Peulvruchten Het geheim van heldendaden Staan ze op de juiste plaats Op ontdekkingsreis Bij winterkou - winterkost j KAMERPLANTEN m i 6 ALLER HANDE PEULVRUCHTEN primitieve kost? Hoe dan te verklaren dat dichterlijke culinaire (of culinaire dichterlijke?) gees ten zich niet ontzien speciaal aan dit belangrijke onderwerp grote aandacht te besteden. Het hoge eiwitgehalte zal hen toch vermoedelijk vrij koud laten, ook het overgeleverde ver haal, dat onze voorvaderen groot zijn geworden door aan elke heldendaad eerst een maal van ongare bonen te laten voorafgaan. Misschien ook concluderen zij hieruit, als trouwens iedere huisvrouw, heel nuchter, dat dit louter een gebrek aan tijd geweest moet zijn, want men dient gedroogde bonen en erwten nu eenmaal een behoorlijk aantal uren voor te weken, Kwamen deze helden echter hij tijd en wijle thuis, dan werd er ook op een volmaakt maal gerekend, voorgeweekt, begrijpt U, en volgens het aloude recept van één der vele kostelijke boerenschotels, nog stammend uit de tijd, dat er geen aardappelen in onze contreien bekend waren. Kijk, dat was ook de grote tijd der peulvruchten Men bezong of bedichtte noch de erwt, noch de boon of de linze, men dt ze een voudig en op duizend ver schillende manieren. Men at ze en voelde zich van ijzer, klaar om opnieuw helden daden te verrichten Thans wordt langs weten schappelijke weg bewezen, wat de historie ons blijkbaar al eerder deed, want die legende is een waar verhaal, daar staan wij voor in en U, U kunt het van vandaag af verlengen met nog meer heldendaden. Accoord? Spar telt U tegen met het verwijt, dat het saaie kost is? Maar dan hebt U nimmer zo'n verrukkelijke snijbonenstamp- pot met witte bonen gegeten, geen linzesoep (tenminste geen echte goede, waar de fijnproever zelfs de aller beste fles witte Bourgogne bij openmaakt), geen bruine bonensoep, waarin het scheutje Madeira of Port aan echte schildpadsoep doet denken. Ook nog te saai, zegt U? Dan gaan wij samen op ont dekkingsreis door Europa: maar schrijft U dan daarna ook eerlijk aan Ciska, hoe U bij Uw thuiskomst over peul vruchten denkt. Tussen haak jes, Oost West, Thuis Best: bij het P.S. vindt U ook nog enkele aantrekkelijke Neder landse variaties en niet saai De groene erwti Rise e bisi (Venetië). Bij deze erwtensoep dient £en bepaalde hoeveelheid ge- ookte rijst als bindmiddel; de bedoeling is om een tamelijk dikke brij te verkrijgen zodat deze soep als een hoofdschotel kan dienst doen. De rijst wordt met wat gehakte ui, selderie en blokjes gerookte ham in boter of margarine gefruit, waarna voorzichtig hete bouillon wordt toegevoegd. Daarna de gaarge- kookte erwten. Het geheel nog ongeveer 30 minuten onder voort durend roeren laten doorkoken. I piselli al prosciutto (recept van het Italiaanse platteland). Groenteschotel van erwten met ham; de bijna gaargekookte erwten worden met vet, al naar gelang de hoeveelheid ca. Va liter bouillom dunne reepjes ham, wat zout en peper in een vuurvaste schotel nagestoofd. Green peas with mint (Enge land). Oud Engels recept voor de bereiding van erwten en dop erwten, waarbij takjes verse of gedroogde kruizemunt worden meegekookt of meegestoofd; het kan böhalve voor de gedroogde erwt ook opgevolgd worden bij het klaarmaken van ingeblikte doperwten. De grauwe erwt: Potaje de garbanzos y espinacas (Spanje). Deze verrukkelijke soep van grauwe erwten en spinazie kan als volledig maal dienen; be halve 500 gram erwten, 1 blik spinazie, 2 uien, 1 wortel, blikje tomatenpuree, 1 ei, 1 laurier blaadje, wat peterselie, teentje knoflook, wat zout en peper, wordt er ook nog 500 gram zoutevis in verwerkt. De erwten worden na het we ken in ruim water aan de kook gebracht; vervolgens één ui, de wortel en de zoutevis toevoegen en tevens alle genoemde kruiden. Zachtjes laten gaarkoken, daar na de wortel en de ui verwij deren; een flinke lepel erwten