KLANTEN DELEN IN DE WINST Uitgifte AH-obligaties overweldigend succes Hoe en wat „Gemeenschapsgedachte Systeem berust op basis van volkomen vrijwilligheid J. W. de Vries - de man „achter de obligaties" BEZITSSPREIDING GEEN TICTIE MEER Zeilen en roeien Ciska Verheul heeft het druk Aller Hande ALBERT HEIJN N.V. ZAANDAM HOFLEVERANCIER FEBRUARI 1953 Ten behoeve van haar klanten is Albert Heijn met ingang van 3 Februari j.l. overgegaan tot de uitgifte van obligaties met een nominale waarde van 50.ieder. Dit is de eerste maal in Nederland, dat obligaties worden uitgegeven met een zo kleine nominale waarde als 50. Ook het feit, dat deze voor de klanten van het bedrijf zijn bestemd, is voor ons land nieuw, waarbij de klant- obligatiehouder" van het bedrijf, financieel gesproken, recht streeks bij de gang van zaken betrokken wordt. Een rente-vergoeding boven de vaste rentevoet van 4 wordt aan de hand van het vastgestelde aandelendividend bepaald. Uitbetaling geschiedt jaarlijks op vertoon van een aangewezen coupon. Men verwacht dat de jaarlijks uit te keren rentevergoe ding in de buurt van 6 zal liggen. Bij het ter perse gaan van dit nummer van Aller Hande, dat is nauwelijks vier dagen na het begin van de uitgifte, bleek reeds dat de belangstelling overweldigend ivas. De Nederlandse Pers besteedde over de gehele linie grote aandacht aan deze financiële opzet, die nieuw voor Neder land is. Het publiek was enthousiast. In één zaak b.v. werden gedurende de eerste drie dagen ruim duizend spaarboekjes verstrekt. Het ligt in de bedoeling de ..klanten-obligatiehouders" door middel van een speciaal voor deze groep samengesteld jaarver slag op de hoogte te houden van de gang van zaken van het be drijf. Spaarbrieven Naast obligaties is men ook overgegaan tot de uitgifte van spaarbrieven, welke, na ver loop van 22 jaar, recht geven op uitbetaling van driemaal de no minale waarde, dat is 150. Obligaties en spaarbrieven kun nen te allen tyde verzilverd wor den De technische uitvoering van dit project, waarbij het begrip klant geconcretiseerd diende te worden, is gebaseerd op een ze gelsysteem, aan de hand waarvan men, indien men dit wenst, voor de obligatie kan sparen. Vrijwillig Uitdrukkelijk zij er op gewe zen, dat het hier om sparen gaat Een fraai uitgevoerd instructie boekje over de uitgifte van klan tenobligaties en spaarbrieven door Albert Heijn met de daaraan ver bonden hoge rente van ca 6%, is op alle verkoopplaatsen van Albert Heijn gratis verkrijgbaar. Ook bij Ciska Verheul, Harsten- hoekweg 189, Scheveningen, kun nen deze boekjes worden aange vraagd, terwijl men voorts tot haar vragen kan richten over de klantenobligaties en -spaarbrieven. in de zuiverste zin van het woord. Met andere woorden, het is volkomen v r ij willig; men kan het als een moderne variant op het spaarvarken of de oude kous beschouwen. Men belegt namelijk geld uit eigen zak in de zegels, die de bouwstenen vormen voor de obli gatie. Maximaal mag per keer 10 c' van het in een verkoopplaats var. Albert Heijn bestede bedrag wor den gespaard. De Heer J. W. de Vries, plaatsvervangend lid van de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V., belast met de finan ciële leiding van het bedrijf, gaf tijdens een onlangs gehouden bij eenkomst van winkelchefs het volgende commentaar op deze ontwikkeling: „Wij hebben het gevoel, dat wij door deze financiële stap mee gaan met een moderne stroming in de economie. De gemeen schapsgedachte, zowel in algemene als in bedrijfseconomische zin wint veld en het is mede daarom, dat juist een bedrijf als het onze, dat steeds in contact