsterdam-Z. en S. Aardema, Delistraat 57 te Wormerveer, die dus beiden de prijs van 5.zullen delen. Benodigd: per 500 gram witte bonen 250 gram gedroogde zoete appelen. Bereiding: Beide ingrediënten op de gewone wijze apart weken en gaarkoken. Vooral met de ap pelen oppassen, dat deze niet tot moes koken. Niet door elkaar roeren bij het opdienen, doch eerst de bonen op de borden scheppen en hier boven op de appelen, want dat is het lekkerst! zijn smakelijke, vlug te bakken koekjes (zonder oven) van het eiland Flakkee in Zuidhol land. Het recept bereikte ons van twee kanten, n.l. van de dames A. Nelis Schoordijk, Troelstrastraat 11 te Soestdijk »n J. H. van Schelfgaar- d e n M ij s Ten Hovestraat 87 te Den Haag, die ook beiden is een heerlijk nagerecht uit Noordholland, dat, in tegenstel ling tot de gewone poffertjes, niet gebakken behoeft te worden. Het recept ervoor werd ingezonden door Mevrouw D. van der Veer de Bondt Dubbel man, Grianestraat 6 hs, Am sterdam-W. Het is heel vlug klaar Benodigd: 250 gram macaroni, wat zout, margarine of boter, poe dersuiker. Bereiding: Kook de macaroni op de gewone wijze gaar in ruim water met een snufje zout. Uit laten lekken en warm houden (vocht bewaren voor sausen of soepen). Margarine of boter brui nen als voor jus en met de ma caroni warm opdienen. Op de borden dit gerecht bestrooien met poedersuiker. Door het brui nen van de boter doet dit toetje als een gebakken meelspijs aan. is specifiek Drents, schrijft Me vrouw H. Smit Pouwels, Westeinde 3 te Meppel. Meest al eet men het als toetje, een en kele keer echter ook als hoofd gerecht bij wijze van groente. Benodigd: 200 gram ge droogde pruimen, 200 gram ro zijnen, 2 1 water, 2 eetlepels stroop. 2 eetlepels margarine of boter, scheutje azijn en wat bloem of aardappelmeel om te binden. Bereiding: Was de pruimen en de rozijnen en zet deze een avond tevoren te weken; kook beide gaar in hetzelfde water en voeg de andere ingrediënten tot TT ET interessantste en meest actuele recept van de maand Februari werd inge zonden door Mevrouw M. SNACKERS Sloterstraat 36 te Waubach (Limburg), die hiervoor dus, behalve de uitgeloofde tegoed-bon van 5.-, ook nog de OORKONDE zal ontvangen. Dit recept luidt: „Foefelen" een carna valsgebak uit Zuid-Limburg. Benodigd: 500 gram bloem, 2 gram gist, 4 eieren, 200 gram margarine of boter, 50 gram suiker, tvat xout, melk. Bereiding: Maak de gist aan met tvat lauwe melk en laat even rijzen; vermeng dit daarna met een kleine hoeveel heid bloem. Maak een kuiltje in de overige hoeveelheid bloem en doe hierin de ge smolten margarine of de boter, de eieren, het snufje xout, de vanille- en de gewone suiker en roer alles goed dooreen met het papje van de aangemengde gist. Zoveel lauwe melk toe voegen tot een goed kneedbaar, vooral niet te stijf deeg ont staat; daarna 30 minuten laten rijzen en vervolgens niet te dun uitrollen. Repen snijden en hiervan losse knopen maken nog 10 min. laten rijzen en vervolgens in hete olie bruin bakken. Na afkoeling dik met poedersuiker bestrooien. slot toe. Bind het vocht met wat bloem of meel. is een originele stamppot uit de provincie Utrecht, waarvoor het recept binnenkwam van Me vrouw Bosboom, Bilderdijk- laan 22 te Hilversum. Het is een verrukkelijk, voedzaam maal, speciaal voor de wintertijd. De grappige