j/lilirl BLIKKEN WAT JE VAN °f[" KUNT MAKEN 1 lS|j Vraag het Ciska Verheul dU jitN BS U" I b ALLER HANDE EEN LEUK WERPSPEL Geen donderbus, maar EEN WONDERBUS! Hiervoor hebben we nodig een stroopblik. Zowel in de bodem als in de deksel daarvan prikken we twee gaten en daar halen we een stevig stuk elastiek doorbeen. Aan de buitenkant van de deksel worden de uiteinden van het elastiek aan elkaar geknoopt Waar de draden elkaar kruisen, binden we een touwtje om het elastiek, en aan dat touwtje hangen we een ren stuk lood Dan sluiten de bus over de grond te rollen door hem een n, dan zal ons dat niet hikken. Maar rol hem ?ne hoek van de kamer zover mogelijk naar de dere door hem voort ta duwen en laat de bus los. Dan zul tot je verbazing zien dat de bus uit zich zeil terugrolt en de kamer. Anderen, die dit zien ritje b. Proberen Ie g Je kunt zeil EEN STOOMTURBINE maken, Ie blikken heb Ja er voor nodigt een zeer smal blik, een zeer wijd blik en een gewoon blik. Die drie - blikken maak je aan elkaar vast door er een touw stijl omheen te binden Het gaat er nu om van een zekere afstand kleine ballen in één van kbl'£|ken t# Werpen Al' balletjes Iedere speler krijgt b v. zes aardappeltjes. om de beurt wordt gegooid. Wie eer aardappeltje in het kleinste blik werpt. krijgt 5 punten. Een aardappeltje'In het grootste blik levert 1 punt op, in het „middelmaat"-blik 2 punten. W tenslotte de meeste punten heelt, die v en krijgt 's avonds, bij het eten als prijs eerj extra portie aardappelenl Knip me blik uit zoals op de tekening is aangegeven. Elk van de zes schoepen (wieken) draaien we een kwart slag om zodat een schoepenrad, een soort molentje, ontstaat. Precies in het middelpunt prikken we een gat, waar de as een lange spijker doorheen kan. Deze as draait in een U-vormig omgebogen stuk blik, dat op de deksel van een stroopblik wordt bevestigd. De beste wijze van bevestiging is s het kan ook met een boutje met een moer ol.n In de deksel van het blik prik je een gat -'z Doe in het blik wat heet water, druk de deksel er op en vraag dan je vader ol hij het blik op het vuur wil zetten Een klein» vlam is voldoende Zodra het water kookt, spuit uit het gal stoom, die de schoepenkrans, het molentje, doet draaien. Volgens hetzelfde beginsel werken de machtige die de grote dynamo's in de electriciteitscentrale i DOOR LUCHTDRUK VERMORZELD In een blik van rietsuikerstroop, dus niet ingeklemde deksel, een kopje water. Vraag dan de hulp van je vader ot een andere volwassene Hij moet het blik op 't gas zetten en aan de kook brengen. Het water moet dan een ol twee minuten doorkoken. Daarbij wordt de lucht in het blik groten deels door de stoom verdreven. Dan het gas uitdraaien on middellijk de deksel op het blik doen en die (link aandrukken. Met een doek het hete blik aanpakken en onder de kraan zetten. Laat je nu koud water over het blik lopen, dan conden seert de stoom tot water en ontstaat binnen het blik een zeer lage luchtdruk. Nu oelent de buitenlucht op elke vierkante centimeter een druk van één kilo uit (dat betekent dat op ons lichaam meer dan 10 000 kilo drukt!) en door die druk schrompelt het blik kreunend en krakend ineen, samengekne pen door die reuzekracht: de luchtdrukl Deze proef, die volstrekt ongevaarlijk is. kun je ook doen met een leeg EEN STOOMMACHINE VANEEN SCHOENSMEERBLIKJR Ja, een telefoon van twee oude blikjes zonder dal daar elec- triclteit aan te pas hoeft te komen. In de bodem van elk blikje prik je een gaatje en daar door steek je een uileinde van een stevige garen draad (b.v. ijzergaren), die enkele tientallen meters lang is Knoop élk uiteinde zoveel malen dat er een knoop ontstaat, die onmogelijk door het gaatje kan Ga dan naar buiten met een vriend (of vriendinnetje) en vraag hem in het ene blik te spreken en te zingen. Zorg ervoor dat de draad strak gespannen is en nergens tegenaan komt en als je hu het blikje over je oor drukt, hoor je het spreken ol zingen van je vriend heel duidelijk., Het is mogelijk de draad om een hoek, b.v. een muur, te laten gaan, mits je tussen de muur en de draad een veerkrachtig