komt met de eindconsument, deze gemeen schapsgedachte ook ten aanzien van zijn klantenkring wil uitdra gen. Klanten horen erbij Dat wil dus zeggen, dat de klanten erbij horen, zowel wat het medebezit als de winstdeling betreft. Door de uitgifte van winstde lende klantenobligaties is Albert Heijn thans de eerste Nederlandse onderneming, die dit nieuwe eco nomische streven naar bezitssprei- ding daudwerkelijk in de praktijk brengt. Van de mate van inzicht van de klanten zal het afhangen in hoeverre men rijp is de door het bedrijf toegeworpen bal op te vangen, met andere woorden, in hoeverre men zal inzien welke mogelijkheden hier inzitten en hoe men die het beste ten eigen nutte en ten nutte van de gemeen schap zal kunnen toepassen." EEN gezonde spaarzin is een eigenschap, die het Neder landse volk vrijwel altijd heeft gesierd, in het bijzonder ook de Nederlandse huisvrouw. I11 de achter ons liggende jaren is er een tijd geweest, waarin dit anders scheen te zijn. Na afloop van de oorlog vond aanvankelijk een op zichzelf zeer begrijpelijke „ontsparing" plaats. Allerlei drin gende behoeften waren in de oorlogstijd onbevredigd gebleven en er was een zo nijpende inhaal vraag naar vele noodzakelijke goe deren, dat men eenvoudig aan sparen niet kon toekomen. Ook kon men in de eerste jaren 11a de oorlog niet zeggen, dat de Ne derlandse gulden bijzonder stabiel was. De internationale positie van de gulden was zwak en er voltrok zich in ons land een belangrijke prijsstijging, die voor het vertrou wen in ons ruilmiddel destijds bedenkelijke gevolgen had. Gelukkig ligt dit alles achter ons. ïu het iuternationale verkeer Prof. Dr. G. M. Verrijn Stuart. wordt de gulden thans als een zeer sterke valuta beschouwd. Er is bard gewerkt en de meeste van de in de oorlogstijd ontstane leemten zyn nu wel weer aange vuld. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat er duidelijke tekenen van herlevende spaarzin bij ons volk vallen waar te ne men. .Het is onder deze omstandig heden een goede gedachte ge weest van Albert Heijn N.V. om een geheel nieutve weg in te slaan en aan haar klanten de gelegen heid te bieden tot sparen en tot het verkrijgen van winstdelende obligaties en spaarbrieven, die een bijzonder aantrekkelijk ren dement zullen opleveren. Albert Heijn N.V. acht het zich een voorrecht, dat de klanten op deze wijze geheel vrijwillig enig pro fijt kunnen trekken van de resul taten van haar bedrijf. De kleine coupures van de winstdelende obligaties en van de spaarbrieven vormen een middel om tot be zitsvorming en bezitsspreiding te geraken en op vrijwel geruisloze wijze. Door de onmiddellijke op eisbaarheid loopt de spaarder nooit het gevaar, dat hij een illiquide bezit krijgt. Op deze wijze wordt tol uiting gebracht, dat er een band bestaal tussen ons bedrijf en de klan ten. die dit bedrijf bedient. Beider belangen lopen parallel; hier is geen tegenstelling. Wan neer dan deze verbondenheid van belangen tot uiting komt in een zo nuttige vornr als die van het sparen, op hetzelfde ogenblik „VADER" van hel obligatieplan, de heer J. W. DE VRIES, (rechts), samen met zijn naaste medewerker, de heer D. VETHAAK. "I O (Ti'APl Siert de roos sichzelve, -*-Ö fa zij tooit meteen de gaarde. „Nee, nee, beslist niet praten over de nieuwe spaar-obligatiesl" Zo waren we de sober ingerichte werkkamer binnengekomen van de heer J. W, de Vries (57), de adjunct-directeur van het Albert Heijn-concern, wiens functie na de laatste statuten-wijziging officieel als Plaatsvervangend Lid van de Raad van Bestuur omschreven staat. Ons goede voornemen bleek ydel. Met twee