bij wijze van bindmiddel door een zeef wrijven en opnieuw toevoegen. Neem voordien een kleine hoeveelheid van de soep in een kleine pan, voeg hieraan de nog rauwe, fijngehakte ui en de peterselie toe en laat dit apart een half uur sudderen. Roer daarna deze kleine geurige mas sa weer door de soep en voeg hieraan de spinazie uit blik, de tomatenpurée en het hardge kookte en daarna zeer fijnge hakte ei er bij. De bruine boon: Fagioli „assoluti" (Italië). Met sla een kostelijke schotel als hoofdgerecht; de bonen op de gewone wijze weken en koken, daarna in olie bakken, waaraan knoflook, peterselie en marjo lein is toegevoegd. De witte boon: Judias blancas al tio Lucas (Spanje) Dit gerecht van witte bonen k la Oom Lucas kan met sla eveneens een hoofdgerecht vor men; de bonen op de gewone wijze voorweken en daarna gaar koken onder toevoeging van een teentje knoflook, wat peterselie, tijm, peperkorrels, een laurier blaadje en een scheutje olie. Overdoen op een schaal en iets van het vocht en nog wat olie er over gieten. Voor de Neder landse smaak is het echter meer gewenst, het vocht even te bin den en in plaats van de olie, bo ter of margarine er over te laten smelten. Oost West, Thuis Best, bet beloofde P.S. S.O.S. Gooi nimmer het kooknat weg, maar gebruik het voor soepen, sausen of stamppot ten. Week ruim voor (1224 uur) in lauw water, nadat de peul vruchten eerst op een grote zeef zijn voorgespoeld; breng ze ver volgens langzaam in het week- water aan de kook, zonder toe voeging van zout, echter wel met een kleine hoeveelheid boter of vet (vooral de linze!-)Op het laatste moment het zout toe voegen. KOOKTIJD erwten en bonen 1 uur, capucijners en grauwe erwten l1^2% uur, linzen 1 1% uur. Nieuwe combinaties: Groene erwten met eenzelfde hoeveelheid gesnipperde winter peen, het geheel vermengd met blokjes boterhamworst en boter saus; voor het opdienen gehakte peterselie toevoegen. Grauwe erwten of capucijners vermengen met een flinke hoe veelheid gewelde sun maid-rozij- nen en blokjes uitgebakken ge rookt spek. Bruine bonen met tutti frutti of alleen gewelde pruimen, abri kozen of appelen. Reepjes gebak ken spek of gebraden gehakt toevoegen. Witte bonensoep met kerry en gehakt; hiertoe de soep binden Dat klinkt iedere moeder als muziek in de oren. Dit soort opscheppen doet zij graag, Zo'n bord stevige, oud-Hollandse winterkost hebben ze nodig in de koude dagen. Dan kunnen ze tegen een stootje. Heel verstandig Wees ook to verstandig om Uw inkopen by Albert Heyn te doen. Peulvruchten zyn schaars dit jaar, ook de goede kwaliteiten, maar Albert Heyn heeft deze goede kwaliteiten voor U en noteert als steeds de laagste pryzen. Conclusie: ook voor Uw winterkost bent U by Albert Heyn weer aan het goede en goedkoopste adres! Bruine Bonen ,0 Echte Holl. 500 gr. fe? Spliterwten 600 gram OU Witte Bonen 500 gram 65 - 52 Capucijners 500 gram J Groene Erwten r 500 gram Gelderse Rookworst per stuk O VET SPEK gerookt 500 gram I 2/ Zuurkoolspek _Q mager 250 gram #7 met bloem en boter, waarin eerst de kerry is gefruit. De bonen kunnen heel toegevoegd worden, echter ook door een zeef gewre ven. Hiermede bij het binden rekening houden. Nog epkele tips Vervang regelmatig de aardap pelen door peulvruchten en ser veer deze op de gewone wijze gaargekookt in het geretht, dat verder uit groenten en vlees kan bestaan. In plaats van de gaar gekookte erwten en bonen kan men bij wijze van afwisseling ook eens een smakelijk gekruide en luchtige purée serveren. Na het zeven mengt men hiertoe de massa met bouillon aan, waarna de purée nog even opgewarmd wordt. Vervolgens kan met be hulp van tomatenpurée, wat ketchup, marmite of soja een ex tra aroma worden verleend. Practisch gesproken kan men IEDERE STAMPPOT nog extra voedzaam en smakelijk maken door er 100 of 200 gram peul vruchten, eventueel gezeefd, aan toe te voegen. Voorbeelden: Stamppot zuur kool met witte of bruine bonen, hetebliksem met witte bonen, stamppot andijvie met gezeefde bruine bonen of gezeefde erwten, koolstamppotten met witte bonen, raapstelen eveneens en niet te vergeten de Leidse hutspot. ^..