Dan schreeuwen wij in onze slaap.. Zaanse koeken Voor de ruimste keuze Albert Heijn VOEDT! VERKWIKT! VERWARMT! Albert Heijn En we komen met zVi allen van de Zaan Een bord of kop soep ALLER HANDE i-mtn RAASDONDERTJES ogenblik dat het valse dier nog even naar ons greep. Wij schrok ken, onze voet schoot te ver, het blik schoof weg en daar rustte toen de hele stapel op onze voet! Als wij die voet zou den wegtrekken zou alles ineen storten! ....ineens zo'n enge schreeuw...» W/J WORDEN er soms nog wel eens met een brulle- rige angstschreeuw van wak ker. „Wat schreeuwde je nou ineens weer vannacht?', zeg gen de\ vrouwen-thuis de vol gende morgen dan nogal kor zelig, „ik sliep net en toen liet je ineens weer zo'n enge schreeuw; mijn hart stond wel een minuut of drie stil!", en Cobie, die in de kamer naast de onze slaapt, weet dan al tijd weer te vertellen hoe zij, nog zwaar omhuld door de nevelen van de slaap, uit bed sprong, het raam openrukte, in de tuin keek, waar zij na melijk altijd een soort beest verwacht en iets naar buiten wierp: een leeg flesje of een schoen of wat. Maar gij, lieve lezeres, gij be grijpt ons: wij kunnen dat schreeuwen niet helpen. Het is sterker dan wij. Wij schreeu wen nameinjik als gevolg van een verschrikkelijke herinnering; daar leest men immers wel eens over in de boeken. Dan liggen wij in bed, mooi in onze mannelijke ontspannen heid en rust en uit onze mond weerklinkt een merkwaardig zeer hoog en ijl gesnork, zo heeft men ons reeds dikwijls verteld, met kleine woestachtige uitschieters, voortgebracht door een fijntjes-tri'llende huig en dan Ineens., dan wordt die mooie rust verstoord en zien wij in on ze slaap weer die.. EN DAN SCHREEUWEN WIJ! Waarom Met dwalende blik 7 O stonden wij nog met een zachte glans van vriendelijk heid op het gelaat om ons heen te kijken, naar de bakken met eieren, monumenten van kippen- moed en hoendertrouw; naar de bouwwerken van pakken zeep poeders; de zeeën bruine bonen en de gletschers meel, neuriënd bij de aarubLik, en zó werden wij een speelbal van het Lot. Het oog dwaalde rond: eerst naar de chef, stel lig de pyramiden- bouwer-zelf, toen naar de heldere knapen in hun witte jassen en daarna zeer lang naar de wak kere, frisse meisjes en toen ineens, viel ons oog op een der blikjes onderin de pyramide. Lezeres lief, dat blikje stond enigszins scheef Het stoorde in zijn scheefheid de fraaie symmetrie en be dreigde bovendien het evenwicht. Dus staken wij de voet iiit om het op zijn plaats te duwen. Dat deden wij op het ogenblik dat juist de dame met de pek- zwarte, wilde hond de zaak ver liet. En dus óók op hetzelfde Zo stonden wij daar: als ver lamd. Overdekt met zweet. Be wegingloos. Heel ons leven trok aan ons voorbij. Wij ademden nauwelijks nog. De boodschap pentas hing ons zo slap als een vaatdoek in de hand. Wat moes ten wij doen? Roepen? Neen, men roept als man niet bij zijn kruidenier. Duizend gedachten vlogen ons door het hoofd. Ter wijl wij daar stonden als vast genageld, nietsziende, zo onwrik baar als een rots, bij de blik- kenpyramide. Eerst bemerkte men onze merkwaardige aanwezigheid niet. Maar toen bleef telkens vaker de blik van een dier pronte meisjes-in-het-wit op ons rusten, terwijl ook de chef, met een dui- deijke vraag in de ogen, begon toe te kijken. „Wat doet zo'n vent daar nou steeds?" leek hij te denken, „staat hij daar nou te jatten? Of staat hij zo maar te staan? Maar waarom kijkt hij dan zo benauwd?" En toen onaf wendbaar, richtte hij zich geheel tot ons. „En nü meneer!", zei hij monter maar resoluut, „die staat daar al zó lang te wach ten". Wij moesten eenvoudig wat huiselijke benodigdheden halen die middag: pruimedanten, kaas, rijst, huishoudzeep, boterham- korrels, sardines en bruinmerk ....toen viel er van alles om.... De beroemde per bus 55 ct Dat doen ze, die echte Zaanse koeken van Albert Heijn. Grote, royale koe ken. In eigen moderne ovens ge bakken volgens een speciaal eigen AH-recept. Hebt U ze wel eens ge probeerd Doe het een keer. U zult er van genieten - zo'n aparte, ver fijnde smaak I Let U er wel op, de echte Zaanse koeken zijn alleen in de winkels van Albert Heijn verkrijgbaar koffie; wij zullen die lijst