tellen zaten we er midden in. We kregen een duidelijke uit eenzetting. Boeiend en menselijk. Ongewild en ongeweten uit groeiend tot een nauwkeurige karakterschets van de man zelf. Hij liet zich kennen als iemand, die het geloof in het goede van de mens door de jaren heen heeft behouden, en die kans ziet zelfs in het dorre gegoochel met cijfers zichzelf en zijn idealen te ver wezenlijken. „We behoeven er niet omheen te draaien. Met die spaar-obliga ties hebben we in de eerste plaats bedoeld onze omzet te vergroten", stelde hij vast. „Dat is dus een zuiver verstandelijke overweging. Maar het hart staat er niet buiten. Het is mijn stellige overtui ging, dat de gemeenschaps gedachte groeiende is. Vrijwel aanvaard is reeds, dat een bedrijf niet zo maar de particuliere liefhebberij van één man is, maar een arbeids gemeenschap, waarin ieder voor hel wel en wee van de ander ver an tivo ordelijkheid draagt. Wij zijn nu nog een stap verder gegaan. Wij heb ben de grondslag gelegd voor een bedrijfsgemeenschap, waar in voor het eerst in Neder land nu ook de klanten deel hebben. Wij hebben de kring van belanghebbenden in ons bedrijf uitgebreid tot onze klantenkring en daarmee té vens een practisch bewijs geleverd, dat bezitsspreiding geen fictie hoeft te zijn." Even pauzeert de heer De Vries, wanneer hij dit gezegd heeft. Vorsend kijkt hij ons aan en raadt als het ware onze ge dachten. „In ons land wordt een samengaan van gevoel en ver stand in het zakenleven nog vaak moeilijk aanvaard. In Amerika, als waarop men zich de be nodigdheden voor de dagelijkse huishouding verschaft, dan wil het my voorkomen, dat hierbij een methode in toepassing wordt gebracht, die in economisch op zicht volledig verantwoord mag worden geacht en die alleszins toejuiching verdient. Prof. Dr. G. M. Verrijn Stuart, Pres. Comm. Albert Heijn N.V. waar ik vorig jaar een paar maanden heb rondgezworven, heb ik echter een andere geest leren kennen. Het een hoeft het ander niet uit te sluiten. Misschien wordt het wat naïef gevonden, maar ik heb niettemin de hoop, dat w|j een bijdrage ge leverd hebben om ons minder door afgunst te laten beïnvloeden. Een oprechte blik bevestigt de eerlijke overtuiging, die achter deze woorden schuilgaat. Een sportief mens, flitst het door ons heen. En wanneer we daar naar vragen, bevestigt de heer De Vries die gedachte. „Zeilen, roeien en fotograferen heb ik altijd als mijn liefhebberij en beschouwd", zegt h\j. Voor zei len is men eigenlijk nooit te oud. Door het huwelijk van mijn twee kinderen raakte ik echter mjjn zeilpartners kwijt. Roeien is een tak van sport, die regelmatige training vereist. Kom je door druk werk daar niet meer aan toe, dan kost hel eigenlijk teveel tijd om weer op slag te komen. Wat het fotograferen betreft, beperk ik me op het ogenblik tol het vastleggen van wat reisindrukken en tot prentjes van mijn kleinkinderen, vier jongens". Het klinkt ongeveer als een excuus. Het tekent de levens houding van deze man, die het A.H.-concern In 26 dienstjaren zag groeien van een zaak met 800 werknemers tot één met ruim 4500 bedrijfsleden. Wegens de overstelpende hoe- veelheid copy, o.m. doordat in dit nummer veel aandacht aan de uitgifte van obligaties voor de klanten wordt besteed, moest de vragenrubrlek van Ciska Verheul vervallen. Naar aanleiding van publica ties over de uitgifte van klan tenobligaties en spaarbrieven door Albert Heijn zijn hierover bij Ciska Verheul een aantal belangrijke vragen binnenge komen. Het is de bedoeling in het volgend nummer, dat eind Maart verschijnt, hierop in t« gaan.

Allerhande | 1955 | | pagina 1