naam duidt het aantal ingrediënten aan, dat erin ver werkt wordt: een schaft van vijf dus Benodigd: 1 kilo winter wortelen, 5 uien, 250 gram bruine bonen, 2 zure appelen en 2l/j kilo aardappelen. Bereiding: De bonen een dag tevoren te weken zetten, winterwortelen snipperen, uien in reepjes snijden, eveneens de appelen en deze eerste vier van de vijf aan de kook brengen in ruim water. Vervolgens de in stukjes gesneden aardappelen toe voegen en alles met elkaar gaar laten worden. Het eventueel overtollige vocht in een boter- of speksaus verwerken en erbij ser veren met kookworst of uitge bakken gerookt spek. Advertentie Truc teert Uzelf eens! 100 grain 29 (Tot en met 26 Februari) HOEWEL het geluk niet steeds mèt hem was. is Kees Ritman altijd een gelukkig man ge weest. Een man althans, die het presteert om de wereld steeds een vrolijk gezicht te tonen. Lachend reed hij vroeger rond in een his torisch autootje, dat hij zelf als „De Brik" betitelde. Toch is het Ritman niet steeds voor de wind gegaan. Voor zijn 45e jaar heeft het eigenlijk nooit willen vlotten ondanks het feit, dat hij zich voortdurend actief toonde met spelen en componeren. Bij „De Zaaiers" kon men hem vrij regelmatig beluisteren, maar het was duidelijk dat Ritman zijn grote kans nog niet had gekregen. In de „heksenketel" van het ra dio-wereldje gaat dat wel vaker zo. Men kan er, vooral als musi cus, jarenlang „meelopen". Maar Kees Ritman heeft zijn kans ge kregen. Filmmuziek en suites componeerde hij. Maar dè grote kans bleek een muzikaal grapje te zijn, waar hij bij wijze van toe val achterkwam „UW NAAM IN MUZIEK" is het programma, dat geboren werd uit een simpel ideetje, een luttele inval, die de N.C.R.V. op de juiste waarde heeft weten te schatten. En mèt de omroepvereniging hon derden luisteraars. Kees en zijn vrouw Ann, die in Hilversum een gedeelte van een boerderij be wonen, zijn elke week met het behandelen van de post een „hap" tijd kwijt. In de eerste weken ont vingen zij maar liefst 400 brie venEn nog steeds verwondert de postbode zich over zoveel cor respondentie, gericht aan een par ticulier adres Het muzikale grapje van Rit man is niet zo eenvoudig als het lijkt. Hij spelt op de toetsen van zijn piano namen van luisteraars (bijv. C. D. E Aan de hand van het (naam) motiefje speelt hij een werkje in de stijl van de tevens gevraagde componist. Vraagt me vrouw De Boer uit Aalscholvers plaat „haar naam in Franz Liszt", dan past Ritman er een muzikale mouw aan. Op het ogenblik rijdt Kees Rit man in een aanmerkelijk minder historisch autootje. Hij is blij met het succes. Vooral voor Ann. „Want", zegt hij, „vooral de vrou wen van ons, onopvallende schim men, hebben het moeilijk". Namen van luisteraars op de toetsen Advertentie Wat zullen wij vandaag op het brood eten Ga naar Albert Heijn en Uw vraag beantwoordt zichzelf Daar vindt U een rijke sortering van de allerfijnste vlees waren. Altijd even vers en smakelijk en voordelig. per 100 gram Fijne Snijworst Boerenmetworst Gekookte worst Tongenworst Nierbrood Brunsw. theeworst Berliner Leverworst Gelderse Rookworst per stuk per 100 gram Haagse Leverworst Saks. Leverworst Leverkaas Eckte Geld. Ham Mager Ontbijtspek Gerookt Vet Spek Bacon Rookvlees Leverpastei P. wik 33-53 VOOR ONTBIJT- EN KOFFIETAFEL

Allerhande | 1955 | | pagina 2