^fze winterse dagen vraagt de verzorging van de tuin minder tyd en kunnen wij wat meer aandacht aan onze kamerplanten besteden Daar de juiste plaatsing in huis een direct levensbelang betekent, is het niet nakomen van de hiervoor geldende regels meestal oorzaak van teleurstellende ervaringen, ook al laat de verdere ver zorging niet te wensen over. De plaats van herkomst is be palend, welke omstandigheden wij onze kamerplanten dienen aan te bieden, waarbij niet al leen op het licht, maar vooral ook op de temperatuur en het vochtgehalte moet worden ge let. Niet iedereen kan het zich veroorloven dit onderwerp min of meer „in studie" te nemen. Toch kunnen wij U van harte aanraden, zich eens wat meer te verdiepen in het boei ende onderwerp, de aard van het land van herkomst te leren kennen. In afwachting van de verwe zenlijking van deze goede plan nen volgen hier in het kort de belangrijkste punten om met succes Uw planten in de winter een goede bestaansmogelijkheid te verzekeren. Welke plaats? Een behoorlijke kamer-tempe ratuur 20° C) is vereist voor planten als b.v. de Sansevie- ra, Anthurium ofwel Fla mingo of lakbloem, de Ficus en de Philodendron (Gatenplant). Andere voelen zich echter beter thuis in een koele, doch vorst- vrije kamer, zoals de meeste vetplanten en cactussen; ook de klimopsoorten, de cyclamen en geraniums houden van een der gelijke plaats en al brengt het weieens grote moeilijkheden mede, hieraan tegemoet te ko men, voor de ware plantenlief hebber zullen deze toch wel te overwinnen zyn. De temperatuur van de om geving maakt uit, in welke mate water moet worden gegeven; in een koude kamer zullen de planten minder water nodig hebben dan in een ruimte, waar door verwarming de verdam ping sterker optreedt. Ook.plaat selijk kan in één en dezelfde ruimte meer water moeten wor den gegeven, b.v. daar, waar de planten by een radiator of kachel zijn geplaatst. Hoe water te geven Het water (bij voorkeur regenwater)brengen wij eerst op kamertemperatuur; dit bevordert de opname. Van belang is ook, HOE men water geeft. Er wordt nog veel gedacht„Ik ga de plan ten water geven" dus elke dag krijgt iedere plant zijn portie, groot of klein. Pro beert U het echter eens andersDe planten, welke het nodig hebben door hun aard of standplaats krijgen hun deel en andere slaat U één of meer dagen over. Er komt dan meer lucht in de grond, tot groot genoegen van de wortels der betreffende planten; deze hebben n.l. ook zuurstof nodig om hun func tie te kunnen verrichten. Deze methode vereist uiter aard enige moed, doch geeft goede resultaten. Cyclamen mogen wel boven op de aarde water krijgen, wanneer men er maar op let, dat het hart van de plant droog blijft. Bij Sanseviera mag vooral geen water in de kokers der bladeren komen. Over het algemeen geldt verder de regel, dat planten, welke niet groeien of bloeien, wei nig water moeten ontvangen. Zeer weldadig is het voor de planten, deze zo nu en dan een „bad" te geven. Hiertoe plaatst men de pot ongeveer 10 minuten in een bakje met lauwwarm water, dat juist even boven de pot- rand moet staan. Daarna on geveer een half uur zonder de buitenpot uit laten lek ken en er vervolgens voor zorgdragen, dat er vooral geen water in de schotel of bak blijft staan. Naar gelang van de plaats kan men dan een paar dagen overslaan met water geven. Sponst U zo af en toe de bladeren ook eens af met lauwwarm (re gen) water? Wat het bijmesten betreft, in de wintermaanden worden alleen die planten behandeld, welke groeien en bloeien, zoals Cycla men en Primula's. Azalea's, vet planten en cactussen, echter niet mesten.

Allerhande | 1955 | | pagina 6