nim mer meer vergeten. Wij keken de man zwijgend aan met doodsnood in de blik Wij haalden diep adem. Wij zwollen waarschijnlijk zichtbaar op. Wij wiegden van voor naar achteren, de voet nog steeds stijf op de plaats. Wij siikten en schreeuwden toen met een T^TlJ zullen u vertellen waarom wij dan schreeuwen. Ook al omdat het uiten van iets, dat zwaar op het gemoed weegt, zui verend kan werken op de geest; vraag maar aan de zenuwarts. Het gebeurde die middag dat de vrouwen-thuis het zodanig druk hadden met het eindeloos stofzuigen van élk stukje tex- tielachtige stof in het hele huis met kwekken in de keuken, met het slaan met deuren, met roepen in het trappegat en het ongericht door elkaar lopen, ge kleed in wollen vesten, over- schorten, overgooiers en doeken om het hoofd, dat wij, als man, naar de kruidenier moesten. Kijk, daar stonden wij in de winkel. Enigszins achteraf van wege de drukte en ook vanwege een pekzwarte hond, die bij een sterke dame aan de riem hing, en met een geheel met slijm ge vulde muil aanhoudend om zich heen hapte. En vooral naar ons, Wij stonden daar wat achteraf. Bij die stapel blikken. Het was een wonder van schoonheid die stapel blikken! Een pyramide waarbij de oude pharao's zich de lippen afgelikt zouden heb ben. Er stonden wel duizend blik ken opeengestapeld in deze py ramide, dachten wij. Een aar dig, een indrukwekkend gezicht!, dachten wij verder, en een groots werk van de bouwer. En hoe leuk kleurden de etiketten zo allemaal vlak boven elkaar! En hoe fijn stond alles in even wicht! Ach! En nog eens: ach: De mens gaat door het leven, lieve lezeres, zo argeloos als een kindHij stapt en grapt en roept en zingt, maar on derwijl ziet hij de schaduw van het Lot dat hem dra zal inhalen niet. Hij stormt voor waarts, een lach om de lippen, en bemerkt de valkuil niet voor zijn voeten. Ach! Hij streeft en strijdt en, opeens: PATS! Zo gaat dat met de mens. En zo ging dat ook met schelle onnatuurlijke stem, die iedereen deed verstarren: „De hele mikmak valt omZo ston den wij daar doodstil: oog in oog met die chef. Toen greep hij in paniek om zich heen en keek angstig naar de zoldering. Op dat ogenblik verbraken wij de ban door ons met één geweldige stap los te maken van de stapel Nu, de boel viel inderdaad Er viel van alles om. Eerst de blikken met een geweldig la waai. Toen een berg toiletze pen. En toen liet iedereen alle*, wat hij in handen had op de grond vallen. Even heerste er zuivere paniek, toen daalde er een grote stilte waarin men hier en daar nog een blik vrolijk kon horen voortrollen en waarin het personeel ons, de handen steu nend op de toonbank, de vingers langzaam trommelend, geheel uitdrukkingsloos aankeek. ,,Haha", zeiden wij toen met een nerveus overslaande stem, .daar viel me toch de hele mik mak ineens om, hahaha!" en wij lachten wat hikkerig. ..Inderdaad!", zei de chef. Kijk en dat is de reden waarom wij des nachts wel eens schreeuwend wakker worden. „Als je maar weet?', zegt Cobie telkens, dat ik op zolder ga slapen; het kost me jaren van mijn leven." ALS de winterse kou de neu zen rood kleurt, de toppen van vingers en tenen doet tin telen en rillingen over de ruggen jaagt, dan komt een bord of kop soep als geroepen. Want soep voedt, verkwikt, ver warmt! Trouwens, zo'n bord dampende soep smaakt in dit jaargetijde altijd. Bij Albert Heijn staat een uit gebreide sortering voor U klaar. En wat de prijzen betreft die laten best een extra-bordje toe Spliterwten 500 gr. 60 - 52 Geld. Rookworst per stuk 69 Rijst voor de soep 500 gr. 33 Vermicelli250 gr. 19 Tomatenpuree p. blik 25 Soepgroenten p. blik 25 AH-Geconcentreerde Tomatensoep met rijst Voortreffelijk per pot 54 Soepballetjes Unox per blik 78 Volledige sortering Maggi- en Royco-soepen Soepasperges p. blik 95 - 50 Champignons p. blik 80 Mock Turtle Soup, Heinz per blik 96 Oxtail Soup, Heinz per blik 96 Worcestersauce Lea Perrins p. flac. 140 Sauce Madère Agniez p. blik 80 Sauce Piquante Agniez p. blik 80 Aha! Wat ruikt de Albert Heijn koffie weer heerlijk.' De aller- geurigste, krachtigste koffie. En toch kost een pak AH koffie een kwartje minder dan elke Andere kwalueitskoffie KOFFIE

Allerhande | 1955 | | pagina 7