rolletje rubber, b v. een stuk opgerolde binnenband met een elastiekje er om heen, aanbrengt. Zoals de tekening aangeeft, kun je zells een aftakking op de telefoonlijn maken. Vooral met buurvrindjes, die tegenover je wonen, kunnen jullie met je blikjes-teleloon heerlijk telelonerenl En ook als je van de zomer naar buiten gaat, kun je van ja blikjesteleloon veel pleizier beleven! Van nsmeerblikje kun je een echte stoommachine maken - heus waarl Daartoe moet je zowel in de bodem als in de deksel een klein putje slaan zonder er een gaatje In te maken. Dit doe je het beste door het blikje en later de deksel met de buitenkant naar boven op een garen klosje te leggen, er een schroei met een bolle kop op te houden en er dan voorzichtig met een hamer op te slaan. Denk er om dat het putje precies in het middelpunt van de boden Nu m komei van de deksel rr en er in laak die kom ■t! de deksel waarop je met een hamer slaat. Heb gemaakt, dan haal je door elk gaatje ev kop ervan voor het gat blijft steken, waarna je dl spijker te trekken het gaatje scheel trekt. Trek alle dezelfde richting, b.v. naar links. Een oude breinaald ol een stuk dik ijxerdraad. wa< uiteinden over een straattegel bolvormig hebt alges je in de vorm. die op de tekening is aangegeven het handvat, dat daarbij ontstaat een oude lap ol s kurken, die je lot de helft hebl doorgesneden, op dt „f A- aaatj" gaatje; 1 duni erdoosje voor de helft met heet ip, klemt het doosje tussen de IJzerdraad en dan vraag je je door je stoommachine begint te draaienl voor Je stoomturbine gaat maken, eerst goed de tekfcnmgen. en ga zeer zorgvuldig te werk. want het zou t Jammer zijn als je fouten zou begaan waardoor je machientje CAMERA OBSCURA deelt •en blik zonder deksel kunnen we een orloper van het fototoestel, maken O het blik spam r. boter hebben gesmeerd, dal we mes bevestigen. Midden in de bodem gaatje. We zetten het blik voor op een door de zon beschenen h ons hoold en over de achterkant grote donk Houden wi doorschijnei scherp beel mera obscura, het open ge- doorschijnend n elastiekje om de rand n het blik prikken we een n raam, dat uitzicht geelt straat ol landschap. Over het blik leggen we een z'n kopl are lap. die geen licht doorlaat, ol nu onze Ogen een paar decimeter .au nci id papier, daji zien we daarop een duidelijk, jw, maar kleiner dan de werkelijkheid érop Honderden brieven brachten eerste contact tot stand 0''/e oproep in het eerste nummer van ons blad is niet ver- geels geweest. Honderden brieven kwamen binnen, sommige zelfs met drie vragen tegelijk. U zult begrijpen hoe prettig dit eerste Zl'Z' S' D"ch u Zlllt "Oh begrijpen, dat wij met de gehele „Aller Hande kunnen opofferen om alle antwoorden hierin de revue te laten passeren, hetgeen trouwens ook niet altijd mogelijk was vanwege de soms persoonlijke aard der naar voren gebrachte punten. Wat voor ons nog het belangrijkste was bij het verwerken der eerste indrukken? Dat U inderdaad hebt begrepen, via Ciska Verheul aan de gehele Albert Heijn-familie uw problemen voor te kunnen leggen of uw tips en wensen door te kunnen geven. Wij hopen dan ook van harte, dat wij deze maand weer klaar mogen staan. Elk schreven wordt persoonlijk door Ciska Verheul behandeld en indien gewenst aan de betreffende expert doorge- voor verdere bestudering. U ontvangt hierdoor een zo volledig mogelijk antwoord. De vragen en antwoorden welke om hun algemene strekking hiervoor het meest in aanmerking komen, worden, al naar gelang de beschikbare plaatsruimte, opgenomen. NIEUWE RUBRIEK „UIT HET BAKHUIS" Een buitengewoon aardige suggestie werd ons aan de hand gedaan door Mej. I. G. te S. Zij schreef ons over de Friese ge woonte, om bruine bonen met stroop en azijn te eten, een ge recht. dat zeer smakelijk is en eenvoudig op te volgen. Ciska zelf gedacht in grote dankbaar heid, eens in de hongerwinter hetzelfde gerecht als een vor stelijk ontbijt genoten te hebben. Mej. G. stelde bovendien voor, een speciale rubriek voor derge lijke landelijke gerechten te openen. „Iedere streek heeft haar specifieke recepten, die nimmer worden opgeschreven. „Aller Hande" wordt over ons hele land verspreid, dus wat ligt meer voor de hand dan juist Uw lezeressen om medewerking te vragen". Aldus schreef zij ons. In principe reeds aangenomen, restte ons nog voor deze nieuwe rubriek een pakkende titel te vinden. Afgaande op het feit, dat het dus vooral de platte landsgerechten zullen worden moest het ook iets heel toepas selijks zijn. Practisch gesproken bezit door ons gehele land het oude type boerderij zijn „bakhuisje", een merkwaardig gebouwtje, dat zich, meestal los van het woon huis, op het erf bevindt. Van oudsher bakt, braadt en kookt de boerin hier. Wij hebben de titel gevonden en geloven er volledig mee ge slaagd te zij'n. „UIT HET BAKHUISont hult voortaan elke maand iets van zijn geheimen. Redactie: Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189, Scheve- ningen. Medewerkenden: alle huls vrouwen van Nederland: Beloning: voor elk g e- plaatst recept een AH-tegoed- bon ter waarde van 5. En hier dan de antwoorden GARNALENCOCKTAIL Mevrouw M. A, D. P. te D. Een garnalencocktail ver krijgt U inderdaad door het mengen van de belangrijkste bestanddelen: garnalen en mayonnaise. De roze kleur ontstaat door het toevoegen van paprika, een weinig ketch up en room. Het is verder van het groot ste belang, een dergelijke cocktail zeer koud op te die nen. Bezit U geen coupes, dan kunt U ook in champagne glazen serveren. WIJN VOOR SUIKERZIEKE! Mevrouw H. V. te E. Ie. Wat uw vraag over wijn bij suikerziekte betreft, hebben wij onze medische medewerker geraadpleegd. Hij deelde mede, dat diabetici wijn mogen gebruiken, zeker de rode soorten, omdat deze geen noemenswaardige hoeveelheden suiker of vet bevatten. Aange- raden worden de soorten, die op onze tabel (zie „Aller Hande" van December 1954) staan aange geven onder „Rode Bordeauxwij nen" en „Licht rode Bourgogne". Voorts is Sherry heel geschikt. Wel dient men. er rekening mee te houden, 'dat 1 liter Fran se wijn ongeveer 600 Calorieën aan voedingswaarde levert. 1 Fles wijn is ongeveer liter, dus levert ongeveer 450 Cal. Suikerpatiënten krijgen meest al een dieet voorgeschreven, dat een bepaald aantal Cal. bezit. Drinkt zo'n patiënt op zekere dag een y2 fles wijn. dan is dit niet zo belangrijk; doch wordt IEDE RE dag, bv. bij het eten, zulk een hoeveelheid wijn gebruikt, dan dient het dieet hieraan té worden aangepast, omdat an ders vetzucht, zo schadelijk voor de suikerpatiënt, dreigt. In zo'n geval moet de behande lende geneesheer geraadpleegd worden. Voor de ziekte op zichzelf is wijn geheel onscha delijk. N.B. Mistella bevat suiker en mag derhalve niet gebruikt worden. 2e. Evenals onze Sauce Madè- re en Sauce Piquante kunt U Engelse saus ook toepassen om er andere sausen mee op te fleu ren, tenminste, wanneer U hier onder de Worcestersaus verstaat, zoals wel meer gebeurt. Mocht dit niet het geval zijn, wilt U ons dat dan nog even laten weten 3e. Arachide betekent aard- noot, anders gezegd, de in Ne derland alom populaire pinda; wij geloven niet, dat hieraan nog iets toegevoegd behoeft te wor den, omdat iedereen in ons land je doordrongen is van het feit dat dit uitstekend voedsel is. MOCCA Mevrouw A. J. L. te d. H. Ie. Niet alle koffiesoorten zijn even geschikt voor de bereiding van mocca. Wij adviseren daar om speciaal ons Oranjemerk te nemen. 2e. Gebruik voor de bereiding van het extract de koudwater- filtermethode. Hierbij vult U de filter met vers gemalen koffie (fijn), stampt deze flink aan en giet met tussenpozen koud wa ter op. Deze manier duurt wat lang doch het resultaat loont ruimschoots de moeite. Als richtlijn voor de verhou ding kunt U aannemen, dat U ca. 2 dl extract moet. verkrijgen uit 80 gram koffie, hetwelk vol doende is voor ca. 8 mocca- kopjes. Deze worden n.l. voor niet meer dan Yl tot 1/3 met 'ex tract gevuld en verder volge schonken met kokende melk. Room en suiker naar smaak bijvoegen. N.B.! Het extract mag dus vooral niet worden verwarmd. Hierdoor zou n.l. het aroma ont wijken. De kokende melk zorgt wel voor een juiste temperatuur.

Allerhande | 1955 | | pagina 8